15 sonuçtan 1 ile 15 arası
    Yasaklı Üye

Polish, Wax ya da Sealant Nedir?

Pasta = Polish = Aşınıdırıcı

Ama çok fazla sayıda marka ve onlarında çok değişik sertlikte aşındırıcı tipleri var. Yani zımpara gibi sert olan (heavy cut / compound), boyada uygulama sonrası matlık bırakacak ürünler olduğu gibi, bunların bıraktığı matlığı ya da kılcal çiziklerin giderilmesinde kullanılan orta ya da hafif aşındırıcılar da vardır.

Kılcal çizikler için 6 ay ya da yılda bir ince bir polishle düzeltme önerilir. Yine lokal çizikler, kuş pisliği yanıkları vs. içinse her an bölgesel uygulama yapılabilir.

Mühim olan, sorunlu bölgeye en az aşındırıcı ürün ya da metotla girişmektir, baktınız olmadı, bir kademe daha sert ürüne geçilir. Yani ince bir çizik için aşırı aşındırıcı kullanılmaz. Vernik tabakanıza yazık olur.

Wax = cila doğrudur (wax olmayıp cila amaçlı ürünler de mevcuttur ama)

Sealant ile wax aynı şeyler aslında, bir kavram kargaşası var. Meguiars forumundaki admin Mike Phillips'in verdiği bilgi şöyleydi:

Wax doğal, sealant sentetik polimer içeriyor ama uygulama amaçları aynı, aracın boyasını dış etkenlere karşı izole etmek. İkisinden biri polisajla boya düzeltme (çizik giderme) sonrası uygulanabilir. Wax temelde doğal polimer olan carnauba içerir (farklı yapıda olanları da var) sealant ise sentetik polimerler içeriyor.

Wax ya da sealantı ayakkabıya sürülen cila olarak düşünün, su, çamur,kir vs.'nin doğrudan boyaya temasını engelliyor, ama yağmur-yıkama gibi etkenlerle akıp gittiği için tekrarlanması gerekiyor, ben genelde 1-2 ayda bir yeniden wax atarım. Araba üzerinde suyun bocuklanması buna bağlıdır, iyi bir wax varsa kaput tavan gibi yatay panellerde boncuklar kocaman, kapı gibi dikey panelde boncuklar küçük, sıkı ve çok sayıda olur. Bu durum yoksa wax zamanı gelmiştir. Wax ya da sealant aşındırıcı değildir, uygulamanın riski yoktur.

Waxların bazılarının dolgu özellikleri var, kılcal çizikleri az da olsa maskeliyor ama ideali önce polisajla yılda bir çiziklerin giderilmesi ve sonra wax ya da sealant uygulanması.

Wax aşındırıcı değildir, ama bazı markalarda aşındırıcı içeren waxlar da vardır, onların amacı yüzeyde daha iyi temizlik sağlamaktır, belki çok çok ince dairesel çiziklerin görünümünü azaltabilir ya da maskeleyebilir ama mucize beklemeyin. Sıvı ya da katı tipleri vardır. Genelde carnauba adlı doğal, su itici polimeri barındırır ki araca yağan yağmur, sıçrayan çamur ve tozu boyadan korusun. Bunun yapay polimerlerden üretileni de sealant adını alır. Wax elle uygulanır, doğrusu da budur. Makine ile uygulayanlar daha çok kuaför vb. benzeri yerlerdir, zira onlar için vakit nakittir. Genelde sünger ile uygulanır, biraz kuruması beklenir. Kuruyunca ürün matlaşır zaten. Hemen mikrofiber bezle silinir. Ürün panel panel sürülür, her panel bittikçe sonrakine geçilir. Wax uygulamada risk yoktur. Özellikle tırtıklı, pürüzlü plastik aksama sürmeyin yeter. Oradan çıkarması güç olabilir.

Wax zamanla akıp gider, en baba wax bile 5-6 ay sonra neredeyse tamamen yok olur, süre biraz da arabayı yıkama aralığı, yıkama şekli, wax markası, yağmur durumu gibi etkenlere de bağlıdır. Ben ayda 1 wax uygularım, hem keyif alırım hem arabam korunmuş olur.

Meraklısına ideal bakım serisi:

Yıkama (en geç 2 haftada bir)
    Kil (clay) (duruma göre yılda 2 kere)
    Polisaj (aşındırıcı ile hare-çizik giderme) (genelde yılda 1)
    İstenirse glaze (ekstra parlaklık veren, genelde show ya da fuar arabalarına uygulanan ürün) (polisaj sonrası, wax öncesi uygulanır)
    Wax ya da sealant (1-2 ayda bir) wax genelde 2 kat atılması önerilir.

Bir üründen verim alabilmek için şartlar:

Doğru ürün seçimi (çiziklerin yoğunluğu, boyaya uygunluğu)
    Doğru uygulama tekniği
    Doğru uygulama aracı (el süngeri ya da makine)
    Doğru &#252;r&#252;n sırası (kil < polish < glaze < sealant ya da wax - hepsi her zaman olacak şartı yok ama birden &#231;ok &#252;r&#252;n&#252;n&#252;z varsa aradakilerin hepsi olmasa da doğru sıra b&#246;yledir)

Bunların biri bile olmasa &#252;r&#252;nden sonu&#231; alınmıyor, para boşa gidiyor, daha da k&#246;t&#252;s&#252; uygulama &#246;ncesinden daha k&#246;t&#252; bir sonu&#231; ortaya &#231;ıkabiliyor, &#246;rneğin gereğinden g&#252;&#231;l&#252; bir aşındırıcı kullanılması gibi...

Bagajınızda hafif bir aşındırıcı her zaman olsun, ufak tefek &#231;izikler, s&#252;rtme-kaza durumunda boya transferini gidermek, dairesel &#231;izikleri, kire&#231;-su izi kalıntılarını veya kuş pisliği yanığı gidermek i&#231;in kullanılabilir.

Not: Kaynak skodaturkey.com(İrfan Hoca)

HELICOPTERPILOT
    Ziyaretçi

Ynt: Polish, Wax ya da Sealant Nedir?

glaze hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308

Glaze ekstra parlaklık sağlamak için Koruma (Wax veya Sealant) öncesi uygulanan bir üründür. Polisaj Makinesinde Finishing Pad ile düşük devirde veya el padi ile uygulama yapılır. Ürün yedirilip mikrofiber ile silinir. Glaze koyu renkli araçlar için parlaklık sağlar ama açık renklerde pek faydası görülmez.

Bu arada uygulama sonrası yumuşacık bir doku bırakır
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

HELICOPTERPILOT
    Ziyaretçi

Alıntı Ömer Gedik Nickli Üyeden Alıntı
    Glaze ekstra parlaklık sağlamak için Koruma (Wax veya Sealant) öncesi uygulanan bir üründür. Polisaj Makinesinde Finishing Pad ile düşük devirde veya el padi ile uygulama yapılır. Ürün yedirilip mikrofiber ile silinir. Glaze koyu renkli araçlar için parlaklık sağlar ama açık renklerde pek faydası görülmez.

Bu arada uygulama sonrası yumuşacık bir doku bırakır
    çok teşekkürler...

yazılarınızı okudum ve youtube de 2-3 videonzu izledim gerçekten başarılı çalışmalarınız mevcut.

ben 3-4 yıldır araç bakımı konusunda amatörce ugraşıyorum.wax olarak çalıştım.geçen hafta el ile bir doğan üzerinde pasta kullanımını öğrendim

aklımda şöyle bir sıra belirdi hata varsa düzeltirseniz sevinirim.kullanacağım ürünler ile yazıyorum.biraz turtle waxcıyım ama eski alışkanlık ucuz ve etkili diye düşünüyorum

takribi süre 6 saat olarak belirledim yıkama hariç ve makinem yok bugüne kadar el ile çalıştım bundan sonrada aynen devam 2-3 adet 3m ped,3-4 markaya ait mikrofiber bez ve havlular,eski %100 pamuklu atletler ve üstübüne sahibim

sonax cilalı oto şampuanı ile yıkama...
    kaportanın soğuduğuna emin olunca camlarda kaporta gibi varsayılarak(glaze hariç)

kil uygulaması
    turtlewax ice polish
    turtlewax teflon cila
    becerebilirsem Meguiars glaze
    turtlewax platinium cila
    turtlewax ice wax
    .

kapı içi boyalı yüzey dahil çalışacağım

iç kısımda plastikler için

süt silikon

turtlewax leather conditioner(dreksiyon ve koltukar kapı içi deri kısımlar)
    zemin halısı için kosla halı şampuanı

motor bölümü
    komple wd40
    yorulmazssam plastik aksama ayrıca süt silikon

ulaşabildiğim bütün mekanık aksam koltuk rayı,kapı kilidi,menteşeler vs wd 40

lastikler

turtlewax tire shiner

jantlar arap sabunu ile yıkamada temizlenecek müteakiben kaportada kullanmış olduğum çöpe gidecek kil ile temizlik
    turtlewax ice wax

dıştan camlara ayrıca kaportaya uyguladığım (glaze hariç) işlemlerin üstüne rain free yağmur kaydırıcı

cam suyu yıkamadan önce boşaltılıp deposu tamamen shell kışlık cam suyu

camlara içten sadece turtlewax ice wax

ama glaze uygulaması nasıl yapılıyor detaylı bilgiye ihtiyacım var !!!!!!! ayrıca kil uygulaması için ankarada kil ve yağlayıcı spreyini nereden bulabilirim bilmiyorum.(ve yine glaze nereden tedarik edeceğim)

saygılar sevgiler
    cenk

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308

Cenk beni Berker'le karıştırdın sanırım.

Turtlewax ürünlerini pek bilmiyorum haliyle bu konuda detaylı birşey diyemem.

İdeal Bakım için şu sıralama doğrudur.

Yıkama->Kil->Polish->Glaze->Wax veya Sealant

Glaze ürününü el ile uygulayacaksan bir el pedine sür güzelce yay kuruyunca sil. Uygulama tamam olur. Ben yaptığımda bir taraftan başlayıp aracı dönüyorum zaten başladığım yere gelene kadar ilk yer kurumuş oluyor sonra siliyorum işlem tamamdır.

Bence kullandığınız ürünlerde alternatif markalara yönelin. Keza çok daha verimli ürünler var. Bu konuyla ilgili detaylı da konuşabiliriz.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Aktif Üye Mert Ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    406

Konuyu yeni gördüm,yeni üye olduğum için Glaze'den sonra sağlam bir wax olması gerekir. Glaze ve Wax uyumuda çok önemli boyaya tutunmayabilir. Yani ; Meguiar's Glaze yağlı bir ürün olduğu için sonrasında carnaubalı bir wax gerekir,gibi
    2001 PEUGEOT 406 2.0 HDI SV 110 HP - Rodos Mavisi (KMPD)

Yasaklı Üye
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    308

boya kusur giderme ve yenileme

Bugün trafikte giderken hafif bir kaza geçirdim: Sol ön kapıda çok az sürtme izi kaldı. Boyada bir sıkıntı yok ancak pasa+cila gerekiyor gibi. Eğer fotoğraflarını çekebilirsem ekleyeceğim. Özellikle bilgili arkadaşlardan fikir rica ediyorum.

Uygulama için şu aşağıdaki ürünleri tercih etmeyi düşünüyorum. Piyasada bu ürünlere alternatif olabilecek ve daha güçlü ürünler varsa paylaşırsanız sevinirim.

Pasta olarak:
    Sonax Çizik Giderici Pasta 250 ML
    http://www.hepsiburada.com/liste/son...oryId=20035740

Cila olarak: Mothers® California Gold® Saf Brezilya Carnauba Cilası (Katı) - 3. Adım 340 G
    http://www.hepsiburada.com/liste/mot...oryId=20035736

Cila ve pasta için (ayrı kullanılmak üzere): Meguiars El Cila Pedi
    http://www.hepsiburada.com/liste/meg...oryId=20035737

veya

1. adım: Kil ile temzilik

2. adım: Sonax Çizik Giderici Pasta 250 ML
    http://www.hepsiburada.com/liste/son...oryId=20035740

3. adım: Mothers® California Gold® Saf Cila - 1. Adım 473 Ml
    http://www.hepsiburada.com/Liste/pro...tid=otrbt07100

4. adım: Mothers® California Gold® Mikro-Parlatıcı Film Cila - 2. Adım 473 Ml
    http://www.hepsiburada.com/Liste/pro...tid=otrbt08100

5. adım: Mothers® California Gold® Saf Brezilya Carnauba Cilası (Katı) - 3. Adım 340 G
    http://www.hepsiburada.com/liste/mot...oryId=20035736
    Konu kesendemir tarafından (10-04-2013 Saat 14:38 ) değiştirilmiştir.

Uzman Üye mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    406
    çizik çıkarmak için polisaj makinasına da ihtiyaç duyacaksınız,elinizde var mıdır böyle bir makine.
    2010 Peugeot 308 Millesim 1.6 HDI 112 HP Auto6R inci siyahı.
    2001 Peugeot 406 SV BVA
    2001 Peugeot 406 Coupe 2.0

Yasaklı Üye
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    308
    Alıntı mimit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çizik çıkarmak için polisaj makinasına da ihtiyaç duyacaksınız,elinizde var mıdır böyle bir makine.
    yok maalesef. ama manuel olarak yapılamaz mı? Ama bugün daha dikkatli baktım derin değil çizikler..yine de olmaz mı sizce?

Model
    406
    el ile alına bilen çizikler çok hafif sadece vernik yüzeyinde oluşan çizikler oluyor genelde onun için istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz,tabi çizikleri görmeden birşey söylemekte çok doğru değil ama bazen yıkama fırçasının izlerini bile el yordamı ile çıkartmak oldukça zor, ilk etap için isterseniz dışarıda bir pasta cila uygulaması yaptırın sonrasında,bakım ve yenileme için el ile uygulamaya uygun ürünleri tekrar gözden geçirir size ve bütçenize uygun olabileceklerin en iyisini seçmeye çalışırız.
    2001 Peugeot 406 SV BVA

Yasaklı Üye
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    308
    Alıntı mimit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    el ile alına bilen çizikler çok hafif sadece vernik yüzeyinde oluşan çizikler oluyor genelde onun için istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz,tabi çizikleri görmeden birşey söylemekte çok doğru değil ama bazen yıkama fırçasının izlerini bile el yordamı ile çıkartmak oldukça zor, ilk etap için isterseniz dışarıda bir pasta cila uygulaması yaptırın sonrasında,bakım ve yenileme için el ile uygulamaya uygun ürünleri tekrar gözden geçirir size ve bütçenize uygun olabileceklerin en iyisini seçmeye çalışırız.
    anladım üstat. Demek boyacının yolu gözüktü bana. Sence Mothers ürünleri kaliteli midir?
    Bu arada aracımın rengi: Köpekbalığı grisi.

Model
    406
    boyacıdan ziyade bir uygulama merkezine gitmenizi tavsiye ederim,boyacılar içinde kaliteli ürün kullanan çok az vardır, turtle wax bayilerinde kampanya vardı ama hala sürüyormu bilmiyorum internet ten bir araştırın, Mothers ürünleri de güzel ürünler ama şimdi yüzeye göre ürün seçmek lazım, bunun dışında hafif aşındırıcılar ile derin sonuçlar alınabileceği gibi ağır aşındırıcılar ile hafif sonuçlarda alınabilir,

uygula merkezlerinizde plastik aksamları maskeleyip uygulama yaparlar en azından işini iyi yapan yerler genelde maskeleme yapar çünkü pasta malum iz bırakıyor plastik yüzeylerde. büyük firmaların yanı sıra(meguiars,sonax vb) sanayi bölgesinde veya şehir içi yerlerde kaliteli malzeme kullanan uygulama merkezleri oluyor, biz bayi olmadığı halde maguiars, autoglym sonax ürünleri kullanan daha uygun fiyatlı iş yapan yerlerde oluyor, internetten bir araştırıp yapılan uygulamaları inceleyip ona göre karar vermeniz sizin için daha iyi olacaktır.
    2001 Peugeot 406 SV BVA

Yeni Üye
    Meslek
    Yazılım Geliştirme Uzmanı
    Model
    307
    Hocam benim aracımın boyası çok kötü görünüyor değişende 2 parçası var o parçalarda renk ayırıyor boyatmadan bu parçaların parlaklığını arttırabilir miyim yada komple aracın parlaklıgını arttırabilir miyim 2 günde 1 yıkıyorum ama olmuyor yinede mat duruyo
    Peugeot 307 1.6 xs

Model
    406
    yıkatma aracın boyasının matlaşma sebepleri arasında sayılabilir, özellikle yıkamacılarda kullanılan ürünler, boya bakımı konusundan biraz uzakta kalırlar, ton farkını bu tarz ürünlerle giderebiliriz demek pek doğru olmaz,ama gerek boya rengine özel ürünler kullanarak, gerekse araca haftalık aylık yada 3 aylık periyotlarda bakım yaparak parlaklığını sürekli korumasını sağlayabilirsin,

elle uygulanabilecek ürünler ile cila ve boya koruma işlemini kendiniz uygulayabilirsiniz,ancak çiziklerde var ise bir bilirkişiden yardım almanızı tavsiye ederim,çünkü pasta işi biraz daha dikkat ve bilgi gerektiriyor,aksi taktirde boya yüzeyinde dalgalanmalar gibi pek istemediğim hoşta gözükmeyen bir tablo çıkabiliyor. cila ve boya koruma yapıldıktan sonra bu bakımları destekleyen ürünler ile yıkama yaparsanız,yaptığınız uygulamalar daha uzun ömürlü olacaktır.
    2001 Peugeot 406 SV BVA

Yeni Üye
    Meslek
    Yazılım Geliştirme Uzmanı
    Model
    307
    aydınlattıgınız için çok teşekkür ederim anladıgım kadarıyla ilk pasta cila kısmını bilir kişiye yaptırıp ondan sonra kendi himayeme almalıyım tanışma bölümünde de yazdıgım gibi aşırı acemiyim...
    Peugeot 307 1.6 xs

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)