Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
47 sonuçtan 21 ile 40 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    308
    Dostlar tekrar merhaba,
    Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum, ben otomotiv sektöründen değilim, makine mühendisi de değilim. Sadece aracını çok seven biriyim ve problem yaşadığımda çözüme ulaştırmak istiyorum. Kullandığım terimler ve otomobil bilgim tamamen amatör bilgiye ve deneyime dayalıdır. Bu konuda daha teknik bilgisi olan arkadaşlarım düzeltme ya da önerilerini bildirirlerse memnun olurum. Gelelim konumuza...

Servisten çağırdılar ve şanzıman beyni değişti. Sanırım şanzıman yağını da tekrar değiştirmişler. Ancak tüm bu yapılan işlemlerden sonra bile 1-2-3 vites geçişleri hala robotik gibi. Hızımı alamadım, showroom dan 308 otomatik dizel test sürüşü talep ettim, yokmuş. Yeni 3008 allure 120 EAT6 test sürüşü önerdiler. Aynı şanzıman aynı torq, aynı motor ve ağırlığı da bir SUV a göre ciddi hafif (Şu anki ağırlıkları 308=1185 kg ve 3008=1315 kg), kabul ettim.
    Gelelim Test sürüşüne.. Test şürüşünde farkettim ki, kesinlikle EAT6 şanzımanın karakteristik özelliği vites geçişlerinde çok küçük bir "ES" vermesi. Asla hantal değil, sarsması yok, ancak çift kavramalı şanzımana göre bir tık robotik davranıyor gibi geldi. Bununla birlikte benim aracımda, 1-2-3. viteslerdeki vites geçişleri daha bir zıplamalı, verilen "ES" hissediliyor ve ani geçişler zıplamalı oluyor. Hemen servisten kayıt açılmasını talep ettim. Bu durumda Peugeot dan teknik ekip çağırmaları gerektiğini söylediler. Kendi bilir kişileri gelecekmiş ve şanzımanı kendileri test edeceklermiş. İşlemleri başlattık.
    Ayrıca konu özelinde yetkili serviste Fuat ustayla bir araya geldik, bu sorunu tartışmak üzere. Şöyle bir hipotez attım ortaya;
    Bir kaç gün önce okumuştum bir yerde, EAT6 şanzımanı yerine EAT8 şanzımanı gelecekmiş. Ancak hangi yıl ve hangi segment ile gelecek belirsiz. Herhangi bir modelin makyajlı kasasıyla da gelebilir ya da değişen kasa ile de olabilir. Bu konu peugeot tarafından doğrulanmış mı bilemiyorum ama böyle bir söylenti var. Bunu servisteki kimse teyit etmedi. "Elimizdekileri bir satalım da" dediler. Gelelim benim problemimle EAT8 arasındaki ilişkiye...

HDI motorlarda max torq bana göre 1750 devirde, ustaya göre de 1800 devirde başlamakta ve 3500 devire kadar gücünü korumaktadır. Otomatik araçlarımızın çoğunda (özellikle sakin kullananlar bilir) vites geçişleri genelde 2000 devirlerde gerçekleşiyor. Bir sonraki vitesin başlangıç devri yolun eğimine göre 1500-1700 aralığında başlıyor. Bu nedenle çift kavrama olmadığı için, önceki devirin bıraktığı noktada max güç varken sonraki viteste henüz max torqa ulaşamayan şanzıman önce güçten düşüyor, sonra kendini toplayabiliyor. Bu nedenle EAT6 şanzımanındaki 1750 max torq başlangıcı belki de EAT8 ile 1400 lere çekilerek ve 8 ileri şanzıman ile daha konforlu bir sürüş amaçlanıyor olabilir.

Şimdiki sürecim yetkili teknik ekibin İzmire teşriflerini beklemek. Selamlar...

308 Allure 1.6 Blue HDI 120 HP EAT Tekno Gri 2015

308 Active 1.6 HDI 92 HP Beyaz 2013 Makyajlı Kasa

307 Premium 1.6 HDI 110 HP Mürdüm 2006 Makyajlı Kasa

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    308
    Dün yeniden servise girdik, İstanbuldan ilgili parametre ölçümleri için cihaz bağlatmışlar. Kaput içi sigorta kutusu yazılımını güncelledik dediler, şanzıman ile bağlantısını kuramadım. Aracı dünden beri kullanıyorum, değişen birşey yok. Bugün servisi aradım, durumu anlattım. En son İstanbuldan teknik personel göndericez demişler. Şanzıman yağını sordum, değiştirmemişler. Öyle belirli bir periyotta değiştirmeyiz dediler! Baktık olmuyor, şanzımanı değiştiririz dedi usta...

İşin aslı, bu şanzımanın peşinden koşmaktan yoruldum. Bi fransa diyorlar bi istanbul diyorlar, ha bire deneme yanılma kör topal bir şeyler yapılıyor. İlgi alaka ve samimiyetlerinden zerre şüphem yok ancak EAT nin bendeki algısı negatif yönde gelişmeye başladı. Değişiklik olursa bildiririm, selamlar...

Acemi Üye uzunca961 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    elektrik
    Model
    308
    Böyle bir durumda Allah sabır versin demekten başka bir şey varmı bilemiyorum

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2019 308 1.6 BlueHDI EAT8 (Manyetik Mavi)
    2010 308 1.6 HDI Auto6R (Köpekbalığı Grisi)

Acemi Üye Elrohir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Finans Uzmanı
    Model
    3008
    Çok geçmiş olsun, inşallah kısa zamanda hallolur.
    2016 3008 Allure 1.6 BlueHdi 120HP EAT6 Elegance pack Ultimate Kırmızı

2016 A180 CDi FL AMG Beyaz (SATILDI)

2016 308 Allure 1.6 BlueHdi + Premium pack EAT6 Sedef Beyaz (SATILDI)

2008 308 Comfort 1.6VTi + Still pack Gri (SATILDI)

Acemi Üye tekkral34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    -0- Araç Satış D.
    Model
    301
    Robotize şanzımandan EAT6'ya geçenler inanılmaz memnun. Lakin çift kavramalı bir şanzımandan geçenler için aynı şeyi söylemek zor olur.
    EAT6'yı 308'de deneyimledim. Gerçekten başarılı ama çift kavramalı DSG gibi kusursuz değil. Tam otomatik olması sorunsuzluk anlamında güven veriyor çift kavrama şanzımanlar gibi ısınarak telef olma veya ilginç arızalar vererek yolda bırakma olasılığını neredeyse kaybediyor.

Accent üzerinde 7 ileri çift kavrama DCT şanzıman mevcut. DSG ile birlikte geçiş anlamında en başarılı bulduğum şanzımandır. EDC de arkasından gelir. EDC'de ya yazılımında ya başka bir şeyden kaynaklı bazen kararsızlığa düştüğünü gördüğüm için son sıraya yazdım.

Tam otomatik şanzımanda benim şimdiye kadar gördüğüm deneyimlediğim en iyisi Multidrive S çoklu değişkenli şanzımandı. Bisiklet kasnağı gibi yapısı var. Gaz tepkinize göre sonsuz vites varmış gibi sürekli kendini ayarlıyor. Yağ gibi akıcı varlığı sarsıntı namına hiçbir şey yok. Zaten tam otomatik dendi mi dünyada Japonlar bir numaradır. EAT6'yı da Toyota bünyesindeki Aisin firması üretir. Peugeot'un henüz DSG DCT MultidriveS ZF gibi imzasını bırakacak şanzımanı yok. Olacağa da benzemiyor. EAT6 Peugeot için ciddi bir yatırım.

İnşallah şikayetiniz memnuniyete dönüşür.

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    308
    Yorumlarınız için teşekkür ederim. "tekkral34" sizin düşüncenize tamamen katılıyorum. Problem farklı şanzımanlarda farklı deneyimlerin çatışmasından kaynaklanıyor. Ayrıca EAT8 in kararsızlık ve gaz tepkisine verdiği yanıt için daha idealize edilmiş çözümlerle geldiğini düşünüyorum. Ancak bu konuda ,benim dışımda sorun bildiren var mı bilinmediği için, EAT6 - EAT8 karşılaştırmasını deneyimledikten sonra daha net ifadeler kullanabilirim. Bununla birlikte kendi aracımda yukarıda bahsedilenlere ek olarak gaz tepkileri ve zaman zaman kararsızlıklar bir tık daha fazla hissediliyor diye düşünüyorum. Yoksa bunu çözümleyebilirsem, EAT6 nın karakteristiğini kabullenmeye hazırım Selamlar...

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    308
    İstanbul teknik ekibi de geldi. Sonuç olarak şanzımanda sorun olmadığına karar verildi. Peki bu durumda benim kendime çıkardığım ders nedir?
    EAT6 Şanzıman;
    1. Uzun yolda 4-5-6 vites geçişleri başarılı.
    2. Şehir içi trafiğinde, dur kalk ve sabit hız trafiğinde çokça vites geçiş kararsızlığı yaşamakta, çift kavramalı şanzımanlara göre sarsıntılı geçiş görülmekte daha az konfor sunmakta.
    3. Yüksek devirlerde daha az sarsıntı yada ileri itme hissi yaşatmakta.
    4. Yokuş yukarı ya da aşağıya vites geçişlerinde daha fazla sarsıntı ya da itme hissi yaşatmaktadır.
    5. Söylenenlere göre ısınma ve mekanik sorunsuzluk diğerlerine göre daha iyiymiş. Kendi adıma bu güne kadar negatif bir şey görmedim.

Sonuç olarak; Yaklaşık on yıldır peugeot un bu segmentinin kullanıcısıyım (Detaylar avatarımda), ilk kez otomatik dizel araç (yaklaşık 6 aydır) kullandım. Genelde sakin ve devirsiz kullanan biri olarak bahsedilen yakıt değerlerini yakalamak imkansızken sırf şanzımandan konfor elde etmek için yüksek devirlerde araç kullanmak istemiyorum. (Tüm test denemelerini aracı yardıra yardıra kullanarak gerçekleştirdiler. Sanki araçlarımızı son süret 3500 - 4000 d/d kullanıyoruz. Bunu izah ettim ve normal devirli, yani 1600-2200 d/d kullnımlarda bahsettiğim problem ortaya çıktı.) Bu haliyle bile 5.8 lt/ 100 km ortalamam varken yüksek devirli araç kullanımında 6.3 - 6.8 lt / 100 km ortalamalar bana göre çok fazla... EAT6 şanzıman şehir içi kullanım için çok da konforlu değil. Ancak bu bir sorunu değil, gelişim ihtiyacını göstermektedir. EAT8 kesin geliyor, hatta geldi bile denebilir. Bu kararsızlık ve geçiş problemlerini çözmek için mi geliyor bilmiyorum. Israrlı sorularıma bu konuda maalesef yanıt alamadım.

Doğrusu, belirli periyodlarda aracımı daha iyisiyle değiştirme anlamında markamı değiştirmedim. Elbette şu an ki aracımı kullanmaya devam edeceğim ancak yeniden bir maceraya kalkışırsam, mesela 3008 Allure almak için karar aşamasında EAT6 şanzıman benim için soru işareti anlamına gelmekte.

Selamlar...

Yeni Üye
    Meslek
    Mühendis
    Model
    308
    Konuyu okuyunca bende bir kaç şey yazmak istedim. Daha önce dsg, edc kullandım bence dsg den kötü değil ve dsg almaktansa eat6 yı tercih ederim. hatta kendi 308 aracımı vw hastası dsg passat ve caddy kullanan arkadaşıma test ettirdim aracımı çok beğendi. Benim aracım özellikle yumuşak kullanımda ve soğuk havalarda şanzıman yağı ısınana kadar 2 den 3 e geçerken hafif bi es veriyor sanki manuel aracta gaza basmadan ayağınızı debriyajdan çekmiş gibi oluyor. Beni çok rahatsız etmiyor. Ben araç çok az yaksın diye uğraşmadığım için biraz devirli kullanarak bunu hallediyorum. Aracım 7500 km de ve 6,5-7 litre yakıyor otomatik dizel bir araç için bu km de normal devirli kullanımda klima açık şehir içi kısa mesafe trafikte git gel bu yakıt bence normal. Zaten şanzıman yağı ısınınca sorun yok. Benim özellikle eleştirim şu yönde yokuş inerken ve yavaşlarken vites düşüşleri kararsız özellikle tam dururken 2 den 1 e geçerken gaza bastığınızda hem vites geçisini hissediyor hemde çok az bir sure gaz yemiyor. Rahatsız edecek düzeyde değil. Ayrıca çift kavramalı sistemlerden çok büyük bir eksiği yok hemde çift kavrama gibi kullanıcı hatasına karşı daha sağlam ve 70-80 binde bir baskı balata yemez. Yine alacak olsam 308 dizel eat6 alirdim. Önceden büyük bir Fransız arabası karşıtı biri olarak aracımdan çok memnunum. Yeni eat8 ve kasayı sabırsızlıkla bekliyorum. Naçizane fikirlerimi paylaştım herkese iyi akşamlar.

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Söylediklerinize aynen katılıyorum.

Aslında şunu da itiraf edeyim. İlk satın aldığım zamanlar EAT6'da vites geçişleri hiç hissedilmiyordu. Daha sonraları forumlarda yok şurası böyle, yok şundan buna geçişi şöyle gibi yazılanları okudukça vites geçişlerini çok daha hassas incelemeye, çok daha dikkatli dinlemeye başladım. Böyle bakınca ufak tefek hareketleri farkettikçe vay be adamlar doğru diyormuş, geçişlerde arada bir hissedilen anlar oluyormuş demeye başladım.

Diğer yandan çok istememe rağmen Skoda Octavia almama engel olan DSG şanzımandan uzak durduğum için son derece memnunum. Belki çift kavramalı sistemler hissettiğim %1 sarsıntıyı da hissettirmeyeceklerdi ama ne zaman yolda kalacağımı düşünerek sürekli Anadolu'nun yollarında dolaşan biri olarak üstümde yaratacağı stresi nasıl ortadan kaldıracaktım bilemiyorum.

Peugeot özellikle ekonomik, güçlü dayanıklı motorlarıyla ve üstüne üstlük EAT6 GÜVEN veren şanzımanıyla benim için de hala tek seçenek.

Her DSG sorunlu mu diye düşünülebilir. Bence elbette değildir ama hangilerinin sorunlu olduğunu bilemediğimiz için kesinlikle bana güven vermiyor.

Hani bir laf vardır " şüyuu vukuundan beter" derler, (Yani söylentisi gerçekleşmesinden kötüdür anlamında) tam da DSG'lere uygun olduğunu düşünüyorum. Sürekli şehir içinde kullansam belki göze alınabilecek olan bir risk, ağırlıklı olarak, gece gündüz şehirler arası yollarda olan biri için gerçekten çok fazla. Kumar oynamayı sevmeyen biri olarak gönül rahatlığıyla sevgili 308'imi kullanıyorum. Eylül 2016'dan beri 35 bin km yol yaptım. Şeytan kulağına kurşun hiç bir sorun yaşamadım.

Vites geçişlerinden memnunum, yakıt ekonomisinden memnunum, performansından memnunum, yol tutuşundan memnunum, hele hele rüzgarlı havalardaki çizgisini korumasına hayranım...

Önceliklerimi her açıdan karşılıyor. Daha ne olsun.
    Bir Kedim Bile Yok..

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    308
    Alıntı NecdetPek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Söylediklerinize aynen katılıyorum.

Aslında şunu da itiraf edeyim. İlk satın aldığım zamanlar EAT6'da vites geçişleri hiç hissedilmiyordu. Daha sonraları forumlarda yok şurası böyle, yok şundan buna geçişi şöyle gibi yazılanları okudukça vites geçişlerini çok daha hassas incelemeye, çok daha dikkatli dinlemeye başladım. Böyle bakınca ufak tefek hareketleri farkettikçe vay be adamlar doğru diyormuş, geçişlerde arada bir hissedilen anlar oluyormuş demeye başladım.

Diğer yandan çok istememe rağmen Skoda Octavia almama engel olan DSG şanzımandan uzak durduğum için son derece memnunum. Belki çift kavramalı sistemler hissettiğim %1 sarsıntıyı da hissettirmeyeceklerdi ama ne zaman yolda kalacağımı düşünerek sürekli Anadolu'nun yollarında dolaşan biri olarak üstümde yaratacağı stresi nasıl ortadan kaldıracaktım bilemiyorum.

Peugeot özellikle ekonomik, güçlü dayanıklı motorlarıyla ve üstüne üstlük EAT6 GÜVEN veren şanzımanıyla benim için de hala tek seçenek.

Her DSG sorunlu mu diye düşünülebilir. Bence elbette değildir ama hangilerinin sorunlu olduğunu bilemediğimiz için kesinlikle bana güven vermiyor.

Hani bir laf vardır " şüyuu vukuundan beter" derler, (Yani söylentisi gerçekleşmesinden kötüdür anlamında) tam da DSG'lere uygun olduğunu düşünüyorum. Sürekli şehir içinde kullansam belki göze alınabilecek olan bir risk, ağırlıklı olarak, gece gündüz şehirler arası yollarda olan biri için gerçekten çok fazla. Kumar oynamayı sevmeyen biri olarak gönül rahatlığıyla sevgili 308'imi kullanıyorum. Eylül 2016'dan beri 35 bin km yol yaptım. Şeytan kulağına kurşun hiç bir sorun yaşamadım.

Vites geçişlerinden memnunum, yakıt ekonomisinden memnunum, performansından memnunum, yol tutuşundan memnunum, hele hele rüzgarlı havalardaki çizgisini korumasına hayranım...

Önceliklerimi her açıdan karşılıyor. Daha ne olsun.
    Üstad demiş ki: "Belki çift kavramalı sistemler hissettiğim %1 sarsıntıyı da hissettirmeyeceklerdi ama ne zaman yolda kalacağımı düşünerek sürekli Anadolu'nun yollarında dolaşan biri olarak üstümde yaratacağı stresi nasıl ortadan kaldıracaktım bilemiyorum."

Peugeot hiç kötü bir marka değil, bilakis başı çekenlerde... Kullanılan teknoloji, dizayn ve mekanik ögeler ayrı ayrı ya da top-yekün değerlendirilse bile benim nazarımda son derece başarılı. Ancak kullandığınız marka aracı ya da çalıştığınız markayı kollamak için diğer araçlara da lütfen saygı gösterin! Rakipler çöp muamelesi yapılmayı hak etmiyor.

%1 kadar düşük bir oran olsa eminim ben de, siz de hatta cümle alem de bu konuyu burada okuyor olmazdık Oran 1-2-3. Viteslerde %90, 4-5-6. Viteslerde %1. Artık ortalamaya da aracı hangi yolda kullandığınıza göre karar verin. Türkiyedeki trafik koşullarında, insanlar sıkışık trafikte seyir ettikleri için otomatik ve ekonomik olsun diye dizel araç tercih ediyorlar. O zaman bu ne perhis bu ne lahana turşusu derler...

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Öncelikle "üstad" mertebesi ile sıfatlandırıldığım için teşekkür ederim. Ama ne yazık ki bu konuda ne üstadım ne de böyle bir iddiam var.

Diğer yandan ise şu bölümü benim yazdıklarımdan dolayı yazmışsanız garip bir anlaşmazlık içindeyiz sanırım

"Peugeot hiç kötü bir marka değil, bilakis başı çekenlerde... Kullanılan teknoloji, dizayn ve mekanik ögeler ayrı ayrı ya da top-yekün değerlendirilse bile benim nazarımda son derece başarılı. Ancak kullandığınız marka aracı ya da çalıştığınız markayı kollamak için diğer araçlara da lütfen saygı gösterin! Rakipler çöp muamelesi yapılmayı hak etmiyor."

Ne WV grubuna ne de herhangi bir marka araca "çöp" muamelesi yapmadığımı düşünüyorum. Bu yazıya konu olan paylaşımımda bile "şüyuu vuukundan beterdir" sözünü anımsattığım gibi, hepsi elbette sorunlu değildir demiştim. Anlatmaya çalıştığımı değilde, aklımızda olanı okumaya çalışmıyorsak buradan "diğer markalar çöptür" gibi bir anlamı çıkartma oldukça zor olmalı.Sorun benim açımdan sadece ve sadece "GÜVEN" sorunudur ve bu anlamı yazdıklarımdan çıkartmanın son derece kolay olduğunu düşünüyorum.
    Diğer yandan ise VW grubu araçların yumuşak karnının DSG olduğunu da halen düşünüyorum. Bu düşüncemin de değişmesi için ortada somut bir gelişme henüz görebilmiş değildim. Otomatik araç almaya karar verdiğimde tipi, kullanım hacmi, bagajı, marka imajı vs gibi özellikleri nedeniyle Octavia almamın önündeki tek engel DSG idi. Bugün de olsa yine almayacağım, almak istemeyeceğim bir şanzıman. Alanlar güle kullansınlar. Dilerim hiç bir zaman hiç bir sorunla karşılaşmazlar.

Ben almıyorum diye bir marka çöp olacaksa durum daha da vahim. Kendimi parçalasam alabileceğim araç sayısı sınırlı. Hadi bir kaçını kurtarayım. Ama emin olun yüzlerce marka araç çöp haline gelir ki bu da ciddi bir haksızlık olur.

Ayrıca;
    "Peugeot hiç kötü bir marka değil, bilakis başı çekenlerde... Kullanılan teknoloji, dizayn ve mekanik ögeler ayrı ayrı ya da top-yekün değerlendirilse bile benim nazarımda son derece başarılı." Cümlelerinden sonra "%1 kadar düşük bir oran olsa eminim ben de, siz de hatta cümle alem de bu konuyu burada okuyor olmazdık Oran 1-2-3. Viteslerde %90, 4-5-6. Viteslerde %1. Artık ortalamaya da aracı hangi yolda kullandığınıza göre karar verin."

Benim gibi "üstad" olmayanların kafası ister istemez bu durumda karışıyor. Size göre
    "son derece başarılı teknolojii dizayn ve mekanik ögeler" iledonanmış bir aracın vites geçiş sarsıntılarındaki "Oran 1-2-3. Viteslerde %90," ise nasıl başarılı olarak isimlendirilebiliyorsunuz? Bu nasıl bir başarı kriteridir ki 1-2-3. viteslerde sarsıntı oranı %90 lara kadar çıkıyor ve buna rağmen size göre araç "son derece başarılı teknolojii dizayn ve mekanik ögeler" den meydana gelebiliyor? Ben öyle olduğunu düşündüğüm bir aracı başarılı sınıfına koyamam. Sonuç olarak. Polemiği uzatmak istemiyorum. Beğenme hakkımız olduğu gibi beğenmeme hakkımız da vardır ve bu hak bütün araçlar için geçerlidir. Biri Peugeot 308'i beğenir biri VW Golf'ü ya da bambaşka bir aracı.

Benim kriterlerime göre EAT6'lı 308 DSG'li araçlara göre önde geliyor. Bunun da nedeni, kendi gözlemlerim, bilgi ve deneyimine saygı duyduğum dostlarımın bana anlattıkları ve internet forumlarında takip edebildiğim kadarıyla DSG'nin bana güven vermeyişi. Umarım bir gün güvenimi kazanacak hale gelir ve ben de 1-2-3. viteslerdeki %90'lık sarsıntı olayından kurtulurum. Marka da "çöpe" gitmemiş olur.
    Bir Kedim Bile Yok..

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    308
    Öncelikle "üstad" mertebesi ile sıfatlandırıldığım için teşekkür ederim. Ama ne yazık ki bu konuda ne üstadım ne de böyle bir iddiam var.

Diğer yandan ise şu bölümü benim yazdıklarımdan dolayı yazmışsanız garip bir anlaşmazlık içindeyiz sanırım

"Peugeot hiç kötü bir marka değil, bilakis başı çekenlerde... Kullanılan teknoloji, dizayn ve mekanik ögeler ayrı ayrı ya da top-yekün değerlendirilse bile benim nazarımda son derece başarılı. Ancak kullandığınız marka aracı ya da çalıştığınız markayı kollamak için diğer araçlara da lütfen saygı gösterin! Rakipler çöp muamelesi yapılmayı hak etmiyor."

Ne WV grubuna ne de herhangi bir marka araca "çöp" muamelesi yapmadığımı düşünüyorum. Bu yazıya konu olan paylaşımımda bile "şüyuu vuukundan beterdir" sözünü anımsattığım gibi, hepsi elbette sorunlu değildir demiştim. Anlatmaya çalıştığımı değilde, aklımızda olanı okumaya çalışmıyorsak buradan "diğer markalar çöptür" gibi bir anlamı çıkartma oldukça zor olmalı.Sorun benim açımdan sadece ve sadece "GÜVEN" sorunudur ve bu anlamı yazdıklarımdan çıkartmanın son derece kolay olduğunu düşünüyorum.
    Diğer yandan ise VW grubu araçların yumuşak karnının DSG olduğunu da halen düşünüyorum. Bu düşüncemin de değişmesi için ortada somut bir gelişme henüz görebilmiş değildim. Otomatik araç almaya karar verdiğimde tipi, kullanım hacmi, bagajı, marka imajı vs gibi özellikleri nedeniyle Octavia almamın önündeki tek engel DSG idi. Bugün de olsa yine almayacağım, almak istemeyeceğim bir şanzıman. Alanlar güle kullansınlar. Dilerim hiç bir zaman hiç bir sorunla karşılaşmazlar.

Ben almıyorum diye bir marka çöp olacaksa durum daha da vahim. Kendimi parçalasam alabileceğim araç sayısı sınırlı. Hadi bir kaçını kurtarayım. Ama emin olun yüzlerce marka araç çöp haline gelir ki bu da ciddi bir haksızlık olur.

Ayrıca;
    "Peugeot hiç kötü bir marka değil, bilakis başı çekenlerde... Kullanılan teknoloji, dizayn ve mekanik ögeler ayrı ayrı ya da top-yekün değerlendirilse bile benim nazarımda son derece başarılı." Cümlelerinden sonra "%1 kadar düşük bir oran olsa eminim ben de, siz de hatta cümle alem de bu konuyu burada okuyor olmazdık Oran 1-2-3. Viteslerde %90, 4-5-6. Viteslerde %1. Artık ortalamaya da aracı hangi yolda kullandığınıza göre karar verin."

Benim gibi "üstad" olmayanların kafası ister istemez bu durumda karışıyor. Size göre
    "son derece başarılı teknolojii dizayn ve mekanik ögeler" iledonanmış bir aracın vites geçiş sarsıntılarındaki "Oran 1-2-3. Viteslerde %90," ise nasıl başarılı olarak isimlendirilebiliyorsunuz? Bu nasıl bir başarı kriteridir ki 1-2-3. viteslerde sarsıntı oranı %90 lara kadar çıkıyor ve buna rağmen size göre araç "son derece başarılı teknolojii dizayn ve mekanik ögeler" den meydana gelebiliyor? Ben öyle olduğunu düşündüğüm bir aracı başarılı sınıfına koyamam. Sonuç olarak. Polemiği uzatmak istemiyorum. Beğenme hakkımız olduğu gibi beğenmeme hakkımız da vardır ve bu hak bütün araçlar için geçerlidir. Biri Peugeot 308'i beğenir biri VW Golf'ü ya da bambaşka bir aracı.

Benim kriterlerime göre EAT6'lı 308 DSG'li araçlara göre önde geliyor. Bunun da nedeni, kendi gözlemlerim, bilgi ve deneyimine saygı duyduğum dostlarımın bana anlattıkları ve internet forumlarında takip edebildiğim kadarıyla DSG'nin bana güven vermeyişi. Umarım bir gün güvenimi kazanacak hale gelir ve ben de 1-2-3. viteslerdeki %90'lık sarsıntı olayından kurtulurum. Marka da "çöpe" gitmemiş olur.
    Merhaba,
    Belli ki üstat olma ya da olamama olgusu içerisinde pek bir takılı kalmışsınız, diğer konulara takıldığınızdan fazla kişisel algı gördüm sizin kelimelerinizde, gerek yok buna. Size tek tek yanıt vermeyeceğim. Sadece yazım kıvraklığı ile süslü satırlarınızdaki dikkatinizi, okurken de göstermenizi dileyerek, diğer araç ya da şanzımanlardan bağımsız sadece EAT6 için bildirdiğim 3-5 satır yukarıdaki yazdıklarımı tekrar ve tekrar okumanızı tavsiye ediyorum.

"
    EAT6 Şanzıman;
    1. Uzun yolda 4-5-6 vites geçişleri başarılı.
    2. Şehir içi trafiğinde, dur kalk ve sabit hız trafiğinde çokça vites geçiş kararsızlığı yaşamakta, çift kavramalı şanzımanlara göre sarsıntılı geçiş görülmekte daha az konfor sunmakta.
    3. Yüksek devirlerde daha az sarsıntı yada ileri itme hissi yaşatmakta.
    4. Yokuş yukarı ya da aşağıya vites geçişlerinde daha fazla sarsıntı ya da itme hissi yaşatmaktadır.
    5. Söylenenlere göre ısınma ve mekanik sorunsuzluk diğerlerine göre daha iyiymiş. Kendi adıma bu güne kadar negatif bir şey görmedim.

Sonuç olarak; Yaklaşık on yıldır peugeot un bu segmentinin kullanıcısıyım (Detaylar avatarımda), ilk kez otomatik dizel araç (yaklaşık 6 aydır) kullandım. Genelde sakin ve devirsiz kullanan biri olarak bahsedilen yakıt değerlerini yakalamak imkansızken sırf şanzımandan konfor elde etmek için yüksek devirlerde araç kullanmak istemiyorum. (Tüm test denemelerini aracı yardıra yardıra kullanarak gerçekleştirdiler. Sanki araçlarımızı son süret 3500 - 4000 d/d kullanıyoruz. Bunu izah ettim ve normal devirli, yani 1600-2200 d/d kullnımlarda bahsettiğim problem ortaya çıktı.) Bu haliyle bile 5.8 lt/ 100 km ortalamam varken yüksek devirli araç kullanımında 6.3 - 6.8 lt / 100 km ortalamalar bana göre çok fazla... EAT6 şanzıman şehir içi kullanım için çok da konforlu değil. Ancak bu bir sorun değil, gelişim ihtiyacını göstermektedir. EAT8 kesin geliyor, hatta geldi bile denebilir. Bu kararsızlık ve geçiş problemlerini çözmek için mi geliyor bilmiyorum. Israrlı sorularıma bu konuda maalesef yanıt alamadım.

Doğrusu, belirli periyodlarda aracımı daha iyisiyle değiştirme anlamında markamı değiştirmedim. Elbette şu an ki aracımı kullanmaya devam edeceğim ancak yeniden bir maceraya kalkışırsam, mesela 3008 Allure almak için karar aşamasında EAT6 şanzıman benim için soru işareti anlamına gelmekte.
    "
    Bir tavsiye de; kullandığınız aracınızdan memnun iseniz onu istediğiniz kadar övebilirsiniz. Ya da kullandığınız aracınızdan memnun değilseniz onu istediğiniz kadar yerebilirsiniz de! Ama kullanmadığınız araçlar hakkında "başkalarının görüşlerini ve forum yazılarını referans göstererek" tespitler yaparsanız bu sizin görüşünüz olmaz. O nedenle marka çöp olmuş / olmamış önemli değil. Önemli olan görüşünüzün çöp olup olmaması..

Selamlar..

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Polemiği uzatmamak adına son defa yanıt verip ardından konuyu kendi açımdan kapatacağım.

EAT6 Şanzıman;
    1. Uzun yolda 4-5-6 vites geçişleri başarılı. <<< Doğrudur. Yalnız uzun yolda 1-2-3. vitesleri görmek pek mümkün olmuyor. Onlar başarısız mı bilemiyoruz. Değil mi?

2. Şehir içi trafiğinde, dur kalk ve sabit hız trafiğinde çokça vites geçiş kararsızlığı yaşamakta, çift kavramalı şanzımanlara göre sarsıntılı geçiş görülmekte daha az konfor sunmakta. <<< Çift kavramalı şanzımanlar daha sarsıntız bu konuda zaten hemfikiriz.(%1) Ama EAT6 kararsızlık yaşamıyor. Sunduğu konfor ise beni hiç mi hiç rahatsız etmiyor.

3. Yüksek devirlerde daha az sarsıntı yada ileri itme hissi yaşatmakta. <<< Yüksek devirlerde kullanmayı hiç sevmem. O durumda daha da az sarsıntı yapıyorsa harika. Ama ben sakin kullanan biri olarak aracı bağırtarak kullanmayı mantıklı, ekonomik ve konforlu bulmuyorum.

4. Yokuş yukarı ya da aşağıya vites geçişlerinde daha fazla sarsıntı ya da itme hissi yaşatmaktadır. <<< Böyle bir durumla da karşılaşmıyorum. Bu 3. otomatik aracım. (ilki 1981 Model FORD TAUNUS 2000cc 3 vites otomatikti, diğeri Opel Corsa 2010 S-tronic mi neydi adı EAT6'ya laf edenlere ceza olarak Corsa vermek lazım bence..)

5. Söylenenlere göre ısınma ve mekanik sorunsuzluk diğerlerine göre daha iyiymiş. Kendi adıma bu güne kadar negatif bir şey görmedim. << Bende görmedim. Zaten benim için ilk sırada gelen özellik de burada... Öncelikle sorunsuz bir şanzıman olmasını önemsediğimi sanırım daha önceki yazdıklarımdan anımsarsınız.

Yakıt konusuna gelince, daha önce defalarca paylaşımlarda bulunmuştum. Oturup yeniden paylaşmayı gerekli görmüyorum. Ama hiç bir zaman 5.8 ortalamalar benim aracımın özellikleri arasında yer almıyor. Şehirler arası yollarda genellikle 4.5-4.7 Lt ortalamalarında, otobanlarda yüksek hızlarda 4.9-5.0 lt, Şehir içinde özellikle de İstanbul'un dayanılmaz trafiğinde 5.0-5.5 Lt ortalamalar ile kullanıyorum. Ne yaparsanız yapın 5.8'lerin altını göremiyorsanız her ne yapıyorsanız yapmaktan vazgeçmenizi öneririm.

Konfor elde etmek için yüksek devirlerde araç kullanmak, testlerde yardıra yardıra kullananlar gibi kullanmak... Bu sözler kime özel bilemiyorum. Ama benimle bir alakası yok. Hiç bir zaman "yardıra yardıra" araç kullanmadım. Halen de kullanmıyorum. O nedenle o şekilde kullanınca araç nasıl daha konforlu oluyor onu da bilemiyorum. Kullananlara sormak lazım. Benim anlayışıma göre yardıra yardıra kullanılan araçta konfor düşer. Acaba konfor derken farklı duygulardan mı söz ediyoruz diye düşünmeden edemiyorum.

EAT6 sizin için soru işareti anlamına geliyormuş. Olabilir. Buna bir sözüm yok. Ne şanzıman imalatçısıyım ne de Peugeot satış temsilcisi. Ben de DSG'lere güvenmiyorum örneğin hatta bu bir soru işaretininde ötesinde...

Gelelim bazı sözlere;

"Ama kullanmadığınız araçlar hakkında "başkalarının görüşlerini ve forum yazılarını referans göstererek" tespitler yaparsanız bu sizin görüşünüz olmaz. O nedenle marka çöp olmuş / olmamış önemli değil. Önemli olan görüşünüzün çöp olup olmaması.."

Şimdi bakın genç kardeşim, bir sözün bir yerini kırpıp kalan bölümünü örnek olarak verirseniz o durumda en hafif deyimle haksızlık yaparsınız. Cümlemi tekrar okuyun önce bir. "Bunun da nedeni, kendi gözlemlerim, bilgi ve deneyimine saygı duyduğum dostlarımın bana anlattıkları ve internet forumlarında takip edebildiğim kadarıyla DSG'nin bana güven vermeyişi." Kendi gözlemlerim bölümünü beğenmediniz mi? Kendi gözlemlerimi nasıl elde etmiş olabilirim? Bir soruverin bakalım?

Kullandığım kiralık araçların sayısını anımsamıyorum ama sonuç olarak 1-2 günlük kullanımlardı. En büyük gözlemim ise yeğenimin sahip olduğu Seat Leon DSG 7 vitesli aracı. 2014 model. Hala 30 bin kmde. 2 Kere şanzıman tamirine gitti. Ama olabilir o da bir ölçü değil. Seat'ı özellikle EAT6'yı aldıktan sonra daha dikkatli kullandım. Bir çeşit kendimce karşılaştırmak amacıyla. Ben ciddi bir fark görmedim. Seat'ın direksiyonuna geçince "yağ" gibi giden, EAT6'a geçince sarsıntılı ilerleyen bir araç farkı yok. O da güzel gidiyor, bu da. Çok istisnai durumlarda belki daha kolay vites geçişi olduğu için hafif (benim %1 dediğim durum) sarsıntılar Seat'ta yok. Ama bu sarsıntılardan çok daha fazlasını yollardaki çukurlardan, tümseklerden duyuyoruz zaten. Bendeki "güven" eksikliği olmasa birbirlerine yakın araçlar der geçerim.

Yani beğenmeyip çöpe attığınız "kendi gözlemlerim" bölümünün bir kısmı buradan geliyor. Elbette bu işin ustası olanlara da sormayı, onların bilgi, görüş ve deneyimlerinden yararlanmak her insanın yapması gereken bir girişimdir. Eminim sizde uzmanı olmadığınız konularda önce araştırır, bilgi toplarsınız. Ya da her marka ve model araçtan birer tane edinip binlerce km kullanıp sonra da kendi görüş ve düşüncelerinizi mi geliştiriyorsunuz? Üzgünüm ben bu lükse sahip değilim. Forumlar ise zaten kesişme noktamız. Forumlar olmasa bu konuşmaların da hiç biri olmaz, sizin deneyimlerinizden haberdar da olamazdım.

Düşüncelerin çöpe gitmesi konusu da son sözüm olsun. Şu ana kadar karşımdaki bir insanın büyük oranda düşüncelerine katılmasam da herkesin düşüncesi değerli ve kendince önemlidir diye düşündüğüm, değerli gördüğüm için oturup bu yazıyı yazdım. Düşüncelerime katılmak zorunda değilsiniz, farklı düşünmeye de devam edebilirsiniz ama düşüncelerimin çöp olduğunu söylemeniz en iyi söylemle
    ayıptır. Sizin değerli düşüncelerinizin yanında benimkiler çok sıradan ve size çok değersiz gelebilir. Ama ne yapayım ben böyle düşünüyorum. Ne olacak şimdi? Ya da bir empati yapın bakalım sizinkiler bana nasıl geliyor? Ama düşüncelerinize "çöp" diyemem. Diğer açıdan ise "marka çöp" dedin iddianızdan vazgeçmeniz de bir ilerlemedir. Marka çöpten kurtuldu, benim düşünceler gitti. Varsın olsun, canınız sağolsun.

Her şeye rağmen, bu tartışma boyunca böyle uzun yazıları okumak zorunda kalan forumdaki arkadaşlar da kusura bakmasınlar. Paylaşım ortamlarında konuyu kendimce detayları ile aktarma gayretim nedeniyle böyle uzadı. Neyse artık rahat olabilirsiniz bu konu burada benim açımdan bitmiştir.

DSG'lere güvenmiyorum. EAT6'dan memnunum.

Allah kimseye kaza bela vermesin. Araçları her ne marka ve model olursa olsun güzel günlerde, sağlıkla, keyifle sorunsuz bir şekilde kullansınlar. Teşekkürler.
    Bir Kedim Bile Yok..

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    308
    Polemiği uzatmamak adına son defa yanıt verip ardından konuyu kendi açımdan kapatacağım.

EAT6 Şanzıman;
    1. Uzun yolda 4-5-6 vites geçişleri başarılı. <<< Doğrudur. Yalnız uzun yolda 1-2-3. vitesleri görmek pek mümkün olmuyor. Onlar başarısız mı bilemiyoruz. Değil mi?

2. Şehir içi trafiğinde, dur kalk ve sabit hız trafiğinde çokça vites geçiş kararsızlığı yaşamakta, çift kavramalı şanzımanlara göre sarsıntılı geçiş görülmekte daha az konfor sunmakta. <<< Çift kavramalı şanzımanlar daha sarsıntız bu konuda zaten hemfikiriz.(%1) Ama EAT6 kararsızlık yaşamıyor. Sunduğu konfor ise beni hiç mi hiç rahatsız etmiyor.

3. Yüksek devirlerde daha az sarsıntı yada ileri itme hissi yaşatmakta. <<< Yüksek devirlerde kullanmayı hiç sevmem. O durumda daha da az sarsıntı yapıyorsa harika. Ama ben sakin kullanan biri olarak aracı bağırtarak kullanmayı mantıklı, ekonomik ve konforlu bulmuyorum.

4. Yokuş yukarı ya da aşağıya vites geçişlerinde daha fazla sarsıntı ya da itme hissi yaşatmaktadır. <<< Böyle bir durumla da karşılaşmıyorum. Bu 3. otomatik aracım. (ilki 1981 Model FORD TAUNUS 2000cc 3 vites otomatikti, diğeri Opel Corsa 2010 S-tronic mi neydi adı EAT6'ya laf edenlere ceza olarak Corsa vermek lazım bence..)

5. Söylenenlere göre ısınma ve mekanik sorunsuzluk diğerlerine göre daha iyiymiş. Kendi adıma bu güne kadar negatif bir şey görmedim. << Bende görmedim. Zaten benim için ilk sırada gelen özellik de burada... Öncelikle sorunsuz bir şanzıman olmasını önemsediğimi sanırım daha önceki yazdıklarımdan anımsarsınız.

Yakıt konusuna gelince, daha önce defalarca paylaşımlarda bulunmuştum. Oturup yeniden paylaşmayı gerekli görmüyorum. Ama hiç bir zaman 5.8 ortalamalar benim aracımın özellikleri arasında yer almıyor. Şehirler arası yollarda genellikle 4.5-4.7 Lt ortalamalarında, otobanlarda yüksek hızlarda 4.9-5.0 lt, Şehir içinde özellikle de İstanbul'un dayanılmaz trafiğinde 5.0-5.5 Lt ortalamalar ile kullanıyorum. Ne yaparsanız yapın 5.8'lerin altını göremiyorsanız her ne yapıyorsanız yapmaktan vazgeçmenizi öneririm.

Konfor elde etmek için yüksek devirlerde araç kullanmak, testlerde yardıra yardıra kullananlar gibi kullanmak... Bu sözler kime özel bilemiyorum. Ama benimle bir alakası yok. Hiç bir zaman "yardıra yardıra" araç kullanmadım. Halen de kullanmıyorum. O nedenle o şekilde kullanınca araç nasıl daha konforlu oluyor onu da bilemiyorum. Kullananlara sormak lazım. Benim anlayışıma göre yardıra yardıra kullanılan araçta konfor düşer. Acaba konfor derken farklı duygulardan mı söz ediyoruz diye düşünmeden edemiyorum.

EAT6 sizin için soru işareti anlamına geliyormuş. Olabilir. Buna bir sözüm yok. Ne şanzıman imalatçısıyım ne de Peugeot satış temsilcisi. Ben de DSG'lere güvenmiyorum örneğin hatta bu bir soru işaretininde ötesinde...

Gelelim bazı sözlere;

"Ama kullanmadığınız araçlar hakkında "başkalarının görüşlerini ve forum yazılarını referans göstererek" tespitler yaparsanız bu sizin görüşünüz olmaz. O nedenle marka çöp olmuş / olmamış önemli değil. Önemli olan görüşünüzün çöp olup olmaması.."

Şimdi bakın genç kardeşim, bir sözün bir yerini kırpıp kalan bölümünü örnek olarak verirseniz o durumda en hafif deyimle haksızlık yaparsınız. Cümlemi tekrar okuyun önce bir. "Bunun da nedeni, kendi gözlemlerim, bilgi ve deneyimine saygı duyduğum dostlarımın bana anlattıkları ve internet forumlarında takip edebildiğim kadarıyla DSG'nin bana güven vermeyişi." Kendi gözlemlerim bölümünü beğenmediniz mi? Kendi gözlemlerimi nasıl elde etmiş olabilirim? Bir soruverin bakalım?

Kullandığım kiralık araçların sayısını anımsamıyorum ama sonuç olarak 1-2 günlük kullanımlardı. En büyük gözlemim ise yeğenimin sahip olduğu Seat Leon DSG 7 vitesli aracı. 2014 model. Hala 30 bin kmde. 2 Kere şanzıman tamirine gitti. Ama olabilir o da bir ölçü değil. Seat'ı özellikle EAT6'yı aldıktan sonra daha dikkatli kullandım. Bir çeşit kendimce karşılaştırmak amacıyla. Ben ciddi bir fark görmedim. Seat'ın direksiyonuna geçince "yağ" gibi giden, EAT6'a geçince sarsıntılı ilerleyen bir araç farkı yok. O da güzel gidiyor, bu da. Çok istisnai durumlarda belki daha kolay vites geçişi olduğu için hafif (benim %1 dediğim durum) sarsıntılar Seat'ta yok. Ama bu sarsıntılardan çok daha fazlasını yollardaki çukurlardan, tümseklerden duyuyoruz zaten. Bendeki "güven" eksikliği olmasa birbirlerine yakın araçlar der geçerim.

Yani beğenmeyip çöpe attığınız "kendi gözlemlerim" bölümünün bir kısmı buradan geliyor. Elbette bu işin ustası olanlara da sormayı, onların bilgi, görüş ve deneyimlerinden yararlanmak her insanın yapması gereken bir girişimdir. Eminim sizde uzmanı olmadığınız konularda önce araştırır, bilgi toplarsınız. Ya da her marka ve model araçtan birer tane edinip binlerce km kullanıp sonra da kendi görüş ve düşüncelerinizi mi geliştiriyorsunuz? Üzgünüm ben bu lükse sahip değilim. Forumlar ise zaten kesişme noktamız. Forumlar olmasa bu konuşmaların da hiç biri olmaz, sizin deneyimlerinizden haberdar da olamazdım.

Düşüncelerin çöpe gitmesi konusu da son sözüm olsun. Şu ana kadar karşımdaki bir insanın büyük oranda düşüncelerine katılmasam da herkesin düşüncesi değerli ve kendince önemlidir diye düşündüğüm, değerli gördüğüm için oturup bu yazıyı yazdım. Düşüncelerime katılmak zorunda değilsiniz, farklı düşünmeye de devam edebilirsiniz ama düşüncelerimin çöp olduğunu söylemeniz en iyi söylemle
    ayıptır. Sizin değerli düşüncelerinizin yanında benimkiler çok sıradan ve size çok değersiz gelebilir. Ama ne yapayım ben böyle düşünüyorum. Ne olacak şimdi? Ya da bir empati yapın bakalım sizinkiler bana nasıl geliyor? Ama düşüncelerinize "çöp" diyemem. Diğer açıdan ise "marka çöp" dedin iddianızdan vazgeçmeniz de bir ilerlemedir. Marka çöpten kurtuldu, benim düşünceler gitti. Varsın olsun, canınız sağolsun.

Her şeye rağmen, bu tartışma boyunca böyle uzun yazıları okumak zorunda kalan forumdaki arkadaşlar da kusura bakmasınlar. Paylaşım ortamlarında konuyu kendimce detayları ile aktarma gayretim nedeniyle böyle uzadı. Neyse artık rahat olabilirsiniz bu konu burada benim açımdan bitmiştir.

DSG'lere güvenmiyorum. EAT6'dan memnunum.

Allah kimseye kaza bela vermesin. Araçları her ne marka ve model olursa olsun güzel günlerde, sağlıkla, keyifle sorunsuz bir şekilde kullansınlar. Teşekkürler.
    Çok fazla kişiselleştirdiniz bu konuyu. Tartışmak istediğim tek şey, hoşnutsuz olduğum ve hali hazırda kullandığım aracımın şanzımanı! Teknik olarak fikir alışverişi boyutunda eminim bu satırları okuyanlar bilgilenmiş, aydınlanmış ve herkes kendine düşen payı almıştır. Bunun dışında geriye kalanlar çöp olmaktan öteye gitmiyor sanırım

Sözün özü; fikirlerinizi değersizleştirmek gibi bir niyetim yok, size ayıp ettiğimi düşündüğünüz her konu için sizden özür dilerim. İzmirde olsanız da keşke aracımla bir test sürüşü yapsak birlikte. Belki derdimi daha iyi anlatabilirdim.

Selamlar, saygılar...

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Rica ederim.
    Bir Kedim Bile Yok..

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    308
    ......

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Yazı dilinde birçok şeyi net ifade edemiyoruz. Karşımızdaki insanı kıracak incitecek sözlerden uzak durmak konusunda hassasiyet göstermeliyiz. Anlayışınız için teşekkürler
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Aktif Üye
    Meslek
    öğretmen
    Model
    407
    En güzeli manueldir.Basittir, düzdür,kontrol sendedir,bakımı ucuzdur,ustası çoktur.

Yeni Üye hasanoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bankacı
    Model
    308
    merhabalar
    2 sene 20.000 km boyunca 2012 model golf 6 tsi highline dsg kullandım istanbul içinde ve uzun yolda, mart 2017 den beri de 3.000 km'dir 308 1.2 130 allure eat6 kullanıcısıyım. İki şanzımanın yapısı da farklı biri çift kavramalı biri tam otomatik, o yüzden bire bir aynı sürüş özelliklerine sahip olmalarını beklememek gerek, ama bence eat6 da gayet başarılı bir şanzıman, eat6'nızda bahsettiğiniz problemler benim aracımda olmadı. Necdet bey'e katılıyorum, ben dsg'de hiç bir problem yaşamadım, ancak benden önceki sahibi iyi niyet garantisinden şanzımanın 1-2 parçasında değişiklik yaptırmış. sıkışık trafikte-dur kalkta şanzıman ısınmasın diye manuel kullanırdım, ya da çok sıkışık trafikte beklerken boşa alırdım vs, ancak eat6 da bu kadar hassas davranmaya gerek kalmıyor, benim kendi açımdan da aradığım buydu aslında. şanzıman problemi yaşamadan yoluma devam edebilmek.
    2015 Peugeot 308 T9 1.2 130 Allure EAT6
    2012 Golf Mk6 TSI Highline 122Hp DSG

Aktif Üye mechanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Makina Y. Müh.
    Model
    308
    Otomatik şanzımanların karmaşık yapıları ile sorun çıkarma ihtimallerinin yüksek olduğu her zaman bilinir. Bu nedenle bu araçları satın alırken bu risk ile beraber satın alıyoruz.

Teknik işlerde "En iyi çözüm, en basit olanıdır" diye bir kural vardır. Bu nedenle ben hiçbir zaman otomatik vites araç kullanmadım, bundan sonra da anormal bir durum olmazsa kullanmayı düşünmüyorum.

Tabii ki her ne olursa olsun başınıza gelen hoş değil. Umarım en hızlı şekilde çözüme kavuşur.

Bu arada ben bu forumda diğer markalara çöp muamelesi yapıldığını hiç görmedim ama diğer forumlarda Peugeot'lara defalarca çöp muamelesi yapıldığını görebilirsiniz. Ben şu anda Peugeot kullanmamama rağmen her gün foruma girerim. Peugeot forumu da olduğu için seviyeyi bozmadan diğer markalara ufak tefek sallama hakkımız olsun artık.
    2012 Ford Focus Titanium 5P 1.6 TDCI 115 HP 6 ileri manuel (Kum Gri)

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler