Sayfa 1/3 123 SonSon
42 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Uzman Üye mygold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilgisayar Mühendisi
    Model
    308

Peugeot'un kullandığı otomatik Şanzımanlar

Otomatik Peugeot araçlarımızın sahip oldugu vites kutularının isimleri ve yapıları hakkında bilgileri , yorumları bu başlık altında sizden öğrenmek istiyorum arkadaşlar..Bunu yaparken ilk uretimden guncel olan modele kadar olanları yani hepsinden bahsedersek sevınırım..
    örneğin bu AL6 ,AM6 vites kutuları nasıldır , RCZ lerde kullanılan vites kutusu cokmu farklı ..bunlarla ilgili tam bilgi yazarsak iyi olur..

Uzman Üye mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    406

Al4

Ben Al4 kullanmış birisi olarak genel tecrübelerimi paylaşayım.

4 ileri bu vites kutusunun aslında çok hoş bir namı yok piyasada ama aracı(406 sv) kullanırken anladım ki,yıllarca bize servislerin, işi bilmez kişilerin vermiş olduğu yalan yanlış bilgilerden dolayı kendimizi sıkıntıya sokmuşuz,aracımızdan ve markadan uzaklaşmışız.

İnternette çok geniş makaleler var ama ben forumumuz için anlaşılır ve kısa bir şekilde özet geçmek istiyorum.

Öncelikle bu şanzımanın yağı ömürlük değiştirilmez diyen birisi varsa yanınızda oradan hızla uzaklaşın,sürekli çalışan ve ısıya maruz kalan bu yağların belli bir ömrü var kullanım şekline göre 80 ile 100,000 km arasında değiştirilmesi gerekmektedir der iyi ustalar,50,000 km bence ideal ekstra maliyeti 100 150 tl arasında olur ki buda 50,000 km de bir bence büyük bir rakam değil.

Şanzıman yağ soğutucusu da belli bir kullanım sonrası görevini yeterince yerine getiremiyor,soğutucunun içi, bozulan yağ tabakaları ile kaplanıyor ve sağlıklı bir soğutma yapılamadığı için yağın ömrü azalıyor,bozulan yağ bütün şanzıman sistemini etkiliyor.düzenli yağ değişimleri bu durumun büyük ölçüde önüne geçse de yıllarca yağı değiştirilmeyen araçlarda sıkıntı yaratıyor yağ soğutucu.Tavsiyem aracını sevenler yağ soğutucuyu söküp temizletsin ler mümkün olduğunca,buna ek olarak benim araştırmalarım sonucu bu sıkıntıyı tamamen çözmek için bulduğum yol ise mevcut sistemi ikinci bir soğutma radyatörü ile desteklemek,sanayide rahatlıkla bulunabilen küçük hacimli 2 3 lt lik yağ soğutucular fazlasıyla iş görüyor.bu eklenti den sonra dikkat edilmesi gereken noktalar yağ seviyesi ve soğuk havalarda yağın biraz devir daim etmesini beklemek,yani aracı çalıştırıp vitese takıp biraz daha beklemek gerekiyor ki bunu standart sistemde de uygulamak faydalı olacaktır.

En büyük sorun selenoid valf ler, bu meretler hatalı üretilmiş ve yıllarca hatalı parça bir diğer hatalı parça ile değiştirilmiş,doğal olarak sorunlar kısa sürede tekrarlanmış durmuş. şanzımanın üzerinden çıkan valf lerin bej rengi bir bağlantı noktası var ve 50hz de çalışırlar. güncellenip iyileştirilen parça ise siyah bağlantı noktalı 100Hz çalışma frekansına sahip Brock Verner marka valfler dir. Parça kodu 2574.16 dır.

Sağlıklı bir AL4 sarsıntısız,keyifli bir sürüş yaşatır, her tam otomatik şanzıman gibi düz bir vites kutusuna göre yakıt tüketimi %10-15 fazladır, bunu karşılığı olarak ta konforu ön planda tutar.
    2010 Peugeot 308 Millesim 1.6 HDI 112 HP Auto6R inci siyahı.
    2001 Peugeot 406 SV BVA
    2001 Peugeot 406 Coupe 2.0

Uzman Üye mygold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilgisayar Mühendisi
    Model
    308
    Alıntı mimit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

4 ileri bu vites kutusunun aslında çok hoş bir namı yok piyasada ama aracı(406 sv) kullanırken anladım ki,yıllarca bize servislerin, işi bilmez kişilerin vermiş olduğu yalan yanlış bilgilerden dolayı kendimizi sıkıntıya sokmuşuz,aracımızdan ve markadan uzaklaşmışız.

İnternette çok geniş makaleler var ama ben forumumuz için anlaşılır ve kısa bir şekilde özet geçmek istiyorum.

Öncelikle bu şanzımanın yağı ömürlük değiştirilmez diyen birisi varsa yanınızda oradan hızla uzaklaşın,sürekli çalışan ve ısıya maruz kalan bu yağların belli bir ömrü var kullanım şekline göre 80 ile 100,000 km arasında değiştirilmesi gerekmektedir der iyi ustalar,50,000 km bence ideal ekstra maliyeti 100 150 tl arasında olur ki buda 50,000 km de bir bence büyük bir rakam değil.

Şanzıman yağ soğutucusu da belli bir kullanım sonrası görevini yeterince yerine getiremiyor,soğutucunun içi, bozulan yağ tabakaları ile kaplanıyor ve sağlıklı bir soğutma yapılamadığı için yağın ömrü azalıyor,bozulan yağ bütün şanzıman sistemini etkiliyor.düzenli yağ değişimleri bu durumun büyük ölçüde önüne geçse de yıllarca yağı değiştirilmeyen araçlarda sıkıntı yaratıyor yağ soğutucu.Tavsiyem aracını sevenler yağ soğutucuyu söküp temizletsin ler mümkün olduğunca,buna ek olarak benim araştırmalarım sonucu bu sıkıntıyı tamamen çözmek için bulduğum yol ise mevcut sistemi ikinci bir soğutma radyatörü ile desteklemek,sanayide rahatlıkla bulunabilen küçük hacimli 2 3 lt lik yağ soğutucular fazlasıyla iş görüyor.bu eklenti den sonra dikkat edilmesi gereken noktalar yağ seviyesi ve soğuk havalarda yağın biraz devir daim etmesini beklemek,yani aracı çalıştırıp vitese takıp biraz daha beklemek gerekiyor ki bunu standart sistemde de uygulamak faydalı olacaktır.

En büyük sorun selenoid valf ler, bu meretler hatalı üretilmiş ve yıllarca hatalı parça bir diğer hatalı parça ile değiştirilmiş,doğal olarak sorunlar kısa sürede tekrarlanmış durmuş. şanzımanın üzerinden çıkan valf lerin bej rengi bir bağlantı noktası var ve 50hz de çalışırlar. güncellenip iyileştirilen parça ise siyah bağlantı noktalı 100Hz çalışma frekansına sahip Brock Verner marka valfler dir. Parça kodu 2574.16 dır.

Sağlıklı bir AL4 sarsıntısız,keyifli bir sürüş yaşatır, her tam otomatik şanzıman gibi düz bir vites kutusuna göre yakıt tüketimi %10-15 fazladır, bunu karşılığı olarak ta konforu ön planda tutar.
    bu aL6 şu anda 308de kullanılıyormu yada hangi modellerde kullanılıyor mehmet. birde AM6 varmış bunun hakkında bilgi verebilirmisin..

Aktif Üye budsing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Lokanta
    Model
    308
    Alıntı mygold Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu aL6 şu anda 308de kullanılıyormu yada hangi modellerde kullanılıyor mehmet. birde AM6 varmış bunun hakkında bilgi verebilirmisin..

AL6 ve AL4 Aynı Şanzımanlar Olması Gerek . Normal 308 Otomatik Benzinlide AL4 Var 4ileri . Fakat Dizelde AUTO6R var . Benzinli Seçeneği AL6 Olarak Sadece THP de Var . 308 THP Sportium 2010 üzerinde 6 ileri Otomatik Vites Var .4ileri İle Aynı Sadece 6 ileri . 2010 altı THP lerde ise AL4 var . Sadece 2010 üzerinde 6 ileri var .
    308 THP 2010 üzeri ve RCZ deki Şanzıman Aynıdır .
    Peugeot & Citroen
    Peugeot 308 İnci Siyah 120 bg Vti Triptronic 2009
    Comfort Style Paket

Citroen DS4 DSport Sedefli Beyaz
    Peugeot Partner Tepee Beyaz 115 HP 2013
    Allure +

Yeni Üye mustafah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Üniversite
    Model
    yok
    Alıntı mimit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu harici yağ soğutucusu takma olayı nası oluyo bu işi yapıp, deneyipte başarılı olan birileri yada bir usta varsa direk götürecem arabayı

Yeni Üye mami202 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    matbaa
    Model
    407
    AL4 DPO 4 ileri şanzımanımın elektrovalf ve yağ değişimi yaptırdım cumartesi günü servisteki arkadaş 3 litre benim aldığım mobil 71141 yağına 1 litrede kalınlaştırıcı yağ ekleyip yağ ve valf değişimini hallettik işlem bitince bir kaç tur attık sorun yok yani vites geçişleri rahatladı çekişde çok değişiklik olmadı fakat

pazar sabahı aracı çalıştırdığımda araç yerinden kalkamaz halde idi vites geçişleri iptal garajdan zar zor çıkartıp ( aklıma elektrovalfleri güncelletmek geldi çünkü arkadaşta makina yoktu )
    bostancıda bi özel mekanik elektrikçi pejo servisinde aracı makinaya bağlatıp elektro valflerin güncellenmesini istedim

onlarda şanzıman yağını yeni ekleyince bi rakam düşürülüyormuş onu yaptılar vs. ama araç düzelmedi yani yeni elektrovalfler sisteme tanıtılmadı sanırım. riske girmek istememişde olabilir.

ilk servisi aradım dedim bu şanzıman bu kadar kötü değildi en azından 1- den 2 ye geçerken biraz vuruntu vardı araç orjinali kadar seri olmasada gebze dudullu arası otobanda oldukça iyi sayılabilecek düzeyde gidip gelebiliyordum ,

şanzıman sadece yüksek vites yüksek devirde çok zorlama durumu olursa hava aşırı sıcaksa arııza veriyordu dedim şimdiki hali berbat yerinden kalkmıyor. arkadaş trübün bitik kavramıyor diye tutturdu.

şimdi elimde 3 litre daha orjinal yağ var 1 litre daha alıp yağı tekrar boşalttırıp yenisini eklettirmek ve elektrovalflerin sisteme tanıtılmasını yaptırmak istiyorum hangi servise uğrasam yaparlar ilgilenirler ?

bi kaç yerii aradım otomatik şanzıman ayrı bi ustalık vs. deyip işin içinden çıkıyorlar sorsan otomatikte parmakla gösterilen en iyi kral ustalardır iş bu duruma gelince neden tepkileri olumsuz olur anlamış değilim.

şimdi bana yardımcı olucak bi servis lazım en azından benim şu düşündüğümü yapacak bi servis lazım

tekrar yağ değişimi ve valflerin yazılımının güncellenmesi işimi çözeceği kanısındayım çünkü bir anda tork konvertörünün bu kadar kendini salacağını sanmıyorum
    şanzıman soğukken hiç tepki vermiyor ısındıktan sonra biraz düzeliyor ama sürekli vites kutusu arızalı uyarısı ile kontak aç kapa yalama oldu anadolu yakasında bostancı ataşehir ümraniye neresi olursa uğrayabileceğim derdimi anlatabileceğim bi servis öneriniz varsa çok memnun olurum hayırlı akşamlar.

Tecrübeli Üye HamzaHakkı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    407
    Benim kafam da bu konuda çok karışık. Kimisi sorun yoksa elletme diyor. Kimisi ellibin km'de değişecek diyor. Kimisi ömürlük diyor. Benim aracım 5 yaşında 120.000 km de al6 şanzıman var üzerinde, yağ sanırım daha önce hiç değişmemiştir. Hafta sonu servise gidip yağ değişimi için konuşacağım. Bir de al6 şanzımanlar içinde güncelleme oluyor mu acaba bilgisi olan var mı?
    2016 Opel Astra K Dynamic 1.4T 150 HP

2008 Peugeot 407 Executive 2.0 HDI 136 Hp

1994 Peugeot 205 GTi Mi16 160 Hp

1991 Peugeot 205 1.1 XL 60 Hp

Yeni Üye mami202 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    matbaa
    Model
    407
    aracım severek kullanan biri olarak bu tip olaylar insanı aracından soğutuyor.
    fransız malıdır naziktir vs. ama bu kadarı insanı kasıyor doğal olarak. lagunası da aynı citroenide aynı pejosuda aynı otomatik şanzımanı vasat.
    yetkili servise gösteriyorum adam bana sol arka teker abs sensörün bozuk deyiip sallıyor. yağ ömürlüktür deyip geçiştiriyor
    üstüne bide 80 lira arıza tespit yazıyor.
    özele gidiyorsun 4 bin liradan şanzıman revize ederim diyeni çıkıyor. servisdeyken başka bi 407 daha geldi 2000 motor gti dizel onunda şanzıman zf mi zp mi modeli neyse artık durumu vahim yok parçası zor bulunur yok senin şanzıman daha ağır bi sürü teferruat hepsi hikaye.

Aktif Üye akin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Geçenlerde eskişehirden bursaya cc acik 100 le giderken birden arac tekledi ve vites kutusu arizasi yazdi ekranda daha sonra 2. Viteste takili kaldi saga cekip kontagi kapatip actiktan sonra duzeldi ancak 10 km sonra yine ayni seyi yapti tekrar kontagi kontagi kapatip actim ve daha sonra servise kadar sorunsuz geldim sanzimanin elektrovana si ve sanziman yagi degisti al4 lerde bu problem oluyor dediler ne kadar dogru bilemiyorum artik

Sent from my iPhone using Tapatalk
    2011 308 CC 1.6 THP Feline Plus 16 AC 996

Aktif Üye budsing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Lokanta
    Model
    308
    Alıntı akin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçenlerde eskişehirden bursaya cc acik 100 le giderken birden arac tekledi ve vites kutusu arizasi yazdi ekranda daha sonra 2. Viteste takili kaldi saga cekip kontagi kapatip actiktan sonra duzeldi ancak 10 km sonra yine ayni seyi yapti tekrar kontagi kontagi kapatip actim ve daha sonra servise kadar sorunsuz geldim sanzimanin elektrovana si ve sanziman yagi degisti al4 lerde bu problem oluyor dediler ne kadar dogru bilemiyorum artik

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Aynı hata benim 308 ' dede olmuştu AL4 ama 2 . viteste takılı kalmadı sadece hata uyarısı verdi sonradanda hatayı sildirdik , birdaha yanmadı allahtan . Geçmiş olsun ..
    Peugeot & Citroen
    Peugeot 308 İnci Siyah 120 bg Vti Triptronic 2009
    Comfort Style Paket

Citroen DS4 DSport Sedefli Beyaz
    Peugeot Partner Tepee Beyaz 115 HP 2013
    Allure +

Aktif Üye akin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Ve sonunda şanzımanı aldık kucağımıza geçen gün vuruntular artınca ve gaz yememeye başladıktan sonra dyno ya çıkardım aracı 100 bg verdi servise götürdüm incelediler % 99 şanzımandan dediler balataları ve tribünü değişecekmis acayip soğudum zaten sevmiyorum al4 u iyice nefret etmeye başladım
    2011 308 CC 1.6 THP Feline Plus 16 AC 996

Uzman Üye γuяdaeя - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    -
    Model
    yok
    Geçmiş olsun. Aracınız manuel olsa tadından yenmezdi heralde. Böyle performanslı bir araca al4 gibi sicili belli şanzıman takılmamalıydı. Bu arada balata nedir? Al4'te yok diye biliyorum.

Süper Moderatör tsinanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Çok geçmiş olsun. Peugeot bence malesef şanzıman konusunda kendini geliştiremedi. Thp motor manuel şanzımanla çok güzel olur
    2013 2008 Allure 1.6 e-HDI 92 hp Manuel Grip Control (Platinyum Gri) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Allure + Comfort Pack 1.6 BlueHDI EAT6 (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2006 206 X-Design 1.4 75 hp AL4 (LPG) - Siyah Kedi
    2015 208 Active 1.4 e-HDI 68 hp Auto5R S&S (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Active 1.6 BlueHDI EAT6 (Tekno Gri)

Moderatör SerhatRCZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Mühendis
    Model
    RCZ
    Gecmis olsun akın cok uzuldum . Umarım cok masraf cikarmaz sana .
    2013 RCZ EVO. 1.6 THP 200 HP S.BEYAZ - (Satıldı)
    2016 308 T9 1.6 E-HDİ 115 HP ALP BEYAZI - (Satıldı)
    2014 RCZ R 1.6 THP 270 HP ATEŞ KIRMIZI - (Satıldı)
    2016 308 GTİ 1.6 THP 270 HP KIRMIZI-SİYAH - (Satıldı)
    2018 3008 ALLURE ELG. 1.6 120HP - S.BEYAZ - (Satıldı)
    2018 308 GTİ 1.6 THP 270 HP MAVİ-SİYAH - (Satıldı)
    2014 RCZ R 1.6 THP 270 HP ATEŞ KIRMIZI - (GÜNCEL)

Aşk Üç Harftir : RCZ !!!

Uzman Üye TanerHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407
    Gecmis olsun. Sadece merak manuel 6 ileri montajı mümkün mü acaba. Hazir bozulmuşken.
    *GÜMÜŞ OK*
    2009 Peugeot 407 Comfort 1.6 HDİ
    Alüminyum Gri

Süper Moderatör tsinanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    TanerHoca mümkün olsa bile çok pahalı ve uğraştırıcı olur. Şanzıman değiştireceğine arabayı değiştirse daha iyi olur
    2013 2008 Allure 1.6 e-HDI 92 hp Manuel Grip Control (Platinyum Gri) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Allure + Comfort Pack 1.6 BlueHDI EAT6 (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2006 206 X-Design 1.4 75 hp AL4 (LPG) - Siyah Kedi
    2015 208 Active 1.4 e-HDI 68 hp Auto5R S&S (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Active 1.6 BlueHDI EAT6 (Tekno Gri)

Uzman Üye TanerHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407
    Cikmalar 2500 tl civari bulunabilir.
    3000 3500 e falan biter gibi.

Gümüş Ok...
    *GÜMÜŞ OK*
    2009 Peugeot 407 Comfort 1.6 HDİ
    Alüminyum Gri

Aktif Üye mechanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Makina Y. Müh.
    Model
    308
    Çok geçmiş olsun. Yakın bir arkadaşımda 2004 model 307 var. 2 sene önce arabayı aldığında AL4 ile tanıştık. O zaman Parlarlı'da Fatih ustaya götürüp selenoid valfleri değiştirmiştik. O zaman sorun çözüldü, sonra nüksetti. Maalesef ilk etapta sorunu çözseniz bile tekrar etmeye müsait bir şanzıman. Ben sırf bu sebeplerden dolayı hangi marka olursa olsun otomatik vitese çok sıcak bakmıyorum. Bence Taner Hocanın önerisi çok mantıklı.
    2012 Ford Focus Titanium 5P 1.6 TDCI 115 HP 6 ileri manuel (Kum Gri)

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Alıntı TanerHoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cikmalar 2500 tl civari bulunabilir.
    3000 3500 e falan biter gibi.

Gümüş Ok...
    Bitmez ve o iş o kadar kolay değil. Düz araca değil otomatik araca takıyorsunuz.

Eğer AM6 uyarlanabilirse güzel olur.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Aktif Üye mechanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Makina Y. Müh.
    Model
    308
    Eski araçlarda oluyordu Ömer, yeni araçların elektronik aksamları nedeniyle mi olmaz diyorsun?
    2012 Ford Focus Titanium 5P 1.6 TDCI 115 HP 6 ileri manuel (Kum Gri)

Sayfa 1/3 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)