Sayfa 1/8 123 ... SonSon
143 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Yeni Üye taurine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Aviyonik Teknisyeni (Emekli)

407 depollution system faulty

Merhaba Arkadaşlar
    Bu konuyla ilgili bende bildiklerimi paylaşmak istedim. 44.700 km civarında aracım seyir halinde iken stop etti ve ekranda eksoz emisyon uyarısı aldım. Servise (ABC) telefon ettiğimde hemen getirirseniz iyi olur dediler bende aracımı götürdüm. Bilgisayarla yapılan kontrolde yakıt basınç müşiri ile mazot filtresini arıza olarak gösterdi. Zaten aracımın 45000 bakımı gelmişti ertesi gün servise bıraktım aracımı ve hem bakımı hemde basınç müşiri değiştirildi. (Bu arada ustanın yorumu %90 mazot filtresinden bu arıza ama yinede sistem müşir verdiği için onuda değiştirelim (Oldukça pahalı) başın ağrımasın sonradan deyip değiştirdiler)
    1- Konuyla ilgili olarak servis bakımında iken aracım ilk kez başında değildim aracın daha önceki bakımlarında aracın yanında durur ve ne yapıldığını gözlerimle görürdüm.Bana tel ederek carbon clean uygulaması yaptırmak isteyip istemediğimi gerekçelerini falan soylediler bende kabul ettim ve yaptırdım.Çünkü aracım yakıt sisteminden stop etmişti. (Bu arada stop ettikten sonra 3. denememde falan çalıştı araç)
    2- Ancak ne motor sesinde ne çalışmasında hiç bir değişiklik hissetmedim. (Belkide motor henüz carbon clean uygulamasıne ihtiyaç duymadığındandır.)
    3- Şu an faturaya bakıyorum 50 TL+kdv kesmişler bu uygulama için.

Bu konuyla ilgili aklıma gelen olaylar bu şekilde sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım tekrar. Bu bakımı 21-01-11 de yaptırmışım
    İyi günlerde görüşmek dileğiyle.
    Peugeot 407 1.6 HDI Executive 2009 Siyah İnci &

Yeni Üye taurine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Aviyonik Teknisyeni (Emekli)

Motor Kontrol Sistemi arızası

Merhaba arkadaşlar

2011 yılı ocak ayında başıma gelen bir olay ve onun tekrarlamasından bahsetmek istiyorum.
    Şehir içi kullanımda seyir halinde iken aracım birden stop etti km 44600 civarıydı. Durduktan sonra tekrar çalıştırdığımda marş aldı ve yoluma devam ettim. Gün içinde aracımı servise götürdüm ve bilgisayara bağladıklarında 'Mazot yüksek basınç ayarlama devresi Azami ray basıncı aşılmış' arızası alındı. Servis yetkilisinin o zaman bana söylediği 'Bu tür arızayı genelde mazot filtresinden yapar sizinde mazot filtre değişim zamanı gelmiş filtrenizi değiştireceğiz ancak bilgisayarda mazot basınç müşirinide veriyor size sıkıntı vermesin diye bunuda değiştireceğiz dediler.'
    Bu işlemler ve 45000 bakımı yapıldı.
    Ancak geçen hafta izinde iken aynı arıza tekrarladı. Servise götürdüğümde bu arızanın motor içi sigorta panelindeki sigorta kutusundan kaynaklandığını ancak ellerinde sigorta kutusu (paneli) olmadığını beyan ettiler ve arızayı sıfırlayıp (Bu arada arıza çıktısını aldım) teslim ettiler. Parçanın gelmesini bekleyecek vaktim yoktu.
    Bugün işe giderken aynı arıza tekrarladı. Bu benim için birazda şans oldu. Bugun Ankara ABC servisine tekrar götürdüm araçta yaşadığım sorunları anlattım. (Bu arada aracımın GARANTİ süresi 31.martda bitti.) Servis kaydını alan arkadaş garantiden değişimin mümkün olmadığını bende bu arızanın mükerrer olduğunu ve garantiden olmasını tartışırken Servis müdürü olaya el koydu ve garantiden malzeme değişimi yapılarak aracım teslim edildi.
    Teknik servis personeli ile görüştüğümde bu arızanın sigorta panelininin içinde bulunan kutudan kaynaklandığını ancak kendi testi olmadığı için değişik yerlerde arıza verdiğini izah ettiler.
    Burada olayları olduğu gibi dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım.

Sonuç olarak:
    Görülen Arıza: Seyir halinde motorun susması ve çalıştırıldığında 'Motor Kontrol Sistemi Arızası' vermesi
    Teşhis : Motor içi sigorta panelinde bulunan kutu (Bana soylenen kutu ibaresi çıkan malzemeyi görmedim) Sigorta panelide komple değişmiş olabilir.
    Benim düşüncelerim :
    1-Bu arızayı ilkinde bulup beni uğraştırmasalardı keşke,
    2-Bu arızanın 3 kez olması ve hepsininde şehir içinde meydana gelmesi,
    3-Araç sollama anında da böyle bir durumla karşılaşabilirdim,
    4-Servis müdürünün anlayışlı davranarak beni istanbul peugeot merkezle uğraşmaktan kurtardığı için.

Böyle bir durumla karşılaşan/karşılaşacak arkadaşlara bilgisi olması amacıyla konu açtım
    Herkese kazasız ve sorunsuz günler
    Peugeot 407 1.6 HDI Executive 2009 Siyah İnci &

Aktif Üye Gökay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    STK
    Model
    3008

Ynt: Motor Kontrol Sistemi arızası

Bilgilendirme için teşekkür ederiz.
    3008 BlueHdi Sedefli Beyaz

Uzman Üye Abdullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilişim
    Model
    308

bilgilendirme için çok teşekkür ederiz. İnşallah arıza son bulmuştur bir daha tekrarlamaz ve aslan bundan sonra can sıkmaz keyifli sürüşler.

Dreamcatcher
    Ziyaretçi

ABC den 3 tane araç almış ve bakımları da orada yaptırmış biri olarak tebrik ediyorum onları...

Yeni Üye zencefil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    407

Geçmiş olsun, böyle tecrübeleri paylaşmak forum adına sevindirici.

Ahmet Ç.
    Ziyaretçi

407 depollution system faulty

Dostlar selam,
    Bu sabah başıma malesef kötü bişey geldi elim ayağım dondu.
    Sabah evden çıktım aracımı normal seyirde 15 km lik mesafede kullandım (en fazla 5. vites 110 km) 10 dk işimi hallettim geri gelirken yol çift serit ve cok müsait işimde var bastım arac 170 e cıkmıstıki tam giderken ekranda motor arıza lambası yandı ve ekranda "depollution system faulty" yazısı belirdi. aracın gösterge 170-160-150 diye düşmeye başladı devir göstergeside tabiki "0" a doğru indi vites küçültüyorum kastırıyorum yok tık, derken sağa cektim durdum tabi arabada tamamen durmus oldu stop etti yani. 5-10 sn bekleyip kontağa bastım arac calıstı 1 e taktım hareket etti sanki hiç bişi olmamıs gibi fakat motor arıza lambası vede ekrandaki hata yanmaya devam etti.
    coluk çocuk biniyoruz bu arabaya düşünmek bile istemiyorum.
    arac sollarken falan böle bişi olsa acemi bir soförün eli ayağına dolaşır ve kaza yapmaması içten bile değildir. 170-0 gördüm yaaa cok ilginçti ve moralim harbiden sıfır oldu.
    Aynı mevzuyu Tanerhocamda yasadığını belirtmişti.
    Nedir arkadaslar bu durum,yorumlarınızı beklerim.

Meslek
    Bilişim
    Model
    308

Ynt: 407 depollution system faulty

Alıntı Ahmet/17 Nickli Üyeden Alıntı

Dostlar selam,
    Bu sabah başıma malesef kötü bişey geldi elim ayağım dondu.
    Sabah evden çıktım aracımı normal seyirde 15 km lik mesafede kullandım (en fazla 5. vites 110 km) 10 dk işimi hallettim geri gelirken yol çift serit ve cok müsait işimde var bastım arac 170 e cıkmıstıki tam giderken ekranda motor arıza lambası yandı ve ekranda "depollution system faulty" yazısı belirdi. aracın gösterge 170-160-150 diye düşmeye başladı devir göstergeside tabiki "0" a doğru indi vites küçültüyorum kastırıyorum yok tık, derken sağa cektim durdum tabi arabada tamamen durmus oldu stop etti yani. 5-10 sn bekleyip kontağa bastım arac calıstı 1 e taktım hareket etti sanki hiç bişi olmamıs gibi fakat motor arıza lambası vede ekrandaki hata yanmaya devam etti.
    coluk çocuk biniyoruz bu arabaya düşünmek bile istemiyorum.
    arac sollarken falan böle bişi olsa acemi bir soförün eli ayağına dolaşır ve kaza yapmaması içten bile değildir. 170-0 gördüm yaaa cok ilginçti ve moralim harbiden sıfır oldu.
    Aynı mevzuyu Tanerhocamda yasadığını belirtmişti.
    Nedir arkadaslar bu durum,yorumlarınızı beklerim.

Bildiğim kadarıyla mazotun pis olmasından kaynaklanan bir durum bu

Tecrübeli Üye cmr_cihangir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Uzman Eğitmen
    Model
    308

Ahanda aynı sorun işte. Bizde dün yaşadık bu sıkıntıyı nissanla hem de defalarca. Motor bloğu simgesi sürekli yanıyordu. Anladığım kadarıyla elektrik sistemine ilişkin problemdi. Şimdi şöför ağabeyimize baktım belki servise gidip sorunu öğrenmiştir diye ama şirkette yoktu. Durum açığa kavuşursa sizede bilgi veririm.
    2015 Peugeot 308 allure 1.6 BlueHdi 120 HP Lav Kırmızısı

Tecrübeli Üye
    Meslek
    yok
    Model
    yok

Ahmet Hocam kısa bir araştırma onrası bir kaç yabancı forumda bulduğum cevapların içerisinde en mantıklısı aşağıda bulduğum oldu. Geneli ilgilendirir diye çevirmeye çalıştım.

"The 'Depollution system faulty' (Diesel engines) is caused by the ECU detecting a greater than allowed difference in exhaust gas pressure either side of the depollution filter. The engine will go into 'Limp home' mode, i.e. little power over 2,000 rpm. It is most likely that the depollution filter is blocked.

The fix is to remove the filter and clean it, or, if you are really rich, replace it. The filter is in the rear of the catalytic converter casing - take care when removing, it's made of a ceramic. If the Particle Filter Additive is working then the filter should contain only grey ash and be easy to wash out with water.

There is a good chance that a couple of doses of Redex engine cleaner will do the trick if you're too lazy for the above, I was. "

Dizel motorlarda 'Depollution system faulty' hatası Partikül filtresinin her iki tarafındaki basınıcın izin verilenden daha fazla farklı olmasının beyin tarafında tespit edilmesiyle oluşur. Motor koruma modune geçer ve 2000 devirin üzerinde çok az güç üretir. Sanki partükül filtresi bloke oluş gibi bir durum oluşur.

Çözümü filtreyi söküp temizlemektir. Yada zenginseniz komplede değiştirebilirsiz. Filtre katalitik konvektörün arkasında dır.Sökerken dikkat edin , seramikten yapılmıştır. Eğer fitre katkısı (sıvısı) çalışıyorsa filtre içerisinin gri kül ile dolu olması ve suyla kolayca temizlenmesi gerekir.

Eğer yukarıdakileri yapamayacak kadar tembelseniz , Redex gibi bir motor temizleyicisini bir ka kez uygulayarak ta şansınızı denemekte fayda var.

Gelelim işin pratiğine aynı arıza benim önceki araçta 150.000 Km ler civarında olmuştu. Bende egre valfi arızalanmıştı. Egr valfi sanırım 250TL civarı birşeydi. Az önce ustamla konuştum EGR olabileceği gibi katalitikte olabilir ve 1500-2000TL gibi bir şeyde tutabilir dedi.

Ancak son söz olarak aracı makineye bağlamadan (test için) bir şey söylemek doğru olmaz diye de ekledi.

Umarım ciddi bir şey çıkmaz.

Ahmet Ç.
    Ziyaretçi

sunu eklemeyi unuttum;
    bu arada araca en son 150 tl lik shelleden mazot aldım ve würth marka enjektör temizleyici attım acaba buda bir etken olmus olabilirmiki

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308

Araç Bilgisayara bağlanıp hatasına bakılmalı. Bahadır abi detaylı yazmış aslında.

FAP sıvısı ile ilgili seviye sorunu bile olabilir. Araçlarımız çok detaylı hatalar verebiliyor ancak bilgisayara bağlanıp net konuşulabilir.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301

Alıntı Ömer Gedik Nickli Üyeden Alıntı
    Araç Bilgisayara bağlanıp hatasına bakılmalı. Bahadır abi detaylı yazmış aslında.

FAP sıvısı ile ilgili seviye sorunu bile olabilir. Araçlarımız çok detaylı hatalar verebiliyor ancak bilgisayara bağlanıp net konuşulabilir.
    Tıpkısının aynısını söylemiştim

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Ahmet Ç.
    Ziyaretçi

Yorum,yardım ve desteğiniz için tesekkür ederim.
    dün gece kontağı bi cevirdim ekranda motor hata lambası yanmadı,bilgi ekranındada " Depollution" hatası vermedi gözlerimi kocaman açtım sevinçten,kapattım bekledim bir daha actım gene yanmadı, bu sabah kalktım evin önünde aracı çalıştırdım hiç bişi yapmadan kendi kendine gene yanmadı. cok mutluyum suan!
    Bu arada dün Bursa Sancelik peugeot servisini aradım ustam bana 29 sebepten bu hatayı veriyor ama kuvvet ve muhtemel yakıttandır dedi çünkü aracı tanıyor bilgisayardanda durumunu kontrol ederek konustu. yorumuna würth katkı attım fakat 150 tl lik mazota koydum dedim ve bana büyük ihtimalle mazot az geldi ve fazla yağlama yaptı katkıdan dolayı dedi ve biz bu mazota katkı olayını önermiyoruz dedi carbon clean yaptırın yeter dedi çok üzerine düşmeyin dedi. ve bugün itibariyle arıza lambaları servise gitmeden söndü.
    ne diyeceğimi sasırdım ama mutluyum.son durumum budur.

Tanerhocama,ömer arkadasıma,yasin dostuma,detaya giren sevgili bahadır dostuma,cihangir arkadasıma,ve sevgili abdullaha canımın cok sıkılıdığı bu durumda destek oldukları için cok tesekkür

saygılar ...

Dreamcatcher
    Ziyaretçi

Adına sevindim Ahmet..bende 26 x-line vardı o da hileli benzin aldığım herzaman yapardı...aslanların cilveleri naapasın

Uzman Üye γuяdaeя - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    -
    Model
    yok

...würth katkı attım fakat 150 tl lik mazota koydum dedim ve bana büyük ihtimalle mazot az geldi ve...
    Sorunun geçmesine sevindim Ahmet... Würth sitesinde 80 litre mazota 1 kutu katkı maddesi koyulmasını öneriyor. Gerçekten işe yarıyor mu bilmiyorum ama TDCI motorda kullanıp memnun olan arkadaşlar var.
    Fiorino 1.3 Emotion

Uzman Üye TanerHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407

tekrar geçmiş olsun. herşeyin yoluna girmesine çok sevindim.

yalnız benden sana ufak bir hatırlatma... :gul2
    ağustosun 25 inde aşağıdaki yorumu yaptın.26 sında bu başlığı açtın.
    ben sana demiştim. :gul9

...407 (kendi aracım için) arka görünüm ve dizayn konusunda hayal kırıklığı ben cok uğrasıyorum kafa yoruyorum cift egzost far değişimi subu ama olmuyor ...
    Alıntı TaNeRhoca Nickli Üyeden Alıntı
    308 i bilmem ama 407 nin önüne veya arkasına laf söyleyen çarpılır. :gul2
    umarım 407 ile ilgili yorum yaparken bundan sonra daha dikkatli olursun.
    *GÜMÜŞ OK*
    2009 Peugeot 407 Comfort 1.6 HDİ
    Alüminyum Gri

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301

Rica ederim Ahmet hocam, sorunun çözülmesine sevindim, kendiliğinden geçer demiştim

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Ahmet Ç.
    Ziyaretçi

aynen yasincim.
    Tanerhocam ne deyim ben sana dicek bişi bulamıyorum

Meslek
    Bilişim
    Model
    308

Ahmet abi geçmiş olsun çok sevindim ya bir daha böyle can sıkıcı olaylar yaşanmaması dileğiyle fakat bende bugün servisteydim yedek parçadaki katkı maddelerine göz attım onların arkasında da 60 litreye 1 kutu diyordu muhtemelen ustanında dediği gibi mazot az geldi.

Sayfa 1/8 123 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler