16 sonuçtan 1 ile 16 arası
    Yeni Üye Baitarian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Veteriner Hekimi
    Model
    308

2008 Model Peugeot 308 Far Parlatma

Merhaba,

Nisan'da aldığım 308'imin, kozmetik sıkıntılarını giderme yoluna çıktım nihayet.. Aracım siyah olduğundan bakımı yeterince zor; bu sene de havalar berbat gittiğinden elim değmedi.. Ekipmanım bugün kargodan gelince, en azından farlara başlamak istedim.

Yeni nesil bir çok aracın farları, daha dayanıklı olması açısından polikarbon malzeme+akrilik kaplama yöntemiyle üretiliyor. Bu kaplama, hem dış şartlar, hem fırçayla yıkama, hem de aşındırıcı şampuanlar yüzünden zamanla bozuluyor ve farda matlaşma kaçınılmaz oluyor. Benim aracın aydınlatmasında sıkıntı yoktu; ama bir çok aracın aydınlatması bundan etkileniyor..

Aracımdaki matlaşma, farın üst kısmında yeni başlamıştı. Bu durum gözüme battığından kolları sıvadım. Çorum Dr. Klinik 'in sahibi, yakın arkadaşlarım Sedat Uzun ve Gürhan Taşkaya 'nın işyerine gidip, kaporta bölümüne aracımı çektim, sessiz sedasız çalışmaya başladım.. İşte malzemelerim:

1) Einhell polisaj makinesi, markasız yün ped, autoHDM finishing pad: Makine baskı altında bir miktar zayıflasa da, amatör kullanıcılar için fazlasıyla yeterli. Yün ped pasta için, diğeriyse cila için kullanıldı.

2) AutoGLYM Ultra Deep Shine Polish: Koyu renkli araçlar için üretilmiş cila, aşındırıcılık değeri yüksek değil ama kaliteli bir ürün.

3) Meguiars PlastX: Bu iş için biçilmiş kaftan. Plastik yüzeyleri parlatıyor ve koruyor..

4) Sonax Çok Amaçlı Temizleyici: İlk temizlikte kullandım.

5) Zımparalar: Bende 800-1500-2000-2500 ve 3000'lik zımparalar vardı. Aslında erinmeyip 1000'lik de alsaydım iyiydi. Zımparaları sürekli ıslak tutarak kullanmalısınız, ben zımparanın üzerine sürekli olarak ıslak süngerden su verdim. Spreyler de işe yarar. Uygulamayı dairesel ve bölüm bölüm yaptım. Yani daha küçük alanlarda zımpara yapıp işi tamamladım. Zımparalarda numara ile aşındırıcılık gücü ters orantılıdır.

Aracın farlarının ilk hali:

Başlayalım şimdi.. Öncelikle aracın farlarını Sonax Çok Amaçlı Temizleyici ile sildim, araç çok kirli zaten Ardından maskeleme bandıyla aracın far çevresini bantladım.. (Bu arada karbon kaplamalar nasıl olmuş?)

Ardından 800'lük kum zımpara ile işleme başladım. Eğer matlık fazlaysa 400 ya da 600 ile başlanabilir, benimkinde ileri düzey bir matlaşma yoktu. Bu nedenle 800 ile başladım. Tek olduğumdan video ya da uygulama görseli maalesef yok ama işlem sonunda bu haldeydi:

Ardından 1500'lük zımparayla devam ettim:

1500'den sonra üst görünüm:

2000'lik zımpara:

2500'lük zımpara:

Ve 3000'lik zımpara:

Zımparalama işlemini bitirip aracın farlarını kuruladım, maskeleme bandını yeniledim. Ardından polisaj işlemine başladım. Pasta işlemini düşük devirde yaptım. Çünkü farı eritmekten korktum. Ped de yeterince aşındırıcıydı zaten.. Pasta ve cilanın uygulama süresi toplam 20-25 dakikaydı. Beklediğim parlaklığı elde ettiğimden tekrar işlemi yapmadım:

İşlem, acele etmeksizin üç saatte tamamlandı.. Konuyu okuduğunuz için teşekkürler

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Bu da çok güzel olmuş Eliniz yatkın bu işlere, tebrik ederim.

Karbon kaplamaları pek sevmem ama uygulanan yerler sırıtmamış, hoş durmuş...

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Süper Moderatör ayı_boğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Serbest
    Model
    5008
    Çok güzel olmuş,elinize ve emeğinize sağlık.
    2013 Peugeot 115 hp e-HDI 5008 Allure Navigasyon RT6 (Sedefli Beyaz

Uzman Üye ayzinim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Muhasebe
    Model
    206
    Çok güzel olmuş. Baya bir emek harcamışsınız. Emeğinize değmiş. Tebrikler.

Acemi Üye
    Meslek
    Tasarım
    Model
    308
    Elinize sağlık , daha önce bende denemiştim memnun kalmıştım sonuçtan sadece 2000 zımpara ile yapmıştım , sırasıyla kullanmışssınız sanırım zımparaları? bunun belli bir sebebi var mıdır? daha iyi bir zemin elde etmek için mi? çünkü sonucunda pasta tamamını kaybediyor?

Uzman Üye rocker307 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    Elinize sağlık. Bu işi ben de yaptım bir kere. Zımparayı artırıp camı iyice beyazlattıkça korkmuştum. Ulen yapıyoruz ama ya eski haline döndüremezsem

Sony Xperia S ile kısaca yazıldı.

Tecrübeli Üye orhun57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Ellerinize sağlık. Güle güle kullanın. Bende de bir miktar çizik mevcut ama daha pek yoğun değil açıkçası hiç fırça ve benzeri cisimler değmediği için daha o kıvama gelmedi. Biraz daha kötülediğinde ben de sizin gibi kolları sıvarım artık.

Karbon kaplama için bir şey diyemiyorum zevk meselesi ama parlak siyah olsaydı bence daha güzel dururdu. Birde uzaktan bir fotoğrafla bakmak lazım belki öyle daha farklı gelir göze.
    2011 Peugeot 308 Auto6R 112 hp Comfort Pack Executive Paket

2014 VW Golf Mk7 1.6 TDI Comfortline + 2014 VW Golf Mk7 1.4 TSI Highline

Meslek
    Veteriner Hekimi
    Model
    308
    Alıntı StilGammni Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık , daha önce bende denemiştim memnun kalmıştım sonuçtan sadece 2000 zımpara ile yapmıştım , sırasıyla kullanmışssınız sanırım zımparaları? bunun belli bir sebebi var mıdır? daha iyi bir zemin elde etmek için mi? çünkü sonucunda pasta tamamını kaybediyor?
    Sırayla yapılma sebebi şu: Eğer sadece 2000 zımparayla yapsaydım sorunlu bölgeyi temizlemem iki üç kat fazla zaman alacaktı. Düşük numaralı, yani yüksek aşındırıcı olan zımparadan başlayarak ağarmanın "kabasını" aldım. Git gide yükselterek de far üstünde zımparanın bıraktığı çizikleri incelttim. Ağarma çok hafifse yüksek numaradan başlanabilir. Ama çok uğraştırır, benden demesi..

Yeni Üye
    Meslek
    Aşçı
    Model
    307
    Elinize sağlık, başarılı. Peki bu uygulamayı 307' ye yapsam olur mu ? Arka Stoplar için çözüm biliyor musunuz biraz soluk?

Aktif Üye caglar06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Kamu Görevlisi
    Model
    407
    Elinize sağlık ne güzel olmuş ...

Tecrübeli Üye Can ÖNEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Mühendis
    Model
    308
    Çok güzel olmuş. Elinize sağlık. Önceki araçta vardı bu sorun. İnsanı sinir eder.
    2012 Yeni 308 1.6 e-HDi 112HP Sportium "Ordu"

Uzman Üye rocker307 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    AutoGlym srp öneriyorlardı bir de siyah araçlar için.. Bu ultra deep shine ile arasındaki fark nedir?

Meslek
    Veteriner Hekimi
    Model
    308
    Alıntı ANIL06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık, başarılı. Peki bu uygulamayı 307' ye yapsam olur mu ? Arka Stoplar için çözüm biliyor musunuz biraz soluk?

Teşekkürler.. Bildiğim kadarıyla 307'nin farlar da polikarbon. Dolayısıyla uygulanabilir. Arka stoplara zımpara yapmadan pasta+plastx uyguladım, gayet başarılı oldu. Onu önerebilirim.

Alıntı rocker307 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    AutoGlym srp öneriyorlardı bir de siyah araçlar için.. Bu ultra deep shine ile arasındaki fark nedir?
    Aslında SRP, adı daha duyulmuş bir ürün. Fakat ben tecrübe etmedim. Ama Ultra Deep Shine, özellikle koyu renk araçlar için üretilmiş. Ürünün arkasındaki açıklamada da bu noktaya değinilmiş.

Aracı aldığımdan beri pek beğenmediğim vites topuzunu değiştireceğim bu hafta.. Yeni 308'in vites topuzu çok şık, indirime girmiş sipariş verdim dayanamayıp

Tecrübeli Üye Ghost Hunter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Satış & Servis
    Model
    406
    emege saygı bravo güzel bir çalışma olmuş

Ghost Hunter &TR'de İLK ve TEK

Yeni Üye
    Meslek
    yazılım
    Model
    306
    temizlerken polikarbon da farklılıklar oluyor mu ? zarar görüyor mu yani ?
    Konu cankaya55 tarafından (21-07-2016 Saat 13:47 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Meslek
    pazarlama
    Model
    3008
    Öncelikle elinize ve emeğinize sağlık bende farlarımın sararmasından şikayetçiyim ve bu yüzden nasıl eski haline getirebiirim diye merak içinde çeşitli sitelerden polikarbon malzemenin araştırmasını yaptım.Polikarbon çizilmeye dirençli bir ürün gibi duruyor ama zaman içinde akrilik ile kaplandığından sararıp çizilme gösteriyor.
    Sizler kadar eli yatkın biri olmadığımdan galiba farların yenisini alacağım.Ama paylaşımınızdaki emek ve anlatım için teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)