7 sonuçtan 1 ile 7 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    öğrenci
    Model
    308

Hararet müşürü arızası..

Merhaba arkadaşlar, başımdan geçen bir olayı sizinle paylaşmak istedim. Başına gelebilecekler için de ön bilgi olur düşüncesindeyim.
    Bir süredir. Gayet normal çalışan araba, bi gece şehir içinde yolda iken "motor sıcaklığı maksimum düzeye ulaştı" diye uyarı verdi ve hararet sona vurdu. Arabanın devrini düşürdüm. hararet 90' civarlarına geriledi. O gece arabayı park ettim. sabah kontak açtım herhangi bir problem görünmüyordu yine de ustama götürdüm bilgisayara bağlayarak aracı taradık ve herhangi bir sorun çıkmadı. Ertesi sabah kontağı çevirmemle birlikte araba aynı hatayı verdi. "Motor sıcaklığı maksimum düzeye ulaştı" oysaki araç geceden beri yerinde duruyordu. Ustayı çağırdım yeniden bilgisayara bağladık ve hata mesajını gördü...
    Hararet müşürü bozulmuş değişmesi gerekiyor dedi. Müşür bağlantısı termostata bağlı imiş parça halinde satılmıyormuş (fabrika yeni modellerde parçalı yapmış bu arada bir sonraki müşür macerasını daha ucuza atlatabilecekmişim). Komple değişecek dedi. Ayrıca kabloları da değiştirdik.
    330 lira parça fiyatı, 100 lira da kablo değişimi 70 lira da işçilik.. günün özeti 500 liraya çıktık.
    ha düzeldi mi düzeldi.. (hararet müşürünün ne olduğunu öğrendik) ama 4 senelik arabanın böyle hata vermesi de işin açığı canımı sıktı..

Araç 2011 vti 308
    Doğası Gereği Güçlü

Acemi Üye CES - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Kurumsal Finans
    Model
    RCZ
    Aynı problemi 200'lük RCZ aracımda yaşadım. Aracın hararet göstergesi 90 derecelerdeyken 70 - 50'ye düşüyor; devamında ise ibrenin sonuna kadar vurup geri dönüyordu. Bu sırada fan son hızda çalışmaya başlıyordu. Tabi ekranda çıkan sesli ve görsel uyarı, motor arızası ve aracı durdurun uyarısı da bu duruma eşlik ediyordu.

Arızayı ilk verdiğinde, hararet göstergesindeki dengesizliği takip ettiğim için aracı durdurmadım ve bir dakika sonra gösterge düzelmişti.

Konuyla ilgili olarak Ömer'e danışmıştım ve sağ olsun onun da tahmin ettiği gibi arıza yalnızca hararet müşürü arızası çıkmıştı.

Sizin de bahsettiğiniz gibi bu müşür termostat ile tek parça olmadığı için yalnızca müşürü işçilik dahil 70/80.-Tl bir ücrete değiştirip, konuyu çözmüştüm.

Yine araştırdığım kadarı ile bu duruma özellikle THP motorda özellikle RCZ 'de çok sık rastlanıyor;

Diğer taraftan bu arıza durumda motoru kapatsanız bile müşür sıcaklığı en üst seviyede ölçüyorsa; motor kapatılmasına rağmen fan son hızda çalışmaya devam edebiliyor; yine takip ettiğim örneklerde fanı kapatmak için aracın akü bağlantısını kesenler vardı.

Geçmiş olsun dileklerimle,
    Konu CES tarafından (27-05-2015 Saat 13:27 ) değiştirilmiştir.
    Peugeot 206 RC (180 Hp)-Obsiden Siyah 2004 - 2010
    Peugeot 308 Sportium THP (156 Hp)-Alp Beyazı 2010 - 2014
    Peugeot RCZ (200 Hp)-İnci Siyah 2014 - ...

THP yazılır Turbo High Pressure okunur!

Uzman Üye ayzinim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Muhasebe
    Model
    206
    Can sıkıcı olduğu aşikar. Ancak en azından başınıza daha büyük sıkıntılar açmadan sorunu çözmüş olmanız ise sevindirici. Geçmiş olsun.
    2012 Peugeot 308 Access 1.6 HDİ

Yeni Üye
    Meslek
    öğrenci
    Model
    308
    Eyvallah hocam. Hararet araç için gerçekten çok önemli bir uyarı... elektronik bir arıza çıktı Allah'tan.. Mekanik olsa daha beter olacaktı elbette. Bununla kurtardık paçayı.
    Böyle bir parçanın bozulmasında kullanıcı hatasının olup olmadığını merak ediyorum aslında.. her ne kadar usta mümkün değil dese de... aklımda bir şüphe olarak kaldı.
    Doğası Gereği Güçlü

Acemi Üye
    Meslek
    SMMM
    Model
    307
    Alıntı aaltum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eyvallah hocam. Hararet araç için gerçekten çok önemli bir uyarı... elektronik bir arıza çıktı Allah'tan.. Mekanik olsa daha beter olacaktı elbette. Bununla kurtardık paçayı.
    Böyle bir parçanın bozulmasında kullanıcı hatasının olup olmadığını merak ediyorum aslında.. her ne kadar usta mümkün değil dese de... aklımda bir şüphe olarak kaldı.
    parçadan parayı kazanıyorlar hocam.
    geçmiş olsun hocam bunla şükür.
    mazot müşürü bozulmuştu 70 tl masrafı varmış yolda kalmıştım o küçücük parça için.
    babamla ortak kullandığımız 2007 model 307 ye 5 yıldır neler harcıyorum bi bilsen.kullanıcı hatası olmayacak neler neler.
    en basiti 25-26 ayda bir akü değişiyor.garanti bitiyor aküde bitiyor
    diğer markalarda aynı.
    onun için araç fiyatları uygun yakıt düşük ve donanım fazla diye pejocuyum.
    eylül gibide 2011 üstü dizel otomatik 308 alacağım inşallah kendime.biliyorum masrafı bol olacak ama buna şükür.
    2007 PEUGEOT 307 SW 1.6 110 BG HDİ PREMİUM GRİ

2012 PEUGEOT 308 1.6 112 BG E-HDİ ACTİVE AUTO6R ALP BEYAZ

Acemi Üye yigitbaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    307
    Öncelikle Geçmiş olsun. Burada araçlarımızda yaşadığımız sıkıntıları ve çözüm önerilerini paylaşarak faydalı olan dostlara çok tşkler.

Yeni Üye
    Meslek
    öğrenci
    Model
    308
    valla şimdiye kadar herhangi bir problem yaşamadım. ne olduysa lpg'den sonra oldu arbaya.. bizim burların tabiriyle "saz gibi çalışan" araba bi anda hata vermeye başladı...
    Doğası Gereği Güçlü

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)