Sayfa 2/2 İlkİlk 12
23 sonuçtan 21 ile 23 arası
    Aktif Üye
    Meslek
    Laborant
    Model
    308
    Alıntı patitent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de ileride 308 otomatik almak istiyorum. 308'in en son güncel eat6 versiyonuna kadar en stabil çalışan autor6 otomatik vites versiyonu hangisi? Örneğin, sizin kullandığınız versiyon, spor moduna almadan yukarı doğru eğimli bir yokuşta karşıdan bir araç geliyor. Önününüzdeki aracı sollamaya kalktığınızda forumlarda bahsedildiği gibi ciddi kararsızlık sorunu yaşanıyor mu? Her zaman spor modu can sıkar gibi geliyor? Bazı forumlarda 1 ve 2. viteste sartınsı seviyesi çok üst düzeylerde yazıyor. Sarsıntıyı azaltmak için vites değiştirme aralığında ayaktan gazı çekmek gerekir yazılmış. Öyle bir durum var mı? Ek olarak hdi ve e hdi motorlar arasında çok ciddi farklılıklar mevcut mu? Yakıt, ivmelenme, kabin içine sızan ses vs. Teşekkürler...
    Hocam tam olarak auto6r nin versiyonları bilmiyorum fakat bizim araç 2013 model makyajlı son kasa yani muhtemelen şanzımanda mekanik ve yazılımsal olarak son versiyondur.

Size şöyle anlatayım bu şanzımanda gazı çok iyi ayarlamak lazım. Mesela bahsettiğiniz durumları çokça yaşadım, zaten ani karar verdiğiniz için spor moda falan geçme fırsatı olmuyor, bu gibi durumlarda gaza basmakdan çekinmiyorum. Araç hemen 1 vites düşüyor ve ivmeleniyor, burada önemli olan gaza biraz fazla basıpda araç birden vites düşürüp öne atıldığı zaman gazdan ayağınızı çekmemeniz ve duruma göre azar azar gaz vermeye devam etmeniz. Çünkü gaza fazla bastınız araç birden çok ivmelenince sizde gaz vermeyi bırakırsanız vitesi tekrar büyütebiliyor ve bi anlık askıda kalmış gibi yığılabiliyor araç. Bu tip durumları yaşamamak için düz yolda sollama yapacağınız zaman gaza basmakdan çekinmeyin, yokuşlarda ise gazı daha fazla verinki araç kararsız kalıp vites falan büyütmesin hemen.

Araç robotize şanzıman olduğu için vitese gaz ile hükmetmeyi öğrenmeniz gerekiyor ki zaten kısa sürede çözüyorsunuz olayı. Bundan sonra sürüşler çok zevkli oluyor nerde ne kadar gaz verilir öğreniyorsunuz. Şanzımanın robotu sizin ne yapmak istediğinizi bu gaza basışınızdan anlamalı. Auto6r'nin olayı kısaca budur.

1 den 2 ye geçerken bi sarsıntı olduğu doğrudur ama benim açımdan rahatsız edecek seviyede olmuyor. Ben gazı hiç bırakmıyorum hafif bi sallantı ile 1den 2ye geçiyor , 2den 3e geçerken çok daha az bi sarsıntı var bazen farketmiyorum bile. Hatta biraz hızlı sürüş yaparken 1-2 arası bile çabuk gerçekleşiyor pek hissetmiyorum. Geri kalan geçişlerde hiç sarsıntı olmuyor ama bu 1-2 ve 2-3 geçişleri için auto6r olan bi 308i test etmenizi öneririm, çünkü ben 2 yıldır şanzımana çok alıştım ne yapmak istiyorsam gaza basarak şanzımana anlatıyorum, belki hiç hoşunuza gitmeyebilir şanzıman, belkide çok seversiniz ben ne desem boş.

e-hdi ve hdi farkını tam olarak bilmiyorum o yüzden Ömer beyin bi mesajını alıntılıyorum ;
    Bu arada yakıt hdi motora göre az, ivmelenme gerçekden güzel özellikle ara hızlanmalar, kabin içi motor sesi minimum sevyede, sakin sürüşlerde arkadaşlar dizel mi benzinli mi diye soruyor hep.

Alıntı Ömer Gedik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2008-2011 arasında 110 HP güç sunan maksimum torku 240Nm olan ancak Overboost ile 260 Nm Tork sunabilien bir ünite vardı.

2011 ve sonrasında ise 112HP lik tamamıyla yenilenmiş bir motor geldi. Bu motor maksimum gücünü daha düşük devirde sunuyor ve daha tepkili daha sessiz çalışıyor. Ayrıca daha az yakıt tüketiyor. Maksimum torku ise 270 Nm fakat overboost fonksiyonu ile 285 Nm üretebiliyor.

Şimdi ise e-HDI teknolojisi geldi. MikroHybride adlandırılan bu sistem 112 Hp lik motorla aynı motoru paylaşıyor. Ancak Stop&Start düzeneği, çift yönlü altenatör ve bir enerji depolama ünitesi ile Mikro Hybrid adını alıyor. 8km/h hızın altında stop ederek tasarruf sağlıyor gaza dokunulduğu anda (400 ms) tekrar çalışıyor. Buda şehiriçi %15 e kadar tasarruf sağlıyor.
    Konu jerpelea tarafından (05-07-2015 Saat 00:06 ) değiştirilmiştir.

Süper Moderatör tsinanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Hdi motor euro4 e-hdi motor euro5 sınıfındadır. E-hdi motorda stop&start sistemi mevcut. Güç olarak da ufak farklar var
    2013 2008 Allure 1.6 e-HDI 92 hp Manuel Grip Control (Platinyum Gri) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Allure + Comfort Pack 1.6 BlueHDI EAT6 (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2006 206 X-Design 1.4 75 hp AL4 (LPG) - Siyah Kedi
    2015 208 Active 1.4 e-HDI 68 hp Auto5R S&S (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Active 1.6 BlueHDI EAT6 (Tekno Gri)

Yeni Üye
    Meslek
    akademisyen
    Model
    307
    Alıntı jerpelea Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam tam olarak auto6r nin versiyonları bilmiyorum fakat bizim araç 2013 model makyajlı son kasa yani muhtemelen şanzımanda mekanik ve yazılımsal olarak son versiyondur.

Size şöyle anlatayım bu şanzımanda gazı çok iyi ayarlamak lazım. Mesela bahsettiğiniz durumları çokça yaşadım, zaten ani karar verdiğiniz için spor moda falan geçme fırsatı olmuyor, bu gibi durumlarda gaza basmakdan çekinmiyorum. Araç hemen 1 vites düşüyor ve ivmeleniyor, burada önemli olan gaza biraz fazla basıpda araç birden vites düşürüp öne atıldığı zaman gazdan ayağınızı çekmemeniz ve duruma göre azar azar gaz vermeye devam etmeniz. Çünkü gaza fazla bastınız araç birden çok ivmelenince sizde gaz vermeyi bırakırsanız vitesi tekrar büyütebiliyor ve bi anlık askıda kalmış gibi yığılabiliyor araç. Bu tip durumları yaşamamak için düz yolda sollama yapacağınız zaman gaza basmakdan çekinmeyin, yokuşlarda ise gazı daha fazla verinki araç kararsız kalıp vites falan büyütmesin hemen.

Araç robotize şanzıman olduğu için vitese gaz ile hükmetmeyi öğrenmeniz gerekiyor ki zaten kısa sürede çözüyorsunuz olayı. Bundan sonra sürüşler çok zevkli oluyor nerde ne kadar gaz verilir öğreniyorsunuz. Şanzımanın robotu sizin ne yapmak istediğinizi bu gaza basışınızdan anlamalı. Auto6r'nin olayı kısaca budur.

1 den 2 ye geçerken bi sarsıntı olduğu doğrudur ama benim açımdan rahatsız edecek seviyede olmuyor. Ben gazı hiç bırakmıyorum hafif bi sallantı ile 1den 2ye geçiyor , 2den 3e geçerken çok daha az bi sarsıntı var bazen farketmiyorum bile. Hatta biraz hızlı sürüş yaparken 1-2 arası bile çabuk gerçekleşiyor pek hissetmiyorum. Geri kalan geçişlerde hiç sarsıntı olmuyor ama bu 1-2 ve 2-3 geçişleri için auto6r olan bi 308i test etmenizi öneririm, çünkü ben 2 yıldır şanzımana çok alıştım ne yapmak istiyorsam gaza basarak şanzımana anlatıyorum, belki hiç hoşunuza gitmeyebilir şanzıman, belkide çok seversiniz ben ne desem boş.

e-hdi ve hdi farkını tam olarak bilmiyorum o yüzden Ömer beyin bi mesajını alıntılıyorum ;
    Bu arada yakıt hdi motora göre az, ivmelenme gerçekden güzel özellikle ara hızlanmalar, kabin içi motor sesi minimum sevyede, sakin sürüşlerde arkadaşlar dizel mi benzinli mi diye soruyor hep.
    Uzun uzun yazmışsınız, teşekkür ederim. Genel olarak iyi bir izlenim edindim. Fakat, söylediğiniz gibi denemek lazım.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler