Sayfa 2/2 İlkİlk 12
37 sonuçtan 21 ile 37 arası
    Yasaklı Üye
    Meslek
    Bilgisayar Müh.
    Model
    5008
    Alıntı baragat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnşallah Çözüm Bulurlar.

2 Adet 5008'imizin Amartisörlerini Değiştirmek İstediğimizde Siparişi Çeken Kişi Fransadan Gelecek Dedi ( Yalanmı Doğrumu Bilemem ).

Sağlamlaştırılmış Daha İyi Bir Amartisör Gelecek Diye Düşündüm.2 Hafta Sonra Ürün Geldi Amartisörler Değişti ve Ses Gitti ... Aşırı Dikkatli Kullandık.. 9.000 km yol Yaptıktan Sonra Ses Devam Etti ...
    Yani amortisörler takıldığında ses gitti diyorsunuz. Bence bu bilginin doğruluğu çok önemli. Eğer İlk takıldığında ses gittiyse ve sonradan ses ortaya çıkıyor ise amortisörlerde ki bazı parçalar zamanla deformasyona uğruyor demektir. Çok garip.

Yasaklı Üye
    Meslek
    Bilgisayar Müh.
    Model
    5008
    Bu arada 2009 yılında Citroen C4 ün amortisör sorunu ile ilgili bir yazı buldum okumanızda fayda olabilir. Yazı Alıntıdır.

"
    C4 AMAORTİSÖR SESİ, SERT DÜŞÜŞ, KÜT SESİ NEDENLERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:

2005-2006-2007 üretimi C4'lerde en çok karşılaşılan şikayetlerden birisi amortisör sertliği ve ses yapmasıdır. Önlerde çok fazla sorun yaşanmasa da arkalar bazı kullanıcıları çok sıkıntıya sokmuştur. Sanki arkadan kamyon çarpma sesi gibi bir kütleme, çukura düşme anında yaşanmaktadır.
    Öncelikle ön amortisörden başlamak istiyorum.Genellikle ön amortisörler sorunsuz ancak bazı banttan çıkan araçlarda, monntaj esnasında ÖN AMORTİSÖR KULELERİNİN oturtulması ve konumlandırılması yanlış yapıldı.Bu da aracın kasisten geçmesi sırasında, SADECE TEKERİN DÜŞME ANINDA lakkkkkkkkkk diye bir ses yaratmasına sebep oldu. Bunu ancak çok titiz ve arabadan anlayan kullanıcılar tespit edebildi. Haliyle Citroen bu araçları geri çağırmadı. Çünkü ön amortisörün tekrardan yerleştirilmesi için komple aks sökümü gibi işlemler en az 3 saati bulabiliyor.Yeniden konumlandırma ile bu iş garantiden hallediliyor.

Gelelim herkesin başının belası arka amortisörlere. Bu sadece arka amortisör değil, torsiyon burçlarını da beraber ilgilendiren bir olaydır. 2005 tüm seri ve 2006 ilk seri olmak üzere öncelikle tüm arka amortisörler hatalı. Bu amortisör Fransa yollarına göre optimize edilmiş çok sert bir amortisördü. İnanılmaz derecede sert ve ses yapması ülkemiz yollarında kaçınılmazdı.Şikayetlerin artması üzerine biraz daha yumuşatılmış amortisörler, şikayeti olan kullanıcılar tarafından garanti kapsamında değiştirilmiş, 2007 ve sonraki modellerin hepsi yeni seri amortisörle gelmiştir. Üzerindeki kod numarasına bakarak eski mi yeni mi olduğunu anlayabiliyoruz.

Ancak amortisör sertliği birazcık da olsa yumuşatılmasına rağmen bir sorunumuz daha vardı. Aracın çukura düştüğü zaman gelen KÜTT sesi çözülmemişti. Bunun tespiti için çok çalışıldı ancak Citroen bunun üzerine düşmedi. Çünkütespiti çok zr bir sorundu. 2007 yılının başında ben ve C4ü olan birkaç arkadaşım bu işe giriştik. Aracın alt kısmına bluetooth destekli kamera ve içinden notebook ile DARBE EMİŞLERİNİ izleyebileceğimiz bir sitem kurup, çukurlarda denedik. Bunu burda ilk defa itiraf ediyorum ki bunu Türkiye'de ilk ispatlayıp Citroen TR ve Citroen Fr'ye bildiren biziz. Sorun körük diye bildiğiniz şeyin dingile bağlı olduğu noktada, birleşim yerinde bir burç vardır. Buna TORSİON BURCU ya da sanayi terimi olarak FİŞEK denilir. Sesin kaynağı bu idi. Torsion burcunun lastiği o kadar sertti ki amortisörün ememediği fazla vuruntuyu kendisi absorbe etmesi gerekirken, sertliğinden dolayı bahsettiğim birleşim noktasının şaseye vurarak ancak zarar vermicek şekilde çalışmasından kaynaklanıyordu. Bu durum her ne kadar yol tutuş için programlanmış olsa da ülkemizde böyle bir araca binilemezdi. Çekim ve tespitlerimizle gerekli mercilere ulaştıktan sonra Citroen daha yumuşatılmış burç çiftini sadece Türkiye için üretti ve gönderdi.Benim aracımda da şu an o var. Çok özel bir burç. Takıldı ve sonuç? Arka süspansion sert olsa da artık pat, küt tak diye bir ses olayı kalmadı. Elbette garantiden değişti. Fakat bunu biz birçok kişiye duyurunca ve insanlar servise koşunca Citroen bu maliyetin altından kalkamayacağını anladı ve değişimleri hemen iptal etti. Bu süreçte yararlanabilen bu kampanyadan yararlandı.Şimdi değişim yok ancak yeni arabalara halen eski tip burç koymaktalar.

Yeni tip bu incelememde konfor istediğim gibi ancak stabilite testlerimde aracın tutunmasında(Arka) %5'lik bir kayıp vardı.Ama olsun en azından ses yoktu.

Sonuç olarak şu an amortisör ve torsion burcu için yapabilecek bir şey yok arkadaşlar. Bu burçlar da sınırlı sayıda getirildi ve 2 yıl önce tükendi.Arasanız da bulamazsınız."
    Konu hewes tarafından (13-08-2012 Saat 13:17 ) değiştirilmiştir.

Yasaklı Üye
    Meslek
    Bilgisayar Müh.
    Model
    5008
    Bu soruna çözüm ve çözümü bulunacak sürenin çabuk olmasını bence tek başımıza uğraşarak elde edemeyeceğiz. Çünkü sanıyorum ki Türkiyemizin yollarına uygun özel bir çözüm bulunmalı diye düşünüyorum. Bence kendi yararımıza organize olup ortak hareket etmeliyiz. Bir elin nesi var iki elin sesi var...

Uzman Üye Abdullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilişim
    Model
    308
    güzel bilgiler ama sanırım alıntı başka bir yerden.

Yasaklı Üye
    Meslek
    Bilgisayar Müh.
    Model
    5008
    Alıntı Abdullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel bilgiler ama sanırım alıntı başka bir yerden.
    Alıntı olduğu belirtilmiştir.

Uzman Üye Abdullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilişim
    Model
    308
    Alıntı hewes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alıntı olduğu belirtilmiştir.
    teşekkürler...

Yasaklı Üye
    Meslek
    Elektronik Teknisyeni
    Model
    5008
    Bu soruna çözüm ve çözümü bulunacak sürenin çabuk olmasını bence tek başımıza uğraşarak elde edemeyeceğiz. Çünkü sanıyorum ki Türkiyemizin yollarına uygun özel bir çözüm bulunmalı diye düşünüyorum. Bence kendi yararımıza organize olup ortak hareket etmeliyiz. Bir elin nesi var iki elin sesi var...
    Bugün bende aracımı servise götürdüm.

Arkadan gelen lokurtu şikeyeti ile; arka amortisörlerin değişim kararı alındı.

Ancak Amortisörler 20.000 de sonra garantiye girmiyormuş.

Yani garanti uzatmış olsanız bile 20.000 den sonra amortisör garantiniz yok.

Bakalım değişim sonrası detayları paylaşacağım.

İyi forumlar...

Aktif Üye baragat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı
    Model
    5008
    Alıntı melodramm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün bende aracımı servise götürdüm.

Arkadan gelen lokurtu şikeyeti ile; arka amortisörlerin değişim kararı alındı.

Ancak Amortisörler 20.000 de sonra garantiye girmiyormuş.

Yani garanti uzatmış olsanız bile 20.000 den sonra amortisör garantiniz yok.

Bakalım değişim sonrası detayları paylaşacağım.

İyi forumlar...
    Değişim Kararı Alınması Güzelde Şikayet Umarım İlerde Devam Etmez.
    Özkan Meral

Peugeot 5008 ~ ANKARA

Yasaklı Üye
    Meslek
    Bilgisayar Müh.
    Model
    5008
    Amortisörlerim yeni değişti ve ses tamamen kesildi. Umarım bir daha böyle bir sorun olmaz. Bunun için arabaya en fazla 4 kişi + hafif eşya koyacağım.

Meslek
    Model
    5008
    Amortisörlerim yeni değişti ve ses tamamen kesildi. Umarım bir daha böyle bir sorun olmaz. Bunun için arabaya en fazla 4 kişi + hafif eşya koyacağım.
    Hayırlı olsun.Amartisörlerin üretim tarihine dikkat edin umarım ses kesilir
    Özkan Meral

Peugeot 5008 ~ ANKARA

Yasaklı Üye
    Meslek
    Bilgisayar Müh.
    Model
    5008
    600 km oldu maşallah hala ses yok. Üretim tarihi Mart 2012. Arabanın kanalizasyon kapaklarından geçerken çok fazla salınım yapıyordu ama şimdi çok diri duruyor.

Acemi Üye jonjon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Ev erkeği ;))
    Model
    5008
    Selamlar .. dün göralda 7 saatlik servis maceram oldu .. vitesin yanındaki krom bölge resimlenip onay aldı garantiden değişecek (arayacaklar gelince), amortisörleri 3 usta yarım saat sürüş yaparak test ettiler bi sorun yok dediler, vites sarsıntısı normal bu araçlarda yazılım güncellemesi yok dendi, silecekler değişti , park sensörleri kafasına göre ötüyo bazen dedim bakıldı sorun yok dendi, kontroller yapıldı 7 saatin sonun çıktık .. umarım ararlar beni memnun kaldınızmı diye gerekini söylücem .. bi engelli arkadaşta getirmişti 5008 dün onla oturduk akşama kadar onun arka amortisörler patlak denmiş 1 ayda gelmiş dün değişim için çağırmışlardı saat 6 olmuştu ben çıkarken aracı hala liftteydi .. anlıcanız işlemleri çok boşluyolar .. ayrıca dedim ben krom parçaya geldiğimde ustayla beraber teste çıkmak istiyorum ve burdan başka bi 5008 le test edip denemek istiyorum dedim ok lediler .. bakalım neler olacak .
    2011 PEUGEOT 5008 PREMIUM PACK - 1.6 HDi 112 HP - AUTO6R SEDEFLİ BEYAZ

Meslek
    Ev erkeği ;))
    Model
    5008
    İyi akşamlar arkadaşlar .. bugün göralda amortisör ve direksiyon mili değişimim yapıldı .. yine saat 10 da gidip 5 te çıktım .. şuan sorunsusuz inşaAllah devam eder .. beklerken bi 308 e cam filmi uygulandığını gördüm bende bi fiyat alıyım dedim .. 4 yan cam 1 no + ön cam -1 no + tavan 2 no komple ve faturayı kestirdim .. 5 yıl garanti veriyorlar solargard marka cam filmi kullanıyorlarmış .. kampanyada olduğu söylendi ben bahar aylarında düşünüyordum .. uygulamayı nisan veya mayıs ayında yaptıracam .. göral bünyesinde yapıldığı için aracın siciline işlendiği ve hangi bayiye gidersem gideyim bilgilerimde gözükeceği söylendi .. film yaptırmayı düşenen olursa bilginize ..
    Konu jonjon tarafından (25-06-2013 Saat 10:51 ) değiştirilmiştir.

Meslek
    Model
    5008
    Alıntı jonjon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi akşamlar arkadaşlar .. bugün göralda amortisör ve direksiyon mili değişimim yapıldı .. yine saat 10 da gidip 5 te çıktım .. şuan sorunsusuz inşaAllah devam eder .. beklerken bi 308 e cam filmi uygulandığını gördüm bende bi fiyat alıyım dedim .. 4 yan cam 1 no + ön cam -1 no + tavan 2 no komple , pazarlıklı 700 lira fiyat aldım .. ve faturayı kestirdim .. 5 yıl garanti veriyorlar solargard marka cam filmi kullanıyorlarmış .. kampanyada olduğu söylendi ben bahar aylarında düşünüyordum .. uygulamayı nisan veya mayıs ayında yaptıracam .. göral bünyesinde yapıldığı için aracın siciline işlendiği ve hangi bayiye gidersem gideyim bilgilerimde gözükeceği söylendi .. film yaptırmayı düşenen olursa bilginize ..
    hadi hayırlı olsun dostum.direksiyon mili neden değişti ?
    Özkan Meral

Peugeot 5008 ~ ANKARA

Meslek
    Ev erkeği ;))
    Model
    5008
    Eyvallah dostum .. boşluk olduğu söylendi .. dönüşlerde ve çukurlarda vurma ve ses yapıyormuş ..

Acemi Üye
    Şıkır şıkır bir ses var
    Böyle bir ses duyan var mı?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yeni Üye
    Meslek
    Makina Mühendisi
    Model
    5008
    Ben aranıza yeni katıldım. İkinci el olarak aldım aracımı
    2011 Peugeot 5008 Premium Pack 1,6 HDI 110bg, Auto6R, 188.000 km, Buz mavi, Video Pack / Park Paket / Usb-Bluetooth, Edirne
    Arka amortisörlerdeki lokurtu sesi ile ilgili son durum hakkında bilginiz var mı?
    Ben amortisörleri değiştirdim fakat ses devam ediyor.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)