18 sonuçtan 1 ile 18 arası
    Aktif Üye Emrah_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Elektromekanik Tasarım
    Model
    301

Question Klima sorunu ??

Değerli büyüklerim ve arkadaşlarım sizlere sormak ve paylaşmak istediğim bir sorunum daha var aracımın kliması ile ilgili biraz canımı sıkan bi durum.

Bi kaç gün önce uzun yola çıktığımda fark ettiğim bi durum. Aracın klimasını açtığımda 3-4 dakika sonra soğutmaya başlıyor yaklaşık bi 15 dakika boyunca soğutma devam ediyor ve ardından soğutmayı kesiyor. Klimayı kapatmıyorum hava üflemeye devam ediyor ama sanki kalorifer açmış gibi yaklaşık bi 10 dakika kadar sürüyor bu durum ve ardından yine 15 dakika kadar soğutmaya devam ediyor bu süreç hep böyle devam ediyor.

Ankara Göral'a uğradım hafta sonu klima kompresörünü incelediler temizlediler, klima gazı hafif eksikmiş ve gaz çökme yapmıştır deyip klima gazını değiştirip eksik kısmı tamamladılar. Polen filtresini söküp kontrol edip tekrar taktılar. Vakit sıkıntısından dolayı test edecek yeterli vaktimiz yoktu. Bi on dakika kadar orda son ayar çalıştı üstüne bende çıkıp eve gelene kadar kapatmadım bi sorun yok gibiydi. ( Bütün işlemleri garanti kapsamında yaptılar)

Birde şunu söylediler komprosör çalışırken donma yapar buz çözmek için ufak bi süre ısıtıp tekrar soğutur dediler ama zaman olarak çok kısa bi süreden bahsettiler.

Bugün aracımı kullanırken yine aynısını yaptı. Bayramdan sonra tekrar götürüp göstereceğim ama kafam karışık.

Sizce bunu neden yapar ?
    Diğer 301 kullanıcılarında bu durum var mı?
    Daha önce hiç böyle bi sorunla karşılaştınız mı ?
    Servise gidince şunlara bi bakarmısınız diyebileceğim bir şey var mı ?
    PEUGEOT 301 VTI (+lpg) ALLURE (BOĞAZİÇİ MAVİ)

Aktif Üye powerb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    301
    Camı açmayı sevmediğim için genellikle yaz aylarında hep klima ile dolaşıyorum şu ana kadar dediğiniz gibi bir olay yaşamadım Allaha şükür taş çatlasa çok sıcak olduğunda araba 1 dakika içinde buz gibi üflüyor.

Meslek
    Elektromekanik Tasarım
    Model
    301
    Sanırım bu sorun sadece bana ait gibi

Meslek
    Öğrenci
    Model
    301
    Alıntı Büyük R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım bu sorun sadece bana ait gibi
    Garantisi var zaten kafaya takmayın heralde bunada kullanıcı hatası demezler

Meslek
    Elektromekanik Tasarım
    Model
    301
    Aracın yıllık bakımı geldi zaten ama garantiyi hiçe sayıp özel serviste yaptırmayı planlıyorum buda garantiyi haliyle bozacak. Garanti bozulmadan illaki bu sebepten ötürü tekrar götürecem yetkili servise ikinci kez aynı sorun olacak bi kaç gün kalacak araç orda bi önceki gibi garanti kapsamında kontrol edecekler. Ama ben neden oldugunu az çok birileri tahmin ederse yada biliyorsa servisin beni yönlendirmesinden ziyade ben servisi yönlendirmeyi tercih ederim.

Meslek
    Öğrenci
    Model
    301
    Fikir vermesi açısından söylüyorum eski aracımdada klima sorunu olmuştu sizinkine benzer bir durumdu hem klimayı açınca araba aşırı titriyordu hemde kafası esince soğutuyordu titreme için fanı soğutmama içinde klima kompressörünü garantiden değişmişlerdi bence sizin sorunda %99 klima kompressöründe.

Meslek
    Elektromekanik Tasarım
    Model
    301
    Komprosörü inceleyip sağlam demişlerdi vakitlice gidip biraz yükleneceğim bakalım ne olacak

Yeni Üye fahrenheit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    yönetici
    Model
    308
    sanırım bizlerin en çok takıldığı konulardan biri klima problemleri. bende şehir içi 3. kademeden aşağı çalıştırdım mı soğutmuyor gibi geliyor ve motor çok ağır kalıyor gibi bir hissim var. klima uzun süre kullanılmadımı gazında azalma olabiliyormuş denildi. kasım ayında alıdığımız için 8 ay kadar bir süre kışta kaldık ve hiç klima kullanmadım. sanırım benimde bir servise yol almam lazım.

Aktif Üye e_uludag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    IE
    Model
    308
    Alıntı fahrenheit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sanırım bizlerin en çok takıldığı konulardan biri klima problemleri. bende şehir içi 3. kademeden aşağı çalıştırdım mı soğutmuyor gibi geliyor ve motor çok ağır kalıyor gibi bir hissim var. klima uzun süre kullanılmadımı gazında azalma olabiliyormuş denildi. kasım ayında alıdığımız için 8 ay kadar bir süre kışta kaldık ve hiç klima kullanmadım. sanırım benimde bir servise yol almam lazım.
    aracınız 308 dizel 110 luk mu? Ben de klimayı açtığımda motorun çekişi bi hayli etkileniyor, hatta dik rampalarda elim sürekli klima düğmesine gidiyor ki kapatayım. Toyota nın 2000 model aracında bile motordan bağımsız çalışan klima varken bizim araçlarda neden hala bu teknoloji yok anlamış değilim.

Meslek
    Elektromekanik Tasarım
    Model
    301
    Alıntı fahrenheit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

pskolojik bi durumda olabilir bu anlamadım gitti bende şuan sorunsuz çalışıyor gibi düzeldi sanırım kendi kendine .

Birde kış aylarında da ara ara 5-10 dakka çalıştırmak gerekiyormuş klimayı bi problem olmaması için

Yeni Üye
    Meslek
    Memur
    Model
    301
    Alıntı Emrah_06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pskolojik bi durumda olabilir bu anlamadım gitti bende şuan sorunsuz çalışıyor gibi düzeldi sanırım kendi kendine .

Birde kış aylarında da ara ara 5-10 dakka çalıştırmak gerekiyormuş klimayı bi problem olmaması için
    Bende de benzer bir sorun var... şehirler arası uzun yol gidiyorum 2 saat falan klima çalışınca üflemesi azaliyor soğutmuyor. sonra kapatıp bi 10 dakika bekleyince geri düzeliyor...

Uzman Üye TanerHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407
    Alıntı nowhereman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ... şehirler arası uzun yol gidiyorum 2 saat falan klima çalışınca üflemesi azaliyor soğutmuyor. sonra kapatıp bi 10 dakika bekleyince geri düzeliyor...
    yukarıda yazdıklarınızı okuyunca aklıma ilk gelen klimanın auto modda olduğu yani otomatik olarak soğutma yaptığı oldu.
    yani aracın içinde istenen soğukluğa ulaşıldığında klima üflemesi azalıyor.siz klimayı kapatıp araç içerisi ısınınca klimayı tekrar açtığınızda güçlü üflemeye başlıyor.
    Konu TanerHoca tarafından (03-09-2014 Saat 17:05 ) değiştirilmiştir.
    *GÜMÜŞ OK*
    2009 Peugeot 407 Comfort 1.6 HDİ
    Alüminyum Gri

Meslek
    Öğrenci
    Model
    301
    Alıntı nowhereman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende de benzer bir sorun var... şehirler arası uzun yol gidiyorum 2 saat falan klima çalışınca üflemesi azaliyor soğutmuyor. sonra kapatıp bi 10 dakika bekleyince geri düzeliyor...
    Baştan bendede yoktu bu sorun yada vardı benim haberim yoktu bu sene uzun yol yapınca 2-3 saat çalışınca aynı sizinki gibi benim klimada bi 5 dk kadar soğutmuyor ama fan tam devirde çalışıyor bide şehir içinde tam soğutması 2-3 dk alıyor buda geçmi erkenmi bilemiyorum gerçi havalarda çok sıcak pek takmıyorum bu konuyu.

Alıntı TanerHoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yukarıda yazdıklarınızı okuyunca aklıma ilk gelen klimanın auto modda olduğu yani otomatik olarak soğutma yaptığı oldu.
    yani aracın içinde istenen soğukluğa ulaşıldığında klima üflemesi azalıyor.siz klimayı kapatıp araç içerisi ısınınca klimayı tekrar açtığınızda güçlü üflemeye başlıyor.
    Hocam 301'lerde otomatik klima yok sadece elektronik göstergeli klima mevcut.
    Konu powerb tarafından (03-09-2014 Saat 19:17 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

301 1.6 HDİ ACTİVE
    Köpekbalığı Gri

Porbeagle

Uzman Üye TanerHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407
    Anladım. Ben ilk aklima gelen ihtimali yazdım.
    *GÜMÜŞ OK*
    2009 Peugeot 407 Comfort 1.6 HDİ
    Alüminyum Gri

Aktif Üye GOXIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Tasarım Uzmanı
    Model
    308
    Şu klima sorunu demeyeyim de verimi hakkında sıkıntılarım var. Klimanın soğutma gücü bana çok düşük geliyor. Atıyorum abimde 2011 jetta, babamda 2007 honda var. Onlarda klimayı açtığımda direk buz gibi hava üflerken ben açtığımda hafif serin bir hava geliyor. Yani soğutmuyor sanki serinletiyor gibi. Yani aman üşüdüm kapatayım demedim. Ama diğer araçlarda yakın zamanda üşüdüm deyip derecesini kısıyorum. İçine koyulan gazla mı alakalı yoksa genel anlamda mekanizmayla alakalı bir durum mudur?

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Emrah sorunun gaz eksikliği veya fan motoru kaynaklı görünüyor. Gaz eksikliğine baktırmışsın birde fan motoru ve fan müşürünü kontrol ettir.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Meslek
    Elektromekanik Tasarım
    Model
    301
    Ömer aslında konuyu geçen sene açmıştım gaz değişimi kontrolü falan yapılmıştı. Bi süre sorunsuzdur araya kış girdi çıktı belki tesisatta kaçak olabilir gazı azalmış yada dibe çökmüş olabilir. Saçma sapan bi klima anlayışı var. Belki bende lpg de olayı etkiliyordur.

Ama çözdüm bu sorunu. Klimayı seyir halinde değil de durup rölanti de çalışırken açınca sorun olmuyor bayağı uzun süre soğutuyor. Soğutmayı ani gaza yüklenmelerde kesiyor. Birde ilk açılışta maximum da açılınca geç başlıyor orta derecelerde açınca daha çabuk soğutmaya başlıyor.

Ben alıştım bu duruma nabzına göre şerbetleyince pişman etmiyor.

Yeni Üye
    Meslek
    Taksi işletmeciliği
    Model
    5008
    Alıntı TanerHoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Iyi günler! Bu sorununuza bir çare buldunuz mu? Benim araçta da aynı sorun var şu an.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)