Sayfa 1/2 12 SonSon
38 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    301

0 km 301 şanzıman sorunu

Arkadaşlar merhaba,10 gün önce ABC otomotivden 0 km 301 aldım. Fakat aracı aldığım andan itibaren şanzımanından ses geliyor. Araç daha 500 km bile yapmadı. Bu süreç zarfında servise götürdüm. Başka 301 sahiplerinden de bu yönde şikayetler aldıklarını, durumu Peugeot'a bildirdiklerini söylediler. Onlardan gelecek cevaba göre şanzımanı ya da rulman, dişli vb. parçalarını değiştirebileceklerini söylediler. Ben kesinlikle 0 km bir aracın şanzımanını elletmeyeceğimi kendilerine ilettim. Bildiğim kadarıyla bana satılan bu araç "ayıplı mal" kategorisine girmekte. Gerekirse dava açıp aracımı yenisiyle değiştirmek istiyorum. Fakat sizlere sormak istediğim;

1. Aranızda bu şekilde bir sorunla karşılaşan var mı?(301 ya da başka bir araçta)
    2. Varsa ne şekilde çözüme ulaştınız?
    3. İzlemem gereken adımlar neler?

Yardımlarınızı bekliyorum.
    Şimdiden teşekkürler,

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Öncekikle hoşgeldiniz. Geçmiş olsun, can sıkıcı bir durum. 301 sahibi arkadaşlardan henüz bu yönde bir şikayet duymadık ama otomatik vites auto6R kullanılan 308'lerde sarsıntı şeklinde şikayetler olmuştu. Bazı arkadaşımızın sorunu giderildi, bir başkasının giderilemeyince yeni kasa ile değiştirilmişti.

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    301
    Sorunu giderildi derken kastettiginiz nedir? Sahsen 0 km bir aracin sanzimanini actirmak, parcasini degistirmek ya da komple degistirmek ne kadar mantikli? Bu su an ki sorunu cozse bile ilerde bir sorun yaratmayacaginin garantisi yok. ayrica araci satarken servis kaydinda da gorunecek. Bu da ayri bir problem.
    Alıntı Yasin CCK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncekikle hoşgeldiniz. Geçmiş olsun, can sıkıcı bir durum. 301 sahibi arkadaşlardan henüz bu yönde bir şikayet duymadık ama otomatik vites auto6R kullanılan 308'lerde sarsıntı şeklinde şikayetler olmuştu. Bazı arkadaşımızın sorunu giderildi, bir başkasının giderilemeyince yeni kasa ile değiştirilmişti.

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Alıntı mertsari88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorunu giderildi derken kastettiginiz nedir? Sahsen 0 km bir aracin sanzimanini actirmak, parcasini degistirmek ya da komple degistirmek ne kadar mantikli? Bu su an ki sorunu cozse bile ilerde bir sorun yaratmayacaginin garantisi yok. ayrica araci satarken servis kaydinda da gorunecek. Bu da ayri bir problem.
    Şanzımanlar açılmadı, parçası veya komple değiştirilmedi. Sadece yeni yazılım yüklenip yazılım güncellemesi yapıldı, sonra araç durduğu yerde şanzıman alıştırması yapıldı. Harcanan mazot parası dahil Peugeot Türkiye tarafından karşılandı.

Size düşen biraz daha sakin ve anlaşyışlı olmanız, sonuçta kul yapısı ve teknoloji birazda şans işi. İnternette küçük bir araştırma yaparak yere göğe sığdırılamayan DSG şanzıman hakkında onlarca sorun ve şikayete ulaşabilirsiniz.

Keyifli forumlar.

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    301
    Sorunun cozulmesine yonelik calisildigi takdirde tabii ki anlayisli olacagim. Lakin bahsetmis oldugunuz yazilim guncelllemesi otomatik bir arac icin gecerli olabilir. Benim aracim manuel oldugu icin boyle bir sansim yok malesef.
    Alıntı Yasin CCK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şanzımanlar açılmadı, parçası veya komple değiştirilmedi. Sadece yeni yazılım yüklenip yazılım güncellemesi yapıldı, sonra araç durduğu yerde şanzıman alıştırması yapıldı. Harcanan mazot parası dahil Peugeot Türkiye tarafından karşılandı.

Size düşen biraz daha sakin ve anlaşyışlı olmanız, sonuçta kul yapısı ve teknoloji birazda şans işi. İnternette küçük bir araştırma yaparak yere göğe sığdırılamayan DSG şanzıman hakkında onlarca sorun ve şikayete ulaşabilirsiniz.

Keyifli forumlar.

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Durumun Auto6R ile ilgisi yok sanırım Yasin abi yaklaşım konusunda örnek vermek istemiş.

Sorun şanzımandan kaynaklanıyorsa rulman veya dişli çark sorunu olasıdır. Çözülemeyecek birşey değil. Bunun için aracı değiştireceklerini de sanmıyorum. Keza Garanti prosedüründe 3 kez aynı arıza, 5 kez farklı arıza veya 1 aydan fazla tamiratta kalması değişim hakkı doğuruyor. Bunu da mahkeme vasıtası ile elde ediyorsunuz.

Bence aracınızla ilgili yetkili servis yaklaşımına güvenerek onarımı isteyin. Düzelmemesi halinde gerekli işlemleri yürütürsünüz.

301 için Şanzıman uğultu sorununu forumda bir arkadaştan daha duyduğumu hatırlıyorum. Ben bu durumun fabrika tedarikçisinden (Rulman vb.) kaynaklandığını düşünüyorum.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Tecrübeli Üye ssgti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Bende 301 sahibinin ancak şanzımandan gelen anormal bir ses yok. Sizin aracınız benzinlimi dizelmi?
    2008 classic edition

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    301
    Cevabiniz icin tskler omer bey fakat soyle sorayim. Sifir aldigim bir aracta var olan bir problem bu. yani kullanimdan kaynaklanan bir ariza degil. Mahkemeye tasimak istememin sebebi aracin ayipli mal kategorisinde olmasi. Disli ya da rulman degisini ile halledilebilir evet fakat bu servis kayitlarinda gorunecek ve aracimda bir deger kaybi yaratacak. Bu sebeple de sifir aldigim aractaki fabrika hatasi yuzunden ben zararli cikmis olacagim.
    Alıntı Ömer Gedik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Durumun Auto6R ile ilgisi yok sanırım Yasin abi yaklaşım konusunda örnek vermek istemiş.

Sorun şanzımandan kaynaklanıyorsa rulman veya dişli çark sorunu olasıdır. Çözülemeyecek birşey değil. Bunun için aracı değiştireceklerini de sanmıyorum. Keza Garanti prosedüründe 3 kez aynı arıza, 5 kez farklı arıza veya 1 aydan fazla tamiratta kalması değişim hakkı doğuruyor. Bunu da mahkeme vasıtası ile elde ediyorsunuz.

Bence aracınızla ilgili yetkili servis yaklaşımına güvenerek onarımı isteyin. Düzelmemesi halinde gerekli işlemleri yürütürsünüz.

301 için Şanzıman uğultu sorununu forumda bir arkadaştan daha duyduğumu hatırlıyorum. Ben bu durumun fabrika tedarikçisinden (Rulman vb.) kaynaklandığını düşünüyorum.

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    301
    Aracim 1.6 hdi access modeli
    Alıntı ssgti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende 301 sahibinin ancak şanzımandan gelen anormal bir ses yok. Sizin aracınız benzinlimi dizelmi?

Aktif Üye sohbet23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    308
    bence önemli olan aracınızın sıkıntısının yapıldığı takdirde yetkili serviste değiştirilmesi ve sıkıntınızın son bulması ayrıca araç değer kaybetmez aksine sorunsuz bir araç olur
    Gray Shark 308 Access 2012 1.6 e-hdi Auto-6R

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    301
    Sifir km bir arac servise girip ustelik de sanzimanin da degisiklik yapilip nasil deger kaybetmez bunu anlayamadim gercekten.
    Alıntı sohbet23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence önemli olan aracınızın sıkıntısının yapıldığı takdirde yetkili serviste değiştirilmesi ve sıkıntınızın son bulması ayrıca araç değer kaybetmez aksine sorunsuz bir araç olur

Uzman Üye mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    406
    Alıntı mertsari88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sifir km bir arac servise girip ustelik de sanzimanin da degisiklik yapilip nasil deger kaybetmez bunu anlayamadim gercekten.

peki neden değer kaybetsin? garanti kapsamında yapılan her bir işlem bence iyileştirmelerin göstergesidir, bu sorunun kronik olduğunu varsayalım,aracınızı satacağınız zaman alacak kişide bu durumdan haberdar düzeltilme yapılmadığı görünce direk masrafı var diye düşünür ve fiyat kırmaya çalışır buda olabilir yada araca servis dışında müdahale edildiğini düşündürebilir, satarken şeffaf olmak satışı kolaylaştırmak adına bir çok kullanıcı yetkili servislerden sırf bu sebeplerden dolayı vaz geçemiyor.

arkadaşımın km aldığı üstün alman teknolojisi mükemmel vites geçişlerine sahip aracının şanzıman sorunu 4 5 belki daha fazla müdahale edilmesine rağmen çözülemedi, bilenen bir durum olduğu için(araç şuan satılık) arayan herkes sorun var mi yok mu, varsa nerede müdahale edildi bu bilgileri istiyor.
    2010 Peugeot 308 Millesim 1.6 HDI 112 HP Auto6R inci siyahı.
    2001 Peugeot 406 SV BVA
    2001 Peugeot 406 Coupe 2.0

Tecrübeli Üye 301gti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Jeofizik Mühendisi
    Model
    301
    Çok geçmiş olsun.Umarım kısa sürede çözülür.Aynı şanzıman sorunu bir arkadaşımın audi a3 ünde meydana gelmişti.Araba 3500 km deyken sürekli egzoz ışığı yakıyor ,servis söndürüp makinaya bağlıyor hata yok,sonra tekrardan yakıyordu.Şanzımanı değişti 5800 tl civarında fatura ile yeni şanzıman takıldı.Arabasını Antalya audi bayisinden almıştı Eskişehir de değişti.

301 Actiwe 1.6 V T I (115 hp) ' Eskişehir '

Tecrübeli Üye Taylan43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Jeoloji Müh.- Cam Fabrika Pak. Müd.+ Şantiye Şefi
    Model
    508 R8
    Çok geçmiş olsun, ben yaklaşık 2 aydır aracım 508'de şanzıman problemi yaşıyorum ve hala çözülmedi. Aracımı sevmesem neler yapacağım anlatamam size!
    Peugeot 508 R8 1.5 HDI Allure Platinium Gri

Tecrübeli Üye ssgti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Sıfır araçta bu tip bir sorun olması elbette araç sahibini çok üzecektir. Benim araçta sıfır ve henüz 350 km'de. Böyle bir ses gelmiyeceğinin de garantisi yok. Ancak şanzıman arızası aracın orjinalliğini bozmayacağı kanısındayım.
    Servis bunu kısa sürede çözecektir. Eğer kaportada boyalı bir yer çıksaydı o zaman durum çok farklı olurdu. Akşam eve gittiğimde şanzıman sesini daha da dikkatli dinleyeceğim.
    Şu ihtimalde aklıma geliyor. Bazen şanzıman yağı eksik olabiliyor ve ses yapabiliyor.
    Geçmiş olsun.
    2008 classic edition

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    301
    Alıntı Taylan43 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun, ben yaklaşık 2 aydır aracım 508'de şanzıman problemi yaşıyorum ve hala çözülmedi. Aracımı sevmesem neler yapacağım anlatamam size!
    Aynen, sorunumu bildireli 1 aya yakın süre geçti fakat halen bir gelişme olmaması düşündürücü.

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    301
    Alıntı ssgti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sıfır araçta bu tip bir sorun olması elbette araç sahibini çok üzecektir. Benim araçta sıfır ve henüz 350 km'de. Böyle bir ses gelmiyeceğinin de garantisi yok. Ancak şanzıman arızası aracın orjinalliğini bozmayacağı kanısındayım.
    Servis bunu kısa sürede çözecektir. Eğer kaportada boyalı bir yer çıksaydı o zaman durum çok farklı olurdu. Akşam eve gittiğimde şanzıman sesini daha da dikkatli dinleyeceğim.
    Şu ihtimalde aklıma geliyor. Bazen şanzıman yağı eksik olabiliyor ve ses yapabiliyor.
    Geçmiş olsun.
    Şanzıman yağına da baktırdım serviste. Seviyesi normal. Hatta ustalarla konuştum. Kalın yağ, ses kesici türden yağlar kullandıklarını fakat bir faydası olmadığını söylediler.

Yeni Üye
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    301
    Alıntı mimit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki neden değer kaybetsin? garanti kapsamında yapılan her bir işlem bence iyileştirmelerin göstergesidir, bu sorunun kronik olduğunu varsayalım,aracınızı satacağınız zaman alacak kişide bu durumdan haberdar düzeltilme yapılmadığı görünce direk masrafı var diye düşünür ve fiyat kırmaya çalışır buda olabilir yada araca servis dışında müdahale edildiğini düşündürebilir, satarken şeffaf olmak satışı kolaylaştırmak adına bir çok kullanıcı yetkili servislerden sırf bu sebeplerden dolayı vaz geçemiyor.

arkadaşımın km aldığı üstün alman teknolojisi mükemmel vites geçişlerine sahip aracının şanzıman sorunu 4 5 belki daha fazla müdahale edilmesine rağmen çözülemedi, bilenen bir durum olduğu için(araç şuan satılık) arayan herkes sorun var mi yok mu, varsa nerede müdahale edildi bu bilgileri istiyor.
    Düşünce tarzınızı gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Bana satılan araç "ayıplı mal" kategorisinde. Servis yetkilileri de muhtemelen sizin gibi düşündükleri için bu sorunların çözümünde zorluklar yaşamaktayız. Bir sürü maddi manevi zorluklar içerisinde sıfır km araç satın alıyoruz ve bu şekilde sorunlarla karşılaşıyoruz. Biraz insaflı davranmak gerek diye düşünüyorum.

Uzman Üye mygold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilgisayar Mühendisi
    Model
    308
    haklısınız firma müşteri odaklı olsa düzeltemediği hatalı urunu alıp size yenısını vermesi lazım ama gel gelelim ulkemizde durum vahim boyutlarda hangi şartlarda malın ayıplı oldugu bile kesin olarak belirtilmiyor hep yuvarlak cumlelerle geçiştiriliyor.
    aslında sorunu çözemiyorlarsa şanzımanı tamamen değiştirip sızi memnun etmeliler eger bu şekilde sorun çözulurse bir kaporta değişikliği gibi degerlendirilmeyecektir ulkemizde.. umarım iyi sonuçlanır..

Aktif Üye sohbet23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    308
    arızalı bir şanzımana sahip olup satacağınız zaman bile değer kaybına uğramaktansa yetkili serviste sorunu giderilen bir aracın değer kaybına uğrayacağını ben kabul etmiyorum, neticede haklısınız o kadar para ödeyip 0 araç alıyorum niye böyle sorunlar oluyor, bu konuda da haklısınız ama bence niye sorun oluyor diye düşüneceğinize servisin sorunu gidermesi daha iyi olacak diye düşünüyorum sakın araç sahibi olarak sizi anlamadığımı lütfen düşünmeyin neticede hepimiz araç sahibiyiz ve araçlarımız kul yapısı elbetteki her araçta sorun yaşanabilir bence önemli olan sorunun giderilmesidir
    Gray Shark 308 Access 2012 1.6 e-hdi Auto-6R

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)