10 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Uzman Üye reisG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308

Bir 308 satın alma hikayesi

Sevgili dostlarım burada yazacaklarım 23 Aralık pazartesi günü ile bugün öğlen arasında olmuştur.

Konusu 2007 model 207 1.4 HDi Trendy otomobili olan bir arkadaşımın otomobilini yine Peugeot ile değiştirmek istemesidir. Hikayeyi okuyunca bazı yerlerde kızacak bazı yerlerde de güleceksiniz.

Yıllardır tanıdığım , benim yönetici olarak çalıştığım yerlerde benim yanımda yetiştirdiğim bir bayan arkadaşım 2007 model 207 1.4 HDi Trendy model aracını değiştirmek istedi. Hafta sonu beni aradı ve Peugeot'dan hem dizayn hem de kullanım olarak çok memnun olduğunu ve aracını yine dizel ve manuel vitesli bir Peugeot ile değiştirmek istediğini söyledi. O gün bir bayiye gittiğini de ekledi. Düşündüğü modeli sorduğumda ise 308 1.6 HDi 92 bg. manuel vitesli ve Active donanımlı beyaz renk otomobil istediğini ve bu aracın genişliğini dizaynını ve kokpiti çok beğendiğini söyledi. Bütçesi de 50.000 TL civarındaydı ve aracı nakit alacaktı. Ben 308in çok yeterli şık ve estetik bir araç olduğunu ancak yeni kasanın üretimine geçildiğini Mart 2014 te yeni kasanın geleceğini MKI kasa 308in ise ithalinin bittiğini ve bayilerde kalan araçların satılması ile yeni kasa gelene kadar bu kasadan başka araç gelmeyeceğini söyledim. O da yeni 308 i resim ve videolardan izlediğini dizaynının sempatik olmadığını Golf ve A3 benzeri bir otomobil olduğunu ve hiç hoşuna gitmediğini söyledi. Üretimi bitse bile 308 i almak istediğini belirtti. Ben kendisine 208 veya 2008 alternatifi olduğunu da söylememe rağmen ön görünüşlerini ve iç tasarımlarını beğenmediğinden o araçları da istemediğini söyledi. Ve böylece istediği aracı uygun fiyatlı almak için araştırmaya başladık.

Berke Otoda 308 HDi 92 bg. manuel vardı ve 52.000 TL fiyat verdiler ancak renk inci siyahıydı. Mepa'da beyaz renk olmasına rağmen 112 bg.lik auto 6R vardı fiyatı da 57.000 TL idi ve buna navigasyon sistemi de dahildi. Her iki bayide ki personel de çok sıcak davrandılar. Satışların pek iyi gitmediği bir dönemde öylede olmalıydı zaten.Salı günü işim gereği Kadıköy'de bir yerden dönerken Altunizade de bulunan Peugeot bayii eski Açı yeni adı ise Altunizade oto olan bayiye gittim. Ve ne yazık ki aşağıda anlatacağım kötü bir yaklaşımla karşılaştım.

Bayiye girdiğimde danışma bölümünde bir bayan beni karşıladı. Hoşgeldiniz dedi bende yeni bir Peugeot alacağımı bir satış yetkilisi ile görüşmek istediğimi söyledim. Bayan bana hangi araç modeli ile ilgileniyorsunuz diye sordu ; ben de öncelikle 308 dememle... bayanın garip bir tonda 308 yok demesi bir oldu. Yani o araç yok uğurlar olsun güle güle gibi bir eda ile söylendi o cümle. Ben ise belki başka bir araçta soracağım lütfen satış yetkilisi ile görüşebilirmiyim dedim. Ve hanımefendi bir bayan satış görevlisine beni yönlendirdi. Bu arada bir not ; bayide tek bir müşteri yoktu. Ve ben gerçekten otomobil satın almak için gelmiştim.

Sonrasında hiç gülümsemeyen ve sanki niye geldiniz ki diye bakış atan bir bayanın masasına geçtim. Bir yakın arkadaşımın Peugeot alacağını 207sini sattığını 308 1.6 HDİ 92 bg. manuel Active paket ve beyaz renk araç aradığımı ancak eğer bulamaz ise alternatif Peugeot modeline dönebileceğimi söyledim. Bayandan gelen tepki beni karşılayan danışmadaki bayandan farklı değildi. 308 yok dedi. Ben PDI'de yada başka bir bayide faturalanmamış araçları görebilirmiyiz diye sorduğumda olumsuz yanıt verdi.. Pekala 08-10 Ocak gibi gümrükte olacak gemide 308 olup olmadığını sorduğumda bilmiyorum diye yanıt verdi. O zaman ben alternatif araçları soruyorum dedim ve sıraladım. 2008 HDİ manuel Active dedim. Yok dedi. 2008 olarak elinizde ne var dedim. hiç yok dedi.(Sanki 2008 yok satıyormuş ta piyasada yokmuş gibi...) 208 HDi manuel vitesli araç var mı dedim. 208 de yok arkanızdaki 208 GTi ve 208 1.0 Vti var dedi. Bende ancak ben dizel araç arıyorum bunu dikkate almadınız herhalde dediğimde ise ;... hadi artık git der gibi baktı. Bende anlamış olarak siz çoktan yeniyıl tatiline girmişsiniz; bu düşünüşle Peugeot satışları yerinde saymaya devam eder dedim ve bayiden çıktım.

Ardından dün sabah Deniz Oto da istediğimiz renk ve özellikte bir 308 bulduk. Sevgili arkadaşımız Serhat'ın da ilgilenmesi ile 51.000 TLye anlaşıldı ve kapora verilerek araç alımına başlandı.

Forum da Peugeot'un geleceği ve satış durumları genel Türkiye satış listelerinde 7-8nci sıralarda yer alması için yazılar yazıyor ve sevdiklerimize Peugeot tavsiyesi ediyoruz. Ancak kimi bayiler de -ki Altunizade oto çok büyük bir bayidir. - çalışanlar Peugeot satmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Sanki kendileri VW ya da Opel bayisindeler ve zaten hiç araç kalmamış hepsi satılmış ve bu yüzden konuşacak bir şey yok haydi güle güle şeklinde davranıyorlar.

İşte Peugeot kullanan ve markadan ayrılmadan bir üst segment Peugeot almak için ÇABA sarfeden bir bayan arkadaşımın bizim de yardımlarımız ile sonunda yeniden bir Peugeot sahibi olmasının hikayesi. Yorum sizlerin olacaktır. Ayrıca forumumuzu yakından takip eden Peugeot Türkiye'nin yetkililerinin de bunları dikkate alacaklarına eminim.
    2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 VTi 120 Bg. Babylone Kırmızı

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Kadındır o kadın

Hayırlı olsun Reis

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Moderatör SerhatRCZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Mühendis
    Model
    RCZ
    Hayırlı uğurlu olsun tekrar Abi . Gönlüne göre bir araç bulundu ya buna da şükür .
    2013 RCZ EVO. 1.6 THP 200 HP S.BEYAZ - (Satıldı)
    2016 308 T9 1.6 E-HDİ 115 HP ALP BEYAZI - (Satıldı)
    2014 RCZ R 1.6 THP 270 HP ATEŞ KIRMIZI - (Satıldı)
    2016 308 GTİ 1.6 THP 270 HP KIRMIZI-SİYAH - (Satıldı)
    2018 3008 ALLURE ELG. 1.6 120HP - S.BEYAZ - (Satıldı)
    2018 308 GTİ 1.6 THP 270 HP MAVİ-SİYAH - (Satıldı)
    2014 RCZ R 1.6 THP 270 HP ATEŞ KIRMIZI - (GÜNCEL)

Aşk Üç Harftir : RCZ !!!

Aktif Üye POLISTNBLS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Otomotiv-Mimari Maket
    Model
    308
    Reis abi onların umrundamı ki Peugeot nun, bayilerinin satış rakamları, satış yapmaları!
    Adamlar her şekilde maaşı ceplerinde bildikleri için kendilerine yakışan bir üslupla davranmışlar.
    Önemli olan sizin gönlünüze göre bir araç bulmanızdı, bulmuşunuz da gerisini boşver abi. Sizin ve Peugeot sevdalısı arkadaşınız adına çok sevindim ve hayırlı olsun. Allah kaza bela vermesin...
    "PEUGEOT 308"

2008 Peugeot 207 1.4 Trend
    2009 Peugeot 308 1.6 Vti Comfort
    2011 Peugeot 508 1.6 e-Hdi Auto6r Active
    2010 Peugeot 308 1.6 Hdi Auto6r Millesim

Şamil ERCAN - KONYA

Tecrübeli Üye Can ÖNEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Mühendis
    Model
    308
    Hayırlı olsun Reis Bey. En azından aradığınız modelde bir araç bulup almışsınız. Allah kaza bela göstermesin.

Satış temsilcilerini Peugeot'un komple bir elden geçirmesi lazım. Biz araç almaya gittiğimizde satış temsilcisi aracın donanımının active mi access mi olduğundan haberi yoktu...
    2012 Yeni 308 1.6 e-HDi 112HP Sportium "Ordu"

Aktif Üye GLR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Tekstil
    Model
    yok
    Hayırlı olsunBende satış hikayemi ve gelişen süreci yazayım bir ara.Bazen keşke dursaydı kapıda,satmayabilirdim diyorum.Alırken ne kadar isteksiz olduğumuda hatırladım.Gerçekten duygusal bir bağ kurmuştuk onunla.
    Bmw F32 418i GranCoupe Sportline
    Bmw F10 520i Executive

Tecrübeli Üye Cem B - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    parekende
    Model
    308
    Abi,

Otomotiv sektöründe satış danışmanlarının çalışma programlarında bazı değişiklikler var. Mesela çok iyi bildiğim her kredi alışında satıcının kartına banka tarafından yüklenen prim niteliğinde bonuslar , her araç satışından gelen şirket primleri belirli kotalarda peugeot türkiyenin vs verdiği primler derken ciddi kazançlar oldugu için her satış dnaışmanı da bu konuda iyi ve gelişmişlerdi.

Bir dönem şirketler bu kredi bonuslarını kendilerine almaya ve çalışanlarına cuzi bir maaş ve her araçtan değil toplu bir kota adedi vererek çalıştırmaya başladıktan sonra durum biraz değişir oldu.Seninle ilgilenen satış danışmanının 40 adet kotası var ise ve henüz satışı 10 bile olmamışsa ki 10 bile iyi bir adet sanırım bu şekilde davranmasını açıklamasa da bir sonucu olabilir.

Bu şekilde düşünenler için iş haini diyebilirsiniz.

Elbette bende bir parekendeci olarak sanırım söyleyebileceğim tek şey ,yönetici satış danışmanlarına ne - nasıl hissettirirse danışmanlarda buna uygun davranırlar.

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaya odaklarsa o şekilde devam eder. vs vs örnekleyebiliriz.

Ben toplam 5 adet peugeot kullandım bunlardan 2si ni Yıldırım 1 tanesini de senin bahsettiğin Açı peugeottan aldım. 3ünde de adamlar satışı yaparken neredeyse yürü git yok sana araba maraba demedikleri kalmıştı.

benim işlettiğim kurum cirosu bir çok bayii den daha fazla olmasına ragmen 10 liralık ürün için bile inanılmaz şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ciromda %3lük bir düşüş oldugunda bile yöneticilerime nedenlerinin raporlamasını yapıyorum.Bu malesef "BAŞ" tan kokan bir durum gibi görünüyor.

Bu durum her zaman konuştugumuz ve konuşmakla çözemeyeceğimiz birşey malesef.

Bu arada çok çok iyi bayiilerde oldugunu söylemeliyim.Antalya da bakım için gittiğim bir yetkili servis adı Başaran dı sanırım neredeyse bana araba satacaklardı.
    2011 308 HDİ İnci Siyah
    2014 308 e hdi Allure 115

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Satış işi çok yönlüdür aslında... Peugeot bayiilerinde satış danışmanın kazancı hep komik oldu tabi diğer firma bayilerine göre

Yani sanmayın ki karşınızdaki satıcı büyük paralar kazanıyor. Aylık hedef tutmayınca nerdeyse kuru maaşa talim ediyorlar. Maaşlarda yüksek değil.

Sektörde sadece Peugeotta değil cahil, kabiliyetsiz ve kibar olamayan birçok Satış danışmanı var. Bir mercedes bayiinde bayan satıcı Siz nasıl müşterisiniz diyip kalkıp gitmişti masadan... Bir Peugeot bayiisinde ise arkadaşıma 208 fiyatı sordum ama uygun olsa bile satış tutumu yüzünden almazdım.

Birde insanlık hali tutumları var. O gün birşeye kızmış veya üzülmüş olabilir kişi... Bu Peugeot eğitimlerinde bahsedilir ve mümkün mertebe o gün satış danışmanı çalıştırılmamalıdır. Ama hangi bayii yapar orası muamma.

Şunu da atlamamak gerekir. Burada bir genelleme yapıp satış danışmanları başarısız demek doğru olmaz. İşini çok iyi yapan Satış danışmanlarıda var. istanbul Mepadan Hüseyin bey gibi...
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Aktif Üye mechanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Makina Y. Müh.
    Model
    308
    Ben şu ana kadar gittiğim hiçbir Peugeot bayisinde araba satma adına olumlu bir tavırla karşılaşmadım. Bu sebepten de okuduklarıma pek şaşırmadım.

Tecrübeli Üye emrexxcv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Ziraat Mühendisi (Tarım Makinaları)
    Model
    308
    Alıntı mechanix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben şu ana kadar gittiğim hiçbir Peugeot bayisinde araba satma adına olumlu bir tavırla karşılaşmadım. Bu sebepten de okuduklarıma pek şaşırmadım.
    Altına imzamı atarım

2009 Peugeot 301.6 HDI 90 hp Atom Gri Comfort Pack + Still Pack + Electric Pack

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)