Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
66 sonuçtan 41 ile 60 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    tekniker
    Model
    308
    Merhaba 2016 model çlassiç edition aldık 68 bin tl ye .. araç 8 bin km de volan dişlisinin sıkı olmasından dolayı titreyerek çalışmaya başladı lıkırtılı bişekilde garantiden baskı balata volan vs. değişti aradan 3 bin km yani 4-5 ay geçti yine aynı ses ve titreme gelmeye başladı .. bakalım iki gün sonra randevu alıp götüreçem arabayı tekrar
    ama bu araçı aldığıma pişman oldum çünki bu arabayı full krediyle aldım iki kredi çektim ve babamı ikna etmek için o kada uğraştım kii bin pişman oldum yani....

Moderatör SerhatRCZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Mühendis
    Model
    RCZ
    Geçmiş olsun. Aynı araçtan bende aldım 20bin km oldu çok şükür hiçbir sıkıntı yaşatmadı. Umarım sizin sorununuzda biran önce çözülür.
    2013 RCZ EVO. 1.6 THP 200 HP S.BEYAZ - (Satıldı)
    2016 308 T9 1.6 E-HDİ 115 HP ALP BEYAZI - (Satıldı)
    2014 RCZ R 1.6 THP 270 HP ATEŞ KIRMIZI - (Satıldı)
    2016 308 GTİ 1.6 THP 270 HP KIRMIZI-SİYAH - (Satıldı)
    2018 3008 ALLURE ELG. 1.6 120HP - S.BEYAZ - (Satıldı)
    2018 308 GTİ 1.6 THP 270 HP MAVİ-SİYAH - (Satıldı)
    2014 RCZ R 1.6 THP 270 HP ATEŞ KIRMIZI - (GÜNCEL)

Aşk Üç Harftir : RCZ !!!

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Yeni 308ler oldukça sorunsuz araçlar yeni takılan parçada veya başka bir noktada sorun olabilir mi? Özellikle Classic Edition sahipleri oldukça şanslı çünkü o fiyata o dolulukta bir C segmenti araç alamıyordunuz. Eğer ekonomik olarak sizi zorluyorsa aldığınız fiyatında üzerine satıp kar edebilirsiniz.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Yeni Üye
    Meslek
    tekniker
    Model
    308
    ya ben araçı satmak istemiyorum tabii ki de..araç o zaman o fiyata alınabileçek en güzel araçtıı..ama aynı arıza ikinçi kez hortlayınça ister istemez sonunu düşünüyorsunuz garaniden sonra ne olaçak mesela ...

Yeni Üye
    Meslek
    tekniker
    Model
    308
    arkadaşlar araçı servise götürdüm daha önçe o gelen ses için volan dişlisi ve baskı balata değişmişti şimdide direk intercoler ayağına baktılar götürür götürmez parçayı değiştirdiler düzeldi şimdilik fakat nasıl kırıldı bilinmiyor çünki araç hiç bir şekilde darbe almadı, garaj arabası.... önçe volan dediler değiştirdiler şimdide ayak dediler bakalım deneyeçez tekrar nolaçak inş. ayaklara gelmeyiz....Herkese teşekkürler

Yeni Üye
    Meslek
    Eksper
    Model
    208
    308 böyleyse 208'im ile sinir hastası olamama şaşmamak lazım. Peugeot Türkiye'den bir tane yetkili keşke okusa buraları. Profesyonelce sorunların üzerine yatmak konusunda VW ile yarışır haldeler. Peugeot pişmanlıktır. Yazıklar olsun.

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    3 Yıldır Peugeot kullanıyorum. Yaklaşık 1.5 Sene 301 sonrasında da 1.5 yıldır 308 BlueHDI Eat6. 50 bin kmden fazla 301'i, 57 bin Km dir de 308 i kullandım.

Verdiğim her kuruş için helal olsun diyorum. Hiç bir sorun yaşamadım ve her bindiğimde iyiki 308 almışım diyorum.

Pişman olanlar bence araç alırken nasıl bir düşünce içinde aldıklarını, ne beklediklerini dolayısıyla da ne bulduklarını bilemeyen insanlardır. Youtube da araştırın, BMW 7:40'ını, Mercedes'ini benzin döküp yakan insanlar da var.

BMW pişmanlıktır, Mercedes pişmanlıktır desem sadece komik olurum sanırım. Komikliğin de lüzumu yok.

Kul yapısı elbette sorunlar olacaktır. Ama böylesine anında büyük laflar edip 100 yıllık kurumları bir anda sıfırlama hakkını kendinde gören arkadaşlar sanırım CERN'de atom altı parçacıklarla kuantum deneyleri falan yapıyor olmalılar. Hayata kattıkları büyük değerler için kendilerine minnettarım.
    Konu NecdetPek tarafından (19-04-2018 Saat 08:59 ) değiştirilmiştir.
    Bir Kedim Bile Yok..

Süper Moderatör tsinanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Alıntı NecdetPek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 Yıldır Peugeot kullanıyorum. Yaklaşık 1.5 Sene 301 sonrasında da 1.5 yıldır 308 BlueHDI Eat6. 50 bin kmden fazla 301'i, 57 bin Km dir de 308 i kullandım.

Verdiğim her kuruş için helal olsun diyorum. Hiç bir sorun yaşamadım ve her bindiğimde iyiki 308 almışım diyorum. 55

Pişman olanlar bence araç alırken nasıl bir düşünce içinde aldıklarını, ne beklediklerini dolayısıyla da ne bulduklarını bilemeyen insanlardır. Youtube da araştırın, BMW 7:40'ını, Mercedes'İni benzin döküp yakan insanlar da var.

BMW pşimanlıktır, Mercedes pişmanlıktır desem sadece komik olurum sanırım. Komikliğin de lüzumu yok.

Kul yapısı elbette sorunlar olacaktır. Ama böylesine anında büyük laflar edip 100 yıllık kurumları bir anda sıfırlama hakkını kendine gören arkadaşlar sanırım CERN'de atom altı parçacıklarla kuantum deneyleri falan yapıyor olmalılar. Hayata kattıkları büyük değerler için kendilerine minnettarım.
    Ağzına sağlık Necdet abi çok net bir şekilde açıklamışsın tamamen katılıyorum

SM-G935F S7 Edge cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2013 2008 Allure 1.6 e-HDI 92 hp Manuel Grip Control (Platinyum Gri) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Allure + Comfort Pack 1.6 BlueHDI EAT6 (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2006 206 X-Design 1.4 75 hp AL4 (LPG) - Siyah Kedi
    2015 208 Active 1.4 e-HDI 68 hp Auto5R S&S (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Active 1.6 BlueHDI EAT6 (Tekno Gri)

Moderatör SerhatRCZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Mühendis
    Model
    RCZ

Verdiğim her kuruş için helal olsun diyorum. Hiç bir sorun yaşamadım ve her bindiğimde iyiki 308 almışım diyorum.

Pişman olanlar bence araç alırken nasıl bir düşünce içinde aldıklarını, ne beklediklerini dolayısıyla da ne bulduklarını bilemeyen insanlardır. Youtube da araştırın, BMW 7:40'ını, Mercedes'ini benzin döküp yakan insanlar da var.

BMW pişmanlıktır, Mercedes pişmanlıktır desem sadece komik olurum sanırım. Komikliğin de lüzumu yok.

Kul yapısı elbette sorunlar olacaktır. Ama böylesine anında büyük laflar edip 100 yıllık kurumları bir anda sıfırlama hakkını kendinde gören arkadaşlar sanırım CERN'de atom altı parçacıklarla kuantum deneyleri falan yapıyor olmalılar. Hayata kattıkları büyük değerler için kendilerine minnettarım.

2013 RCZ EVO. 1.6 THP 200 HP S.BEYAZ - (Satıldı)
    2016 308 T9 1.6 E-HDİ 115 HP ALP BEYAZI - (Satıldı)
    2014 RCZ R 1.6 THP 270 HP ATEŞ KIRMIZI - (Satıldı)
    2016 308 GTİ 1.6 THP 270 HP KIRMIZI-SİYAH - (Satıldı)
    2018 3008 ALLURE ELG. 1.6 120HP - S.BEYAZ - (Satıldı)
    2018 308 GTİ 1.6 THP 270 HP MAVİ-SİYAH - (Satıldı)
    2014 RCZ R 1.6 THP 270 HP ATEŞ KIRMIZI - (GÜNCEL)

Aşk Üç Harftir : RCZ !!!

Süper Moderatör ayı_boğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Serbest
    Model
    5008

Söylenecek başka şey kalmamış.Necdet abi noktayı koymuş , ağzına sağlık Necdet abi
    2013 Peugeot 115 hp e-HDI 5008 Allure Navigasyon RT6 (Sedefli Beyaz

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Alıntı tsinanb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ağzına sağlık Necdet abi çok net bir şekilde açıklamışsın tamamen katılıyorum

SM-G935F S7 Edge cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı SerhatRCZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Alıntı ayı_boğan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Söylenecek başka şey kalmamış.Necdet abi noktayı koymuş , ağzına sağlık Necdet abi

Teşekkürler arkadaşlar. Dilerim herkes pişman olmayacağı araçlara binme şansına sahip olur. .
    Bir Kedim Bile Yok..

Yeni Üye
    Meslek
    Eksper
    Model
    208
    Teşekkürler arkadaşlar. Dilerim herkes pişman olmayacağı araçlara binme şansına sahip olur. .
    Yazdığınız önceki mesaja saygı duyarım. Araçtan, temel vasıflarnı yerine getirerek, insanı sürekli servise gitme zorunluluğunda bırakmadan sadakat içinde yerine getirmesini beklerim hocam.

Bmw 7 serisi veya Bentley Continental, o da olmadı Rollys Royse elbette beklemiyorum ama segment muadilleri bu fiyat aralağında bu kadar sorunlu mu, ve insanı bu denlli huzursuz ediyor mu? Hayır. Etse bile rakipleride sıvıyor diye Peugeot da tersten rekabetle hangimiz daha çok sıvayacak yarışına mı girmeli peki sizce? Yoksa V40 ile Golf ile aynı fiyatı çektikleri halde (308 için söylüyorum) yaklaşık aynı fiyatı bu kadar soruna rağmen hak etmesi ve sizin helal etmeniz normal mi?

CERN veya MIT'ye gitmeye gerek yok bu öz sorgulamayı yapmak için. Ben 208 sahibiyim ve benim aile huzurum dahil kendi öz sağlığımı da etkileyecek kadar sorunlarla karşılaştım. Peugeot Türkiye'ye hepsini ilettim ama ilk sayfada belirtildiği gibi benim şikayetlerim içinde kayıtsız kalındı çünkü fabrikasyon ve tasarım hataları var. Şimdi de şanzıman ile ilgili yeni ve ilave bir sorunla boğuşuyorum. Bu nedenle helal edilecek bir tarafı yok benim nazarımda. Herneyse saydığım nedenlerle belki 208 böyledir yalnız diyerek tam otomatik 308 düşünüyordum VW den nefret ettiğim için. Ama şikayet siteleri, forumlar ve bu başlığı okuyunca değil 100, firma 300 yıllıkta olsa sorunları üretmek-sonra onları göz ardı etmek ve her modelde sürekli düşük know-how mühendisliği uygulamak ile çizgisini hiç bozmayan bir Fransız üretici karşımıza çıkıyor. Arkadaştan travers için 1400 lira istemişler (sanırım kdv de var). Normalde birçok kimsenin beklediği gibi geri çağırma ile bunu ücretsiz halletmeleri gerekirdi. Çok yazmak istemiyorum. 307 ve 206 desem zaten Peugeot hakkında genel imaj oluşur herkeste ama özellikle yılın otomobili seçilmiş bir modelde bu kadar baştan savma mühendislik - test ile süper-vasat feedback değerlendirme muamelesi yapılması insanın kanına dokunuyor. Herkesin markaya olan yaklaşımı farklıdır. Saygı duyarım. Ama ben bir malı aldıysam ve insani temel beklentilerim varsa, araç sürekli sorunlar üretiyorsa (klasik Peugeot tarzı), araçla ve markayla duygusal / manevi bağ kurarak fanboy (siz öylesiniz demek içimden gelmese de) olmak yerine gerçek düşündüklerimi ortaya koymayı ve yeri geldiğinde var olan sorunları "normal" karşılamak yerine dile getirip eleştirmeyi tercih ederim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Hayırlı Cumalar dilerim.
    Konu raikkonen tarafından (20-04-2018 Saat 17:02 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Sanırım benim yazdıklarım ile kastettiklerim arasında bir fark olmalı ki bu kadar dediklerimin tersini de içeren bir yanıt almışım.

Biraz satır satır açıklamama izin verin, böylece amacıma uygun bir karşılık vermeyi belki başarırım.

Yazdığınız önceki mesaja saygı duyarım. Araçtan temel vasıfları insanı sürekli servise gitme zorunluluğunda bırakmadan sadakat içinde yerine getirmesini beklerim hocam.
    Aynen katılıyorum bu cümleye. araç adı üstünde yaşantımızı kolaylaştırmaya yaramasını umduğumuz için sahip olduğumuz bir nesnedir. Ona tapınmak veya gönlünü hoş etmek için değil, işimize yaradığı için sahip oluruz.

Bmw 7 serisi veya Bentley Continental, o da olmadı Rollys Royse elbettw beklemiyorum ama muadilleri bu fiyat aralağında bu kadar sorunlu ve insanı huzursuz ediyor mu?
    Ben BMW ve Mercedes örneğini, onları alıp aynen senin gibi "pişman" olanlar için örnek verdim. Yoksa gidip çok lüks sınıf araçlar almanı önermek için değil. Adam 7.40 BMW'sini BMW genel merkezi önünde (Almanya'da) benzin döküp yakıyor. Bu tepki aşamasına gelmek için neler olduğunu tahmin etmekte ben zorlanıyorum. Sanırım sen de henüz yakma aşamasında olmadığına göre en azından o adamdan daha geride bir pişmanlık seviyesinde olmalısın. Muadillerin neler yaptığını forumlarında izlemek gerek. Örneğin bir ara pek popüler olan Trabzondan aldığı A3 ile Samsuna gelemeden yolda kalan ve mahkemelik olan bir arkadaşı DH de izlemiştim. Sonunda üstüne para verip aracı sedan ile değiştirmeye ikna oldu vs. Başka örnekler de bulmak mümkün. Başına gelen bilir bu işleri.

Hayır. Etse bile rakipleride sıvıyor diye Peugeot da tersten rekabetle hangimiz daha çok sıvayacak yarışına mı girmeli peki sizce? Yoksa V40 ile Golf ile aynı fiyatı çektikleri halde (308 için söylüyorum) yaklaşık aynı fiyatı bu kadar soruna rağmen hak etmesi ve sizin helal etmeniz normal mi? CERN veya MIT'ye gitmeye gerek yok bu öz sorgulamayı yapmak için.
    Müşteri ilişkileri, servisler, satış temsilcileri vs. pazarda bir sürü olay duyuyoruz. Bazılarımız da yaşıyor. Zaten burası gibi forum ortamları bu yaşanmışlıkları paylaşmak ve bilgilenmeye yarıyor. Başımıza gelirse nasıl davranmamız gerektiğini öğretiyor. Zaten ben hiç bir markayı kökten iyi ya da kötü olarak adlandırılmasından hoşlanmayan biri olarak diğerleri şöyle kötü bu da bu kadar kötü olma hakkına sahiptir gibi bir anlayışa da asla sahip olmadım. Aynı fiyata bu kadar sorun derken, kendi adıma ben aynı fiyata değil, muadillerine göre daha hesaplı aldım 308'imi. Ayrıca herhangi bir sorun da yaşamadım. Helal etmemin nedeni de zaten bu. Yaşadıklarım periyodik bakımlar sırasında herhangi bir zorlama olmadan aşıldı gitti. Örneğin benden başka kimsenin duymadığı "tık tık" sesi için periyodik bakımda servise söylediğim gün 2 amortisörümü değiştirdiler. Şimdi kızmalımıyım? Bunu sorun olarak mı adlandırmalıyım? Yoksa Peugeot pişmanlıktır mı demeliyim?O nedenle BU KADAR SORUNA RAĞMEN diye bir şey yaşamıyorum. Ben yaşamıyorsam kesinlikle sorun yoktur anlamı da çıkartmayın buradan. Sorun olabilir. Hatta bu konunun adını okuyun bir. Daha konu adı yazarken bile hata yapabilen insanoğlu, binlerce parçanın bir araya geldiği araçlarda da hata yapabilir. Ama bir kaç hata buldum, yada şu modelinde kronik hatalar var diyerek 100 yıllık markaları PİŞMANLIK diye isimlendirmekte de hata buluyorum. Bu sadece Peugeot için de geçerli değil, BMW, Mercedes gibi Fiat, Renault, VW Grup, Toyota, Kia gibi her marka için geçerlidir.
    Benim önerdiğim şey çok basit aslında, bir markanın bir modelinden şikayet mi duydun, o markayı veya o modeli almayacaksın. Ben 308 EAT6'yı alırken DSG konusunda araştırdıklarım sonucunda güvenli bulmadığım için almadım. Hem alıp hemde sorun çıkarttı diyerek VW Pişmanlıktır mı demeliydim?
    Dikkatli davranarak, ne istediğimi kesinleştirerek beklentime ve durumuma uygun en ideal aracı alıyorum.
    Sorunların genellenmesini yanlış buluyorum. Söylemeye çalıştığım ana fikir budur.
    CERN örneğini ise, konu başlığı açarken bile hata yapabilen kişiler olarak sıfır sorun takıntısına dikkat çekmek amacıyla ironi amacıyla yazdım. Yoksa araç almadan önce kuantum profesörü veya MIT'de lisans falan alınmasının şart koşulmasını istediğimden değil.
    Ben 208 sahibiyim ve benim aile huzurum dahil kendi öz sağlığımı da etkileyecek kadar sorunlarla karşılaştım. Peugeot Türkiye'ye hepsini ilettim ama ilk sayfada belirtildiği gibi benim şikayetlerim içinde kayıtsız kalındı çünkü fabrikasyon ve tasarım hataları var. Şimdi de şanzıman ile ilgili yeni ve ilave bir sorunla boğuşuyorum. Bu nedenlerle belki 208 böyledir yalnız diyerek 308 düşünüyordum VW den nefret ettiğim için. Ama şikayet siteleri, forumlar ve bu başlığı okuyunca değil 100, 300 yıllıkta olsa sorunları üretmek-sonra onkarı göz ardı etmek ve her modelde sürekli düşük know-how mühendisliği uygulamak ile çizgisini hiç bozmayan bir Fransız üretici karşımıza çıkıyor. Çok yazmak istemiyorum. 307 ve 206 desem zaten Peugeot hakkında genel imaj oluşur herkeste ama özellikle yılın otomobili seçilmiş bir modelde bu kadar baştan savma mühendislik - test ile süper-vasat feedback değerlendirme muamelesi yapılması insanın kanına dokunuyor. Yaşadıklarını daha önceden de okumuş ve yaşadıklarımdan örneklerle katkıda bulunmaya çalışmıştım. Üzüntü verici bir durum. Bir araç alıp sorunlarla boğuşmak her şeyden önce tüketici haklarına aykırı bir durum. Bu konuda benim de başıma gelse, hangi araç olursa olsun mücadele eder, hakkımı arardım. Bir anormallik yok. Böyle çözümsüz hale gelmiş görünen sorunlara bir çare üretemeyen firmaların değil, o sorunla boğuşan insanın yanında yer almak bence doğru olanı. Sorunlar net çekilde ortaya çıkartılmalı, tatmin edici bir çözüm hemen bulunmalı. Bulunamıyorsa araç değiştirilmeli. Hatta bunları yaparsa o marka gerçek anlamda çok daha büyük olur. Ama ne yazık ki üreticiler işi yokuşa sürmeyi tercih edip, müşterileri mutsuz etmeyi göze alıyorlar.
    Diğer yandan böyle sıkıntı yaşayıp, psikolojimi bozmak da doğru olmazdı. Sağlıktan huzurdan, ailenin mutluluğundan daha önemli bir şey yoktur dünyada. Dilerim bu sorunlar bir an çnce çözülür veya hiç olmadı araçtan bir an önce kurtulursun. Sağlığımız kaybedeceğime paramı kaybetmeye razıyım.
    Ama mühendislik konularında katılmıyorum. Yaşadığım bir örneği vereyim, aracımın far ampüllerini değiştirmek istedim. Farlar resmen LEGO gibi yapılmış. 2 vidayı söküp olduğu gibi çıkartıp ampülleri öyle değiştirmek elimi o daracık bölgelere sokup değiştirmekten çok daha kolay oldu. Bir mühendislik zekasını orada gördüm. Aracın performansı, vites geçişleri, buna karşılık yakıt ekonomisi, sessizliği gibi özellikleri almadan önce hayal ettiğim beklenti seviyemin üstünde çıktı. Bunların hepsi mühendisliktir. Zaten eminim yılın otomobili seçilmesinde bile bu basit görünen ama arka planında gizli mühendislik çalışmalarının etkisi vardır.

Diğer yandan yaşadığın bütün olumsuzların yarattığı sinir bozukluklarını anlıyorum. Fakat yine de bence şu marka pişmanlıktır bu marka nefretliktir genellemesini haklı kılmıyor. Nefret etmeye de gerek yok. Bunlar çok abartılı duygular ve inan sorunların çözümüne hiç katkı yapmaz. Sadece sorunların üstüne bir de duygusal sorunlar ekler ve belki de hakkını doğru şekilde arama becerini azaltır.

Şahsen hiç bir markaya aşık değilim. Hiç bir markadan da nefret etmiyorum. Dünyada otomobil üreticilerinde çalışan yüzbinlerce insan var. Emek veriyorlar, üretiyorlar. Bizler de bir şekilde yararlanıyoruz. Saygı duymayı hakediyorlar ama bu kendi hakkımızı aramaktan vazgeçmek anlamına gelmiyor.

Şimdi farkettim de oldukça uzun bir yanıt olmuş. Umarım kendimi ifade edebilmişimdir. Benim açımdan bu konu kapanmıştır. Pişmanlık duymayacağımız, nefret etmeyeceğimiz araçlara binmek en doğal hakkımızdır. Dilerim sen de bir an önce o hangi marka veya modelse kavuşur ve huzur için kullanırsın. Teşekkür eder, güzel günler dilerim.
    Bir Kedim Bile Yok..

Yeni Üye
    Meslek
    Eksper
    Model
    208
    Sanırım benim yazdıklarım ile kastettiklerim arasında bir fark olmalı ki bu kadar dediklerimin tersini de içeren bir yanıt almışım.

Biraz satır satır açıklamama izin verin, böylece amacıma uygun bir karşılık vermeyi belki başarırım.

Yazdığınız önceki mesaja saygı duyarım. Araçtan temel vasıfları insanı sürekli servise gitme zorunluluğunda bırakmadan sadakat içinde yerine getirmesini beklerim hocam.
    Aynen katılıyorum bu cümleye. araç adı üstünde yaşantımızı kolaylaştırmaya yaramasını umduğumuz için sahip olduğumuz bir nesnedir. Ona tapınmak veya gönlünü hoş etmek için değil, işimize yaradığı için sahip oluruz.

Bmw 7 serisi veya Bentley Continental, o da olmadı Rollys Royse elbettw beklemiyorum ama muadilleri bu fiyat aralağında bu kadar sorunlu ve insanı huzursuz ediyor mu?
    Ben BMW ve Mercedes örneğini, onları alıp aynen senin gibi "pişman" olanlar için örnek verdim. Yoksa gidip çok lüks sınıf araçlar almanı önermek için değil. Adam 7.40 BMW'sini BMW genel merkezi önünde (Almanya'da) benzin döküp yakıyor. Bu tepki aşamasına gelmek için neler olduğunu tahmin etmekte ben zorlanıyorum. Sanırım sen de henüz yakma aşamasında olmadığına göre en azından o adamdan daha geride bir pişmanlık seviyesinde olmalısın. Muadillerin neler yaptığını forumlarında izlemek gerek. Örneğin bir ara pek popüler olan Trabzondan aldığı A3 ile Samsuna gelemeden yolda kalan ve mahkemelik olan bir arkadaşı DH de izlemiştim. Sonunda üstüne para verip aracı sedan ile değiştirmeye ikna oldu vs. Başka örnekler de bulmak mümkün. Başına gelen bilir bu işleri.

Hayır. Etse bile rakipleride sıvıyor diye Peugeot da tersten rekabetle hangimiz daha çok sıvayacak yarışına mı girmeli peki sizce? Yoksa V40 ile Golf ile aynı fiyatı çektikleri halde (308 için söylüyorum) yaklaşık aynı fiyatı bu kadar soruna rağmen hak etmesi ve sizin helal etmeniz normal mi? CERN veya MIT'ye gitmeye gerek yok bu öz sorgulamayı yapmak için.
    Müşteri ilişkileri, servisler, satış temsilcileri vs. pazarda bir sürü olay duyuyoruz. Bazılarımız da yaşıyor. Zaten burası gibi forum ortamları bu yaşanmışlıkları paylaşmak ve bilgilenmeye yarıyor. Başımıza gelirse nasıl davranmamız gerektiğini öğretiyor. Zaten ben hiç bir markayı kökten iyi ya da kötü olarak adlandırılmasından hoşlanmayan biri olarak diğerleri şöyle kötü bu da bu kadar kötü olma hakkına sahiptir gibi bir anlayışa da asla sahip olmadım. Aynı fiyata bu kadar sorun derken, kendi adıma ben aynı fiyata değil, muadillerine göre daha hesaplı aldım 308'imi. Ayrıca herhangi bir sorun da yaşamadım. Helal etmemin nedeni de zaten bu. Yaşadıklarım periyodik bakımlar sırasında herhangi bir zorlama olmadan aşıldı gitti. Örneğin benden başka kimsenin duymadığı "tık tık" sesi için periyodik bakımda servise söylediğim gün 2 amortisörümü değiştirdiler. Şimdi kızmalımıyım? Bunu sorun olarak mı adlandırmalıyım? Yoksa Peugeot pişmanlıktır mı demeliyim?O nedenle BU KADAR SORUNA RAĞMEN diye bir şey yaşamıyorum. Ben yaşamıyorsam kesinlikle sorun yoktur anlamı da çıkartmayın buradan. Sorun olabilir. Hatta bu konunun adını okuyun bir. Daha konu adı yazarken bile hata yapabilen insanoğlu, binlerce parçanın bir araya geldiği araçlarda da hata yapabilir. Ama bir kaç hata buldum, yada şu modelinde kronik hatalar var diyerek 100 yıllık markaları PİŞMANLIK diye isimlendirmekte de hata buluyorum. Bu sadece Peugeot için de geçerli değil, BMW, Mercedes gibi Fiat, Renault, VW Grup, Toyota, Kia gibi her marka için geçerlidir.
    Benim önerdiğim şey çok basit aslında, bir markanın bir modelinden şikayet mi duydun, o markayı veya o modeli almayacaksın. Ben 308 EAT6'yı alırken DSG konusunda araştırdıklarım sonucunda güvenli bulmadığım için almadım. Hem alıp hemde sorun çıkarttı diyerek VW Pişmanlıktır mı demeliydim?
    Dikkatli davranarak, ne istediğimi kesinleştirerek beklentime ve durumuma uygun en ideal aracı alıyorum.
    Sorunların genellenmesini yanlış buluyorum. Söylemeye çalıştığım ana fikir budur.
    CERN örneğini ise, konu başlığı açarken bile hata yapabilen kişiler olarak sıfır sorun takıntısına dikkat çekmek amacıyla ironi amacıyla yazdım. Yoksa araç almadan önce kuantum profesörü veya MIT'de lisans falan alınmasının şart koşulmasını istediğimden değil.
    Ben 208 sahibiyim ve benim aile huzurum dahil kendi öz sağlığımı da etkileyecek kadar sorunlarla karşılaştım. Peugeot Türkiye'ye hepsini ilettim ama ilk sayfada belirtildiği gibi benim şikayetlerim içinde kayıtsız kalındı çünkü fabrikasyon ve tasarım hataları var. Şimdi de şanzıman ile ilgili yeni ve ilave bir sorunla boğuşuyorum. Bu nedenlerle belki 208 böyledir yalnız diyerek 308 düşünüyordum VW den nefret ettiğim için. Ama şikayet siteleri, forumlar ve bu başlığı okuyunca değil 100, 300 yıllıkta olsa sorunları üretmek-sonra onkarı göz ardı etmek ve her modelde sürekli düşük know-how mühendisliği uygulamak ile çizgisini hiç bozmayan bir Fransız üretici karşımıza çıkıyor. Çok yazmak istemiyorum. 307 ve 206 desem zaten Peugeot hakkında genel imaj oluşur herkeste ama özellikle yılın otomobili seçilmiş bir modelde bu kadar baştan savma mühendislik - test ile süper-vasat feedback değerlendirme muamelesi yapılması insanın kanına dokunuyor. Yaşadıklarını daha önceden de okumuş ve yaşadıklarımdan örneklerle katkıda bulunmaya çalışmıştım. Üzüntü verici bir durum. Bir araç alıp sorunlarla boğuşmak her şeyden önce tüketici haklarına aykırı bir durum. Bu konuda benim de başıma gelse, hangi araç olursa olsun mücadele eder, hakkımı arardım. Bir anormallik yok. Böyle çözümsüz hale gelmiş görünen sorunlara bir çare üretemeyen firmaların değil, o sorunla boğuşan insanın yanında yer almak bence doğru olanı. Sorunlar net çekilde ortaya çıkartılmalı, tatmin edici bir çözüm hemen bulunmalı. Bulunamıyorsa araç değiştirilmeli. Hatta bunları yaparsa o marka gerçek anlamda çok daha büyük olur. Ama ne yazık ki üreticiler işi yokuşa sürmeyi tercih edip, müşterileri mutsuz etmeyi göze alıyorlar.
    Diğer yandan böyle sıkıntı yaşayıp, psikolojimi bozmak da doğru olmazdı. Sağlıktan huzurdan, ailenin mutluluğundan daha önemli bir şey yoktur dünyada. Dilerim bu sorunlar bir an çnce çözülür veya hiç olmadı araçtan bir an önce kurtulursun. Sağlığımız kaybedeceğime paramı kaybetmeye razıyım.
    Ama mühendislik konularında katılmıyorum. Yaşadığım bir örneği vereyim, aracımın far ampüllerini değiştirmek istedim. Farlar resmen LEGO gibi yapılmış. 2 vidayı söküp olduğu gibi çıkartıp ampülleri öyle değiştirmek elimi o daracık bölgelere sokup değiştirmekten çok daha kolay oldu. Bir mühendislik zekasını orada gördüm. Aracın performansı, vites geçişleri, buna karşılık yakıt ekonomisi, sessizliği gibi özellikleri almadan önce hayal ettiğim beklenti seviyemin üstünde çıktı. Bunların hepsi mühendisliktir. Zaten eminim yılın otomobili seçilmesinde bile bu basit görünen ama arka planında gizli mühendislik çalışmalarının etkisi vardır.

Diğer yandan yaşadığın bütün olumsuzların yarattığı sinir bozukluklarını anlıyorum. Fakat yine de bence şu marka pişmanlıktır bu marka nefretliktir genellemesini haklı kılmıyor. Nefret etmeye de gerek yok. Bunlar çok abartılı duygular ve inan sorunların çözümüne hiç katkı yapmaz. Sadece sorunların üstüne bir de duygusal sorunlar ekler ve belki de hakkını doğru şekilde arama becerini azaltır.

Şahsen hiç bir markaya aşık değilim. Hiç bir markadan da nefret etmiyorum. Dünyada otomobil üreticilerinde çalışan yüzbinlerce insan var. Emek veriyorlar, üretiyorlar. Bizler de bir şekilde yararlanıyoruz. Saygı duymayı hakediyorlar ama bu kendi hakkımızı aramaktan vazgeçmek anlamına gelmiyor.

Şimdi farkettim de oldukça uzun bir yanıt olmuş. Umarım kendimi ifade edebilmişimdir. Benim açımdan bu konu kapanmıştır. Pişmanlık duymayacağımız, nefret etmeyeceğimiz araçlara binmek en doğal hakkımızdır. Dilerim sen de bir an önce o hangi marka veya modelse kavuşur ve huzur için kullanırsın. Teşekkür eder, güzel günler dilerim.
    Hocam hızlı yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. Yazınızın tamamını okumadan belirli bölümlere göz atarak direkt hemen yazayım dedim, havada kalmasın Yapıcı olmaya çalıştığımı farkedip sizinde aynı üslubu kullandığınızı sezinledim. Bu bakımdan teşekkür ederim.

Nick'inize bakınca şimdi hatırladım. DH'de 308 konusu başta olmak üzere diğer Peugeot ve otomobil bölümlerinde size denk gelmiştim, mesajlarınızı okumuştum. Bende süre bakımından kıdemli sayılabilecek DH üyelerinden olduğum için diğer modellerin tüm sorunlarına hakim durumdayım. O konuda müsterih olun. Herşeyin farkındayım. Ama sizinde dediğiniz gibi insan pişmanlık duymamalı, aracından benim gibi soğuma noktasına gelmemeli, karşında müşteri ile dalga geçmeyen ve müşteri geribildirimlerini dikkate alan ciddi bir muhatap bulmalı ki bu kadar zor erişilebilen araçlar bu nedenlerle insanı isyan noktasına getirmemeli.

Anlatmaya gerek yok, ülkemizde bir otomobile ulaşmak elin Avrupalı'sı gibi 8-10 ay ile değil 8-10 yıl ile ölçülür durumda, malum sebepleri buluyorsunuz. Bu nedenle insan haklı olarak parasının karşılığını arıyor. Karşılıktan kastım doğa üstü özellikler ve hissiyatlar değil. İddia ettiği özellikleri sorunsuz ve eksiksiz şekilde sunması. Buna A'dan B'ye abuk sabuk seslerden ve her türlü elektirik / mekanik sorunlardan yoksun, güvenli ve keyifli bir şekilde ulaşmak dahil. Demek istediğimi anladınız siz

Bendeki sorunlar bir kartopu gibi çekilmez bir noktaya geldiği için kullandığım bazı tabirler sizi rahatsız etmiş olabilir, saygı duyarım. Ama gerçekleri yazmamda sakınca olmadığını da biliyorum, sonuçta burası Peugeot resmi Facebook sayfası da değil.

%100 katıldığım sözünüz, Allah herkesi pişman olmayacağı araçlara binmesini ve huzurla kullancağı bir markanın modeli ile muhatap olmayı nasip etsin.

Tekrar teşekkürler,

Onur
    Konu raikkonen tarafından (20-04-2018 Saat 14:22 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye numan406 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    esnaf
    Model
    406
    Onur kardeşim yaşadığın sıkıntılardan dolayı geçmiş olsun diyorum bende 18 yıldır 406 araba kullanıyorum neden kullanıyorum çokmu iyi hayır para yok diye kullanıyorum şöyle hayır yıl olmuş 2018 herşey değişti benim araba eskidi özellik
    olarak mağara devri ama değiştirecek olsam ikinci el 508 alırım veya 308 beni 18 yıldır hiç üzmedi tabiki yıldan dolayı kozmetik sorunları var ama umrumda değil inşALLAH sende sorunları çözer mutlu şekilde rabbim kaza bela vermeden kullanırsın arabanı

Yeni Üye
    Meslek
    Eksper
    Model
    208
    Alıntı numan406 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Onur kardeşim yaşadığın sıkıntılardan dolayı geçmiş olsun diyorum bende 18 yıldır 406 araba kullanıyorum neden kullanıyorum çokmu iyi hayır para yok diye kullanıyorum şöyle hayır yıl olmuş 2018 herşey değişti benim araba eskidi özellik
    olarak mağara devri ama değiştirecek olsam ikinci el 508 alırım veya 308 beni 18 yıldır hiç üzmedi tabiki yıldan dolayı kozmetik sorunları var ama umrumda değil inşALLAH sende sorunları çözer mutlu şekilde rabbim kaza bela vermeden kullanırsın arabanı
    Allah razı olsun hocam, çok teşekkürler. Cümlemize diyelim.

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Aşağıdaki liste çekirdek ailemizin ve şahsımın şu ana kadar kullanmış olduğu Peugeot marka otomobillerdir. Listeye kısa süreli dahil olan hiçbir aracı da yazmadım. Aralarından bir tanesinde bile bizi pişman edecek bir durumla karşılaşmadık.

1998 Peugeot 406 Sedan 2.0i
    2000 Peugeot Partner 1.9d
    2003 Peugeot Partner 1.9d
    2003 Peugeot Partner 2.0 HDI
    2003 Peugeot Partner 2.0 HDI
    2004 Peugeot 406 2.0 HDI BVA
    2008 Peugeot 308 1.6 HDI
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i BVA
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i BVA
    2001 Peugeot 406 Sedan 2.0i BVA
    2001 Peugeot 406 Coupe 2.0i BVA

Şu an 406 Coupe kullanıyorum ve 30000 kmdir bizimle. Bırakın pişman olmayı hergün ben ve eşim keyifle kullanıyoruz.

Aracınız sorunlu olabilir. Mühim olan sorunların çözülebilmesidir. Bayiiler sorunlarınıza derman olmadıysa Dünyanın en büyük üreticilerinden birisi olan Peugeot'un mühendisliğini değil servis yapılanmasını eleştirmelisiniz. Bunu da sıkça eleştiriyoruz zaten...

5 yıldır PSA Grubu başta olmak üzere Özel Servis işletiyorum. Bir Makine Mühendisi olarak söyleyebilirim Peugeotta düşünülmeden hasbelkader yapılmış bir iş görmedim aksine her düzende çalışıldığını hissettiriyor. Elbetteki hatalar oluyor ama bunlar da telafi ediliyor.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Benim bir merakım oldu bu konuyu okudukça.

Katılmadığımı uzun uzun anlattım ancak varsayalım Peugeot pişmanlıksa örneğin ben 308 Eat6 BlueHdi kullanıcısı olarak yerine hangi marka ve modeli almalıyım.
    İleride değiştirmek gerekirse bilgilenmiş olayım diyorum. Belki daha somut açıklamalar okuma şansımız olur.
    Konu NecdetPek tarafından (22-04-2018 Saat 00:06 ) değiştirilmiştir.
    Bir Kedim Bile Yok..

Yeni Üye
    Meslek
    Mühendis
    Model
    308
    benim farklı markalarda yaşadıklarımdan kısa bir özet geçeyim.

daha önce bir çok araba kullandım ama bazılarından örnek vereyim.
    2013 model Seat Ibiza Cupra aldım 180 beygir 1.4TSI motor. 7 ileri kuru kavrama DSG ile geliyordu. Tam garanti bittikten 2 ay sonra DSG arızası verdi. Servis de sürekli bakım yaptırdığım için Doğuş iyi niyet garantisine soktu. 8800 lira fatura çıkardı 4000 lirasını benden aldı sonra da sinirlendim sattım aracı.

2015 de sorunsuzluğu ile bildiğim bir markayı 2. kez seçtim ( ilk aracım 2010 model Mazda 3 ) gittim Mazda CX3 araba aldım. Hemde Tam Otomatik olması tercih nedenimdi. Ancak yanlış yaptığımı çok geçmeden anladım. CX3 de kullanılan motor Mazdanın ilk dizel motoruydu ve diğer dizellere nazaran daha farklı bir çalışma stili vardı. Örneğin araç sürekli aktif rejenerasyon yaptığı için ( DPF Temizliği ) anormal tüketim değerlerine sahipdi. Şu şekilde açıklayım. Ankara - Sapanca arasında 100km/s sabit hızda 5.6litre gibi makul bir değer yakarken dönüş yolunda araç aktif rejenerasyon işlemi yaptığı için 7,9 litre ortalamanın altına inemedim. normalde dizel araçlar çok sakin kullanımı sevmez ama Mazda da sanırım mühendisler yakıt kalitesini göz önünde bulundurarak DPF'nin tıkanmasını çok istememek nedeni ile rejenerasyon işlemini abartmış.
    Bir diğer problem ise kronik bir yakıt filtresi problemi. Soğuk havalarda yakıt filtresinden yakıt hattına hava karışması nedeni ile yüksek basınç pompası sesli çalışmaya başlıyor ve zaman içinde yakıt hattında ki hava artarsa motor çekişten düşüyor ve sorun yaşanıyor. Mazda sürekli yakıt filtresi değişimleri ile çeşitli şekillerde denemeler yapıyor ancak henüz net bir çözüm bulabilmiş değil. Bu sorun nedeni ile müşteriye de destek vermiyor.
    Normalde trim seslerini artık çok dikkate almıyorum. Her arabada geliyor. Ancak motordan gelen sesleri kabul etmem.
    Bu aracı da sattım ve dizel motoru bilindik ve güvendiğim PSA grubundan 308 T9 aldım. Tam otomatik olması ve motorunun bilindik olması bunda etken oldu.
    Şimdilik gayet memnunum. Çok şükür bir sorununu görmedim. Umarım da görmem. Bir daha da motor konusunda çok tecrübe edilmemiş bir model de almam. Bana ders oldu.
    Konu jackjoker tarafından (24-04-2018 Saat 09:06 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Güle güle kullanmanı dilerim. Ben de 1.5 senedir 308 T9 Eat6 BlueHdi Active ile yollardayım.

20 bin km de satın almıştım 58 bin Km yol yaptık birlikte. Şeytan kulağına kurşun periyodik bakımlardan bakımlara servise gidiyorum sadece.

75 bin bakımı da Euro Repar FP Otomotivde yapıldı. Sevgili Ömer ve Ferit Usta kardeşlerime teşekkürler.
    Bir Kedim Bile Yok..

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)