Sayfa 1/3 123 SonSon
43 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Yeni Üye Teo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Online Satış
    Model
    208

Lightbulb Peugeot 208 THP

Selam herkese,

On gün önce iki aydır beklediğim yeni aracıma kavuştum (208 THP). Bu otomobili almadan önce internette çok araştırmama rağmen THP hakkında çok kısıtlı bilgiye ulaşabilmiştim. Youtube'da misal, THP neredeyse hiç yok, THP yazanlar da ya VTI modeli, ya o bile değil. Yazılı dokümanlar ise 1-2 sitenin ayrıntılı yazılarının copy paste'lerinden ibaret. O 1-2 site ise o testleri nerede yapmış, araçları kim kullanmış, bu kişilerin yetkinliği neymiş hiçbir bilgi yok. Video yok, resim yok, kısaca her şey çok yetersiz. Şimdi arabayı almışken, hazır on günlük de bir deneyim oluştu iyi kötü, benim durumumda olup da arayıp bulamayanlar varsa diye ilk ağızdan araç hakkında bilgi vermek isterim.

208 THP, performanslı ilk Peugeot otomobilim değil. 1991'de 205 GTI, 2001-2004 arası 306 GTI kullanmış bir Peugeot severim. İlk cümlemden belirteyim, bu şu ana kadar kullandığım en seri ve süratli modeli markanın. Bir iki küçük şey var şimdilik, bunların dışında araçtan memnunum gibi. Kategorileri tek tek değerlendirelim:

Dış-İç Dizayn:
    Aracın ön görünümüne alışmak zor. Otoparkta bile aracı kafadan park ediyorum ki sabah geldiğimde önünü değil, arkasını göreyim ilk. Sanki iki ayrı modeli kesip ortadan birleştirmişler gibi. Fakat içi gerçek bir klas kokuyor otomobilin. THP dış paketi itibariyle zaten sadece Allure olarak satın alınabiliyor. Ben buna ilaveten içi için de Vintage paketini eklettim ve deri koltuk, alttan ısıtma, krom marşpiye, kol dayama gibi ekstra güzellikler gelmiş oldu. Fakat aracın standardı olan deri direksiyon simidi, konsol; deri-krom vites topuzu / el freni; sabit hız ve limitör seçenekli cruise control, otomatik far sistemi, sensörlü silecekler, çift bölgeli elektronik-dijital klima, yol bilgisayarı, cd-player, cam tavan, vs. de zaten aracın içini yeterince alımlı yapıyor, bunu da söylemek lazım. Bunların yanında panel ve tavan led ışıklandırmaları da özellikle geceleri büyük keyif.

Kullanım:
    Aracın devrim niteliğindeki "küçük direksiyon simidi - üstten bakılan gösterge paneli" konusu bazılarında haklı olarak endişe yaratıyor. Fakat size şöyle söyleyeyim, bu arabayı kullanınca bende oluşan tek şey şu: Bunu düşünmesi neden ta 2013'ü bulmuş?
    Kısaca, tek kelimeyle harika.
    Bunun yanında vites, pedallar, koltuk ayarları, her şey konfor anlamında da, performansa uygunluk anlamında da son derece iyi.

Motor-Performans:
    Arabalarda güvenlik işlerinden pek anlamam da, zaten ilgilenmem de. Bu konuda kötüyüm. Olması gereken çağdaş güvenlikçi insan profilinden çok uzağım. İlk baktığım, maalesef her zaman performans. Bu aracı seçmemdeki tek kriter de zaten buydu. On günlük bir kullanımdan sonra, doğru bir karar verdiğimi düşünüyor muyum peki, evet. Aracın hızlanması, uzayışı ve egsoz gürültüsü, bunun yanında uzun yolda max. sürat dereceleri, GTI olmayan bir Peugeot'ya göre, olabileceğinin en iyisi. 156 beygiri sonuna kadar hissediyorsunuz. 260 torku da aynı şekilde. 0-100 için salisesi salisesine bir ölçüm yapamadım. 7.5 saniyenin altında olduğunu söyleyebiliyorum sadece. Fakat şu var, aynı vitese düşük devirlerde yüklendiğinizde ani tepki almakta zorlanıyorsunuz araçtan. Vites küçültmeden yüklenmek mahçup edebilir trafikte. Turbo araçların beklenmesi gereken bir defekti olarak mı bakmak lazım, yoksa yolunda gitmeyen bir şeyler mi var, bunu bir ara servise uğrayıp öğreneceğim işlerim izin verirse.

Sürüş:
    Bir iki yabancı kaynakta "araba fazla esniyor, yatıyor, virajlarda güvensiz, daha sert olmalıydı" benzeri yorumlar okudum araba teslim edilmeden önce. Ama başta da söylediğim gibi, bu testlerin bir tanesinin bile ne görüntüsü var, ne videosu. Hangi parkurda, kaç eğimli viraja, kaçla girmiş de esnemiş araba, belli değil. Bir tane rakam veya veri yok bu yönde. Kim kullanmış, CV'si nedir, belli değil. Boş konuşmalar. Bu arabanın böyle bir sorunu yok. Hareketli arka tekerlekleri ve alçak yapısıyla 306 GTI açıkçası bu konuda başkadır, pek eşi benzeri olmayan bir viraj makinasıydı o. Fakat THP'yi kötü yapmıyor bu bilgi. Sahip olduğu otomobili içselleştirip toz kondurmayan adamları pek anlamam. O yüzden "Vay sen bu araba için nasıl böyle konuşursun" refleksi değil bu söyleyeceğim, şöyle diyeyim kısaca, bu arabanın virajlarda vs. iyi olmadığını yazan söyleyen kişilerin ilk kendi sürüş yeteneklerini, pilotajlarını sorgulamalarında fayda var.

Yakıt sarfiyatı:
    Bu konu maalesef marka tarafından biraz aldatıldığımı düşündüğüm bir mevzu. Aracın şehir içi sarfiyatı 7 küsur veriliyordu. Karması da 6 küsur. Fakat ben ne kadar dikkat etsem 9 litrenin altına inemedim. Bir heves yüklenip, arada devirli kullandığım günler 11 litreyi geçti. Bu fabrika verisi olarak verilse, bu motor özelliklerine normal bulunabilir. Bazı 1.4 motor standart araçlar bile 8-9 litre yakıyorken, eh bu da olsun o kadar dersiniz. Fakat 6 denmiş 9 yakıyorsunuz. Bu biraz can sıkıcı.

Fiyat:
    Satış fiyatı 47.910 TL olan bu araç, 760 TL metalik boya + 2.700 TL Vintage paket ekleriyle 51.370 TL oldu. Kendilerini zor durumda bırakmamak için isimlerini vermeyeyim, ama yetkili satıcıdan iyi bir indirimle 49.000 TL'ye aldım ben aracı. Eder mi, ihtiyaçlarınıza, baktıklarınıza, kriterlerinize bağlı, bilemem açıkçası. Para içinde yüzen bir adam değilim. Şu forumun en çulsuzu bile olabilirim. Buna rağmen ben değer buldum ve şikayetçi değilim. Fiyat konusu enteresan bir konu. Bu konuda ayrıca yazacağım.

Diğer:
    - Aracın boyası, yıllardır her Peugeot'da olduğu gibi yine son derece ince. Bu olumsuz notu değiştirmek için ne zaman bir şeyler yapacak Peugeot bilmiyorum.
    - Bagaj kapağı çok kötü bir sesle kapanıyor. Böyle elegant havada tasarlanmış bir modele açıkçası yakışmayan bir çatırtı.
    - Tavan perdesinin elektrikli değil manuel olması şaşırtıcı. Her şey var, ama tepeyi elinizle açıyorsunuz. Garip.
    + Elektrikli, kilitle birlikte kapanan, sinyalli yan aynalar; led ışıklandırmalı farlar ve stoplar, çok hoş detaylar.
    + Karartılmış arka kelebek camları, 205/45 17 inch Bridgestone Potenza lastikler, Geniş arka Spoiler, Çift ağızlı egzos, araca fabrika çıkışı haliyle bile son derece spor bir görünüm sağlıyor.
    + Yol bilgisayarına iki farklı cep telefonu yüklenebilmesi ve bu telefonların bilgisayarla senkronize edilebilmesi, tüm telefonu rehberiyle birlikte bilgisayarda bulmak ve yönetmek çok faydalı ve kullanışlı.

Sonuç:
    "Fransız arabası", "Peugeot", "bir Alman değil (?)" gibi, bilgi içermeyen boş genellemeler bu arabaya ulaşmıyor açıkçası. 10 üzerinden rahat 8,5 verebileceğim bir araba. Yine de, öncesinde bilgi içerdiği sürece herkesin kendine ait farklı bir fikri olabilir. Bunlar tamamen objektif, fakat tek bir kullanıcının fikridir.

Aktif Üye GOXIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Tasarım Uzmanı
    Model
    308
    Öncelikle yeni aracınız hayırlı olsun. Konu hakkındaki uzun ve detaylı yazınız içinde ayrıca teşekkür ederiz. Bu aracı şu an için caddelerde pek göremiyoruz ama eminim ileriki tarihlerde sıklıkla göreceğiz. Bilemiyorum her erkek için böylesine güçlü bir spor araç hayaldir ama maalesef memleketteki benzin fiyatlarından dolayı bu hayallerimiz baltalanıyor. Bunu da yazmam istedim. Son olarak tabiki böyle güzel bir aracın resimlerini de merakla bekliyoruz.

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Uzun yazınızı sıkılmadan keyifle okudum. Elinize sağlık. Çok güzel ve hızlı bir giriş yaptınız, devamını bekliyoruz

Öncelikle aracınıza kocaman bir maşallah Yazı içinde ki iki konuya yorum yapmak isterim. Motor-Performans başlığında vites küçültmeden yüklenmek konusu sizinde tahmin ettiğiniz gibi turbolu bir araç kullandığınızdan kaynaklanıyor, yani yolunda gitmeyen bir şey yok. Eski bir 206 GTI sahibi olarak ne anlatmak istediğinizi çok iyi anlıyorum. Yani durum atmosferik ve turbo motor farkı. Ama hep söylerim dünya kadar motorun olacağına fındık kadar turbon olsun

Yakıt tüketimi konusunda ise yorum için biraz erken. Henüz on günlük bir kullanım doğru değerleri içermez, ki 9 Lt tüketim bile fena sayılmaz. Araç 10.000 Km devirdikten sonra yakıt tüketiminin biraz daha düşeceğine inanıyorum.

Son olarak aracım bölümünde kendinizi (isim, meslek..) ve aracınızı daha detaylı tanıtırsanız çok memnun oluruz. Keyifli sürüşler, keyifli forumlar.

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Tecrübeli Üye orhun57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Aracınız hayırlı olsun. Merakla beklediğim kullanıcı geldi. Bu aracı kullanan birilerinin gelmesini bekliyordum ve araç yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla tahmin ettiğim gibi. Peugeot bu konuda hiç yanılmadı ve hiç fiyasko araba yapmadı. Umarım kıymeti bilinir ülkemizde de. Yazınızı çok beğendim bizimle paylaştınız için teşekkür ederim. Aslanın fotoğraflarını merakla bekliyoruz.
    2011 Peugeot 308 Auto6R 112 hp Comfort Pack Executive Paket

2014 VW Golf Mk7 1.6 TDI Comfortline + 2014 VW Golf Mk7 1.4 TSI Highline

Uzman Üye reisG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308
    Öncelikle aramıza hoşgelidniz. Aracınızın rengini yazmamışsınız. resimleri de heyeacanla bekliyorum. Öncelikle son yazdıklarınız hakkında şunu söyleyeyim. Rolls Royce alsanız bile neden VW yada Opel almadın çok hata etmişsin diyecek derecede bir kitle mevcut ülkemizde.Ancak bunlar o std. düz tasarımlı araçlara binerken yan gözle hep bizim estetik tasarımlı rahat araçlarımızı süzmekteler.
    THP 156 bg.lik son 4 yıldır ödüle doymayan bir PSA-BMW ortak üretimi motora sahip olan aracınız en üst donanım paketiyle gerçekten alınası bir otomobil. Bu keyif aracını kazasız belasız kullanmanız dileğiyle......
    2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 VTi 120 Bg. Babylone Kırmızı

Uzman Üye TanerHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407
    hoşgeldiniz.aracınız hayırlı olsun.

her zaman aklı başında, objektif kullanıcı deneyimini her türlü teste tercih ederim.
    *GÜMÜŞ OK*
    2009 Peugeot 407 Comfort 1.6 HDİ
    Alüminyum Gri

Meslek
    Online Satış
    Model
    208
    İlginize ve iyi dileklerinize teşekkür ederim. Resimleri de en kısa zamanda yükleyeceğim.
    Yasin Bey'e de verdiği bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

Uzman Üye mygold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilgisayar Mühendisi
    Model
    308
    aracınız hayırlı olsun. tam bir keyıf aracı almışınız.. fotoları bekliyoruz..

Tecrübeli Üye Can ÖNEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Mühendis
    Model
    308
    Aracınız hayırlı uğurlu olsun. Allah kaza bela vermesin. Çok güzel bir araç almışsınız. Çok da güzel inceleme yapmışsınız. Paylaştığınız için teşekkürler. Fotoğrafları dört gözle bekliyoruz.
    2012 Yeni 308 1.6 e-HDi 112HP Sportium "Ordu"

Uzman Üye γuяdaeя - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    -
    Model
    yok
    Hayırlı olsun, güle güle kullanın Değerlendirme yazısı için de ayrıca teşekkürler. Bir otomobil dergisinde okusam bu kadar keyif almazdım

Meslek
    Online Satış
    Model
    208
    Mygold, Can Önel ve ve Yurdaer'e de teşekkür ederim.

Bu arada bu konuda bir ekleme yapmak isterim.
    Bu araç İngiltere başta olmak üzere bazı yerlerde Allure yerine Feline olarak geçiyor. Yalnız değişen sadece isim değil gibi. Feline olarak geçen internet sitelerinde motor gücü hala 156 beygir olarak belirtilse de, torku 200 civarı, akselerasyonu ise 8.1 saniye olarak veriliyor. Ya biri bunları yanlış yazmış ve bu yanlış bu verileri alıntı yapan yerlerde devam ediyor, ya farklı bir motor seçeneği söz konusu. Bu konuda bir bilgim yok açıkçası. Söyleyebileceğim, THP için bu verilerin doğru olmadığı.

Tecrübeli Üye Taylan43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Jeoloji Müh.- Cam Fabrika Pak. Müd.+ Şantiye Şefi
    Model
    508 R8
    Hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin, çok güzel bir araç almışsınız ağız tadıyla kullanın inşallah
    Peugeot 508 R8 1.5 HDI Allure Platinium Gri

Uzman Üye Abdullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilişim
    Model
    308
    Hayırlı uğurlu olsun. Yazınızı yine büyük keyifle okudum. Açıkcası böyle bir araç hakkında bu kadar detaylı anlatımı kolay kolay bulamayız ilginiz ve paylaşımınız için çok teşekkür ederiz. Bu güzel aracın detaylı fotograflarını da merakla bekliyoruz. Kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim.

Acemi Üye onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    öğrenci
    Model
    308
    Alıntı Teo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mygold, Can Önel ve ve Yurdaer'e de teşekkür ederim.

Bu arada bu konuda bir ekleme yapmak isterim.
    Bu araç İngiltere başta olmak üzere bazı yerlerde Allure yerine Feline olarak geçiyor. Yalnız değişen sadece isim değil gibi. Feline olarak geçen internet sitelerinde motor gücü hala 156 beygir olarak belirtilse de, torku 200 civarı, akselerasyonu ise 8.1 saniye olarak veriliyor. Ya biri bunları yanlış yazmış ve bu yanlış bu verileri alıntı yapan yerlerde devam ediyor, ya farklı bir motor seçeneği söz konusu. Bu konuda bir bilgim yok açıkçası. Söyleyebileceğim, THP için bu verilerin doğru olmadığı.
    internet, bize bilgiyi hızlı vermekle birlikte yanlış birçok bilgide veriyor. sizin şansızlığınız buna birde irdeleyecek kaynak bulamamanız olmuş ama o işide ilk mesajınızda çözmüşsünüz. artık internette objektif yazılmış harika bi kaynak var 208 thp ile ilgili. ellerinize sağlık çok beğenerek okudum yazınızı. kazasız belasız bol keyifli sürüşler dilerim

Uzman Üye sessizgece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    inş.tek.
    Model
    308
    Ellerinize sağlık. İnanır mısınız, daha aldığım hiç bir şeyi böyle test etmedim.
    2011 Peugeot 308 HDI Auto6R 112 hp Premium Plus Beyaz

Aktif Üye Selim Sümer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Kaptan
    Kazasız ve belasız mutlu günlerde kullanmanız dileğiyle.

Meslek
    Online Satış
    Model
    208
    Sevgili Taylan, Abdullah, Onur, sessizgece ve Selim'e güzel sözleri ve iyi dilekleri için teşekkür ederim.

Tecrübeli Üye EmRaH. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Özel Sektör ( Kimya )
    Model
    106
    Aracınız hayırlı olsun ..
    106 Quik Quik ...
    StocKSilve®

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    HARİKA bir araca sahipsiniz Kıymetini Bilin

İzlenimlerinizi bende keyifle okudum. Sizden ricam araç fotoğraflarını eklemeniz olacak. Buluşmalarımıza katılmanız bizi sevindirecektir.

Kazasız Belasız Keyifli Sürüşler
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Aktif Üye dirtyharry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    407
    thp motor hep ilgimi çekmiştir.bu yazıyı okuyanını akılında yoksa da 208 thp i dusunur emegınıze saglık.hayırlı olsun tekrardan
    407 executive premium 2.0 hdi bva ov

Sayfa 1/3 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler