İlgi derginin bu haftaki sayısında 5008, Grand C-Max ve Touran 2.0 dizel motor ve otomatik şanzıman alternatifli modelleri ile karşılaştırılmışlar. Aynı motoru kullanan 5008 ve C-Max ile TDI motora sahip Touran arasında yine ilginç VW yanlısı yorum ve puanlar verilerek. Aşağıdaki durum ortaya çıkmış
1. Touran 192 puan
2. C-Max 174 puan
3. 5008 172 puan

Puanlamada çok ilginç yorumlar var. Mesela,
a-En kısa boylu en kısa dingil mesafeli olan kutu biçimli ,600 lt.lik bir bagaj hacmine sahip Touran en yüksek oyu almış ve ferah lafı kullanılmış. en uzun boylu , 679 lt.ile en büyük bagaj hacimli 5008 ikinci ilan edilmiş.
b-Konfor konusunda Kimse Touran'ın eline su dökemez denmiş.
c-Kullanışlılık bölümü ise tam komedi. Touran'ın koltuk mekanizması G.C-Max ve 5008 in sistemleri yanında antika gibi durmasına rağmen basit ve kullanışlı kokpit (80lerden kalma tasarımı var yahu, hemde çok tipsiz)başarılı bagaj (5008 79 lt daha büyük olmasına rağmen) sayesinde!!! yine birinci yapılmış.
d-performans kriterinde kağıt üzerindeki + 7 bg ve + 10 NM tork ve DSG şanzıman ile Touran haklı birinci olmuş.
e-sürüş özelliklerinde virajlarda G.C-Max, uzun otoban kullanımında 5008 önde derken genel ortalama ile yine Touran birinci yapılmış
f-güvenlikte ise her üçünün 37 mt.lik fren mesafesi, ESP lerinin olmasına rağmen yine Touran birinci yapılmış . En düşük puan ise 5008 e verilmiş.
En sonunda ise Touran diğer iki araçtan 3.000 euro fazla olmasına rağmen "SIKICILIK ANCAK BU KADAR KEYİF VEREBİLİR" diye bir de ukalalık yapmışlar. Dış ve iç tasarımıyla heyecan vermekten uzak duran Touran buna karşılık herşeyi rakiplerinden daha iyi yapıyor denmiş.(Yakın zamanda tüm testlerde artık bu lafı kullanıyorlar. Tabii VW nin bu hali ile elle tutulur şekli olmadı brinci yapıp bir de böyle yazıyorlar. çok komikler)
Daha önce de benim yazdığım gibi zevki olanlar VW den başka araç alırlar.Ve keyif ile araç sürerler en azından gözlerin onların üzerinde olduğunu bilirler......ben en son dün bunu büyük bir keyifle yaşadım. Adam resmen kafasını sola çevirmiş, camdan çıkar şekilde babylone u kesiyordu.