Sayfa 1/2 12 SonSon
38 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    bankacı
    Model
    yok

Post Eşime 107 alsam mı? :)

Merhaba,
    Şahsım Ford Focus 1.6 tdci kullanıyorum.Hatta çalışmakta olduğum bankamda 2013 FOcus 1.6 tdci verdi. KEndi aracımdan 2006 model olmasına rağmen gayet memunum, fakat eşime bir türlü direksiyona geçirtemiyorum. Yapısı itibari ile İstanbul trafiği çok tedirgin ediyor kendisini. SOnunda bir otomotik vites almam gerekdi nihayet. FOrd dan çok memnun olsam da,dizel modellerinde otomotik vites sorunu mevcut. C-Max düşünmeme rağmen bu isteğime sadece eşim engel teşkil ediyor. Segment araştırmamda ise Peugeot 3008 çok mantıklı geliyor. TAm niyetlenip siparişi vermeye niyetlenirken, kendime bir sordum. EŞim bu koca arabayı nasıl kullanıcak? KEza trafikte yeni sürücüler kocaman arabaları kullanmaya kalkdıkları zaman gerçekten söylenmeden geçemiyorum. EŞim için değişiklik fikirlerim alt üst oldu resmen. EN sonunda kendisine daha küçük bir araç alarak 1 sene alışmasını sağlamaya karar verdim. c1 , 107, picanto hatta yaris,207,polo derken artıları ve eksileri ile 107 daha mantıklı geldi.Eşiminde Fransızca Öğretmeni olması kararımı çok fazla etkilemedi Bununla beraber 0 km almak çok cazip gelmiyor,keza 1 en fazla 2 seneye satarak 3008 veya 5008 almayı planlıyorum. Tavsiye istediğim konu, 107 yi kaç km lere kadar almam uygun olabilir. KM ve model ne tavsiye edebilirsiniz.Araçtan çok fazla bir performans beklemesemde çoğu zaman bende park rahatlığı sebebi ile kullanmak isterim diye düşünüyorum, her ne kadar geçicide alsam 4 kişilik bir yolculukta pişman olurmuyum. Satmak istediğimde çok zorlanırmıyım. Bu konularda görüş ve tavsiyeleri olan üyelere şimdiden teşekkür ederim.

Aktif Üye sarman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    (E) Deniz Subayı
    Model
    107
    Merhaba. Forumdaki tek aktif 107 kullanıcısı benim o yüzden sizin sorularınızı ben cevaplamalıyım diye düşünüyorum. Yıl farketmez küçük makyajlar ile bütün 1 lt motorlu benzinli ve otomatik (2tronic) 107 ler aynı. Ekonomik ve çok kolay kullanılabilen bir araç. Eşimle ortak kullanıyoruz. Her ne kadar o büyük amerikan arabalarını kullanmayı daha çok seviyorsa da 107 yi de severek kullanıyor. Eşiniz için tek bir eksi si var. Yokuşta el freni kullanmanız şart çünki hill holder gibi bir donanımı yok. ( Bizim hanım hiç standart vites kullanmamış olmasına rağmen el freni olayına çok süratle adapte oldu)

Piyasada ikinci el 20.000 TL cıvarı çok uygun km li seçenekler var. Km olarak pek önemli değil çünkü yaşlı bir araçta çok önemli bir sorun olan eksantrik kayışı yerine bunda zincir var ve ömürboyu değiştirmiyorsunuz.

Piyasa da tek bir alternatif var ama o da henüz ikinci ele düşmedi. Skoda citygo. Avantaj olarak hillholder, elektrikli ayarlanabilir yan aynalar, yan hava yastılları ve geri park sensörleri var. Fiyatı da biraz daha yüksek. Değermi bence değmez. Peugeot 107 iyidir.

Tavsiyem; önceki sahibi tarafından park sensörü taktırılmış olanı seçin ve arka cama plastik büyüteç takın ( istediğiniz zaman yazın açıklarım)

Hayırlı günler

Uzman Üye
    Meslek
    Akademisyen
    Model
    yok
    Ben en son çarpışma testini gördükten sonra 107 ve c1 hakkındaki görüşlerim tamamen değişti. Ben olsam eşime daha güvenli bir araç alırdım. Özellikle bu tip araçlarda arkaya çoluk çocuk oturuyor ve arkadan bir çarpışma esnasında çocukların yaralanmadan kurtulma şansları çok düşük hele arkadaki yetişkin ise tam bir felaket olabilir. Bence 107 yerine ısrarla küçük araç konusunda diretiyorsanız 206+ daha iyi seçenek gibi geliyor bana. Bir de fiat 500 güvenlik açısından daha iyi sonuçlara imza attı.
    Bence başka seçeneklere bakmak lazım sonuçta can yoldaşınıza alacağınız araba, bir kez daha düşünün derim.
    2015 Peugeot 508 1.6 Blue HDI Allure
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX
    (Satıldı)
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX (Satıldı)
    2012 Peugeot 308 1.6 HDI Access / Suskun (Satıldı).
    2011 Ford Mondeo 1,6 TDCI Trend (Satıldı).
    2011 Peugeot 308 1.6 HDI Envy (Pert oldu)
    2009 Peugeot 308 1.6 HDI Comfort Pack (Satıldı)
    1996 Opel Vectra GLS (Satıldı).

Meslek
    (E) Deniz Subayı
    Model
    107
    Nicimin altında ACEMİ ÜYE yazınca kimse takmıyor anlaşılan. Uzman üye kim? aktif üye kim? Bir tek bene 107 varken hangi aktif üye veya uzman üye üstüme laf söyleyecek acaba.
    Acaba kaç yıldır araba kullanıyorum, motor makina kaporta tecrübem nedir, litaratürü takip edermiyim yoksa sadece geyik mi yaparım? Kaç marka model araba kullanma tecrübem var? Kaç km yol devirmişim ve hangi koşullarda? Hangi ülkelerde?

Moderatörlerden rica ediyorum, Nikimin altında acemi üye yazdığı müddetçe tek satır yorum yazmam, yazamam.

Sevgilerimle

Meslek
    (E) Deniz Subayı
    Model
    107
    Alıntı ANKA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben en son çarpışma testini gördükten sonra 107 ve c1 hakkındaki görüşlerim tamamen değişti. Ben olsam eşime daha güvenli bir araç alırdım. Özellikle bu tip araçlarda arkaya çoluk çocuk oturuyor ve arkadan bir çarpışma esnasında çocukların yaralanmadan kurtulma şansları çok düşük hele arkadaki yetişkin ise tam bir felaket olabilir. Bence 107 yerine ısrarla küçük araç konusunda diretiyorsanız 206+ daha iyi seçenek gibi geliyor bana. Bir de fiat 500 güvenlik açısından daha iyi sonuçlara imza attı.
    Bence başka seçeneklere bakmak lazım sonuçta can yoldaşınıza alacağınız araba, bir kez daha düşünün derim.
    Sevgili ANKA, 206+ ın otomatiği varda ben bilmiyorum herhalde. Sayende öğrenmiş oldum sağol.

Uzman Üye
    Meslek
    Akademisyen
    Model
    yok
    Plus olanın otomatiği var mı bilmiyorum ama 207 de auto r5 vardı. gayet başarılı bir makinedir. Bence bir üst sınıf düşünün o mini sınıf dediğim gibi güven vermiyor.
    (Satıldı)

Uzman Üye reisG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308
    206+ otomatik gelmedi. hepsi düz vitesliiydi. Motorlar ise 1.4 lt. 75 bg. benzinli ve 1.4 HDİ 70 bg.idi. 208 in devreye girmesinin ardından seri ithalatı bitti. Soruya gelirsek. 107 Çek cumhuriyetinde halen PSA-Toyota ortaklığında üretilen bir otomobil. Peugeot 107 Citreon C1 Toyota ise Aygo ismini veriyor. Şehir içi kullanımda son derece sempatik ve şık bir araç. 20.000 TL gibi fiyatlara otomatikleştirilmiş düz vitese sahip benzinli motorlu 1 yaşında olanlarınaı.107lerin ülkemize girmiş modelerinde az sayıda tek kapılı olanları da var. motor şanzuman durumu ise şöyle, benzinli düz vites benzinli otomatikleştirilmiş düz vites , dizel düz vites(dizel çok çok az var.). Forumumuzun düzenlediği 208 tanıtım etkinliğinde eşim 208 i denemiş ve sonrasında Sarman abimizin 107 sine binmişti. resmen aşık olmuştu araca. Kaza/ çarpma testleri gibi durumlar her araç için geçerli sadece 40 km./s hızla yapılan crash testlerde en üst sınıf araçların bile ne hale geldiği görünmekte.
    Trafikte giderken tedbiri elden bırakmayıp kurallara uyulursa ve kulandığınızn aracın limitlerine göre hareket edilirse pek çok sıkıntıdan uzak kalınır. 107 konusunda Sarman abinin tecrübeleri zaten referans niteliğindedir.
    Bu arada soruyu soran arkadaş , soruyu sormuş ve gitmiş 1 aydır da uğramamış. Bizde sorusuna ciddi olarak cevaplar vermişiz.
    Konu reisG tarafından (29-04-2013 Saat 13:40 ) değiştirilmiştir.
    2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 VTi 120 Bg. Babylone Kırmızı

Meslek
    (E) Deniz Subayı
    Model
    107
    Alıntı reisG Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    206+ otomatik gelmedi. hepsi düz vitesliiydi. Motorlar ise 1.4 lt. 75 bg. benzinli ve 1.4 HDİ 70 bg.idi. 208 in devreye girmesinin ardından seri ithalatı bitti. Soruya gelirsek. 107 Çek cumhuriyetinde halen PSA-Toyota ortaklığında üretilen bir otomobil. Peugeot 107 Citreon C1 Toyota ise Aygo ismini veriyor. Şehir içi kullanımda son derece sempatik ve şık bir araç. 20.000 TL gibi fiyatlara otomatikleştirilmiş düz vitese sahip benzinli motorlu 1 yaşında olanlarınaı.107lerin ülkemize girmiş modelerinde az sayıda tek kapılı olanları da var. motor şanzuman durumu ise şöyle, benzinli düz vites benzinli otomatikleştirilmiş düz vites , dizel düz vites(dizel çok çok az var.). Forumumuzun düzenlediği 208 tanıtım etkinliğinde eşim 208 i denemiş ve sonrasında Sarman abimizin 107 sine binmişti. resmen aşık olmuştu araca. Kaza/ çarpma testleri gibi durumlar her araç için geçerli sadece 40 km./s hızla yapılan crash testlerde en üst sınıf araçların bile ne hale geldiği görünmekte.
    Trafikte giderken tedbiri elden bırakmayıp kurallara uyulursa ve kulandığınızn aracın limitlerine göre hareket edilirse pek çok sıkıntıdan uzak kalınır. 107 konusunda Sarman abinin tecrübeleri zaten referans niteliğindedir.
    Bu arada soruyu soran arkadaş , soruyu sormuş ve gitmiş 1 aydır da uğramamış. Bizde sorusuna ciddi olarak cevaplar vermişiz.
    Eline sağlık, sağol

Tecrübeli Üye
    Meslek
    yok
    Model
    yok
    Yorum yapan Anka arkadasıma sırf merakımdan soruyorum. Bahsi gecen araçlardan hangilerine sahip oldunuz yada uzun donem kullandınız?

Yeni Üye
    Meslek
    bankacı
    Model
    yok
    Açıkcası uzun yıllardır yıllık ortalama 25.000 Km yolum mevcut, ve bir çok araç değiştirdim,bunların içinde peuget da dahildir. Kişisel zevkler kesinlikle tartışmaya açık değildir tabiki. Ama şahsım ford ve vw grubu dışında pek araç düşünmem. Bununla birlikte 107 yi cazip kılan eşim için maliyetsiz ve kullanımı kolay olması. Keza aklımda c max mevcut,ama otomotik vitesi dizel de yok, sınıfında en cazip 3008 otm dizel gibi. Eşimin bir süre trafiğe alışması için düşünürken arkadaşları 107 den çok memnunmuş,hele bir mor menekşe varmışmış acayipmişmiş. Bayan takımının arabadan anladığı tek faktör bu malum.
    Araç alımını 0 km mi 2.el mi netleştiremediğimiz için henüz alamadım. Ama uzman diyebileceğim tüm işin erbabları 107 nin satışında sorun yaşarsın yönünde. Yarisi şiddetle tercih ediyorlar.Bu biraz düşündürüyor şu an. Sanırım yıl sonu kampanyalarından bir 3008 li olabilirim gibi artık eşim ister kullansın ister sağ ön koltukta oturmaya devam etsin

yani 2.el mormenekşe bulamazsak 0 olucak gibi ...

Yeterince bilgi sahibi oldum teşekkür ederim.
    fırsat bulup giremedim bir türlü foruma iş yoğunluğundan
    Konu Yasin CCK tarafından (30-04-2013 Saat 20:52 ) değiştirilmiştir. Sebep: flood yapmak yasaktır..

Meslek
    (E) Deniz Subayı
    Model
    107
    Hayırlısı olsun

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Mor Menekşe sadece 2. makyaj operasyonundan sonra satılmaya başlandı. Sayısı da oldukça azdır. Daha öncesinde Mercan Mavi, Limon Sarı ve Scarlet Kırmızı Bayanların gözdesiydi.

Terchileriniz hayırlı olsun.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Aktif Üye Selim Sümer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Kaptan
    Ferhan Ağabey,selamlar.Aracınızı ben de kahvaltıda incelemiştim.Oldukça şirin ve kullanımı kolay bir araca benziyordu.Umarım uzun yıllar keyifle kullanırsınız.

Meslek
    (E) Deniz Subayı
    Model
    107
    Sağolasın

Yeni Üye
    Meslek
    bankacı
    Model
    yok
    Bayanlar otomobillerini genelde çantalarının rengine göre seçiyorlar genelde. En çok rahatsız olduğum konu ise trafikde çok sık karşılaştığımız bayan sürücelere kasıtlı zorluk çıkaran hazımsız vatandaşlar. BAyan sürücü görünce herifin damarları çekiliyor resmen. Ne yapsam bir korkutsam anlayışı ile sıkıştırıyolar,bu beni gerçekten çok rahatsız ediyor.Denk geldimmi bende kasıtla ona aynı muameleyi yapıyorum Hatta bir kere aynı haraketi ters bakiye uyguladığım taksici otoyol demirlerine sürttü aracını köprüde. Bayanlardan bende az çok çekiniyorum, Yapı ve fıtrat gereği çoğu bayan sürücü dikkatli ama bir o kadarda tecrübesiz davranıyor.E biz anamızın karnında öğrenmedik bu işi, şüphesiz hepimizin oldu ilk zamanlarda,benim olmadı diyen biraz abartmıştır. BU sebeple bayanlar küçük ve pratik araçlarla birlikte daha geniş ve kendini güvende hisseden araçlarıda tavsiye ediyorlar.BU da tam bir paradoks oluyor hem tecrübesiz hem daha büyük bir araç zor oluyor. EN büyük düşündüğüm nokta bu,bazen ne olucak alışır işte fenamı desemde zorlanacağı kesin. Trafikdeki 2 ayaklı farklı türden insana dönmüşler de mecburen ufak araca yöneltiyor ilk etapda.

Uzman Üye
    Meslek
    Akademisyen
    Model
    yok
    Alıntı BahadırALTUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yorum yapan Anka arkadasıma sırf merakımdan soruyorum. Bahsi gecen araçlardan hangilerine sahip oldunuz yada uzun donem kullandınız?
    Yorumu ve sorunun soruluş biçimini beğenmedim ama herkesin bir tarzı var deyip geçeyim.
    Ben her zaman için biraz daha özenli yorumlar yapmaya gayret ediyorum. Ve bu forumdaki herkese çok saygı duyuyorum. Açıkçası bu bozulsun istemiyorum. Çünkü her zor zamanda herkes elinden geldiğince yardımcı oldu ve hiçbir sorum cevapsız kalmadı. Yani Bahadır Bey size karşı özel bir tepki falan da geliştirmedim ama bu tarz yorumları ve yaklaşımları kendi adıma çok doğru bulmuyorum. Sonuçta hepimiz yorum yapıyoruz. Dileyen istediği oranda dikkate alıyor ya da almıyor. Burada amaç paylaşım sonuçta.
    Bu yazdıklarımı da savunma amaçlı yazmıyorum sadece araba bilgim ile ilgili mini bir paylaşım yapma gayretindeyim.
    Bence bir araba ile yorum yapmak için onu 5-10 sene kullanmak gerekmiyor. Uzun yıllardır Ankara'da çalıştığım için epey hatırı sayılır bir çevrem var ayrıca evde 12-13 yıldır sadece 5-10 sayısını kaçırdığım bir dergi arşivim var. Pek çok aracın uzun yol testlerini kronik arızalarını bilirim. Etrafımda pek çok arkadaşım eşine araba aldı ve birçoğuna önerilerde bulundum. Hiçbiri de pişman olmadı. Yeri geldi jazz aldırdım yeri geldi 207 yeri geldi clio ama kafalarında 3-4 model vardı ve ellerinde sınırlı bir para vardı. Ona göre en iyisine seçmelerinde yardımcı oldum. Bu arkadaşlarımın bazılarının eşlerinde c1 ve 107 de var. Bunlarla ilgili kullanıcı yorumlarını da alıyorum. İkisi de memnun değiller ve araçlar ciddi değer kaybettiler 2. elde. Bu sebeple satamıyorlar. Şu bir gerçek ki yaris, jazz, 207, micra gibi araçların popülaritesi daha iyi. Ve çok kolay alınıp satılıyor.
    Diğer yandan ben kadınların çok küçük araçlara binmelerine hep karşı oldum.
    Memrey isimli üyenin eşine araç alırken yaşadığı ikilemleri ben de çok yaşadım. Bu yüzden LPG karşıtı olduğumuz için dizele karar kıldık ve eşim rahat kullansın ve güvenli bir araç olsun diye de 308 aldık. Küçük sınıf araçlarla ilgili ciddi bir güvenlik zaafiyeti olduğu çok net. Hatta elimdeki pekçok dergiden güvenlik ile ilgili pekçok not ve resim paylaşabilirim. Özellikle c1,107 gibi araçlarda çok ciddi güvenlik sorunu var.
    Ben bazı şeyleri baştan görmeyi ve ona göre tedbir almayı seviyorum. Allahıma şükürler olsun hiç yanılmadım. Benim canımdan çok sevdiğim eşim ve evladımın bineceği araç güvenli olmalı. Bir de magandası bol bir şehir olan Ankara'da minik bir araba ile yaşayacağınız sorunlar da cabası. Bu yüzden 308 sınıfındaki araçlar her zaman tercihim olacak. Hem ben rahat kullanıyorum hem de eşim.

Dediğim gibi bunlar sadece benim görüşlerim benim önerilerim. Ben kimseyi bunu almayın şunu alın tarzında yönlendirmiyorum. Herkes gönlüne göre aracını alsın kazasız belasız kullansın.
    Herkese kazasız belasız iyi günler diliyorum.
    Konu ANKA tarafından (06-05-2013 Saat 21:31 ) değiştirilmiştir.
    (Satıldı)

Acemi Üye tesla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    308
    Küçük arabaların güvenilirliği markaya göre değişiyor elbet ama diğerlerinden daha güvenilir bir araç aranıyorsa kesinlikle Smart tercih edilmeli. Smart'ın çarpışma ve düz beton bloklara çarpma videolarını izledim. hatta bu konuda bir belgeselde bile rastlamıştım. O küçük hacmine ve neredeyse olmayan büzülme mesafesine rağmen sürücü ve yolcu kabinini çok iyi koruyordu.
    Elveda 308 merhaba Kia Cee'd Concept

Uzman Üye sessizgece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    inş.tek.
    Model
    308
    Ben şahsım adına,bir bayanın hele hele çocukla sürekli hareket eden bir bayanın küçük araca binmesine karşıyım. Ülkemizde ki magandaları herkes biliyor ve yaşananları görüyor. İmkan olsa devasa jipleri versek onlara. Canlarımızı taşıyan araçları sağlam seçmeli. Diğer taraftan da ne zaman ne şekil de aracın kullanılacağı belli olmaz. Bayanların büyük araç da yetişmeleri lazım. Küçük aracı her zaman kullanabilir.
    2011 Peugeot 308 HDI Auto6R 112 hp Premium Plus Beyaz

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Anka anlayışli ve detaylı cevabın için teşekkürler. Tabi ki herkes fikir beyan etmekte özgür. İkili diyaloglara girmeden, konu dışına çıkmadan cevap yazmaya özen gösterelim.

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Yeni Üye
    Meslek
    bankacı
    Model
    yok
    Bende sıf magandalar yüzünden direk 3008 olsun diyorum arasıra,burda bayanların karakteride çok önemli.Mesela ablam çatır çutur pasat kullanıyor manuel,uzun yıllardır trafikte ama hala sorun yaşayabiliyor ara sıra hazımsız ve terbiyesi eksik insanlar tarafından. Ama eşim ablama göre o kadar farklı bir yapıdaki,azıcık cesaret gösterse 1 ayda alışır diye tahmin ediyorum. Eskiden bayan sürücüler ürkek ve aşırı kuralcı davranırdı(tabi kendi sandığı doğru kurallara göre) Fakat son zamanda çok sayıdı bayan sürücü oldu,ama hala buna alışamayan insanlar o kadar fazlaki. Otomobil kullanmayı sadece erkeklerin gerçekleştirebileceğini düşünüyorlar. Gözümü kapatıp aldım artık kullanıcaksın diyebilirim.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler