PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Chip Tuning - Powerbox hakkında...

Sayfa : [1] 2

Taylan43
08-11-2010, 14:13
Arkadaşlar dün akşam itibari ile e-bay aracılığıyla aldığım powerbox'ım nihayet geldi, ama nereye takacağımı bulamadım ??? bana bilgi verebilecek birisi var mı acaba? ???

Taylan43
08-11-2010, 14:53
Arkadaşlar kimse bilmiyor mu? :'(

Ömer Gedik
08-11-2010, 15:13
Powerbox nedir? Nasıl bir ürün kitapçık vs çıkmadı mı? Birde neden ihtiyaç duydunuz? Genelde bu tarz ürünler işlevsel değildir.

Taylan43
08-11-2010, 15:26
Valla Ömer bey, içinden ufak bir kitapçık çıktı ama içinde italyanca yazdığı için hiçbirşey anlayamadım. İhtiyaç duymamın nedeni aracımın torkunu yükseltip, yakıt masrafını düşürme isteğimden kaynaklandı ( tabi takan herkesin dediği buydu.) İşlevsel olup olmadığını taktığım zaman görüp iyi ya da kötü yanlarını zaten sizinle paylaşırım, yalnız bildiğim tek kötü tarafı motor yağını 15000km de deil de 7500km de bir değiştirme tarafı o kadar.

Powerbox nedir? Nasıl bir ürün kitapçık vs çıkmadı mı? Birde neden ihtiyaç duydunuz? Genelde bu tarz ürünler işlevsel değildir.

Taylan43
08-11-2010, 15:43
Arkadaşlar ayrıca bilgi olsun diye söylüyorum, İtalyayı aradım oradan bilgi aldım artık.

Powerbox'ın montajının yapıldığı yer common-rail sensörünün olduğu bölgedeymiş ve serviste liftte kaldırılarak montajı yapılabiliyormuş.

Ayrıca powerbox'ın çalışma prensibi de; enjektörlere giden sinyali düşürüyor ve enjektörler verdiğiniz gaz tepkisini karşılamak için daha basınçlı yakıt püskürtüyor bu da haliyle performansı arttırıyor. ama normal kullanımda da güç fazla olduğu için yakıtı düşürüyormuş.

Bizim araçlarımız 110hp ve 240 tork, powerbox takıldıktan sonra 137hp ve 308 tork a çıkıyormuş, bilginize..

Ömer Gedik
08-11-2010, 16:33
Parça alım maliyeti ve 7500 kmde bir yağ değiştiğini düşünürsek pek bir ekonomisi olmayacak.

Eğer yakıt düşüp performans artışı sağlarsa PEugeot'un başındaki mühendisler bunu düşünemeyecek miyidi Sizce? Ben bunları pek inandırıcı bulmuyorum. Ayrıca powerbox gibi bir ürün yerine yazılım yükletebilirdiniz. Ayrıca 137 hp ve 308 nm 'ye göre üretilmemiş parçalar arazınızda mevcut olabilir bu da kısa sürede deformasyon ve bozulmaya sebep olabilir.

reisG
08-11-2010, 16:33
+ 27 bg. ve + 68 NM tork sadece elektronik bir parça ile elde ediliyorsa çok iyi bir şey. Amabence çok zor...denemek ve görmek lazım.

Taylan43
08-11-2010, 16:42
Bu tür parçaların kullanılmamasının tek nedeni Avrupa emisyon standartlarına uygun olması zorunluluğundan kaynaklanıyor. Bu parça takıldığı zaman dizel otomobillerinin Euro 4 normlarına uymaması; bu parçanın orijinal parça olarak kullanılmamasının nedenidir.

Reis kardeşim bakalım 1-2 gün içinde takacağım kısmetse iyi ve kötü taraflarını sizinle paylaşacağım mutlaka..

Parça alım maliyeti ve 7500 kmde bir yağ değiştiğini düşünürsek pek bir ekonomisi olmayacak.

Eğer yakıt düşüp performans artışı sağlarsa PEugeot'un başındaki mühendisler bunu düşünemeyecek miyidi Sizce? Ben bunları pek inandırıcı bulmuyorum. Ayrıca powerbox gibi bir ürün yerine yazılım yükletebilirdiniz. Ayrıca 137 hp ve 308 nm 'ye göre üretilmemiş parçalar arazınızda mevcut olabilir bu da kısa sürede deformasyon ve bozulmaya sebep olabilir.

γuяdaeя
08-11-2010, 16:59
Özellikle ara hızlanmalarda işe yaradığı söyleniyor ama öyle abartacak bir performans artışı değil tabi. Focusuna taktıran bir arkadaş "deniyorum" demişti ama sonuç ne oldu bilmiyorum.

Ömer Gedik
08-11-2010, 17:05
Ben tam olarak dediğiniz anlamadım. Bu parça takıldığı zaman derken enyi kastettiniz. Bizim araçlar Euro4 ü de karşılıyor. Hatta yeni motorlar Euro5. Bende kullandıktan sonraki yorumlarınız merak ediyorum paylaşırsanız sevinirim.

hakan308
08-11-2010, 17:48
powerbox chipbox vs. ile bu değerleri sağlamanız imkansızdır max 10 hp 25-30 nm elde edersiniz dediğiniz değerleri elde etmek için yazılımın komple yenidem yazılması yani Chip tuning işlemi yapılması gerekir.Öyle her tunerda bu değerleri yakalayamaz duman attırır egzostan çoğu.İstanbuldaysanız eğer aldığınız boxu bi şekilde iade edip yada bir bardak soğuk su içip mehmet gazihana gidin işte o sizin söylediğiniz değerlere çıkartır aslanınızı

Yasin CCK
08-11-2010, 21:12
powerbox chipbox vs. ile bu değerleri sağlamanız imkansızdır max 10 hp 25-30 nm elde edersiniz dediğiniz değerleri elde etmek için yazılımın komple yenidem yazılması yani Chip tuning işlemi yapılması gerekir.Öyle her tunerda bu değerleri yakalayamaz duman attırır egzostan çoğu...

Katılıyorum...

mygold
08-11-2010, 22:20
arkadaşlar bu konuda cok araştırma yapmış bırı olarak şu yorumları yapacagım. bu işin uzmanları oncelıkle alman urunlerıdır. powerbox dedıgınız urun 150 doları gecmeyen bir italyan urundur.. bu urunden hakanın da dedıgı gıbı ve yasınınde katıldıgı gıbı performans almak ve bu urune guvenmek dogru degıldır..Ama.... en iyi çare komple yazılıp yaptırmaktır demekte yanlış olur. çünki cok kalıtelı chıp boxlar da uretılmektedir. avrupada bu kalıtelı chip boxlar kabul gordugunden ve cok satıldıgından oto ınternet sıtelerınde testlerı ve karşılaştırmalarıda yapılmaktadır.sıze verecegım lınktekı urunler pahalı ama verdıgı garantı ve yaptıgı testlerle kalıtelı urunler oldugunu gostermıstır. eskıden berı yaygınlaşmış olan komple yazılım olayı yerını bu urunlere yavaş yavaş bırakmaktadır... hatta motor garantısı veren fırmalarda var ama maalesef turkıyede boyle fırmalar henuz yok...
onemlı olan nokta : ucuz olan, tuv ve ıso belgelerı olmayan her araca ayrı ayrı testlerı olmayan ,urunlerden kesınlıkle uzak durulmalıdır.. motor garantısı verenler tercıh edılmelıdır.

ben 308 için buldugum sonuçları vereyım...

http://www.ptronic.com/index.php?class=Catalog&MarqueFilter=30&VoitureFilter=308 1.6 HDi&MotorisationFilter=30597

http://www.chipexpress.com/products/1749/

http://eng.smchiptuning.com/1412/peugeot-308-1-6-hdi-110

Yasin CCK
08-11-2010, 23:26
Tebrikler hocam, bilgilendirici bir araştırma olmuş, elinize sağlık...

mygold
08-11-2010, 23:50
teşekkurler yasın .. ;)

γuяdaeя
08-11-2010, 23:57
Yahu arkadaşlar, hocalar, kardeşler... 110 beygir neyinize yetmiyo. Oynamayın HDI'nin duygularıyla ;D
Heee, illa performans diyosanız o halde V8, V12 yolları taştan ;D

Taylan43
09-11-2010, 09:27
Benim aldığım üründe zaten o fiyatlarda ve satıcının gönderdiği açıklamada 10 kademeli olduğu ve 5. kademenin kullanmam için en faydalı yer olacağı yazıyordu. Kullananlarla 2 gündür konuşmamda, 30hp gibi bir gücü ancak o kademeyi 8-9-10 seviyelerine getirirsek elde edebileceğimizi ama yapmanın motora zarar verebileceğinden dolayı, pek tavsiye edilmediğini anlattılar. Uzaktan kumandalı olanları da mevcut ve drag yarışlarında anlık arttırılması için kullanılıyormuş ama ben uzaktan kumandalı almadım çünkü 5. kademede tutmayı düşünüyorum her zaman.
Benim amacım aracımı 140hp yapmak değil zaten çünkü eğer öyle olsaydı Superchips(Chip Tuning), Supersprint(Egzoz), Sprintbooster gibi uygulamalar yapabilirdim, ama benimki sadece meraktan düşünülmüş birşey. Çünkü bu alete 400TL vermektense Superchips(Chip Tuning)+Sprintbooster 1000TL gibi bir fiyat verdiler zaten ama orjinalliğini bozdurmak istemiyorum, çünkü 1 yıla zaten satacağım aracımı...

powerbox chipbox vs. ile bu değerleri sağlamanız imkansızdır max 10 hp 25-30 nm elde edersiniz dediğiniz değerleri elde etmek için yazılımın komple yenidem yazılması yani Chip tuning işlemi yapılması gerekir.Öyle her tunerda bu değerleri yakalayamaz duman attırır egzostan çoğu.İstanbuldaysanız eğer aldığınız boxu bi şekilde iade edip yada bir bardak soğuk su içip mehmet gazihana gidin işte o sizin söylediğiniz değerlere çıkartır aslanınızı

TanerHoca
09-11-2010, 11:19
ürün veya hizmet ne olursa olsun benim için kullanıcı deneyimi çok önemli.
taylan ilk fırsatta deneyimlerini paylaşmanı bekliyorum. ;)

reisG
14-01-2011, 09:03
Benim pek ilgilenmediğim ama meraklı olan arkadaşlarımızın ilgisini çekecek bir not;
1.6 lt. HDI 110 Bg.FAP motorda özel yazılım ile güç ve tork artışı yapılması mümkün. Bu zaten yapılan bir çalışma.
Onno Usta 'nın REM servisinde yapılan bir yazılım sonucunda güç 137 Bg.e Tork ise 295 Nm'ye ulaşıyormuş.Bu uygulama, normal kullanım amaçları için üretilmiş ve kullanım konforunu etkilemeyen bir çalışma imiş. Bu yazılım yüklemesi ardından normal kullanım şartlarında da %2 oranında ekonomi sağlanıyormuş. Bilgi almak isteyenler için Onno Usta'nın REM servisi Maslak sanayi de..... Fiyatı 400 euro civarındaymış....

ibosener
14-01-2011, 09:34
İlgilenmesekte bilgilenmekte fayda var... Teşekkürler

Ömer Gedik
14-01-2011, 22:15
Bu yazıyı sanırım Otohaber den aldın Reis abi :) Bende okudum. Şu an aracımda İtalyan Dim Sport firmasının yazılımı yüklü ama bendeki yazılım ekonomi odaklı diye geçiyor. %10 kadar güç artışı ve %10'a varan tasaarruf iddiaları var bende test ediyorum. :) Aracın çekişi güzel şekilde arttı yakıtta da düşme mevcut ama şimdilik %5 diyebilirim.

reisG
14-01-2011, 23:24
Evet Ömer bu haftaki otohaber okur mektubları içinden aldım...

Bulut
15-01-2011, 01:54
Ömer bahsettiğin yazılım hakikaten farkedilir derecede arttırdı mı çekişi? ben otomatik olmasından ötürü mü nedir bu aralar aracın performasından memnun değilim sanki istediğim gibi gitmiyor :) belki de ben tasarruf için yaptığım cimrilikten bana öyle geliyor bilmiyorum ama, artık biraz canlansın istiyorum araç. uyguladığın yazılımı önerir misin?

Gökay
15-01-2011, 08:51
Hep güç hem ekonomi ise neden olmasın diyorum.Normalde orj. dokunmak istemem ama garanti bitince düşünebilirim!
Ayrıca garantiyi etkilermi bu olay,servis comp. bağlandığında farklı yazılım var kardeş dermi?

Ömer Gedik
15-01-2011, 09:00
Buluthan

Ben kimseye önermeden önce test etmek istedim. Ustam da sağolsun bana ve vereceğim ekonomi verilerine güvendiği için yükledi. Yani ben deneme durumundayım. Bendeki yazılım ekonomi özellikli olan birde performans tipi var. Ekonomi yazılımıyla performans artışı vaad etmiyorlar çünkü herkes hissetmeyebiliyormuş. Ama bence bariz bir fark var ki %10 güç artışı oluyor deniyor. Ayrıca Performans yazılımıyla %20 güç artışı sağladıklarını belirtiyorlar. Ekonomi yazılımıyla %10 tasarruf denildi şu ana kadar %5 belki biraz daha fazla tasarruf sağladım. Bu hafta sonu itibari ile bu yazılımı önerip önermyeceğimi belirtirim. Şimdilik herşey olumlu. Ama denemek te fayda var. :)

jakar1

Denildiği gibi hem güç hem ekonomi sağlayabiliyor bu yazılım. Ama Onno ustanınki Performansa yönelik.

Garantiyi bozması için Teknik danışmanının yazılım yüklü olduğunu anlaması gerekir ki buna pek ihtimal vermiyorum.

Haluk
28-02-2011, 12:17
arkadaşlar aracımı ordudan almıştım(308 sportium 90hp hdi) aracı aldığım şahıs trabzon yetkili serviste bir yazılım yüklediklerini ve 110hp olduğundan bahsetti.yolumun da üzeriydi fakat uğramadım servise acaba böyle birşey mümkün mü fiyatınada 500tl gibi birşey söylemişti.yetkili bu işleri yapar mı garanti kapsamında olan araca

Yasin CCK
28-02-2011, 12:20
Yetkili servis böyle bir şeyi yapmaz.

110HP olması Mümkünmüdür? Mümkündür ;)

hakan308
28-02-2011, 12:43
bol dumanli hard isterseniz 130 a kadar yolu var ;)

TanerHoca
28-02-2011, 12:44

yalnız bu durumda 3 gulhu 1 elham okuyabilmek şart.malum zamansız ölen motorun ardından gerekecek ;D

dayyyyy
28-02-2011, 12:54
O dediğiniz şen nedir anlamadım ?

ilkaysener
28-02-2011, 13:04
Bizde 407 bakarken incelediğimiz arabaların biri Chip Tuning uygulamasıyla yalan olmasın ama 120 yada 130 hp ye yükseltilmişti.Sahibi öyle söyledi yani. ;D

hakan308
28-02-2011, 15:41

yalnız bu durumda 3 gulhu 1 elham okuyabilmek şart.malum zamansız ölen motorun ardından gerekecek ;D

yok hocam motor icin degilde turbo icin okumak lazim ;D

whynot2
26-03-2011, 17:19
http://www.racechip.de/racechip-chiptuning/Peugeot-308-1-6-HDI-3153-r.html
Su linke bir goz atarmısınız verilen degerler dogruysa eger fiyatıda bana uygun geldi ve getirtmeyi dusunuyorum. Araca montajı cok kolay kendiniz bile yapabilrsiniz denmiş dogrumudur acaba ne dusunuyorsunuz bu konu hakkında ?

Yasin CCK
26-03-2011, 17:39
Değerler doğru değil, sadece modül ile 25-30 Hp kazanamazsınız.

Evet montajının kolaylığı doğru kendiniz yapabilirsiniz ;)

TanerHoca
26-03-2011, 21:41
konu önceden açılmış ilgili konuyla birleştirilmiştir.

taylan bu arada aşağıda alıntı yaptığım mesaja hala bir cevap vermemişsin. ;)

whynot2
27-03-2011, 01:51
Taylan bey deneyiminizi paylaşırsanız çok sevinirim bende ona göre getirtmeyi düşünüyorum. powerbox 10 hp ve 25 - 30 nm tork bile kazandırsa iyidir benim için ara hızlanmalarda azıcık daha atak olsun yeter bana cok bir beklentim yok gönül isterdi tabi subaru gibi sapanla taş fırlatırmışçasına uzasın ama.. :D ayrıca blowoff da istiyorum performans amaçlı değil sadece sesi için okulda dizel bir ford focustan çıkan blowoff sesini duyduktan sonra fenaydı fena :o

Taylan43
27-03-2011, 14:18
Hocam ne guzel demişsiniz kullanıcı deneyimi önemli diye, bişeyler paylaşmak istesekte korkuyorum acaba bu konu da silinir mi diye ;)

Bu arada hocam işin şakası, bir türlü müsait olamadım, geçen hafta takmaya çalıştım ama bir parça eksik gelmiş, italya'daki arkadaş buldu 1-2 haftaya ancak gelir bana, takınca paylaşırım hocam.

konu önceden açılmış ilgili konuyla birleştirilmiştir.

taylan bu arada aşağıda alıntı yaptığım mesaja hala bir cevap vermemişsin. ;)

Haluk
04-04-2011, 08:33
arkadaşlar aracımı ilk aldığımda satan kişi trabzonda serviste bir yazılım yüklemesi ile 110hp ve 240nm torka çıkabileceğini ve garantinin bozulmadığından bahsetmişti hatta bunu sizlerle de paylaşmıştım ve sonuç alamamıştım haftasonu sahibiğnden.com da gezinirken benim arabanın aynısı yazılımdan bahsediyordu görüştüm böyle bir durum varmış trabzon serviste 500tl.trabzona hem tatil hemde servis amaçlı mayıs gibi gitmeyi düşünüyorum.ilginenlere duyurulur.link veriyorum
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-hatasiz-112-hp-45579713/detay

Esat
04-04-2011, 09:04
Bence bu yazılım başka bi sorundan kaynaklanan güncel yazılım çünkü bazı sportiumlar hatalı çıktı ve yazılımla düzeltildi.....
bildigim kadarı ile servis yazılım yüklemiyor..(chip v.s)

hakan308
04-04-2011, 09:07
eger istanbulda veya ankaradaysaniz size yazilim hakkinda yardimci olabilirim 90lik dizelden dumansiz 120 hp alabilirsiniz

Esat
04-04-2011, 09:12
eger istanbulda veya ankaradaysaniz size yazilim hakkinda yardimci olabilirim 90lik dizelden dumansiz 120 hp alabilirsiniz

Hakanım 112 lere dumansız kaç alıyorsun yazılımla..

hakan308
04-04-2011, 09:35
135e kadar yolu var esat abi kat iptali ve egr iptali ile cok guzel sonuclar alinir

Yasin CCK
04-04-2011, 09:44
110Hp + Stage 2 Yazılım + Komple egzoz + Kat iptali = 136 Hp ;)

Esat
04-04-2011, 09:48
Sonra yakıt tüketimi 11.2 falan :) dimi Yasinim

Haluk
04-04-2011, 10:21

peki yakıt tüketim değerleri nasıl etkilenir.beni bu yazılıma yönlendiren serviste ve garantiyi bozmaması ilana bir bakarsanız

Yasin CCK
04-04-2011, 10:26
Sonra yakıt tüketimi 11.2 falan :) dimi Yasinim

11 olsa iyi Esatcım, bir rakam görüyorum ki söylersem dudağınız uçuklar, söylüyorum ya benzinden farkı kalmadı diye :D Doğru gösterip göstermediğini araştırıyorum, önümüzde ki günlerde paylaşırım Rock'N Rolla başlığında ;)

Esat
04-04-2011, 10:36
yanlız benim şöyle bi tezim var 18 e geçince daha çok yakıyor diyorlar ya şimdi 18 in 1 turu tamamlaması ile 16 nin 1 turu tamamlaması aynı süreye denk gelmiyor yani yaklaşık 1km 850 metre olarak falan ölcüyor buda bilgisayara veri aktarırken yakıt tüketimini biraz daha fazla gösteriyor çünkü bizim arabalardaki bilgisayar 16 ya göre ayarlanmış yanılıyormuyum acaba ?

Yasin CCK
04-04-2011, 13:08
Esatcım söylediğin fiziksel olarak tamamen doğru, çemberin yarıçapı mantığı ;)

Fakat digital olarak doğrumudur bilmiyorum, dediğin gibi bizim araçların bilgisayarı bu yönde hesaplama yapıyor olabilir.

hakan308
04-04-2011, 13:15
verdiginiz ilanda sadece yazilim yapildi demis ama yetkili servis yazilim yapmaz cunku yazilim ayri bir istir servise o duzenegi kumazlar yazilim ile yakitiniz normal kullanimda 0.5lt /100km duser ama yazilimin amaci motoru guclendirmek ve ayni anda dizelin olu ust devirlerini canlandirmaktir.chip yapip benzinli gibi keyif almak icin devirli kullanirsiniz ve buda yakiti muhakkak arttirir ayrica chip kat iptali egr iptali 700-800 TL arasinda degisiyor bilginize

Esat
04-04-2011, 13:19
Esatcım söylediğin fiziksel olarak tamamen doğru, çemberin yarıçapı mantığı ;)

Fakat digital olarak doğrumudur bilmiyorum, dediğin gibi bizim araçların bilgisayarı bu yönde hesaplama yapıyor olabilir.

bence bu olay böyle ben yakıtta çok birşey degiştigini görmedim sonuçta her bi jant 20 kg agırlık katsa ki o kadar degil lastikle birlikte 1 insana denk geliyor yani yaklaşık 80 90 kg farz etki bi adam daha az oturmuş arabada sen 18 kullanıyorsun

Ömer Gedik
06-04-2011, 15:52
Ah Esat abim ah :D Jant hesabı böyle yapılır mı :) Dönel kütlelerde ağırlık artışı ve azaltışı sabit yüklere göre çok farklıdır. Zaten bu sebepledir yakıtın artması. Büyük çap ve ağırlık Yakıt artışı olarak döner. Ayrıca jant başı 20 kg değil 4 ünde 20 kg bile artmaz Senin yaptığın işlemle :)

Yalnız şu da var. Jant+Lastik Çapı dğeişmedikçe bilgisayar doğru hesaplar. Çok küçük hatalar yapabilir. Yine de Peugeot bunu da düşünmüş. Planet sisteme bağlanıyorsun. Aracında hangi ebat varsa giriyorsun ona göre bilgisayar km hesabı yapıyor.

Planette 308 için 4 seçenek var.
195 65 15
205 55 16
225 45 17
225 40 18

Birini seçip yola devam :D

Esat
06-04-2011, 16:25
eeee ben nasıl yapıcam ömerim bu hesabı ?

TanerHoca
06-04-2011, 16:29
eeee ben nasıl yapıcam ömerim bu hesabı ?

boş ver hesabı kitabı.keyfini sür jantların.
bırak hesap işlerini mühendis adayları yapsın 8) :laugh:

Esat
06-04-2011, 16:32
Yapsında bizim mühendis daha smile leri degiştirmedi bunu düzeltmeside 1 kaç yılı bulur :)

Ömer Gedik
06-04-2011, 17:06
Servise gidiyorsun Planete bağlatıyorsun değişikliği yaptırıyorsun. Bu kadar :) Eğer okmeydanı tarafına geçersen Fatih ustama uğra bir çayını iç o halleder. Kıl Ömer gönderdi de kollarını açar sana :D

TanerHoca
06-04-2011, 17:09
Servise gidiyorsun Planete bağlatıyorsun değişikliği yaptırıyorsun. Bu kadar :) Eğer okmeydanı tarafına geçersen Fatih ustama uğra bir çayını iç o halleder. Kıl Ömer gönderdi de kollarını açar sana :D

ömer bugün aynı şeyi optimum düeti başlığında benim için de ima ettiler :(

Esat
06-04-2011, 18:34
Size Tarkan'dan kıl oldum abiyi gönderiyorum....

Ömer Gedik
07-04-2011, 10:33
Hocam bence üzelecek değil sevinilecek bir durum. Hassas insalarız biz. :D

desperado_2116
27-04-2011, 11:54
herkese merhabalar...

Bu chip olayını ben kendi aracım yanı 207 1.4 hdi trendy' e uyguladım. Araç yaklaşık 90 hp ye çıktı. Chip' i takan firma aracın 120 bg e bile çıkartılabileceğini söyledi ama 207 motoru için en fazla 95 yapılmalı dedi. Bende 86 bg olsun dedim hem motoru yormak istemedim hemde siyah duman olayı ile filan karşılaşmak istemedim. Yaklaşık 3 hafta oldu takalı. İlk zamanlar aracımdan çok şikayetçiydim performansı düşük diye ama chip olayından sonra çok memnunum. Aracım çok atak dumansız ve az yakıyor... Herkese tavsiye ederim...

Yasin CCK
27-04-2011, 15:02
Öncelikle hayırlı olsun.

70Hp aracınızı 120Hp'ye çıkarırız lafı tam bir fantezi olmuş, böyle bir yazılım yok.

Yazılımdan sonra ciddi bir güç artışı hissedilir fakat bu işte tahmine veya yaklaşık değere yer yoktur. Sizden ricam DYNO ölçümü yaptıysanız çıktısını paylaşmanız, yapmadıysanız en kısa sürede bu ölçümü yaptırmanız.

Cem B
08-06-2011, 17:14
Bugün yetkili serviste çatlayan ön camı değiştirmek için gittiğimde bi yazılım önerildi.Servisteki arkadaşlarımız yazılım ile ilgili servis müdürü ve sahibine kadar görüşüp bilgi aldılar.

Buna göre yazılım yarım gün içinde yüklenip motor performansının %25 net arttıgını bildirdi.Bu uygulama ile sonradan uygulanan performans parçalarının yaptıgı motoru yormak,ömrünü azaltmak gibi durumların söz konusu olmadıgını,standart olarak %25 artmış motor güçlü bir araç aldıgınızı varsayabilirsiniz dediler.

Eger gerçekten bu şekilde ise chip tuning düşünen arkadaşlara kesinlikle süper bir alternatif olacaktır.Ben fiyat aldım.1.100 TL artı KDV istediler önce sonra KDV dahil 1000 TL ye kadar indirdim.

Ben uygulamayı düşünüyorum,jant sonrası düşen performanstan da memnun olmadıgım için tam aradıgım şey gibi geldi ,fakat yaptıran bilgisi olan yada tavsiyelerinizi de düşünebilirim.Bilginize :gul2

γuяdaeя
08-06-2011, 17:19
Chip tuningin servis tarafından yapılanı.. ;)

Cem B
08-06-2011, 17:20
Chip tuningin servis tarafından yapılanı.. ;)

:gul2 Servis yaptıgı için haliyle de iki katı sanırım abi.

Yasin CCK
08-06-2011, 17:27
Servis dışında çok daha uygun fiyata yaptırabilirsiniz

Cem B
08-06-2011, 17:31
Servis dışında çok daha uygun fiyata yaptırabilirsiniz

E yaptıralım Yasin.nasıl olucak nerelerde mesela?

γuяdaeя
08-06-2011, 17:33

Ben pek anlamam, ilgilenmem de... Ama birçok insandan Mehmet Gazihan ismini duydum. Araştır istersen.

Yasin CCK
08-06-2011, 17:41

Ben pek anlamam, ilgilenmem de... Ama birçok insandan Mehmet Gazihan ismini duydum. Araştır istersen.

Mehmet Gazihan'ın Adana'da işyeri, kendisini ve işini bilirim, Megachips markasını kullanıyor, İstanbuldada iş yaptığını biliyorum, irtibata geçebilirseniz bende öneririm ;)

Yasin CCK
08-06-2011, 17:42
Yanlız bu işte bir kişi hakkında çok farklı yorumlar alabilirsiniz, çünkü işlem aynı olmasına rağmen her araçta aynı sonucu vermiyor..

Gökseld
08-06-2011, 17:43
Ben şimdi bir VTI kullanıcısı olarak merak ettim, sadece HDI'laramı yoksa VTI'larda kapsamdamı? diye.. :anlamadim2

γuяdaeя
08-06-2011, 17:48
Benzinli motorda attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor diye biliyorum :)

Gökseld
08-06-2011, 18:15
Benzinli motorda attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor diye biliyorum :)

:anlamadim2 Pek anlayamadım açıkcası, yoksa forumda bir HDI, VTI sürtüşmesimi var? ???

Ufuk
08-06-2011, 18:19

:anlamadim2 Pek anlayamadım açıkcası, yoksa forumda bir HDI, VTI sürtüşmesimi var? ???

Arabanızda Turbo Olsaydı Chip Tunning den fayda görürdünüz. Ama Turbo OLmayınca Benzinli motorda attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor diye biliyorum :) Yoksa Hdi vs Vti değil, Hdi'yda Turbo olmasında kaynaklanıyor VTI da 120 bg 132 bg çıkıyor HDI'da 112 bg 140 bg oluyor..

Gökseld
08-06-2011, 18:29
Çok pardon, Konuyla ilgili bilgisizliğime verin lütfen. :(

Cem B
08-06-2011, 18:54
Yalnız benim anlamadıgım durum şu,yada anladıgım durum,

Peugeot ta aynı motorun 110 ve 112 hp liği de var.Ben yazılımla olan bir fark oldugunu düşündüğüm için 11oluk yazılımı yüklüyorlar gibi de olabilir diyorum :) evet saçma fakat bir açıklaması olmalı.Ömer az önce telefonda bana gerekli açıklamayı yaptı motor ömrü açısından sorun olabileceğini söyleyerek.

TanerHoca
08-06-2011, 19:14
konu önceden açılmış olan konu ile birleştirildi...

Ufuk
08-06-2011, 19:45
Yalnız benim anlamadıgım durum şu,yada anladıgım durum,

Peugeot ta aynı motorun 110 ve 112 hp liği de var.Ben yazılımla olan bir fark oldugunu düşündüğüm için 11oluk yazılımı yüklüyorlar gibi de olabilir diyorum :) evet saçma fakat bir açıklaması olmalı.Ömer az önce telefonda bana gerekli açıklamayı yaptı motor ömrü açısından sorun olabileceğini söyleyerek.

Motor Aynı değil 110bg 16v, 112 bg 8v epey farklı yani 110bg'liğin turbosu büyük ama torku 240nm 112 bg'liğin turbosu daha küçük olmasına rağmen 270nm +15 nm overboost ile 285nm

Ömer Gedik
08-06-2011, 22:09
Bu gibi işlemlerde %10-15 arası gerekli ve yeterli performans artışı alınabilir. Ancak %25 gibi artışa zorlarsanız motoru önemli ölçüde yıpratırsınız. Bu konuyla ilgili Peugeot'un yayınlanmış bülteni de var. Almanya da bir 407 nin bu tarz uygulama sonrası sorun yaşaması sonucu Peugeot bu tarz işlemleri kesinlikle yasakladı.

Araçlarımızda parçalarda sonsuz ömür ve emisyon değerleri düşünülerek üretimler yapıldığından belirli kısıtlamalara gidiliyor. Yani anlayacağınız ancak %10-15 yapabilirsiniz. Aksi halde bu iş motoru zorlamaktır. Ayrıca sadece motor da değil Volan ve baskı balata da eklenen yükü taşımak zorunda kalacaktır.

Cem B
09-06-2011, 00:13
Bu gibi işlemlerde %10-15 arası gerekli ve yeterli performans artışı alınabilir. Ancak %25 gibi artışa zorlarsanız motoru önemli ölçüde yıpratırsınız. Bu konuyla ilgili Peugeot'un yayınlanmış bülteni de var. Almanya da bir 407 nin bu tarz uygulama sonrası sorun yaşaması sonucu Peugeot bu tarz işlemleri kesinlikle yasakladı.

Araçlarımızda parçalarda sonsuz ömür ve emisyon değerleri düşünülerek üretimler yapıldığından belirli kısıtlamalara gidiliyor. Yani anlayacağınız ancak %10-15 yapabilirsiniz. Aksi halde bu iş motoru zorlamaktır. Ayrıca sadece motor da değil Volan ve baskı balata da eklenen yükü taşımak zorunda kalacaktır.

Evet Ömer bende araştırdım söyledikleirn dogru gibi fakat bana servis müdürünün söylediği chipten daha iyi çünkü bu uygulama motor a hiçbir zarar vermiyor idi..fakat seninde söylediğin gibi max. %25 yerinde %15 te iyi bir deger sorunsuz kullandıracak sonuçta.Fakat bunun için istenen fiyat gayet abartı.düşünmek gerek bol bol.

Cem B
09-06-2011, 00:14
konu önceden açılmış olan konu ile birleştirildi...

abi aramayı yaptım bulamadım.Afedersiniz

aydın
15-08-2011, 09:59
evet deneyimli arkadaşlar chip konusundaki bilgilerine ihtiyacım olacak güncellenirse sevinirim :ralli

yesilgoslu
17-08-2011, 21:35
arkadşalar bugün chip içinde konuştum 308'e 900liraya mal oluyo...150 hp üstü güç kesin alırsın dedi dyno sokup göstericem dedimm chip ve manifoldan kocaman bi boru çekiyo katalizore 150 hp güç alırsın arajın hiçbir orjinalliği bozulmuyo gerçekten beğenmessen getir çıkar ben boruyu geri alırım istedğin zaman dedi düşünen arkadaşlar msj atsın maslakta bu yer..

hakan308
17-08-2011, 22:51
İsterseniz bende araciniza hicbir degisiklik yapmadan dynoda 150 hp gosterebilirim ;) bu islerde cok cakallik donuyor her soyleyene inanmayin ayrica Maslakta kimle gorustunuz bilmek isterim.Manifolttan kata kadar boru cekmek pek bisey kazandirmaz katı iptal edip komple 60 lık boru ve headers yapilirsa bi anlami olur ;)

Yasin CCK
18-08-2011, 08:22
İsterseniz bende araciniza hicbir degisiklik yapmadan dynoda 150 hp gosterebilirim ;) bu islerde cok cakallik donuyor her soyleyene inanmayin ayrica Maslakta kimle gorustunuz bilmek isterim.Manifolttan kata kadar boru cekmek pek bisey kazandirmaz katı iptal edip komple 60 lık boru ve headers yapilirsa bi anlami olur ;)

:iyi

Onlarca kez dile getirdim ama hala aynı konuları konuşuyoruz, yazdıklarımız okunmuyor sanırım...
308 HDI 150 HP ye çıkaramazsınız bir boru bir chip ile...
Hakanın dediği işlemleri yapar chipte bütün limitleri zorlarsanız belkii ama bir kaç ay sonra da motoru kucağınıza alırsınız orjinallik hiç bozulmadan...

yesilgoslu
04-11-2011, 00:30
arkadaşlar bende yazılımı maslakta yaptırdım yakın zamanda aracım 110hp fakat org 119 hp çıktı yazılım sonrası tam dyno verileri 146hp ve 317 nm aldık gerçekten çok farkedilir bi güç farkı bunla artık scriccolar kovalanır heralde :) emniyetli sürüşler herkese

Abdullah
04-11-2011, 00:46
arkadaşlar bende yazılımı maslakta yaptırdım yakın zamanda aracım 110hp fakat org 119 hp çıktı yazılım sonrası tam dyno verileri 146hp ve 317 nm aldık gerçekten çok farkedilir bi güç farkı bunla artık scriccolar kovalanır heralde :) emniyetli sürüşler herkese

sakıncası yoksa yaptırdığınız yeri ve fiyatı paylaşır mısınız?

Yasin CCK
04-11-2011, 09:30

Selam Mahmut,

Öncelikle yazılımın hayırlı uğurlu olsun, hissedilir bir güç artışı mutlaka olmuştur aslanda fakat 146Hp bana biraz şişirme geldi..Stage kaç yazılım yüklendi? Rica etsem dyno çıktısını paylaşırmısın bizimle? Yazan değeri değilde grafiği merak ediyorum, bir dönem bu işi yaptım, yorumlayabilirim ;)

yesilgoslu
06-11-2011, 00:19
walla stage kaç olduğunu bilmiyorum maslak pasaoglu tuningte yaptım..yazılım öncesi sonrası değerlere bakıyorum öncesi araç zaten 119hp çekmiş dyno da sonrasındada yazdığm değerleri gösteriyo evimde scanner yok ama şöyle tarif edicem sana biraz komik olcak ama:) yazlm öncesi 3 çizgidede baya tepecikler varken yazılım sonrası 3 çizginin tepecikleri düz çizgilere dönüşmüş..performance ciddi derecede farkedilir gerçekten..keşke imkan olsa atsamda incelesen bi ara

Yasin CCK
06-11-2011, 10:37
:D

Bu şekilde birşey anlamam mümkün değil tabiki :) Fırsatını bulursan paylaşırsın bir ara ;)

Aslan daha da güçlendi, dikkatli kullanalım :tehlikeli

emax34
06-11-2011, 11:34
acikcasi bana da biraz sisirme gibi geldi# 110hp lik aslanin ilk olcumde 119 cikmasi ardindan uygulanan chip tuning le 146 ya cikmasi, ilginc bence. Bana gore uyguladiklari stage 2 veya 3 ki buda biraz riskli motoru cabuk yoracak cinsten bir uygulama. Merak ettim, duman atma motor sesinde degisiklik vs gibi durumlar sozkonusu mu chip tuning sonrasi ??

yesilgoslu
18-11-2011, 16:18
öle çok beter bi duman yok ama yüklendiin zaman siyah bu duman sallıyo tabi...walla arkadaşlar stage 2 3 ler hakkında bilgim yok bu arada zaten 4 ve 5. viteste gazı kesiyo araba kendliğinden onun içinden gidicem bi pasaoglu servise..motor sesindede herhangi bi değişme yok tabiki ama performans artışı çok iyi umarım dedğiniz gibi motoru çok hırpalıcak bi yazılım değildir..

Seramana
18-11-2011, 17:25
Ankarada bu işi düzgün yapabilen birileri varmı bildiğiniz? Ayrıca garanti durumu nedir garantiden çıkıyor mu ?

Abdullah
21-11-2011, 10:23
Ankarada bu işi düzgün yapabilen birileri varmı bildiğiniz? Ayrıca garanti durumu nedir garantiden çıkıyor mu ?

Garanti durumu sakat abi aracın direk yazılımına müdahale ettiriyorsun dışardan anlarlarsa kesin iptal ederler bence.

Yasin CCK
21-11-2011, 10:27
Anlayan servisi görmedim daha...

Ayrıca yazılım dediğiniz bir kaç KB'lık bir dosya, servisten önce silip orjinal yazılımı tekrar yüklemeniz mümkün.

cagriuysal
14-12-2012, 00:13
oncelikle iyi aksamlar.Istanbulda evotech 750 tl gibi bir fiyata yaziim atiyor arkadasimin golfune yaptirdik 105 hp den 140 hp ye yukseldi cidden hizlanisi vs. cok cok degisti ama 105 hp ye gore konulmus bi turboyu bukadar ezmeye gerek yok.Yazilimdan once Turbo degistirilebilir turbo palleri buyutulebilir ama sonucta aracin omrunden omur yer guzel olmaz mi derseniz. bence super olur.ayrica arkasim bana 2 vitesin sonlarina dogru yetiriyor onuna arabasi dsg dizel benimkide 110 hp

budsing
03-01-2013, 22:09
Öncelikle herkese selamlar . baya bir süredir giremiyorum foruma . Benim sorum 308 VTI ' lara chip takılıyormu .. Benim istediğim aslanımın gaza bastığımda şahlanmasını istiyorum . 160 tork çok az kalıyor haliyle .. Chip taktırarak tork sorununu çözebilirmiyim Sizce .. ?

mimit
03-01-2013, 22:42
atmosferik araçlarda chip tuning ile çok fazla güç elde edemiyoruz maalsef, sağlıklı bir motordan 10 - 12 hp arası anca çıkıyor sadece yazılım ile,chip box gibi sök tak şeklinde ki uygulamalarda ise bu rakam biraz daha düşük oluyor.Tork değerlerinde de bir artış oluyor tabiki,bu işlemi yapacak kişiye göre de bu alına güçler biraz daha değişiklik gösterebilir.130 132 hp ile birlikte öyle sanıryorum ki tork değeride 190 Nm civarına çıkar belki üstü de olabilir ama buda sizi tatmin eder mi, mesele bu.

Yasin CCK
03-01-2013, 23:19
Chip ve yazılım konusunda forumda yazılmış çok fazla mesaj var. Mehmet gerekli cevapları zaten vermiş...

tarabya100
14-01-2013, 21:57
Daha önce 307 sw aracım vardı 2.0hdı 90bg onun için almanyadan sipariş etmiştim , gelene kadar arabayı sattım . geldikden sonrada epey bi zaman evde durdu. sipariş verirken satıcı bana arabanın marka modeli motor numarası sormuştu , her arabaya uymaz diye belirtmişti . günün birinde yabancı forumlarda bu powerbox un her arabaya uyduğunu , yani soketleri tutuyorsa olduğu yazıyordu. kardeşimde renaul clio vardı. hemen baktım soketler aynıydı.
çekinerek arabaya taktım acaba birşey olurmu diye ve yola çıktım..

arabanın çekişi belli olacak şekilde arttı . hızlanmada iyileşme oldu hatta yokuşlarda bayılma kalmadı. almanyada 85euroya almıştım verdiğim paraya değdi. halada kullanmaktayız . tavsiye ederim varsa imkanınız türkiye dışından sipariş verin türkiyede 350tl den başlıyor...
nereye takılıyor sorusuna gelince : motor üst kapağını çıkartın enjektörlere giden boruları takip edin . enjektör borularının hepsinin birleştiği ana boru vardır kalın bir boru . bu borunun başında bir müşür göreceksınız. müşürün soketini çıkarın powerboxun hangi tarafı müşüre giriyorsa oraya takın , diğer tarafını müşüre bağlanan kabloya takın . powerboxunuzu bir yere plastik kelepçe ile sabitleyin . okadar. .

hiç bir sorun çıkarmaz aracınızı garantiden çıkarmaz (yani takıldığı anlaşılmaz) arıza lambası yakmaz racınıza zarar vermez korkmayın 5000km den beri kullanıyoruz biz..

http://www.youtube.com/watch?v=D3aCP-FHMD4
http://www.youtube.com/watch?v=Thz-dAAsNnE

http://www.ebay.de/itm/PERFORMANCE-CHIP-PEUGEOT-607-807-BOXER-EXPERT-PARTNER-HDI-DIESEL-TUNING-BOX-/271082139785?pt=DE_Autoteile&hash=item3f1dc13089#ht_12686wt_1271

tarabya100
31-01-2013, 22:01
renault clioda takılı olan powerbox"u 308"e takmak için çıkarttım . birde deneyeyim dedim acaba eski hali nasıldı diye denemeye çıktım, çekişe acayip farkı varmış .

clio"ya 5 dakikada takmıştım çünkü motor kapağını kaldırınca hemen ön tarafta mazot popmpasının üzerindeki sensöre takılıyordu . daha önce 308"e hiç bakmamıştım . kapağı kaldırdım enjektör borularını takip ettim nereye gidiyor diye motorun arkasına doğru gidiyor, hava filitrenin altından doğru aşşağı doğru devam ediyor . filitreyi çıkartmam gerekti . filitreyi çıkarmak yarı bir eziyet bu arabada . filitrede çıktıktan sonra filitre kabıda çıkması gerekiyor. bin bir eziyetlede onuda çıkarttım . ama borular onunda aşşağısına iniyor hiçbir şeyde görünmüyor cep telefonun kamerasını açtım onunla videoya çektim yok yok hiç birşey görümüyor resmen saklamışlar sensörü.
dağıttığım herşeyi geri topladım yine binbir eziyetle , aman eksik olsun neyime yetmiyor 90bg diyerekte kendimi avuttum..

öğleden sonra arabayla biryere gitmem gerekti , yolda giderken "EKSOZ EMİSYON ARIZASI " uyarısı verdi. :( nerden çıktı bu derken servise sürdüm anlattım olayı . bilgisayara bağladı hava akış metresinin soketinde temasızlık varmış düzeldi. arkadaşıma anlattım olayı . istersen bırak biz yapalım dedi . senin yapabileceğin birşey değil dedi ....
2-3 güne kadar bırakacağım...

bir arkadaşım opel corsasına taktırmıştı aynısından ama o 500d olara almıştı onunki araba içerisinden ayarlanabiliyordu yani gücü arttırıp düşürebiliyorsunuz.
onunkia müthiş olmuştu . şöyleki : en düşük yani orjinal haline alıyorum araba 1 vitesle düz yolda rolantide yürüken gazın sonuna kadar yükleniyorum araba hızlanarak kalkıyordu. ama gücü en yükseğe aldığımızda aynı şekilde gaza yüklenince araba patinaj çekerek kalkıyordu . yani bariz bir güç artışı görülüyordu.. belki ondan bile alabilirim biraz daha dursun bakalım

buralardan kimse varmı 308"e taktıran varmı acaba

mimit
31-01-2013, 22:16
direk yazılım değişikliği ile daha fazla güç elde edebilirsiniz.birde aracınız için üretilmiş bir model varsa onu takmanız daha doğru olur bence,bu sök tak ürünler hakkında pek bilgim yok ama farklı motorlar aynı cihaz pek sağlıklı olmaz gibi geliyor bana.

Taylan43
31-01-2013, 22:40
renault clioda takılı olan powerbox"u 308"e takmak için çıkarttım . birde deneyeyim dedim acaba eski hali nasıldı diye denemeye çıktım, çekişe acayip farkı varmış .

clio"ya 5 dakikada takmıştım çünkü motor kapağını kaldırınca hemen ön tarafta mazot popmpasının üzerindeki sensöre takılıyordu . daha önce 308"e hiç bakmamıştım . kapağı kaldırdım enjektör borularını takip ettim nereye gidiyor diye motorun arkasına doğru gidiyor, hava filitrenin altından doğru aşşağı doğru devam ediyor . filitreyi çıkartmam gerekti . filitreyi çıkarmak yarı bir eziyet bu arabada . filitrede çıktıktan sonra filitre kabıda çıkması gerekiyor. bin bir eziyetlede onuda çıkarttım . ama borular onunda aşşağısına iniyor hiçbir şeyde görünmüyor cep telefonun kamerasını açtım onunla videoya çektim yok yok hiç birşey görümüyor resmen saklamışlar sensörü.
dağıttığım herşeyi geri topladım yine binbir eziyetle , aman eksik olsun neyime yetmiyor 90bg diyerekte kendimi avuttum..

öğleden sonra arabayla biryere gitmem gerekti , yolda giderken "EKSOZ EMİSYON ARIZASI " uyarısı verdi. :( nerden çıktı bu derken servise sürdüm anlattım olayı . bilgisayara bağladı hava akış metresinin soketinde temasızlık varmış düzeldi. arkadaşıma anlattım olayı . istersen bırak biz yapalım dedi . senin yapabileceğin birşey değil dedi ....
2-3 güne kadar bırakacağım...

bir arkadaşım opel corsasına taktırmıştı aynısından ama o 500d olara almıştı onunki araba içerisinden ayarlanabiliyordu yani gücü arttırıp düşürebiliyorsunuz.
onunkia müthiş olmuştu . şöyleki : en düşük yani orjinal haline alıyorum araba 1 vitesle düz yolda rolantide yürüken gazın sonuna kadar yükleniyorum araba hızlanarak kalkıyordu. ama gücü en yükseğe aldığımızda aynı şekilde gaza yüklenince araba patinaj çekerek kalkıyordu . yani bariz bir güç artışı görülüyordu.. belki ondan bile alabilirim biraz daha dursun bakalım

buralardan kimse varmı 308"e taktıran varmı acaba

Merhaba, 308'im varken ben 1.5 sene önce italya'dan aldım, takmak için ustama garantininde bitmesinin verdiği cesaretle, motoru kaldırdım, gene takamadım. Allah kolaylık versin. Gerçekten sonucu merak ediyorum, çünkü 308'e takabilen duymadım daha. Eğer garantisi bittiyse, yap yazılım bitsin.

sessizgece
01-02-2013, 08:18
Gerçekten büyük bir eziyet. Aracım için yazılım yaptırdığım Cihazı bende takdırdım. İnan çok zor. Soketin bulunduğu yer motorun arkasında kalıyor. Anlattığınıza göre neredeyse ulaşmışsınız. Benim araçta önce silgiler söküldü, silgi altı ızgara alındı, hava filtresi ve ana ünitesi söküldükten sonra soketin yeri gözüktü. Neredeyse akünün altına denk geliyor.El girmiyor, parmak ucu ile soketin yanındaki mandalları sıkarak çıkarmak ayrı bir eziyet oldu. Orijinal soketi 35-40 dakikada söktü, chip i de aynı sürede taktı. Ama marşa bastık araba çalıştı stop etti. Chip i takarken usta gerçekten çok zorlandı. Motora bağlı soketin içindeki ucun birinde temassızlık vardı. Giderdikten sonra çalıştı. Ana üniteyi sigorta kutusunun içine koyduk. Chip in yanında verilen diğer aparat ile chip i araçtan ayırarak bu aparat ile orijinaline döne biliyorsunuz. 14:30 da başladığımız işi 17:45 de anca bitirebildik.

Yasin CCK
01-02-2013, 09:14
Yazılım, chipboxa göre daha mantıklı geliyor bana. Sök-tak hiçbir derdi yok. OBD'den bilgisayara bağlayıp bir kaç dk'da hallediyorsunuz. Yazılım sizin isteğinize ve aracınıza özel yapıldığından çok daha verimli sonuçlar alabiliyorsunuz.
Aracımda 2 farklı yazılım kullandım. 3 senedir de bu şekilde kullanıyorum, hiç bir sorun yaşamadım.

sessizgece
01-02-2013, 10:13
benim kullandığım sanırım chipbox. ??? çok farklı yorumlar okumuştum, box mı, yazılım mı diye. Yazılım için aracın orijinal yazılımın silindiği ve yerine araca özel yazılım yapıldığı için ben güvenemedim. İnternette bu konuda çok bilgi kirliliği var bence. Beni korkutan orijinal yazılımın silinmesi olayı. Yeni yazılım ya olmaz ise ve ya orijinale dönmek gerekirse problem olabilir mi? Ya aracın performansını iyice bozarak düzeltilemez ise gibi bin türlü soru işaretleri kafam da oluştuğundan böyle bir işleme yöneldim.

Yasin CCK
01-02-2013, 10:20
benim kullandığım sanırım chipbox. ??? çok farklı yorumlar okumuştum, box mı, yazılım mı diye. Yazılım için aracın orijinal yazılımın silindiği ve yerine araca özel yazılım yapıldığı için ben güvenemedim. İnternette bu konuda çok bilgi kirliliği var bence. Beni korkutan orijinal yazılımın silinmesi olayı. Yeni yazılım ya olmaz ise ve ya orijinale dönmek gerekirse problem olabilir mi? Ya aracın performansını iyice bozarak düzeltilemez ise gibi bin türlü soru işaretleri kafam da oluştuğundan böyle bir işleme yöneldim.

Zamanında yazılım işiyle uğraşan biri olarak cevap vereyim:

Araç OBD'den bilgisayara bağlanır, orjinal yazılım aracın içinden okunur, bir adet kopyası alınarak yedeklenir, daha sonra orjinal yazılım mühendisler tarafından yeni değerlerle yeniden yazılır ve bu yeni yazılım orjinal yazılım yerine koyulur. Memnuniyetsizlik durumunda yedekte bulunan orjianal yazılım kullanılarak tek tıkla araç eski haline döndürülebilir.

Anlayacağınız chipboxtaki gibi saydığınız o zorlu teknik işlemlerle uğraşmayacağınızdan yazılım da orjinale dönmek daha kolaydır.

sessizgece
01-02-2013, 11:15
Söylediklerinde haklısın. Ben biraz nasıl diyeyim kararsız, ayran gönüllü, her insana çok çabuk inanan, olumsuzlukları daha çok düşünen vs. biriyim. Söyledikleriniz de haklısınız. Biraz soru yağmuruna tutayım.
Yazılımı yapan firma ömrü bizim aracı kullandığımız kadar olur mu? belli olmaz. Yazılımı yapan arkadaş işyerini kapatırsa ne yaparız? Bizde meşhurdur. Önceki yapılanı yeni gelen beğenmez ve kötüler.
Yedeğe alınan orijinal yazılım, Firmada kaybolursa, bende bulunan usb-hard disk çökerse bozulursa servise mi düşeceğiz? Servisi tanıyanlar için problem değilde ya tanımayanlar ne yapacak?
Yazılımı yaptıracağımız firma yada kişileri işini nasıl yaptığını nasıl bileceğiz?
İşte benim yaptırdığımda en fazla soketi söker orijinale dönerim, diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum?
Sorularım biraz fazla ve anlamsız olabilir ama kafamdaki soru işaretleri bunlar.

Yasin CCK
01-02-2013, 11:26
Soru soruyu doğurur :)

Orjinal yazılım sizde olursa sanırım bir kaç kb'lık bir dosyayı saklarsınız ;) Mail adresinde, telefonda, hard diskte bir şekilde saklanır. Daha da fazlası kıyamet senaryosuna girer :D En olmadı dediğiniz gibi servisten yardım alırsınız.

Bende size bir soru sorayım: soketi siz sökebilecek misiniz?

sessizgece
01-02-2013, 11:50
Tam 100 puanlık soru. İmkansız desem yeridir. Yukarıda yazdığım gibi " önce silgiler söküldü, silgi altı ızgara alındı, hava filtresi ve ana ünitesi söküldükten sonra soketin yeri gözüktü. Neredeyse akünün altına denk geliyor.El girmiyor, parmak ucu ile soketin yanındaki mandalları sıkarak çıkarmak ayrı bir eziyet oldu."
O nedenle box ı yukarıda ki fotoğraf da gözüktüğü gibi sigorta kutusunun içine koyduk ve aparatla normale dönüş yapılabiliyor. İşte orada ki tereddütüm de box da -sigorta kutusunun içinde olduğundan- bir elektrik atlaması veya ne biliyim onun gibi bir sıkıntı olur mu? En çok kafamı kurcalayan da bu.

tarabya100
01-02-2013, 21:13
Evveeet bugün serviste taktırdım ..Sabahdan bıraktım akşama aldım öğle bakmaya gittim ne alemde diye. akü sökülmüş filitre kutusu bir sürü ıvır zıvır sökülmüş , bakımı yapan arkadaşımdı sorun yaşamıcaz dedi . akşam gittiğimde bitmişti sorun yok çalıştı arıza vermedi ama tecrübe yapamadım seni bekledim dedi.

Daha öncede Clioda takılıydı onda olan farkı görünce bununkini acayip merak ediyordum. çalıştırdım yola çıktım gaza daha ilk yüklenmemde patinajda ESP yanıp durdu , gazın sonuna kadar basmaya gerek yok arabada acayip bir çekiş farkı vardı. eminimki 110bg denk gelmişti .duman atmak yok arıza lambası yok yakıt konusunda biraz yol yapayım yazarım tekrar buraya , çok keyif aldım harika ollmuş.

uzun lafın kısası imkanınız varsa taktırmanızı tavsiye ederim

tarabya100
01-02-2013, 21:23
Merhaba, 308'im varken ben 1.5 sene önce italya'dan aldım, takmak için ustama garantininde bitmesinin verdiği cesaretle, motoru kaldırdım, gene takamadım. Allah kolaylık versin. Gerçekten sonucu merak ediyorum, çünkü 308'e takabilen duymadım daha. Eğer garantisi bittiyse, yap yazılım bitsin.

Garantiyi etkilemez (tabiki takılı vaziyette servise başvurmazssan arıza durumunda . anlaşılmıyor hata yada başka bir kayıt yapmıyor)
yazılım olayını araştırdım evet bu boxdan fazlaca bg veriyormuş ama genel sorun duman atması ki hiç hoşlanmadğım olay..

orhun57
01-02-2013, 21:33
Güle güle kullanın umarım herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız.

mygold
01-02-2013, 22:09
uzun lafın kısası imkanınız varsa taktırmanızı tavsiye ederim
fiyatını ve nerden aldıgınızı ogrenebilirmiyiz.

tarabya100
01-02-2013, 22:34
fiyatını ve nerden aldıgınızı ogrenebilirmiyiz.

Almanyadan gelmişti , bunu ilk 307sw 2.0 hdi aracım için getirmiştim . gelmeden arabayı sattığım için bi müddet elimde kaldı . sonrasında soketi uyan bütün araçlar için geçerli olduğunu öğrendim renaul clioya takmıştım şimdi 308"de
almanyadan 100 euroya gelmişti . hatta bugün ebay.de ilanlara baktım 59 euroya bile var

sessizgece
01-02-2013, 23:11
ben racechip uygulattım. 450 tl. standart olan. pro su için yanlış hatırlamıyorsam 700 tl civarıydı. Pro nun avantajı hp ve tork u kademeli açıp kapatabiliyoruz. Racechip in kendi sitesinden kontrol edilebilir. Oradaki fiyatlar aynı.
Yalnız özellikle belirttiği farklı bir araç için yazılımın güncellenmesi gerekliymiş.

mygold
01-02-2013, 23:48
ben racechip uygulattım. 450 tl. standart olan. pro su için yanlış hatırlamıyorsam 700 tl civarıydı. Pro nun avantajı hp ve tork u kademeli açıp kapatabiliyoruz. Racechip in kendi sitesinden kontrol edilebilir. Oradaki fiyatlar aynı.
Yalnız özellikle belirttiği farklı bir araç için yazılımın güncellenmesi gerekliymiş.
racechip nasıl yorumlarınızı alabilirmiyiz..

sessizgece
02-02-2013, 09:40
ilk taktırdığım gün 3 kişi ile denemeye çıktık. O gün beni pek tatmin etmedi. Ama kullandıkça farkını iyice anlamaya başladım. En korktuğum olaylardan biri siyah dumandı ve daha duman yok. Ani kalkışlarda önceleri çok az patinaj çekiyordu aracım. Şimdi inanılmaz asılıyor ve ESP ışığı habire yanıp sönüyor. İvmelenmesi inanılmaz güzelleşti. Tork hissedilir oranda anlaşılıyor. Ani hızlanmalardan memnunum. Yine de biraz yetersiz gibi görünüyor bana. Tam bir test yapamadım. Malum havalar daha soğuk ve aracımda kışlık lastikler var. Sağlıklı sonuçları havalar biraz daha ısındığında elde edebileceğimi sanıyorum. Yakıt tüketimim 7,5 lerde iken uzun yolda 4,5 şehir içinde 5,7 gördüm. Şehir içi işyerim ile ev arasında biniyorum ve mesafe 3 km. Havalarda soğuk olunca işe veya eve vardığımda daha araç ısınmamış oluyor. Bununda yakıt tüketimini artırtığını düşünüyorum.
Dyno testini kendi aracımın başlığında paylaştım.
http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?4391-i%FEte-aslan%FDm-308-premium-plus/page3

tarabya100
04-02-2013, 21:02
Box"dan öncesi ve sonrası

http://i32.photobucket.com/albums/d33/aamy18/IMG-20130204-WA000_zps9d564bfc.jpg
http://i32.photobucket.com/albums/d33/aamy18/IMG-20130204-WA001_zps59f91f7a.jpg

Yasin CCK
05-02-2013, 09:24
Chip box işlemi hayırlı olsun Yaşar Bey. Chipten sonra performansta artış, yakıtta düşüş mutlaka olacaktır ama 1170 km lik bir ölçüm tamamen karma bir değer olduğundan bu karşılaştırma pek doğru olmaz.

Ekrem Sezer
05-02-2013, 12:27
Asil onemli olan depodaki olcumdur bence. Depo fullenip 100 kilometre gidilip tekrar fulleyip aradaki mazot farki bize tuketimi daha net aciklar.

tarabya100
05-02-2013, 20:14
Chip box işlemi hayırlı olsun Yaşar Bey. Chipten sonra performansta artış, yakıtta düşüş mutlaka olacaktır ama 1170 km lik bir ölçüm tamamen karma bir değer olduğundan bu karşılaştırma pek doğru olmaz.

Tabiki , haklısınız bu sadece kaba taslak bir ölçümdü .ortalama hızlarım hemen hemen aynı chipden önce yakıt 7,4 idi . ayrıca çekiş merakımdan biraz basmamıda katarak 6,1 görüyorsam . normal kullanımda tahminim ortlama 5,8 civarında tahmin ediyorum.

tesla
24-02-2013, 01:10
Arkadaşlar, 90 beygir 1.6 HDI 2011 308'im var. Box, chip vs takmadan, yazılım ile 110-115 beygir arasına, torkun da 205'ten 240-250 civarına çıkarılabileceği, duman, zorlama vs olmaması için 110 beygir civarında güç sağlayan yazılım ile tuning yapılabileceğini Denizli'deki tuning bayilerinden öğrendim. Tork da 205'ten 240-250 NM arasına çıkacakmış. Zaten benim için önemli olan da bu tork artışı. Tuning aklıma iyice yattı. Hatta bu pazartesi yaptırmayı bile düşünüyorum. Farklı markalar farklı fiyat veriler. 350-500 lira arası fiyatlar. en pahalı pschiptunning verdi. En güvenilir gelen ise markasını hatırlayamadığım, italyan yazılımı kullandıklarını söyledi (yarın arayıp ismini öğrenip buraya yazarım).

Hepsinin ortak dile getirdiği şey, kaput dahi açılmadan, soket yoluyla, yazılım tuning'inin yapılabileceği oldu.

Sizce 90'dan 110'a sadece yazılım ile mümkün müdür? Zararını görür müyüm? aracı hırçın kullanmıyorum, devrinde kullanırım ve tuning yaptırma amacım ise uzun yokuşlarda aracın ihtiyaç duyduğumda hızlanabilmesi.(özellikle 4. ve 5. viteste)

budsing
24-02-2013, 10:55
Arkadaşlar, 90 beygir 1.6 HDI 2011 308'im var. Box, chip vs takmadan, yazılım ile 110-115 beygir arasına, torkun da 205'ten 240-250 civarına çıkarılabileceği, duman, zorlama vs olmaması için 110 beygir civarında güç sağlayan yazılım ile tuning yapılabileceğini Denizli'deki tuning bayilerinden öğrendim. Tork da 205'ten 240-250 NM arasına çıkacakmış. Zaten benim için önemli olan da bu tork artışı. Tuning aklıma iyice yattı. Hatta bu pazartesi yaptırmayı bile düşünüyorum. Farklı markalar farklı fiyat veriler. 350-500 lira arası fiyatlar. en pahalı pschiptunning verdi. En güvenilir gelen ise markasını hatırlayamadığım, italyan yazılımı kullandıklarını söyledi (yarın arayıp ismini öğrenip buraya yazarım).

Hepsinin ortak dile getirdiği şey, kaput dahi açılmadan, soket yoluyla, yazılım tuning'inin yapılabileceği oldu.

Sizce 90'dan 110'a sadece yazılım ile mümkün müdür? Zararını görür müyüm? aracı hırçın kullanmıyorum, devrinde kullanırım ve tuning yaptırma amacım ise uzun yokuşlarda aracın ihtiyaç duyduğumda hızlanabilmesi.(özellikle 4. ve 5. viteste)

Aracınıza Tork İstiyorsanız Kesinlikle Chiptuning tavsiye ederim . Altta Atacağım Fotoğrafta bakabilirsiniz . Türkiyedeki En iyi Chip ve Pedal Box Yetkilisi 06chiptuning bu işte uzman . Fiyatlar Biraz Kabarık ama Gayet Memnun Olursunuz .
http://d1302.hizliresim.com/16/s/kfxv1.jpg

tesla
24-02-2013, 11:00
Herhangi bir box vs takmadan, sadece yazılımla 110 beygir 250-260 NM torka ulaşmak mümkün değil mi?

budsing
24-02-2013, 11:03
Herhangi bir box vs takmadan, sadece yazılımla 110 beygir 250-260 NM torka ulaşmak mümkün değil mi?

Bildiğim kadarıyla Mümkün Fakat Peugeot ' da Yazılım ATılma Gibi Birşey Varmı Bilmiyorum genelde box taktırıyorlar Mesela Yanlış Hatırlamıyorsam @YasinCCK Kendi Aracında Box Vardı 110 luk dizel 240 torktan 320 olmuştu . Özelden Onunla Konuşabilir , Kafanıza Takılanları Sorabilirsiniz . Ama Benim Size Tavsiyem Chiptuning .

Bakınız Video .

http://www.youtube.com/watch?v=GrtCn1PeOyc

tesla
24-02-2013, 13:05
ben de chiptunning yaptırıcam zaten. box vs taktırmayı hiç düşünmüyorum. Yasin'e özel mesaj attım, cevabını bekliyorum.

tesla
24-02-2013, 19:05
Yarın gidip chiptuning ile Alientech kullanan bir bayiye yazılım ile tuning yaptırıcam bir aksilik olmazsa. Sonuçları buradan yazarım.

Yasin CCK
24-02-2013, 21:51
Bildiğim kadarıyla Mümkün Fakat Peugeot ' da Yazılım ATılma Gibi Birşey Varmı Bilmiyorum genelde box taktırıyorlar Mesela Yanlış Hatırlamıyorsam @YasinCCK Kendi Aracında Box Vardı 110 luk dizel 240 torktan 320 olmuştu . Özelden Onunla Konuşabilir , Kafanıza Takılanları Sorabilirsiniz . Ama Benim Size Tavsiyem Chiptuning .

Hayır benim aracımda yazılım var, dyno ölçümünde net görüldüğü üzere 136 Hp alıyorum. Benim de tavsiyem yazılım :iyi

ben de chiptunning yaptırıcam zaten. box vs taktırmayı hiç düşünmüyorum. Yasin'e özel mesaj attım, cevabını bekliyorum.

Cevabı buradan vereyim ki başkalarına da faydamız olur belki :)

Çok basit bir hesaplaması var aslında. Turbo dizel bir araçta orjinal gücün %20'si civarında güç almanız mümkün, daha fazlasını sadece chip ile yapmak motor ömürünü kısaltabilir. Yani evet aracınız 110 Hp olur ve torku da artar. Çok kısa sürede işlem yapılıp teslim edilir, bu arada aldığınız fiyatlar gayet uygun :iyi İki farklı marka kullandım, megacihps ve Best Services, çok marka var piyasada şu iyidir diyemem. Egzozdan büyük ihtimalle duman çıkacak, özellikle yüklendiğinizde. Ama son versiyon yazılımlarda dumansız olduğu söyleniyor, ben şahit olmadım.

Son olarak söyleyeceğim şey chipten önce ve sonra mutlaka dyno ölçümü yaptırmanız. Verdiğim linkteki bilgileri okursanız çok faydası olacaktır.

http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?3516-Dyno-(Dinamometre)-Nedir-Nas%FDl-yap%FDl%FDr

tesla
24-02-2013, 23:01
malesef Denizli'de DYNO imkanımız yok. hiçbir yerde yok buralarda. o yüzden satıcı insafına kalıp sürüş alışkanlığına bakarak anlamaya çalışıcam işe yarayıp yaramadığını.

siyah duman '83 MAN kamyon gibi çıkmadıktan sonra o kadar da önemli değil.

Artık kesin kararımı verdim, yarın yaptırıyorum. her ne kadar kişisel ve subjektif olsa da değişimi burda yazıcam. İlginize çok teşekkürler.
Yeri gelmişken sorayım da;

Partikül filtresinin sökülmesi gerekli bir durum haline geliyor mu?
Motor arıza lambası hiç yandı mı?

Teşekkürler.

Yasin CCK
24-02-2013, 23:43
Partikül filtresi sökülmesine gerek yok.
Bende arıza lambası yanmadı ama sizde yakabilir :)

Rica ederim...

tesla
24-02-2013, 23:54
hobaaaa. bende niye yakıyor? benim başım kel mi? :( şans işi mi yoksa motorun 90 beygir olmasından mı?

mimit
25-02-2013, 00:06
hobaaaa. bende niye yakıyor? benim başım kel mi? :( şans işi mi yoksa motorun 90 beygir olmasından mı?

Yazılımda birşeylerin gözden kaçırılmasından,çevremde yazılımı değiştirilmiş çok araç var fakat hiç birinde arıza lambası yanmıyor.

tesla
25-02-2013, 00:15
Golf 1.6 tdi 105 sahibi arkadaşım da chiptuning yaptıracak. geçenlerde 1.5 dci Dacia Duster resmen kapışmış, kafa kafaya gitmişler. :)

mimit
25-02-2013, 00:25
1.6 Dci 130 luklar var şimdi Reno kendi araçlarında da göndermeye hazırlanıyor fena olacak bu işin sonu :)

Yasin CCK
25-02-2013, 11:36
Mehmet gerekli cevabı vermiş ;)

Forumda bir arkadaşımız RCZ'sine yaptırmış, arıza ışığı yakınca iptal ettirmişti. Arıza ışığı yaksada aceleci davranmamak lazım, belli bir süre sonra kendiliğinden sönebilir veya yanıltıcı sensör ile yanmaması sağlanabilir.

tesla
25-02-2013, 12:35
Bu sabah AlienTech bayisinde chiptuning yaptırdım. Aracın kalkışı, yokuşta çekişi inanılmaz değişti. 4. ve 5. viteste bile ivmelenme hissedilir oldu. arıza lambası yanmadı, PP2000 ile aynı bayi beyni kontrol etti, herhangi bir arıza da tespit edilmedi. Denizli'de Dyno olmadığı için ne yazık ki elimde resmi veriler yok ama kullanım keyfi çok farketti. Uzun yola çıkıyorum bugün, yakıt tüketimi de belli olacak.

Yasin CCK
25-02-2013, 12:54
Hadi hayırlı olsun ;) Bambaşka bir araç olmuştur şimdi :iyi Duman var mı duman :)

Uzun yolla sakin kullanımla eskisinden çok daha düşük değerler alacaksınız.

tesla
25-02-2013, 13:06
Duman aynada görülmüyor :nargile (Düzeltme: Özellikle kalkışlarda gaza yüklenince duman bariz görülüyor. Tuning servisine götürdüm, kontrol ettiler, bu kadarı normal dediler. Eğer istersen ayarları biraz azaltalım, ama başka şikayetin yoksa bu ayarlar en ideali dediler. İstediğim zaman ücretsiz ayarları düşürme garantisini de verdiler. Ben de hm yakıt hem de performanstan memnun kaldığım için, sakin kullanımda da duman görülmediği için bu şekilde kullanmaya devam edicem.) :) Araç bambaşka oldu gerçekten.

Ne kadar doğru bilemem ama ilin adını vermeyeyim, Citroen bayisi müşteri isterse kendileri chiptuning yapıyorlarmış sattıkları sıfır HDI araçlara.

TanerHoca
25-02-2013, 16:18
chip ile ilgili bir soru ve "onno usta"nın cevabı.
bilmeyenler için küçük bir açıklama: bizim kuşak onno ustanın otomobil dergilerinde mektuplara verdiği cevaplarla büyüdü. :)

soru:
"2010 model Peugeot 308 HB 1.6 HDi (110 HP) Comfort sahibiyim. Aracımın performansından memnun değilim ve bunun için yaptığım araştırmalarda motora uygulanabilecek yazılımlar olduğunu duydum. Bu yazılımlar sayesinde artan motor gücü ve tork karşısında yakıt tüketiminde yüzde 5-10 arası tasarruf iddiaları bulunuyor. Siz bu konuda neler önerirsiniz? Bu yazılımlar güvenli mi? Bir performans artışı sağlanır mı? "

cevap:
"Sahibi olduğunuz 2010 model Peugeot 308 1.6 HDi'ı 0 km mi, yoksa ikinci el mi satın aldınız? Yetersiz performans sorununu aracı satın aldıktan sonra mı fark ettiniz? Bir de otomobiliniz kaç kilometrede? Bu bilgiler olsaydı iyi olurdu. Motorun performans kaybında kurumlanmış olmasını etkisi olabilir veya herhangi bir elektronik ya da mekanik olumsuzluğun güç kayıplarına neden olması da mümkündür. Sonuçta aracınızın motorunda hiç bir sorun yok ve güç artışı arayışınızın olduğunu varsayarsak, özel bir yazılım yüklenmesi sonucu ek güç elde edilebilir. Bu yazılım ile motor gücünde ve torkunda artışların olması gerekir. Ancak, bu işlemler ile yüzde 5-10 arası yakıt tüketiminin de tasarruf konusu oldukça abartılı bir iddiadır. Yüzde 10 gibi bir yakıt tasarruf özelliğinin motor gücü ve torkunun artışı toplamında mümkün olamayacağı bellidir. Öncelikle yakıt tasarrufu konusu sadece motorun yapısıyla alakalı değildir. Bu konuda kullanıcının sürüş özellikleri, aracın kullanıldığı ortam şartları ve aracın periyodik bakımlarının durumu değişkenlik gösterir. Ancak bu şehir içi ve uzun yol kullanımlarında belli hızlarda olması şartıyla yakıt tüketimi elde edilir. Yazılım sonucu 110 HP olan motor gücü 137 HP'ye, 240 Nm olan maksimum tork da 290 Nm'ye yükselecektir. Bu etkili bir sonuçtur ancak motorunuzda kurumlanma olacaktır. Bu karbon birikimi konusunda araştırma yapılıp en azından işlem öncesi Carbon Clean uygulaması ile bir temizlik yapılması faydalıdır. Ayrıca yazılım işleminden sonra maksimum her 40.000 km'de bu temizliğin tekrarlanması motorun ömrü açısından çok önemlidir. Bir diğer sorun ise turbonun ömrünün uzun vadede kısalacağıdır."

Yasin CCK
25-02-2013, 17:47
Usta güzel anlatmış :)

CKURT
19-04-2013, 15:06
allah kimseyi universal chip yada power box ellerine düşürmesin tamamen yalan ve motora zarar vericidir, paraya kıyıcaksınız alıcaksınız yarım depo benzin koyucaksınız ECU REMAP yaptırıcaksınız vites vitese oran ayarlicak benzim hava ıvır zıvırını ayarlicak bi ömür kullanıcaksınız....ekonomi fln unutun sonuçta üst değerler düşük şekilde elde edilmez

sinan34
07-05-2013, 12:17
Bu gün gazetede gördüğüm yerli yazılım firmasını aradım..
Benim aracı (308 112Bg 1.6 HDI Auto6r ) şase numarasından kontrol ederek %15 tasarruf %13bg ilave güç verebileceklerini söylediler. Daha fazlası için extra çalışmaları gerekiyormuş..Aracın orjinal yazılımına ilave yazılım yapıyorlarmış. Anladığım kadarıyla limit degerlerini artırıyorlar.Yazılımı Kocaelinde yüklemeyide bulunduğunuz bölgedeki bayi yapıyormuş
Para iade garantili 400tl + kdv
http://www.orionotoyazilim.com/performans-artisi.asp

Taylan43
07-05-2013, 13:42
Aracınızın performansı bence yeterli seviyede yapmasanız daha iyi bence.

Taylan43
07-05-2013, 13:46
"ORİON BİLGİLENDİRME:
Extra yakıt tasarrufu yapmak için dizel motorlarda 2000 devirde ,benzinli motorlarda 2400 devirde vites değiştirin 1000 devir civarında vites düşürün Kışın bile motoru ısıtmayın 30 Günde lastiklerin basınç kontrolünü yapın Dış ortam ile iç ortam sıcaklarının farkının 5 dereceden fazla olmamasına dikkat edin 1Dk fazla duruşlar için kontak kapatın."

Bu dediklerini yapsak zaten %15 tasarruf ederiz ki :gül8:

Yasin CCK
07-05-2013, 13:48
"ORİON BİLGİLENDİRME:
Extra yakıt tasarrufu yapmak için dizel motorlarda 2000 devirde ,benzinli motorlarda 2400 devirde vites değiştirin 1000 devir civarında vites düşürün Kışın bile motoru ısıtmayın 30 Günde lastiklerin basınç kontrolünü yapın Dış ortam ile iç ortam sıcaklarının farkının 5 dereceden fazla olmamasına dikkat edin 1Dk fazla duruşlar için kontak kapatın."

Bu dediklerini yapsak zaten %15 tasarruf ederiz ki :gül8:

:gül4: :iyi

tesla
07-05-2013, 15:12
112 beygir, 270 NM tork bir araç için gayet ideal. Bence de yazılıma ihtiyacınız yok. Benimki gibi 90 beygir olsaydı çekinmeden yaptırın derdim.

TanerHoca
07-05-2013, 22:36
burada gözden kaçan önemli bir nokta var. o da auto6R şanzımanların maksimum tork dayanımı.
eğer chip işlemi ile maksimum tork artıyorsa ki uygulamayı yapanların iddiası böyle o halde bu işlem artan tork nedeniyle auto6R şanzımanlar için sıkıntı yaratabilir.maceraya gerek yok bence.

auto6R detaylar için:
http://www.forumpeugeot.com/content.php?155-MCP-Auto6R

sinan34
08-05-2013, 01:35
burada gözden kaçan önemli bir nokta var. o da auto6R şanzımanların maksimum tork dayanımı.
eğer chip işlemi ile maksimum tork artıyorsa ki uygulamayı yapanların iddiası böyle o halde bu işlem artan tork nedeniyle auto6R şanzımanlar için sıkıntı yaratabilir.maceraya gerek yok bence.

auto6R detaylar için:
http://www.forumpeugeot.com/content.php?155-MCP-Auto6R

Taner hocam hatırlatmanız için teşekkür ederim.Telefonda karşıma çıkan sekreter bayana ilk söylediğim aracımın torkunun 285nm ve maximun tork sınırının 300nm olduğuydu.Sase numarasından gerekli kontrolleri yaptıklarını düşünüyorum..İlginç olan aracı görmelerine gerek olmaması..

mimit
08-05-2013, 11:02
chip sonrası 112 hp lik motor normal bir uygulama ile 138 140 arası bir güç veriyor tork olarak ta 310 320 civarı bu değerde şanzımanı kırmaya yetmez,daha agresif yazılımlarla daha yüksek değerler alınabiliyor ama evotech başta olmak üzere bir çok firma uygulamalarını araca uygun halde yapıyor ve yaptıkları işlem sonrası garanti veriyorlar.Ankarada yaptırmak isteyen olursa Evotech konusunda yardımcı olabilirim. sizin istediğinizi değil araç için uygun olan yazılı yapıyorlar.

Murat66
18-05-2013, 17:38
Selam Arkadaşlar,

Benim aracım 308 Access 2011 model makyajlı kasa 92bg. Aracımı sakin kullanırım, yakıt tüketimini minimum düzeyde tutmaya çalışıyorum. Şehir içi 5.5lt (iş saatlerinde kullanımla), şehir dışı 4.8lt (İstanbul - Bursa arası ve 60km kadar Bursa şehir içi kullanımla) performansına sahibim. Ancak ivmelenme istediğim zaman da aracımın bunu sağlamasını istiyorum. Doğru karar verebilmek için bu konu başlığı altında neredeyse baştan sona her yazıyı okumaya çalıştım. Ancak yazılanları okurken bazen yazılım atılmasında karar kılar gibi olsam da bazen de motora takılan chip cihazlarına karar verdiğim oldu. Anlayacağınız hala karar vermedim.

Benim için önemli olan nokta aracımın eksozundan duman atmaması. Yazılanları okurken yazılım atılarak dumansız bir şekilde 120bg civarında güç üretimi yapıldığını okudum. Aracımdan 110bg lik bir güç almamda benim için yeterli olacaktır. Yeterki duman atmasın.

Öncelikle aracımın henüz garantisi bitmedi. Garantiyle ilgili bir problem çıkartmadan nasıl ve hangi yöntemle aracın bg ve tork gücünü artırmak doğru olacaktır. Uygulama kolaylığı maliyet açısından değerlendirmeler yaparsanız sevinirim. Motora takılacak parçalar konusunda az çok kendi sitelerinden fiyat öğrenme şansım olmasına rağmen yazılım atılması işleminin ne kadara mal olacağı konusunda hiç bir bilgiye sahip değilim.

Forumda konuya hakim olan arkdaşların olduğunu düşünüyorum. Bana konuda yardımcı olabilirlerse memnun olurum.

Saygılar

e_uludag
18-05-2013, 19:30
chip sonrası 112 hp lik motor normal bir uygulama ile 138 140 arası bir güç veriyor tork olarak ta 310 320 civarı bu değerde şanzımanı kırmaya yetmez,daha agresif yazılımlarla daha yüksek değerler alınabiliyor ama evotech başta olmak üzere bir çok firma uygulamalarını araca uygun halde yapıyor ve yaptıkları işlem sonrası garanti veriyorlar.Ankarada yaptırmak isteyen olursa Evotech konusunda yardımcı olabilirim. sizin istediğinizi değil araç için uygun olan yazılı yapıyorlar.

Aslında sıkıntı şanzımanın kırılmasından ziyade kapasitesinden fazla zorlanması. Standart motora bile yetersiz geliyor bence 6r, ekonomik ama çok hassas ve hantal...DSG, EDC ve CVT den çok uzakta.

Alpertarık
18-05-2013, 21:19
Arkadaşlar, ben de daha önceki aracım olan Fiat Bravo 1.6 120 bg Dualogic aracıma yazılım yüklettim ve tahmini olarak 320 nm tork ve 135-140 bg güç elde etmiştim. yazılımlı olarak yaklaşık 45 bin km kullandım ve sorun yaşamadım. Şimdi 5008 sahibiyim. Aracımı pazartesi günü aldım. Bu aracıma da yazılım yükletmek istiyorum ama aracın beyni sökülmeden yapılamadığını söylediler. Acaba beyni sökmeden yazılım yapabilecek bir yer var mı? Daha önceki yazılım yapan abimizin yazılımından çok memnundum ama beyni sökmeden büyük ihtimalle yapılması zor dedi. Sizlerin görüşü nedir bu konuda ? Bu benim 9. aracım ve ilk defa bir Peugeot kullanıyorum. Bu araç konusunda çok fazla bir bilgim yok açıkçası :)

sessizgece
18-05-2013, 21:28
Konuya daha hakim arkadaşlar postu görünce mutlaka cevap vereceklerdir. Ben nacizane kendi düşüncelerimi aktarmaya çalışayım. Yazılım konusunda çok kararsız kaldım. Komple aracın beyninde yazılımı değiştirmek mi, box kullanmak mı? Çok kıl, tüy bir adamım. Aklıma yatmayanı yapmayı tercih etmem. Ben box taktırdım. Takan arkadaş duman mutlaka olur dedi. Konya malumunuz düz olunca araç fazla zorlanmıyor ve pek belli olmaz diye şehir dışında denedim. Arkadan gelen arkadaşa özellikle eksozumu takip etmesini istedim. Rampalarda manuel olarak vitesi düşürerek, dip gazla ani hızlanmalar yaptım. Sonuç ise duman yok. Memnun musunuz derseniz, ben memnunum.Montajı çok zor oluyor. Box ın yanında verilen aparat ile box ı ayırıp aparatı takarak standarta dönebiliyorum. Garanti yazılım ve ya box olunca garanti dışı deniliyor. En azından ben servise sorduğum da öyle dediler. Garantimin bitmesini 3 ay kala box ı takdırdım. Problem olsa sökerek gidecektim. Aldığım güç ve muhtelif bilgi için bakabilirsiniz. Son bir uyarı, yaşadığım için iyi biliyorum, box ı kesinlikle sigorta kutusuna koymayın.

mimit
18-05-2013, 21:35
Aslında sıkıntı şanzımanın kırılmasından ziyade kapasitesinden fazla zorlanması. Standart motora bile yetersiz geliyor bence 6r, ekonomik ama çok hassas ve hantal...DSG, EDC ve CVT den çok uzakta.

hocam çok başka teknolojileri çok başka bir teknoloji ile kıyaslıyorsunuz, dsg lerin sıkıntısı ortada,edc de çok başarılı sayılmaz, cvt ise zaten bu torka sahip araçlarda kullanılmıyor bildiğim kadarıyla. Bende absürt bir örnek vereyim, pagani huayra da tek kavramalı bir şanzıma na sahip yani en son teknoloji ürünü olmasa da daha sorunsuz. Ben günümüzde bir çok auto6R kullanıcısının aracı yanlış kullandığına da şahit oluyorum, internette bu kadar çok yazılmış tartışılmış konu olmasına rağmen,Auto6R de ki tek sorun erken biten baskı balata ki buda gene kullanım hatasından kaynaklanıyor.

Alpertarık
18-05-2013, 21:38
Ben 2006 yılında Seat İbiza 1.4 TDI aracımda box kullanmıştım. Boxu da ebay üzerinden Almanya'dan almıştım. Türkiye'de pek bilinmiyordu o zamanlar. Yazılımı da bir önceki Bravo'mda kullandım. Yazılım kesinlikle daha iyi ve servisler yazılım olduğunu kesinlikle anlayamıyorlar. Çünkü aracın yazılımı değişmiyor, yazılımının içeriği değişiyor. Onu da ancak fabrika anlar. Fakat 5008 de OBD girişinden yazılım atma işi mümkün değilmiş. Acaba OBD den bağlayıp yapabilen var mı, onu merak etmiştim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

mimit
18-05-2013, 21:50
Selam Arkadaşlar,

Benim aracım 308 Access 2011 model makyajlı kasa 92bg. Aracımı sakin kullanırım, yakıt tüketimini minimum düzeyde tutmaya çalışıyorum. Şehir içi 5.5lt (iş saatlerinde kullanımla), şehir dışı 4.8lt (İstanbul - Bursa arası ve 60km kadar Bursa şehir içi kullanımla) performansına sahibim. Ancak ivmelenme istediğim zaman da aracımın bunu sağlamasını istiyorum. Doğru karar verebilmek için bu konu başlığı altında neredeyse baştan sona her yazıyı okumaya çalıştım. Ancak yazılanları okurken bazen yazılım atılmasında karar kılar gibi olsam da bazen de motora takılan chip cihazlarına karar verdiğim oldu. Anlayacağınız hala karar vermedim.

Benim için önemli olan nokta aracımın eksozundan duman atmaması. Yazılanları okurken yazılım atılarak dumansız bir şekilde 120bg civarında güç üretimi yapıldığını okudum. Aracımdan 110bg lik bir güç almamda benim için yeterli olacaktır. Yeterki duman atmasın.

Öncelikle aracımın henüz garantisi bitmedi. Garantiyle ilgili bir problem çıkartmadan nasıl ve hangi yöntemle aracın bg ve tork gücünü artırmak doğru olacaktır. Uygulama kolaylığı maliyet açısından değerlendirmeler yaparsanız sevinirim. Motora takılacak parçalar konusunda az çok kendi sitelerinden fiyat öğrenme şansım olmasına rağmen yazılım atılması işleminin ne kadara mal olacağı konusunda hiç bir bilgiye sahip değilim.

Forumda konuya hakim olan arkdaşların olduğunu düşünüyorum. Bana konuda yardımcı olabilirlerse memnun olurum.

Saygılar

Hocam daha önce turbolu bir araç kullandınız mı bilmiyorum ama turbolu araçlarda turbo gecikmesi denen bir hadise vardır,turbo dizel araçlarda bu durum bazen sorunmuş gibi algılanabilir,dizel motorlarda turbo düşük devirlerde yüksek basınça ulaşmaya çalıştığı için bu durumu çok daha belirgin yaşarız,yani gaza basarsınız sonuna kadar araç bir kaç saniye size sizin istediğiniz cevabı size vermez,sonrasında cevabı verir,bu gecikmeli cevap ise tarafımızda kabul görmez, düşük hızlarda ki ivmelenmelerin bu yüzden yetersiz geldiğini düşünüyor olabiliriz.öncelikle bu durumu bir gözden geçirin derim, bunun dışında motor güç ve tork artışıyla birlikte evet hızlanma sürelerinde bir kısalma olacak ama bu turbo gecikmesi gene olacak.

bu işi profesyonel anlamda yapan firmalar, sizin isteklerine cevap verecek şekilde dumansız ve belki alınması gerekenin biraz daha altında yanı motorda bir atıl kapasite bırakarak yazılım uygulayabilirler. uygulama yaptıracak olursanız tavsiyem uygulama öncesi ve sonrası aracı dyno ya çıkartıp bir ölçtürün genelde uygulama sonrası çıkartırlar ama nereden nereye gelindiğini görmek adına faydalı olacaktır.aynı zamanda gene siz isterseniz uygulama yapacak firmanın dışında bağımsız bir yerde yazılım öncesi ve sonra ölçtürüp kıyaslamada yapabilirsiniz.

ve son olarak aracınızda başka motor modifikasyonları yapmak gibi bir niyetiniz varsa önce onları yaptırıp sonrasında yazılım yaptırın,power box falan değil kesinlikle aracın kendi ecusuna direk müdahale olsun.

Murat66
18-05-2013, 22:05
Öncelikle yazıma cevap verdiğin için teşekkür ederim. Yazılanları okuduğumda yazılım konusu bir çok arkdaşın ortak fikri gibi duruyor. Sizin hangi şehirde olduğunuzu bilmiyorum ama İstanbulda dyno ve yazılım işini iyi yapan tavsiye edebileceğiniz yerler var mı? Birde bu yazılım güncelleştirme konusunda hiç bir yerde ücret konusunun geçmediğini farkettim. Fiyat olarak ne kadar bilginiz var mı? Yazılım atarken aracın beyninde oluşabilecek bir sorun olabilir mi?

Alpertarık
18-05-2013, 22:13
İstanbulda genelde Mehmet Gazihan ismini çoğu yerde duydum; bir debenim yazılım yaptırdığım Cemal Arslan var. Gerçi Cemal bey Ankara'da ama İstanbul'da bayisi var ve bayi bilgisayara bağlayıp yazılım atıyor, Cemal bey de araca özel yazılım dosyasını hazırlıyor. Fiyat ortalaması çok değişken. Yani bu işin piyasası bu diyemiyorsunuz. Geçen sene ortalama 500 TL den bahsedilirken bu sene 700 TL- 1.000 TL arasında fiyatlar söyleniyor. Hatta € fiyatı verenler de var 1.000€ gibi veya daha üstü.

mimit
18-05-2013, 22:19
Hocam ücret değişiklik gösteriyor,ha neye göre değişiklik gösteriyor derseniz bende mantığını tam anlamış değilim ama genel olarak, işini garantili yapan firmalara bir marka parası ödediğiniz için fark oluyor, onun dışında beyin sök tak gibi işlemler belki işçilik arttıra bilir, ama bence Türkiye de genel kural ne kadar pahalı araba o kadar pahalı yazılım.İstanbulda bir arkadaşım var motor projeleri ile kendi yaptığı araçların yazılımını yapıyor ama dışarıdan iş yapıyor mu bilmiyorum, yapmıyorsa bile güvenilir bir adres isteyebiliriz. kendisi ile konuup size yardımcı olmaya çalışırım.

Yaptığı işlere örnek olarak modifiye >206 başlığı altından magic 206 yı incelemenizi tavsiye ederim.

Murat66
18-05-2013, 22:27
Yazılım atılması için istenen fiyat yüksek gelmedi dersem yalan olur. Bir kaç arkadaşın yazısında box kullandıklarını ve sorun yaşamadıklarını okudum. Bende bir kaçtanesi için sitelerinden ve yazılanlardan araştırma yaptım. Bunlar içerisinde aklıma en çok yatan Racechip olmuştu. Forumda Racechip kullanan varsa yorumlarını yazarlarsa en azından düşüncemin sağlamasını yapmış olurum.

Bir önceki yazımda yazmayı atladığım kısmı buradan yazmak isterim.;

Daha önceki aracım Hyundai Getz di ve ailemizde Hyundai Era var. Ve bir çok farklı araçda kullandım. Kısacası turbo motor deneyimim biraz var diyebilirim. Kendi aracımın özellikle Eranın yanına yaklaşmaması biraz canımı sıkmadı dersem yalan olur. Era 110 bg dir. En azından kendi aracımında 110 bg sahip olaması benim için yeterli bir performans olacaktır. Tabiki dumansız olması kaydıyla :).

Murat66
18-05-2013, 22:29
Yazılım için fiyat alma şansın varsa aslında memnun olurum tabiki. En azından kafamda bişeyleri netleştirmek isterim.

sinan34
19-05-2013, 21:10
Ben 2006 yılında Seat İbiza 1.4 TDI aracımda box kullanmıştım. Boxu da ebay üzerinden Almanya'dan almıştım. Türkiye'de pek bilinmiyordu o zamanlar. Yazılımı da bir önceki Bravo'mda kullandım. Yazılım kesinlikle daha iyi ve servisler yazılım olduğunu kesinlikle anlayamıyorlar. Çünkü aracın yazılımı değişmiyor, yazılımının içeriği değişiyor. Onu da ancak fabrika anlar. Fakat 5008 de OBD girişinden yazılım atma işi mümkün değilmiş. Acaba OBD den bağlayıp yapabilen var mı, onu merak etmiştim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

2011 auto6r aracım içinde yazılım araştırması yaparken OBD portunun kapalı olabileceği söylemişti.
Bu durumda ecu da bulunan chipi lehimlerinden sökerek dışarıda harici bir okuyucu ile programlayacaklarını düşünüyorum.

e_uludag
19-05-2013, 21:54
hocam çok başka teknolojileri çok başka bir teknoloji ile kıyaslıyorsunuz, dsg lerin sıkıntısı ortada,edc de çok başarılı sayılmaz, cvt ise zaten bu torka sahip araçlarda kullanılmıyor bildiğim kadarıyla. Bende absürt bir örnek vereyim, pagani huayra da tek kavramalı bir şanzıma na sahip yani en son teknoloji ürünü olmasa da daha sorunsuz. Ben günümüzde bir çok auto6R kullanıcısının aracı yanlış kullandığına da şahit oluyorum, internette bu kadar çok yazılmış tartışılmış konu olmasına rağmen,Auto6R de ki tek sorun erken biten baskı balata ki buda gene kullanım hatasından kaynaklanıyor.

Aslında kıyaslamadan ziyade, anlatmaya çalıştığım diğer markalar sarsıntısız, bilmem saniyenin kaçta kaçında vites değiştiren şanzımanlar için arge yaparken peugeot un bunların karşısına 6r gibi bir teknoloji ile çıkması bana garip geliyor. İstediğiniz kadar düzgün kullanın, biraz trafikte kalsanız tak tuk ses gelmeye başlıyor, yokuş kalkış sistemi var ama devredeyken gaza basmayacaksın 4 sn geçmesini bekleyeceksin vs vs..

daha profosyonel teknolojiker lazım gibi, yarıştığı rakiplerin biraz gerisinde, en azından bana öyle geliyor, belki de ben yanlış düşünüyorum.

mimit
19-05-2013, 23:06
Hill holderın süresi 2 sn dir bu sürede trafik ışıklarında sarı ve ardında yeşil ışık yanması için geçen zaman,ama ben kendi ablamdan bir örnek vereyim aracımı ilk kullandığı zamanlarda ayağını frenden o kadar hızlı çekip gaza basıyordu ki araç içinde bir ileri bir geri hareket ediyordum,sora anlatarak durumu izah ettim bir kaç sürüş sonrasında alıştı ama tabi o arada bzim baskı balatadan bir iki defa koku geldi 63,000 km yi devirdim ve şuan için hala bir sorunum yok ama benim kendi alışma sürecimdeki kullanımım ve ablam etkenini göz önüne aldığımda normalde 120,000 km denen baskı balatanın 100,000 i bulması bile iyi bir sonuç olur. diğer şanzımanların da hiç birisi auto6r nin verdiği tüketim değerlerini veremiyor, kağıt üzerinde daha iyiler ama wv nin araçlarını emisyon sınıfında üst sırada göstermek için hayali bir sınıf daha ürettiğini de unutmayalım.

İstenilen şey konfor ve sorunsuzluk ise tam otomatik şanzımandan başka bir seçenek yok şuan için bence, çünkü çift kavramaların daha tam sıtabil bir hale geldiğini göremiyoruz maalesef.

auto6R nin güncel hali de bence son derece güzel,yani bir çok kişinin takıntısı olan freni bırakınca gidiyor mu sorusuna evet gidiyor diyebiliyorsunuz. Auto6R nin bir suçu yok onu pazarlarken ne sattığını bilmeyen pazarlamacıların ve test etmeden araştırmadan alıp sonrasında da yokuş aşağı inerken ayağımı gazdan çektiğimde vites değiştirmiyor diyen tüketicilerin hatası var bence. ne aldığımızı bilmiyoruz,nasıl kullanmamız gerekitiğini bilmediğimiz gibi bilende yok, deneme yanılma yöntemleriyle öğreniyoruz. 3 . dünya ülkesi olmak böyle bir şey sanırım.

abugraok
20-05-2013, 10:34
Slm arkadaşlar,
Bugün yarın ben de yazılım yaptıracağım gibi duruyor. Az sonra Maslak Oto dan arkadaşımdan fiyat alacağım. Box konusunda ise ben de Racechip ile görüşmüş ve aracıma uygun box ı geçtiğimiz Cumartesi günü taktıracaktım. Fakat bu konuşmaya kulak misafiri olan Mercedes motor teknisyeni arkadaşım kesinlikle yazılım yapmamı tavsiye etti. Nedeni ise; önce aracımın kondisyonuna, km sine ve benzer durumlarına bakıp tam olarak ne istediğimi anlayıp karşılığında tam olarak aracıma en uygun ne verebileceklerini bilecek olmamızı gösterdi. Box taktığında böyle bir imkanın söz konusu olmadığını da ekledi.
Bu arada benim amacım aracımın daha HIZLI gitmesinden ziyade daha rahat ivmelenmesidir. Prensip olarak eğer motor hacmi artmıyorsa güç artışı beraberinde ekonomi getirir mantığındayım.

abugraok
20-05-2013, 16:06
Az önce aracımı Chiptuning işlemi yapılmış bir şekilde aldım. Yüzde yirmilik bir tork ve beygir gücü artışı oluştu. Bir hafta boyunca deneyeceğim. Kısa yapmış olduğum test sürüşünde araçta hissedilir şekilde çekiş gücünün arttığını gördüm, koca gövdesini daha rahat kaldırabiliyor. Son süratle işim olmadığı için dip gaz yapma gereği duymadımı. Bir hafta boyunca yakıt derecesini ölçtükten sonra artı eksilerini sizinle paylaşacağım.

Murat66
20-05-2013, 16:51
Selamlar Buğra,

Ben de kendi aracıma yazılıp attırma işlemi yapmayı düşündüğüm için aracının yazılım atılmasından sonraki performans ve yakıt sonuçlarını merakla bekliyorum. Yazılım attırma işlemini nerede yaptığını ve alınan ücreti bizimle paylaşabilir misin? Yazılım attıktan sonra bazı araçlarda siyah duman atması gibi sonuçların olduğu duudum. Bu konuyla ilgilide bilgi verebilirsen memnun olurum..

Saygılar.

abugraok
20-05-2013, 17:18
Selamlar Buğra,

Ben de kendi aracıma yazılıp attırma işlemi yapmayı düşündüğüm için aracının yazılım atılmasından sonraki performans ve yakıt sonuçlarını merakla bekliyorum. Yazılım attırma işlemini nerede yaptığını ve alınan ücreti bizimle paylaşabilir misin? Yazılım attıktan sonra bazı araçlarda siyah duman atması gibi sonuçların olduğu duudum. Bu konuyla ilgilide bilgi verebilirsen memnun olurum..

Saygılar.

Merhaba,
Tabi ki sonuçları yazacağım.
Siyah duman konusunda bir şey söylemem gerekirse o da Chiptuning işlemini yapmadan evvel gazı sonuna kadar zorladığımda benim aracımdan zaten geliyordu, bir süre sonra da yoğunluğu azalıyor ve vites/devir normale döndüğünde tamamen kayboluyordu.
İşten çıktığımda otobana bağlanıyorum, orada deneyeceğim.
Yarın bu sorunu cevaplar, belki yol bilgisayarına bakarak yakıt konusunda da bilgi verebilirim ama doğru bilgiyi Cuma günü yazabileceğimi tahmin ediyorum.

Rakam ise 500 TL, tanıdığımız bildiğimiz ve güvendiğimiz yer, Maslak Atatürk Oto San Sit. Alper Bey. Para iadeli, ki ben vermedim bile, bir hafta deneyeceğim, memnun kalırsam ödeme yapacağım. Tabi bu ödeme sistemini tanımadıklarına uygulamıyorlar.
www.drecu.com (http://www.drecu.com)

Murat66
20-05-2013, 17:37
Bilgilendirme için teşşekür ederim.

Peki aracına yazılıp atılmadan ve atıldıktan sonra DYNO tesli yapıldı mı? Performans artışının doğru tespit edilebilmesi için tecrübeli arkdaşların sürekli bu testi yaptırın uyarılarını okuyoruz.

sinan34
20-05-2013, 20:25
Forumumuza özel indirim yapan güvenilir bir yerle anlaşşak chip tuninge talebin artacağını düşünüyorum.

abugraok
21-05-2013, 09:05
Bilgilendirme için teşşekür ederim.

Peki aracına yazılıp atılmadan ve atıldıktan sonra DYNO tesli yapıldı mı? Performans artışının doğru tespit edilebilmesi için tecrübeli arkdaşların sürekli bu testi yaptırın uyarılarını okuyoruz.
Hayır yapmadım, Alperin de benim de zamanımız yoktu. Belki başka bir gün.
Veriler ise şu şekilde.
39 KM yapılan yol, 32 km ortalama hız ve 7 lt yakıt tüketimi. Dün depomu doldurmuştum, yarın akşam aynı saatte ve aynı pompadan yeniden dolduracağım ve eski usül ölçeceğim bir kere de. Bakalım yol bilgisayarı ile klasik hesap yöntemi birbirini doğrular cinsten mi? Yalnız şunu söylemek isterim ki 2.0 otm bir araç için bu değer çok iyi gibi geliyor bana. Chip yapmadan önce 8,4 lt gibi bir tüketimim vardı. Tabi daha çok çok yeni bu değerler. Giderek daha doğru ve istikrarlı olan ölçümleri bulacağımı düşünüyorum.
Performansa gelirsek 90-150 km hızlanma çok çok iyi. 0-100 ise ölçmedim, onu da bugün yarın ölçerim ve sn bazında yazarım buraya.

Forumumuza özel indirim yapan güvenilir bir yerle anlaşşak chip tuninge talebin artacağını düşünüyorum.
Olabilir, ben de elimden gelen yardımı yapmaktan mutluluk duyarım. Maslakta bir sürü yer var ve tabi ki Türkiye'de de. Ama ben hem tanıdığımız güvendiğimiz yer olması hem de nazımın geçeceğini bildiğimiz için burayı tercih ettim. Üstelik fiyatı da gayet mantıklı. İlgilenen olursa Alperin telefonunu verebilirim, kendisinin de bilgisi var forumda paylaşacağımdan.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

parkmen
21-05-2013, 09:16
Sinancığım bu önerinle alakalı önce düşünülmesi gereken şu forum chip tunning olayına ne derece güveniyor, birde bu tip uygulamalar her ne kadar profesyonelce yapılsa dahi gerek uygulayıcı firma hatası gerek mekanik problemler gerek kullanıcı hatasından kaynaklanabilecek risklere daima aşırı derecede açık ben şahsen kimseye mutlaka yaptır yada ben çok çok memnunum sende denemelisin alsana fiyatını da %50 indirttim diyemem çünkü karşımdakinin aracını kullanımın tarzını ve ihtiyaçlarını bilemem layıkıyla. En basitinden Mercedes E350 CGİ'si olan bir akrabam bir diğer akrabama arabasını öve öve aynısından aldırdı şu an överek aldırdığı akrabam aldıran akrabama bu araba ışıklarda patinajsız kalkmıyor senin tavsiyenin ben ............. diye devam eden methiyeler düzüyor. Biz ancak bu tip uygulamalarla alakalı bilgimizi görüşümüzü olumlu yada olumsuz yönlerini paylaşa biliriz diye düşünüyorum. Kimse yanlış anlamasın chip tunning uygulamasını asla eleştiriyor yada yeriyor değilim hatta bende bazen düşünüyorum.

sinan34
21-05-2013, 09:35
Uyarın için teşekkür ederim.
Amacımız milleti chip konusunda gaza getirmek değil.Yaptırmak isteyenlere yol gösterebilmek.
Daha öncede forumdan arkadaşlar ile aynı anda benzer şeyler deyenip karşılaştırma yapma imkanımız olmuştu.
Hani nazımızın geçebileceği güvenilir bir yer olursa daha iyi olur düşüncesindeyim.

parkmen
21-05-2013, 11:33
Uyarın için teşekkür ederim.
Amacımız milleti chip konusunda gaza getirmek değil.Yaptırmak isteyenlere yol gösterebilmek.
Daha öncede forumdan arkadaşlar ile aynı anda benzer şeyler deyenip karşılaştırma yapma imkanımız olmuştu.
Hani nazımızın geçebileceği güvenilir bir yer olursa daha iyi olur düşüncesindeyim.
Onu özelden hallederiz araştırmadayım ;)

CKURT
22-05-2013, 09:24
power box race chips universal box alanlara allah akıl fikir versin derim ben, REMAP ing yapmak varken neden öyle hint fakiri teknolojilere para verirsiniz anlamam, ben arabamı tam depo benzinle verdim 3 gün kaldı mekanikte, vites vites devir devir ECU ayar yapıldı; boxlar standard modeller üstünden programlaması yapılır ama her fabrikadan çıkan araç ruhsattaki beygiri vermez kullanım şekil benzin vs unsurları tarafından güç kaybı olur, güç kaybı olan bi araç a standard model üstünden uygulama yapılırsa motor kaldıramaz ciddi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz, ama remap yaptırabilirseniz aldığınz güç neyse ona göre işlem yapabilirsiniz emin olun en sağlıklı uzun ömürlü ve maks. gücü alırsınız, kendim şahit oldum remap yaptırdığım RCZ ile racechip li arkadaşımla kalktık ciddi boy farkı attım, biraz emek verirseniz ilgi gösterip araştırırsanız gerçekten değicek, mesela türkiyede kimse motor balansının ne olduğunu bilmez 92 model bmw 3 motorundan 11 devir çevirdiğini kendi gözlerimle gördüm, biz ülkemizde usta diye geçinen insanlarla çalışıyoruz biraz daha değer verip araştırın gerçekten deyicek...bu arada motora remap yaptınız bitmiyor öyle hemen aktarma elemanlarınızın da bir ECU su vardır oda oranları elden geçirilmelidir yoksa kucaklaşırsınız aşkınız şanzumanınızla=)

sinan34
23-05-2013, 23:05
Box fiyatları bayağı ucuzlamış.

http://www.ebay.com/itm/Peugeot-508-1-6-HDI-82-KW-112-PS-Bosch-Tuningbox-Chiptuning-Eco-Tuning/110911890348?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3 D1%26asc%3D27%26meid%3D7868678326489958982%26pid%3 D100033%26prg%3D1011%26rk%3D1%26sd%3D110911890348% 26#ht_2162wt_943

http://www.al-racing.com/index.php?cPath=10_34_243&sid=da831fb6baf41585e2ce9548a0581d16

HamzaHakkı
24-05-2013, 11:51
Ben de çip yaptırmak istiyorum, babama söylediğimde ise ''eğer böyle bir güç artışı sağlamak mümkünse fabrika niye yapmamış?'' diyor. Ben de bulamadım bu sorunun cevabını. Sizlere sormak istedim. Bir yazılım ile hem motor gücünü ve torkunu artırıp, yakıtını da düşüren bir sistemi fabrika niye uygulamamış?

TanerHoca
24-05-2013, 11:57
Ben de çip yaptırmak istiyorum, babama söylediğimde ise ''eğer böyle bir güç artışı sağlamak mümkünse fabrika niye yapmamış?'' diyor. Ben de bulamadım bu sorunun cevabını. Sizlere sormak istedim. Bir yazılım ile hem motor gücünü ve torkunu artırıp, yakıtını da düşüren bir sistemi fabrika niye uygulamamış?

valla konuyla ilgilisi yok ama mesajını okuyunca direk aklıma bu geldi::D

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQVCtiXUg2dWnYfB0OybC5x04IZd8CLs 3yGaaGnSBCl5Z8eotGLeA

HamzaHakkı
24-05-2013, 12:37
valla konuyla ilgilisi yok ama mesajını okuyunca direk aklıma bu geldi::D

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQVCtiXUg2dWnYfB0OybC5x04IZd8CLs 3yGaaGnSBCl5Z8eotGLeA

Sevdiğim bir karikatür ne zaman görsem gülerim.:gül4:

mimit
24-05-2013, 12:47

Babanıza şöyle bir açıklama yapabilirsiniz, motorun kullanılmayan bir kapasitesi var buna atıl kapasite deniliyor,yazılım uygulayarak bu atıl kapasite de kullanılır hale geliyor, bu durumda bu işi profosyonel yapan firmalar bu kapasitenin tamamını gene kullanmazlar, yurt dışını örnekleri incelersek, soft ve hard yazılım olarak bazı firmalar yazılımlarını geliştiriyorlar. hard yazılımlar motoru limitlerin de kullanma imkanı sunar ancak, tam güç yada tam yük her zaman sorun çıkarmaya daha müsaittir aracı sürekli red line da kullandığını düşünün kadranda bile kırmızı çizgiler var riski belirtmek için, soft yazılımlar ise bu bahsettiğimiz atıl kapasitenin de bir kısmını kullanarak(tamamını değil) gene güç artışı sağlıyor yani atıyorum motorda % 20 lik bir atıl kapasite var bu %20 nin %10 u kullanılıyor ve gene atıyorum bu yüzde 10 motor gücü üzerinden yüzde 20-25 güç artışı sağlıyor.

Fabrika bunu neden kullanmıyor a gelince birçok teknoloji ürünü gibi motorlarını hemen tüketmek istemiyorlar,yani 140 hp tam kapasitesi olan bir motoru bu güçte satarsanız farklı modeller için farklı motor üretmeniz gerekir ve motor ar-ge leri çok da ucuza yapılan işlemler değil, bunun dışında motor sürekli yüksek performansta çalışmadığı için oluşabilecek arıza yada aşınmalar daha az seviyelerde tutuluyor.

Firmalar modeller arasında bile güç artışı yaparken yazılım dışında bir çok parçayı değiştirip,sorunsuzluğu korumak ister. aklıma gelen ilk örnek 207 gt ve 207 Rc olur, araçları yakından incelememiş yada teknik bilgisine göz atmamış insanlar genelde aynı motor sadece yazılım değişik der ama durum o kadar basit değil,farklı piston çapları, farklı turbo farklı yazılım gibi değişkenler var.Amaç bahsettiğimiz o atıl kapasiteyi koruyabilmek.

HamzaHakkı
24-05-2013, 18:54
Babanıza şöyle bir açıklama yapabilirsiniz, motorun kullanılmayan bir kapasitesi var buna atıl kapasite deniliyor,yazılım uygulayarak bu atıl kapasite de kullanılır hale geliyor, bu durumda bu işi profosyonel yapan firmalar bu kapasitenin tamamını gene kullanmazlar, yurt dışını örnekleri incelersek, soft ve hard yazılım olarak bazı firmalar yazılımlarını geliştiriyorlar. hard yazılımlar motoru limitlerin de kullanma imkanı sunar ancak, tam güç yada tam yük her zaman sorun çıkarmaya daha müsaittir aracı sürekli red line da kullandığını düşünün kadranda bile kırmızı çizgiler var riski belirtmek için, soft yazılımlar ise bu bahsettiğimiz atıl kapasitenin de bir kısmını kullanarak(tamamını değil) gene güç artışı sağlıyor yani atıyorum motorda % 20 lik bir atıl kapasite var bu %20 nin %10 u kullanılıyor ve gene atıyorum bu yüzde 10 motor gücü üzerinden yüzde 20-25 güç artışı sağlıyor.

Fabrika bunu neden kullanmıyor a gelince birçok teknoloji ürünü gibi motorlarını hemen tüketmek istemiyorlar,yani 140 hp tam kapasitesi olan bir motoru bu güçte satarsanız farklı modeller için farklı motor üretmeniz gerekir ve motor ar-ge leri çok da ucuza yapılan işlemler değil, bunun dışında motor sürekli yüksek performansta çalışmadığı için oluşabilecek arıza yada aşınmalar daha az seviyelerde tutuluyor.

Firmalar modeller arasında bile güç artışı yaparken yazılım dışında bir çok parçayı değiştirip,sorunsuzluğu korumak ister. aklıma gelen ilk örnek 207 gt ve 207 Rc olur, araçları yakından incelememiş yada teknik bilgisine göz atmamış insanlar genelde aynı motor sadece yazılım değişik der ama durum o kadar basit değil,farklı piston çapları, farklı turbo farklı yazılım gibi değişkenler var.Amaç bahsettiğimiz o atıl kapasiteyi koruyabilmek.

Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Burada bu işi iyi yapan birini bulursam yaptıracağım inşallah. Ben daha ziyade yakıt ekonomisi için yaptıracağım bu işi.

mimit
24-05-2013, 19:01
İlk amaç yakıt ekonomisi ise bence yazılım ile aradığınızı bulamaya bilirsiniz,5000 km de bir hava filitrenizi değiştirin yada green yada k&n gibi markların ürünlerinden alıp canınız sıkıldıkça açıp temizleyip geri koyun. çevremde chipli çok araç var ama tasarruf öyle dudak uçuklatacak boyutta olmuyor birde güç oldukça insan kullanmak istiyor ekonomi falan kalmıyor ortada.

HamzaHakkı
24-05-2013, 19:16
abugraok abimiz de chip yaptırdı aracına ve yakıtının azaldığını söyledi bana. Filtre konusunu da araştıracağım ama filtre de yakıtı artırmaz mı?

sessizgece
24-05-2013, 20:20
temiz hava filtresi yakıt-hava karışımını ideal ölçüde kullanımını sağlamaktadır. Kirlenen hava filtresi havanın motor içine girme oranını azalttığından yakıt-hava oranı değişir ve araç yakıtı daha fazla aldığından yakıt yakış oranı da artar.

HamzaHakkı
24-05-2013, 20:50
temiz hava filtresi yakıt-hava karışımını ideal ölçüde kullanımını sağlamaktadır. Kirlenen hava filtresi havanın motor içine girme oranını azalttığından yakıt-hava oranı değişir ve araç yakıtı daha fazla aldığından yakıt yakış oranı da artar.

mimit ağabeyin dediği hava filtreleri performansa yönelik hava filtreleri diye biliyorum da o yüzden demiştim.

mimit
24-05-2013, 21:21
açık hava filtresi yada kutu içi filtre fark etmez sakin kullanımda yakıt tüketimine olumlu katkısı olur,ama buda öyle çok büyük rakamlar olmaz chip artı filtre ile daha ekonomik bir araç elde edebiliriz.bu rakamlar kullanıma göre değişir ama %5 bile olsa bu devirde kar kar dır.

HamzaHakkı
24-05-2013, 21:42
açık hava filtresi yada kutu içi filtre fark etmez sakin kullanımda yakıt tüketimine olumlu katkısı olur,ama buda öyle çok büyük rakamlar olmaz chip artı filtre ile daha ekonomik bir araç elde edebiliriz.bu rakamlar kullanıma göre değişir ama %5 bile olsa bu devirde kar kar dır.

Anladım. Bu işi yapan iyi bir usta bulursam yaptıracağım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

CKURT
27-05-2013, 08:28
halan ve yine söylüyorum....box chip yaptırana allah akıl fikir ve oluşucak durumlar içinde BOOOL KAZANÇ

RCZ Sahiplerine söyleyim Bir REMAPing te 156 lık araç max 197.3 oluyor, 200 lük araçta 238.7 çıkarmakta bu veriler carbon clean ve yüksek oktanlı benzin artık katkısına göre değişiklik göstermektedir

HamzaHakkı
27-05-2013, 13:01
halan ve yine söylüyorum....box chip yaptırana allah akıl fikir ve oluşucak durumlar içinde BOOOL KAZANÇ

RCZ Sahiplerine söyleyim Bir REMAPing te 156 lık araç max 197.3 oluyor, 200 lük araçta 238.7 çıkarmakta bu veriler carbon clean ve yüksek oktanlı benzin artık katkısına göre değişiklik göstermektedir

Remap ve chip aynı şeyler değil mi?

Ekrem Sezer
27-05-2013, 14:06
remap vey achip tuning aynı şey. box chip ise şu takılan kutucuk halindeki performans arttırıcılar.

tesla
27-05-2013, 16:40
Youtube'da güç değerlerinin standart filtre ve açık performans filtre ile karşılaştırması dyno üzerinde yapılmış testler var. Standart filtre ile araçlar daha güçlü oluyor. Bilginize.

http://www.youtube.com/watch?v=PAIxeQUSg-Q

mimit
27-05-2013, 16:56
Youtube'da güç değerlerinin standart filtre ve açık performans filtre ile karşılaştırması dyno üzerinde yapılmış testler var. Standart filtre ile araçlar daha güçlü oluyor. Bilginize.

http://www.youtube.com/watch?v=PAIxeQUSg-Q

hocam bu tarz ürünlerde kullancı yorumları bence daha önemli olmalı, kullandıkları filitrelerde bir green, simota yada k&n değil, sadece filitreyi takmakla iş bitmiyor maalesef, motora soğuk havayı ulaştırmak lazım,bunun içinde ısı yalıtımlı borular gibi dikkatli seçilmesi gereken ürünler var. sanayiden gidip 25 30 tl ye alacağınız bir filitre size sorun yaşata bilir ama ciddi bir markanın ürünlerini alıp, profesyonel bir uygulama ile aracınıza muhakkak bir artısı olacaktır. ben bundan yaklaşık 4 sene evvel sadece bir filitreye 250 dolar ödemiştim.sonuç olarak normal kulanım da bir depoda 25 30 km daha uzun gidebildim,daha sakin kullanımlarda bu mesafe uzaya bilir,gaza basınca oluşan durum ise daha fazla hava ve yakıt,daha güzel bir motor sesi ve 50 tl lik yakıtı 25 30 dakika da hiç etmeye kadar gidebiliyor.

tesla
27-05-2013, 17:48
Hocam bir depoda 25-30 km ölçülebilecek bir durum değil. Elbette tercih meselesi, sesi değiştirdiği doğru ama şu videoda da motora soğuk hava ulaştırmanın (filtrenin kaputun dışına çıkarılıp fanla soğutulmasıyla) 9 beygirlik artış sağlanabiliyor sıradan filtreye göre. tabi bu da 223 beygirlik bir araçta olabiliyor ancak. Bence bu filtreler ticari birer tuzak, dyno testleri de bunu destekliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=gCi2yo4UqPI

Temiz tutulan standart filtre hem kat kat daha ucuz hem de daha verimli görülüyor.

mimit
27-05-2013, 18:07
Kullandığım yol gidiş geliş saatlerim ve trafik durumunu göz önüne aldığımda 10 km üstü farkları hesaplayabiliyorum ben,bende buradan bir çok filtre videosu paylaşabilirim standart filtre yada markların birbirleri ile olan kapışma videolarını falan,ama dünya çapında ün yapmış markaları bu kadar basite atmayın, bu filtre olayını biraz araştırmanızı tavsiye ederim.

Profesyonel markalarda aracınızın motor koduna göre fitre üretilir,yani gidip 308 için filtre istiyorum dediğimizde bizden ruhsatı isteyip aynı yedek parçacılar da ki gibi motor numarasına göre ürün tavsiye etmeleri gerekir.

http://www.youtube.com/watch?v=yFTPSRxisJI

tesla
27-05-2013, 18:30
Sürekli aynı yol ve saatleri kullanıyorsanız ölçüm yapabilmeniz mantıklı tabi.

Bu arada 90 beygir 16. hdi araçlarına tunning yaptıracak arkadaşlar en üst seviyeden yaptırmasınlar baya siyah duman atıyor yokuş çıkarken, araç 2bin devrin altındayken gaz verirseniz. Ama çekişi nasıl derseniz, süper tatminkar. Haziran'da Denizli'ye dönünce 1 kademe düşürtüp 105 beygir civarına çektiricem 308'imi. 100 km'de 3,8 L mazot sarfiyatı çok çok iyi gelse de siyah duman görmek rahatsız ediyor beni.

mimit
27-05-2013, 21:26
Birde araç açık renk ise hepten can sıkıcı tamponun resmen rengi değişiyor,yıkama süresi geçince.

tesla
27-05-2013, 21:54
benimki inci siyah neyse ki. egzoz yere veriyor aslında da kötü görünüyor kamyon gibi.

Bir sonraki aracım ne olursa olsun kesinlikle 120 BG, +280NM torklu dizel olacak, kesin kararlıyım artık.

Yasin CCK
27-05-2013, 21:56
Dumansız güç, güç değildir :cilgin

mimit
27-05-2013, 22:26
Fabrika çıkışı 130 ve 320Nm tork ile 1.6 DCİ motorlar tam size göre o zaman :) ona birde edc eklerler süper olur, ama her zaman daha fazlası vardır 2.0 163 hp 340 Nm ile HDi da ciddi bir alternatif güç istendiği taktirde.

tesla
27-05-2013, 22:38
yok hocam ya, 120 beygir, 305 NM dizel fiat bravo kullandım. arabada olması gereken motor budur dedim. fazlasına hiç gerek yok. Yasin'de de duman var anlaşılan ama ben yokuşta aynadan rahatça görebildiğim için hatta arkadaki arabanın dumana gark olduğunu görünce bir kademe indirmeye karar verdim. vergilendirme sistemi de CO2 emülsiyonuna göre olunca da fabrika ayarlarına döndürüp, ölçüm sonrası tekrar 105 beygire çıkartıcam.

CKURT
28-05-2013, 07:54
remap vey achip tuning aynı şey. box chip ise şu takılan kutucuk halindeki performans arttırıcılar.

işte yanlış bilgilendirme.... REMAP ile Chip ayrı şeylerdir, chip tuning araç motoru ile beyin arasına koyulan yanıltıcı bi modüldür, REMAPing bilgisayarı araca bağlayıp vites vites devir devir BEYİNE YENİ VERİ YÜKLEMEDİR POWER BOX VE CHİP İ KARIŞTIRMAYIN....

HamzaHakkı
28-05-2013, 14:09
Benim aracım hiç duman atmıyor bir sorun olabilir mi normal midir? Boşta gaz verdiğimde, ya da araba giderken de duman çıkmıyor hiç.

Yasin CCK
28-05-2013, 19:10

işte yanlış bilgilendirme.... REMAP ile Chip ayrı şeylerdir, chip tuning araç motoru ile beyin arasına koyulan yanıltıcı bi modüldür, REMAPing bilgisayarı araca bağlayıp vites vites devir devir BEYİNE YENİ VERİ YÜKLEMEDİR POWER BOX VE CHİP İ KARIŞTIRMAYIN....

Aslina bakarsan yanlış bilgilendirme değil. Genel ve doğru bilgilendirme. Sonuçta chip tuning de Remap de aracın yazılımı üzerine yapılan işlemler, Remap sadece daha detaylı. Tuningte arac standart varsayilir, mazot/benzin puskurtme oranları, turbo açılış devirleri vs. Değiştirilerek fabrikanın motor ömrünü uzatmak adına bizden gizlediği güç açığa çıkarılır. Remap te ise mekanik aksamlarda hesaba katılarak mevcut aracın durumuna göre yazılım yapılır. Chip box işlemi modül ile gerçekleştiğinden ona yanıltıcı modül diyebiliriz.

Turbolu araçlarda (özellikle dizel) atmosferik araçlara göre çok daha iyi güç artısı sağlanabilmektedir.

cCengiZz
07-06-2013, 14:44
Arkadaşlar öncelikle selamlar. İstanbul Peugoet ana bayi ile ilgilimi çeken bu konuyu okuduktan sonra görüştüm. Yazılım dahi değiştirildiğinde aracın garanti kapsamının dışında kalacağı bilgisini benimle paylaştılar. Stock dışında yapılan her türlü uygulama aracın garantisinin geçerliliğini, sözleşmede belirtildiği üzere ortadan kaldıracağı bilgisini paylaştılar. Bu durumun tespiti ile birlikte aracınızda garanti kapsamında, aracın problemi dahi olsa hiçbir parça değişimi yapılmayacağını dikkate almanızı şiddetle tavsiye ederim. Özellikle yeni bir araçta, henüz tanımadığınız bir araçta kesinlikle uygulamamakta fayda vardır.

igora
10-06-2013, 13:08
Arkadaşlar yazılım yaptırmaya kesin karar verdim. İstanbulda bu işi yapan 2-3 isim yapmış yer var ama 308' e yapmış olan var mı acaba? Bir tanesi ile görüştüm, daha önce 308 yapmamış. Beyinle oynamak lazım dedi, sadece port' tan yazılım atarak olmaz dedi. Sizden referans alabilir miyim? Yasin CCK arkadaşımız nerede yaptırmıştı? Eski mesajlarda bulamadım.

Bu arada arabam 2011, 112HP, Premium Plus ve Auto 6R. Otomatik olması bir şey değiştirir mi acaba?

Yasin CCK
10-06-2013, 13:30
1. uygulamam Mehmet Gazihan (Megachips) tarafından yapılmıştı,
2. uygulamam Muzaffer Doğrular (Best Servis) ile birlikte kendim uygulamıştım.

A6R biraz nazik bir şanzıman, bir kaç kez düşünmeli yazılım yaptırmadan önce.

igora
10-06-2013, 14:01
Cevap için teşekkürler. Sakıncası yoksa neden 2 .uygulamaya gerek duyduğun konusunda bilgi verir msin? 1. uygulamada da 136 beygir vermiş miydi? Megachips' de bana çok yakın firmalardan onun için soruyorum. A6R için ise riski göze aldım diyelim.

Yasin CCK
10-06-2013, 14:05
1. uygulamadan bir şikayetim yoktu, bir sıkıntı yaşamadım. Daha sonra kısa bir süre chip tuning işi yaptım, kendi işim olduğundan kendi aracım üzerine uyguladım ;)

tesla
10-06-2013, 19:54
Yasin CCK, şu 92'lik 301'e neden tuning yaptırmıyorsun? 105 beygir o arabaya iyi gider

Yasin CCK
10-06-2013, 21:18
Yasin CCK, şu 92'lik 301'e neden tuning yaptırmıyorsun? 105 beygir o arabaya iyi gider

Şirket arabası :D

Rooturk
04-10-2013, 17:34
Merhaba arkadaşlar... 2011 rcz 156 Hp aracıma bazı uygulamalar yaptım kn hava filtresi, 4 çıkış egzos (serviste yaptırdım) ve chip tunning. Yazılım ile 183 Hp kadar yükseldi güç ve tork 300 nm oldu ancak tam gazda motor arızası veriyor. Arabadan biraz anladığım için cihaz ile hata koduna baktığımda turbonun istenilen basıncı basamadığını gördüm. Diyeceğim o ki 156 hp modellerin turbosu küçük olduğundan sadece yazılımla güç almak zararınıza olur ama ille yaptırcam diyosanız basıncı sabit tutacak dump valve almanızı tavsiye ederim yoksa yazılımı geri çevirmek zorunda kalırsınız benim yaptığım gibi. Şimdi k03/04 hybrid turbo ile turboyu büyütüp yazılım vs yapılcak 250-280 Hp alırız sanırım gelişmeleri paylaşırım maliyeti 10.000 tl civarı.

emrexxcv
04-10-2013, 18:06
Kendinizi tanıtıp öyle konu açmanızı rica ederim sonra da muhabbete devam edelim

Rooturk
04-10-2013, 18:27
İsmim Fırat Ankaralıyım Özel Korumayım

emrexxcv
04-10-2013, 18:29
Hoş geldiniz aramıza tekrar

SerhatRCZ
04-10-2013, 18:37
Forumumuza hoşgeldiniz . Paylaştığınız bilgiler içinde teşekkürler . Şuan forumda aktif pek rcz kullanıcısı yok . Aracım bölümünde aracınızı paylaşırsanız sevirim . Umarım kalıcı olursunuz . İyi forumlar .

woonmalker
04-10-2013, 19:23
iyi forumlar hoşgeldiniz

converse10
04-10-2013, 20:48
hoşgeldiniz

Rooturk
05-10-2013, 00:00
Herkese teşekkürler. Öyle yapayım en iyisi forumda acemiyim

GKHN
06-10-2013, 21:31
chıp guzel bısey ama nerde nasıl yaptırdıgın onemlı bunu yapan sana soylemesı lazımdı valve nın deısmesı gerektıgını soylemelıydı scırocco dada aynı sorun var... daha prof bı yerde tekrar update ettır bence istanbulda paşaoglu var ben memnunum ordan...

VLKNYKSLN
21-11-2013, 03:50
nerede yaptırdın ?

yavuz
23-11-2013, 22:58
Arkadaşlar, forumda yeniyim. Benim 5008, eşimin de 206+ aracı var. 206+ 2012 model Urban move olmasına rağmen, Fransız arabasına yakışmayacak derecede teknoloji fukarası, ama yakıt yönünden muhteşem. Ama 50 kw güç, 160 tork da 1.4 dizel motora yakışmıyor bence. Aranızda chip tuning yaptıran veya powerbox taktıran, kullanan ve pratik bilgisi olan varsa önerilerinizi bekliyorum. Selamlar.

sessizgece
23-11-2013, 23:09
hoş geldiniz. Aşağıda ki linkden istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.
http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?1030-Chip-Tuning-Powerbox-hakk%FDnda

ben şahsen box kullanıyorum ve kendime göre memnunum. İstediğimde gerekli gücü bana sağlıyor.

yavuz
24-11-2013, 00:03
Teşekkürler...

yavuz
24-11-2013, 00:12
Peki aranızda --5008 dizel otomatik ve 206+ dizel manuel-- araçlara bu uygulamayı yaptıran var mı?

PanteRS
28-11-2013, 20:03
Powerbox önermem. Souçta ufak bir devre ve bi'kaç dirençten ibaret. İleri ki kullanımlarda ecu arızalarına sebeb açabiliyor.

CKURT
17-12-2013, 10:40
Rcz ye hiç bi şekilde racechips süperchips doritos chetos yaptırmayın diye bağırıyorum senelerdir... bu araba modifiyeye yarı açık bi araç yakar lambalarını....gözünü alır ışıktan yolu bile göremezsin =) bak dinleyin beni 3 sene geçirdim rustemle(arabamın adı) =)

Zulan
17-12-2013, 12:03
Tamamen şans işi gibi yaptırıp çok memnun olanda var aksi durumu yaşayanda. Çok agresif kullanılmadığı sürece sorun yaratmıyor gibi görüyorum ben. Yaptırmayı düşünüyor muyum peki...... evet çok :o

EFE
06-01-2014, 22:04
Merhaba arkadaşlar... 2011 rcz 156 Hp aracıma bazı uygulamalar yaptım kn hava filtresi, 4 çıkış egzos (serviste yaptırdım) ve chip tunning. Yazılım ile 183 Hp kadar yükseldi güç ve tork 300 nm oldu ancak tam gazda motor arızası veriyor. Arabadan biraz anladığım için cihaz ile hata koduna baktığımda turbonun istenilen basıncı basamadığını gördüm. Diyeceğim o ki 156 hp modellerin turbosu küçük olduğundan sadece yazılımla güç almak zararınıza olur ama ille yaptırcam diyosanız basıncı sabit tutacak dump valve almanızı tavsiye ederim yoksa yazılımı geri çevirmek zorunda kalırsınız benim yaptığım gibi. Şimdi k03/04 hybrid turbo ile turboyu büyütüp yazılım vs yapılcak 250-280 Hp alırız sanırım gelişmeleri paylaşırım maliyeti 10.000 tl civarı.

HAVA FİLTRESİ yaptırdıgınızı yazmıssınız. Acaba nasıl bır uygulama yapıldı? komple kit mi takıldı yoksaa sadece kafalık mı? yoksa kutu içi performans amaclımı?

görkem
08-02-2014, 00:32
Chip tuning nasıl yapılır, motora zarar verir mi, araç garanti kapsamından çıkar mı, öyle önüne gelene yaptırabilir misi, uzun vadede neler olur, pahalı bir işlem mi, muayene etmeden önce öyle zırt pırt orjinale çevrilebilir mi?
Amma soru sordum ya:S

Mert Ali
08-02-2014, 00:46
dyno ya girer araç önce,verileri alınır. sonra beyine pc desteğiyle kodlanır,yazılır,aktarılır... sonra tekrar dyno çıkar ve son verileri alınır,ayarlamaları yapılır... zarar konusu araçtan araca,kullanıcıdan kullanıcıya değişir. aracın volanı 250 nm torka göre yapıldıysa ve araç fazla tork çeviriyorsa uzun vadede zarar verir. muayenede sıkıntı çıkmaz,muayenelik bir durumu yok zaten. 500-700 lira arası değişir fiyatları yerden yere yani... istenildiğinde orjinale çevrilir. yazılımdan sonra araca yüklenmez,gaza az dokunursanız araç öncekinden daha az yakar. Misal benim 1.3 cdti corsa aracım 75 hp 190 tork yazılımdan sonra 95 hp 240 tork veriyor... Önüne gelenede yazılım yaptırılmaz. Yazılım ve chipbox farklıdır birde...

jerpelea
08-02-2014, 01:25
Mert Ali herşeyi açıklamış. İsterseniz aşağıdaki linke tıklayıp aracınızın marka model ve kısaca motor özelliklerini yazarak Mehmet Gazihan'a sorabilirsiniz motorunuzdan ne kadar performans alabileceğinizi.

. (http://forum.donanimhaber.com/m_8921015/mpage_57/tm.htm)..

veya direk mehmet beyin sitesinden kendisine sorabilirsiniz.

. (http://www.megachips.org/uzmana-sorun-detay.asp?ID=18)..

Ben pejo 308'in 112hp/270nm tork e-hdi motoru için sormuştum 140hp/340 nm tork alabiliriz demişti. Şanzımandan da bahsetmiştim 300nm tork dayanımı var diye. Bir çok kez aynı motora sahip pejo 308'lere uygulama yaptıklarını ve şu ana kadar hiçbir sıkıntı olmadığını söyledi. Ayrıca aracı kullanımınıza göre durum değişecektir diye ekledi ki buda hepimizin bildiği birşey.

Verdiği cevabı buldum şöyle özetlemiş kendileri ;

Aracınızın aktarması bilindik manuel sanzumanın otomatikleştirilmiş hali. tork dayanımı manuelle aynı. o zikrettiğiniz rakamların üzerinde torklar senelerdir aktarılıyor problemsiz ce.

Sisteme yükü Chiptuning değil Siz bindirirsiniz. Agresif kullanım programsız aracıda yorar.. Herşeyin başı bilinçli kullanmaktan geçiyor. Biz müşterilerimize daha efektif ve sağlıklı kullanmanın yollarını anlatıyoruz. herzaman tam gaz yapmak aracı hızlandırmanın en kesin çözümü değildir.

Neticede bir aktarma problemi yasayacağınızı düşünmüyorum. Tork karşısınıda Aktarma zincirinin en zayıf halkası debriyajdır, en fazla kaçırır, eski torkunuza döner yada iyileştirirsiniz.

görkem
08-02-2014, 01:52
Mert Ali herşeyi açıklamış. İsterseniz aşağıdaki linke tıklayıp aracınızın marka model ve kısaca motor özelliklerini yazarak Mehmet Gazihan'a sorabilirsiniz motorunuzdan ne kadar performans alabileceğinizi.

Ben pejo 308'in 112hp/270nm tork e-hdi motoru için sormuştum 140hp/340 nm tork alabiliriz demişti. Şanzımandan da bahsetmiştim 300nm tork dayanımı var diye. Bir çok kez aynı motora sahip pejo 308'lere uygulama yaptıklarını ve şu ana kadar hiçbir sıkıntı olmadığını söyledi. Ayrıca aracı kullanımınıza göre durum değişecektir diye ekledi ki buda hepimizin bildiği birşey.

Aracınızın aktarması bilindik manuel sanzumanın otomatikleştirilmiş hali. tork dayanımı manuelle aynı. o zikrettiğiniz rakamların üzerinde torklar senelerdir aktarılıyor problemsiz ce.

Sisteme yükü Chiptuning değil Siz bindirirsiniz. Agresif kullanım programsız aracıda yorar.. Herşeyin başı bilinçli kullanmaktan geçiyor. Biz müşterilerimize daha efektif ve sağlıklı kullanmanın yollarını anlatıyoruz. herzaman tam gaz yapmak aracı hızlandırmanın en kesin çözümü değildir.

Neticede bir aktarma problemi yasayacağınızı düşünmüyorum. Tork karşısınıda Aktarma zincirinin en zayıf halkası debriyajdır, en fazla kaçırır, eski torkunuza döner yada iyileştirirsiniz. bende 207 urban move var ona olur mu ve bunu yaptırmış birisi var mı kime güvenirim?

sessizgece
08-02-2014, 02:09
Bu konu ile ilgili forumda baslik var . Oradan sorulariniza cevap bulabilirsiz. Ben 308 imde box kullaniyorum. Direk beyni silerek yeniden yapilan yazilim var bir de chipbox lar var. Direk yazilimin daha saglikli oldugunu dusunen arkadaslar var. Ama ben orijinal yazilimin silinerek yeniden yazilim yuklenmesini kabullenemedigimden box kullaniyorum. İstediginiz zaman aparati degistirerek orijinale donus yapabilirsiniz. Ben simdi yani kisin stok geziyorum ve gayet memnunum, simdilik

görkem
08-02-2014, 02:25
Bu konu ile ilgili forumda baslik var . Oradan sorulariniza cevap bulabilirsiz. Ben 308 imde box kullaniyorum. Direk beyni silerek yeniden yapilan yazilim var bir de chipbox lar var. Direk yazilimin daha saglikli oldugunu dusunen arkadaslar var. Ama ben orijinal yazilimin silinerek yeniden yazilim yuklenmesini kabullenemedigimden box kullaniyorum. İstediginiz zaman aparati degistirerek orijinale donus yapabilirsiniz. Ben simdi yani kisin stok geziyorum ve gayet memnunum, simdilik fiyatı nasıl

woonmalker
08-02-2014, 03:01

Neticede bir aktarma problemi yasayacağınızı düşünmüyorum. Tork karşısınıda Aktarma zincirinin en zayıf halkası debriyajdır, en fazla kaçırır, eski torkunuza döner yada iyileştirirsiniz.

bu konuyu vakti zamanında bende araştırmıştım ama mehmet beyin dediği aklıma yatmadı. yani fabrika verisinde dayanımı 285 tork ise bunu geçmenin zararlı olabileceğini düşünüyorum... bir de motor gücünü artırdık varsayalım diğer parçalar uyum sağlarmı fren sistemi vb? bence risk li iş. başlarda bende düşünüyordum ama şunu anladım zaten araç yeterince performanslı ve atik. sonuçta gt veya gti değil :D ama sanki şu gaz tepkimesini artıran bir sistem vardı. o aklıma yatıyor gibi. garantisi bitince düşünebilirm ...

efekaancan
08-02-2014, 04:36
Aracımda Race chip+Sprint Booster var,eski hantallığından eser kalmadı lakin,yukarıda da bahsi geçtiği gibi Volant ve baskı balataya ağır yük bindiğinden daha çabuk deforme oluyor.Ben takım olarak değiştirmek zorunda kaldım(volan+baskı balata).Aracın ilk sahibi değilim belki değişim zamanı gelmişti,oda chip box takınca ortaya çıktı bilemiyorum.Yazılım konusuna hakim değilim,yaklaşık iki yıldır Box kullanıyorum istediğim zaman sökebilirsin.Chipbox takınca yol bilgisayarı yakıt değerleri olması gerekenden daha düşük gösteririyor,yağ değişiminide 8000 lerde 5w30 yağ kulanarak yapıyorum.Max hızda yükselme ve yakıtta düşme oluyor,tecrübelerim bunlar

woonmalker
08-02-2014, 04:50
Aracımda Race chip+Sprint Booster var,eski hantallığından eser kalmadı lakin,yukarıda da bahsi geçtiği gibi Volant ve baskı balataya ağır yük bindiğinden daha çabuk deforme oluyor.Ben takım olarak değiştirmek zorunda kaldım(volan+baskı balata).Aracın ilk sahibi değilim belki değişim zamanı gelmişti,oda chip box takınca ortaya çıktı bilemiyorum.Yazılım konusuna hakim değilim,yaklaşık iki yıldır Box kullanıyorum istediğim zaman sökebilirsin.Chipbox takınca yol bilgisayarı yakıt değerleri olması gerekenden daha düşük gösteririyor,yağ değişiminide 8000 lerde 5w30 yağ kulanarak yapıyorum.Max hızda yükselme ve yakıtta düşme oluyor,tecrübelerim bunlar

dostum bu yaptırdığın uygulamaları nerede yaptırdın kaça mâl oldu anlatırmısın biraz

efekaancan
08-02-2014, 05:17
Race Chip 2 yıl önce 420 Tl ye almıştım benimki Pro versiyonu değil ,montajını özel oto servis de yaptırdım,Sprint Booster i ise yaklaşık 7 ay önce 600 Tl aldım montajı zaten kolay gaz pedalına takılıyor ona kendim taktım,Bu paraya yazılım yapılır diyenler oldu ama tercih meselesi..

Yasin CCK
08-02-2014, 09:28
Konu daha önce açılan detaylı konu ile birleştirildi. Önceki sayfalara göz atarak daha geniş bilgi bulabilirsiniz.

Ayrıca yardımlaşmanız çok güzel, fakat kişisel site veya farklı forum adresi vermemeye özen gösterelim, gerekirse özelden mesajlaşalım. Mevcut cevaplar forumumuzda mevcut.

coosmanli
19-02-2014, 22:04
Meraba , iyi günler ben 1.6 hdi 112 hp arac kullanıcısıyım fakat son zamanlarda performans + yakıt yakma durumundan hic memnun degilim .

Genelde aracı sert kullanırım ve bu yuzdende arac fazla yakıyor . Son 200 km ortalamada 9 litre ortalama yakmıs ama tatlı sürdügümdede 5.2 litre yakıyor.

ben bu aractaki 9 litreyi azaltmak icin yani sert kullanarak daha az yakması icin chip taktırıp 145 hp 330 nm yaptırmayı düsünüyorum . Yapan adam yakıtta ve performansın artıcagını sölüyor fakat her satıcı aynı şeyi der zaten bende pek samimi bakmıyorum.

Kısacası ben bu aracı 145 hp 330 nm yapsam vites degişiminde , motorda , herhangi birşeyde sorun yaşarmıyım ?

Ve Performans ne kadar etkili olur 0 - 100 : 11 saniyede cıkıyorum fakat 100den sonra iyi bir performans yok bunlar degişirmi ve sert kullanırken yakıt harcama durumu azalırmı ?

simdiden tesekkürler

sessizgece
19-02-2014, 22:15
Muhtemelen modaratörler taşıyacak. Bu konu işe başlık var. Benim aracımda box takılı. İlgili yorumları forum içinde bulabilirsiniz. Mobil bağlandığımdan konunun yerini bulamadım. Bulursam eklerim

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

emrexxcv
19-02-2014, 23:28
Bugün 50000 bakımı sonrası tanıdık vasıtasıyla Dr.ecu ya götürdüm bizimkini 90 lık olan en stabil 115-120 beygir arasında oluyo sonrası arkda tarafta koca bir duman bulutu ile gezersin dedi yaptırmayı düşünüyorum ordayken de bir GTİ golf ve 4.4i x5 modluyolardı sesleri duymalıydınız :D

hakkan68
07-08-2014, 22:38
Bugün 50000 bakımı sonrası tanıdık vasıtasıyla Dr.ecu ya götürdüm bizimkini 90 lık olan en stabil 115-120 beygir arasında oluyo sonrası arkda tarafta koca bir duman bulutu ile gezersin dedi yaptırmayı düşünüyorum ordayken de bir GTİ golf ve 4.4i x5 modluyolardı sesleri duymalıydınız :D

Aracınıza yazılım yüklettiniz mi, son durum nedir. Bende de aynı araçtan var ben de yükletmeyi düşünüyorum ama duman atması zarar verir mi çözebilmiş değilim.

Abdullah
08-08-2014, 14:21
arkadaşlar lütfen konunun daha önceki sayfalarına bir göz gezdirin eğer sayfalarda detaylı açıklamayı bulamazsanız sizlere yardımcı oluruz.

hakkan68
09-08-2014, 10:52
Aracınıza yazılım yüklettiniz mi, son durum nedir. Bende de aynı araçtan var ben de yükletmeyi düşünüyorum ama duman atması zarar verir mi çözebilmiş değilim.

Tamam cevabı buldum zarar veriyormuş. Özellikle benimki gibi FAP olanlarda sorun FAP'da diğerlerinde ise diğer aktarma organlarında ömür kısalıyor.

Tabii alacağınız cihazın performans arttırma seviyesini düşük tutup aracınızı da fazla yüklenmeden kullanırsanız o zaman bu problemler ciddi oranda azalıyor.

Bilginize.

cankurt1
16-09-2014, 14:51
Eni sonu böyle bi konuyu görücektim :), rcz lerin turbosu çok büyüktür okdr büyüktürki intercooler bile yetmez hatta sıcak havalarda performanstanda düşeriz, aynı mini bmw 1 dekiler dede olduğu gibi, sen belliki racechips tarzı bişiyin kurbanısın, yazılım olayında bu kutucuklar bi işe yaramaz profesyonel bi modifikasyon için chip değil REMAP yapılır shift by shift yani vites vitese kayıdı tutulur ve o araç için özel bi yazılım yazılır her türlü aksam mod yapıldıktan sonra yazılım yazılır dump valve takılmaz çünkü kendiliğinden aracın dump valve i var, dump valve için hortum iç basıncını atmak için taaa manifoltu deliceksin hatta o ileride çatlicak ve basınç hatası alıcaksın, bu işleri her insan yapmamalı ki özellikle yapı farkından dolayı bunu 156 larda KESİNLİKLE YAPMAYIN 200 hp lik modeller uygun çünkü yapı farkı var yani diğer arabalar gibi yazılımla sadece 50 hp farkı yok... Özel mesaj atarsan yardımcı olurum 310 hp seviyeleri gördüm emin ol thp de deymiyor çünkü overboost ta kalırsan çıkıcak masrafı sen düşün sonuçta bu bi vtech değil 1.5 barda 500 hp alasın, 180 190 seviyelerinde tut aracını ve 156 lık builde yüklenme

Zulan
16-09-2014, 18:12
Eni sonu böyle bi konuyu görücektim :), rcz lerin turbosu çok büyüktür okdr büyüktürki intercooler bile yetmez hatta sıcak havalarda performanstanda düşeriz, aynı mini bmw 1 dekiler dede olduğu gibi, sen belliki racechips tarzı bişiyin kurbanısın, yazılım olayında bu kutucuklar bi işe yaramaz profesyonel bi modifikasyon için chip değil REMAP yapılır shift by shift yani vites vitese kayıdı tutulur ve o araç için özel bi yazılım yazılır her türlü aksam mod yapıldıktan sonra yazılım yazılır dump valve takılmaz çünkü kendiliğinden aracın dump valve i var, dump valve için hortum iç basıncını atmak için taaa manifoltu deliceksin hatta o ileride çatlicak ve basınç hatası alıcaksın, bu işleri her insan yapmamalı ki özellikle yapı farkından dolayı bunu 156 larda KESİNLİKLE YAPMAYIN 200 hp lik modeller uygun çünkü yapı farkı var yani diğer arabalar gibi yazılımla sadece 50 hp farkı yok... Özel mesaj atarsan yardımcı olurum 310 hp seviyeleri gördüm emin ol thp de deymiyor çünkü overboost ta kalırsan çıkıcak masrafı sen düşün sonuçta bu bi vtech değil 1.5 barda 500 hp alasın, 180 190 seviyelerinde tut aracını ve 156 lık builde yüklenme
156 ile 200lük arasında turbo farkı illaki vardır. Peki 156lık için 200lük intercooler monte edilse hissedilir bir performans elde edilebilir mi?

G2 ile takaTuka

cankurt1
16-09-2014, 18:14
Hyr uymuyo bunu sordummuştun o konuda jdm devreye giriyo japon intercooler a ile başlıyodu markası biz onu takmıştık 2 sene öncr

burak5252
14-10-2014, 03:06
Merhaba arkadaşlar.1,6 oto 156 hp. Aracima
Racechip tuining uygulamayi düşünüyorum.
Daha önce herhangi bir chip uygulamasi yapan yada
Bilgisi olan arkadaşlardan yardim bekliyorum.yararları ve zazarlari nelerdir.ve tavsiyeler???

Şimdiden teşekkürler

captans17
16-10-2014, 21:23
Bnde istiyorum hatta kasiniyorum:-))) bana da yardimci olun ???

captans17
16-10-2014, 21:28
Bunlari okuduktan sonra yazilimdan vaz geciyorum en iisi r modeli:-)) arkadaslar