Arkadaşlar merhaba 167 binde Peugeot 206 1.4 benzin lpg otomatik aracım var arabayı ilk aldığımda arızalanmıştı ve enjektör değişince düzelmişti aradan 6 ay geçti tekrar aynı arızayı çıkardı ama arızayı çıkarmadan öncesini anlatayım ben genelde bazen benzin bazen lpg de kullanıyorum eşit derecede yani geçen ay benzinde gaz yememe sabahları zor çalışma stop etme motorda da tekleme vardı bazen de beyaz duman atıyordu her neyse gittim bir ustaya dedim böyle böyle tamam dedi bobin buji değişti subap ayarı yapıldı boğaz kelebeği temizlendi aldım arabayı araba kendi kendine gaz veriyordu 1500 devire geliyordu araba gitmeye çalışıyordu freni bırakınca kalkış yapıyordu hızlıca tekrar ustaya götürdüm dedi kelebek kurum bağlasın biraz sür dedi benzinde sürdüm düzeldi herşey aradan 2 hafta geçti bu sefer araçta vibrasyon başladı rolantide oluyordu sadece kulaklarımın içini dolduruyordu ustaya gittim takozları değişti düzelmedi üstüne daha değişik bir sorun çıktı gazı bırakınca arabanın altından demir demire vurma sesi gelmeye başladı araç biraz ısınınca ustaya sordum dedi takozlarda alışsın araba düzelecek dedi sürmeye devam ettim 1 hafta sonra arabayı ilk aldığımda ki arıza başladı arızada şöyle madde madde yazayım.

1. Arıza lambası yanıp dıt dıt dıt diye ötüyor zaman aralıklı bazen susuyor ama lamba hala yanıyor
2. Benzinde geç marş ve tekleme bazen stop etme gaz yememe araba 20 metre gidiyor sonra yaz yemiyor ve aşırı titriyor rolantide vitesteyken yine gaz verip bırakıyor sürekli 1500 devir çeviriyor frene
3. Beyaz duman bazen mavi atıyor aşırı yakıt kokuyor geniz yakıyor.
4. Lpgde de aynı tepkiyi veriyor benzinde bazen rolantide araba gitmeye çalışmıyor ama duman vs hepsi var lpgde de var benzinde de lpgde gaz yiyor gidiyor ama çekiş düşük benzinde gaz yemiyor kolay kolay

Ustaya gösterdim bobin bujin sağlam dedi bende sonra dedim aynı arıza vardı enjektör değişince düzeldi usta enjektörü kontrol etti 3. Enjektörün işediğini farketti çaydanlıktan çay koyar gibi akıyordu enjektörü yanındakiyle değişti sanırım yine 3. Yuvadan işeme vardı baklamaya devam etti sonra çırağı geldi ustanın başına bekleme istersen gel bi çay içelim dedi bende yok dedim arabayı yalnız bırakmıcam artık dedim sonra ustaya soruyorum usta enjektör işiyor ne zaman yaparsın dedim dediki bırak arabayı bakacam başka bişrydende olabilir falan filan yaptı bende dedim başka ne olabilir bildiğin işiyor işte dedim oda öyle olmaz dedi sen bırak ben bakıp uygun yollu bişeyler ayarlıcam dedi bende güvenmedim ustadan gün aldım tüydüm ordan başka ustaya tüydüm başka ustaya durumu anlattım enjektörlere bakmadı gitti direk kompresyon testi yaptı ve testide doğru şekilde yapmadan silindirin birinde kompresyon dişük dedi motor incek siboplar yanık dedi direk bende fiyat sordum 25 bin falan tutar dedi bende o kadar param yok dedim onada güvenemedim ben araştırdım testi yanlış şekilde yaptığını anladım şimdi soruna gelelim nedir bu arıza enjektör işiyor yerini değiştik ama tam emin değilim orayı göremedim değişim denedi mi tam bilmiyorum yine aynı yuva işiyor dedi usta yardımcı olabilecek var mı ? Başına gelen falan ?