Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Acemi Üye mmutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
    Model
    406

Peugeot 406 LPG Sorunsal Kütüphanesi ve Çözümleri

Arkadaşlar aramızda 406 ları LPG ile kullanan bir çok arkadaşımız var sorunlarımızın hepsini buraya yazarak çözümler üretirsek hepimize faydalı olur diye düşünüyorum...Ve ilk olarak kendimden başlıyorum

Araca yaklaşık 1 ay önce Lovato Smart Kit taktırdım.Ustanın söylediğine göre ecu ile LPG ecu su bağlantı kuramıyormuş ve bu yüzden araba 1500 rpm/m aşağısından benzinle çalışıyor ve bu gaz-benzin değişimde stop ediyor ve uzun yolda ortalama 100km/h süratte 11 lt gaz tüketiyor .İstanbul da nerde halledebilirim sorun ne olabilir En sonunda kablo alıp kendim programlamayı düşünüyorum ne dersiniz?
    Start It.Drive It.Lıve It Peugeot 406 Mustafa MUTLU Ruse Bulgaristan H 8859 AX

Acemi Üye BEYAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    406
    lpg kiti takıldığından itibaren aynı şekıldeyse bence lpg kitinizde yada montajında bir hata var diye düşünüyorum. lpg ecusu aracın ecusu ile çalışmıyor diye biliyorum oğrenebildiğim kadarı ile .. lpg ecusunun tke yaptığı benzın enjektörlerine gelen sinyale söre kendi enjektörlerini çalıştırmak.yanı benzin enjektör sinyalleri lpg ecusuna giriyor. ordanda lpg ecusu kendi kontrolunu yapıyor. lpg ecusunuda sökersen aracını çalıştıramazsın. ..
    araba dediğin yan yan gider

Meslek
    Model
    406
    Abi bilemiyorum ama artık dellenicem ...

Model
    406
    lpg kitini taktırırken araştırma yapmadınmı hiç boyle bi sorunuda ilk defa sende gördum yanı..

Meslek
    Model
    406
    abi adamdan herkes çok memnun bir bana patladı ....

Model
    406
    herkes derken nerdeki herkes internetteki herkes mi? yoksa çevrendeki 2 3 kişimi? işinin ehli bir usta ise sorunun nerden kaynaklandığıı hemen soylemesi lazım aslında.

Meslek
    Model
    406
    hem internetten hemde tanıdıklarımdan kötü herhangi birşey duymadım ama olmadı bilemiyorum bakıcaz

Aktif Üye parkmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    OTOPARK
    Model
    406
    Alıntı mmutlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar aramızda 406 ları LPG ile kullanan bir çok arkadaşımız var sorunlarımızın hepsini buraya yazarak çözümler üretirsek hepimize faydalı olur diye düşünüyorum...Ve ilk olarak kendimden başlıyorum

Araca yaklaşık 1 ay önce Lovato Smart Kit taktırdım.Ustanın söylediğine göre ecu ile LPG ecu su bağlantı kuramıyormuş ve bu yüzden araba 1500 rpm/m aşağısından benzinle çalışıyor ve bu gaz-benzin değişimde stop ediyor ve uzun yolda ortalama 100km/h süratte 11 lt gaz tüketiyor .İstanbul da nerde halledebilirim sorun ne olabilir En sonunda kablo alıp kendim programlamayı düşünüyorum ne dersiniz?
    Mustafa evvela sıkma canını düzelecektir. Lpg ecusüne su gitmiyor da ne demekmiş? o suyu oraya ustanın çektiği tesisat ulaştıracak ki zaten gitmiyorsa bu tamamen montaj hatasıdır. Su lpg beyninin ısısını stabil tutmak için lazım zaten. 1500 devir altında sadece benzinle çalışıyorsa bence bu da ayar kalibrasyon hatası demek. Benzin- Lpg geçişlerinde stop etmesi gaz tankının basınç ayarının yanlış oluşundan, oksijen sensörünün adam akılllı görev yapamayışından olur ekseriyetle. Birde gazdaki ortalama yakıtı nasıl hesapladın o 11lt olayını. Benim aracım şehir içi 32 litre lpg ile 240 km şehirler arası 32 litreyle 360 kilometre yol yapıyor yolun durumuna görede basmama rağmen.

Alıntı BEYAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lpg kiti takıldığından itibaren aynı şekıldeyse bence lpg kitinizde yada montajında bir hata var diye düşünüyorum. lpg ecusu aracın ecusu ile çalışmıyor diye biliyorum oğrenebildiğim kadarı ile .. lpg ecusunun tke yaptığı benzın enjektörlerine gelen sinyale söre kendi enjektörlerini çalıştırmak.yanı benzin enjektör sinyalleri lpg ecusuna giriyor. ordanda lpg ecusu kendi kontrolunu yapıyor. lpg ecusunuda sökersen aracını çalıştıramazsın. ..
    Sonuna kadar katılıyorum bende aynı şekilde biliyorum.

Arkadaşlar birde LPG bağlanmadan önce aracın arızasız sıkıntısız olduğundan emin olmak lazım. Gaz kelebeğinin temizlenmiş, rölanti motorunun düzgün çalıştığından, oksijen sensörlerinin çalıştığından, benzin enjektör zamanlamalarının düzgün olduğundan, egr'nin temiz olduğundan, gaz kelebeği kalibrasyonunun düzgün olduğundan emin olarak lpg bağlatmamız lazım ki araçta bir sıkıntı çıktığı zaman LPG'den kaynaklı olduğuna emin olabilelim.
    Konu TanerHoca tarafından (16-04-2013 Saat 10:38 ) değiştirilmiştir.
    ''Bineğine dost gibi bakacaksın; düşman gibi süreceksin'' Kaz gagası (Tarkanın at uşağı)

Uzman Üye mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    406
    LPG sistemlerinde marka model ve işçilik çok önemli,

psa grubu için en uygun,sorunsuz çalışan sistemler Prins ve BRC dir, bu sistemlerde iyi bir montaj işçiliği ile yaşanacak sorunlar montaj öncesinde bile bellidir, bu konuda lpg sistem montajını yapacak yerin bilgi vermesi gerekir.

bunların dışında söylendiği gibi LPG dönüşüm öncesi, motor genel bir kontrol geçmeli, sistemin sağlıklı çalıştığından emin olunmalı.Bujilerin lpg sistemler için olan ürünlerle değiştirilmesi yada tırnak aralığının düşürülmesi lazım ama ben değiştirilmesi taraftarıyım.
    2010 Peugeot 308 Millesim 1.6 HDI 112 HP Auto6R inci siyahı.
    2001 Peugeot 406 SV BVA
    2001 Peugeot 406 Coupe 2.0

Yeni Üye murat46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Cep Telefonu Bakım Onarım Satış
    Model
    406
    Değerli arkadaşlar aracım 140.000 de araca bu zamana kadar benzinle binildi gecen hafta lpg taktırmak istedim ve gitttiğim yer atiker takalım dedi peki dedim muazzam işçilikle taktılar ölçüm yaptım araç 55 krş yakıyo her ne hikmetse de benzinle 50 krş yakıyo rodaj süresi felan varmıdır bunlarda hani motorun alışma süreci gibi ne yapmam gerek fikirlerinizi alsam

Model
    406
    Hocam takan ustanın zaten size söylemiş olması lazım 1000 km yada 3 4 depo sonra gelin ayarlarını kontrol edelim diye,bir alışma sürecinden bahsedilir ama benzinde 50 yakarken lpg de 55 yakmaz en azından ben daha hiç duymadım da görmedim de böyle bir şey.bence bir terslik var, kaçak olma ihtimali geldi aklıma ama umarım yoktur,çok riskli bir durum.bence ilk fırsatta komple bir elden geçirsinler sistemi. EW10 motor Atiker ile pekte hoş anlaşamaz gerçi, stabil olması için yaktı ayarını biraz yüksek tutmaları gerekecek ama oda, atıyorum 35 krş değilde 38 krş yaktırır.
    2001 Peugeot 406 SV BVA

Meslek
    OTOPARK
    Model
    406
    Lpg'de ne kadar yaktığını nasıl ölçtünüz

Tapatalk...
    ''Bineğine dost gibi bakacaksın; düşman gibi süreceksin'' Kaz gagası (Tarkanın at uşağı)

Tecrübeli Üye Ghost Hunter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Satış & Servis
    Model
    406
    Degerleriniz anormal uçuk
    Bence en kisa sürede tekrar bir gözden geçirsinler.

Ghost Hunter &TR'de İLK ve TEK

Aktif Üye
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    307

Peugeot 406 LPG Sorunsal Kütüphanesi ve Çözümleri

Araç emisyon değeri hatası veriyorsa bahsi geçtiği kadar çok yakar emin olun. Lpg ilk takıldığında benimde başıma geldi. Lpg kullanıyordum ama benzinden daha çok yakıyordu araç. Sonra usta lpg için ayar yaptı ve hata ortadan kalktı. Uzun zaman sonra dün yine aynı uyarıyı verdi yaklaşık 1 yıl sonra. Havalar soğuk olmasına bağladım ben, anlık olarak sapıttı diye düşündüm. Sonra kendiliğinden düzeldi, şimdi herşey normal.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Meslek
    Model
    406
    Hocam ustaya tekrar sordum 1000 km yapın tekrardan ayar yapalım dediler ölçümü de depoyu full leyip boşalıp benzine geçene kadar kaç km gittiğini ölçtüm ama yakıtı çok yakıtı merak ettiğim diğer bi konu ise sizlerin 406 lar ne kadar yakıyo burdaki bi kaç kişinin dediği ne kadar dogru bilmiyrum ama 26- 28 krş arası diyolar sizce o kadarmıdır yardımcı olurmusunuz üstadlar...

Model
    406
    26- 28 uzun yolda olabilir mi? şehir içi 30 35 in aşağısı zor 1300 kg ve 2000 cc bir motor söz konusu olduğunda.
    2001 Peugeot 406 SV BVA

Meslek
    OTOPARK
    Model
    406
    Tam 1450 kg bir araç 2,0 motorlu 406 ise 32 litre gazla şehir içi ortalama 225 km yol yapar uzun yolda 360 kmleri bulur. LPG de ölçüm gaz tamamen bittikten sonra 10 Tl lik gaz alınarak bu cüzi miktarla yapılan km'den hesaplanır. Çünkü lpg aldığınız pompanın basıncı dahi aracın yaptığı yolu etkiliyor.

Meslek
    Model
    406
    Mimit abi sehir ici rakamlar bu soylenenler bana da pek inandiri gelmiyo ama tam bilmiyorum ama dusuncem azda yaksa cokta yaksa ASLAN BESLEYEN YEMİNİ DUSUNMEZ

Yeni Üye Utkuul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Ürün Müdürü
    Model
    406
    Merhaba Arkadaşlar,

Ben de aracımı alalı 10 gün kadar oldu. 2.0 SV otomatik vites sahibiyim. Aracımdan çok memnunum. Ancak LPG biraz fazla yakıyor gibi geldi bana, çok deneme fırsatım olmadı ama şöyle söyleyeyim, 50 TL'lik gaz aldım 22 Km yol gittim LPG lambası yanmaya başladı. Araçta FEMA marka LPG var, kaç tane LPG servisi gezdim, yetkili servisolduğunu söyleyen servis bile bilgisayara bağlamaya çalıştı, bağlanmıyor Abi dedi. Birçok servis gezdim FEMA firması iflas etti dediler, Bursa'da bir tane bile yetkili servis bulamadım. En son bir Atiker bayisi bana tüp ve bakır boruların haricinde tüm sistemi Atiker'e çevirmemin çok daha iyi olacağını ve maliyetin 800TL tutacağını söyledi. Aklım karıştı, LPG ayarlarımı bile yaptıramıyorum, sisteme bağlatıp sorun var mı yok mu onu bile göremiyorum!! Siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız arkadaşlar?

Teşekkürler.

Meslek
    OTOPARK
    Model
    406
    Aracının lpg hariç genel durumu nedir kilometre vs. msraf yapmaya değer buluyorsan değiştirmekten başka çaren yok gibi gözüküyor

Tapatalk...

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)