12 sonuçtan 1 ile 12 arası
    Yeni Üye

Araç Tavsiyesi

Merhaba arkadaşlar

Sizleri donanım haber'den beri takip ediyorum,sitenize de üye oldum epey önce ama bu ilk mesajım ve konum umarım doğru yere açmışımdır..

Gelelim benim yardım istediğim noktaya;

2009 model FIAT Bravo T-Jet araç kullanmaktayım ve araçtan gayet memnunum (yakıtı hariç tabi) Aracı aldığımdan bu yana tabiri caiz ise "vahşice" artan benzin fiyatları ve iş durumumun değişmesi dolayısıyla daha çok km yapar oldum ve yakıt giderim epeyce arttı.Aracımı mart başında aldım ve bugüne kadar 12.500 km civarında yol yaptım,düz mantıkla bunu yıllığa vurunca 15 bin km'yi çok rahat geçeceğim gibi görünüyor bu yüzden dizel bir araç bakmaya başladım..Sahibinden.com'da bir ilan gözüme ilişti sizlere danışmak istedim,az çok 308'leri tanıyor olsamda her gününü bu araçla geçiren sizlerin görüşleri benim için önemli..

308'le ilgili sorun sayılabilecek şeyleri kabaca biliyorum,sorunda demeyelim de bazı ufak aksaklıklar desek daha doğru olur galiba;mesela belli bir hızdan sonra titreme,stop ederken sarsıntı,eğer kapı fitillerinde tahliye kısmı açık değilse yağmurda su birikmesi vs.vs. ve tabi ülkemiz yolları yüzünden artık kaçamaz hale geldiğimiz bazı trim sesleri..Açıkçası büyük masraf çıkartacak mekanik-motor vb. sorunlar olmadıkça bu ufak tefek şeyler çok önemli değil..

Eğer link vermemde sakınca yoksa ilandaki araçla ilgili genel düşünceleriniz neler,paylaşırsanız sevinirim..Sanırım Premium'lar dolu olan modeller..Bu aracın km'si 50 bine dayanmış dolayısıyla 1 yıla kalmaz ağır bakım (60 bin) zamanı gelir bu da biraz aklımı karıştırdı..Birde fiyat için ne dersiniz ortalama hangi aralıkta olmalı (düz veya auto6R) premium dizeller..

Uzun bir ilk yazı oldu kusuruma bakmayın

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...4073041/detay/

Acemi Üye

Ynt: Araç Tavsiyesi

Benim araç 54.000 de çok memnunum çok şükür beni bugüne kadar üzmedi,yakıt olarak da forumda açılmış konu var oradan bilgi alabilirsiniz.

Ben 2009 ve sonrası için bazı düzeltmeler yapıldığını duymuştum doğru mu ne kadar gerçek bilemiyorum.

Güvenle alabileceğiniz keyifle sürebileceğiniz bir araba şimdiden hayırlı olsun
    2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 hdi 90hp Kum Gri Stil Paket

Uzman Üye reisG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308

Aramıza hoşgeldiniz.Forumu takip ettiğiniz yazınızdan da belli oluyor. Bravo sportif tasarımlı bir karosere sahip dar yan camlardan ötürü biraz klostrofobik etkisi olan donanımlı modelleri şık olan bir araç ayrıca 308 ile aynı yıl üretimine başlandığı için en az 4 yıl daha üretilecek bir kasaya sahip. Gelelim 308 e. Peugeot 308 ile resmen bir devrim yapmıştır. Özellikle iç mekan katilesi ve işçiliği çok üst seviyeye çıkmıştır. Almanya'da altın direksiyon ödülünü alması da bunun belgesidir. Araçta kullanılan ve ülkeize ithal edilen benzinli motorlar PSA-BMW ortaklığında üretilmiş 1.6 litrelik atmosferik VTi düz ve otomaik 120 bg. ile THP turbo 150 bg. düz 140 bg. otomatik versiyonlarıdır. Son döenmde THP 156 bg sportium seriside gelmiştir.Dizeller ise herkesin bildiği çok az yakıt kullanan performanslı 60 lt.lik depo ile 8500 km.nin üzerinde menzili olan HDI motorlardır. Bunlar ise HDI 90 bg. düz vites HDI 110 bg. düz vites HDI 110 bg. auto 6R şanzıman ve sportium serisi ile gelen HDI 112 bg. auto 6R şanzımandır. Yeni gelen HDI 112 bg.lik versiyonlardaki bazı sıkıntıları ise forumda okuyabilirsiniz. Sizin düşünceniz 2.el bir HDI almak ise sahibinden premium donanımlı temiz HDI 110 bg. auto 6 R almanızı öneririm. İlnadaki araç 2008 model ve düz vites bir premium HDI 110 bg. araç galeriden satılık 46.000 km. diyor bakmak lazım ama isteğiniz auto 6r olduğundan bu araçtan vazgeçmeniz gerekecek. HDI 110 bg. auto 6 R ler 2009 model yılı ile gelmeye başladığını biliyorum. Bu arada auto 6 R nin otomatikleştirilmiş bir düz vites olduğunu asla unutmayın. Hill holder (yokuşta kaymayı önleyici sistem) donanımlı bu şanzımaların kullanım özellikleri normal otomatik vitesten farklıdır. 2.el bir auto 6 R şanzımana sahip araç alırken mutlaka serviste vites kutusunu ve baskı balatasını kontrol ettirin. Bu tip şanzımlarda debrijaya bilgisayar marifeti ile kumanda edilir. Eğer traifkte durduğunuzda sadece frene basar ve vitesi boşa veya parka almaz iseniz debriyaj sürekli basılı tutulur . böyle araçlarda baskı balata çok çok çabuk biter.
    Karoser ve hacim olarak ise 308, çok özel bir otomobildir. 420 lt. ile sınıfının en büyük ve kullanışlı bagajına sahip olup 307den miraz kalan MPV formatlı ve geniş yüzeyli camlı karoserisi ile içi çok geniş ve rahattır. kokpiti ise çok sportif ve havalıdır.
    Donanımlara gelirsek Özel seriler dönemi başlmadan evvel comfort, premium ve premium pack donanımları ve bu donanımlar eklenen özel paketler vardı. 2010 yılında ise comfort pack ve premium pluslar geldi. Ayrıca Millesim 200 , Sportium ve şimdi de Envy modeli satışta.
    Premium paket ile esp li belli kaorser renklerinde bej iç mekanlı çift bölgeli otomaik klimalı 9 adede kadar hava yastıklı park sensörlü, hatta p.pack serilerinde cam tavanlı araçlara rastlayabilirsiniz.
    Bence iyi bir araştırma yapıp 2009 model bir HDI 110 bg. auto 6R premium araç son derece yerinde olacaktır. Alacağınız aracç 2008 model olur ve muayeneside yapılmış ,ise ve eğer cam filmi var ise mutlaka muayenede hafif kusurlu olmadan geçtiğini satıcıdan ve sistemden teyid edin.Aksi taktirde trafik muayenede kusur var diyerek aracınızın ruhsatını çıkarmayacak siz ruhsatım alamadığınızdan muayenede de filmleri sökseniz bile işlem yapılamayacaktır.
    2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 VTi 120 Bg. Babylone Kırmızı

Tecrübeli Üye Taylan43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Jeoloji Müh.- Cam Fabrika Pak. Müd.+ Şantiye Şefi
    Model
    508 R8

Benim aracım da 45.000 km de ve orada yazdığınız ufak kusurların hepsini yaşadım ne yazıkki bende Ama motorun kuvveti olsun, iç mekanın ferahlığı olsun, bagajın büyüklüğü olsun ve en önemlisi mazot gideri olsun aracımdan şu ana kadar çok memnun kaldım.
    Peugeot 508 R8 1.5 HDI Allure Platinium Gri

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308

Öncelikle Hoşgeldiniz.

Bir 308 kullanıcısı olarak bende nacizane fikirlerimi yazmak istiyorum. Dizel düşüncenizde aslında çok haklısınız. Aslında dizelin litre fiyatı da maalesef 3,16 TL oldu ama yinede oldukça ekonomik. 1.6 Dizel motorlar DV6 kodludur. İki çeşidi var 90 HP ve değişken geometrili turboya sahip 110 Hp. Her iki motorda oldukça sorunsuz ve ekonomik üretimlerdir ve Volvo S80 den Citroen C4 e bir çok araçta kullanılmaktadır. Bu araçların bakımlarında en yakın ağır bakım 180,000 kmdir. 180,000 veya 10 yılda Triger seti değişir ki o da kayış olduğu için aşırı maliyetli değildir. Kullanıcı maksatlı baskı balata masrafı harici masrafınızda olmaz. Benim aracım dün itibariyle 139,000 kmde. Alternatör setim orjinal , Baskı balatam orjinal, ön takım orjinal, motor ekipmanları orjinal. (Sadece ilk sene gelen dizel 308 lerde garantiden sadece ses yaptığı için triger değiştirdi o da 43,000 de değişmişti.) Bahsettiğiniz sorunlarının bir kaçı çözülebiliyor. Frende titreme yeni salıncak burçlarıyla, kapı da sus birikmesi tahliye kanallarının genişletilmesiyle çözülüyor. Start stop esnasın sarsıntı için ise henüz bir gelişme yok.

İlandaki araçlar ilgili bahsediyim.
    İlk çıktığı dönemde 308 in 3 paket donanımı vardı.Bunlar Comfort, PRemium ve Premium Pack idi. Baktığınız araç ara donanım olan Premiumdu. Bu araçta ESP opsiyoneldi. Genel olarak tümünde Perde airbag, alaşım jant, gövde rengi çıta opsiyonuyla geldiler. Standart olarak Comforta göre farklı tip koltuklar ve bel desteği, deri direksiyon, iki bölge otm. klima, far-yağmur-arka park sensörü, ön arka kol dayama, elektrikli katlanır ayna, elektrokrom iç dikiz aynası, Dinamik ön panjur mevcuttur. Yalnız bu araçlar Spor arka tampon yoktu haliyle tampon sonradan takılmış. Bu araçla ilgili size önerim mutlaka plaka veya şasi motor ile aracı servislerde sorgulatıp bir yere gösterin. İstanbulda okmeydanında aracın mekanik ve boya durumuna da baktırabilirsiniz.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Yeni Üye

Hepinize yorumlarınız için teşekkürler..

reisG autor6R almak gibi özel bir düşüncem yok manuel de benim için seçenekler arasında,önemli olan sizlerinde belirttiği gibi masrafsız sorunsuz bir araç bulabilmek..

Ömer dediğin gibi araca iyice baktırmadan alınmaz bu konuda haklısın ayrıca tampon değiştiğine göre ufak veya büyük bir kazası olmalı yoksa kolay kolay kimse o paraları verip tampon değiştirme işine girmez sanırım (diğer forumdan aklımda kaldığı kadarıyla 1000 TL'ler civarındaydı tampon+boyama+işçilik vs.vs.)

Diğer arkadaşlara da yorumları için teşekkür ederim,aklıma geldikçe sorularımla zamanınızı çalarım

Edit: İlandaki aracı Tramer'den SMS yoluyla sorguladım ve tahmin ettiğim gibi vukuatsız olmadığı ortaya çıktı,aracın 5 tane hasar kaydı var Özellikle kazalardan birinde hatırı sayılır masraf çıkmış

01/05/2010 Çarpma 1067 TL
    21/02/2010 Çarpma 768 TL
    11/04/2009 Çarpma ...
    07/11/2008 Çarpma 6442.89 TL
    23/07/2008 Çarpma 951.2 TL

Uzman Üye Abdullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilişim
    Model
    308

Alıntı revol Nickli Üyeden Alıntı

reisG autor6R almak gibi özel bir düşüncem yok manuel de benim için seçenekler arasında,önemli olan sizlerinde belirttiği gibi masrafsız sorunsuz bir araç bulabilmek..

Ömer dediğin gibi araca iyice baktırmadan alınmaz bu konuda haklısın ayrıca tampon değiştiğine göre ufak veya büyük bir kazası olmalı yoksa kolay kolay kimse o paraları verip tampon değiştirme işine girmez sanırım (diğer forumdan aklımda kaldığı kadarıyla 1000 TL'ler civarındaydı tampon+boyama+işçilik vs.vs.)

Diğer arkadaşlara da yorumları için teşekkür ederim,aklıma geldikçe sorularımla zamanınızı çalarım

Edit: İlandaki aracı Tramer'den SMS yoluyla sorguladım ve tahmin ettiğim gibi vukuatsız olmadığı ortaya çıktı,aracın 5 tane hasar kaydı var Özellikle kazalardan birinde hatırı sayılır masraf çıkmış

21/02/2010 Çarpma 768 TL
    11/04/2009 Çarpma ...
    Bayağı kazası varmış ama şöyle söyleyeyim 6.442.89 bu hasar olmasaydı diğerleri o kadar abartılacak şeyler değil benim araçtan biliyorum çünkü ama 6 binlere çıktıysa bayağı büyük birşey olmuş. Ayrıca tampon konusunda da fikriniz yanlış çünkü forumumuzda hiçbirşey olmadan o tamponu taktıran arkadaşlarımız var ilk örnek olarakda Ömeri gösterebilirim.

Yeni Üye

Alıntı Abdullah Nickli Üyeden Alıntı

21/02/2010 Çarpma 768 TL
    11/04/2009 Çarpma ...
    Bayağı kazası varmış ama şöyle söyleyeyim 6.442.89 bu hasar olmasaydı diğerleri o kadar abartılacak şeyler değil benim araçtan biliyorum çünkü ama 6 binlere çıktıysa bayağı büyük birşey olmuş. Ayrıca tampon konusunda da fikriniz yanlış çünkü forumumuzda hiçbirşey olmadan o tamponu taktıran arkadaşlarımız var ilk örnek olarakda Ömeri gösterebilirim.
    Evet birkaç arkadaşı hayal meyal anımsıyorum bende ama bu hasar kayıtlarını görünce ona istinaden söyledim yoksa aracına düşkün meraklı olan ne yapar eder o masrafı göze alır..

Meslek
    Bilişim
    Model
    308

Alıntı Abdullah Nickli Üyeden Alıntı

21/02/2010 Çarpma 768 TL
    11/04/2009 Çarpma ...
    Evet birkaç arkadaşı hayal meyal anımsıyorum bende ama bu hasar kayıtlarını görünce ona istinaden söyledim yoksa aracına düşkün meraklı olan ne yapar eder o masrafı göze alır..
    o kayıtlardan 768TL tampon için çıkarılan fatura benimde tampon değişti comfort tampon fiyatı 768TL muhtemelen aracın sahibi aradaki farkı kendi cebinden vererek premium pack tampon taktırdı.

Uzman Üye reisG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308

Ayrıca aracın sol kapı iç açma kolunun yanında yuvarlak ne idüğü belirsiz bir şey var. sizce ne olabilir.
    2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 VTi 120 Bg. Babylone Kırmızı

Meslek
    Bilişim
    Model
    308

Alıntı reisG Nickli Üyeden Alıntı
    Ayrıca aracın sol kapı iç açma kolunun yanında yuvarlak ne idüğü belirsiz bir şey var. sizce ne olabilir.
    Hiçbir anlam veremedim Reis abi ben ona.

Aktif Üye
    Model
    308

Alıntı reisG Nickli Üyeden Alıntı
    ReisG;
    Araca sonradan ses sistemi takmışlar muhtemelen. Kapı kolunun yanındaki zımbırtıda mid-tiz takımı denen kolon takımın TİZ olan parçası..

Ayrıca bende aracımın tamponunda hiç bir şey olmadığı halde değiştirenlerdenim bu tramer kaydına 1.250 TL olarak yansıdı..

Bilginize
    2008 Peugeot 308 1.6 HDI Premium<br />2006 BMW 320i

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)