Sayfa 1/2 12 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    Ogrenci
    Model
    301

Ses sistemi yardimi

Herkese merhabalar.

Aracimdaki ses sisteminde hic memnun degilim. Aracim 301 1.6 hdi allure donanimli.

Ses sistemini butceyi cok asmayacak bir sekilde yukseltmek istiyorum. Arabada yuksek sesli muzik dinlemeyi seviyorum, buna uygun bir sistem ariyorum.

Hoparlorler bence cok yanlis bir yere konumlandirilmis. Kapilarda olmasini yeglerdim.

Kaliteli bas, temiz tiz icin nasil bir sistemi onerirsiniz? Ortalama butcem 300-400 TL.

Ses ile ilgili butun onerilerinize acigim.

Tesekkurler.

Uzman Üye rocker307 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    Bildiğim kadarıyla 301de ön göğüste 10cm hoparlörler var. Ne takarsanız takın oradan bass performansı alamazsınız. Arkadan gelen ses de sizi tatmin etmeyebilir. İlla ki güzel bir şey alayım derseniz de hertz dcx 100 ve 130 alabilirsiniz. Yüksek ve kaliteli ses için başka önerilerim de olacaktı ama bütçe yetersiz..

Sony Xperia Z2 ile Tapatalk kullanılarak yazıldı..

Aktif Üye Pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Elektirik teknisyeni&Teknik danışman ll
    Model
    308
    bütce ses sisteminin anca işçilikle koblo parasına yeter
    1000 tl gibi bütce olsa önerilerde bulunurduk
    Red Black Shark

Aktif Üye
    Meslek
    öğretmen
    Model
    407
    Size katılmıyorum.ne yani 1000 tl parası olmayan müzik dinleyemez mi.300 400 bütçeye de gayet yeterli bir ses alınır.arkadaşın yapacağı şey usb okuyan bir pioneer ana ünite.yaklaşık fiyatı 200 tl.pandizota da 500 wlik iki pioneer oval.o da yaklaşık 200 tl.50 tl de işçilik . Al sana 450 tl ye hem bass hem tiz.bazı konularda çok abartıyorsunuz.sizin is 10 bin tl lik şahine 5 bin tl lik sistem takmaya benziyor.

Uzman Üye mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    406
    300 400 tl ile maalesef yüksek ses değil yüksek gürültüye ulaşılabilir. 250 tl ye edison 4 kanal amfiler var, bunları çok zorlamayacak şekilde oval,component yada en az 2 yollu coaxial hoparlör ve kablosu falan bile gene en az 600 tl gibi bir rakama çıkar.Bence bütçenin yükselmesini bekleyip tek sefer de başlangıç seviyesinde güzel bir şey yapmak çok daha mantıklı olacaktır. Geç olsun güç olmasın vede çirkin olmasın.
    2010 Peugeot 308 Millesim 1.6 HDI 112 HP Auto6R inci siyahı.
    2001 Peugeot 406 SV BVA
    2001 Peugeot 406 Coupe 2.0

Aktif Üye
    Meslek
    öğretmen
    Model
    407
    Kaliteli bir oval alırsa amfi beslemesine gerek kalmaz.yalniz ana ünite şart.

Model
    406
    Ses sadece arkadan gelecek,akustik sorunu nasıl çözülecek.pioneer,jbl gibi markaların çakma ürünleri orijinal ürünlerinden daha fazla piyasada.Ayrıca ortalama bir oval çift yollu hoparlör(bass gücü sağlam) 60 70 w rms ister,ses açtığınızda araç içi voltajda dalgalanma olur, usb olayına hiç girmiyorum aracıma pionner 6750bt taktırdım(406 sv) aracın orijinal amfisi ve hoparlörleri olmasına rağmen kendi hazırladığım mp3 ler bile kalite olarak kötü, buda teybin ses işleme özelliğinden kaynaklanıyor. cızırtı,patırtı,lakırdı dinlenmek isteniyorsa evet ama müzik dinlemek isteniyorsa,iş biraz değişiyor. araca şahin muamelesi yapmaya gerek yok bence.
    2001 Peugeot 406 SV BVA

Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    1000tl veremeyen müzik dinleyemez demek istemiyoruz. Hayaller ve hayatlar olayına dönüyor sonra iş. Ya istediğimizi tam olarak bilmiyoruz ya da ifade sorunumuz var.

Arka pandizota oval koyulursa öndeki 10cm hoparlörlerin sesi hiç duyulmaz. Konserde arkan dönük müzik dinlemek gibi olur. Ayrıca amfi olmadan yüksek seste bozulmalar fazla olacaktır. Yanlış anlamayın burada bütçeyi hor görmüyoruz. Biz de o yollardan geçtik ve ucuza para verecek kadar zengin değilim sonucuna ulaştık. 300liraya aracı söktürmeye değmez özetle..

tebukan
    Ziyaretçi
    Evet arkadaşlar haklı bu konuda. Bende 301 sahibiyim ve bu konuda biraz araştırma yaptım. Ön ve arkalar için kaliteli koaksiyel hoparlör kullanılarak, amfi ve bas yardımı ile iyi bir ses alınabilir sonucuna ulaştım. Ayrıca bizim araçlarda pandizotta yer alan hoparlörlerin ince olması gerekiyor. Zaten bu tarz hoparlörlerde her markada mevcut değil. Kısaca bizim araçlarda kaliteli ve net bir ses almak için 1500 tl civarında bir harcama yapmak gerekiyor. Evet bütçe az ve ses sistemi için yetersiz.

Tecrübeli Üye converse10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Serbest Meslek
    Model
    308
    308 ön gögüs cercevesi en ucuz 75tl paranın gitti çeyreği 200tl mp3 çaları al kaldı 25 tl
    Konu converse10 tarafından (20-12-2015 Saat 23:06 ) değiştirilmiştir.
    black shark

tebukan
    Ziyaretçi
    Alıntı converse10 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    308 ön gögüs cercevesi en ucuz 75tl paranın gitti çeyreği 200tl mp3 çaları al kaldı 25 tl
    Hocam araç 301,

Tecrübeli Üye converse10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Serbest Meslek
    Model
    308
    Alıntı tebukan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam araç 301,
    Ben bizim 308 için düşünerek yaptım yorum kaza olmuş
    black shark

Aktif Üye
    Meslek
    öğretmen
    Model
    407
    Arkadaş Denizli de olsa 500 tl ye istediği sesi almasına yardımcı olurum.Bunu taahhüt edebilirim.Bu is zevk isi,zevkin de parası olmaz.Yalniz öğrenci adama da sen bu paraya müzik dinleyemezsin denmez.Hertz nedir bi öğrenci için,başlasın jbl kompt.dan pioneer ovalden.Zaten içinde varsa gerisini getirir.Bu is zevk isi , hevesini kırmayalım gençlerin.Bana da demişlerdi çok para lazim diye,ondan müdahil oldum konuya.Ha o çok para lazim okur diyene de 10 bin euroluk 2 tane sahne monitörü koydum kango araca,o ayrı.

Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    10cm yuva var hocam araçta o yüzden hertz önerdim. Oraya koyulabilecek en başarılı hoparlörden biridir ve amfisiz performansı da fena değildir. Siz önerinizi yapın (hatta siz de bütçeyi artırmışsınız) arkadaş istediğini seçer. bizi eleştirmeyi bırakın bence gereksiz polemik oluyor. Heves falan kırdığımız yok. Bütçesine ve aracına göre gayet mantıklı yönlendirme yaptığımı düşünüyorum.

Edit: tebukan uyarınca araştırma yaptım. emin olmamakla birlikte internetten okuduğuma göre arka pandizota 16cm slim hoparlör uyuyormuş sadece. Kapalıymış galiba pandizotun altı. Oval için yeterli litre çıkmayabilir bu durumda.. Dcx130 yerine de 165 olur bu durumda ama sığar mı diye de kontrol ettirilmesi gerek. Tespitleri doğru olmuş arkadaşın, kapılara koyulsaymış keşke. Ayrıca öğrenci arkadaşımız kendini falan tanıtmadan tek mesajla ortaya bir taş atıp bizi kattı birbirimize

Konu rocker307 tarafından (21-12-2015 Saat 00:57 ) değiştirilmiştir.

Model
    406
    Amaç heves kırmak değil ama işe yaramayacak şeye de parasını harcamasın, akustik olmadıktan sonra,aracın elektrik akımına fazla yüklendikten sonra ne anladım o işten.Ben tekrar olarak arkadaşın o rakam ile sesi yükselttiği zaman müzik değil gürültü dinleyeceğini söylüyorum, Öğrenci için yeri gelir 5 lira çok büyük para olur.250 lira dediğim amfiyi internette 180 liraya satan var, biraz daha üstüne koyabileceği zaman çok daha güzel ve onu mutlu edecek bir sisteme kavuşabilir.
    2001 Peugeot 406 SV BVA

Yeni Üye
    Meslek
    Ogrenci
    Model
    301
    Herkese degerli yorumlarindan dolayi tesekkurler. Su an icin butce konusunda onumuz acik gorunuyor. Hoparlorlerin yerlerini degistirmek istiyorum daha duzgun bir akustik saglamak icin. Hoparlorleri onden ve arkadaki pandizottan alip; kapilara yerlestirmem mumkun olur mu acaba? Performansi nasil olur? Lutfen marka ve model seklinde de cihazlari belirtirseniz cok sevinirim. Hoparlor yerlerini degistirmek icin iscilik ne kadar surer tahmini? Tesekkurler.

Aktif Üye HarunHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    301
    Alıntı yigitb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese degerli yorumlarindan dolayi tesekkurler. Su an icin butce konusunda onumuz acik gorunuyor. Hoparlorlerin yerlerini degistirmek istiyorum daha duzgun bir akustik saglamak icin. Hoparlorleri onden ve arkadaki pandizottan alip; kapilara yerlestirmem mumkun olur mu acaba? Performansi nasil olur? Lutfen marka ve model seklinde de cihazlari belirtirseniz cok sevinirim. Hoparlor yerlerini degistirmek icin iscilik ne kadar surer tahmini? Tesekkurler.
    Ses sistemi konusunda bütçenin genişlemesine kendi adınıza sevindim. 20 gün önce yazmış olduğunuz mesajdan sonra bir çok forumdaşımız size yardım edebilmek adına büyük bir çaba ve yarış içine girdi. Yukarıdaki mesajları okuduysanız arkadaşlarımızın ne kadar bilgili ve yol gösterici olduklarını anlamışsınızdır. Resmen sizin için beyin fırtınası oluşturuldu. Ben 301'i iyileştirme ve güncelleme konusundaki bilgi birikimine güvendiğim "tebukan" nickli arkadaşımın tavsiyelerine kulak vermenizi öneririm. Diğer arkadaşlar yanlış anlamasın ben ses sistemi konusundan hiç bir şey anlamam, dolayısıyla diğer fikirler de çok değerlidir. Tebukan nickli arkadaşı özellikle belirtmemin sebebi, aracı 301 olduğu ve bu konuda oldukça araştırma yaptığını düşünmemden kaynaklanmaktadır.
    2013 Active 1.6 HDI Köpekbalığı

Model
    406
    Hoparlörlerin yerlerini değiştirmek kapı içlerinde tadilat gerektiren bir durum, kapı içleri ve döşemelerle oynama yapmak gerek, bunun için yeterli zaman ve maddi imkan varsa her şey mümkün ancak hoparlör konumları akustik konusunda ne kadar etken olsa da doğru cihazlar doğru ayar ile her zaman güzel sonuç verir.

hoparlörleri kapıya taşımak için kapıların döşemeleri sökülecek uygun yer belirlenecek içeriden gerekli destekler yapılacak bir hoparlör yuvası oluşturulacak döşeme kesilip hoparlörün önü açılacak,alınacak hoparlörün ızgarası kapıya montajlanacak. kapı içlerinde yer ve destek yoksa burada sac veya mdf ile baya bir kesme biçme işlemi yapılır. ayrıca tesisat çekilmesi gerekecek. bu işlemlerin hepsini bir yerde yaptırabilirseniz işlem 1,5 2 gün sürer,ama sadece döşemeyi uygun boyutta kesip hoparlörü oraya direk takacak insanlarda vardır.sonuç hüsran olur.ön kapıların işçiliği arka kapıların kinden daha zor olacaktır kapının yapısı gereği. cam aşağı indiğinde yeterli alan kalmazsa bu sefer kapı döşemesine gene mdf den hoparlör için yuva yapmak gerekir,o zaman da kapı döşemesinin tekrar kaplanması gibi bir ek maliyet çıkar.

cihaz olarak kapılar için mi tavsiyede bulunalım yoksa orijinal yuvalara uygun cihazlar için mi?
    2001 Peugeot 406 SV BVA

Yeni Üye
    Meslek
    Ogrenci
    Model
    301
    Alıntı mimit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hoparlörlerin yerlerini değiştirmek kapı içlerinde tadilat gerektiren bir durum, kapı içleri ve döşemelerle oynama yapmak gerek, bunun için yeterli zaman ve maddi imkan varsa her şey mümkün ancak hoparlör konumları akustik konusunda ne kadar etken olsa da doğru cihazlar doğru ayar ile her zaman güzel sonuç verir.

hoparlörleri kapıya taşımak için kapıların döşemeleri sökülecek uygun yer belirlenecek içeriden gerekli destekler yapılacak bir hoparlör yuvası oluşturulacak döşeme kesilip hoparlörün önü açılacak,alınacak hoparlörün ızgarası kapıya montajlanacak. kapı içlerinde yer ve destek yoksa burada sac veya mdf ile baya bir kesme biçme işlemi yapılır. ayrıca tesisat çekilmesi gerekecek. bu işlemlerin hepsini bir yerde yaptırabilirseniz işlem 1,5 2 gün sürer,ama sadece döşemeyi uygun boyutta kesip hoparlörü oraya direk takacak insanlarda vardır.sonuç hüsran olur.ön kapıların işçiliği arka kapıların kinden daha zor olacaktır kapının yapısı gereği. cam aşağı indiğinde yeterli alan kalmazsa bu sefer kapı döşemesine gene mdf den hoparlör için yuva yapmak gerekir,o zaman da kapı döşemesinin tekrar kaplanması gibi bir ek maliyet çıkar.

cihaz olarak kapılar için mi tavsiyede bulunalım yoksa orijinal yuvalara uygun cihazlar için mi?
    Simdilik orjinal yuvalara uygun cihazlar icin lutfen.

Model
    406
    Amfi olarak bass da bağlanmak isterse diye jbl 5355 başlangıç için iyi olur amfi ile birlikte component kullanma şansıda doğar, arka pandizot için vibe slick6 yada bir tık üstü vibe lite air 6 tavsiye ederim, slim modelleri gerçekten başarılı.Bass olarak t alpine sbe 30 cm lik bass iş görür amfiyi de zorlamaz.
    ön ler 10 cm mi 13 cm mi?
    2001 Peugeot 406 SV BVA

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)