20 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Acemi Üye
    Meslek
    Teknisyeni
    Model
    301

301 Partikül Filtresi Temizleme Sıvı Haznesi

Değerli arkadaşlar, bu konuyu yeni tanıştığım 301 Partikül filtresinin temizleme sıvı haznesi ve pompası hakkında yaşadığım sorun ile ilgili farkındalık oluşturması, daha çok kişiye ulaşması ve umarım kimsenin başına gelmez ama birilerinin yararına olabilir diye açıyorum...

Geçen hafta dikkatsizliğim ve talihsizliğim sonucunda evin garajına girerken arabaın altını hafifçe vurdum, bunu gören komşum garaja inip ''Arabanın altından birşey düştü ve yağ gibi birşey aktı'' demese sorunum daha büyük olacaktı.

Garaj girişi civarı ve karşısına gelişigüzel bırakılan araçlar sebebiyle düz giremedim ve çapraz girme mecburiyetim sebebiyle sağ arka tekerin ön kısmını vurmuşum, araç içerisinden çok az bir çarpma sesi geldi. Fakat durum aşağıdaki şekilde parçalanan bir kapak, düşen bir torba ve suçsuz yere tekme yiyen bir aslan tekeri

Malum temizleme sıvısı:

[IMG][/IMG]

Kırılan, hatta parçalanan Kapak:

[IMG][/IMG]

Ertesi gün parçaların fotoğrafını yetkili serviste çalışan bir abimize gönderdim, yaklaşık 2,000 tl ye parçaların değişebileceğini söyledi, temizleme sıvısı dolu sayılır dedim ama değiştiriyorlarmış yine de

Kimseden fayda olmadığını, el eşeğinin artık türkü çağırarak da aranmadığını görünce İş başa düştü, paramparça olan hazne parçalarını birleştirmek ve kırılan pompa ağzını yapıştırmak üzere işe koyuldum.

Arabanın sağ arka tekeri önündeki kriko yerleştirerek altına yattım, Pompanın pünomatik hortum giriş kısmını tırnaklarına bastırarak söktüm, pompanın soketini de güç bela söktüm.

Pompa girişi ve kırılan kısım bu şekildeydi.

Bahsettiğim kırılan yerin partikül filtre deposu kısmında kalan ucu:

[IMG][/IMG]

Bahsettiğim kırılan yerin Pompa kısmında kalan ucu:

[IMG][/IMG]

önce bu iki parçayı balata spreyi ile yıkadım, sonra japon yapıştırıcı ile sabitledim, bütünlük sağlandıktan sonra müsait görünen dört köşesinden ince tel ile dikme işlemi uyguladım. ağız kısmından hava vererek kapanmadığından emin oldum.

Devamında ise epoxy dediğimiz çift maddeli özel bir yapıştııcı ile yapıştırdım, dış katmanın donması 2 saat civarı sürdü, akma yapmaması için sürekli olarak çevirdim.

Donduktan sonraki hali:

Sonra kapağa yöneldim, tüm parçaları dikkatle yıkadım, yapıştırmadan önceki hali:

parçalara dikkatle bakarak nereden ve nasıl kırıldığına bakarak önce birleşme yüzeylerini japon yapıştırıcı ile yapıştırıp sonrasında inşaat teli olartak bilinen kalın teli pürmüz ile kızdırıp kırıklar arasına gömdüm, buda bir dikme işlemi.

Bir ara umutsuzluğa kapılsam da bütünlüğü sağlamamın mümkün olmayacağını düşünsem de çok şükür bir araya geldi. Daha sonra sıcak silikon ile birleşen yüzeylere içten destek verdim.
    Sonrası:

Kapağın oturduğu yuva:

[/B]
    [IMG][/IMG]

Sonrasında pompa giriş ağzındaki epoxy nin de tamamen donması ile dağıttığım pompa girişini temizleyip kapadım, pompanın üst kapağını söküp motora direkt olarak voltaj vererek pompayı kontrol ettim. Soketten voltaj vererek risk almak istemedim.
    Pompanın üstten görünüşü:

Daha sonra partikül temizleme sıvısı içerisine dolan havayı elimle sıkarak boşalttım ve pompa ağzına taktım. Pompaya haricen voltaj vererek emme yapmasını bekledim, epey zaman aldı, hatta temizleme sıvısının torbasını baş aşağı çevirerek basınç yapmasını sağladım, sonra azar azar akmaya başladı ve 5-10 damla boşa aktıktan sonra motoru durdurdum.

Arabanın yanına inerek sağ altına tekrar yattım, kırılan haznenin araçtaki karşılığı olan bir yer de kırılmış, orayı da yapıştırıp aynı şekilde inşaat telini kızdırıp gömdüm, kırılan hazne için pompanın ayaklarına göre yuvalar var, oraya pompayı oturtup kapağı yerine yerleştirdim, 3 adet yaylı plastik vidayı takıp hazneyi sabitledim.

Daha sonra ise pompanın çıkışından partikül filtresine doğru giden hortumu taktım, pompanın soketini de taktıktan sonra işlem tamam

[IMG][/IMG]

Alttan görünüş (parça temizliğinden belli oluyor) :

Besmele çekerek marşa bastım, problem yok, 10-15 dakika kadar takım taklavatı toplayana kadar çalıştırdım sorun yok, birkaç gündür kullanıyorum, hatta 300 km kadar yol yaptım arıza lambası, ya da bir sorun olmadı.

Haftasonu servise gittim, yetkili bir abi ile görüşerek durumu anlattım, kafama takılan durum pompa çıkışından partikül filtresine giden hortumdan aşağı malum temizleme sıvısından akmıştı biraz, acaba o hortumun havasını almak gerekiyormuydu?
    Kendisi gerek yok, sorun olsa araba arıza lambası yakardı dedi pek tatmin olmadım çünkü bu pompa sadece filtre tıkanıp belli doluluk oranına ulaştığında çalışarak filtreye sıvının yeterince gönderimini sağlıyor, ya arada kalan hava?

Neyse inşaALLAH sorun olmaz diyerek halen arada bir altına eğilip bakarak devam ediyorum

Sürçü lisan ettiysem affola, bir yaraya merhem olabilmek dileklerimle...
    Konu efecelebi tarafından (25-04-2017 Saat 09:28 ) değiştirilmiştir.

Aktif Üye CaglarB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bankacı
    Model
    308
    Elinize sağlık güzel olmuş, 2 bin TL nedir ya insaf. inşallah sorunsuzca binersiniz geçmiş olsun.
    308 1.6 HDI(92) 2013 (SATILDI)

Acemi Üye
    Meslek
    Teknisyeni
    Model
    301
    Alıntı CaglarB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık güzel olmuş, 2 bin TL nedir ya insaf. inşallah sorunsuzca binersiniz geçmiş olsun.
    Beğenmenize sevindim Çağlar bey, çok teşekkür ederim, cümlemize kazasız belasız problemsiz...

Süper Moderatör ayı_boğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Serbest
    Model
    5008
    ilk önce geçmiş olsun, başkalarının hatası yüzünden canınınız sıkılmış ama elinize emeğinize sağlık.İnşallah hata vermez ve kazasız belasız kullanmaya devam edersiniz.
    2013 Peugeot 115 hp e-HDI 5008 Allure Navigasyon RT6 (Sedefli Beyaz

Acemi Üye
    Meslek
    Teknisyeni
    Model
    301
    Alıntı ayı_boğan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk önce geçmiş olsun, başkalarının hatası yüzünden canınınız sıkılmış ama elinize emeğinize sağlık.İnşallah hata vermez ve kazasız belasız kullanmaya devam edersiniz.
    Çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ilk başta canım sıkıldı ama bilmediğim bir şeyi daha öğrendim ve tecrübe edindim. Bu açıdan bakarak büyük bir kazanım sahibi oldum diyorum

Daha kötü biryerde başıma gelebilirdi. Yada komşu görmese daha büyük sorunlarla karsilasabilirdim...

Cümlemize kazasız belasız sorunsuz kullanımlar dilerim.

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Maharet gerektiren işler. Elinize sağlık. İnşallah herhangi bir sorun çıkmadan kullanırsınız.

Böyle bir durumda eğer uzun yola çıkacaksam aklıma takılırdı. acaba dağın başında bir yerde sıkıntı olur mu diye ister istemez düşünürdüm. Ama şehir içinde bir sorun olacağını, olursa hızlı bir çözüm bulabileceğinizi görüyorum.
    Bir Kedim Bile Yok..

Tecrübeli Üye ssgti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Elinize sağlık... El becerisi ve sabır isteyen bir çalışma olmuş
    2008 classic edition

Acemi Üye
    Meslek
    Teknisyeni
    Model
    301
    Alıntı NecdetPek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maharet gerektiren işler. Elinize sağlık. İnşallah herhangi bir sorun çıkmadan kullanırsınız.

Böyle bir durumda eğer uzun yola çıkacaksam aklıma takılırdı. acaba dağın başında bir yerde sıkıntı olur mu diye ister istemez düşünürdüm. Ama şehir içinde bir sorun olacağını, olursa hızlı bir çözüm bulabileceğinizi görüyorum.
    İnşa ALLAH Necdet bey. Çok teşekkür ederim.

Bahsettiginiz gibi Hafif bir tedirginlik​ yaşasam da çok şükür bir problem yok şimdilik, umarım olmaz

Acemi Üye
    Meslek
    Teknisyeni
    Model
    301
    Alıntı ssgti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık... El becerisi ve sabır isteyen bir çalışma olmuş
    Çok teşekkür ederim.

Yeni Üye
    Meslek
    Mühendis
    Model
    301
    Araçta partikül filtre temizleyici sıvı torbası mı varmış vay arkadaş ben de dünya para verdim partikül filtresi temizliği için tüh.

Acemi Üye
    Meslek
    Teknisyeni
    Model
    301
    Alıntı stnq3r Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araçta partikül filtre temizleyici sıvı torbası mı varmış vay arkadaş ben de dünya para verdim partikül filtresi temizliği için tüh.
    Evet hocam varmış bende biraz aci bir tecrübe ile öğrendim

Siz neden temizletmiştiniz?

3 günlük tatilde Kayseri'ye gidip geldim, vakanın üzerinden 1000 km den fazla geçti çok şükür bir problem olmadı.

Aktif Üye HarunHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    301
    Alıntı efecelebi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

3 günlük tatilde Kayseri'ye gidip geldim, vakanın üzerinden 1000 km den fazla geçti çok şükür bir problem olmadı.
    Çok geçmiş olsun, konuyu yeni fark ettim, bu kadar sıradan bir dokunuştan bu kadar büyük sıkıntı oluşmasına ve servisin bu kadar pahalı bir şekilde onarma teklifine en basit ifadeyle şaşırdım. İşin tek güzel tarafı bu kadar parçalanmış ve telef olmuş parçaları bir araya getirip işi kurtarmış olmanız. Umarım uzun soluklu bir düzeltme olmuştur, ansızın sizi bir yerde bırakmaz inşallah. Çok geçmiş olsun.
    2013 Active 1.6 HDI Köpekbalığı

Acemi Üye
    Meslek
    Teknisyeni
    Model
    301
    Alıntı HarunHoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun, konuyu yeni fark ettim, bu kadar sıradan bir dokunuştan bu kadar büyük sıkıntı oluşmasına ve servisin bu kadar pahalı bir şekilde onarma teklifine en basit ifadeyle şaşırdım. İşin tek güzel tarafı bu kadar parçalanmış ve telef olmuş parçaları bir araya getirip işi kurtarmış olmanız. Umarım uzun soluklu bir düzeltme olmuştur, ansızın sizi bir yerde bırakmaz inşallah. Çok geçmiş olsun.
    Çok teşekkür ederim Harun Hocam,

Ben de öyle umut ediyorum, geçen cmtesi günü servisteki başka bir ustaya durumu anlattım, hatta benim aracın ilk ekspertizini de kendisi yapmıştı, hiçbirşey olmaz dedi, inşaALLAH öyle olur...

Yaptığım işlemler sağlam oldu sanıyorum ama ALLAH yapısı değil kul yapısı sonuçta.

Tekrar teşekkürler...

Yeni Üye
    Meslek
    Mühendis
    Model
    301
    Alıntı efecelebi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet hocam varmış bende biraz aci bir tecrübe ile öğrendim

Siz neden temizletmiştiniz?

Hocam benim arac 5. Viteste silkeleme yapiyordu sonra 4 ve 3 te hatta 2 de yapmaya basladi gaz yemiyordu 4. Viteste devir dusup motor stop ediyordu kendini o sebeple temizlettim ustaya sordum zaten o torba bitmis onu yenilemis sorun yok yani adamlar biliyor biz cahil kalmisiz

Yeni Üye yalnızefe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Emekli
    Model
    301
    Elinize ve bilginize sağlık. Çok güzel olmuş. Ayrıca paylaşım için teşekkürler.

Acemi Üye
    Meslek
    Teknisyeni
    Model
    301
    Alıntı yalnızefe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize ve bilginize sağlık. Çok güzel olmuş. Ayrıca paylaşım için teşekkürler.
    Rica ederim ne demek

Yeni Üye
    Meslek
    teknisyen
    Model
    301
    Elinize kolunuza sağlık ayrıca güzel bir bilgilendirme olmuş. Nihayetinde ucuz bir parça değilmiş hepimizin başına gelebilecek bir durum.

Acemi Üye
    Meslek
    Teknisyeni
    Model
    301
    Alıntı bulento5 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize kolunuza sağlık ayrıca güzel bir bilgilendirme olmuş. Nihayetinde ucuz bir parça değilmiş hepimizin başına gelebilecek bir durum.

Teşekkürler, farkındalık oluşturmak istedim ben de zaten, şimdi daha dikkatli ve özenli kullanıyorum, arada bir altına eğilip bakıyorum .

Yeni Üye
    Meslek
    adfsg
    Model
    301
    hocam merhabalar . bilginiz var mı bilmiyorum ama konuyla alakalı bir sorum olacak . aynı araçtan kullanıyorum duyduğum kadarıyla bu araçlar 150 ila 180 bin km ler bandında bu sıvıyı bitiriyorlarmış . benim aracım da bu km lere yaklaştı kendim partikül sıvısını doldurma işlemini yapmak istiyorum bilgisayardan bunu aktifleştirme yapmam gerekiyor mu yoksa doldurup kullanmalı mıyım ? cevabınız için şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum .

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Alıntı mumtu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam merhabalar . bilginiz var mı bilmiyorum ama konuyla alakalı bir sorum olacak . aynı araçtan kullanıyorum duyduğum kadarıyla bu araçlar 150 ila 180 bin km ler bandında bu sıvıyı bitiriyorlarmış . benim aracım da bu km lere yaklaştı kendim partikül sıvısını doldurma işlemini yapmak istiyorum bilgisayardan bunu aktifleştirme yapmam gerekiyor mu yoksa doldurup kullanmalı mıyım ? cevabınız için şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum .

Aracınıza bu sıvı doldurulduktan sonra bilgisayarla kodlama gerekmektedir.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)