Sayfa 1/6 123 ... SonSon
115 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Aktif Üye
    Meslek
    Reklam
    Model
    406

406'da Bilindik Hatalar ve Çözümleri

Selamlar arkadaşlar, çözümü netleşmiş problem ve çözümleri bu başlık altından toplayacağız, kişisel tecrübelerimden ve uzun süredir devam eden dh deki başlığımızdan şu ana edindiğimiz çözümleri burada bulabileceksiniz.

Hata değeri: Break fluid level low

Bu sorun el freni sivicinden kaynaklanıyor, hatanın bu şekilde vuku bulmasının sebebi sivicin bozuk olduğu durumlarda sistemde bir fren sisteminin tanımsız hale gelmesi. Korkulacak birşey yok, 5-6 tl lik ücreti var.

Hata değeri: Engine temp too high

Sorun genellikle klima çalışırken cereyan ediyor sebebi de soğutma fanı. Şöyle ki klimayı takiben fanın 10 ila en geç 20sn içinde açılması gerekiyor. Bunu deneyin eğer bir gecikme varsa fan rölesinde kopmuş yıpranmış kablo varmı yokmu bir kontrol edin sorun büyük ihtimalle bundan kaynaklanıyor(paslı bir aksam da olabilir) veya fan hız resistansındaki bir kısa devreden.

Hata: AL-4 Şanzımanın göstergesinde spor ve kış modu ışıklarının yanıp sönerek kendini korumaya alması

Selenoid vanalarının değişimi ve vites yağınızın değişimi öngörülüyor.

Hata değeri: Anormally Emission Control veya Anomalie Abgasreinigung

Hata kodu: P1471
    For DV4/6 euro 4 emissions; this fault code relates to the 'RAS', (Intercooler/heat exchanger), control solenoids/butterflies
    Kelebek vanası problemine işaret ediyor.

Hata: Rölanti Düzensizliği

Rölanti düzensizliğine ana sebep gaz kelebeğinin, rölanti vanasının kirli oluşu ve adım adım motorunun arızasından şüphelenilebilir. Gaz kelebeğini 6 ayda bir temizlemenizi öneririm. Eğer sorun geçmediyse önce MAP(manifold basınç sensörü) sonra da TPS(gaz konum sensörü) temizliğini yağsız temizleme spreyleri ile gerçekleştiriyor gerekirse de bu sensörleri değiştiriyoruz.

Başlığa eklemeler ve düzeltmeler yapılacaktır, şimdilik esen kalın

4 0 6 C O U P E

Beauty does matter!

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308

Ynt: 406'da Bilindik Hatalar ve Çözümleri

406 kullanıcıları için oldukça faydalı bilgiler teşekkürler Soylukan
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Aktif Üye
    Meslek
    Reklam
    Model
    406

sağolasın Ömer,

Öncelikle coupe sahiplerinin elinde bulunması gereken, mekanik-elektronik her türlü montaj ve onarım için en yetkin kaynak, sayfalarca resimli anlatımlardan oluşan servis dökümanları artık pdf dosyası olarak elinizin altında;

r-a-p-i-d-s-h-a-r-e.com/files/375896336/d9models.zip.html (dosya boyutu 80 mb)

*Sedan sahipleri de indirsin zira bağlantı noktaları ve değişim prosedürleri büyük oranla ayni*

4 0 6 C O U P E

Beauty does matter!

Aktif Üye
    Meslek
    Reklam
    Model
    406

Servis hatırlatıcıya reset atmak..

1. Anahtar tamamen kapalı konumda iken
    2. A butonuna basılı tutun
    3. Anahtarı ikinci konuma alın
    4. Butona basılı tutmayı sürdürün
    5. B ekranında 10 dan 0' a geriye doğru sayacak
    6. 10 saniye boyunca A butonuna basılı tuttuğumuzda ekranda 0 çıkınca butonu bırakıyoruz
    7. Anahtarı gene tamamen kapalı konuma alıyoruz, 5 saniye bekleyip açtığımızda artık sıfırlanmış durumda

4 0 6 C O U P E

Beauty does matter!

Aktif Üye
    Meslek
    Reklam
    Model
    406

Anahtar senkronizasyonu

1. Anahtarı kapalı konuma alıyoruz.
    2. Led ışık sönene kadar A butonuna basılı tutuyoruz.
    3. A butonunu bırakıyoruz
    4. Led'in yanık kaldığını görüyoruz.
    5. A butonuna 2 kez basıyoruz.
    6. Anahtarı ikinci konuma alıyoruz.
    7. Anahtarı tamamen kapalı konuma alıyoruz.
    8. 5 saniye bekliyoruz.
    9. Prosedür tamamlandı. Deneyip kontrol ediyoruz.

4 0 6 C O U P E

Beauty does matter!

Aktif Üye Gökay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    STK
    Model
    3008

406 sahipleri için faydalı bilgiler.Emeğinize sağlık.
    3008 BlueHdi Sedefli Beyaz

Uzman Üye Abdullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilişim
    Model
    308

emeğinize sağlık gerçekten çok güzel bilgiler. Sanırım bizim 308 lerde de Anahtar tanıtılması aynı. Benim başıma gelmişti aynen dediğiniz adımlar uygulandı.

Aktif Üye
    Meslek
    Reklam
    Model
    406

Teşekkürler arkadaşlar..

Bir başka problem ile devam ediyoruz
    Hata: Kapının seviye noktalarında durmayıp devamlı kapanma eğilimi göstermesi

Kapıyı daha geniş açabilmek adına aşağıdaki sökme işini gerçekleştirip, kapı kayışını yenisi ile değiştiriyoruz.

4 0 6 C O U P E

Beauty does matter!

Uzman Üye γuяdaeя - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    -
    Model
    yok

Alıntı Soylukan Nickli Üyeden Alıntı
    Hata: AL-4 Şanzımanın göstergesinde spor ve kış modu ışıklarının yanıp sönerek kendini korumaya alması

Selenoid vanalarının değişimi ve vites yağınızın değişimi öngörülüyor.
    Aynı hata benim 308'de mevcut. Belki bu yüzden 3 defa servise gitti geldi birşey bulamadılar. Nihayetinde servisi değiştirdik ve sorunu anlayan birileri çıktı.
    Bu sorunun 406'dan beri süregelmesi de ilginç. Şanzımanlar aynı olmayabilir ama sorun aynı.
    Fiorino 1.3 Emotion

Yeni Üye

El freni sivici nerde bulunur ? kendim söküp takıcağım yerdeyse boşa ustaya gitmiyim her seferinde o hatayı görmek sinir bozuyo

Aktif Üye
    Meslek
    Reklam
    Model
    406

Alıntı 406SP Nickli Üyeden Alıntı
    El freni sivici nerde bulunur ? kendim söküp takıcağım yerdeyse boşa ustaya gitmiyim her seferinde o hatayı görmek sinir bozuyo

Dostum ürünün referans kodu 6339.18, Tüm peugeot servislerinde bulabilirsin, değişimi ise biraz montaj gerektirse de zor değil.

4 0 6 C O U P E

Beauty does matter!

Yeni Üye

baya bekledim kimse cevap vermiyo diye forumu takip etmeyi bırakmıştım nerden estiyse bakıyım dedim cevap verilmiş teşekkür ederim öncelikle değişimi çok zor gözükmüyo boş bi vakitte alıp değiştiriyim ozaman hatayı görmekten iyidir

Aktif Üye
    Meslek
    Reklam
    Model
    406

Kolay gelsin gene bekleriz ;D

4 0 6 C O U P E

Beauty does matter!

Yeni Üye

gelirim tabi neden gelmiyim )

bu sivice ulaşmak için eklediğiniz resimlerde orta kol dayamanın tek ve koltukğa değil orta konsola bağlı olduğunu farkettim, bu orjinal bi parcamıdır, koltuktakiler pek kullanışlı olmuyo

Aktif Üye
    Meslek
    Reklam
    Model
    406

Alıntı 406SP Nickli Üyeden Alıntı
    gelirim tabi neden gelmiyim )

bu sivice ulaşmak için eklediğiniz resimlerde orta kol dayamanın tek ve koltukğa değil orta konsola bağlı olduğunu farkettim, bu orjinal bi parcamıdır, koltuktakiler pek kullanışlı olmuyo

Hocam o evet dusundugun gibi orjinal bir parca, sana parca kodunu da verirdim ama yurtdisindayim bilgisayarimda kayitli olmasi lazim, tek handikapi sadece 99 oncesi d8 kasalar icin uygun olmasi.

Eger kol dayama bakiyorsan http://www.armrest-autoaccessories.c..._d4bd62ff.html su adresteki urun de cok orjinal duran bir urun.

4 0 6 C O U P E

Beauty does matter!

Yeni Üye

Alıntı Soylukan Nickli Üyeden Alıntı

Hocam o evet dusundugun gibi orjinal bir parca, sana parca kodunu da verirdim ama yurtdisindayim bilgisayarimda kayitli olmasi lazim, tek handikapi sadece 99 oncesi d8 kasalar icin uygun olmasi.

Eger kol dayama bakiyorsan http://www.armrest-autoaccessories.c..._d4bd62ff.html su adresteki urun de cok orjinal duran bir urun.
    aslında mevcut kol dayama ama sağ kolduktaki kırıldı, koltuğa girdiği yerdeki yuvarlak plastik parca, burda 60 lira istiyolar okadarcık parcaya alt üstü 2 parca karşılıklı plastik o yüzden görünce sordum resimdekini bu tarz bişeyde düşünebilirim

Yeni Üye

Vee sonunda saçma sapan Break fluid level low uyarısını görmekten kurtuldum
    yağ seviyesi düşük dediler tamamladım olmadı, fren yağı konulan depoyu değiştirdim içindeki bişeyden dediler olmadı ve bu sayfadaki bilgileri kullanarak sadece kurtuldum sonunda, parcayı ankara göral otoda 8 liraya aldım, hatta parca koduyla gidince baya şaşırdı servistekiler sen nerden buldun v.s. gibi :P

okadar yeri söktüm gram zorluk yoktu ama o sivici yerinden cıkarcam diye nekadar uğraştım anlatamam

bide dikkatimi ceken konu; fotoğraflarki döşemeyle bendeki arasında dağlar kadar fark var bu fotolardaki tertemiz benim orta konsolun altından pıro, 1 milyon madeni para, eski tip sigara paketi yarısı boyunda garaj kumandası, şeker, anahtar cıktı, eski sahibi maşallah pek pis bakmış arabaya nasıl sokmuş oraya anlamadım gitti...

Aktif Üye

Çok güzel bilgiler bunlar. Sayfayı bende yeni gördüm. Teşekkürler Soylukan. Bu servis manuel'lerin başka modeller için olanlarını da vermeniz mümkün mü? (mesela 407 )

Acemi Üye mmutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
    Model
    406

Break fluid level low hatasının bir sebebininde arka balataların aşınmasından oldugunu duymuştum fren pistonları balatayı sıkıştırmak için daha fazla açıldıgından depodaki yag miktarı düşüyor ve bu hatayı veriyor böle bir durum olabilir mi yoksa sadece switch den kaynaklanan bir problem mi
    Start It.Drive It.Lıve It Peugeot 406 Mustafa MUTLU Ruse Bulgaristan H 8859 AX

Yeni Üye

Alıntı mmutlu Nickli Üyeden Alıntı
    Break fluid level low hatasının bir sebebininde arka balataların aşınmasından oldugunu duymuştum fren pistonları balatayı sıkıştırmak için daha fazla açıldıgından depodaki yag miktarı düşüyor ve bu hatayı veriyor böle bir durum olabilir mi yoksa sadece switch den kaynaklanan bir problem mi
    benim aracımda yağ miktarıyla alakası yoktu cünkü öncesinde seviyeyi tamamlamıştım değişmedi sivic değişince hata ortadan kalktı, dediğiniz durum sadece arka balataya özel bi durumda değil ön balatalarda aşınıp kendisi ayarlamak için fazla acılıyo ama bende o durum yoktu

Sayfa 1/6 123 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)