Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
58 sonuçtan 21 ile 40 arası
    Aktif Üye HarunHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    301
    Alıntı NecdetPek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekkral nickli arkadaş hocam. 301'ine Karkaplanı diyor. Güzel eklemeler yaptı. Yayları da değiştirecekti ama bayram öncesi taktırmamıştı.

Mobil gönderi. Yazım hatalarım affola.☺
    Tekkral rumuzunu anımsadım, karkaplani olayını kaçırmışım 301 dediğiniz gibi gerek eksiklerini gidermek adına gerekse güzelleştirmek adına pek çok ekleme ve oynama yapılabilecek bir araç. Demekki satış rakamları gerek ülkemizde gerek yurt dışında fazla olmalı ki onlarca farklı ürün var takıp takıştırmak için. Bence değer çok daha güzel oluyor

SM-G530F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2013 Active 1.6 HDI Köpekbalığı

Acemi Üye tekkral34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    -0- Araç Satış D.
    Model
    301
    Alıntı HarunHoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekkral rumuzunu anımsadım, karkaplani olayını kaçırmışım 301 dediğiniz gibi gerek eksiklerini gidermek adına gerekse güzelleştirmek adına pek çok ekleme ve oynama yapılabilecek bir araç. Demekki satış rakamları gerek ülkemizde gerek yurt dışında fazla olmalı ki onlarca farklı ürün var takıp takıştırmak için. Bence değer çok daha güzel oluyor

Benden bahsedilmiş

Ben 301'i dönüştürme işini bıraktım. Sonuçta bu araca para vermiş ve emek vermiş biri olarak söylüyorum ki araçtan soğudum.

- Cam aralarından trim sesleri geliyor
    - Kadranın camı kendi kendine düştü (şaka değil)
    - Direksiyonun ve sinyal kolunun bağlı olduğu kapak gibi büyük kutu seyir halindeyken düştü.
    - Orta konsoldan trim sesleri geliyor.
    - Yolda durmaması tekrar hortladı. Özellikle başka bir 301 kiraladım, birkaç şirket aracı denedim hepsinde var bu sorun. Arabanın dingil sistemi aşırı dandik.

İşin özeti borcu bitene kadar kullanacağız. Sonra tereddüt etmeden alman aracına döneceğim. Fransızlardan hep canım yandı (Fluence, Megane 2, 306, C4) yine aynı yine aynı. Ne olursa olsun izolasyon ve malzeme kalitesinde aynı sınıftaki Alman ve Fransızın bariz kendilerini belli ettiğini söylemem lazım.

Bir süredir Symbol kullanıyorum. 301'de yaşadığım hiçbir sorun yok. Dacia bozması olan bu arabanın en bariz tavan malzemesi bile çok daha iyi yağmurda doluda rahatsız etmiyor. Yakıtı da daha az. 120 ile giderken 301 gibi 2500 değil 2200 devir çeviriyor. Bu da daha sessiz motor demek. Başka bir 301 ile de kıyasladım tüm bunları hani sorun benim aracımda mı diye. Çok da özenli kullanırım. Acımadan kullanılmış bu Symbol'de amortisörler bile sapasağlamken hatırlarsınız benim ki 47 binde değişti.

Bir daha Fransız mı? Tövbe.

Acemi Üye
    Meslek
    Muhasebeci
    Model
    301
    Alıntı tekkral34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benden bahsedilmiş

Ben 301'i dönüştürme işini bıraktım. Sonuçta bu araca para vermiş ve emek vermiş biri olarak söylüyorum ki araçtan soğudum.

- Cam aralarından trim sesleri geliyor
    - Kadranın camı kendi kendine düştü (şaka değil)
    - Direksiyonun ve sinyal kolunun bağlı olduğu kapak gibi büyük kutu seyir halindeyken düştü.
    - Orta konsoldan trim sesleri geliyor.
    - Yolda durmaması tekrar hortladı. Özellikle başka bir 301 kiraladım, birkaç şirket aracı denedim hepsinde var bu sorun. Arabanın dingil sistemi aşırı dandik.

İşin özeti borcu bitene kadar kullanacağız. Sonra tereddüt etmeden alman aracına döneceğim. Fransızlardan hep canım yandı (Fluence, Megane 2, 306, C4) yine aynı yine aynı. Ne olursa olsun izolasyon ve malzeme kalitesinde aynı sınıftaki Alman ve Fransızın bariz kendilerini belli ettiğini söylemem lazım.

Bir süredir Symbol kullanıyorum. 301'de yaşadığım hiçbir sorun yok. Dacia bozması olan bu arabanın en bariz tavan malzemesi bile çok daha iyi yağmurda doluda rahatsız etmiyor. Yakıtı da daha az. 120 ile giderken 301 gibi 2500 değil 2200 devir çeviriyor. Bu da daha sessiz motor demek. Başka bir 301 ile de kıyasladım tüm bunları hani sorun benim aracımda mı diye. Çok da özenli kullanırım. Acımadan kullanılmış bu Symbol'de amortisörler bile sapasağlamken hatırlarsınız benim ki 47 binde değişti.

Bir daha Fransız mı? Tövbe.
    Malesef ki sizler gibi istekli baslayan insanlar bile soğuyor , tıpkı benim gibi o kadar sey yapıyoruz ama arac malesef bi seviyeye gelmiyor . Su ruzgar sesi bile kimse tarafindan sikayet edilmiyor edilse üstüne gidilse cozulur bence ama herkes aldigi arabayi kendi uretmis gibi goruyor. Malesefki bende sizinle ayni fikirdeyim ama ne saticak ne degistircek imkanim var 0 aldim o kadar zarar edemem . Ama kabul etmek gerekir bu arac olmamis neyse yine topa tutuluruz burada daha fazla sey yapmim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Meslek
    Öğretmen
    Model
    301
    Tekkral ve sefapolat kardeşlerim, aracınızdan memnun olmamaniza ve bu kadar sıkıntı yaşamanıza şahsen üzüldüm. Bizim gibi parayı zor kazanan ve borç harç içinde ödemeye çalışan insanlar için bu meblağlar oldukça fazla. Haklısınız paranızın karışıklığını almak istemekte.
    Bu aracı savunmak için hiçbir makul nedenim yok.
    Ben bu aracı C segmenti sıfır full aracimi yakıtından şikayetçi olduğum için 56 bine sattıktan sonra 36 bine can kurtarıcı olarak almıştım. Aldığımda iç malzeme kalitesi ve işçiliği nedeniyle hayal kırıklığı yaşamıştım. Ne donanım ne sensörler ne ses sistemi ne de güvenlik ekipmanları alıştığım ve beklediğim gibi değildi.
    C segmentinden B ye inmek ciddi kalite sıkıntısı oluşturdu. Ancak kullandıkça yakıt konusundaki başarısı, arkaya binenlerden diz mesafesi için gelen övgüler, motorun ataklığı, büyük bagajı ve aracın eklemeleri kabul etmesi düşüncelerimin olumluya dönüşmesine neden oldu. 120'yi geçmiyorum çünkü yolda geziyor, viraja sert girmiyorum güven vermiyor doğru. Ancak ne yol ne rüzgâr ne trim ne de motor sesi beni rahatsız etmiyor. Hatta o kadar hoşuma gitti ki bir ara bunu satıp sıfır allure almaya niyetlendim ama borca girmemek için vaz geçtim. Ya benim kriterlerin çok düşük veya arabadan anlamıyorum.
    Sizin adınıza üzülüyorum umarım zarar etmeden satar ve gönlünüzce bir araç alırsınız.

Tecrübeli Üye ssgti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Tekkral34 yanlış hatırlamıyorsam aracınızı araç kiralama şirketinden aldığınızı ve darbeli olduğunu hatırlıyprum. Aracınız anladığım kadarıyla özellikle plastik kaplamanın düşmesiyle ve kadran pleksiglasının çıkmasıyla epeyce oynandığını gösteriyor. Bu arada motor devrinden kalitenin ölçülmesine ilk defa sizde rastlıyorum. Doluda hangi arabanın tavanından ses gelmiyor merak ettim?
    2008 classic edition

Meslek
    -0- Araç Satış D.
    Model
    301
    Alıntı ssgti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekkral34 yanlış hatırlamıyorsam aracınızı araç kiralama şirketinden aldığınızı ve darbeli olduğunu hatırlıyprum. Aracınız anladığım kadarıyla özellikle plastik kaplamanın düşmesiyle ve kadran pleksiglasının çıkmasıyla epeyce oynandığını gösteriyor. Bu arada motor devrinden kalitenin ölçülmesine ilk defa sizde rastlıyorum. Doluda hangi arabanın tavanından ses gelmiyor merak ettim?
    Aracımın sol çamurluğu değişik haricinde boya bile yok.

Aracın iç kısmında yapılan edilen tüm işlemleri ben yaptırdım. Oynanan ellenen hiçbir yeri yok. İlk defa araç da kullanmıyorum bizzat sektörün içindeyim.
    301'i olan herkes kadranını parmakla dürtsün şöyle hafif ileri doğru. O zaman anlaşılır.

Ayrıca bir aracın başından hadise geçmesi onun malzemesinde kalitesinde değişikliğe yol açmaz. Yan gider, yolda durmaz bunlar çok başka. Pertten dönme 2006 Cordoba'da bu aracın sorunları yok?

Motor devrini etkileyen önemli sebeplerden birisi vites aralıklarının rezalet ayarlanması. Hiçbir araçta 1. 2. hatta 3. vitesi bu kadar uzun ayarlanıp 4. vitesi kısa bırakılan görmedim. Dci motorlu 85 ps ve üstü ne kadar araba kullandıysam 110'la 2000 deviri aşmıyor.
    Az devir çevirmek az yakıt tüketimi ve daha sessiz az zorlanan motor anlamını çıkartır. Motorun kalitesini belirleyen en önemli 2 etkeni doğrudan ilgilendirir.

Yağmur ve doluda ses geliyor diye bir cümle sarfetmedim. Rahatsız ediyor dedim. Neye istinaden? Kullandığım sayısız araca göre. Logan'da yağmur ve dolu yağışında tavanı delercesine ses duymuyorsunuz. Ama 301'de duyuluyor. Tavan kaplaması zar gibi. Normal değil mi?

2 - 3 bin km'deki 301'ler hatta C-Elysee'lerde bu durumları yaşadım. Hep kendi aracımla alakalı var zannediyordum ama değilmiş. Sorun yaşamayanlar şanslılar çünkü istisna grubundalar. Abartmıyorum bize gelen çok Peugeot kullanıcısı var hepsi yaka silkmiş. 10 - 15 binde 301'leri takasa getiriyorlar.

Ben neden aldım onu da belirteyim. Aldığım paraya 2015 model ve dizel başka araba alınmıyordu. Symbol Touch bile daha pahalıydı. Hala daha öyle piyasası.

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    45 bin km 301 kullandım. Ağırlıklı olarak şehirler arası yollarda gidip geldim.

Aracın rüzgarda gezmesi ve yalıtımının zayıflığı ilk günden itibaren rahatsız etti. Bu nedenle tüm gövdeyi içeriden ve dışarıdan ses yalıtımı yaptırdım.
    Gezme konusunda ise yaylark 35mm lik Eibach spor yaylarla değiştirdim. Eski haline oranla ciddi bir fark oldu. Rüzgarlı havalarda ciddi şekilde hız kesmek zorunda kalıyorken, şehirler arası hız sınırları seviyesinde gidebilir hale geldim.
    Bence en fazla olumsuz yönleri bunlardı.

Yakıt olarak Symbol'ü kullanmadığım için bilmiyorum ama aynı motora sahip Clio ile karşılaştırdık. Yeğenimde var, aynı yollardan Antalya'ya gittik. Ben ondan daha az mazot aldım. Yakıt konusunda hiç şikayet etmedim. Sakin kullanan bir sürücüyüm. 301 bence ekonomik bir araç.

İç mekan genişliği en beğendiğim özelliğiydi. 1.92 lik boyumla sürücü koltuğunun nereye gelebileceğini düşünün. Arka koltuğa kendim bile oturabiliyordum. İç mekan konusunda Clio sanki 301'in yarısı gibi gelmişti ilk bindiğimde.

Bagaj hacmi, kapak kollarının gizli olmaması nedeniyle yüklemeye dikkat ederseniz, son derece geniş. Bagajda yer kalmadı demedim hiç. Her zaman ihtiyacımızı karşıladı.

Performans olarak bakınca, yokuşları çıkarken özellikle herhangi bir bayılma, çekiş kaybı gibi sorunlarla karşılaşmadım. Yeterince seriydi ve sollamalar sırasında hızlanmayacak mı acaba diye bir duyguya yol açmıyordu.

En beğendiğim yönü ise, aksesuara çok açık bir araç olması. Hiç bir aracıma gerekli eklentiler dışında aksesuar takmamıştım. 301'e ise sürekli bir şeyler almak istiyordum. Diğer arkadaşlarında yaptıklarıyla birlikte düşününce, 301 Aksesuar canavarı bir araç. Gerçekten yakışıyor yapılanlar.

Arka tarafın setlerden geçerken zıplaması konusuna gelince, bu durumun bağımsız süspansiyon sistemi olmayan tüm araçlar için geçerli bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Çok şikayet ettiğim bir konu değildi. Ama yine de küçükte olsa bir setten geçerken veya kanal kapağı vs. üstünden geçerken istersem arka tarafı zıplatmayı başarabiliyordum. Ama istersem de hiç bir zıplama olmadan geçmeyi de becerebiliyordum. Gaza basma, sıkıştırma ve setten geçerken yapacağınız direksiyon hareketi ile bu "sorunu" arttırabilir veya azaltabilirsiniz. (Not: Şu anda 2015 yeni 308 kullanıyorum, istersem bunda da arka tarafı zıplatabiliyorum. 308'ler de tek dingil üstünde.)

Arızalar konusuna gelince;

Benim de ön sağ amortisörüm sorun yarattı ve değiştirmek zorunda kaldım. 10'dan fazla araç kullandım. Hayatımda ilk kez amortisör arızası yaşadım. Bu anlamda bir sorun işareti benim de kafamda var ne yazık ki. Değişiklikten bir süre sonra ön taraftan tık tık sesi geldiği zamanlar oluyordu. Sağolsunlar Forum Otomative gittiğimde tıkırtının nedeninin amortisör vidasının gevşemesi olduğunu tespit ettik. Az daha tekrar amortisör değiştirecektik. Sorun sadece vidanın gevşemesi olduğunu farkettiler. Ama ne yazık ki o vidalar belli aralıklarla gevşemeye devam etti. Şehir içlerindeki hız kesme setlerinden geçerken farkediyordum ve hemen gidip tekrar sıkıştırılmasını sağlıyordum. Başka kimsenin başına geldi mi bilemiyorum, ama dikkatli olmayan tamirciler sırf o ses yüzünden amortisör değiştirmiş olabilirler. Ve belkide bir çok kişi 301'lerde amortisör bozma sorunu var sanıyor olabilir. Çünkü ses kesinlikle amortisör arızası gibi geliyordu. Kesin çözüm bulamadık. Ara sıra sıkıştırmaktan başka bir çare gelmedi elimizden. Belki de yayları değiştirdiğim için ortaya çıkan bir sorundur. İddia edemem.

Ayrıca bir kere arıza ışığı yandı, partikül filtre sorunu sandık ama serviste garanti kapsamında mazot kanalları ve ateşleme sistemi değiştirildi. Bir kere de radyatörü yine garanti kapmasında değiştirdi servis. Gerekçe pervane ile yakınlığı dediler. Herhangi bir şikayetim yoktu.

Sonuç olarak karda, yağmurda, aşırı sıcakta tatlı bahar serinliğinde kullandığım bir araç olarak anılarıma yerleşti. Beni hiç yolda bırakmadı. Kış ayları çok iyi ısıtan bir kaloriferi, yaz aylarında ise işe yarar bir kliması vardı.

Herhangi bir tarafı hiç düşmedi. Ne bir kapağı ne bir vidası. Bindiğim diğer B sınıfı araçlardan daha kötü olduğunu düşünmüyorum. Ama bir aracı iyi tanımak için gerçekten farklı şartlarda kullanmak gerekiyor. O nedenle bir symbol, clio, Kia Rio, Skoda Rapid gibi araçları makul süreler kullanmadan aksine bir şey söylemek istemem. Seat Rapid'le yol yaptım. Rüzgarda gezme duygusu onda da vardı. Seat Toledo'da da benzer sıkıntı olduğunu söyleyen sürücüler gördüm. Sanırım B sınıf sedanların sorunu bu durum. Yine de yeterli süre kullanmadan diğerleri hakkında olumsuz iddiam olamaz.

Ama 301'i iyi tanıdığımı düşünüyorum. Verdiğim paraya karşılık olarak bana verdikleri tatminkardı. İkinci el olarak almıştım. 1.5 seneye yakın süre kullanıp sattım.

Sıfır alsam ve benzer şikayetleri yaşasam belki de verilen parayı haketmiyor diyebilirdim. Bence ikinci el değerine bakınca fiyat/performans/verimlilik oranları makul sınırlar içinde.

Dilerim aracından memnun olmayan arkadaşlar en kısa sürede mutlu olacakları bir araca binerler. Keyifle sağlıkla güzellikle kullanırlar. Sonuçta adı üstünde bunlar ARAÇ, AMAÇ değil.

Sayenizde uzun bir aradan sonra, eski bir 301'ci olarak yazmama olanak sağladığınız için de teşekkür ederim.

Sevgiler.
    Bir Kedim Bile Yok..

Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Sektörde olmanız demek otomobilden anladığınız anlamına gelmiyor. Yazdıklarınız tutarlı değil.
    2008 classic edition

Meslek
    -0- Araç Satış D.
    Model
    301
    Alıntı HarunHoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekkral ve sefapolat kardeşlerim, aracınızdan memnun olmamaniza ve bu kadar sıkıntı yaşamanıza şahsen üzüldüm. Bizim gibi parayı zor kazanan ve borç harç içinde ödemeye çalışan insanlar için bu meblağlar oldukça fazla. Haklısınız paranızın karışıklığını almak istemekte.
    Bu aracı savunmak için hiçbir makul nedenim yok.
    Ben bu aracı C segmenti sıfır full aracimi yakıtından şikayetçi olduğum için 56 bine sattıktan sonra 36 bine can kurtarıcı olarak almıştım. Aldığımda iç malzeme kalitesi ve işçiliği nedeniyle hayal kırıklığı yaşamıştım. Ne donanım ne sensörler ne ses sistemi ne de güvenlik ekipmanları alıştığım ve beklediğim gibi değildi.
    C segmentinden B ye inmek ciddi kalite sıkıntısı oluşturdu. Ancak kullandıkça yakıt konusundaki başarısı, arkaya binenlerden diz mesafesi için gelen övgüler, motorun ataklığı, büyük bagajı ve aracın eklemeleri kabul etmesi düşüncelerimin olumluya dönüşmesine neden oldu. 120'yi geçmiyorum çünkü yolda geziyor, viraja sert girmiyorum güven vermiyor doğru. Ancak ne yol ne rüzgâr ne trim ne de motor sesi beni rahatsız etmiyor. Hatta o kadar hoşuma gitti ki bir ara bunu satıp sıfır allure almaya niyetlendim ama borca girmemek için vaz geçtim. Ya benim kriterlerin çok düşük veya arabadan anlamıyorum.
    Sizin adınıza üzülüyorum umarım zarar etmeden satar ve gönlünüzce bir araç alırsınız.

Harun hocam aynen öyle. Geniş iç hacmi bagajı dizel oluşu ve modeli ile parasının arabası diye heveslenip aldım. Ancak insan gerçekten arıyor bazı şeyleri. Kimi insan rüzgar sesinden etkilenmez ben dahil. Rüzgar sesinden hiç ama hiç şikayetim olmadı çünkü kaliteli ses sistemim var müzik dinlemeyi seviyorum rüzgar sesini duymuyorum bile. Ama benim de kriterlerim var işte. Yola oturması çabuk dağılmaması sorun çıkartmaması her arabadan beklenecek şeyler. B sınıfı hiç mi araç kullanmadık beklentimiz de ona göreydi ama bu araç resmen ben bu kadarım diyor. Linea da gözümde çöp Symbol de. Gerçekte de öyleler. Kötü araçlar. Birinin yakıtı kötü öbürünün içi resmen size hakaret ediyor. Ama ortak noktaları bir türlü dağılmadı bu arabalar. Adamlar 301'i yaparken olabildiğince dayanıklı uzun ömürlü sloganıyla çıkmışlardı. Hiçbir garantide amortisör değişmez benimkini ses etmeden değiştiler. Bu mu dayanıklılık?

Peugeot motor olarak gerçekten 1 numara hiç itirazım yok. Ama haricindeki her şeyde kendi sınıfının hep gerisinde. Çok da iddialıyım. Şanzımanları bile facia. EAT6 ise Zaten Aisin üretimi olduğundan saymak da doğru olmaz.

Velhasıl kelam ne kadar ekmek o kadar köfte olan bu araçlar arasından en ucuzunu seçtim. Aynı özellikteki Linea Symbol Accent pahalıydı. Hele hele Rapid ve Toledo el yakıyor. Gel gelelim bunlar da B segmenti. Bunların da içi sert plastik. Ama 301'deki şikayetlerin hiçbiri nedense yok.

Tesadüf mü?

Meslek
    -0- Araç Satış D.
    Model
    301
    Sektörde olmanız demek otomobilden anladığınız anlamına gelmiyor. Yazdıklarınız tutarlı değil.
    Neye istinaden tutarlı değil? Paylaşırsanız biz de eksiğimizi öğrenmiş bilgilenmiş oluruz.

Acemi Üye
    Meslek
    Muhasebeci
    Model
    301
    Necdet bey in yazdiklarina kesinlikle harfiyen katiliyorum kendisi gercekten objektif bi yaklasimla degerlendirdi, kullandigi bi ibare var belki ben suan onu yasiyorum sifir allure modelini aldim ve nr yapsamda alisamadim sevemedim gerçekten parasını haketmiyor ve bu sorunu dile getirmemiz gerekki yeni 301 ler boyle üretilmesin bence olcu bu olmali.

Acemi Üye
    Meslek
    Muhasebeci
    Model
    301

Bence tekkral34 e bi yanlis hatirliyormusum kusura bakmayın borclusunuz çunku aracini bilmeden bi kanida bulunmussunuz. Ve ben kendisinin araci aldigi gunden bu yana ciddi masraflar edip her yönüyle tamamlamaya calisip sevmeye çalıştigini forumdan gordum

Meslek
    -0- Araç Satış D.
    Model
    301
    Alıntı NecdetPek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    45 bin km 301 kullandım. Ağırlıklı olarak şehirler arası yollarda gidip geldim.

Aracın rüzgarda gezmesi ve yalıtımının zayıflığı ilk günden itibaren rahatsız etti. Bu nedenle tüm gövdeyi içeriden ve dışarıdan ses yalıtımı yaptırdım.
    Gezme konusunda ise yaylark 35mm lik Eibach spor yaylarla değiştirdim. Eski haline oranla ciddi bir fark oldu. Rüzgarlı havalarda ciddi şekilde hız kesmek zorunda kalıyorken, şehirler arası hız sınırları seviyesinde gidebilir hale geldim.
    Bence en fazla olumsuz yönleri bunlardı.

Yakıt olarak Symbol'ü kullanmadığım için bilmiyorum ama aynı motora sahip Clio ile karşılaştırdık. Yeğenimde var, aynı yollardan Antalya'ya gittik. Ben ondan daha az mazot aldım. Yakıt konusunda hiç şikayet etmedim. Sakin kullanan bir sürücüyüm. 301 bence ekonomik bir araç.

İç mekan genişliği en beğendiğim özelliğiydi. 1.92 lik boyumla sürücü koltuğunun nereye gelebileceğini düşünün. Arka koltuğa kendim bile oturabiliyordum. İç mekan konusunda Clio sanki 301'in yarısı gibi gelmişti ilk bindiğimde.

Bagaj hacmi, kapak kollarının gizli olmaması nedeniyle yüklemeye dikkat ederseniz, son derece geniş. Bagajda yer kalmadı demedim hiç. Her zaman ihtiyacımızı karşıladı.

Performans olarak bakınca, yokuşları çıkarken özellikle herhangi bir bayılma, çekiş kaybı gibi sorunlarla karşılaşmadım. Yeterince seriydi ve sollamalar sırasında hızlanmayacak mı acaba diye bir duyguya yol açmıyordu.

En beğendiğim yönü ise, aksesuara çok açık bir araç olması. Hiç bir aracıma gerekli eklentiler dışında aksesuar takmamıştım. 301'e ise sürekli bir şeyler almak istiyordum. Diğer arkadaşlarında yaptıklarıyla birlikte düşününce, 301 Aksesuar canavarı bir araç. Gerçekten yakışıyor yapılanlar.

Arka tarafın setlerden geçerken zıplaması konusuna gelince, bu durumun bağımsız süspansiyon sistemi olmayan tüm araçlar için geçerli bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Çok şikayet ettiğim bir konu değildi. Ama yine de küçükte olsa bir setten geçerken veya kanal kapağı vs. üstünden geçerken istersem arka tarafı zıplatmayı başarabiliyordum. Ama istersem de hiç bir zıplama olmadan geçmeyi de becerebiliyordum. Gaza basma, sıkıştırma ve setten geçerken yapacağınız direksiyon hareketi ile bu "sorunu" arttırabilir veya azaltabilirsiniz. (Not: Şu anda 2015 yeni 308 kullanıyorum, istersem bunda da arka tarafı zıplatabiliyorum. 308'ler de tek dingil üstünde.)

Arızalar konusuna gelince;

Benim de ön sağ amortisörüm sorun yarattı ve değiştirmek zorunda kaldım. 10'dan fazla araç kullandım. Hayatımda ilk kez amortisör arızası yaşadım. Bu anlamda bir sorun işareti benim de kafamda var ne yazık ki. Değişiklikten bir süre sonra ön taraftan tık tık sesi geldiği zamanlar oluyordu. Sağolsunlar Forum Otomative gittiğimde tıkırtının nedeninin amortisör vidasının gevşemesi olduğunu tespit ettik. Az daha tekrar amortisör değiştirecektik. Sorun sadece vidanın gevşemesi olduğunu farkettiler. Ama ne yazık ki o vidalar belli aralıklarla gevşemeye devam etti. Şehir içlerindeki hız kesme setlerinden geçerken farkediyordum ve hemen gidip tekrar sıkıştırılmasını sağlıyordum. Başka kimsenin başına geldi mi bilemiyorum, ama dikkatli olmayan tamirciler sırf o ses yüzünden amortisör değiştirmiş olabilirler. Ve belkide bir çok kişi 301'lerde amortisör bozma sorunu var sanıyor olabilir. Çünkü ses kesinlikle amortisör arızası gibi geliyordu. Kesin çözüm bulamadık. Ara sıra sıkıştırmaktan başka bir çare gelmedi elimizden. Belki de yayları değiştirdiğim için ortaya çıkan bir sorundur. İddia edemem.

Ayrıca bir kere arıza ışığı yandı, partikül filtre sorunu sandık ama serviste garanti kapsamında mazot kanalları ve ateşleme sistemi değiştirildi. Bir kere de radyatörü yine garanti kapmasında değiştirdi servis. Gerekçe pervane ile yakınlığı dediler. Herhangi bir şikayetim yoktu.

Sonuç olarak karda, yağmurda, aşırı sıcakta tatlı bahar serinliğinde kullandığım bir araç olarak anılarıma yerleşti. Beni hiç yolda bırakmadı. Kış ayları çok iyi ısıtan bir kaloriferi, yaz aylarında ise işe yarar bir kliması vardı.

Herhangi bir tarafı hiç düşmedi. Ne bir kapağı ne bir vidası. Bindiğim diğer B sınıfı araçlardan daha kötü olduğunu düşünmüyorum. Ama bir aracı iyi tanımak için gerçekten farklı şartlarda kullanmak gerekiyor. O nedenle bir symbol, clio, Kia Rio, Skoda Rapid gibi araçları makul süreler kullanmadan aksine bir şey söylemek istemem. Seat Rapid'le yol yaptım. Rüzgarda gezme duygusu onda da vardı. Seat Toledo'da da benzer sıkıntı olduğunu söyleyen sürücüler gördüm. Sanırım B sınıf sedanların sorunu bu durum. Yine de yeterli süre kullanmadan diğerleri hakkında olumsuz iddiam olamaz.

Ama 301'i iyi tanıdığımı düşünüyorum. Verdiğim paraya karşılık olarak bana verdikleri tatminkardı. İkinci el olarak almıştım. 1.5 seneye yakın süre kullanıp sattım.

Sıfır alsam ve benzer şikayetleri yaşasam belki de verilen parayı haketmiyor diyebilirdim. Bence ikinci el değerine bakınca fiyat/performans/verimlilik oranları makul sınırlar içinde.

Dilerim aracından memnun olmayan arkadaşlar en kısa sürede mutlu olacakları bir araca binerler. Keyifle sağlıkla güzellikle kullanırlar. Sonuçta adı üstünde bunlar ARAÇ, AMAÇ değil.

Sayenizde uzun bir aradan sonra, eski bir 301'ci olarak yazmama olanak sağladığınız için de teşekkür ederim.

Sevgiler.
    Hocam düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben de sizler gibi birçok sorunu görmezden gelerek kullanıyorum inatla da sağını solunu yapıyorum daha da güzelleştirip mutlu olmaya çalışıyorum. Aşırı önyargım olsaydı 1 ay dolmadan satmıştım.
    Göz göre göre bu kadar masraf etmek akıl kârı değil. Ama herkesin bir eşiği var. Bardağın son damlası var. Bu sorunlar 10 15 sene öncesinin sorunlarıydı. 2015 araçtan bahsediyoruz inanılır gibi değil. Ben ihtiyaçlarım doğrultusunda tercih yaptım. Hatta kötü bir anlayış vardır bu paraya bu kadar diye buna bile göz yumdum ama artık olmuyor ki daha sipariş ettiğim parçalar vardı henüz yolda.

Ne yapmalıyım siz büyüğüm olarak yol gösterin madem.

Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Şanzıman dişli oranından kalite ölçmen bir tutarsızlıktır. Aracı tasayarlayan mühendisler aracın ağırlığı, tork devri, rüzgar direnci gibi parametrelerle oranları ayarlarlar. Bütün üreticiler mümkün olduğunca uzun oran isterler ancak parametreler dığrultusunda oranları ayarlarlar. Bu arada siz pioneer teyp taktırıp kol uygulaması da yaptırmıştınız. Bu uygulamalar esnasında kapağın vidalarının tutturulmamış olması ihtimalini düşündünüz mü?
    2008 classic edition

Meslek
    -0- Araç Satış D.
    Model
    301
    Şanzıman dişli oranından kalite ölçmen bir tutarsızlıktır. Aracı tasayarlayan mühendisler aracın ağırlığı, tork devri, rüzgar direnci gibi parametrelerle oranları ayarlarlar. Bütün üreticiler mümkün olduğunca uzun oran isterler ancak parametreler dığrultusunda oranları ayarlarlar. Bu arada siz pioneer teyp taktırıp kol uygulaması da yaptırmıştınız. Bu uygulamalar esnasında kapağın vidalarının tutturulmamış olması ihtimalini düşündünüz mü?
    Aklıma ilk o geldi. Ancak sapasağlam duran bir parça nasıl birden gevşeyip düşer onu anlamadım. Hiçbir yerinde kırık çıkık yok.
    Bir de garibime giden herhangi bir parçayı bir kez bile söküp taktığımızda benzer sorunları yaşayacaksak yandık boşa gitti o kadar masraf. Hiçbir yerine el sürmememiz gerekir.
    Dediğiniz de ihtimal dahilinde.

Meslek
    Öğretmen
    Model
    301
    Benimle karıştırmış olmayın teyp ve kol taktıran bendim. Ben araca onlarca şey yaptım ve yapıştırdım. Hepsi yerli yerinde duruyor, cam açma düğmesi krom tirnaklarindan biri hariç.
    Konu HarunHoca tarafından (28-10-2016 Saat 20:44 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Alıntı tekkral34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben de sizler gibi birçok sorunu görmezden gelerek kullanıyorum inatla da sağını solunu yapıyorum daha da güzelleştirip mutlu olmaya çalışıyorum. Aşırı önyargım olsaydı 1 ay dolmadan satmıştım.
    Göz göre göre bu kadar masraf etmek akıl kârı değil. Ama herkesin bir eşiği var. Bardağın son damlası var. Bu sorunlar 10 15 sene öncesinin sorunlarıydı. 2015 araçtan bahsediyoruz inanılır gibi değil. Ben ihtiyaçlarım doğrultusunda tercih yaptım. Hatta kötü bir anlayış vardır bu paraya bu kadar diye buna bile göz yumdum ama artık olmuyor ki daha sipariş ettiğim parçalar vardı henüz yolda.

Ne yapmalıyım siz büyüğüm olarak yol gösterin madem.

Teşekkür ederim, değer verdiğiniz için.
    Ben beklentinizi karşılamayan bir araça sahib olduğunuz için gerçekten üzgünüm. Keşke olanaklar el verse de bir an önce değiştirseniz. En harika çözüm bu olurdu. Ben sizin kadar şikayetçi olmadığım halde, eşimin "otomatik olsa" isteklerine de uyarak 308 aldım. Emin olun 308'de de bir sürü eksiklik bulurum. Örneğin sürücü koltuğunun arkasına ufak tefek insanları oturtuyorum. Daha fazla yakıyor. Rüzgarda gezmiyor ve bu harika duygu , daha sessiz ayrıca. Bu açılardan bakarsam harika, ama bagajına hesap ederek bavul indiriyorum. Ki 308 sınıfına göre bagaj hacmi büyük bir H-Back. Kış geliyor, lastikleri değiştirdim %30 daha pahalı lastik almak zorunda kaldım. Çünkü jantları daha büyük. vs.

Yani nereden bakıldığı ve ne beklendiği önemli. Ben de forumlara girmeden önce ve özellikle Harun Hoca'nın o sakin, bilge duruşunu farketmeden önce aracı bir an önce satıp, kurtulma duygusuna sahiptim. Sonra baktım bazı insanlar 301'e sevgiyle yaklaşıyorlar. Sizler tanıdınız mı bilemiyorum Tebukan isimli bir kardeşimiz vardı. Harikalar yarattı. Benim asla yapamayacağım şeyleri yaptı aracına. Bunları yapmaya değer verdiğini gördüm. Sonra şikayetlerimi sıraladım ve daha önce anlattıklarımı yaptım. Yay ve yalıtım. En önem verdiğim sorunları kendimce çözdüm. Sonra farkettim ki bende 301 sevenlerden olmuşum. İnanın 3 aydır 308 kullanıyorum, her yönüyle çok daha iyi bir araba. Ama benim için sadece bir araba işte. Daha önce kullanıp sattığım 10-11 arabadan biri gibi.

Ama 301 ve 7 yıl kullandıktan sonra sattığım 74 Model Vosvosum'u asla unutamayacağım. Bağlanmak farklı bir şey. Duygusal bağ kurabilirseniz, bir bakıyorsunuz sevmişsiniz. Verdiğim emekler, harcadığım paralar 301'i bir Mercedes, BMW yapmadı elbette. Ama bir hobi aracı haline getirdi benim için. O nedenle de özellikle son 8-9 ay boyunca severek kullandım.

Bu duyguya sahip olamazsanız yapacak fazla bir şey kalmıyor. En kısa sürede değiştirin. İçiniz rahat etsin. Ve eğer olanağınız olursa, beklentilerinizi de göz önünde tutarak söylüyorum, bence B sınıfı araç almayın. C veya D sınıfı tercih edin.
    Bir Kedim Bile Yok..

Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Sıkıntılar yaşamanız üzücü. Ama kapak düşmesi aracın hatası değil kim ellemişse onun suçu. 301 benim mnun kaldığım araçlardan biriydi. Benimde ön takımdan srs geliyordu taşıyıcı beşiğin değişmesiyle(garantiden) son buldu. Başka bir arızaya da rastlamadım. Ancak şikayet ettiğim noktalarda yok değildi. Bagaj kapağı düşmesi , arka kapılarda cep olmaması gibi. Ancak artı yönleri bu aracın eksi yönlerinden çok daha fazla... Bu fiyata alınabilecek bir başka araç yok.
    2008 classic edition

Meslek
    Öğretmen
    Model
    301
    Bu aracı büyük beklenti ve yüksek umutlarla sıfır alan için fiyat konusunda bir şey diyemem ama benim gibi ikinci el alanlar için gerçekten tam bir fiyat/performans aracı olduğunu düşünüyorum.

Yeni Üye
    Meslek
    Filo yönetim
    Model
    301
    2013 Peugeot 301 Access 1.2 VTİ 72 hp Alüminyum gri - İstanbul (Melih 301)

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)