Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası
    HELICOPTERPILOT
    Ziyaretçi

HDI motorun doğru ve ekonomik kullanımı....

Yazımda bazı kavramlara açıklık getirmek ve ekonomik sürüş tekniklerini paylaşmak istedim.biraz uzun soluklu bir yazı oldu ama yararlı bilgiler olduğuna inanıyorum.

(1)-turbonun devreye girdiği devir

böyle birşey yok turbo motorun çalıştığı her devirde devrededir.turbo denen şey alttaki resimdede görüleceği üzere basit bir mantıkla iki adet fan ve hareket ileten bir milden oluşan bir düzenektir.araç yanmış atık gaz ürettiği sürece fanlardan birini döndürecek mil yardımıyla bu hareket diğer fana iletilecektir.motorun temiz hava girişindeki fan ise içeri daha çok hava yani oksijen sokarak verimi arttıracaktır.devir arttıkça sokulan hava artacak ve verim artacaktır.ancak bu artış çok yüksek hızda dönen turbo fanlarının(60000-80000rpm e ulaşan modeller var) yüksek hızdan dolayı kritik açıyı aşarak stoll olması ile sonuçlanacak ve verim birden düşecektir.(bakınız 90-110-112 bg 1.6hdi motorların 4000dd/dk(max hp devri) devirlerine ulaşmayı müteakip rpm in artmasına bir anda aracın karşın yığılıp kalması ve verimsizleşmesi...

turbonun devreye girdiği devir ile kasıt nedir?
    turbonun devreye girdiği devir diye dolanan söylem ise aracın max tork devrine ulaştığı devirdir ki 1.6 hdi motorlarda 1750dd/dk dır.bu devirden sonra aracın gaz tepkıleri istenen düzeylere ulaşmıştır.

DIKKAT: Maksimum tork devri bir aracın minimum yakıt ile maksimum iş yaptığı devirdir.

(2)dizel araç yüksek devirde kullanılmalıymış

külliyen yalan.yazımın ilerleyen kısımlarında ne zaman yüksek devir kullanımı yapılacağını anlatacağım...

eskiler dizelin devirli kullanılması gerektiğini söylese de aksıne yeni nesil turbo dizeller yüksek devirde kullanımı sevmez.
    benzınlı ve eski dizel motor kullanımını sürdüren sürücüler bugun ülkemizde 80-100000kmlerde turbo arızaları ile karşılaşmakta ve hatta otomotiv piyasasına 100000km üstü dizel araç alınmaz kavramını dahi zihinlere kazıyacak kadar büyük etkiler yaratmakta. yeni nesil turbo dizel araçlarımız olabildiğince max bg devri 1.6 hdi için 4000d/dk nın üzerinde kullanılmamalı zira pug servisine sorduğumda bana oradaki görevlilerden biri(daha önce almanyada bmw fabrıkasında çalışmış, otomotiv mühendisi) max bg devri ve üzerinde uzun süreli kullanımda turbonun fan bölümü mil göbeğinde yağlamanın yetersız kalabildiğini ve yağsızlıktan masraflı arızaların oluşumuna neden olabildiğinden bahsetmişti.

(3)Turbo dizel motoru hangi devirlerde kullanmalıyım

bu konuyu 2 ana başlık altında incelemek ve sonunda kendi kullanım stilimi anlatmak istiyorum.

1-normal ve olabildiğince ekonomik gitmek isteyen sürücü

normal bir turbo dizel kullanıcısı sakin kullanımda aracını hızlandırırken bir üst vitese geçme kriteri üst viteste max tork devrini yakalacayacak kadar aracı devirlendirmeli ve üst vitese geçiş yapmalıdır. yine 1.6 hdi dan örnek verecek olursak (1750 rpm max tq devrimiz) aracı devirlendirirken vitesi değiştirdiğinizde rpm göstergesinin üst viteste 1750 rpm olmasını hedeflemeliyiz.5 dakıkalık bir çalışma ile bunları bir kenara not edebilirsiniz.her vites için bu devirlerin tepitini en yüksek viteste max tork devrinde giderken vites küçültüp küçük vitesteki devri veya sürati not alarak yapabilirsiniz örneğin 90 bg versiyonunda 72 km/h 4 üncü vites 1750 rpm e denk gelmekte.72 ile giderken vitesi 3 e alıp 3 üncü vitesteki devri kaydedebiliriz( yanlış hatırlamıyorsam ~2500rpm ).artık 3 üncü vitesten 4 üncü vitese ne zaman geçiş yapabileceğimizi biliyoruz...

2- mevcut koşullarda aracını olabildiğince çabuk ivmelendirmek isteyen sürücü

aracının motorundan maksimum verim ile ivmelendirmeyi sağlamak isten sürücü max beygir rpm ine kadar yandi 1.6hdi için 4000rpm e kadar vitesi korumalı, 4000 rpm gelirken vites değiştirmeli ve bunu tekrarlayarak hızlanmayı sağlamalı.

kişisel görüşüm:
    düşük viteslerde özellikle 1 ve 2 araçta asr (anti spin regulation) sistemi yok ise aracın patinajda kalmasını engellemek maksadıyla max bg devrini beklemektense daha erken vites değiştirerek işi tork ile halletmeye çalışma bence biraz daha mantıklı gibi geliyor
    (4) Olumlu iki karşıt görüşün çatışması…?
    Araçı ekonomık kullanmak için rampa aşağı boşa almak iyidir
    Aracı ekonomik kullanmak için rampa aşağı viteste ayağı gazdan çekmek iyidir.
    Ben ise bu duruma farklı açıdan yaklaşıyorum.rampa ama bahsettığınız nasıl bir rampa?çok mu eğimli az mı eğimli?çok mu virajlı az mı virajlı?hızlanmak mı istiyorum?yavaşlamak mı?

Önemli uyarı…
    Sürücü mevcut koşullara gore karar vermeli önceliğimiz her zaman emniyet.rampa aşağı doğru kullanım tekniği rampayı viteste inmektir.neden mi?olası bir bir motor arızası durumunda motorun stop etmesini engeller ve fren hidroliğinin sürekli hazır beklemesini sağlar ya da fren arızası durumunda aracın kompressyon freni ile kontrol edilemez süratlere ulaşmasını engeller. Yada rampada virajlar mevcut ise boşta gitmektense viteste gitmek nispi olarak yol tutuşumuzu olumlu etkileyecektir.

Gelelim ekonomik kullanım hususuna
    Mevcut durum: önümüzde rampa aşağı bir yol var boşta mı ineyim, viteste ayaşı gazdan çekerek mi ineyim? Karar vermek istiyoruz. Hedefimiz minimum tüketim ile max yolk at etmek
    3 hususu göz önünde bulundurmalıyız
    1-hızım yetersız
    2- hızım biraz fazla yavaşlasam da olur olur, yavaş yavaş yavaş hızlansamda
    3-hızım uygun mınımum yakıt tüketeyim
    Altın kural anlık tüketim göstergesini kullanmak!!!!!!
    1-hızınız yetersiz ise en makul çözüm vitesi boşa almak.böylece mevcut potansiyel enerjiden kinetik enerjiye dönüşen rampadaki enerjiyi olumlu biçimde hızlanma için kullanırsınız.motor kompressyonu ile enerji kaybetmezssiniz.boşta yakılan yakıt çok fazla değildir.(90km/h ile giderken 0.2~0.5/lt 100km)ve aracı viteste hızlandırmadan daha az tüketim ile hızlanma işini halledersiniz.
    2- hızım biraz fazla yavaşlasam da olur yavaş yavaş hızlansamda olur: bu durumda en iyi çözüm viteste ayağı gazdan çekmek suretiyle gerçeklerşir. Bu durumda aracın beynı yakıt göndermeyi keser.motor tekerlerden aldığı enerji ile dönüsünü ve diğer işlevlerini sürdürür silindirlere sadece hava sıkıştırılıp geri bırakılır.(0 tüketim değeri ile ilerlersiniz)(CUT OFF durumu) bu durumda motor aracınızın kinetic enerjısını tüketmek isteyecek ve motor hacmi,sıkıştırma oranı, vites oranına gore az bir miktar size yavaşlatmak isteyecektir.

Bu durumu kullanmak isteyen sürücü aracını mümkün olan en yüksek vitese alarak cut off işlemini yapar.
    En yüksek vites seçimi ise vitese takıldığında minimum rölanti devrinin üstündeki devirler olmalıdır.kompressyondan minimum etkilenmek için örneğin: 50km/h ile giderken 5 inci vitese alıp rampayı gayet rahat inebiliriz.
    3- geldik en zorlu duruma
    Hızım uygun hızımı koruyayım minimum yakıt tüketip bu rampayı ıneyim…burada mınımum yakıtı tüketmek için en önemli done anlık tüketim göstergesi oluyor. Süratin muhafazası-anlık tüketim göstergesindeki değer bizim boşta yada viteste inilmesine karar vermemizi sağlıyor.şöyleki her aracın viteste öyle bir anlık tüketim değeri vardır ki (sürati sabit tutmak istiyoruz) viteste gaz vererek gitmekle boşta gitmek süratin korunmasını sağlar.bunun tespiti oldukça tecrübe ve deneme yanılma yöntemı uygulanmasını gerektırmekte.şunu söyleyebilirim ki 1.6 hdi 90 hp ile 5 inci viteste 1.2 lt/100km anlık tüketim verisi sürati sabit tutarak rampa inebiliyorken aynı anda boşa aldığımda yıne sürati sabit tutatarak rampayı inebiliyorum.örneğin ben inat edip viteste gitmeye devam etsem ve rampanın eğimi sabit kalsa ben yaklaşık 0.8lt/100km lık yakıtı boşuna o anda yakıyor olacağım. Bu eşik değerinin tespiti bence az eğimli rampa aşağı yollarda önemli.

(5)Dizel aracım ile rampayı nasıl çıkayım.

Kayıtsız şartsız tek cevabı var.hangi viteste olursanız olun maksimum tork devri ile.
    Eğer minimum yakıtı tüketmek istiyorsanız rampa çıkarken kesınlıkle aracı hızlandırmayın.vitesinizi ve maksimum tork devrini muhafaza ederek çıkın böylece minimum yakıt ile maksimum işi yapmış olur,motordan daha fazla güç istediğinizde cevap da alabilirsiniz.  1750 rpm 

(6)cruise kontorle almak minimum yakıt tüektimini sağlar
    Yanlış.sağlamaz minimum yakıt tüketimini uygun teknikleri kullanan bir sürücü sağlar.ancak stabil hızlarla gitmek özellikle düz yollarda yakıt tüketimini minimize etsede eğimlerin bulunduğu yolda en az yakıt tüketimini vermez.

Özellikle eğimin artıığı yollarda cruise kontrol ile yola devam etmek uygun ekonomik sürüş tekniklerini uygulayan bir sürücüye gore daha az yakıt harcanmasını sağlamayacaktır.
    (7)düşük deviri nasıl anlarım?
    Düşük devir hususu mevcut yol koşullarına gore belli olan bir husustur.aracın motoruna en çok zarar veren husus vuruntu yaptıracak kadar olan devirlerdir.bu devir verilen gaz miktarı yoldaki eğimle değişkenlik arz etmektedir. Gaza bastığınızda araca vuruntu yaptırıyorsanız araca zarar veriyorsunuz demektir(vuruntu durumunda kurumlanma,aktarma organlarına verilen zarar,yakıt pompası zarar görecek ve ciddi masraflara yol açacaktır) ama vuruntu yoksa araca zarar verme söz konusu değildir.örneklemek gerekirse.güzel bir eğim araç 5 inci viteste 1500 devir ile 72 km/h ile rampa inmekte hızı arttırmak için az bir miktar gaza bastınız vuruntu yok.bu durumda araca zarar vermiyorsunuz ancak benzer durumu rampa yukarı ya da rampa aşşağı gereğinden fazla gaza basıp vuruntu yaptırdınız işte şu anda araca zarar veriyorsunuz demektir süratle vites küçültülmeli ve daha yüksek rpm değerleri kullanılmalıdır.
    (8)klima nasıl kullanılmalı?
    Klima en çok yakıt tüketimini araç sıcakken ilk soğutma ve istenen sıcaklığa ulaşırken meydana gelmektedir.sıcak bir yaz günü aracınıza bindiniz ve haliyle klima kullanmanız gerekli.doğru kullanım tekniğini uygulayan sürücü öncelikle bütün camları açar ve aracının içindeki aşırı ısınmış havanın boşalması için 1-2 dakika camlar açık olarak gider müteakiben camları kapatıp klimasını açar.böylece klimanın fazladan aracın içindeki aşırı ısınmış havayı soğutmak için uğraşmasını engeller.ayrıca klima gazının ve klimanın diğer ekipmanlarının düzenli kontrolü klimanın verimli olarak çalışmasını ve gereksiz yakıt tüketilmesini engelleyecektir.
    (9)ne zaman yüksek devir kullanılmalı?
    uzun süre şehir içi kullanımlarında,uzun süre 2000rpm in altında gidildiğinde yaklaşık 30 saniye boyunca 3000-4000 devir bandında giderek aracın kurumlanması önlenebilir.bunun dışında yüksek devir kullanımına performans ihtiyaçları dışında gerek yoktur.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1.6 hdi ve diğer yeni nesil turbo dizel motorları ekonomik kullanma yöntemleri
    1-)Lastık basınçları fabrika verilerine gore ayarlanmalı ve mümkünse nitrojen(azot) ile lastikler şişirilmeli.azot kimyasal özellikleri gereği sıcaklık değişimlerinde hacimsel olarak çok daha az tepki vermekte ve yol tutuşu,yakıt ekonomisi açısından olumlu sonuçlar doğurmakta zira lastik basıncının fabrıka verisinin üstünde ya da altında olması yakıt tüketimini %10 a kadar olumsuz etkileyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır
    2-)yol güzergahınız üzerinde durmanızı gerektiren bir durum söz konusu ise yavaşlamaları (cut off) viteste ayağı gazdan çekme ile yapmalıyız.örneğin 500m ileride bir kırmızı ışık görduk ayağımızı gazdan kırmızı ışıkta duracak şekilde mevcut koşullara gore mümkün olan en yüksek viteste yavaşlama yapılmalıdır.çoğu zaman bu teknik kırmızıda durmamıza bile gerek bırakmadan biz lambalara ulaşana kadar yeşilin yanmasına yetecek zamanı tanır yavaşlama esnasında yaptığımız sıfır tüketimin yanında aracı 0 dan hızlandırmak yerine daha az yakıt tüketimi ile tekrar normal seyir hızımıza ulaşmamızı sağlar.
    3-)duran aracı yeniden hızlandırmalarda agresif davranılmamalı vites geçişlerinde yukarıda bahsettiğim gibi bir sonraki vitesin max tork devrine oturtacak şekilde vites geçişleri sağlanmalıdır.böylece minimum yakıt tüketimi ile hızlandırma sağlanır.
    4-)rampa çıkışları yukarıda anlattığım gibi olabildiğince hangi viteste olursak olalım mevcut vites ile max tork devri kullanılarak ve sürat korunarak yapılmalıdır.
    Bir araç en çok yakıtı hızlandırma esnasında kullanmaktadır.rampa çıkışları fazla yakıt tüketimine neden olurken rampa çıkışında araç hızlandırmak tüketimi iyice arttıracaktır.
    5-)rampa aşşağı gidişler ile detaylı bilgi yazımın üst kısmında 3 durum olarak anlatılmıştır.o anki mevcut koşullar ile hangi seçeneğin seçilmesi gerektiğine sürücü karar vermelidir.
    6-)yol bilgisayarı anlık tüketim verisi dikkatli olarak değerlendirilmeli uygun viites ve devir seçimi için ana referans olarak kullanılmalıdır.
    7-)klima kullanımı 110 luk versiyonları bilemem ama 90 bg lik versiyonlarda klima kullanımı yakıt tüketiminde yaklaşık 1 lt/100km kadar artışa neden olmakta yazımın üst kısımda klima kullanımı detaylı olarak anlatılmıştır.
    8-)gereksiz elektiriki teçhizat kapatılmalıdır.elektirik ile çalışan herşey yakıt tüketiminde artışa neden olacaktır
    9-)aracın aerodinamiğini bozan her türlü eklentiden(modifiyeden)kaçınılmalıdır.peugeot araçlarının düşük tüketim sağlamasının temel nedenlerinden biri de araçlarının aerodinamik sürtünme katsayısının cx düşüklüğünden kaynaklanmaktadır. Aracın dışına ekleyeceğimiz portbagaj,spoiler(hesaplaması yapılmış profesyonel olanlara sözüm yok)vs ürünler ekstra geri sürüklenme yaratacak ve özellikle artan süratlerde yakıt ekonomisini olumsuz etkileyecektir.
    10-)lastık seçimi uyugun lastik seçimi önemlidir.eğer performans amaçlı kullanım yapmıyorsanız.fabrika standardı ebatlarda Michelin energy saver tarzı yuvarlarnma direnci düşürülmüş ekonomik lastıkleri kullanmakta fayda var
    11-)gaz pedalının kullanımı olabildiğince yumuşak olmalı,dip gaz,sonuna kadar basıp çekme yerine sürekli olarak artan yumuşak gaz pedalı kullanımı agresif kullanıma gore daha olumlu sonuçlar verecektir.
    12-)araçtaki gereksiz yükleri yanınızda taşımayın.2-3 yıl once okuduğum İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre yılda 30000km yapan bir araç için her 1kg fazla ağırlık fazladan 1lt yakıt tüketimine neden olacağı yazıyordu.
    13-)yükü fazla olan aracı kullanırken ataletin artacağı unutlmamalı ve hızlanma ve rampa çıkışlarında özellikle dikkat edilmelidir.artan bu atalet ise rampa inişlerinde süratin korunumu açısından bize olumlu etki edecektir.rampa aşşağı aracın boş olduğuna gore daha fazla hızlanmak isteyeceğini fark edeceksiniz.yüklü durumlarda yukarıda anlattığım gibi viteste mi boşta mı gitme seçiminizi biraz daha viteste ayağı gazdan çekme yönüne kaydırmakta ekonomik kullanım için fayda var.

14-)şehir içi kullanımda uzun surely beklemelerde aracı kapatın.örneğin yeşilin yanmasına 90 sn var.boşuna aracı rölantide bekletmeyin stop ettirin 10 sn kala tekrar çalıştırın.

herhangi marka ve model turbo diesel araca sahip arkadaşlar bahsettiğim hususları kendi araçlarındaki teknik verilere uyarlayarak benzer şekilde düşük tüketim değerlerine ulaşabilirler.

ben ne kadar yakıyorum?
    307 1.6hdi 90 hp için
    kendi tüketimim şehir içi ortalama 4.5lt/100km
    şehir dışı ortalama 3 lt/100km gibi değerlerle gidiyorum
    agresif kullanımlarımı da hesaba katarsak 307 ile hiçbir zaman 6.4 lt/100km nın üzerinde bir ortama değer bu güne kadar okumadım.
    minimum tüketim rekorum 2.4 lt/100km

benzer teknikleri kullanarak 308 gt THP 175 HP de
    minimum 4.3 lt/100km değerine kadar düştüm

Forum yöneticilerinden ricam konumun başka konular ile birleştirilmemesi ve böyle kalması. Benım yanlış bildiğim hususlar olabilir zira arabalar ile öğrendiğim hususların %50 sini forumlar ve internetteki teknik makalelerden öğrendim .yapıcı şekilde düzeltmeler yapılırsa sevinirim.

saygılarımla
    cenk

Tecrübeli Üye
    Meslek
    yok
    Model
    yok

Ynt: HDI motorun doğru ve ekonomik kullanımı....

Çok güzel açıklamalarla dolu bir yazı olmuş, ellerinize sağlık.

Tecrübeli Üye Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Güç Aktarım
    Model
    yok

Ynt: HDI motorun doğru ve ekonomik kullanımı....

Alıntı HELICOPTERPILOT Nickli Üyeden Alıntı
    ben ne kadar yakıyorum?
    307 1.6hdi 90 hp için
    kendi tüketimim şehir içi ortalama 4.5lt/100km
    şehir dışı ortalama 3 lt/100km gibi değerlerle gidiyorum
    agresif kullanımlarımı da hesaba katarsak 307 ile hiçbir zaman 6.4 lt/100km nın üzerinde bir ortama değer bu güne kadar okumadım.
    minimum tüketim rekorum 2.4 lt/100km
    Cenk her rekorun için ayrı ayrı anlından öpüyor ve gerçekten ülkemizde heba olduğunu hissediyorum kardeşim.
    Bilhassa 2.4 rakamını dünyada ilk kez yakalayan kişi olduğun içinde ayrı bir parantez açıyorum.
    Dünyanın en az yakan aracı olarak bildiğimiz VW Polo TDİ Bluemotion'ın profesyonel pilotlarca yakalanan 3.0 Lt. olan şehirdışı tüketimininden dilekolay %20 az tüketmek.........
    Tek kelime ile muhteşem.
    Tekrar tekrar bu değerler için tebrik ederim.

Not:Bende bir ara 3 km lik mesafede 1.1 lt tüketmiştim.Ama Forum Yöneticileri Ömer Gedik ve Taner Hoca mesafenin kısa olduğunu öne sürerek rekorumu tescil etmemişlerdi.Hala tescil edilmemesi içimde bir uktedir.Alacakları olsun...
    Remzin kartallar gibi manileri yen aş,layıktır bu vasıflar sana ey şanlı BEŞİKTAŞ

Aktif Üye serdarhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    öğretmen
    Model
    308

Hdi araç kullanimi

Iyi gunler arkadaslar,Agustos sonunda 2009 model 308 hdi,comfort paket arac aldim. Daha once hic dizel tecrubem olmamisti. Bugun sabah aractan gelen cik cik sesi nedeniyle okul cikisi ustaya gosterdim. Ses isininca gectigi icin ses tekrar etmedi, usta arkadasta muhtemelen kayistandir, soguk havada yapmasi normaldir dedi ve detayli bakip emin olmam icin aracu birakmam gerektigini soyledi. Bu arada bana araci en az 3000 devirde vites degistirmem ve hep yuksek devirde kullanmam gerketigini soyledi. Bu arada araci deniyordu yolda ve tuketim 12-15 lt gostermekteydi Dedim oyle kullansak ocagimiza incir dikmez mi bu arac dedim, neyse uzatmayim;
    1- Bu cik cik sesi kayistan midir?
    2- Sizler dizel aracinizi hangi devirde kullaniyorsunuz? Ben genelde 2000-2500 devirde vites gecisi ve sakin olarak 1800-2000 devir arasi kullaniyorum, bu dogru olan midir?
    2009, 308 HDİ COMFORT,90HP...

Acemi Üye
    Meslek
    Tasarım
    Model
    308
    Merhaba , aracınız hayırlı olsun.
    Sesi tarif etmek çok zor olduğu için arıza vs.. gibi bişey tahmini de çok zor malesef.
    2.sorunuzun cevabıda benzinli araçlara göre dizel araçlar daha yüksek devirde kullanılmalıdır turbo ömrü vs.. gibi nedenlere olumsuz etki etmemesi için.
    Ama devirli kullanacağım diye sürekli 3.000 bandını görmek de ekomomik olarak size zarar verecektir .
    İmzada Reklam yasaktır.

Acemi Üye Özgür D. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bankacı
    Model
    308
    Merhaba, ses kayistan gelmeye geliyor da 3.000 devirde vites degistir diyen ustadan bence uzak durmak lazim. Auro6r araclarimiz sakin kullanimda o devri gormeden degistiriyo zaten. Sehir ici ortalamam 6lt ve gayet makul. Kayış icin konuyla ilgili Ömer Bey msji gorunce detayli bilgiyi paylasacaktir zaten

Uzman Üye ayzinim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Muhasebe
    Model
    206
    Merhaba. Sizin kullanım şekliniz doğru. Aracınız 1.750 devirde maksimum torku sağlamakta. Normal şartlar altında bu devirde vites değiştirmeniz yakıt ekonomisi sağlar.
    2012 Peugeot 308 Access 1.6 HDİ

Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Tesekkur ederim..Simdiye kadar hic boylesine yuksek devirde denemedim, dedim heralde ben araca kiyamiyorum

Aktif Üye KAYA308 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Makine Teknikeri
    Model
    308
    çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler herkesin aklındaki pek çok konuya cevap var sabit olmalı bu konu.
    2009 308 1.6 COMFORT OTOMATİK (Pert)
    2013 308 1.6 HDİ ACTİVE MANUEL (Satıldı)
    2016 308 1.6 e-HDİ CLASSİC EDİTİON PLUS+GERİ GÖRÜŞ

Uzman Üye rocker307 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    3binde vites attırmak mı doğrusuymuş. Yokuş veya yükte olmadıkça 3bini buldurmuyorum ben. Turbo sıkıntısı çıksın da para kazansın diye söylemesin onu o usta

Tecrübeli Üye HamzaHakkı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    407
    Burda yanlış anlaşılmış bir durum var galiba dizelin alt devirde kullanılmamasından kasıt araca zengin karışım yaptırmak oluyor. Yani şöyle diyelim: 3. Viteste 20 km/h ile gidiyorsunuz deviriniz de 1.200 rpm gibi olsun, bu durumda gaza yüklendiğinizde motora gönderilen yakıt tam olarak yakılamıyor ve turboda ekstra basınç meydana getiriyor. Yoksa otomatik olsun manuel olsun dizel araçlarda sakin sürüşte alt devirlerde kullanmanın bir zararı olacağını sanmıyorum.
    2016 Opel Astra K Dynamic 1.4T 150 HP

2008 Peugeot 407 Executive 2.0 HDI 136 Hp

1994 Peugeot 205 GTi Mi16 160 Hp

1991 Peugeot 205 1.1 XL 60 Hp

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    2200-2500 aralıklarında vites değişimi makuldur. Dizel yüksek devirli kullanılmalı bilgisi yanlış.

Kayış sesi Triger setinden yapıyor olabilir. Bu durum socak soğuk ile değişmez.

Sonuç: o ustadan uzak durun
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Tesekkur ederim Omer bey, arac calistiktan 5-8 dk sonra sesi kesiyor. Sadece sabah ilk calismada oluyor...

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Alıntı serdarhoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tesekkur ederim Omer bey, arac calistiktan 5-8 dk sonra sesi kesiyor. Sadece sabah ilk calismada oluyor...
    O vakit Alterntör gergi ve kayışıda olabilir canlı incelemek lazım.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Yeni Üye
    Emeğinize sağlık. Güzel bir paylaşım ve bilgilendirme olmuş.

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yeni Üye Wanted84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı serdarhoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Iyi gunler arkadaslar,Agustos sonunda 2009 model 308 hdi,comfort paket arac aldim. Daha once hic dizel tecrubem olmamisti. Bugun sabah aractan gelen cik cik sesi nedeniyle okul cikisi ustaya gosterdim. Ses isininca gectigi icin ses tekrar etmedi, usta arkadasta muhtemelen kayistandir, soguk havada yapmasi normaldir dedi ve detayli bakip emin olmam icin aracu birakmam gerektigini soyledi. Bu arada bana araci en az 3000 devirde vites degistirmem ve hep yuksek devirde kullanmam gerketigini soyledi. Bu arada araci deniyordu yolda ve tuketim 12-15 lt gostermekteydi Dedim oyle kullansak ocagimiza incir dikmez mi bu arac dedim, neyse uzatmayim;
    1- Bu cik cik sesi kayistan midir?
    2- Sizler dizel aracinizi hangi devirde kullaniyorsunuz? Ben genelde 2000-2500 devirde vites gecisi ve sakin olarak 1800-2000 devir arasi kullaniyorum, bu dogru olan midir?
    Bende de aynı sorun olmuştu eski aracım 2009 premium autor6 aracım 78 binde idi ben trigerden şüphelenmiştim ustam götürüp gösterdim dinledikten sonra bir maşrapa su alıp kayışın üstüne döktü ses kesildi . Ara ara yapıyordu bende şişe ie su döküp susturuyordum :-D

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Alıntı Wanted84 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende de aynı sorun olmuştu eski aracım 2009 premium autor6 aracım 78 binde idi ben trigerden şüphelenmiştim ustam götürüp gösterdim dinledikten sonra bir maşrapa su alıp kayışın üstüne döktü ses kesildi . Ara ara yapıyordu bende şişe ie su döküp susturuyordum :-D

Benim sorun triger kaynaklı çıktı. Değişim yaptığım uste yetkili servisten ayrılma. Daha önce bu sebepten birçok aracın trigerini değiştiğini,bu konuda bir bulten çıktığını söyledi. Sorun triger kısmında paslanmadan kaynaklı oldıuğunu söyledi ve bu soruna çözüm için garanti verdi. Gerçekten dediği gibi triger kısmı; bilye ,kayış pas içinde çıktı.Hatta trigerde epey bir kılcak çaylaklar oluşmaya başlamış. Ben bu sorunu triger değişimi ile çözmüştüm..

Yeni Üye Wanted84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aracınız kaç km de sizin..

Yeni Üye
    Meslek
    Serbest
    Model
    yok
    Selam helikopterpilot,max 1750 devirle rampayi çıkarken nasıl vites yükseltiyosun?her otomobilin Torku tork eğrisi aerodinamigi kılı tüyü çok çok farklıdır?bilgilerini netten derlemişsin güzel ama çok kafa karıştırmışsın?şahsen ben araba hastası biriyim sırf sana cevap yazmak için bu foruma üye oldum,kısa yazını inceleyip satır satır sana cevap yazmaya kalkışsam buna ömrüm Yeter mi Allah bilir?33 sene önce direksiyona geçtim her araç sürdüğüm gün yeni ve farklı şeyler öğreniyorum,bence insanlar kullanım amaçlarına göre arabalar almalı ve uzman kişiler tarafından yönlendirilmeliler?bende 2016 atmosferik Opel Astra sedan var araba düzde iyi ama rampada vites düşünce üst viteslere geçmiyor motor kodum b16Xer araç çok hantal madem bilgilerin çok İstanbul'da bildiğin sağlam tuningçi varsa burdan bilgilerini yaz bi yanına ugrim,ancak çok güçlü bi arabayla max tork devrinde bi rampayi tatlı tatlı çıkabilirsin sıkıyosa benim opelle rampayi 1750 devirle cik bakım? günümüz araba üreticileri arabalarını sattıkları ülke yol ve eğim şartlarına göre ne yazikki uretmiyorlar,97 model enjeksiyonlu brodwayim bile suanki opelime toz yutturur,ha bu arada şunuda söylim bı arabanın şu şartlarda şunu yakar şöyle davranır bunu o arabayı üreten marka bile söyleyemiyor nie biliyomusun?kullanıcı faktörü yüzünden adam arabayı üretmiş kullananı diil??bence daha kısa ve daha kafa karistirmayan yorumlar yazman okuyan insanlar tarafından daha anlaşılır olucaktir saygılar sevgiler
    Konu Gercekses tarafından (25-01-2018 Saat 07:32 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Meslek
    Serbest
    Model
    yok
    Demek ki kasnaklar pas yapan metallerden üretilmemeli,el arabayı üretiyor çareyi sanayideki usta bı maşrapa suyla çözüyor ����

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)