PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Daihatsu 2013 yılında Türkiye ve Avrupa'dan çekiliyor

reisG
15-01-2011, 11:00
Japonya'da üretim yapan ve Toyota'nın da ortağı olduğu Daihatsu 2013 yılında Türkiye ve Avrupa pazarından çekiliyormuş. Ülkemizde Sirion, Copen,Move,Cuore, Charade,MateriaiFeroza ve en önemlisi küçük SUV Terios'u satmış ve satmakta olan firmaya güvenip araç satın alanlar ise resmen ikinic el değeri sıfıra eş olan araçlarını kullanmak zorunda kalacak.Teknik altyapısı ve motorları Toyota kökenli olan Daihatsu yetkilileri servis hizmeti devam edecek derken, en önemli konu olan ikinci el fiyatlarının dibe düşmesi ve onlara güvenen tüketicilerin durumunu anladıklarını zannetmiyorum. Ticari hayatta bu kadar kolay biz gidiyoruz denmemeli, ve devlet bir markaya güvenen tüketicilerin bu durumda zarar etmelerini önleyici ciddi düzenlemeler yapmalı, sadece bizde değil her ülkede..
Haber aşağıda *
LEVENT KÖPRÜLÜ

Toyota’nın kanatları altında bulunan Japon üretici Daihatsu, 31 Ocak 2013 tarihinden itibaren Avrupa ve Türkiye pazarında araç satışını durdurarak, çekilme kararı aldı. Firma, bu karara gerekçe olarak satışların düşüklüğünü ve Japon Yeni’nin euro karşısındaki yüksekliğini gösterdi. Daihatsu, geçen yıl Avrupa ve Türkiye’de toplam 19 bin 300 araç satmıştı.
Daihatsu Motor Co tarafından yapılan açıklamada, şirketin Avrupa pazarında yeni araç satışını sona erdireceği ve bundan böyle Japon pazarının yanı sıra Malezya ve Endonezya gibi üretim tesislerinin bulunduğu ülkelere yoğunlaşacağı kaydedildi. Açıklamada buna gerekçe olarak yen kurunun euro karşısında yüksek seyrederek kârlılığı güçleştirmesi ve Avrupa’da uygulamaya giren yeni çevre normlarının aşırı maliyetler yüklemesi gösterildi. Yüksek yen, uzun bir süredir Japon üreticilerin kabusu konumundaydı. Nitekim yüksek Japon Yeni, Japonya’da üretilen araçların fiyat açısından rekabet etmesini önlüyor ve kar etmeyi zorlaştırıyordu. Daihatsu’nun yüzde 51.3’üne sahip olan Toyota da, bu nedenle Japonya’da bazı modellerinin üretimine son vermeyi ve bu modelleri başka ülkelerde üretmeyi düşündüğünü açıklamıştı.

“Varlığımız sürecek”
Daihatsu’nun bu kararı, Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye’yi de etkiliyor. Nitekim markanın Türkiye distribütörlüğünü sürdüren ALJ Group’un Avrupa Koordinatörü Ali Haydar Bozkurt, Daihatsu’nun yeni araç satışlarını 2013’ten itibaren durduracaklarını söyledi.
Marka için bugüne kadar büyük yatırım yaptıklarını ve başarıyla yürüttüklerinhi hatırlatan Bozkurt, kararın Japon Yeni ve son Avrupa çevre normlarına uygun yeni araç geliştirme maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle alındığını kaydetti. Başarılı ve sağlam araçlara sahip Daihatsu’nun bu kararının kendilerini de üzdüğünü belirten Bozkurt, bununla birlikte markanın tüm araçlarına söz konusu tarihten sonra da hizmet desteği vermeyi sürdüreceklerini söyledi.
Daihatsu Türkiye Genel Müdürü Burak Beşer de, Daihatsu’nun Türkiye’deki yeni araç satışları Ocak 2013 tarihinde sona erecek olmasına rağmen, tüm yetkili servis noktalarında satış sonrası hizmetler, garanti, servis ve yedek parça operasyonlarının bu karardan etkilenmeyeceğini belirtti.
Türkiye yollarında bugüne kadar satılmış yaklaşık 12 bin adet Daihatsu araç bulunduğu belirtiliyor. Avrupa normlarına uygun motor seçeneklerine sahip olmadığı için Türkiye’de de bir süredir sadece Terios modelinin satışı yapılmaktaydı. Bu modelin satışları, 2013 tarihine kadar sürecek.
***millyet gazetesidnen alıntıdır.***en üstteki yorum bana aittir.

Ömer Gedik
15-01-2011, 11:07
Daihatsu Copen ve Terios uyla bence oldukça kaliteli üretimler yapan bir firma fakat satış konusunda başarılı olabilecek bir B veya C segmenti aracı olmaması çok büyük kayıp. Satışların düşük olması ve çekilmeleri en çok daihatsu sahiplerini üzecek sanıyorum.

ibosener
15-01-2011, 11:37
Trakyada bir çiftlik evinde (yaklaşık 2-3 sene önce) eski bir kapalı kasa van Daihatsu' yu köpek klübesi olarak görmüştüm. O evin sahibi bayağı ileri görüşlüymüş ;D

muhti
15-01-2011, 11:42
308'imi almadan önce 2005 model daihatsu sirion sahibiydim çok memnundum aracımdan 1.3 motor hafif kilosuna rağmen 102 beygir gücünde bir canavardı. onu sahibinden.com aracılığıyla çok hızlı bir şekilde çok güzel bir fiyata rahatlıkla satabildim insanlar yarıştı adeta alabilmek için şaşırmıştım. tam zamanında satmışım demek ki.

reisG
15-01-2011, 12:37
2004 yılında kırmızı renk touring paketli 102 bg.lik Sirion u son and almaktan vazgeçmiştim. tam full ön tarafı full kromajlı Mini havalı araç mermi gibi gidiyordu. Onu almayıp özel indirim yapılmış 206 yı almıştım.

muhti
15-01-2011, 12:40
2004 yılında kırmızı renk touring paketli 102 bg.lik Sirion u son and almaktan vazgeçmiştim. tam full ön tarafı full kromajlı Mini havalı araç mermi gibi gidiyordu. Onu almayıp özel indirim yapılmış 206 yı almıştım.

benim aracım da fulluydu mavi renk fabrika çıkış deri döşeme, sunroof, alüminyum jantlar, metalik ayna, park sensörü vs. sirion'u bilen bilir sadece. mermi yakıştırması hafif kalır bence.. kalkışta ders veremeyeceği araç tanımam binenler hayran kalıyordu aracın hızlanmasına kalkışına vs.

muhti
15-01-2011, 12:48
özlüyor muyum ne :)

http://img826.imageshack.us/img826/3382/img5553y.jpg

reisG
15-01-2011, 21:07
Sirion, Mini'den çok daha sıcak, sempatik, daha seri ve alınabilir bir araçtı. Bende almadığım için bir süre hata mı ettim demiştim. Seninkinin aynısının kırmızısı olacaktı. Sen kullanmanın zeviki tatmışsın. Şanslıymışsın.

Ömer Gedik
15-01-2011, 21:18
Yahu bu Sirion 'u ben oldm olası çok itici buldum. Mini 'ye benzemeye çalışan soğuk bir model. Bence Reis abi miniye çok büyük haksızlık ediyorsun.

TanerHoca
15-01-2011, 21:20
sana katılıyorum reis. ben gidiyorum demek bu kadar kolay olmamalı.
bu haberden sonra kim daihatsu aracını ikinci el olarak satabilir ki???

çekmeköyde şile otobanı kenarında avrupanın en büyük showroomunu açmışlardı geçen sene.
iki hafta önce oradan geçerken baktım toyota plaza olmuştu orası.demek ki sebebi buymuş.

reisG
15-01-2011, 21:30
Son motor show fuarında Mini Countryman'a Taner Hocam ile bindiğimizde ve ardından indiğimizde Hocamın söylediği sözler Miniyi çok iyi anlatmıştı. ;)

muhti
15-01-2011, 21:59
sirion'a haksızlık etmemek lazım diye düşünüyorum.. kullanıcılarının hiçbirini üzmeyen müthiş sorunsuz bir araç 6 senede kaputu cam suyu doldurmak ve 1 kez akü değiştirmek haricinde abartısız hiç açmadım.. tabiki de mini'nin konforunu bulmayı beklememek lazım zaten ön görüntü taklidimsi benzerlik hariç pek de bir benzerlik yok.. 2005 yılında 23.000 tl'ye alıp 2011 yılında sirion daha üretilmezken 17.000 tl'ye satabileceğiniz başka bir araç bulabileceğinizi sanmıyorum.. ;) bu da problemsiz bir araç oluşunun kanıtı diye düşünüyorum..