14 sonuçtan 1 ile 14 arası
    Acemi Üye suloman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Elektrik Elektronik Mühendisliği
    Model
    308

THP Turbo Sorunu

İyi akşamlar arkadaşlar,
    Benim sorunum turboyla ilgili. Aracı ilk olarak Mersin'den alıp gelirken de başıma gelmişti; ancak herhalde basınç değişimi etkilemiştir diye önemsemedim. 2 durum var. Sorunumu şöyle açıklayayım:
    1.Durum
    Araç ilk çalıştığında gayet seri, olması gerektiği gibi gidiyor. Daha sonra bir anda turbo tamamen devre dışı kalıyor. Araba atmosferik motor gibi(ama 150 bg değil) gitmeye başlıyor. Hatta turbo devredeyken her vites değiştirmemde gelen blow off benzeri ses tamamen yok oluyor. Ayrıca, bir arkadaşım direksiyona geçti, ben de kaputu açarak turbo hortumunun şişip şişmediğine baktım, ama hiçbir şekilde hortum şişmiyor.
    2.Durum
    Daha aracı ilk çalıştırmamla beraber turbo hiçbir şekilde devrede olmuyor. Yani burada belirtmek istediğim, sıcak veya soğuk motor fark etmiyor.
    Turbo hortumları sağlam. Turbo bozuk olsa bana göre hiç devreye girmezdi, bu yüzden turboyu da sağlam sayıyorum. Aklıma ilk gelen katalizör oldu. Yine de sizlere danışmadan sanayiye gitmek istemedim.

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Turbo Westgate'i doğru çalışmıyor sanırım. Türkçe ismi Turbo Tetikleyicidir.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Aktif Üye karayılan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    makine mühendisi
    Model
    308
    osrun turbo selenoidinde olabilir. aracın diagnoslarında hata varmı

Meslek
    Model
    308
    Alıntı Ömer Gedik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turbo Westgate'i doğru çalışmıyor sanırım. Türkçe ismi Turbo Tetikleyicidir.
    Sayın Ömer Gedik, cevabınız için teşekkür ederim. Yarın adam akıllı cevap alamazsam(turbo değiştirelim gibi) sizin dediğinizi söyleyebilirim.

Meslek
    Model
    308
    Alıntı karayılan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    osrun turbo selenoidinde olabilir. aracın diagnoslarında hata varmı
    Sayın Karayılan, aynı şekilde sizin de dediğinizi göz önünde bulunduracağım. Ayrıca araç bilgisayara birkaç gün önce bağlandı. Arka sis lambası hariç hata yoktu. Ancak yeterli zamanım olmadığı için detaylı olarak kontrol edemedik.

Bir de şunu sorayım sizlere. Bu dediğiniz sorunlar bilgisayara bağlanıldığında görünür mü? Yoksa bunlar mekanik sorunlar mı?

Meslek
    makine mühendisi
    Model
    308
    turbo devreye girmediği durumlarda araç hata verir. dizel araçlarda anti-pollution depollution gibi göstergede hata belirir. arabada bu hatalar gözükmese bile pp2000 ile kesinlikle cevap bulabilirsiniz.. tavsiyem sağlam bi yere gidip aracı bilgisayara bağlatmak. sorun selenoid de olsa bile sadece selenoidi değiştirerek durumu çözebilirsin sanırım 90 tl gibi bişeydi.

Aktif Üye akin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Benzer problem bende de oldu izmirden bursaya dönerken zor geldim gitmedi resmen daha sonra turbo contası değişti

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2011 308 CC 1.6 THP Feline Plus 16 AC 996

Meslek
    Model
    308
    Arkadaşlar şu anda servisteyim, aracı bilgisayara bağladılar. Hiçbir hata yok ve standart olarak beklediğim cevabı verdiler. Turbo bozuk olabilir. Şimdi başka bir usta daha bekliyorum. Bakalım sonuç ne olacak. Bu arada mesajı telefondan yazıyorum olabilecek yazım hataları için kusura bakmayın.

Yeni Üye serxad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    208
    İnşallah sorunun gerçek sebebini bulur ve düşük maliyetle yaptırabilirsiniz. Geçmiş olsun.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Meslek
    Model
    308
    Sayın Serxad temenniniz için teşekkür ederim. Sonradan gelen usta sıkıntının elektronik olmadığını belirtti. Bana elektrovananın bozuk olabileceğini söyledi. Bu parçanın yarısı elektronik yarısı mekanikmiş. Yarın bu parçayı değiştireceğiz. Umarım sıkıntı bu parçadadır. Fiyat olarak 100lira dediler.
    Bu arada Sayın Akın, turbo contasını ustaya belirttim, öyle bir parça yok dedi. Diğer arkadaşlarımın belirttiği parçaları da söyledim. Onlarda sıkıntı olsa bilgisayarda çıkar dedi. Bakalım ne olacak...

Aktif Üye akin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Abi var ya nasıl yok 25 30 liralık ufak bir parça çıkan parçayı verdiler bana

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2011 308 CC 1.6 THP Feline Plus 16 AC 996

Meslek
    makine mühendisi
    Model
    308
    elektrovana=selenoid=bobinli elektronik tetikleyici işlevi;

turboyu devreye sokma eksoz man. çıkan gazların iturboya güç iletimini dengeler. buda direk aracın gidişine yansır. zaten chip uygulamalarının çoğu bu parça ve ortak hat basınç ayarlaması ile yapılır. eğer bozuksa araba saçmalar çekişi düşer. fiyatı 80-90 lira gibi bbişey. denemeye değer diye düşünüyorum. yeri çok zor değil. 15 dkdan fazla sürmez. iyi bir turbocuya da baktırabilirsiniz. turbo devreye girip girmediği sesinden belli eder. ancak o kulak iyi bir kulak olmalı turbodan anlayan biri olmalı bu sebebten iyi bir turbocu diyorum.

Meslek
    Model
    308
    Akın kardeşim, senin dediğin parçayı adama söyleyince dalga geçer gibi bir tepki verdi. Hayatta en sinir olduğum şeylerden biridir, çok bilmenin ya da bildiğini sanmanın verdiği ukalalık. O yüzden pek üstünde durmadım. Sadece bir arkadaşımın aynı motora sahip aracında da aynı şey başına gelmiş, o bu şekilde bir çözüm bulmuş dedim.
    Sayın Karayılan, dediğiniz parça fiyat olarak bana söylenenle aynı gibi; ancak şöyle bir durum var adam bana aracı kaldırmamız lazım dedi. Çünkü bu parça motorun arkasındaymış ve 1,5-2 saat sürer dedi. Yarın uzun yola çıkacağım ve bu şekilde gitmek istemiyorum. Bakalım yarın umarım çözüme kavuşacağız.

Meslek
    Model
    308
    Arkadaşlar sorun şimdilik çözüldü gibi. Dün elektrovana değişti ve toplamda 610 km yol gittim. Herhangi bir sorun olmadı. Değişen parçanın numarası 1922v6. Belki ileride aynı sorunla karşılaşacak arkadaşlara yardımcı olur. Herkese yardımları için teşekkürler.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)