6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Acemi Üye lKamikazel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Müteahhit
    Model
    607

508 GT 225 Üzerine....

Merhaba

607 ile forumdan ayrılalı epey bir vakit oldu..
    Kendisi bizden koptuktan sonra 3-5 el değiştirmiş ve tekrar ilana düşerek maalesef ki hırpalanmaya devam etmekte görünüyor.
    Üzücü...

Neyse meseleye dönelim D segmenti bir otomobil almak niyetindeyiz.

Şu an halihazırda kullandığımız otomobil 2017 olduğu için daha eski bir şey düşünmüyorum minimum 2019 , tercihen 2020 falan olmalı..
    Bu çerçeve de klasik Alman Passat-Superb grubuna baktım hem abartı fiyatlı hemde çok demode geliyorlar.
    Mondeo , İnsignia , Accord falan da piyasada kupon kalmakta.
    Bu sebeple premium algısı ve sportif karakteri ile fiyat/fayda yönüyle emsalsiz olduğu için 508 GT ilgimi çekmeyi başarıyor.

2022 modelleri alakasız saçma fiyatlara satıldığı için garantisi bitmiş 2 yada 3 yıllık alternatifleri gözüme kestirdim...

Şikayet var sitesinde kapı ayarlarının tutmadığından , sunroof problemlerine.. gösterge tablosu arızasından , mekanik problemlere kadar bir sürü başlık bulunmakta.

Bu araç yıpratır mı ?
    225 beygir motorlar eski THP'ler gibi sorun yaratıyor mu acaba ?
    Kronik hastalıkları nelerdir ?
    Nihayetin de garantisi olmayan bir araç..
    Alacağım araç maksimum 40.000 km de , servis bakımlı olmak zorunda.
    Kıyaslama açısından Passat 1.5 TSi Elegance da diğer alternatifim.
    1-1.5 sene kullanılacaktır.
    Maksimum 10.000 km yapılır...

Yorumlarınızı ve tecrübelerinizi aracın binileceği süre içerisinde sorunsuzluğu ve kullanıcıyı mutlu etmesi üzerine belirtirseniz sevinirim.
    Konu lKamikazel tarafından (24-09-2022 Saat 19:22 ) değiştirilmiştir.
    En güçlü iki savaşçı , sabır ve zamandır.

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    508 GT segmenti için çok güzel bir seçim. Hem motor gücü hem sunduğu donanımlar oldukça başarılı. Peugeot bu aracı Radikal Sedan sloganıyla pazarladı ve hedefi klasik D Segmenti Sedanlar değildi. Basın bildirileri dahil hedefte hep A5 vardı.

Motor ile ilgili olarak özetle THP deki sorunların çözüldüğünü söyleyebilirim. Bu motorlar artık Olgun dönemindeler ve Peugeot bu motorların neredeyse her bir parçasını değiştirdi. Ben yeni nesil 180 ve 225 HP lik motorlarda henüz hiç bir soruna denk gelmedim.

Çerçevesiz camlarında etkisi var mı bilemeyeceğim ancak bende bir araçta kapı ayar sorunu gördüm ama bunları servis çözer diye düşünüyorum.

Benim de hedefimde hep bu araç var ancak aracı daha çok eşim kullandığı için tüm piyasada olduğu gibi SUV furyasına kapılıyoruz.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    180 Hp'lik GT-Line paketli olanı 11 aydır kullanıyorum. Yaklaşık 70 bin km yol yaptım bu sürede.

Otoyol performans ve konforu yeterli. Yol tutuşu güzel. Yan rüzgarlardan elbette etkileniyor ancak Kuzey Ege Otoyolundaki rüzgarlardan söz ediyorum. Bilen bilir nasıl fırtına gibi estiğini...

Motor makul hızlarda kullanırsanız inanılmaz ekonomik oluyor. Bu kadar olacağını hiç düşünemezdim. Şehir dışı gazlarsanız elbette artıyor ama önceki aracım C5 180 Hp benzinli ile arasında her durumda yaklaşık 2 litre daha az yaktığını söyleyebilirim.

Focal ses sistemi çok temiz sesler veriyor. Sadece Focal farkı bile müthiş.

Çerçevesiz camlar ciddi yüksek hızlarda rüzgar sesi yapıyor. Ama bu sınıf içinde o hızlarda ses yapmayan araca ben henüz binmedim. Eski 508'e oranla çok daha az rüzgar sesi verdiğini de söyleyebilirim.

Arabanın şasinin rijitliğini hissediyorsunuz. Tek parça davranıyor.

Yarı otonom sürüş desteklerinin bu kadar kullanışlı olabileceğini düşünmemiştim. Uzun yolculuklarda ciddi rahatlık veriyor.

Yere yakın bir araç. Kaldırıma yakın park edince inip binmesi zor oluyor.

Farları çok güzel. Önceki gece Denizli'den Antalya'ya giderken bir kere daha yaşadım, düzlüklerde otomatik uzunlara geçtiğinde sanki sonsuza kadar aydınlatmış gibi geliyor insana.

Estetik olarak elbette renkler ve zevkler tartışılmaz ama benim beğeni ölçülerime göre araba çok güzel. Hele arka tarafı gizli güzellikler taşıyor.

Açılır cam tavan yerine tam cam tavan olsa ben daha fazla beğenirdim. Hiç açmadığım bir sun roof yüzünden daha kısa bir cam tavan olması yerine eski 308'imdeki gibi tek parça kocaman açılmayan bir cam tavan olmasını tercih ederdim.

Arka koltuklar uzun boylu insanlar için tavan yüksekliği nedeniyle sıkıntılı olabilir. Onun dışında diz mesafesi vs gibi bir sorun yok.

Bagajın "liftback" olması benim çok istediğim bir özellikti. Gerçekten de işe yaradığına şahidim. Elektrikli olması, ayakla açılıp kapanabiliyor olması kullanışlılığı arttırıyor.

Eksik olarak illa zorlayacak olsam daha da iyi bir yalıtım olmasını isterdim. Tamamen kişisel olarak yazıyorum. Ben dışarıdan hiç bir ses gelmeyen araçları daha çok seviyorum. Zaten daha iyi bir yalıtım olsa doğrudan E serisi araçlar kadar sessiz ve konforlu duygusunu rahatlıkla verirdi. Yoksa kendi sınıfındakilerden kesinlikle daha sesli değil. Hani olmuşken o da olsun diyor insan..

Eko modu hiç kullanmıyorum. Arabayı çok öldürüyor. Sport modu da hemen hemen hiç kullanmıyorum arabayı çıldırtıyor. Genellikle normal modda çok ender olarak da comfort modda kullanıyorum.

Direksiyon normal modda daha sert olsun isterdim. Yüksek hızlarda daha iyi bir duygu verirdi.

Navigasyon olmasa da olurdu. Telefonu bağlamak yeterli oluyor.

Not: Yüksek hızlar dediğimde 160 ve üstü hızları kastediyorum.

Ekonomisine örnek olsun diye bir kaç yakıt örneği paylaşayım.
    Bir Kedim Bile Yok..

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Necdet abi çok güzel ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Emeğine sağlık
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Acemi Üye lKamikazel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Müteahhit
    Model
    607
    Teşekkür ederim her ikinizin de açıklayıcı yazıları için.
    Türkiye de modern bir araca binmek tek kelime ile pahalı hale gelmiş durumda.
    Satın almak bir şeydir... Buna zaten alıştırıldık. Yürütmek ve arıza durumunda garantisi bitmiş bir araba ile yetkili servis kapılarında mağdur olmak ise hiç kimsenin istemeyeceği bir durum.
    607'yi severek almış bile olsak yürütme maliyetlerinin yoruyor olması aşırı derece de soğumamıza da sebep olmuştu mesela...
    Peugeot son dönemler de inanılmaz araçlar çıkarıyor.
    Fakat keyfini sürmek yerine asıl düşünüyor olduğumuz şey sorunsuz olmayı becerebilmesi. 508 sabıkalı bir araç..
    En basitinden cam tavanım bozuldu veya mekanizması kullanım esnasında tavan boyasına zarar verdi başlığı altında bir çok şikayet var.

Bu meseleleri de satın alıp kullanmadan cevaplayabilmek olanaksızdır.

Araç ile alakalı kişisel yorumları yapacak olsam bambaşka..
    Kullanma imkanım da oldu tam bir sürücü otomobili diyebilirim. 225 beygir motoru 607 2.7 HDi ile kıyaslama gereksinimi duydum hafifliğinin verdiği çevikliği hissettiriyor. Zannediyorum 0-100 hızlanma hissiyatı 208 GTi'da daha farklı değildir.
    İzolasyon konusunda Necdet Bey'e katılamıyorum.
    508 bu konuda gizli kahramanlardan birisi bence.
    Zamanında Opel Vectra B rüzgarı vardı. Rakiplerinden çok daha üstün izolasyona ve konfor/tutuş dengesine sahipti.
    O dönemde otomobilden anlayanlar Vectra 2.0 CDX alıyordu anlamayanlar da Passat B5 falan bakıyordu.
    Bugün de 508'i öyle görüyorum.
    Ben bir otomobilin temelin de 4 şey gözetirim.
    İzolasyon , Konfor - Yol Tutuş ve Performans.
    Kısacası hepsini dengeleyebilen bir rakip bugün göremiyorum.
    Belki Honda Accord olabilir oda donanım konusunda şimdilik sınıfta kalıyor. Ama kesinlikle yine yeniden Passat değil.
    Floransa'dan size yazıyor olsaydım 508 şuan garajımda yatıyordu elbette. Burası Türkiye adımları doğru atmak gerekiyor..
    Konu lKamikazel tarafından (05-10-2022 Saat 04:00 ) değiştirilmiştir.
    En güçlü iki savaşçı , sabır ve zamandır.

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Yanlış anlama olmasın ben rakiplerinin gerisinde bir izolasyon var falan demedim.

Sadece elektrikli araç gibi sessiz motor, bir Rols Roys gibi uçan halı efektine sahip bir araç olsa diye hayal kurdum.

70 bin km kullanınca her ayrıntıyı duymaya başlıyorsunuz.

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bir Kedim Bile Yok..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)