9 sonuçtan 1 ile 9 arası
    Aktif Üye 307bursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Güvenlik
    Model
    207

Kule Gergisi Nedir ? Ne İşe Yarar ?

arkadaşlar aracında kule gergisi olan varmı ne işe yarar bu parça artıları eksileri nelerdir acaba ?
    ben biyerde okuduğumu aktarayım sizlere:
    eğerki araçta spor yay sistemi amortisör ve orjinalden büyük ölçüde jant lastik varsa bu parçanın kullanılması sağlıklıymış ön takıma zararı minumuma düşürüyormuş ve aracın virajlara çok daha sağlam girmesini sağlıyormuş ama benim 307 ye göre böyle bir parça bulamadım acaba varmıdır bu parça ve nereden bulabiliriz sizce gereklimidir....

307bursa siyah inci

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Kaput içine estetik katan aynı zamanda faydalı bir ekipmandır Eski aracım 206 GTI'da kullandım. Genel şekli şu görünümdedir:

Söylediklerin işin özeti ve hepsi doğru. Kesinlikle faydalı bir parça ama çok büyük ihtiyaç mı?

Genel kullanımı şehir içi olanlar, kullanım stili sakin olanlar, stok araç sahibi olanlar için çok gerekli değil.

Jant lastiğini büyütmüş, aracını düşürmüş kişiler için kullanılması faydalı. Aracın şasesini daha sağlam tutar, virajlarda savurmaz.

Tek bir eksisi şu olabilir. Aracın şasesi daha az esnek hale getirdiğinden küçük çamurluk darbeleri büyük hasara neden olabilir, sağ taraf sol tarafı etkileyebilir.
    Konu Yasin CCK tarafından (11-10-2012 Saat 10:44 ) değiştirilmiştir.

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Uzman Üye reisG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308
    Kule gergisi hakkında ek bilgiler de şöyle;

Kule gergilerinin amacı, özellikle sert girilen virajlarda amortisör kulelerinde meydana gelen esnemeleri minimize etmektir. Viraj alınırken amortisör kuleleri normalde esnerler, ve bu da bir miktar çekiş kaybına (ya da yol tutuşta bir miktar zaafiyete) yol açar. Kule gergileri amortisör kulelerinde meydana gelen esnemeleri önlemek üzere dizayn edildiklerinden, viraj alımı sırasında enerjiyi gücün yüklendiği tek bir kuleden alıp diğer kuleye de iletmek suretiyle paylaştırırlar. Bu, jantları yere paralel tutmaya, o da lastiklerin yere daha iyi temas etmesine yardımcı olur. Sonuçta, viraj sırasındaki çekiş ve yol tutuş iyileşir.

Bence aşağıdaki performansa ve motora sahip bir araca sahip değilsenz uygulamınıza da gerek yok

2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 VTi 120 Bg. Babylone Kırmızı

Uzman Üye TanerHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407
    Alıntı Yasin CCK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...

Tek bir eksisi şu olabilir. Aracın şasesi daha az esnek hale getirdiğinden küçük çamurluk darbeleri büyük hasara neden olabilir, sağ taraf sol tarafı etkileyebilir.
    sürekli şehiriçi trafikte kullanılan bir araç için bu bile takmama sebebi olarak yeter de artar bile bence...
    *GÜMÜŞ OK*
    2009 Peugeot 407 Comfort 1.6 HDİ
    Alüminyum Gri

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Alıntı T@NeR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sürekli şehiriçi trafikte kullanılan bir araç için bu bile takmama sebebi olarak yeter de artar bile bence...
    Gergisiz araçta da bu ihtimal var

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Tecrübeli Üye orhun57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Bende aracımı ilk aldığım zamanlarda çok düşünmüştüm fakat 308e uygun bulamadım. Kullandığım yol çok virajlı ve o yolda her gün 130km kullanıyorum fakat olası gerginlik ve aracın normal şartlardaki esnekliğini kaybedecek oluşu beni korkuttu ve vazgeçtim.
    2011 Peugeot 308 Auto6R 112 hp Comfort Pack Executive Paket

2014 VW Golf Mk7 1.6 TDI Comfortline + 2014 VW Golf Mk7 1.4 TSI Highline

Aktif Üye parkmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    OTOPARK
    Model
    406
    Orhun bir daha ki buluşmada bana hatırlat benim kaputun altında el yapımı bir tane var 150/160 gibi süratlerde farkını hissettiriyor harici süratlerde sürücü birşey hissetmiyor.
    ''Bineğine dost gibi bakacaksın; düşman gibi süreceksin'' Kaz gagası (Tarkanın at uşağı)

Tecrübeli Üye orhun57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Alıntı parkmen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Orhun bir daha ki buluşmada bana hatırlat benim kaputun altında el yapımı bir tane var 150/160 gibi süratlerde farkını hissettiriyor harici süratlerde sürücü birşey hissetmiyor.
    Tabi Selim abi haftaya bir bakalım. Belki bende yaptırırım fakat o hızlarla bahsettiğim yollarda ne olursa olsun her viraja o hızlarla girilemez yani öyle bir araba yok Daha alt hızlarda kendini hissettirmesi ve iş görmesi açıkçası benim için çok daha fazla işe yarardı.
    2011 Peugeot 308 Auto6R 112 hp Comfort Pack Executive Paket

2014 VW Golf Mk7 1.6 TDI Comfortline + 2014 VW Golf Mk7 1.4 TSI Highline

Aktif Üye
    Meslek
    Reklam
    Model
    406

Yaklaşık bir buçuk yıldır kullanıyorum.

( Öncelikle aracınızın herhangi bir versyonunda kule gergisi bulunuyorsa onu temin edin, şayet yoksa aracınızın modeli için özel üretilmiş, kaliteli marka bir gergi bulun. Sanayi işi, uyumsuz ve hareketi doğal bir şekilde dağıtamayacak malzeme kalitesinde ve geometrik yapıda bir gergi ile amortisör kulelerine zarar verebilir, sürüş açısından eksi duruma düşersiniz, ön düzenin devamlı bozulması tehlikesi de doğar, bunu sakın yapmayın, unutmayın ki kule gergisi bir aksesuar değildir ciddi prensipler dahilinde ön takımla direk etkileşimde olan sistemin bir yapı taşıdır. )

Gergiyi temin ettiğinizde montaj hususunda önemli iki nokta var:

1. Gergi yokken kullanmış olduğunuz civata muhtemelen kısa gelecektir eğer aracınızın orjinalinde gergi standart olarak gelen bir model varsa o aracın civatalarını edinin.

2. Civatalar ne çok sıkı ne çok gevşek olmalı, en doğru sürüş hassasiyetini sağlamak için gerekli tork değerini öğrenip, civataları torkmetre ile sıkmanız lazım. (P 406 için 25nm)

Gelelim deneyimlediğim artılarına:
    Kulelerdeki tekil baskı azaldığı için süspansyonunuz da şayet sert ise değişimi her hızda hissetmeniz mümkün, aracın daha rigit hale geldiğini ve gerek yüksek hızlarda gerekse de dar dönüşlerde daha kararlı manevralar yaptığını görebiliyorsunuz. Kontra hareketlerinde de direksyon tepkilerini de daha kararlı kılıyor.

Eksileri:
    Aracın ağırlığını arttırıyorsunuz ve kulelerin esnekliğini azalttığınız için arazi koşullarında veya toprak yollarda ön takım düzeni daha kolay bozuluyor. Kısacası gergi, düz yol uygulaması.

Sonuç olarak:
    Orjinal ekipman ve doğru montaj ile küçük sayılabilecek bir meblağa karşılığında elde edilen sürüş kalitesi artışı aşikar olduğundan tavsiye ediyorum.

4 0 6 C O U P E

Beauty does matter!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)