13 sonuçtan 1 ile 13 arası
    Acemi Üye

eski kasa 308 den peugeot 2008 e geçiş

Merhaba arkadaşlar

resimde gördüğünüz 2008 model bir peugeot 308 hdi 90 hp manuel kullanıcısı olarak yeni kasa 308 almak için araştırma yaparken istediğim donanım ve fiyat seviyesinde yeni 308 bulamadığım için daha önceden beğendiğim bir araç olan resimdeki peugeot 2008 almaya karar verdim ve 2013 model beyaz renk dizel 92 hp lik manuel S&S bir peugeot 2008 alarak aranıza katılmış bulunmaktayım. Aracı yaklaşık 1 aydır aktif olarak kullanıyorum ve edindiğim tecrübeleri almayı düşünen arkadaşlara faydası olacağını düşündüğümden paylaşmak istedim. Daha çok eski 308 ile kıyaslama gibi olacak ama özellikle eski 308 den sonra bu aracı almayı düşünen arkadaşlar için yararlı olacağını düşünüyorum.

+ Eski peugeot larda özellikle 307 ve 308 kullanıcılarının (benimde öyleydi ) en çok merak ettiği süspansiyon konforu konusunda bu aracın gerçekten eski torsiyon sistemli 308 lerle hiç alakası olmadığını söyleyebilirim. Süspansiyon konforu gerçekten gayet iyi, çok sert kasisler dışında vuruntu fln kesinlikle hissedilmiyor. Ancak araca 4 - 5 kişi bindiğinizde süspansiyonun konfor seviyesinin bir miktar daha düştüğünü söyleyebilirim. Tek başınıza veya 2 kişi kullanırken çok daha iyi ancak araç çok yüklüyken bir miktar bozuluyor. Ama yinede eskisinden çok daha iyi. Benim 308 den tek memnun olmadığım kısım bu kötü süspansiyondu yeni 2008 de bunu aşmışlar diyebilirim. Bazen çok sert kasislerde vuruntu oluyor ama o da kabul edilebilir düzeyde. Bu tip kasislerde BMW e90 dan da benzer vuruntular geliyor hatta bu konuda 2008 daha iyi bile sayılabilir.

+ Start stop çok iyi çalışıyor. Ankarada trafiğin en yoğun olduğu zamanlarda kullanıyorum ayrıca güzergah daha çok tırmanış olmasına rağmen aracım 5.1 yakıyor eski 308 6.5 yakıyordu. Bunda start stop sisteminin çok etkisi var çünkü eco devre dışı 3- 4 gün kullandığımda aynı güzergahta 6.4 e kadar yükseldiğini gözledim. Yani start stop gerçekten 1 litreden daha fazla etki ediyor. Daha düz bir parkurda çok yokuş tırmanmadığınızda bu araç şehir içinde 5 lt 'nin altına düşebilir.

+ yakıt tüketimi ve performansı bence çok iyi dengelenmiş. Eski 308 deki gibi az yakıyor ve yaktığından fazla bir performans veriyor. Ben çok memunum. Ancak 308 daha esnek gibiydi özellikle 3 - 4 - 5. viteslerde . 2008 burda biraz daha ağır başlı kalıyor.

+ Hill holder çok iyi çalışıyor ancak ilk başta alışmak gerek yokuşlarda hemen gaza asılmayın derim. yumuşak kaldırmazsanız problem çıkabiliyor. Ben ilk gün biraz sıkıntı yaşadım.

+ Grip kontrol mevcut ama hiç denemediğimden yorum yapamıyorum.

+ Smeg ekran güzel grafikleri çok iyi. usb bluetooth herşey güzel ancak navigasyon kullanımı biraz zor. Ancak eski 308 den ses kalitesi daha düşük. 308 in basları ve tizleri daha iyiydi.

Eksi yönlerine gelirsek

- Araçta anlam veremediğim bir şekilde kapı üstlerindeki el tutacakları yok !!! buna gerçekten anlam veremedim araca her binen bir süre sonra farkediyor ve eksikliğini hissediyor. Özellikle yaşlılar veya fiziksel sıkıntıları olan kişiler için sinir bozucu bir ayrıntı gerçekten. Araçta herşeyin çok güzel olupta böyle ufak ve ucuz bir detayın olmaması sinir bozucu bir şey. En çok sinir olduğum 3 kuruşluk bu el tutamakları yüzünden binen herkesin aaa bunda el tutma yeri yoook demeleri . bu gerçekten bu araca hiç yakışmıyor ve bu o kadar standart bir şey ki alırken dikkatinizi bile çekmiyor. Aracı kullanan için bir sıkıntı yok , binen kişiler için bazen problem oluyor. Özellikle kilolu insanlar yaşlı insanlar o tutamaklardan destek alarak araçtan indiği için sürekli bu niye yok diye sormaları ve peugeot 'un herşeyi yapıp ta üç kuruşluk el tutamakları yüzünden buna "yok" dedirtmesine inanamıyorum.

- Arka koltuklar çok dik ve diz mesafesi iyi değil arkadaşlar. Arka koltukta seyahat edecekler için sıkıcı bir ortam mevcut. İlk bindiğinizde anlamıyorsunuz güzel gibi geliyor ama yarım saat sonra koltuğun dikliği ve diz mesafesi sıkmaya başlıyor. Bu konuda 308 'in gerisinde kalıyor. 308 in arka koltukları kesinlikle daha rahattı.

- Ön tarafta herşey çok iyi ancak yan koltukta oturan arkadaşla biraz daha samimi bir yolculuk oluyor koltuklar birbirine eski 308 e göre daha yakın geldi bana vitesin olduğu kısım dar ve koltuklar yakın.

- Aracın kol dayaması yok ama kol dayama gibi plastik kapaklı bir saklama alanı mevcut. Derinliği fln çok iyi ama üzerinde deri kaplı bir minder olsa süper olacakmış ama yok işte malesef. Yine çok iyi olabilecekken son anda yapılmayıp eksik bırakılmış bir detay gibi.

- Bardak veya kutu içecek koyacak bir yerin olmaması ikinci bir handikap. Aracı kullanırken kutu kola gibi bir şeyler içmek zor nereye koyacağınızı şaşırıyorsunuz. Bu da garip bir durum. aslında aracın kokpiti üzerinde bunun yapılabileceği bir çok alan varken neden yapılmamış anlamak mümkün değil.

Bunlar dışında hiç bir problem yaşamadım. Herşey gayet güzel ve keyifli bir araç. eksi yönleri tolare edilcek şeyler ama olsaydı çok iyi olurdu dedirttiriyor insana. Olmaması büyük bir yokluk değil ancak basit şekilde çözülebilecekken bu şekilde olması biraz sinir bozucu.

sonuç olarak eski kasa 308 ile 2008 i kıyasladığımda 308 e göre hem süspansiyon hemde yalıtım anlamında çok daha konforlu ve yakıt tüketimi açısından şehir içinde en az 1 LT az yakan bir araç olduğunu gözlemledim. Ancak eski 308 'im 2008 e göre biraz daha ataktı , ön ve arka koltuklar yaşam alanı açısından eski 308 'in gerisinde olduğunu söyleyebilirim. sürüş keyfi , konforu , tasarımı bence eski 308 in çok daha ilerisinde .

NOT : Araçta yaklaşık 3 gün start stop çalışmadı baya uğraştım arıza olduğunu düşündüm ve en sonunda emniyet kemeri yerine taktığım plastik kemer ucundan kaynaklandığını anladım. Kemer ucunu çıkartıp kendi emniyet kemerini taktıktan sonra S&S tekrar devreye girdi ve sorunsuz çalışmaya başladı.Sizde bu tarz emniyet kemeri tokalarından kullanıyorsanız S&S sorun yaratabiliyor. Yolcu kısmında sorun yok ama sürücü kısmında tokayla kullanırsanız bir süre çalışıyor sonra sistem S&S çalıştırmayabiliyor.

Tecrübeli Üye cmr_cihangir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Uzman Eğitmen
    Model
    308
    Hayırlı olsun yeni aracınız la bol km li keyifli sürüşler dilerim

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2015 Peugeot 308 allure 1.6 BlueHdi 120 HP Lav Kırmızısı

Aktif Üye Eren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Shaya franchise/MNG/Mapa Holding
    Model
    yok
    Yeni aracınız hayırlı olsun, güzel günlerde kullanmanızı dilerim. Keyifli bir karşılaştırma olmuş.

Yeni Üye Madmax009 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Memur
    Model
    308
    Hayırlı olsun güzel karşılaştırma olmuş

Sent from my iPhone using Tapatalk

Süper Moderatör tsinanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Aracınız hayırlı olsun ben de eski bir peugeot 2008 kullanıcısıyım. 2013 model allure 1.6 e-hdi 92 hp manuel vardı. Şehir içi kullanımı için çok güzel bir araç Güle güle kullanın
    2013 2008 Allure 1.6 e-HDI 92 hp Manuel Grip Control (Platinyum Gri) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Allure + Comfort Pack 1.6 BlueHDI EAT6 (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2006 206 X-Design 1.4 75 hp AL4 (LPG) - Siyah Kedi
    2015 208 Active 1.4 e-HDI 68 hp Auto5R S&S (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Active 1.6 BlueHDI EAT6 (Tekno Gri)

Acemi Üye
    Meslek
    SMMM
    Model
    307
    hayırlı olsun hocam Allah kaza bela vermesin. bende sizin kasadan 308 almadan önce 2008 e bakmıştım ama fiyatı yüksek gelmişti bana.
    bu start stopda da bende daha yeniyim ve benimde uzun bir süre çalışmadı akü masrafı çıkacak diye üzülürken araştırmalarım sonucu emniyet kemerini aracın kontağını açmadan takmamdan dolayı araç sürekli kemer takılı algılayıp çalıştırmıyormuş sistemi.
    2007 PEUGEOT 307 SW 1.6 110 BG HDİ PREMİUM GRİ

2012 PEUGEOT 308 1.6 112 BG E-HDİ ACTİVE AUTO6R ALP BEYAZ

Aktif Üye
    Meslek
    MEMUR
    Model
    308
    Alıntı kral1840 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun hocam Allah kaza bela vermesin. bende sizin kasadan 308 almadan önce 2008 e bakmıştım ama fiyatı yüksek gelmişti bana.
    bu start stopda da bende daha yeniyim ve benimde uzun bir süre çalışmadı akü masrafı çıkacak diye üzülürken araştırmalarım sonucu emniyet kemerini aracın kontağını açmadan takmamdan dolayı araç sürekli kemer takılı algılayıp çalıştırmıyormuş sistemi.
    Aracı çalıştırdıktan sonra mı emniyet kemerini takmalıyız yani? İlginç.

Uzman Üye ayzinim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Muhasebe
    Model
    206
    Aracınız hayırlı, uğurlu olsun.
    2012 Peugeot 308 Access 1.6 HDİ

Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Emniyet kemeri önemlidir lütfen şu tokaları kullanmayın görünce sinir oluyorum

Acemi Üye tazcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    2008 308 göre altı yüksekmidir. ayrıca 308 müzik sistemi güzel 2008 de iyi değil demiştiniz.peki jbl yok mu 2008 de .dar olmasına rağmen cam tavan ferahlık veriyormu

Acemi Üye
    Meslek
    SMMM
    Model
    307
    Alıntı xweser Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracı çalıştırdıktan sonra mı emniyet kemerini takmalıyız yani? İlginç.
    aynen öyleymiş.benim start stop çalışmazken forumlara baktım pejo ve citroen.
    bu toka takanlar içinmiş bu önlem.
    araç belli bir zaman sonra sürücüyü göremiyormuş falan filanmış.
    ben 307 de araca biner binmez takardım sonra çalıştırır giderdim.
    şimdi artık tam tersini yapıyorum.
    2007 PEUGEOT 307 SW 1.6 110 BG HDİ PREMİUM GRİ

2012 PEUGEOT 308 1.6 112 BG E-HDİ ACTİVE AUTO6R ALP BEYAZ

Acemi Üye
    308 e göre altı yüksek ve ön kısımı daha düz 308 gibi yayvan değil , yaklaşma açısı var sonuçta arazi kullanımı da düşünülmüş o yüzden daha iyi. Ses sistemi benimkinde jbl yok 308 in standart sistemine göre daha zayıf geldi bana. Cam tavanda yok benimkinde ama zaten baş mesafesinde sıkıntı yok yüksek tavanlı bir araç sıkıntı arka diz mesafesi ve ön koltukların daha yakın olması. İç hacim eski 308 den daha geniş değil
    Araçta şehir içinde emniyet kemeri tokası kullanıyordum ama artık bıraktım S&S devreye girmiyor çünkü aslında iyide yapmışlar böyle yapmakla �� yoksa üşeniyordum . Eğer S&S çalışmıyorsa buna dikkat edin derim

Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Alıntı tazcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2008 308 göre altı yüksekmidir. ayrıca 308 müzik sistemi güzel 2008 de iyi değil demiştiniz.peki jbl yok mu 2008 de .dar olmasına rağmen cam tavan ferahlık veriyormu
    Yanlış hatırlamıyorsam 2008 in 16 cm yerden yüksekliği vardı. Tampon şeklinden dolayı yaklaşma açısı da iyiydi. JBL ses sistemi Allure donanımında opsiyon olarak geliyordu. Internette ilanlarda bir iki araca denk gelmiştim JBL ses sistemi olan ama bizim araçta da yoktu. Cam tavan güzel bir opsiyon olursa gayet ferah oluyor

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)