6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Acemi Üye Ekrem Sezer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    407

407 Havalı süspansiyon / Air Ride

İki adet video buldum. İzleyemenler veya izleyipte bulamayanlar için. Bu 407 muhteşem bir araç. Sürüngen olmayan birebir.

Yeni Üye
    Meslek
    YÖNETİCİ
    Model
    407
    güzel videolar eline sağlık

Acemi Üye tolgabşkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Yönetici
    Model
    207
    türkiyede mevcur bir sistem istanbul bursa gebze ve adanada yapılabilir, çok yakın zamanda 308 için uygulatacam mükemmel bir sistem yalnız maliyetler halen çok yüksek

Acemi Üye FeRoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    mimar
    Model
    407
    3500 ile 8500 arası değişiyor güncel fiyat..tek düşünce güvenlik..

Yeni Üye
    Meslek
    Petrol İşletmecisi
    Model
    yok
    Beyler canınızı bir körügün üstüne emanet edeceksiniz yaptırın bence cok sakıncalı

Yeni Üye Peugeotcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    serbest çalışan
    Model
    yok
    Bende taktıracağım havalı süspansiyon bu yüzden birçok yerden araştırma yaptım. Kısaca birkaç bilgi paylaşayım sizlere de.

Havalı Süspansiyon Sistemi Nasıl Çalışır?

Standart yol otomobillerinde olan helezon yaylar çıkarılarak, havayı alıp onu kullanabilen körükler takılır. Genellikle bu konfor paketi, bilgisayar sistemiyle şekillendirilip, duruma göre hava miktarları ayarlanır. Sinyalizasyona bağlı körükler, yüksek hızla girilen virajlarda anında sert pozisyon alarak savrulmayı önler.

Yana yatışları da aracın o anki dengesine göre yaptığı için kokpit kısmında yolcu ve sürücüler bunu hissetmez. Algısal hareketlerle yol alan havalı süspansiyona sahip otomobiller, yüksek süratlerde alçalıp sertleştiği gibi bozuk zeminli yollarda da aksine otomatik olarak yükselebilir. Sönümleme valfleri, değişken zeminlerde kütleyi yukarı ve aşağı hareket ettirecek özelliğe sahiptir.

Havalı Süspansiyon Sisteminde Kullanılan Parçalar Nelerdir?

İlk parçanın normal olarak hava kompressörü olduğunu söylemek mümkün. Ardından sistemi tamamlayacak olan valfler vardır. Ve havanın körüklere iletilme köprüsündeki basınç boruları ve hava tankı. Nasıl ki Audi’nin Quattro AWD sisteminde her bir tekerleğin bir ECU yönetim sistemine bağlanıp, sensör yardımıyla hareket yönü belirleniyorsa, air süspansiyon için de aynı şeyler geçerlidir.

Sonuçta değişken, araç yürüyen alt yapısının da belirli seviye iniş çıkışları algılaması gerekir. O yüzden seviye, hava basınç, fren ve denge sensörlerine sahiptir. Birbirleriyle etkileşim halinde olan sensörler, ABS ve ESP gibi güvenlik parçalarıyla da aktif halde tutulur.

En temeline bakıldığında air süspansiyon, aracın alt takımlarının değişen sistemle birlikte, tekerleklere yüklü parçaların organize çalışma şeklidir. Amaç, şartlara göre aracın adaptasyonunu sağlamaktır.

Hepsini bu sayfadan okudum öğrendim: https://bilgihanem.com/havali-suspan...nasil-calisir/

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)