11 sonuçtan 1 ile 11 arası
    Yeni Üye yengec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Müşteri Temsilcisi
    Model
    308

308 Auto6r rölantide çalışırken giderek artan vınlama sesi...!

Merhaba arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım, 2009 model 308 Premıum Auto6r 110 HP Gri (Köpekbalığı). Daha önceden de 307 aracım vardı, yarı otomatiğe geçiş yaptım.

Aklıma takılan ve beni rahatsız eden bir ses var, özel servise sorduğumda normal dediler fakat Auto6r hakkında pek bilgim olmadığından değerli bilgi ve yorumlarını rica ederim.

Araç boştayken ve rölantide çalışırken giderek artan bir "gınn gınn gınn" sesi var ve bir dk sonra kesiliyor ve tekrardan artmaya başlıyor. Bir manyetik ses gibi birşey sanki!

Bu nedir acaba, böyle bir ses ile karşılaşan veya bilgisi olan arkadaşlar varmı?
    2009 Peugeot 308 Premıum 110 HP Auto6r Gri (Köpekbalığı)

Meslek
    Müşteri Temsilcisi
    Model
    308
    Arkadaşlar böyle bir ses duyan veya yorum yapacak biri yokmu??

İşin garip yani üç gündür bu sesi duymuyorum, hava daha soğuk olduğundamı yapıyor diye düşünüyorum! Şu an hava sıcaklıklığı sabahları soğuk fakat sert değil, ses geldiği sabahlar soğuk ve sert idi.

Meslek
    Müşteri Temsilcisi
    Model
    308
    Arkadaşlar sesi videoya alma şansım oldu, fakat ses araba stop halde, kontak açık ve fren pedalına basınca geliyor. Araba çalışır halde şu an ses yok fakat stop ederken de aynı sesi yapiyor. Şanzımanın önündeki kutucuktan geliyor ses!

https://m.youtube.com/watch?feature=...&v=SHloWPfAjKM

FREE-095 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Meslek
    Müşteri Temsilcisi
    Model
    308
    Merhaba arkadaşlar,

Dün şanzıman ile ilgili farklı bir sıkıntı yaşadım, vites otomatiğe girmiyor! Manuel olarak kullanabiliyorum fakat ekranda auto yazısı çıkmıyor ve otomatik kullanılmıyordu! aracı stop edip (iki defa) çalıştırarak sorunu giderdim şimdilik. Daha önce bir iki sefer benzer bir sıkıntı yaşamıştım kısa sürdüğü için dikkate almamıştım. Vitesi A konumuna getiriyorum fakat araç hareket etmiyor A - N - R - N - A yaparak (iki defa tekrarlayarak) vitese geçerek hareket etmiştim.

Bu tür bir sıkıntı yaşayan varmı? şanzımanı elimize almayalım

Meslek
    Müşteri Temsilcisi
    Model
    308
    Yetkili servise giderek şanzıman (vites geçişlerinde yığılma oluyor bunu gidermek için) alıştırması yapmak istedim, alıştırma için aracı aldılar test ettiler, bilgisayara bağladılar v.s.. Şanzıman alıştırmasının faydalı olmayacağını ve bu sesin bu şekilde kaybolmayacağını söylediler , bunun için;

Baskı balata, Volant, oto. vites robotu v.s v.s işçilik dahil 6,700 tl gibi bir fiyat çıkardılar ( arabam 108.000km de)

Bundan bir ay önce (şimdiki aracımı almadan önce) expertiz için 2008 premıum Auto6r 153.000 km bir araç götürmüştüm, bu araç hakkında da hemen hemen aynı şeyleri söylemişlerdi ve 7,000 tl masraf çıkardılar, almaktan vazgeçtim..

Yetkili servisten çıkarak özel peugeot servisine gittim. vınlama sesini kaydetmiştim serviste ustaya dinlettim, otomatik robotun yağ deposundaki yağın azalmış olduğunu söyledi ( şanzıman yağından farklı bir depoda farklı bir yağ) el feneri ile gösterdi gerçekten seviye yarıdaydı. Deponun 800 gr. aldığını söyledi ve üzerine kontrollü olarak yağ ilave etti, olması gereken seviyeye geldiğinde 1lt yağ bidonundan 400 gr eksildiğini, yani 400 gr ilave etmiş oldu . şu an o sesi çok hafif duyuyorum ve arabayı her çalıştırdığımda sesi dinliyorum.

Yetkili servislerin 100.000 km den sonra bu parçalar değişmeli mantığı var diye düşünmeye başladım. Arızalı olup olmaması önemli değil!! (şahsi düşüncem).

Aktif Üye
    Meslek
    MEMUR
    Model
    308
    6.700 tl nasıl bir fiyatlandırmadır öyle.

Aktif Üye Gökay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    STK
    Model
    3008
    Baskı balata volan tamamda vites robotunun bozulup değişeceğini ilk kez duydum bir 308'de (daha doğrusu A6r'da )
    rakamı yukselten belkide o kısımdır.
    3008 BlueHdi Sedefli Beyaz

Aktif Üye
    Meslek
    MEMUR
    Model
    308
    Nasıl bozulur bu robot? Aslı var mı merak ettim doğrusu, servisin uydurması ya da tahminen söylenen birşey mi?

Aktif Üye stormhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Finans
    Model
    308
    Alıntı yengec Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yetkili servise giderek şanzıman (vites geçişlerinde yığılma oluyor bunu gidermek için) alıştırması yapmak istedim, alıştırma için aracı aldılar test ettiler, bilgisayara bağladılar v.s.. Şanzıman alıştırmasının faydalı olmayacağını ve bu sesin bu şekilde kaybolmayacağını söylediler , bunun için;

Baskı balata, Volant, oto. vites robotu v.s v.s işçilik dahil 6,700 tl gibi bir fiyat çıkardılar ( arabam 108.000km de)

Bundan bir ay önce (şimdiki aracımı almadan önce) expertiz için 2008 premıum Auto6r 153.000 km bir araç götürmüştüm, bu araç hakkında da hemen hemen aynı şeyleri söylemişlerdi ve 7,000 tl masraf çıkardılar, almaktan vazgeçtim..

Yetkili servisten çıkarak özel peugeot servisine gittim. vınlama sesini kaydetmiştim serviste ustaya dinlettim, otomatik robotun yağ deposundaki yağın azalmış olduğunu söyledi ( şanzıman yağından farklı bir depoda farklı bir yağ) el feneri ile gösterdi gerçekten seviye yarıdaydı. Deponun 800 gr. aldığını söyledi ve üzerine kontrollü olarak yağ ilave etti, olması gereken seviyeye geldiğinde 1lt yağ bidonundan 400 gr eksildiğini, yani 400 gr ilave etmiş oldu . şu an o sesi çok hafif duyuyorum ve arabayı her çalıştırdığımda sesi dinliyorum.

Yetkili servislerin 100.000 km den sonra bu parçalar değişmeli mantığı var diye düşünmeye başladım. Arızalı olup olmaması önemli değil!! (şahsi düşüncem).
    O nasıl bir fiyat öyle?!!! Sakın serviste yaptırmayın o tarz kazık rakamlara, para kolay kazanılmıyor. Bu auto6r'da baskı balata volant için belirli bir km değişimi söz konusu değil. 60.000 km de değiştiren de var, benim gibi 144 küsür bin km değiştirmeden kullanan var (hoş benimkinin de eli kulağında).
    Karanlıkta koşanlar düşer...

Meslek
    Müşteri Temsilcisi
    Model
    308
    Tahminimce aslı yok sadece ses geliyordu, özel serviste yağ ilave edildi şu an bir sıkıntı yok. Anladığım kadarıyla yetkili servisler tamir etmiyor veya tamir edilebilirliğini kontrol etmiyor, " ses var değişmeli" diyorlar..

Meslek
    Müşteri Temsilcisi
    Model
    308
    Alıntı stormhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O nasıl bir fiyat öyle?!!! Sakın serviste yaptırmayın o tarz kazık rakamlara, para kolay kazanılmıyor. Bu auto6r'da baskı balata volant için belirli bir km değişimi söz konusu değil. 60.000 km de değiştiren de var, benim gibi 144 küsür bin km değiştirmeden kullanan var (hoş benimkinin de eli kulağında).

Özel serviste, 120 - 130 bin km den sonra baskı balatanın değişim zamanının geldiğini söylüyor ( tamamen kullanıcıya bağlı). Şu an benim baskı balata dan herhangi bir şikayetim yok, en azından beni rahatsız eden bir şey yok. Tamamen servislerin ezberi bu 100 binden sonra gelen arabalara aynı şeyleri söylüyorlar. (götürdüğüm her iki araç için aynı şeyleri söylediler)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)