6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Aktif Üye GOXIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Tasarım Uzmanı
    Model
    308

Exclamation Elektronik Çalma Engeli Arızalı

Arkadaşlar merhaba, Son iki gündür bir sorunla karşı karşıyayım.
    Bazen araç çalıştırırken marşlama ksırasında ekranda "Elektronik Çalma Engeli Arızalı" uyarısı beliriyor ve marş işlemi olmayıp araç çalışmıyor.
    Kapatıp tekrar denediğimde bazen çalışıyor bazen yine hatayı veriyordu. Bugün ısrar etti ve birkaç denemede bile çalışmadı. Yanımda yedek anahtarı getirdiğim için onunla yola devam ettim.
    İnternetten baktığımda immobilizer hatası gibi görünüyor ama tam olarak sorun ve çözüm bulamadım. Ömer ile konuşuyoruz ama müsait olamadığı için bir yol katedemedik. Buraya yazıyorum ki hem başka arkadaşlara yardımcı olur hem de çözüm buluruz.
    Ömer çipte sorun vardır yeniden kodlamak gerekir dedi. Biraz özel bir hata gibi geldiği için maliyetinin ne kadar olacağını merak ediyorum. Aslında yapılacak iş çok kolaydır belki ama servis affetmez sanırım.
    Önerileriniz nedir arkadaşlar? Daha önce yaşayan var mıdır?

Teşekkürler.

Uzman Üye
    Meslek
    Akademisyen
    Model
    yok
    Merhaba,
    Benim eski aracımda bir kez epeyce yüksek bir yerden düşürmüştüm anahtarı bu tip bir hata vermedi ama marş almamıştı araç, içini açıp pilini söküp beklemiştim. Sonra kontağı 1 kademesinde iken bir kez kapı açıp kapatma tuşlarına basıp anahtarı çıkarıp dışarı çıkıp aracı kapatmıştım. 5 dk bekleyip aracı tekrar açıp marş yapmıştım. Bir kere de xray cihazına koyduk anahtarı yine aynı şey olmuştu yine aynı işlemi yapmıştım. Çözüm olur mu bilmem ama benim böyle bir tecrübem var. Hatta pili değiştirmekte de fayda var anahtarı açmışken.
    2015 Peugeot 508 1.6 Blue HDI Allure
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX
    (Satıldı)
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX (Satıldı)
    2012 Peugeot 308 1.6 HDI Access / Suskun (Satıldı).
    2011 Ford Mondeo 1,6 TDCI Trend (Satıldı).
    2011 Peugeot 308 1.6 HDI Envy (Pert oldu)
    2009 Peugeot 308 1.6 HDI Comfort Pack (Satıldı)
    1996 Opel Vectra GLS (Satıldı).

Meslek
    Tasarım Uzmanı
    Model
    308
    Bilgi için teşekkürler. Ben de dün kapadım açtım çalıştı ama bugun olmadı maalesef. Biraz araştıracağım bakalım ne kadarlık masraf çıkartacak?

Tecrübeli Üye numan406 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    esnaf
    Model
    406
    sorun anahtardamı yoksa imobilirzer beynindemi beyinde ise yüksek tutar

Uzman Üye
    Meslek
    Akademisyen
    Model
    yok
    Sorun anahtarda ise yeni bir anahtar yaptırırsınız, kumandasız olanları 100 liraya yapıyorlar kumandalı olanlar da 250'yi bulur sanırım. Araç yedek anahtar ile sorunsuz çalıştığı için immobilizer beyninde sorun olduğunu pek sanmıyorum sorun anahtardadır. Takipteyiz ilk defa duyduğum bir uyarı kodu oldu bu, akü bittiği zaman hatırlarsınız belki ilk 308'im kapıları bile kendi kendine açmış ne kadar hata varsa vermişti bunu hatırlamıyorum. En kısa yoldan en uygun şekilde çözersiniz umarım.
    2015 Peugeot 508 1.6 Blue HDI Allure
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX
    (Satıldı)
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX (Satıldı)
    2012 Peugeot 308 1.6 HDI Access / Suskun (Satıldı).
    2011 Ford Mondeo 1,6 TDCI Trend (Satıldı).
    2011 Peugeot 308 1.6 HDI Envy (Pert oldu)
    2009 Peugeot 308 1.6 HDI Comfort Pack (Satıldı)
    1996 Opel Vectra GLS (Satıldı).

Meslek
    Tasarım Uzmanı
    Model
    308
    Sorunla ilgilenemedim ama şöyle bir durum söz konusu. Anahtarı takıp ilk çevirmede ışıkların sönmesini bekliyoruz ya, ışıklar söndükten sonra marşlama sırasında uyarı gelirse çalışmıyor ama tam o sırada hızlı olup, ışıklar söndüğü gibi ya da ışıklar sönmeden marşa basarsanız araba çalışıyor ama uyarıyı da veriyor.
    Pilini değiştireceğim baktım düzelmedi artık anahtarcıları dolaşacağım. Anladığım kadarıyla forumda kimsede böyle bir arıza çıkmamış

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)