13 sonuçtan 1 ile 13 arası
    Tecrübeli Üye HamzaHakkı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    407

The Little Legend 1.1 205 XL

Herkese selamlar. Yine bir 205 macerasıyla karşı karşıyayız tam 2 sene önce açmış olduğum '' The Legend 205 GTİ'' konusundaki araç arama maceramda da değindiğim ve ''bir tane daha 3 kapılı 1.1 motor 205 buldum araç kasa ve orijinallik olarak güzeldi fakat babamı ikna edemediğimden bu araçta olmadı'' dediğim arabayı 2 sene sonra almak nasip oldu O zamanlar babam küçük araba sığamazsın vs diyerek aldırtmamıştı ''sonra gittik 205 gti aldık çok büyük ya '' neyse esas konumuza dönelim bu aracımız da 1991 yılında üretilmiş 3 kapılı, TU1 motor koduna sahip 1.1 motor hacminde, üstten tek eksantrik miline bağlı 8 subabıyla tek boğazlı karbüratöründen atmosferik benzin beslemesi ile 44kw 60hp üreten ve bu gücü ön tekerlerinden 5 ileri manuel şanzımanı ile yola aktaran 14 saniyelik 0-100 km/h hızlanma değeri olan bir canavar ama küçük canavar Evet motor hacmi ve beygir gücü düşük olabilir ama yakıt tüketimi de en az motor hacmi ve beygir gücü kadar az. Şehir içinde 6.5 litre şehir dışında 4.5 litre benzin tüketim verisine sahip olan motor karma olarak 4.9 litre yakıt tüketiyor. Daha fazla uzatmadan fotoğraflara ve yaptığımız uygulamalara geçelim.

Aracın eski sahibindeki ilk hali

Yan tarafına saçma bir şerit yapıştırılmış ilk işim bunlardan kurtulmak oldu.

Noterden çıktıktan sonra karnını doyururken

Eve geldiktan sonra ayarsız olan kaputa bakmak için panjuru söktüm. Arabaya iki yıl önce baktığımda ön kısımda farları tamponu vs orjinaldi fakat alan arkadaş küçük bir kaza yapmış ve orjinal farları haliyle bulamadığı için yan sanayi far ve tampon takmış kırılan fan davlumbazını da bulamadıkları için şahin doğan modellerinde kullanılan fan motorundan takmışlar. İlerleyen zamanlarda daha detaylı söktüğümde karşılaştığım radyatörü de tutması için ön panele alttan saç kaynatıp radyatöre alttan bir güzel vida atmışlar ülkemizdeki tamircilerin mükemmel çözümlerine her zaman hayran olmuşumdur!

Motor içinin dağınık ve kirli görüntüsü

Neyse şimdilik bunlar bir kenarda dursun ilerleyen zamanlarda onların da tamir ve onarım fotoğraflarını detaylı anlatımıyla yazarım. İşe aracın içini sökerek başladım. Kalorifer radyatörümüz az da olsa kaçırma yapıyordu yazın olduğu için sıkıntı yok ama kışın araç içinde buğu ve koku yapması muhtemeldi, bunun dışında bir sıkıntımız yoktu ama her aldığım eski araçta ilk işim taban halısını sökme olmuştur, artık bağımlılık oldu bende sökmeden edemiyorum Sökmeden önce şöyle bir genel bakış yapalım.

İlk olarak koltukları sökerek başlıyoruz

Koltukları söküp taban halısını kaldırdıktan sonra yalıtım süngerini görüyoruz. Arka kısmın durumu hiç fena değil ama ön kısım zamanla ezilmekten ve nemden dolayı özelliğini hemen hemen yitirmiş durumda

Yalıtım süngerlerini de taban sacına ve süngere zarar vermeden söktüm. Taban sacı gerçekten iyi durumda bir iki noktadaki paslanma dışında hiç çürüme belirtisi ve pas yok. Kırmızılıklar pas gibi gözükmesin yalıtım süngerinin kalıntıları onlar

Bagaj ve arka koltuk altı da çok iyi durumda

Arka çamurlukların iç kısmına da bakmak lazım zira bu kısımalr 3 kapılı arabalarda en çabuk çürüyen yerlerden. Buralar da zamanında geçirilen bir düzeltme haricinde gayet temiz.

Sol Taraf

Alt iç kısmı

Sağ Taraf

Alt İç kısmı

Sol Tarafın temizlenmiş hali

Sağ Çamurluk içini fotoğraflamayı unutmuşum ama orası da aynı temizlikte oldu hatta daha iyi temizledim Tek başıma bütün işleri yapmak biraz zor oluyor hele birde iş yaparken durup fotoğraf çekmek gerçekten çok zaman alıyor

Arka koltuk altı ve bagajı da temizleyelim

Benzin pompası da temizlikten nasibini aldı

Arka kısım taban sacını da temizleyelim

Vites çubuğunun çerçevesi ve yalıtım kauçuğu sökülüp alt kısmı da temizlendi

Ön kısım da temizlendi. Fotoğrafta sağ aşağı kısımda şöfor koltuğunun sağ ön bağlantı ayağının sabitlendiği vida kısmı kırılmış ve uydurma bir yöntemle çözüm bulunmu kırık olan parçayı üstteki fotolarda yakıtım süngerini söktükten sonraki kısımda görebilirsiniz o parçayı yerine tekrar kaynak ile kaynatıp pas olan yerler de anti pas özellikli astar karışımı ile kapatıldı. Evet vites topuzunu da değiştir dediğinizi duyuyorum hepsi zamanla gelecek.

Astarlanmış hali, akşam çektiğim için biraz kötü çıkmış bu fotoğraf

Yalıtım süngerinin ön kısmı kötü durumda olduğu için tekrar sermedim onun yerine yeni bir yalıtım süngeri aldım eskisi kadar kalın değil ama nem tutuculuğu ve dayanıklılık olarak eskisinden daha iyi diyebilirim. Arka kısımda ise eski parçayı tekrar kullandım çünkü gayet iyi durumdaydı.

Geldik taban halısına. Sorduğum yıkamacılar temizlemek için minimum 50 lira istediler çok pahalı geldiği için petrollerin self servis yıkama istasyonlarında (zemini parlak ve kir tutmayan bir petrol buldum) kendim yıkadım toplamda 3 kere köpük 5 kere su kullandım ve asılı şekilde kuruttum zaten su tutmayan bir yapısı var halının 1 saat içinde kurudu Gerçekten de tertemiz oldu tam olarak kuramısndan emin olmak içib bir gün sonra yerine tekrar taktım.

Şimdilik bu kadar ilerleyen günlerde paylaşıma devam edeceğim, okuduğunuz için teşekkür ederim.
    2016 Opel Astra K Dynamic 1.4T 150 HP

2008 Peugeot 407 Executive 2.0 HDI 136 Hp

1994 Peugeot 205 GTi Mi16 160 Hp

1991 Peugeot 205 1.1 XL 60 Hp

Süper Moderatör tsinanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Hayırlı olsun the little legend böyle az bulunan bir aslanın senin gibi birinin eline geçmesine çok sevindim. Devamını merakla bekliyorum, peki asıl the Legend ne oldu?

SM-G935F S7 Edge cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2013 2008 Allure 1.6 e-HDI 92 hp Manuel Grip Control (Platinyum Gri) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Allure + Comfort Pack 1.6 BlueHDI EAT6 (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2006 206 X-Design 1.4 75 hp AL4 (LPG) - Siyah Kedi
    2015 208 Active 1.4 e-HDI 68 hp Auto5R S&S (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Active 1.6 BlueHDI EAT6 (Tekno Gri)

Uzman Üye rocker307 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    Hayırlı olsun. Ikinci olarak mı aldın yoksa diğeri gitti mi?

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yeni Üye Trojan66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    hizmet
    Model
    106
    yine nefis bir yazı dizisi

tek kapı 205 de çok şık bir kasa;
    elinize, emeğinize sağlık; yenilenme sürecinde kolay gelsin.

Acemi Üye
    Meslek
    Maden Mühendisi
    Model
    308
    Öncelikle yeni aslan hayırlı olsun. Bir aslan daha yeniden doğuyor. Elinize emeğinize sağlık önceki konu gibi bununda takipçisiyim. Kazasız belasız sürüşler dilerim.
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDİ 110 HP Alüminyum Gri 109000 Km

2015 Citroen C4 Picasso 1.6 BlueHDİ İntensive 120 HP Teknoloji ve Güvenlik Paket Gri 107000 Km (SATILDI)

2010 Peugeot Bipper Aktif 1.4 HDİ 70 HP Gri 114000 Km (SATILDI)

2010 Peugeot 3008 Premium Pack 1.6 HDİ 110 HP Sedefli Beyaz 173000 Km (SATILDI)

Meslek
    Öğrenci
    Model
    407
    Alıntı tsinanb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun the little legend böyle az bulunan bir aslanın senin gibi birinin eline geçmesine çok sevindim. Devamını merakla bekliyorum, peki asıl the Legend ne oldu?

SM-G935F S7 Edge cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Sağol teşekkür ederim. Asıl Legend duruyor onunla ilgili gelişmeleri de paylaşırım.

Alıntı rocker307 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun. Ikinci olarak mı aldın yoksa diğeri gitti mi?

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Sağolun teşekkürler. Diğeri de duruyor bu ona kardeş geldi

Alıntı Trojan66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yine nefis bir yazı dizisi

tek kapı 205 de çok şık bir kasa;
    elinize, emeğinize sağlık; yenilenme sürecinde kolay gelsin.
    Sağolun teşekkür ederim. Bir GTI olmasa da evet tek kapı 205 de zarif bir görünüme sahip

Alıntı Erdem26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle yeni aslan hayırlı olsun. Bir aslan daha yeniden doğuyor. Elinize emeğinize sağlık önceki konu gibi bununda takipçisiyim. Kazasız belasız sürüşler dilerim.
    Sağolun teşekkürler. Uygulamaları payşamaya devam edeceğim. Hepimize kazasız belasız sürüşler

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Yine Nefis bir konu Keyifle okudum. Taban temizliği ve halısında gösterdiğin detailing merakı için de ayrıca tebrik ederim.

Gerçek Efsanenin güncellemelerini bekliyoruz.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Hep hayranlıkla izlediğim titizlikte bir çalışma. Bu araba sevdası başka bir şey. Kamikazel gibi HamzaHakkı kardeşime de hayran olmamak elde değil. Dünyada böyle güzel insanların olduğunu bilmek ve yakınlarda görmek insanı gerçekten çok daha umutlu, mutlu ediyor.

Hep keşke ben de yapabilsem dediğim çalışmalardan birini yürütüyorsunuz. Kolaylıklar diliyorum. Aldığınız keyfi bizlerle paylaşmanızdan ötürü de teşekkür ediyorum. Sevgiler....
    Bir Kedim Bile Yok..

Meslek
    Öğrenci
    Model
    407
    Alıntı Ömer Gedik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yine Nefis bir konu Keyifle okudum. Taban temizliği ve halısında gösterdiğin detailing merakı için de ayrıca tebrik ederim.

Gerçek Efsanenin güncellemelerini bekliyoruz.
    Sağol Ömer Abi teşekkür ederim. Eski arabalarda taban ve marşpiyel sacı kaportada en önemli yerlerden biri bence, burada meydana gelen çürüme ve bozulmalar ilerlediği zamanlarda tamiratı çok zor ve külfetli oluyor.

Gerçek efsanenin güncellemesi bir kaç gün içinde gelecek fakat konudaki eski fotoğraflar uçmuş geri getirme şansın var mı abi?

Alıntı NecdetPek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hep hayranlıkla izlediğim titizlikte bir çalışma. Bu araba sevdası başka bir şey. Kamikazel gibi HamzaHakkı kardeşime de hayran olmamak elde değil. Dünyada böyle güzel insanların olduğunu bilmek ve yakınlarda görmek insanı gerçekten çok daha umutlu, mutlu ediyor.

Hep keşke ben de yapabilsem dediğim çalışmalardan birini yürütüyorsunuz. Kolaylıklar diliyorum. Aldığınız keyfi bizlerle paylaşmanızdan ötürü de teşekkür ediyorum. Sevgiler....
    Sağol Necdet Abi teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi bu sevda farklı bir şey, yaptığım işlerin çoğunu insanlar para karşılığında bile yapmaz iken bizim gibi insanlar ise değil para almak para vererek bu işi yaparlar. Benim için araba ile uğraşmak onu detaylıca temizlemek, sorunlarını gidermek, onunla ilgilenmek bir nevi terapi gibi

Sizlerden de paylaşımlara verdiğiniz değerli yorumlarınızdan ötürü teşekkür ediyorum. Umarım siz de bir gün garajınızda bu zevki tadarsınız

Tecrübeli Üye numan406 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    esnaf
    Model
    406
    maşALLAH böyle arabalarını özenle yaşatanlara saygı duyuyorum rabbim kazasız belasız kullanmak nasip etsin

Süper Moderatör ayı_boğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Serbest
    Model
    5008
    Hayırlı olsun Hamza.Bir efsaneye daha sahip olmana çok ama çok sevindim.Güncellemeleri merakla bekliyorum.
    2013 Peugeot 115 hp e-HDI 5008 Allure Navigasyon RT6 (Sedefli Beyaz

Meslek
    Öğrenci
    Model
    407
    Alıntı numan406 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşALLAH böyle arabalarını özenle yaşatanlara saygı duyuyorum rabbim kazasız belasız kullanmak nasip etsin
    Sağolun teşekkür ederim.

Alıntı ayı_boğan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun Hamza.Bir efsaneye daha sahip olmana çok ama çok sevindim.Güncellemeleri merakla bekliyorum.
    Sağol Abi teşekkür ederim. İki efsaneye sahip olmak gerçekten güzel bir duygyu

Aktif Üye _EsaT_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Hayırlı olsun. Aldığınız araçlarda büyük emek var. Takipteyim...
    308 1.6 Vti Comfort Pack 2009 (Satıldı.)
    308 1.6 e-Hdi Access 2012

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)