5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: rot ayarı

Acemi Üye mustafa508 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Avukat
    Model
    508

rot ayarı

Daha önce de forumda paylaşmıştım.
    Aracımın orjinal lastik ölçüsü fabrika çıkışı olarak 215/55R17 bu ölçüyü yazlık lastik ile kullanıyorum.
    Kışlık olarak ise yine 508 den çıkma 16" active jantlarıyla bu jantta orjinal ölçü olan 215/60R16 lastikler kullanıyorum.
    Malum yakın zamanda yazlıklara geçeceğiz.
    Soru şu; ben bu kışlıklar takılı iken arabama rot ayarı yaptırdım.
    Şimdi yazlık ölçüye geçince bu ayar bozulur mu?
    Arabanın rot açısında hemen hemen aynı yuvarlanma çapına sahip iki ölçü arasında fark oluşurmu?
    Bu işlerden çok anlamam, bilgi sahibi arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

Tecrübeli Üye HamzaHakkı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    407
    Düz yolda direksiyon bırakıldığında araç herhangi bir yöne doğru sapıyorsa,arka tekerlekler ön tekerleklerin izini takip etmiyorsa, tekerlekler tam karşıyı gösterirken direksiyon simidi olması gerekenden farklı bir konumda duruyorsa rot ayarları bozuk demektir. Rot ayarinda araç bir kanala alınır ve kamber açılarından aracın lastiğinin düzgün açılarda durup durmadigina bakilir.

Balans ayarında ise yüksek hızlarda direksiyonda titreme olur jant lastikten ayrilir ve farklı şekilde takılırsa balans biraz bozulur. Lastik janttan çıkmadıysa balans yapılmasına gerek yoktur. Fakat jantlar farkli ebatlarla değiştiğinde rot ayarlarının kontrol edilmesinde fayda var diye düşünüyorum. Dediğim durumlar yoksa rot ya da balans ayari yaptirmaniza gerek yok.
    2016 Opel Astra K Dynamic 1.4T 150 HP

2008 Peugeot 407 Executive 2.0 HDI 136 Hp

1994 Peugeot 205 GTi Mi16 160 Hp

1991 Peugeot 205 1.1 XL 60 Hp

Acemi Üye mustafa508 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Avukat
    Model
    508
    Alıntı HamzaHakkı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Düz yolda direksiyon bırakıldığında araç herhangi bir yöne doğru sapıyorsa,arka tekerlekler ön tekerleklerin izini takip etmiyorsa, tekerlekler tam karşıyı gösterirken direksiyon simidi olması gerekenden farklı bir konumda duruyorsa rot ayarları bozuk demektir. Rot ayarinda araç bir kanala alınır ve kamber açılarından aracın lastiğinin düzgün açılarda durup durmadigina bakilir.

Balans ayarında ise yüksek hızlarda direksiyonda titreme olur jant lastikten ayrilir ve farklı şekilde takılırsa balans biraz bozulur. Lastik janttan çıkmadıysa balans yapılmasına gerek yoktur. Fakat jantlar farkli ebatlarla değiştiğinde rot ayarlarının kontrol edilmesinde fayda var diye düşünüyorum. Dediğim durumlar yoksa rot ya da balans ayari yaptirmaniza gerek yok.
    Öncelikle zahmet edip uzun uzun anlattığınız için teşekkür ederim ama rot ayarının balans ayarının ne olduğunu biliyorum
    Bilmediğim ve anlamam dediğim,anlattığım üzere jant ve lastik ebatı değişeceği için gerekliliğin olup olmadığı ki sizde fayda var demişsiniz.Yani çokta emin değil gibisiniz
    Asıl soruyu şöyle sormam gerekirdi sanırım rot değil de kamber açısı bozulurmu?

Uzman Üye TanerHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407
    aracımda hem 16 hem 18 hem de 17 inç ölçüsünde jant ve bunlara uygun değişik ölçülerde lastik takımları kullandım.
    hiç birisinde bir ölçüden diğerine geçerken rot ayarı yaptırmadım, rot ayarı gerektirecek bir durum da olmadı zaten.
    *GÜMÜŞ OK*
    2009 Peugeot 407 Comfort 1.6 HDİ
    Alüminyum Gri

Tecrübeli Üye HamzaHakkı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    407
    Alıntı mustafa508 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle zahmet edip uzun uzun anlattığınız için teşekkür ederim ama rot ayarının balans ayarının ne olduğunu biliyorum
    Bilmediğim ve anlamam dediğim,anlattığım üzere jant ve lastik ebatı değişeceği için gerekliliğin olup olmadığı ki sizde fayda var demişsiniz.Yani çokta emin değil gibisiniz
    Asıl soruyu şöyle sormam gerekirdi sanırım rot değil de kamber açısı bozulurmu?
    Derin bir çukura girmedikçe ya da janta bir darbe gelmedikçe yani aracın yolda düzgün hizada gidişini etkileyecek bir durum aracın başına gelmedikçe rot ayarı yapılmasına gerek yoktur. Yani sadece farklı bir jant ölçüsü takmak rot ayarı yapmayı gerekli kılmaz. Fakat rot ayarı da diğer bakımlar gibi her 15.000 KM'de yapılmalıdır böylelikle ön düzen parçalarının ömrünü uzatırsınız bunun için faydası var dedim.
    2016 Opel Astra K Dynamic 1.4T 150 HP

2008 Peugeot 407 Executive 2.0 HDI 136 Hp

1994 Peugeot 205 GTi Mi16 160 Hp

1991 Peugeot 205 1.1 XL 60 Hp

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)