Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    Usta
    Model
    301

Peugeot 208 Arıza süreci

Herkese selamlar.
    15-20 gün önce satın aldığımız 2013 model peugeot 208 1.0 VTİ aracımız var. Araç 125 bin kmde alındı. Aracı alır almaz genel huyumdur, yağını ve filtrelerini değiştiririm. Bu araçta da bu şekilde yaptım. Castrol Edge 5 30 w (partiküllü) motor yağı ile değişimini sağladık.

Eşim acemi olduğu için 1 hafta kadar önce öğlen saatlerinde, trafikte kamyonlar dönüşte sıkıştırmış, o da eve yakın yerde ışıklardan kalkarken panik yapmış ve rampa yukarı 150-200 metre yolu birinci viteste yüksek devirle gelmiş. Bu işlem sonucunda da araç fan açmış ve durduktan sonra da bir süre fan çalışmaya devam etmiş. Bu aracın normal çalışmasına uygun geliyor bana ama belki önemli bir noktadır diye belirteyim dedim.

Aynı gün akşam saat 7-8 sıralarında ben işten geldim ve site arkasında park halindeki aracı alıp, site girişinde rampa aşağı yerde rölanti durumunda çocukları beklerken, motor ikaz ışığı yanıp sönmeye başladı ve araç fan açtı. Hararet çubuğu normal değerlerde idi. İnip kontrol ettiğimde de bir sorun görünmüyordu ama fan tüm gücüyle çalışıyordu. Sanayiye götürüp bir baktırayım dedim ve harekete geçip 50-100 metrelik rampa yukarı bir yoldan çıkmaya başladım. Normalde burada çekmesi gereken aracın gaza basmama rağmen ivmelenmediğini gördüm.
    Bir de emin olmamakla beraber frenin hafiften şişme yapmış olduğunu düşünüyorum ama bundan emin değilim. Çünkü bir kaç dakika önce benim devamlı kullandığım 301 den inip bu araca binince farklı hissetmiş olabilirim de.

Ben ne olduğunu anlamaya çalışırken bir yandan da araba devirden düşmesin diye tam gaz yaparken, rampa bitmeye yakın, araç sanki benzinli aracı lpg ye geçerken bi boşlama anı olur ya, onun gibi aniden silkelenip ivmelenmeye başladı ve arıza lambası da söndü. (bu arada araç sadece benzinli, lpg yok)

Bende sorunun sensör vs. kaynaklı bir hata olduğunu ve düzeldiğini sanıp tekrar evin önüne geldim, rampa aşağı yine araba çalışır vaziyette çocukları beklerken motor lambası bu sefer devamlı yandı. Ancak fan çalıştırmadı araç. Ben de alıp sanayiye gittim. Bu sürede motor ikaz lambası yanıyordu hep. Delta isimli bir yazılımla araca baktılar ve katalizör arızası yaktığını, bazen sensör sebepli olabileceğini söylediler.

Hata kodu silindi. Bir daha yakarsa getir bakalım dediler.

Yaklaşık 1 hafta oldukça seyrek kullanım sonucu araç 2-3 gün önce yani pazartesi sabahı tekrar lamba yaktı. Sabah erken saat olduğu için ilk hata kodunu silen usta kapalıydı. Ben de başka birine gittim. Bu araçlarda kronik olduğunu ve katalizör sorunu olduğunu söyledi. Beni bir egzoz tamircisine yönlendirdi. Oraya gittim, orada da asıl usta gelmemişti genç bir arkadaş yardımcı oldu. Telefonla aradılar geliyorum falan dedi, 45 dakika bekledik gelmedi. Ben de gece çalıştığım için uykusuzdum ve eve gideyim öğleden sonra gelirim diye ayrıldım.
    Araçla hareket edip bir kaç dükkan öteye gitmiştim ki, adamların telefonunu alayım, ustayı sorarım gelmişse öyle gelirim diye düşünüp aracı yol kenarına park edip, yaya olarak dükkana girerken, az önce dükkanda bulunan genç arkadaşın arkası dönük telefonda konuştuğu ve ustası olduğunu düşündüğüm şahsa, "filanca abi (ilk gittiğim tamircinin ismini söyledi) de yazmış, benim payımı unutmayın diyor, ustam bu anlamıyor, motoru değişsek anlamaz, ben ona katalizör değişebilir dedim, gelince ona göre ayar veririz, " gibisinden (tam kelimeler bunlar olmayabilir, bu anlamda sözler söyledi) sözlerle konuştuğunu duydum. Sonra arkasını dönüp beni görünce zaten dondu kaldı.

Hayırdır ustan mı o deyince, "evet abi usta, birazdan gelecekmiş" falan diye gevelemeye başlayınca, ben bir iki laf deyip çıktım.

Canım baya sıkıldı.Parasıyla ekspertize sokup onca para verdiğimiz arabada 1 ay geçmeden gerçekleşen bu arızaya mı yanalım, yoksa böyle sanayide ekmeğine haram katan birileri yüzünden esnafa karşı yaşadığımız güven sorununa mı yanalım bilemedim.

Aracı iki gündür deneme amaçlı kullanıyor, sağa sola gidiyorum, lamba sönmüyor ama herhangi bir sorun da görünmüyor?

Sensörler veya katalizör sorunlu olabilir demişti ilk gittiğim usta. İnternetten baktım sensör dediğimiz 500-600 tl, katalizör 2500 tl civarı paralar. Yani baya yüksek.

Şimdi burada konudan anlayan abilerim veya kardeşlerim varsa, hatta forumda yönetici olan ustalarımız da var sanırım, onlar da bana yardımcı olurlarsa çok memnun olurum. Gerçekten şaşırmış durumdayım.

1- Aracın sorunu hakkında fikriniz var mı? Varsa sorun ve çözüm noktasında neler söylemek istersiniz?
    2- Kullandığımız motor yağı ile alakalı sorun olma ihtimali var mıdır? Mesela yağı satın aldığım arkadaş, "daha önce 10-40 gibi bir yağ kullanılmışsa 5-30 a dönemeyiz" demişti. Böyle bir durum sebepli olabilir mi bu sorun?
    3- Bu sorunda eşimin aracı yüksek devirle kısa mesafe sürmesi sorun oluşturmuş olabilir mi?
    4-Bursa'da bu konuda bildiğiniz iyi ustalar var mıdır?
    5- Bu işi en az maliyet ile nasıl halledebilirim?

Buraya kadar okuduysanız, sizlere teşekkür ediyor, cevaplarınızı dört gözle bekliyorum. Hepinize sağlıklı, kazasız belasız günler dilerim. Saygılar.
    2016 Peugeot 301 1.6 HDI Active
    20113 Peugeot 208 1.0 VTI Access
    ~Amansız Usta~
    ~~Zaman verir, aman vermez~~

Uzman Üye γuяdaeя - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    -
    Model
    yok
    Malesef millet olarak iyice ahlaksız olduk.. Genelleme yapmıyorum tabi ama bu tür insanlar yüzünden kurunun yanında yaş da yanıyor. Sorsan ondan ahlaklı, ondan namuslu, Allah korkusu ondan çok olan kimse yoktur... Umarım en kısa sürede sorun hallolur.
    Fiorino 1.3 Emotion

Süper Moderatör tsinanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Sanayide maruz kaldığınız muamele aracın arızasından daha can sıkıcı bir durum. yazık gerçekten ahlaksızlık bu. sorununuz hakkında bir fikrim yok malesef umarım kolayca çözülebilecek bir sorundur. yöneticimiz Ömer Gedik konuyu görünce yazacaktır biliyor olabilir sorunu. çok geçmiş olsun
    2013 2008 Allure 1.6 e-HDI 92 hp Manuel Grip Control (Platinyum Gri) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Allure + Comfort Pack 1.6 BlueHDI EAT6 (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2006 206 X-Design 1.4 75 hp AL4 (LPG) - Siyah Kedi
    2015 208 Active 1.4 e-HDI 68 hp Auto5R S&S (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Active 1.6 BlueHDI EAT6 (Tekno Gri)

Yeni Üye
    Meslek
    Usta
    Model
    301
    Cevaplarınız, destekleriniz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum değerli forum yazarı arkadaşlarım.

Bu şekilde kandırıldığına şahit olmak, ne bileyim çok kötü bir his. Yani sorun o elemanın beni kandırması veya kazıklamaya teşebbüs etmesi değil. Nasibimiz varmışta Allah engelledi. Ben esnafla telefon al ver durumuna hayatımda bir iki kere ya girmişimdir ya girmemişimdir. Öyle çok numara al ver yapan biri değilim. Ama olacak ya, o an öyle yapmam gerekli gibi hissettim, sonuçta da başımıza çıkacak bir şeyin önüne geçti.

Ben burada tekrardan dürüst ve emekçi esnaf abilerimi, kardeşlerimi tenzih ediyorum. Yeri geldi ufak tefek işlerimizi halledip ısrarlarımıza rağmen basit iş diyerek para almayıp bizi utandıran abilerimiz de oldu. Onların emeği de üzerimizde, haksızlık edemem. Ama o insanlar başka şehirlerde, Bursa'da sanayide pek işim olmamıştı. Şimdi bunu da görünce bir güvensizlik oluştu bende. Elbet Bursa'da da iyi esnaflarımız vardır, konuyu açmamın bir amacı da onlara ulaşabilmek. Şayet burada Bursa'lı esnafları bilen yoksa da arıza konusunda fikri olanların yönlendirmesiyle, rastgele bir esnafımıza gidip en azından alakasız şeylerle kandırılmanın önüne geçmeye çalışıyorum. Dedim ya genel bir güvensizlik hissi var.

Ömer beyin yardımlarını bir çok konuda gördüm. Açıkçası şehirlerarası yasak olmasa, kalkıp Bursa'dan onun yanına gitmeyi bile planlıyorum ama malum salgın sebepli kısıtlama var. Çıkamıyoruz şehirden.

Tekrardan tüm forum üyesi arakdaşlara teşekkür eder, sağlıklı kazasız belasız günler dilerim.
    ~Amansız Usta~

Yeni Üye
    Meslek
    teknisyen
    Model
    yok
    Atlas garage ( irfan usta) var bursada kendisi citroen c4 grubunda gidenler memnun isterseniz bi araştırın

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aktif Üye Pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Elektirik teknisyeni&Teknik danışman ll
    Model
    308
    Tekrardan geçmiş olsun.yaşadınız bu duruma gerçekten üzüldüm esnaf ve usta olarak bu kişilere karşıyım..aracınız diagbox arıza tespit cıhazına bağlayıp arıza kodları göre ilerlemek en mantıklı yol oldunu düşünüyorum.........not araçta tekleme varmı acaba .......ihtimaller 1yağ 2yan sanayi yağ filitresi 3 eksantrikler 4 farz kaydırıcı elektrovana arıza olma ihtimalı olasıklı
    Red Black Shark

Süper Moderatör ayı_boğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Serbest
    Model
    5008
    Geçmiş olsun.iyi ustalar bir yana , sizinle ilgilenen pardon dolandırmaya kalkan kişi(ler) ne kadar onursuz insanlarmış.
    Keşke şehirlerarası yolculuk serbest olsa da sizde maslak'ta Ömer ile tanışsanız ne güzel olurdu.Hoş muhabbet eşliğinde aracınız güvenli ellerde olurdu.insallah şu durumlar biter , sizde Ömer ile tanışırsınız kısmetse.
    2013 Peugeot 115 hp e-HDI 5008 Allure Navigasyon RT6 (Sedefli Beyaz

Yeni Üye
    Meslek
    Usta
    Model
    301
    Alıntı tkcabin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Atlas garage ( irfan usta) var bursada kendisi citroen c4 grubunda gidenler memnun isterseniz bi araştırın

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dediğiniz ustayı aklıma yazdım. Bursa'da yaptırmak zorunda kalırsam ve egzos ustası üzerine öneri gelmez ise, dediğiniz kişilere gideceğim. Ancak planım bir süre daha bekleyip, şehirler arası yasaklar kalkınca maslakta ömer bey abimizle bu sorunu halletmek üzerine. Yardımlarınız için müteşekkirim.

Alıntı Pars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekrardan geçmiş olsun.yaşadınız bu duruma gerçekten üzüldüm esnaf ve usta olarak bu kişilere karşıyım..aracınız diagbox arıza tespit cıhazına bağlayıp arıza kodları göre ilerlemek en mantıklı yol oldunu düşünüyorum.........not araçta tekleme varmı acaba .......ihtimaller 1yağ 2yan sanayi yağ filitresi 3 eksantrikler 4 farz kaydırıcı elektrovana arıza olma ihtimalı olasıklı
    Abi açıkçası parça satan arkadaş baya iyi niyetliydi bence. 10-40 mı 10-30 mu ne yağ konmuşsa 5w30 sorun yapabilir sızabilir falan dedi. Yani bu ihtimali de düşünüyorum. Araçta tekleme yok. O ilk fan açtığı gün falan oldu ama şu an hiçbir sorun görünmüyor.

Alıntı ayı_boğan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.iyi ustalar bir yana , sizinle ilgilenen pardon dolandırmaya kalkan kişi(ler) ne kadar onursuz insanlarmış.
    Keşke şehirlerarası yolculuk serbest olsa da sizde maslak'ta Ömer ile tanışsanız ne güzel olurdu.Hoş muhabbet eşliğinde aracınız güvenli ellerde olurdu.insallah şu durumlar biter , sizde Ömer ile tanışırsınız kısmetse.
    Üstadım planım da o şekilde ya. Evin 2. aracı zaten 208. Bir süre bekleyebilirim. Araca daha büyük arıza çıkarma durumu yoksa da öyle olacak gibi. Olmadı ramazan sonrasına Ömer bey abi ile bir tanışmış olacağız gibime geliyor.

Cevaplayan herkese teşekkür ederim.
    ~Amansız Usta~

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Öncelikle yaşadığınız kötü deneyimler için geçmiş olsun. Maalesef tüm hizmet sektöründe olduğu gibi bizim sektörde de kötü örnekler çıkıyor.

1.0 VTI motorda Katalizörde çatlama arızası çıkabiliyor. Karşılaştığım bir durum. Ancak sorunu tam olarak değerlendirmek için orijinal cihazla arıza okuyup yazmanızı rica ediyorum.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Yeni Üye
    Meslek
    Usta
    Model
    301
    Herkese tekrardan selamlar.

Alıntı Ömer Gedik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle yaşadığınız kötü deneyimler için geçmiş olsun. Maalesef tüm hizmet sektöründe olduğu gibi bizim sektörde de kötü örnekler çıkıyor.

1.0 VTI motorda Katalizörde çatlama arızası çıkabiliyor. Karşılaştığım bir durum. Ancak sorunu tam olarak değerlendirmek için orijinal cihazla arıza okuyup yazmanızı rica ediyorum.
    Ömer üstadım, bugün yasaklar bitse yanına gelecektim inşallah ama, yasaklar uzayıp sorun can sıkıcı hale gelince bir yöntem bulmaya çalıştık. Cevap yazma nezaketinden dolayı çok teşekkür ediyorum sana.

İlerleyen günlerde bu sorunu yaşayan olursa diye güncel durumu yazmak istedim. Malum sorunu yaşadığım araç evin ikinci aracı olduğundan pek kullanmamaktaydık. Bugün bu arıza ışığı yakan araçla gezeyim dedim. Bir kaç işimi çarşıda hallederken, bursa metro market otoparkında araç bir yarım saat park ettim. Sonra işimi halledip araca geldiğimde aracı çalıştırdım hareket ettim, 200-300 metre gitmeden, sabit olan motor şeklindeki arıza ikaz lambasının yanıp sönmeye başladığını görünce aracı kenara çektim ve tıpkı yukarıda belirttiğim gibi aracın fanının çalıştığını gördüm.

Yani bu araçta sanırım fan çalışınca motor ikaz lambası yanıp sönüyor. Neyse klimayı açıp aracı sürünce sanırım serinledi ve fan durdu, bizim arıza lambası da devamlı yanar hale geldi. Ancak ışıklarda durunca bir kez daha çalıştı. Sonra bilenler bilir, bursa millet mahallesi yakın çevre yolunda papatya kavşak var. rampa çıkıp inilen araç üst geçidi. O kavşağa gelmeden 100 metre geride ışıklardan kalktım. Araç 60 ı geçmiyor ne yapıyorsam. Arkamda konvoy oldu korna çalanlar, selektör yakanlar. Uzaktan biri görse düğün alayı sanacak öyle ki herkes kornaya basıyor. Baktım olacağı yok, çektim sanayiye.

Sağ olsun bu olayları eş dost duyunca bir tanışımız, bizi bir ustaya yönlendirdi. Bursa Odabaşı Egzoz isimli otosansitte bulunan bir yer. Gittim oraya. Ustaya durumu anlattım. Dükkanda peugeot ile alakalı bir ibare yoktu. Açıkçası araçtan anlamaz diye çekinirken, Adem isimli usta sağolsun, bu araçların 1.0 motorlarında katalizör çatlaması olduğunu, şu ana kadar 10 tane kadar bu işlemden tamirat yaptığını, sadece bir araçta devam eden süreçte sensörü de değiştirdiğini, diğerlerinde katalizör değişince sorunun düzeldiğini söyledi. Aracı bilgisayara taktılar ve "katalizör sistemi verimliliği eşik altında" gibi bir hata çıktı. Sonra usta kaputu açığ, motor ile radyatör arasında gümüş renkli metal kutuya gelen kabloyu söktü (bu kablo üst sensörmüş, bir de altta bundan varmış). Katalizör meğer ki o kablonun bağlı olduğu alüminyum gibi bir şeyle kaplı olan bu parçaymış. Ben egzoz çıkışına yakın bir yerlerde sanıyordum. Telefon ışığı ile üstte sökülen kablo deliğinden inceledi usta. Bir sorun görünmüyor dedi. Kanala çekip alta baktık ki, alttaki kısım bildiğiniz erimiş. Usta sorun çok büyük ihtimalle katalizör ve değişmek gerek dedi.
    Maliyet konuştuk, kendisi orjinal ürünü maliyeti ve elinde bulundurmaması sebebiyle takamayacağını açıkça ifade etti, kendisinde bulunan bir kaç tip universal katalizör olduğunu söyledi. 300-400 tl ye olan da olduğunu ancak onun kısa vadeli olacağını söyleyince, elindeki iyi katalizörden kullanmasını istedim. İşçilik dahil 750 TL'ye anlaştık ve 2 saat içinde o alüminyum parçayı söküp kestiler ve kendilerinde silindir şeklinde petek yapılı katalizörü oraya oturtup geri kaynattılar. Eski katalizör forumda Ömer üstadımın dediği gibi çatlama-dağılma yapmış. Sağolsunlar ustanın işçiliği ve bana yaptığı açıklamalar da beni çok tatmin etti. Tekrar montajı tamamlandı aracın.
    Bana araçla biraz gezip gelmemi söylediler, araç kendini toplasın sonra arızaları silelim dediler. Araçla 5-6 kilometre kadar yol yaptım. Çekişi falan ciddi oranda güzelleşmişti. Rampada normalde 20 km altında 2. vites çekmezken, şimdi ivmelendiriyordu.
    Geri geldim, arıza kodlarını sildiler. Oradan çıktım çıkalı 200 km kadar yol yaptım, şimdilik lamba tekrar yanmadı. Ama yanarsa sensörlerden birini değişmek gerekecek o da 200-250 tl maliyetli olur dedi usta. Lakin aracın (1.0 motordan beklendiği ölçüde) çekişi ve gidişi gerçekten değişti. Daha önce 90 a çıkarken zorlanan araç ile bugün 130 u falan rahatça gördüm.

Şimdi öğrendiğim bazı hususları yazayım ki, ilerde aynı sorunu yaşayan insanlara faydası olsun konunun.
    Katalizör tıkama yapınca (çatlama, dağılma vs sebepten) ısısı artabilir bu sebeple fan açabilirmiş,
    Katalizör arızasında araçta çekişten düşmeler meydana gelebiliyor ki bu baya bilindik bir şey.
    Böyle pis bir koku çıkıyor araç çalışırken egzoz kısmında. böyle yanık yakıtla beraber farklı pis bir koku, anlatamıyorum tam.

Gelişmeler olur ise yine sizlere yazarım. İlerde lamba yanacak mı yanmayacak mı bunu da belirteceğim.

Son olarak böyle bir siteyi açmakla bilgi paylaşımımıza katkıda bulunan başta Ömer GEDİK üstad olmak üzere varsa sitenin diğer yöneticilerine ve buradan bana iyi dileklerde ve yönlendirmelerde bulunan forum yazarlarına çok teşekkür ederim.

Allah hepinize kazasız belasız, sağlıklı günler nasip etsin.
    ~Amansız Usta~

Süper Moderatör tsinanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Geçmiş olsun tekrardan. Sorunun çözülmesine sevindim umarım tekrarlamaz. Allah beterinden korusun

SM-G970F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2013 2008 Allure 1.6 e-HDI 92 hp Manuel Grip Control (Platinyum Gri) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Allure + Comfort Pack 1.6 BlueHDI EAT6 (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2006 206 X-Design 1.4 75 hp AL4 (LPG) - Siyah Kedi
    2015 208 Active 1.4 e-HDI 68 hp Auto5R S&S (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Active 1.6 BlueHDI EAT6 (Tekno Gri)

Uzman Üye rocker307 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    Çok geçmiş olsun. Arızanın geçmesine çok sevindim, ayrıca bilgilendirme için de teşekkürler

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Uzman Üye γuяdaeя - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    -
    Model
    yok
    Gözünüz aydın. Sorunun giderilmiş olmasına çok sevindim. Umarım sensör değişimine de gerek kalmaz
    Fiorino 1.3 Emotion

Süper Moderatör ayı_boğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Serbest
    Model
    5008
    Tekrar geçmiş olsun , sorunun çözülmesi çok iyi olmuş
    2013 Peugeot 115 hp e-HDI 5008 Allure Navigasyon RT6 (Sedefli Beyaz

Yeni Üye
    Meslek
    Usta
    Model
    301
    İyi dileklerde bulunan herkese teşekkür ediyorum.
    Aracımda hala bir sorun yok. Testlerim devam ediyor. Sanırım sensör değişimine gerek olmayacak.
    Çekişi ve son ciddi oranda değişti.
    Katalizör değişimi öncesi otobanda maksimum 110 falan görebilmiştim, bugün yolların boşluğunu fırsat bilip 136-138 civarına ulaştım. Gaza devam etsem 140 falan da görebilirdi sanırım ama yol uygun değildi diye frenleme yaptım. Lakin 110 a zorla çıkarken 130 a eskiye nispeten çok daha rahat çıktı araç. Sanırım bu katalizör çatlama veya dağılma yapınca egzoz tıkaması gibi mi işlev görüyor ne oluyorsa araçta ciddi olarak performans düşürüyor bence.
    ~Amansız Usta~

Yeni Üye
    Meslek
    Usta
    Model
    301
    Herkese selamlar.
    aracımla alakalı sorunları yukarıda yazmıştım. ve malesef olumsuz bir giriş yapmam daha gerekiyor.
    katalizör değiştikten sonra araç bir müddet oldukça düzeldi lakin bugün öğlen saatlerinde arabayı (motor soğuk iken) çalıştırdım ve motor lambası, motor lambasının içinde ünlem işareti olanı ve service yazısı yanmaya başladı ve araç fan açtı.
    bir müddet (2-3 km aracı sürdüm ve sürdükçe güçten düşmeye başladı. Öyle ki bir yerden sonra araç hiç çekmedi ve 1. Viteste olmasına rağmen düz yolda stop etti. Bekledim fan durdu. Service yazısı ve ünlemli (yanıp sönen) motor lambası söndü. Ama Sabit yanan motor lambası yanıyordu.
    aracı zar zor sanayiye götürdüm. Sisteme (Delphi) bağladılar.
    özetle P1337 kodlu "üreticiye özgü" diye tanımlı bir hata vardı. Aracın vuruntulu çalışması falan da göz önüne alındı ve Enjektör arızası oldupunu düşünerek beni motor Ustasına yönlendirdi sağolsun adem usta.
    motor ustası ayrı bir Programla bağlandı ve 1. Silindirde sorun olduğunu, Düzgün işeme yapmadığını, enjektörleri söküp kaynatacaklarını, bu işlem sonunda düzelmezse motor silindir Üst kapağının açılacağını söyledi.

enjektörlerin sökülüp kaynatılması işlemi 600₺
    düzelmezse silindir üst kapağı açılıp yapılacak işlem 2000₺

arkadaşlar çok mutsuz ve çaresiz haldeyim. Değerli Fikirlerinize ve yorumlarınıza açığım.
    ~Amansız Usta~

Yönetici
    Meslek
    Model
    308
    P1337 arıza kodu 1. silindirde yanma bozukluğudur. Önce Buji ve Bobin kontrolü-değiştirilmesi gerekir.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

Yeni Üye
    Meslek
    Usta
    Model
    301
    Ömer üstadım. Henüz götürmedim arabamı. Şu an benim 301 ile adanaya geldim. Bir iki güne dönüş yapacağım Bursa'ya. İlk işim önce buji sonra bobinleri kontrol ettirmek, varsa sorunlar değiştirmek olacak.
    önerin altın kıymetinde benim için, çok teşekkür ederim gelişmeleri yazacağım.
    ~Amansız Usta~

Yönetici
    Meslek
    Model
    308
    Alıntı amansiz_usta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ömer üstadım. Henüz götürmedim arabamı. Şu an benim 301 ile adanaya geldim. Bir iki güne dönüş yapacağım Bursa'ya. İlk işim önce buji sonra bobinleri kontrol ettirmek, varsa sorunlar değiştirmek olacak.
    önerin altın kıymetinde benim için, çok teşekkür ederim gelişmeleri yazacağım.

Estağfurullah, faydamız olursa ne mutlu

Yeni Üye
    Meslek
    Usta
    Model
    301
    Uzun bir aradan sonra tekrardan selamlar. Aracımın bu kötü hali şükür düzeldi gibi.
    ömer üstadın söylediklerinden sonra başka ustaya aracı götürdüm. Dedim ki bujiler değişecek. Başka hiçbir şey söylemedim. bujileri de parçacıdan alıp gitmiştim. Usta bujileri bir çıkardı. 1. Piston yani arıza kodu veren pistona ait buji ucundaki fincan denen kısım kırılmış ve yağ kalıntısı mevcut.
    sağolsun bu ısta Peugeot dan anlamaz ama arabadan anlar. Dedi sen bunun yağını ne zaman değiştin.
    dedim ustam bin km olmadı. Ne yağ kattın dedi. Ben de 5w30 dedim.
    uata dedi ki bu araç ufak motor. Böyle araçlar km 100 bini geçince genelde 10w40 kullanır. Yanlış yapmışsın.
    dedim çözümü nedir ustam. Dedi ki komple değişsektr olur ama masraf etme. Biraz zaten yağ eksiltmiş, buna 10w40 takviye edelim.
    bir de katkı var. Bu defalık ekleyelim. Seni 10 bin km götürür.
    sonra getir komple 10w40 koyalım.
    tamam dedim ve dediği gibi bayağı yağ eksilmişti. Bir katkı ekledi sanırım yarım litrelikti kutusu. Kıvamı bal gibi. Sonra 10w40 yağ ile üstünü tamamladı seviyeyi dengeledi.
    Mesajların başını okuyanlar bilir. Katalizörde de düzeldi deyip bir iki gün sonra ah tüh ettim. Sırf bu sebepten bekledim araca bakayım diye. O işlemden sonra 1700 km yok yapıldı. Şükür ne çekişte sorun var ne arıza yakıyor.

Burdan yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Özellikle ömer üstad buji ve bobin uyarısı yapmasa motor üst kapağı kaptırıyorduk.

bu da benzer sorun yaşayabileceklere bir öneri babında bulunsun. 100 bin km den sonra özellikle 1.0 motor peugeotlarda yağı 5w30 değil de 10w40 kullanmak lazım. Yoksa benim gibi acayip sorunlarla uğraşır durursunuz.

Hepinize kazasız belasız günler dilerim.

dip not: yönetici arkadaşlar konuyu eski nesil 208 kısmına taşıyabilirse sevinirim. Sanırım ben açarken yanlış 208 kısmında açmışım. Yeni fark ettim.
    Konu amansiz_usta tarafından (28-07-2020 Saat 21:32 ) değiştirilmiştir. Sebep: Dip not eklendi
    ~Amansız Usta~

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)