Sayfa 1/8 123 ... SonSon
142 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Uzman Üye
    Meslek
    Akademisyen
    Model
    yok

Question Farlar, silecekler, silecek su deposu kapağı ve lastik seçimi için yardım

Arkadaşlar bugün Ankara yağmurluydu ve anladım ki benim silecekler artık silmiyor. Meret tam ön camın sol ortasını pas geçiyor sabah yolu görecem diye bir aşağı bir yukarı maymun etti beni. Birkaç yere baktım bizim sileklerin biri uzun biri kısa olduğu için heryerde bulunmuyormuş.
    Birkaç yere baktım ama önerilere ihtiyacım var:
    1- http://www.hepsiburada.com/Liste/sil...oryId=20024724
    2- http://www.sanalpazar.com/Peugeot-30...li__isp4373862
    3- http://www.novabazar.com/ModaCar-Aer...6_84668.html#0

Bu üçü çıkıyor genelde hangisi iyi derseniz alıp takacağım. Bir de şu sileceğin sadece lastiğini değiştirme işini daha önce yapan varsa onu da deneyebilirim.

Diğer yandan gece arabanın aydınlatmasını beğenmiyorum bazen mecburiyetten uzunları yakmasam (ki nefret ederim) önümü görmekte zorlandığım anlar oluyor. Sanki park lambaları açıkmış gibi geliyor bana kısalar yanarken. Sanırım biraz eskimiş benim farlar. Xenon pek tercih etmesem de milletin hepsi taktırmış geziyor bazen imrenmiyor değilim. Bu farlara nasıl bir düzenleme yapsam iyi olur. Farlara yönelik birşeyler yapmam lazım işin içine güvenlik girdi artık, göremiyorum

Diğer sorunum da birçok kişinin başına geldiğine inandığım silecek su depo kapağının kırılması ile ilgili. Sitenin birinde depo kapağını buldum. 3 lira birşeymiş kargosu 6 liracık Bu iş görür mü sizce
    https://www.masotomotiv.com.tr/ud-Si...apagi-584.html
    ya da Ankara'da bu kapağı bulabilir miyim ?

Son olarak da aracın üzerinde halen fabrikadan çıktığı gün takılan lastikler var. Artık onlara da bir el atmanın zamanıdır diyorum. Aklımda goodyear eagle f1 vardı ama kış yaklaşınca yazlık lastik alam fikri rafa kalktı. Şimdi kış lastiği mi alsam yoksa dört mevsim mi alsam daha kullanışlı olur? Sürüş tarzımız şudur hafta içleri hanım işine gidip geliyor gidiş geliş 10 km civarlarında, boş zamanlarda da gezeriz şehir içinde aylık ortalama 600 km civarında yol yapıyoruz. Kışın çok karlı bir havada acil bir şey olmadıkça araba ile bir yere gitmem, keza hanım da kullanmaz. Bu konuda da yardıma ihtiyacım var.

Şimdilik böyle, bu arada bugün 50-60 km kadar benzinli manuel focus kullandım ve iyi ki dedim 308 almışım. Basınca gidip basınca duran direksiyonda insana güven veren bir araca sahip olmak güzel şey. Hele 308'in frenlerine tek bir laf edemem. İnsanın dokununca duran bir arabaya sahip olması müthiş bir şey. Trafikte iken manuel araç kullananlara acıdım bugün sol bacağım ağrıyor halen, manuel kullandığım günlere yanarım. Olay budur araç dizel ve otomatik oldu mu bir de 308 oldu mu tadından yenmiyor. Direksiyonun sertliğine de laf etmeyeceğim focusun direksiyon çok yumuşak geldi alışmışım 308'in direksiyonunun sertliğine. Araca hoş bir ağırlık katıyor.

Cevapları için şimdiden tüm arkadaşlara teşekkürler..... Kazasız, belasız keyifli sürüşler, iyi günler...
    Konu ANKA tarafından (11-10-2012 Saat 22:36 ) değiştirilmiştir.
    2015 Peugeot 508 1.6 Blue HDI Allure
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX
    (Satıldı)
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX (Satıldı)
    2012 Peugeot 308 1.6 HDI Access / Suskun (Satıldı).
    2011 Ford Mondeo 1,6 TDCI Trend (Satıldı).
    2011 Peugeot 308 1.6 HDI Envy (Pert oldu)
    2009 Peugeot 308 1.6 HDI Comfort Pack (Satıldı)
    1996 Opel Vectra GLS (Satıldı).

Tecrübeli Üye orhun57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Sizin sıranızdan başlayayım. İlk önce şunu belirtmek isterim sizde bende aynı zamanda aynı şeylere el atmak üzereyiz. Yazdıklarınızın hepsini ve yazacaklarımın hepsini bende yapacağım. Size de bana da kolay gelsin
    Silecekler konusunda çok bilgim olmasa bile değişimler yapmıştım bir önceki araçta. Silecek konusunda marka önerisi olarak valeo, bosch önerisinde bulunabilirim ve ben büyük ihtimal valeo takacağım malum bu konuda baya iyi bir firma. Benim silecekte sol alt tarafı silmiyor hadi silmesin birde bulamaça çeviriyor, sağ taraf neredeyse hiç silmiyor arkada kötü durumda. Servis bir hayli kazıklıyor o yüzden dışarıdan alacağım dediğim gibi valeo düşünüyorum.
    Farlardan şikayetim yok benimki kaşıntı Şaka bir yana daha iyi göreceksem ve bu benim güvenliğimse değiştirmekte yarar görüyorum. Uzunca araştırmalar sonucu Osram Night Breaker Plus'ta karar kıldım. Zira herkesin belirttiği gibi şu sıralar her hava koşulunda en iyi aydınlatmayı bu ampul sağlıyor. Hatta ben işi iyice abartıp sislerede aynı ampulun uygun olanını takmaya karar verdim çünkü sisle başım belada neredeyse kışın hergün çekiyorum o eziyeti. Hatta biraz daha abartıp sinyalleride değiştireceğim. Bu arada sizin far ampulleri büyük ihtimalle kararmış çünkü bizim ampuller o kadarda kötü değil bir çok araçtan çok çok daha iyi aydınlatmaya sahipler.
    Lastik konusunda benimde çok kafam karışıktı. Ankara olduğunuza göre kışları hava baya soğuk olacaktır. 4 mevsim lastikle kış lastiği arasındaki farkı sizi şöyle açıklayayım kararı siz verin. Kış lastikleri hava 10-15 derecenin altına indiğinde yumuşuyorlar, 4 mevsim (aslında onlar 3 mevsim) lastikler ise tam aksine hava 10-15 derece üzeri yumuşuyorlar. Yani kışın 4 mevsim lastikler taş kesiyor ve bütün özelliklerini kaybediyorlar, aynı şekilde yazında kış lastikleri bütün özelliklerini kaybedip sertleşiyorlar. Bu zamana kadar hiç kış lastiği kullanmadım bende sizin gibi bu konuda tecrübesizim ama çok araştırdım sağ olsun forumdan herkes bu konuda benden bilgilerini esirgemedi.
    Silecek suyu deposunun kapağı konusunda en ufak bilgim yok maalesef.
    Konu orhun57 tarafından (11-10-2012 Saat 23:55 ) değiştirilmiştir.
    2011 Peugeot 308 Auto6R 112 hp Comfort Pack Executive Paket

2014 VW Golf Mk7 1.6 TDI Comfortline + 2014 VW Golf Mk7 1.4 TSI Highline

Uzman Üye Abdullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilişim
    Model
    308
    Silecekler tamamen bütce meselesi orjinali 80-90 TL arasında. Farlara gelirsek Orhununda dediği gibi çoğu araçtan iyi bizim aydınlatma. Çok daha iyisini istiyorsan mecbur xenon taktıracaksın. Lastiklere kış lastiği alabilirsin. Petlası öneririm hem ucuz hem güzel lastik hali hazırda forumdan tanerhoca kullanıyor çok memnun. Silecek su deposu kapağı ise işini görür. 6tl kargo vermene gerek yok sanayide dolaş bulursun.

Uzman Üye reisG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308
    Bence sileceklerin serviste orjinal olanını taktır. fiyat pahalı gelebilir ancak eğer valeo veya bosch marka bulamaz ise diğer ürünler son derece az kullanım ömrüne sahip oluyor.
    Aydınaltma aslında bizim araçlarda iyi tabiiki orianl ekipman olarak sunulan xenon veya HID teknolojili sistemlere göre zayıf kalıyr. Ancak aracını hep şehir içinde kullanıyorsan farklı bir sisteme para harcamana gerek yok.
    kış lastiği konusunda 1 numara michelin eğer bütçen buna yetmiyorsa o zaman petlas çok yeterli
    2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 VTi 120 Bg. Babylone Kırmızı

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Abdullah ve Reis hocam xenon demiş ama şöyle bir yanlış algı oluşmasın. Bir xenon takımı alıp takarsanız eskisinden çok daha zayıf aydınlatır, sürücülerin gözünü alması da cabası..

Araca xenon ugulanacaksa farlarda mercek olmalı...

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Birde xenon kelvini düşük olmalı mavileştikçe yağışlı havada parlama yapıyor ve görüş çok bozuluyor.

Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Alıntı orhun57 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birde xenon kelvini düşük olmalı mavileştikçe yağışlı havada parlama yapıyor ve görüş çok bozuluyor.
    Aynen 6000K idealdir

Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Alıntı Yasin CCK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen 6000K idealdir
    O bile yağmurda ve karda görüntü kaybına sebep oluyor Yasin abi geceleri yerdeki suları bile parlatıyor. Aslında en iyisi 4300k hem bembeyaz yapar önünüzü hemde ne yağmurda ne çamurda görüşünüze olumsuz etkisi olur.

Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    O bile yağmurda ve karda görüntü kaybına sebep oluyor Yasin abi geceleri yerdeki suları bile parlatıyor. Aslında en iyisi 4300k hem bembeyaz yapar önünüzü hemde ne yağmurda ne çamurda görüşünüze olumsuz etkisi olur.
    4300 piyasada zor bulunuyor

Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Alıntı Yasin CCK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4300 piyasada zor bulunuyor
    Yasin abi biliyorum ama talep sanırım arttı İstanbul'da çoğu yerde görmeye başladım

Uzman Üye
    Meslek
    Akademisyen
    Model
    yok
    Far konusunu Osram Night Breaker Plus ile çözebilirim sanırım. Arkadaşlar bu arada far olayına daha önce hiç bulaşmadığım için bir sorum olacak bu osram bildiğimiz ampülün yerine direk takılabilecek bir ampül müdür? Bir de karşı tarftan gelen sürücünün gözünü alma muayenede sorun çıkarma gibi bir durum oluşur mu? Belki çok basit sorular ama hiç ön far değişikliği yapmamıştım daha önce. Bir de bizim far H4 müdür? Fiyata baktım 50 Tl civarlarında imiş.

Silecek konusunda genelde valeo ve bosch önerilmiş bosch pahalı olabilir de valeo ile ilgili ortalama bir fiyat fikri olan var mıdır? Ankara'da bayii olarak görünen 1-2 yeri aradım valeonun olmadığını ellerinde orijinal peugeot ürünü olduğunu çiftinin 80 TL olduğunu öğrendim. 80 de baya pahalı geldi. Altı üstü lastikli bir silecek diyecem ama... neyse.
    Şimdi yıllık eskise bile 20 TLye birşey alsam 6 ayda bir değiştirsem 2 sene yeni silecek kullanmış olurum. kafam karıştı az biraz bakalım..

Kış lastiği de zorunlu olacakmış zaten karda kışta çok dışarı çıkmıyorum çıksam da 60-70 gitmem ondan sebep petlas ile ilgili iyi geribildirimler geldi bana da yazlık eagle f1 kışlık petlas yapabilirim. eagle f1 pek bir yakışacak gibi de duruyor aslana.

kapak işini de bir sorayım bakalım bulabilirsem alırım. Bulamazsam 2 tane alıp yedek saklarım.

Önerilere hala açığım. Herkese teşekkürler
    (Satıldı)

Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Alıntı ANKA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Far konusunu Osram Night Breaker Plus ile çözebilirim sanırım. Arkadaşlar bu arada far olayına daha önce hiç bulaşmadığım için bir sorum olacak bu osram bildiğimiz ampülün yerine direk takılabilecek bir ampül müdür? Bir de karşı tarftan gelen sürücünün gözünü alma muayenede sorun çıkarma gibi bir durum oluşur mu? Belki çok basit sorular ama hiç ön far değişikliği yapmamıştım daha önce. Bir de bizim far H4 müdür? Fiyata baktım 50 Tl civarlarında imiş.

Silecek konusunda genelde valeo ve bosch önerilmiş bosch pahalı olabilir de valeo ile ilgili ortalama bir fiyat fikri olan var mıdır? Ankara'da bayii olarak görünen 1-2 yeri aradım valeonun olmadığını ellerinde orijinal peugeot ürünü olduğunu çiftinin 80 TL olduğunu öğrendim. 80 de baya pahalı geldi. Altı üstü lastikli bir silecek diyecem ama... neyse.
    Şimdi yıllık eskise bile 20 TLye birşey alsam 6 ayda bir değiştirsem 2 sene yeni silecek kullanmış olurum. kafam karıştı az biraz bakalım..

Kış lastiği de zorunlu olacakmış zaten karda kışta çok dışarı çıkmıyorum çıksam da 60-70 gitmem ondan sebep petlas ile ilgili iyi geribildirimler geldi bana da yazlık eagle f1 kışlık petlas yapabilirim. eagle f1 pek bir yakışacak gibi de duruyor aslana.

kapak işini de bir sorayım bakalım bulabilirsem alırım. Bulamazsam 2 tane alıp yedek saklarım.

Önerilere hala açığım. Herkese teşekkürler
    Kapak illa bulunur sanayide ve çıkmacılardan bulursunuz zor olmaz. Valeo genelde boschtan daha pahalı diye aklımda kalmış fiyatlar 25 tl civarı. Arabaya uygun ampul takıldığı taktirde en ufak sorun olmaz. Yasak olan karşı tarafın gözünü alanlar merceksiz xenon kullananlardır ve o şekilde muayeneden geçemiyorlar zaten. Bizim farlar h7. Ampul uymaması gibi bir durum söz konusu olamaz yeterki siz h7 alın onlarında fiyatı 55-60 arası değişir.

Kısa farlar - H7
    Uzun farlar - H1
    Sis farları - H8

Uzman Üye
    Meslek
    Akademisyen
    Model
    yok
    Teşekkürler Orhun, 3 ampülü de değiştirmeye kalkışırsam 150 TL'yi gözden çıkaracağız demekki. Şimdlik kısaları değiştireyim de peyderpey diğerlerini de değiştiririm. Acaba ampülleri ben takabilir miyim, hiç denemedim daha önce. Neyse olmadı sanayide taktırırken önce bir göreyim sonra diğer değişimde bir el atarım. Parklar ve gündüz farına da ilerleyen zamanda ledli bir çözüme gideceğim.
    Silecek olarak da şimdilik ucuz bir tane alalım bakalım, lastiği de 1 ay içinde halledeceğim. Mini bir seyahat planım var dönüşte bu far olayını çözeceğim. Resimleri paylaşırım.
    (Satıldı)

Uzman Üye
    Meslek
    Akademisyen
    Model
    yok
    Az önce silbak silecek takımı ve osram nb H7 siparişi verdim. Bir gelsin bakalım çarşambadan önce gitmeden gelirse ürünler montajı yapar resimleri paylaşırım.
    Lastiklere şöyle bir baktım 308 için kışlık öneri 195 65 R15 fiyatlara baktım petlas lassadan pahalı gibi. Arada seçim yapmak gerekirse lassa daha önde gibi benim için. Hatta almışken 4 lastik için 80 lira fazladan verip goodyear ultra grip bile taktırılabilir ki testlerde 1. olan bir lastikti yanlış hatırlamıyorsam.
    Goodyear 160 civarlarında 4 tanesi 640 falan yapar, rot balans da lazım bana bir 700'ü gözden çıkaracağız anlaşılan..
    Konu ANKA tarafından (12-10-2012 Saat 22:13 ) değiştirilmiştir.
    (Satıldı)

Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Osram Nb değildir umarım aldıklarınız NB plus alın. Ömürleri çok daha fazla nblerin sanırım ömür problemleri varmış. Şimdiden hayırlı olsun yeni değişimler. Bende park/gündüz farlarını led yapıyorum en kısa zamanda. Ben parkları değiştirdim geçen ay kendim taktım ama diğerlerini becerebilir miyim bilmiyorum açıkçası.

Acemi Üye
    Bir yanlışı düzeltelim öncelikle; kar lastiği değil kış lastiği aldığımız lastikler. Ankarada ayda 600 km kullanacaksanız kesinlikle almanızı tavsiye ederim. Fazla geç vakte bırakmadan piyasayı araştırıp, çatır çatır pazarlık yapın ve uygun fiyata hangisi verdi onu alın derim. Önceki aracımda lassa kış lastği kullandım memnundum, bu aracıma geçen sene lassadan çok daha ucuza michelin buldum bunlardan da memnunum. Ama özellikle kış lastiğinde kesinlikle üretim tarihini kontrol edin, 10-20 fazla olsun bu senenin üretimi olsun bence. 2 yıl rafta beklemiş goodyear yerine bu yılın petlasını tercih ederim bana kalsa.

Uzman Üye
    Meslek
    Akademisyen
    Model
    yok
    Osram Nb değildir umarım aldıklarınız NB plus alın. Ömürleri çok daha fazla nblerin sanırım ömür problemleri varmış. Şimdiden hayırlı olsun yeni değişimler. Bende park/gündüz farlarını led yapıyorum en kısa zamanda. Ben parkları değiştirdim geçen ay kendim taktım ama diğerlerini becerebilir miyim bilmiyorum açıkçası.
    Plus olandan aldım kargo ile 54 TL'ye geldi. Muz silecekler de kargoda imiş. Bakalım gelsin takalım. Silecekleri hemen takacağım da lambalar için araç 40000 oldu sayılır diğer bakıma az kaldı olmadı lambaları bakımda taktırayım diyorum.

Arkadaşlar lastik ile ilgili bir soru var aklımda sitelerde kış lastiği ile ilgili olarak 308'e uygun 195 65 r15 öneriliyor benim arabada 16 inçlik jant var ve yeni bir jant alma şansım da yok dolayısı ile 16 inçlik kış lastiği alacağım. GOODYEAR 205/55 R16 91T UltraGrip 8 Kış Lastiği nasıl ölçü olarak? HB'de fiyatı 200 TL 2012 üretim olduğu yazıyor.
    800 lira ediyor pahalı biraz ama güvenlik için değer.
    Benim yazlıklar 3 seneyi devirmiş durumda, kışı yeni lastikle atlatayım yaza onları biraz daha kullanıp Eagle F1 Asymmetric 2 alasım var. Bakalım. Aslana biraz harcama yapacağız artık. 7bin kilometreyi devirdik 15 Şubat 2012'den buyana. Bir akü değişimi dışında tık demedi maaşallah.
    (Satıldı)

Tecrübeli Üye gokhancpt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Kaptan
    Model
    308
    anka, geçen sene bizim aslana ultra grip 8 taktırmıştım ve hiç olumsuz tarafını görmedim. hatta yoğun karda abanta dahi gitmiştim. tek kötü tarafı havalar sıcak ise uğultu yapıyor
    308 AUTO 6R ENVY HDI

Uzman Üye Abdullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilişim
    Model
    308
    ölçü olarakta 205/55/16 taktırmalısınız UG8 süper kesinlikle memnun kalacaksınız.

Uzman Üye TanerHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407
    ug8 iyidir.
    ben kendi aracımda petlas snowmaster kullanıyorum.geçen sene kar yağdığında istanbul kırsalında dağ ve köy yollarında epey bir test imkanı buldum.sonuç gayet iyiydi.ucuz ama son derece yeterli bir alternatif.

Konu TanerHoca tarafından (16-10-2012 Saat 11:39 ) değiştirilmiştir.
    *GÜMÜŞ OK*
    2009 Peugeot 407 Comfort 1.6 HDİ
    Alüminyum Gri

Sayfa 1/8 123 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler