Sayfa 1/6 123 ... SonSon
117 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    Memur
    Model
    308

1.2 puretech eat6 silkelenme-tekleme sorunu

Merhabalar. 2014 model aracim genelde rampa çikarken ve araba çok dolu iken sanki silindirin bir tanesi anlik ateşleme yapmiyor ve motor silkeleniyor. Uzun yolda fark ettim önce yakit tüketimim artti sonra motor ara ara silkelenmeye başladi. Bende manuel moda alip düşük vites yüksek devirde biraz kullandim sonrasinda yakit tüketimi normale döndü ve silkeleme yapmadi. Silkelenme her zaman olmuyor bazen 2-3 hafta arayla bazende 1-2 günde bir yapiyor. Servis bilgisayara bağladiğinda herhangi bir sikinti olmadiğini söylüyor. (not: Bu sebepten 2 defa yolda kaldim ve son 1 yilda 4 defa bujilerim değişti.)

yardimci olursaniz sevinirim.

Uzman Üye mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    406
    yakıt filtresi ne zaman değişti acaba,kirli yakıt ve yakıt filtresi de tekleme sorunlarına neden olabiliyor,depo içinde kalan pislikler falan.aracın herhangibir arıza vermemesi aklıma bu olasılığı getirdi ama tabi başka sebepleri de olabilir.
    2010 Peugeot 308 Millesim 1.6 HDI 112 HP Auto6R inci siyahı.
    2001 Peugeot 406 SV BVA
    2001 Peugeot 406 Coupe 2.0

Yeni Üye
    Meslek
    Memur
    Model
    308
    Servise sorduğumda bu modelin yakıt filitresi olmadığını söyledi. Motor temizleyici sıvılar faydalı olur mu?

Yeni Üye
    Meslek
    Turizm
    Model
    308
    Merhaba, aracınız da yaşadığınız sorunun aynısı bende de mevcut hatta fazlası var. Muhtemelen siz çok KM yapmadınız o nedenle bu sorun sizde yeni olmalı. Kendi aracım 2015 1.2 Puretech EAT6 aracı Mayıs 2015 de sıfır KM aldım. Aracımın garantisi henüz Mayıs ayında doldu. Geçtiğimiz Haziran ayında da 45.000 bakımını yaptırdım. Bakımdan önce aracımda bir sıkıntı olduğunun farkındaydım ancak süreklilik yoktu. Rampa çıkarken ara ara silkmeler oluyordu. Buna ilave olarak seyir halinde iken tekleme ve boşta çalışırken stop edecek kadar motor devrinin alçalıp yükselmesi gibi sorunlar vardı. Servis bakımında bu sorunları ilettim ve kendileri de sözde bu şikayetler ile ilgilendiler. Servis bakımından 2 gün sonra aynı sıkıntının devam ettiğini fark ettiğimde sorunun daha ciddi olduğunu anladım. Servise yakın olmadığım için 3 hafta sonra gidebildim ancak bu arada sıkıntılar artı ve aracımın defalarca düşük devirde stop etti ve buji'si yandı. Aracım serviste 3 gün kaldı yine genel müdürlükten gelen bültene göre birtakım testler yapıldı. Araçta arıza giderildi diye teslim edildi fakat yine bir kaç gün sonra sorunun devam ettiğini fark ettim. Nihayetinde aracım Kurban Bayramın son gününe kadar dayanabildi ve şuanda yine serviste. Artık silindir kapağının açılacağı söyleniyor. Bugün almış olduğum bilgiye göre bu olay pistonların kurum bağlanmasından kaynaklanıyormuş. Bu işlemin toplam maliyeti 2500 tl civarı olduğu söyleniyor. Umuyorum ki bunun ücretini benden istemeyecekler çünkü araştırdığım kadarıyla bu motorda yaşanan ilk vaka benimki değil ve 45.000 km deki araçta bunların yaşanması son derece vahim ve kabul edilemez. Bugüne kadar Peugeot dan başka araca binmedim sırasıyla 307 1.6 HDI, ve 308 1.6 HDI araçlarım oldu ve hepsine de keyifle bindim. Herkese de önerdim ancak bu araçta hayal kırıklığı yaşıyorum çünkü pistonların belli bir KM sonrasında yine aynı sorunu yaşamayacağını garantisini servis bile veremiyor.
    Size önerim aracınızı en az 3 kez aynı şikayet ile servise götürmeniz (ancak o zaman ilgileniyorlar) ve var ise garantisini devam ettirmeniz çünkü garantiniz yok ise ikame araç alma hakkınız da olmuyor. Suan için araçsızım ve en az 1 hafta daha olmayacak. Aynı mağduriyeti yaşamamanız için size bu bilgilendirmeye yapmak benim borcumdur. İnsanların ne zorluklar ve ne hayaller ile bu araçlara sahip olduklarını sanıyorum anlatmama gerek yok! Umarım bu bilgiler işinize yarar, çok geçmiş olsun.

Yeni Üye
    Meslek
    Memur
    Model
    308
    İyi günler tamer bey. Bahsettiğiniz gibi durumlar bende de var. Aracım 42000 de şuan benim garantimde şubatta bitti. Ocak gibi servis görevlisine garantimin uzatılmasını talep ettim görevli de mümkün olmadığını ilk araç alırken yapılabildiğini söyledi. Garantim bittikten kısa bir süre sonra başka bir görevliden garanti bitmeden uzatılabileceğini öğrendim. Benim için iş işten geçmiş oldu.
    Tekleme problemini ilk fark ettikten 2-3 ay sonra yolda kaldım. Servis enjektör arızası dedi. Araçım 1 ay serviste kaldı. Orımı yapıldıktan sonra bir silindirin valfları, triger, conta vs. parçaların değiştiğini söylediler ve enjektörün değiştirilmediğini öğrendim. Sonrasında teklemeler arttı ve sabahları bazen araç stop edecek gibi yapıyor.
    Toplamda 3 defa daha aynı servise 1 defada farklı servise gittim. Araçta bir şey yok diyorlar. Sanki ben yanlış beyanda bulunuyormuşum gibi düşündüklerini hissettim. Araçtan yıldım bu şekilde aracı satıp başkalarının günahını da almak istemiyorum. Müsait olduğum bir zamanda daha büyük servise götürmeyi düşünüyorum. Eşim okula gidip geliyor araçla nasıl ayarlarım bilmiyorum artık.
    Bulunduğum il deki servisten memnun olduğum tek şey servis danışmanlarından birisinin ilgisi. Ustaların tespit edemediği arıza için onunda yapacağı bir şey yok.
    İlginize teşekkür ederim.

Yeni Üye
    Meslek
    Turizm
    Model
    308
    Sorun serviste değil çünkü hangi servise giderseniz gidin genel müdürlükten gelen talimatları uygularlar. Bir başka servise gittiğinizde de daha önce uyguladıkları işe yaramaz talimatları uygulayıp süreci uzatmaları ihtimaldir. Ancak emin olun ki servisler bu sorundan haberdar fakat hepside ağız birliği yapmış gibi. İlk zamanlar bana da sanki bu sorunları kendim uyduruyormuşum gibi davranıyorlardı. Çünkü bilgisayara bağladıklarında hata kodu bulunamıyordu. Dolayısıyla onlara göre sorun da yoktu! Artık durum öyle değil çünkü mızrak çuvala sığmaz oldu...Bence danışmanız ile görüşüp Muğla-Turmak servisi ile iletişime geçmesini önerebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Yeni Üye
    Meslek
    Memur
    Model
    308
    Teşekkür ederim. Servis danışmanı ile görüşeceğim. Genel müdürlüğün çözüm bulmasını temenni ediyorum. Sizede geçmiş olsun. Probleminiz en kısa zamanda çözüme kavuşur inşallah.

Yeni Üye
    Meslek
    Mühendis
    Model
    308
    Benim aracımda 2015 1.2 Puretech EAT6 Allure, aynı sorun bende de var bununla ilgili 2 kere servise başvurdum ama yakıttan diye işlem yapmadılar, 2 kere yakıtımı değiştirdim sorun devam ediyor. @Çilemeli arkadaşımızın yazdığı sorunlarla bire bir aynı, geçen hafta 30bin km bakımına gittim sorunu yineledim bujileri değiştirdiler (garantim devam etmesine rağmen ücretini ben ödedim) dün yine aynı sorun oldu. Sizin servisler hangi şehirde bu soruna kesin çözüm bulabilen var mı ?

Yeni Üye
    Meslek
    Grafiker
    Model
    308
    Herkese merhaba, tam aradığım aracı buldum 308 1.2 130 hp alayım derken bu silkeleme sorununu buldum, çözebilen varsa önümde tek engel bu silkeleme tekleme sorunu
    Konu farukakgun tarafından (14-11-2017 Saat 10:04 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Meslek
    Grafiker
    Model
    308
    Az önce 308 sahibi biriyle konuştum hafif silkeleme sorunu varmış, buji tırnağı kırılmış subaplar değişmiş sorun hallolmuş. Bilginiz olsun ? nasıl güvenip garantisiz 2. el alacağım kafam çorba oldu. Kendisi bu sorunun buji tırnağı olduğunu söylüyor, servisler yolda kalmadıkça müdahale etmiyor dedi.
    Konu farukakgun tarafından (14-11-2017 Saat 10:04 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Meslek
    Tedarik zinciri yönetimi / Otomotiv
    Model
    308
    Merhaba Arkadaşlar,

Arabayı genelde eşim kullanır bana iki sefer denk geldi araba yüklü bayır çıkarken hissettim çok az hissediliyordu benimkinin garantisi bu ay sonunda bitecek uzattırsammı bilemedim 2 yıl uzatma 3 bin liraya yakın. 1 yıl bin lira gibi. Geçen hafta bakıma girdi 25 binde bujiler değişti henüz bir tekleme hissetmedim. Ayrıca kurumlanma ihtimali aklıma geliyor Kurum temizleme katkısı denenebilir.

Yeni Üye scoobz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Otomotiv Mühendisi
    Model
    308
    Hazır konu 1.2lerden acılmısken sizce bu araç ederi nedir acaba, 71-72ye verirse almayı düşünüyordumda.. Daha fazla eder mi? İstenen rakama hatasız boyasız 1.6 bluehdi allure veriyorlar 79 imkansız bir kere acıkcasıda..

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...95626490/detay
    -2004 Peugeot 307 XT (satıldı)
    -2004 Pegeuot 307 XT (satıldı)
    -2006 Peugeout Makyajlı 307 Premium (satıldı)
    -1991 Bmw 3.20İA (satıldı)
    -2013 Peugeout 308- sportium - (satıldı)
    -2012 Peugeout 308- active plus (satıldı)
    -2017 Peugeout 308 Allure- (satıldı)
    -2015 Mini cooper 1.5 D- Pepper (satıldı)
    -2013 Mini countryman 1.6D - chill (satıldı)
    -2013 Bmw 1.16i sportline (satıldı)
    -2016 Peugeot 308 Allure (atkif)

Yeni Üye
    Meslek
    Grafiker
    Model
    308
    Alıntı scoobz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hazır konu 1.2lerden acılmısken sizce bu araç ederi nedir acaba, 71-72ye verirse almayı düşünüyordumda.. Daha fazla eder mi? İstenen rakama hatasız boyasız 1.6 bluehdi allure veriyorlar 79 imkansız bir kere acıkcasıda..

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...95626490/detay
    79 a bluehdi allure eat6 varsa bende alırım ama yok dostum, olanlarda perttir, active belki bulursun, temiz paketli 1.2 ler 80 bin civarı

Yeni Üye scoobz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Otomotiv Mühendisi
    Model
    308
    Alıntı farukakgun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    79 a bluehdi allure eat6 varsa bende alırım ama yok dostum, olanlarda perttir, active belki bulursun, temiz paketli 1.2 ler 80 bin civarı
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...96325139/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...60572424/detay

1.2 ler bence 70-72den fazla yapmaması gerekiyor, en temizi belki 73-74 sonuçta benzinli şehir içi 7-8litre yakıyor40-45 kuruş demek
    -2004 Peugeot 307 XT (satıldı)
    -2004 Pegeuot 307 XT (satıldı)
    -2006 Peugeout Makyajlı 307 Premium (satıldı)
    -1991 Bmw 3.20İA (satıldı)
    -2013 Peugeout 308- sportium - (satıldı)
    -2012 Peugeout 308- active plus (satıldı)
    -2017 Peugeout 308 Allure- (satıldı)
    -2015 Mini cooper 1.5 D- Pepper (satıldı)
    -2013 Mini countryman 1.6D - chill (satıldı)
    -2013 Bmw 1.16i sportline (satıldı)
    -2016 Peugeot 308 Allure (atkif)

Yeni Üye
    Meslek
    Grafiker
    Model
    308
    Şu an 1.2 puretech 308 almamamdaki tek sebep şu servislerin bile çözemediği neden olduğunu anlayamadığı titreme tekleme sorunudur, yoksa içi dışı beğenimi kazanmıştı.

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Hepsinde titreme sorunu mu var? Yoksa bazı araçlarda mı böyle bir soruna rastlandı bilemiyorum. Hepsinde olacağını sanmıyorum. Varsa tamamı geri çekilmeli. Büyük sorun demektir.

Diğer yandan bu bakış bütün araç almayı düşünenlerde olsa DSG arızası çıkıyor diye hiç bir VW grubu araç satılmazdı. Ama satış rakamları hiçte öyle göstermiyor.
    Bir Kedim Bile Yok..

Yeni Üye
    Meslek
    Grafiker
    Model
    308
    Necdet hocam dsg konusunda size katılıyorum ama bilinçli dsg kullanıcıları 2+2 yıl garanti alıyor + iyi niyet garantisi var 5 sene içinde bişey olursa cuzi bi para veriyor, sonra sat gitsin yapıyor veya yapacak. Sorun olmasa da vosvogen almam ayrı konuda da bu puretech 1.2 lerin en azından bu zamana kadar teşhisi konulmalıydı.

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Sadece bir örnek olarak vermiştim. O iyiniyet tamiri de ucuz değil. Yeğenim Leon'un ikinci arızasında "iyiniyetli" şekilde ödedi biri miktar.

1.2 Puretech lerdeki sorunu bilmiyorum. O nedenle yorumda bulunamam. Ama haklısınız, kronik bir durum varsa mutlaka bir çözüm bulunmalı. Bir markaya bu tür sorunlar yapışıyor kalıyor. Sonra düzeltmek çok daha zor. O nedenle Peugeot bir an önce böyle sorunu olan araçların durumunu herkesi tatmin edecek şekilde açıklamalı ve çözümü sunmalı.
    Bir Kedim Bile Yok..

Yeni Üye
    Meslek
    Tedarik zinciri yönetimi / Otomotiv
    Model
    308
    Yurt dışı sitelerde de araştırdım fakat bu problem ile ilgili yazılmış bir şey yok.
    Ayrıca motor citroen, pejo ve opel de gittikçe yaygınlaşıyor

Yeni Üye
    Meslek
    Grafiker
    Model
    308
    10 yıllık hondacıyım, 1,5 aydır giulietta bakıyordum bu süre içinde ilk defa başka bir araç (1.2 puretech) ilgimi çekmişti. Sorun belirlense şu değişence düzeliyor olsa yine alırım ama belirsizlik beni öldürür. Gerçekten üzgünüm.

Sayfa 1/6 123 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)