Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Uzman Üye TanerHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407

HDi teknolojisi nasıl çalışır?

merak edenler için...

HDi teknolojisi nasıl çalışır?

Elektronik olarak kontrol edilmekte olan enjektörler yüksek basınç altında (1350 bar) tutulan ortak bir yakıt besleme yoluna bağlıdır. Ortak yakıt yolu sistemine özgü çok hassas bir elektronik beyin motor sıcaklığı, hava sıcaklığı, atmosferik hava basıncı ve hatta gaz pedalının konumu da dahil bir çok parametreyi gözlemler. Bu faktörleri göz önüne alan elektronik beyin otomobilin motoru içindeki yakıt besleme, püskürtme basıncı ve yakıtın silindirlere püskürtülme hızı gibi işlemleri düzenler. Enjektörler her silindirin içine tam olarak belirlenmiş miktarda yakıtın püskürtülmesini sağlayan değişken kontrol kafalarına sahiptir. Ayrıca elektronik beyin yakıtın silindirlere en doğru zamanda püskürtülmesini garantiler.

Püskürtülen yakıt miktarı ve püskürtme süresi, püskürtme basıncından ve motorun döngüsünden bağımsız olarak ayarlanır. Bu fonksiyonların ayrıştırılması:

*Ön veya pilot püskürtmenin belirli miktarda ve sürede yapılmasını ve bunun neticesinde motor gürültüsünün ve motor tarafından atılan krili gazların miktarını azaltılmasını,
    *Ateşleme kıvılcımı ve gereken güç çıkışına göre ayarlanan ana püskürtme yapılmasını olanaklı kılar.

HDi motor bir önceki jenerasyon dizel motorlarla karşılaştırıldığında %20 yakıt ekonomisi sağlar. Ayrıca periyodik bakım aralıkları ve maliyetleri de bir önceki jenerasyon dizel motorlara göre daha düşüktür.

Bu mükemmel ekonomiklik üç önemli ekolojik yeniliğin sonucudur.

1-Ortak yakıt yolu sistemi...
    Bosch ile birlikte geliştirilmiş olan ortak yakıt yolu sistemi yüksek basınç pompası kullanmaktadır(1350 bar). Silindirlere püskürtülen yakıt miktarı elektronik beyin sayesinde kesinlikle ayarlanabilmektedir. Püskürtme deliklerindeki küçük çaplı memeler yakıtın yanmadan önce tamamen buharlaştırılmasını garantilemektedir.

2-Özel dizayn edilmiş yanma odası...
    Yanma odası mükemmel bir hava sirkülasyonu sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir ve ideal bir yakıt-hava karışımı sağlanmasını garantilemektedir. Bu özellik yakıt-hava karışımının neredeyse tamamen yanmasına katkıda bulunur ve çok yüksek bir verimlilik sağlar.

3-Yeni tip motor yağı...
    HDi motor yüksek ekonomi sağlaması için yeni tip bir motor yağı kullanmaktadır.

HDi teknolojisi ve özellikle de "pilot püskürtme" özelliği daha verimli yanma ve yakıtın tamamen yakılmasını sağlar. Bu da egzos gazlarının azaltılması demektir.
    Normal standartlarla karşılaştırıldığında HDi motor sera etkisi yapan gazlarda (CO2) %20, ozona zararlı gazlarda %50 ve kurum parçacıklarında %50 azalma sağlamaktadır. HDi motor çevrenin korunmasına katkıda bulunmaktadır.
    *GÜMÜŞ OK*
    2009 Peugeot 407 Comfort 1.6 HDİ
    Alüminyum Gri

Uzman Üye reisG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308

Ynt: HDi teknolojisi nasıl çalışır?

VW nin yıllrca insanları kandırdığı pompa meme enjeksiyonları traktör gürültülü TDI motorlarına göre HDİ teknolojisi bir teknolojik üstünlük. şimdilerde TDI de pompa meme enjeksiyon sistemini iptal etmelerine rağmen yine de gürültüleri devam etmekte VW grubunun. Dizel motor teknolojisinde en iyi olanlar bence Mercedes CDI, BMW d, PSA HDi ve Toyota DD ler.
    Bu arada bir not, Mini modelleri makyajlandı ve makyajlanan Mini modellerinde artık PSA üretimi HDi motorlar kullanılmayacak dizel motorları BMW raflarındna alacaklar.
    2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 VTi 120 Bg. Babylone Kırmızı

Meslek
    Öğretmen
    Model
    407

vw bayine gidip 1.6 tdi motoru sorun.sanki yeryüzünde yeni bulunmuş en son ve en yüksek teknoloji ürünü gibi anlatsınlar size motoru.
    şu vw pazarlama işinde çok başarılı.tabii ülkemizde vw nin yaptığı, sattığı herşeyi gökten gelen vahiymiş gibi büyük bir inançla kabul etmeye hazır kitleyide göz ardı etmemek lazım.
    vw forumlarında tiguanından passatına golfünden polosuna kadar bir sürü şikayet okuyorum ama buna rağmen utanmadan sıkılmadan başta fransız markalar olmak üzere diğer markalara kürek kürek b.k atıyor adamlar.gerçekten enteresan bir durum.bu durumu çözebildiğim zaman hayatın sırrınıda çözmüş olacağım. ;D
    *GÜMÜŞ OK*
    Alüminyum Gri

Tecrübeli Üye
    Meslek
    yok
    Model
    yok

Alıntı TaNeRhoca Nickli Üyeden Alıntı
    tabii ülkemizde vw nin yaptığı, sattığı herşeyi gökten gelen vahiymiş gibi büyük bir inançla kabul etmeye hazır kitleyide göz ardı etmemek lazım.
    Hocam birinci dünya savaşında almanlar yenilince bizde yenilmiş sayıldık ya , ben buna bağlıyorum durumu. ;D
    Almanya dan gelen her şeye eskiden beri tamam diyo bizim millet.

Uzman Üye reisG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308

DSG şanzımanlı (sanki insanlığın yarattığı en mükemmel ürünmüş gibi sunulmakta) 90 bg.lik TDI motora sahibi comfortline donanımlı bir B sınıfı araç olan Polo'yu 39.990 TL den satan ve bunu da o paraya alan kafaya ben ne diyeyim artık.
    Aracın tanıtım kataloğunda alaşım jant görünümlü kapak diye bir donanım koyan ve bu donanımı! da orta düzey pakete (308 de premium tabir edilen pakete eş görülüyor) sahip Golf'ü yaklaşık 47.000 TL gibi bir fiyata satan ve bunu alan kafaya da ben ne diyeyim.
    2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 VTi 120 Bg. Babylone Kırmızı

Uzman Üye mygold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilgisayar Mühendisi
    Model
    308

biz bu zihniyete uymadık ve aslanımızı aldık hemde dolu dolu cebımızden fazla para cıkmadan .(en az 7-8 bin tl avantajla)
    hdi keyfini suruyoruz cok sukur.

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308

Dün Dod ardından Doğuş Audi ve Vw e girdim.

Vw Golf 1.4 TSI motorlu araçlar 47-49-50 gibi fiyatlara satılıyor. Bizim araçlara herhangi bir üstünlüğü olduğunuda düşünmedim. Passat'ı da inceledim Kokpitin üst malzemesi kaliteli iken kokpitin altı değil ortasından başlayan malzeme sert plastik. Ayrıca Passat'ın koltuğunu inceledim. Yanal tutuş kesinlikle sıfır.

Sonra Audi showroom una girdim. Audi beni daha çok şaşırttı diyebilirim. 0km Audi A3 1,6 8V (Kokladım tarih kokuyordu =13 yıl ) 102 Hp Triptronic 5 kapı ( Opak kırmızı , sis farı yok, deri direk. yok, çelik jant yok, açıkçası tam tam boş) araç 59,500 TL idi. İçine bindim malzemelerini inceledim aynı 308 deki gibi kokpitin üst kısmı kaliteli altkısımlarda ve ortada sert plastik kullanılmış. Yine kapılarda sert plastik. Nasıl yani diyerek indim araçtan. Sonra bir A4 2,0 TDI a baktım Sline dı ve satılmıştı. Beyaz renkliydi. 70,000 Euroyu görünce şaşkına döndüm.

Bir kez daha aracımın yanına geldiğimde yaşadığım gülümsemeyle oradan ayrıldım.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Meslek
    Öğretmen
    Model
    407

Alıntı Bahadir Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı TaNeRhoca Nickli Üyeden Alıntı
    tabii ülkemizde vw nin yaptığı, sattığı herşeyi gökten gelen vahiymiş gibi büyük bir inançla kabul etmeye hazır kitleyide göz ardı etmemek lazım.
    Hocam birinci dünya savaşında almanlar yenilince bizde yenilmiş sayıldık ya , ben buna bağlıyorum durumu. ;D
    Almanya dan gelen her şeye eskiden beri tamam diyo bizim millet.
    bu yoruma şapka çıkartılır.

Alıntı mygold Nickli Üyeden Alıntı
    biz bu zihniyete uymadık ve aslanımızı aldık hemde dolu dolu cebımızden fazla para cıkmadan .(en az 7-8 bin tl avantajla)
    hdi keyfini suruyoruz cok sukur.
    konuyu özetlemişsin mücahit hocam.
    *GÜMÜŞ OK*
    Alüminyum Gri

Uzman Üye γuяdaeя - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    -
    Model
    yok

Diğer ülkelerde VW fiyat politikası nasıldır bilmiyorum ama bizde bu gösteriş merakı olduğu sürece (benimki seninkinden uzun misali) adam gider yüksek meblağ ödeyerek Golfünü Passatını alır, herhangi bir sorun çıktığında da kazığın acısını çok belli etmemek için normalmiş gibi davranır. Bu aslında birçok şeyde böyle.
    Gelelim VW olayına... Yılların markası ve bir çok ülkede tercih edilen öncü markalardan. İllaki adamlar yapıyo ki satılıyor. TDI motor sesli ve titreşimli olabilir ama yıllardır yollardalar. Teknolojisi common rail dizele göre farklı ve eski.
    Common rail dizel motorun öncüsü bildiğim kadarıyla Fiat ve ürettiği motoru birçok marka kullanıyor (örn: Opel) Ayrıca Hyundai'nin ürettiği CRDI motorlarda çok başarılı (en azından tork ve güç olarak).
    Gelelim sadede... Ben hiç HDI kullanmadım ama muadilini epey kullanmışlığım var (TDCI). Ve diyorum ki keşke kullandığım 308 manuel vitesli HDI olaydı
    Fiorino 1.3 Emotion

Uzman Üye Abdullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilişim
    Model
    308

Hocam bu güzel ve yararlı bilgi için çok teşekkür ederim.

Yeni Üye
    Meslek
    Kirtasiyeci
    Model
    yok
    güzil bir paylaşım elinize sağlık. ancak bir motorun hd olup olmadığını nereden anlarız.

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Ucu çok açık bir soru olmuş ama cevaplamaya çalışalım.

Ruhsattan, motor sesinden veya kaputu açtığınızda motor üzerinde yazan HDİ yazısından.

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Yeni Üye
    Meslek
    Kirtasiyeci
    Model
    yok
    Alıntı Yasin CCK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ucu çok açık bir soru olmuş ama cevaplamaya çalışalım.

Ruhsattan, motor sesinden veya kaputu açtığınızda motor üzerinde yazan HDİ yazısından.
    teşekkür ediyoryum sağolun. malesef fazla anladığım bir şey değil. sanırım bu forum sayesinden daha bilmediğim çok şey öğreneceğim.

Yeni Üye
    Meslek
    avukat
    Model
    306
    ​teşekkürler bigi için

Acemi Üye Yadigar07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Halkla İlişkiler
    Model
    508
    Günaydın Arkadaşlar, VW konusunu gördüm ve yazmadan duramadım. Yıllarca Yurtdışında kaldım ama Türkiyedeki kadar VW görmedim. Golf ve Polo gördüm ama yollarda Passat dahi görmedim. Türkiyede 6 yıldır beri yaşıyorum ve BMW hastasıyDIM, neden vurguluyorum? 1. hem aracı bozdular, eski kasalar daha güzel 2. sebeb ve en önemlisi Türkiyedeki fiyatlar insanı çıldırtır. VW Almanyada iyi bir marka değil, orada herkes tasarrufun peşinde. Alman Arabaları pek popüler değil, daha çok kore, japon,fransız arabalarını tercih ediyor. Ben Ocak ayında sipariş vermiştim bir Jetta highline 1.4 TSI 67 900 TL ve opsiyon eklettim ( Sunroof, Bi Xenon,Metalik derin siyah) araba oldu 76500 TL ama açıkcası hiç içime sinmedi, çünkü yıl olmuş 2015 ve bi o kadarda opsiyon eklettiğim halde hala boş bir araç sahibi olacaktım. Ve satıcının o kadar kibirli ve ilgisizliği buna eklenince, başladım diğer markaları gezemeye,zira benim için önemli olan Marka değil ,verdiğim paranın karşılığı idi. Hepsini gezerek en son Peugeot bayisine girdim. İstediklerimi söyledim ve yetkili bana yeni 308 i önerdi, çok hoşuma gitti. arabanın içine bindim ve bana aracaı anlatmaya başlayınca gözüm birden karşıda duran 508 e kaydı. bu ne felan sorunda, anlattı. 308 den çıkıp 508 e bindim ve oturduğum an kararımı verdim. ve şansıma manuel benzin isatnbulda varmış ve 3 gün içerisinde geldi. Demek istediğim şu : Bence marka önemli olmamalı, ben bir x araç da alabilirdim yeterki verdiğimin karşılığını alıyım. Sonuçta artık Türkiyede Alman arabalarından soğdum ve sabırsızlıkla ileride yeni çıkacak olan 508 i bekliyorum, artık Peugeottan başka bir Araç almam. NOT: Burada bana yakın ilgi gösteren siz değerli Forum Arkadaşlarımada teşekkür ediyorum. Saygılarımla
    2015 508 1.6 THP Active Manuel Benzin 165 BG

-Sedef Beyaz Metalik
    -Bej Döşeme
    -Full LED Sistemi
    -Kör Nokta ve Şerit değiştirme Uyarı Sistemi
    -Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma
    -Start & Stop
    -245/40/18
    -30MM Eibach Pro-KIT
    -3M Komple Film
    -APP Plaka

Uzman Üye rocker307 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    Motor/yakıt performansı ve aracın içi deyince bence de peugeot.. Ama sürüş olarak vw biraz daha üstün.. Trim kalitesi, ses ve sürüşte verdiği güven daha iyi.. Gerçi daha yenileri ayrıntılı deneyemedim.. Peugeot 300 serisi tam bana hitap ediyor.. Marka takıntısı yapmamak gerektiğine de katılıyorum. Çevremdekiler yüzünden az kala aslanımı satıyordum bir anlık gafletle..

Tecrübeli Üye ssgti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    İç mekan kalitesinde yeni peugeotlar gayet iyi. Çoğu noktası vw den daha iyi diyebilirim. Jettaya binin ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Eski versiyon peugeotların iç mekan kalitesiyle yeni seriler mukayese kabul etmiyecek ölçüde kalite farkı oldu. Sürüş özellğinde ise kişilerin beklentilerine göre değişir. Peugeot vw e göre biraz daha sert ve sportif sürüş sağlıyor.
    2008 classic edition

Acemi Üye Yadigar07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Halkla İlişkiler
    Model
    508
    yeni Passat Almanyada Trendline 19 000 € Comfortline 23 580 € ve Highline ise 32 700 € ve almanyaya giden veya orada üretilen araçların donanımı daha fazla....şimdi buradaki fiyatlara bakınca, kimse kusura bakmasın ve özür dileyerek diyorum " ben aptal değilim DEVLETI besleyeceğim" oradan getirirm 6 ay binerim ama bu kadar vergiyi yine ödemem...
    2015 508 1.6 THP Active Manuel Benzin 165 BG

-Sedef Beyaz Metalik
    -Bej Döşeme
    -Full LED Sistemi
    -Kör Nokta ve Şerit değiştirme Uyarı Sistemi
    -Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma
    -Start & Stop
    -245/40/18
    -30MM Eibach Pro-KIT
    -3M Komple Film
    -APP Plaka

Yeni Üye levent61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Model
    508
    Onur kardeşim bencede Türkiye'de vw hayranlığı var benim aracımdaki Özelliklerin bir ÇOĞU Passat yok ama ki bence görünüş olarakta çok üstün benim aracım neden bu kadar para verdin madem Passat almadın diye konuşuyorlar yok Arabanın 2. Eli çok iyiymiş falan arabaya alan hangi arkadaş satmak için alıyorki ben arabaya oturduğumda o araba benim gözümü doldurmuyorsa Arabanın 2. Eli iyi olsa ne olur süper olsa ne olur artık bence kötü araba yok yeni çıkan Arabaların hepsi belli bir teknoloji ile üretiliyor bundan öncede i30 almıştım oda çok güzeldi o zmanda neden golf almadın demişlerdi iyiki almamışım 😃😃

Deniz Levent TOMBUL

Aktif Üye Gökay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    STK
    Model
    3008
    Yazdiklarinizda son derece haklisiniz da Hdi teknolojisi konusu nasi buraya geldi :eek:
    3008 BlueHdi Sedefli Beyaz

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)