6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308

RCZ R Sürüş Deneyimi

Abant buluşmamız öncesinde RCZ R'ın katılım göstereceğini Peugeot Türkiye ile görüşmüştüm. Ancak aracı çekici ile bir gün evvelden götürmek istiyorlardı. Bizim için RCZ R'ın orada olması bile ForumPeugeot adına mutlu olmamızı sağlardı.

Bir gün telefonum çaldığında Peugeot Türkiye ekibinden İpek Hanım aradı. Organizasyon detaylarını konuşurken "Ömer RCZ R'ı senin götürmeni istiyoruz." dedi. Bende ki ruhsal değişimi beni tanıyanlar az çok tahmin edebiliyordur. Peugeot'un ürettiği en hızlı seri üretim aracı kullanabilecektim. Cuma Akşamı aracı gidip teslim aldım ve artık RCZ R'ın içerisindeydim. Bu tarifsiz duyguyu sizlerle de paylaşıp araçla ilgili fikirlerimi belirtmek istedim. Aracı Pazartesi günü teslim ettiğimde 1000 kmye yakın RCZ R deneyimim olmuştu.

Abant Yolunda RCZ R

Öncelikle araçtan biraz bahsedelim. RCZ R, Peugeot Sport tarafından hazırlanan çok özel bir otomobil. Onu bu kadar özel yapan dokunuşların temelinde Motor, Frenler ve Torsen Kilitli Diferansiyel geliyor. 1.6 THP motor 270 Hp güç üretiyor. Bu gücü 1.6 LT lik bir motor ile almakta cabası. Belki farklı düşünebilirsiniz ancak bu aracın yıllık vergisi ve tüketimi benim gözümde aracı daha da anlamlı yapıyor.

RCZ R'ın direksiyonuna ilk kez geçtiğimde o zamana kadar hiç RCZ kullanmadığımı düşündüm. Halbuki çok beğendiğim bir otomobildi ancak ileri geri hareketleri harici hiç yola çıkmamıştım. RCZ'nin performans anlamında bu kadar başarılı olmasının temelinde yol tutuş karakteri yatıyor diyebilirim. Aracı kullanmaya ilk başladığım andan itibaren virajlardaki direksiyon tepkisi ve yol tutuş karakteri beni büyüledi. Standart binek araçlara göre virajlarda sanki bir ray üzerinde hareket ediyormuş hissi uyandırıyor. RCZ R da ise bu daha iyi seviyeye gelmiş. Aracın bir süper spor olduğunu ve öyle hissettirdiğini kabullenmek gerek. Her güzelliğin bir bedeli olduğu gibi RCZ R için bu bedel sertlik olarak geri dönüyor. Binek araç konforuna alışanlar daha sert ayarlanmış her ekipmana alışmalılar.

1.6 THP motor 270 Hp lik maksimum gücü sunuyor ve bu gücü size tam anlamıyla hissettiriyor. Motorun verimliliği beni en çok mutlu eden noktalardandı. Aracı teslim ettiğimde tüketim 8 litre/100km civarındaydı. Buna şehiriçi trafiği ve denemeler dahil. Uzun yolda ise 6 litrenin biraz üsütnde değerler gördüm ve şaşırdım. Kullanım keyfi ise olağanüstü. Yolda çok farklı hissettiriyor. 200km/h gibi hızlarda dahi ivemelenmek isteyip gaza bastığınızda "Bencede hadi hızlanalım" gibi bir tepki alıyorsunuz. Maksimum hız olarak 254 km/h'yi görebildim ve yol müsait olmadığı için devam edemedim aksi halde hala hızlanma hissediyordum.

Süratli kullanımlarda Sizi güvende hissettirecek iki unsur var: Frenler ve Yol tutuş... Bu iki ünite RCZ R'da olağanüstü seviyede. Ön fren diskleri Peugeot Sport imzalı ve tam 380mm arka diskler ise mevcut 308 HDI'ım ön diskinden bile büyük. Özel fren kaliperleri ve Torsen Kilitli diferansiyel görevlerini çok iyi yerine getiriyor. Performans söz konusu olduğunda RCZ R için kullanabileceğim tabir "Olağanüstü Keyifli" olurdu. Ara hızlanmaların keyfi ise bambaşkaydı. RCZ THP 200 ile kıyaslamalarımızda aracın 70HP lik farkı fazlasıyla hissettirdiğini söyleyebiliyorum.

Abant öncesi aracı Xzilon Şampuan ve Meguiars Detailing ürünleri ile yıkamıştım. Tabi ki yıkamacıya veremezdim bu güzelliği... RCZ R Forum Otomotiv'i ziyaret etti.

Aracın içinde kırmızı dikişler dikkat çekiyor. Bu aracın içinde olmak güzeldi.

Sisli bir akşamda kapıda ASLAN yatıyor. Gece boyu arkadaşı ise önündeki RCZ THP 200

RCZ R'ı teslim ettiğimde ne kadar mutsuz olduğumu tahmin edebilirsiniz.

Aracın detaylar için ilk açtığımız konuyu inceleyebilirsiniz. Bildiğiniz üzere bu aracı Türkiye'de ilk biz inceleyip fotoğraflamıştık.
    http://www.forumpeugeot.com/showthre...-Foto%F0raflar
    Konu Ömer Gedik tarafından (18-05-2014 Saat 13:23 ) değiştirilmiştir.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Uzman Üye mygold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilgisayar Mühendisi
    Model
    308

RCZ R Sürüş Deneyimi

Güzel yorumların için teşekkürler Ömercim bende sadece sunu eklemek istiyorum abantta bu araca bindiğimde koltukların kalitesi insanı sarması ve iç mekan tasarımı etkileyiciydi

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Uzman Üye TanerHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407
    gerek tasarımı gerekse fayda maliyet oranı en iyi spor otomobillerden biri.
    *GÜMÜŞ OK*
    2009 Peugeot 407 Comfort 1.6 HDİ
    Alüminyum Gri

Aktif Üye gonsales - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İTHALAT
    Model
    407
    kardeşim daha 508'i anca sindiriyoruz , birde rcz aşkı sokma aklımıza git işine
    PEUGEOT 508 1.6 THP OTOMATİK ALLURE ( 2011 )
    ROVER 75 TOURER 2.0 CDTI OTOMATİK ( 2003 )
    FORD COURIER 1.6 TITANIUM DERİN MAVİ ( 2015 )
    RENAULT KANGOO 1.9 D RN ( 2004 )
    MARANTZ SLIM SERIES HI-END HIFI

Uzman Üye reisG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308
    Ömer RCZ R a sahip olması gereken insanların en başında sen geliyorsun.R seninle geçen uzun kimler sonunda çok mutlu olmuştur çünkü ben otomobillerin duyguları olduğuna ve onu kullananlar ile iletişime geçtiğine inanırım.
    2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 VTi 120 Bg. Babylone Kırmızı

Yasaklı Üye
    Meslek
    Gümrük Müşaviri
    Model
    RCZ
    1 kere soğudum abi çok istiyorum zorluyorum alma imkanım var ama korkuyorum başıma gelmeyen kalmadı çünkü benim araba ile..... örn 45 binde trigermi kırar bi araba

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)