7 sonuçtan 1 ile 7 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    ELEKTRİK OTOMASYON
    Model
    Partner Tepee

Partner Tepee 2017 uğultu problemi.

merhaba arakadaşlar forumda yeniyiz.Partner tepe 2017 model 52000 km de bir aracım var aracı 2020 eylül ayında 2 el olarak samsundan aldım.Aldığımda 22000 km de idi yaklaşık 2 yıl oldu araçtan genel hali ile memnum fakat önden gelen bir uğultu sesi illet ediyor beni aracın çekişinde gidişin de hiç bir sıkıntı yok herşeyi saat gibi çalışıyor bakımlarını hiç geciktirmiyorum 10 bin km de bir muhakkat bakımlarını yapıyorum en iyi yağları(molly,motul)filtre seti olarak mann iyi bildiğin bi yerden alıp kendi ustama bakımları yaptırıyorum zaten bu konuda yada aracın motoru ile alakalı çok şükür bi sorunum yok.Yalnız şu araçtaki uğultu sesini bi türlü çözemedik sıkıntı şu şekilde araçla vites fark etmeksizin 60-70 km hızlarda bariz bir uğultu sesi var bu sesi viteste de yapıyor boşa alıp sallarsam da yapıyor iniş yokuş fark etmiyor bu hızların ne üstünde ne de altında gram ses yok bazen deneme amaçlı 170-180 km kısa süreli otobanda basıyorum çok süratli araç kullanan birisi değilim deneme amaçlı hiç gram ses yok araba yağ gibi akıyor ama bu hızlarda yani 60-70 km lerde genelde 3 ve 4 cü vites denk geliyor çoğunlukla bir uğultu oluyor ki sormayın gitsin arabadan soğutuyor insanı neler yapmadıkki.
    1-aracın şanzımanı söktürdük aldıktan 10 bin km sonra bide bi şıkırtı sesi geliyordu o baskı bilyesinden çıktı neyse sıfır set aldım orjinal luk marka takıldı o ses gene devam ediyor tabi şanzımanı açıp baktırdık yani bişiy çıkmadı 30 binde ki şanzımanda ne olabilir tüm rulmanlar kontrol edildi falan neyse ustanın yorumu ayna mahruti dişlileri iz yapmış karıncalanmış bunu takım halinde değiştirmemiz lazım dedi pek ikna olmasam da çıkma bi temiz parça ile değişim yaptık şanzıman toplandı geri takıldı 2 litre motul yağ koyduk felan deneme yaptık ses aynen devam...
    2-neyse o şelikde biraz daha kullandım ama kışın sanki ses daha da arttı ne yapayım derken başka bir ustaya gittim oda dedi ki abi bunun sağ aks askı rulmanı dağılmış burdan yapar değiştirelim dedi tamam dedim gittim orjinal kodlu rulmanı aldık çakttıdık yeniden şanzıman yağı koyduk felan topladık bi test yok abi ses aynen devam he çıkan rulman da sıkıntı varmıydı evet biraz boşluk yapmıştı fakat ses yeni rulman takılmasına rağmen aynen devam yağdan mı nedir sanki biraz azaldı ama bariz duyuluyor ben tatmin olmadım.
    3-neyse biraz daha kullandık artık aklımıza gelen sadece porya rulmanları kaldı ben hala şanzıman olduğuna inanmıyorum onu da yaptık rot balansa gidip lastikleri tek tek çevirerek sakin ortamda dinledik en ufak bir garip ses yok rulmanlarda lastiklerden şüphelendik onları da değiştirdik gene aynı ses devam ediyor sonunda rot balansçı bana abi bu arabanın şanzıman gidik dedi bilmiyor garip nelerle uğraştığımızı tabi neyse bişiy demedim.
    yani anlayacağınız araç oldu 52 bin km hala devamke bi sonuç yok ortada yaklaşık 5-6 bin tl masraf ettim bi sonuç alamadım bir sürü internet sitesinde araştırmalar yaptım yok bununla alakalı bi çözüm yok güya bi çok araçlarda bu sıkıntılar varmış servis ustası da aynısını söyledi çözümü yokmuş kronikmiş şanzımanı sök at diyenler neler neler bende diyorum ki nasıl olur öten uğuldayan bişiy varsa döner aksam bunun rulmanı bozuktur kronik ses nedir ya ustalar ağız birliği etmiş gibi peugeot araçlarda bu seslerin kronik olduğunu çok dinlememem gerektiğini radyonun sesini açmam gerektiğini söylediler açıkcası bı sorunlarla karşılaşan varmı bilmiyorum ben çözüm bulamadım eğer başından böyle sorunlar yaşayan varsa lütfen yazsın neyse yapalım bıktıkm usandım artık aracımı çok seviyorum hatta 2 aracım var diğeri seat toledo otomatik ondan çok bunula uzun yola gidiyorum seviiyorum çok rahat ediyorum ama bu uğultu deli etti beni.

Acemi Üye
    Meslek
    Ogretim Uyesi
    Model
    3008
    Belirttiğiniz ses tam bir uğultudan ziyade bir karınca topluluğunun çıkardığı sese benziyor ise şanzımandan gelen bir sestir. Bu durum daha ziyade aracı tam durdurmadan geri vitese almak ya da geri geri giderken tam durdurmadan birinci vitese alıp ilerlemek nedeniyle şanzımana yük bindirilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Tehlikeli bir durum söz konusu değil ancak belirttiğiniz sesin artması durumunda şanzıman indirilecek ve revizyona tabi tutulacaktır.

Yeni Üye
    Meslek
    Diş Hekimi
    Model
    3008
    Sitede buna benzer sorun yaşayan varsa yazarlar umarım. İstanbulda mi yaşıyorsunuz ? 4 disk ve balata baktırdınız mı ve kaliperlere ?

Acemi Üye
    Meslek
    Ogretim Uyesi
    Model
    3008
    İzmirdeyim. İstanbulda Ömer Gedik çoğu üyenin sorununu çözen bir servis sahibi. Onunla bağlantıya gecebilirsiniz.

Yeni Üye
    Meslek
    ELEKTRİK OTOMASYON
    Model
    Partner Tepee
    Alıntı Ozgur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belirttiğiniz ses tam bir uğultudan ziyade bir karınca topluluğunun çıkardığı sese benziyor ise şanzımandan gelen bir sestir. Bu durum daha ziyade aracı tam durdurmadan geri vitese almak ya da geri geri giderken tam durdurmadan birinci vitese alıp ilerlemek nedeniyle şanzımana yük bindirilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Tehlikeli bir durum söz konusu değil ancak belirttiğiniz sesin artması durumunda şanzıman indirilecek ve revizyona tabi tutulacaktır.
    merhaba kardeşim değerli yorumun için tşk ederim.Yanlız benim sıkıntı bariz bi uğultu sesi yani karıncalanma türü bişiy değil yani o dediğin hareketleri asla yapmam agresif araç kullanan birisi değilim çok sakin araç kullanırım durmadan vites geçişi yapmam asla ileri yada geri ve raç tek elden kullanıyorum benden başka kullanan yok yani am şu var ben 2 ci sahibiyim önceki vatandaş neler yaptı onu bilemiyorum açıkcası daha önce fiorino aracım vardı 120 bin km anahtar vurmadan sattım.yani aldığım da 22 bin km felan dı araç şu anda 52 bin oldu nerdeyse aldığımdan beri bu ses de en ufak değişim olmadı yani artmadı yada azalmadı şanzımanı söktürdüm 30 binde içinde herşeyi kontrol edildi...
    en güzeli tabiki senin olandır.
    1999 wv polo 1.6 alm
    2013 fiat fiorino 1.3 mj. panaroma
    2018 toledo 1.4 tsı dsg 125 hp aktif kullanılan
    2018 partner tepee 1.6 hdı 115 hp allure aktif kullanılan

Yeni Üye
    Meslek
    ELEKTRİK OTOMASYON
    Model
    Partner Tepee
    Alıntı ibanezjs2400 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sitede buna benzer sorun yaşayan varsa yazarlar umarım. İstanbulda mi yaşıyorsunuz ? 4 disk ve balata baktırdınız mı ve kaliperlere ?
    bu kontrolleri bir kaç defa değişik ustaya kontrol ettirdim hatta en son geçen hafta rot balansçıda lastik çevirdik lastiklerim de yeni paryalarda bi ses duyamadık..balatalar aldığımda değişmiştim disklerim iyi durumda öyle yamulma felan da yok balans gibi bişiy değil yani..
    en güzeli tabiki senin olandır.
    1999 wv polo 1.6 alm
    2013 fiat fiorino 1.3 mj. panaroma
    2018 toledo 1.4 tsı dsg 125 hp aktif kullanılan
    2018 partner tepee 1.6 hdı 115 hp allure aktif kullanılan

Yeni Üye
    Meslek
    Diş Hekimi
    Model
    3008
    Fp otomotiv Eurorepar servis. Maslakta yeri. Telefon: (0212) 254 43 08

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)