Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Yeni Üye kenny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    emekli
    Model
    406

benim kirmizi roket , ve bir kac yararli deneyim

merhaba arkadaslar benim ismim kenny.ingilterede yasiyorum.. son bir yildir 406 kullanicisiyim....bu ikinci 406.....pejo ile tanismam da tesaduf oldu. biraz uzun yazacagim ama bulunsun. asagida basima gelen bir iki ilginc ariz ile ilgili deneyimlerim var.......
    once ilk arabamin hikayesi....ben arabayi ise gitmek icin kullaniyorum....80 kilometre uzaklikta bir yere gidiyorum. orada icinde test aletleri vs olan ozel yapim sirket minibusunu aliyorum. ve butun hafta inguiltereyi dolasip. fabrikalari tamir ediyorum....isim her tur makineyi , robotu vs tamir etmek.....yola gelelim.. 80 kilometre bir orman yolu....benim bir kac aracim daha var ama gerekli olan hakiki bir kulustur... cunku genelde berbat doga kosullari mevcut... yolda giderken birden bire agac dali kirilip adamin tepesine dusuyor, geyik cikiyor, vuruyorsun, tilki cikiyor vuruyorsun, tavsan, ve yaban tavuklarini saymiyorum....sahsi olarak da afili civ civli araba seven biri degilim...zaten sevsem ne olacak... burada parca ve araba ucuz. ama tamirci ucretleri aklinizin alabileceginden cok daha pahali.....yukaridaki arabayi 150 kusur paunda aldim.....bundan bir oncekini bilmiyorum.. cunku o zaman benim araba bozulunca mahallenin sutcusu olan kayinbiladerin arabasini gasp ettiydim. ana ogul arabayi benden kurtarabilmek icin giotmisler. asagida resmi olan eski arabami almislardi.))))

rahmetli eski arabacagizim da yukarida....benim komsu tamirci. motoru tamir etmis. ama yilbasinin ertesi gun arabayi bu hale getirmis.........)))saglik olsun cana gelmemis......

simdi once yeni arabamda yasadigim sorunlardan bahsetmek istiyorum ki ilk anlatacagim belki cogunuzun isine yarayacaktir......(yukaridaki kirmizi araba)..efenim aldim arabayi... 10 dakika sonra kalorifer motoru durdu.....telasa gerek yok. ben elektrik sihirbaziyim. hallederim.....once forumlardan arastirdim.....genellikle sorun sundan kaynaklaniyor......yolcu kismindaki torpido gozunun altinda motor var.. ama motor oldukca dayanikli.....hemen motorun altindan cikan 4 kablo var.....kabloyu takip edin.....kontrol konsolunun hemen dibinde yesil soketli bir yer goreceksiniz.....resmini internetten bulup yarin ekliyecegim en sona.....yesil soket kismi kucucuk siyah bir kutuya giriyor...disaridan gorunan sadece siyah plastik kisim. aslinda o parca aliminyum govde olarak yukariya devam ediyor... hemen dibinde her iki tarafta vidasi var. soktunuzmu kolay geliyor...oralari kurcalarken cok dikkatli olmaniz gerekiyor. cunku ayni zamanda cok ince sensor kablolari da bu kutuya giriyor....heater blowing resistor peugeout 406 diye yazdinizmi googleda bu parcanin resmini kolayca bulabilirsiniz.. ucuz bir parca...ben eski aracimdan ayni parcayi soktum taktim...ama yine temassizlik yapiyor fan duruyor....benim sorunum kablo kirilmasindan kaynaklaniyormus.. isi cozdum. sorun cozuldu....ama bu kablo kirikligi genelde benim yasadigim yerde degil de kontak anahtarinin dibinden kaynaklaniyor...evet o kablolar kontak anahtarina bagli......yada en genel sorun. resistor sorunu.....tabiiki servise gittiginizde direk fan motorunu degistirdik abi....muamelesi cekiyorlamis(misli yaziyorum hakikatten durust ve guvenilir tamirci bulmak cok zor is benim yasadigim memlekette....turkiye icin konusmuyorum..ingilteredeki tamirci abilerden bahsediyorum ki burada kendi vatandasim tamirci abilerden oldukca fazla kazik yedim ayni zamanda..tum isini kitaba uygun durust yapan tamircileri tenzih ederek konusuyorum. sakin yanlis anlamayin.)

eh...kaloriferi hallettik bugu sorunu cozuldu.. devam edelim surmeye.....bu arada su 2.0 dizel motor hakikatten muhtesem saglam bir motor....basiyorum gaza...araba atiliyor.. ama turboya guc bindikce HISSSSSSS diye bir ses geliyor....allah allah herhalde arabanin altina cali cirpi naylon takildi dedim inceledim. takili hic bir sey yok... basiyorum gaza......HISSSSSS..arabami kobra yilanimi belli degil....actim kaputu. harbiden gazi verince motorun arkasinda bir yerlerden hissss sesi geliyor...hava filitresinden ihtibaren takip ettim. motorun arkalarinda bir yerde turboya giden yada cikan borulardan plastik borulardan birisinde delik var....hava filtresinin hemen yanindaki air mass (turkcesini bilemedim hemen hava filtresi borusunun ilk parcasi... elektronik sensor olan parca).nin ustundeki sensor soketini sokmusler....arac direk patlak olan borudan besleniyor gaza basinca.....air mass kismina o soketi baglayinca direk engine managemant lig isigi yaniyor...ve araba ambale oluyor harul hgurul calisiyor gitmiyor.....soketi soktum. uyari lambasi da aninda sondu.. araba yine roket....tabiki uc saniyede 100 km hiza ulasmiyor. ama bastinmi gidiyor.. benim icin yeterli.. hafta sonundan evvelde kurcalamamaya karar verdim. vaktim yok....hissss sesinden kurtulmanin caresi de cok basit. camlari kapatip radyonun sesini aciyorum... sorun gitmis oluyor......simdilik yuruyen aksamdan bir sorun yasamadim. ama rahmetli olan mavi arabamda cok fren balata vs sorunu yasadim... yarin onuda yazayim belki birilerinin isine yarar....forumda cok guzel paylasimlar var....dikkatle okuyup bende birseyler kapmaya calisiyorum.....zannedersem bir tane de turbosu leyla olmus 307 buldum onu alip musait zamanda onu tamir edip yola koyacagim....bende bir kac tane arac var. ama su son bir senedir 406 surusunden keyif aliyorum arkadas.....hepinize kazasiz, belasiz, keyifli surusler, sevdiklerinizle beraber esenlik dolu gunler dilerim...

Yeni Üye Taner34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Asistan
    Model
    308
    Selam Kenny.Yararlı paylaşımların için çok teşekkürler.Ayrıca bu eğlenceli ve akıcı Türkçe için'de tebrik ederim.

Paylaşımların devamını bekliyoruz.
    Peugeot 308 2012 Access 1.6 HDİ 92HP

Fiat Linea Active Plus 2010 1.3 Multijet 90 HP

Rover 200 1998 1.4 103 HP

Honda Civic 1.5 GLİ 1991 90 HP

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    İlginç paylaşımlar geleceğe benziyor. Takipteyiz
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Acemi Üye
    Meslek
    Kalite
    Model
    301
    Turkceniz cok zevkli okurken zevk aldim.payasimlaeinizin devamini bekliyorum.

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Çok keyifle okudum, devamını bekliyorum

Keyifli sürüşler, keyifli forumlar...

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Aktif Üye
    Meslek
    MEMUR
    Model
    308
    Keyifle okudum. Paylaşımlarınızın devamını bekleriz.

Hoş geldiniz.

Süper Moderatör tsinanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Foruma renk kattınız hoş geldiniz yazılarınızı merakla bekliyorum
    2013 2008 Allure 1.6 e-HDI 92 hp Manuel Grip Control (Platinyum Gri) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Allure + Comfort Pack 1.6 BlueHDI EAT6 (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2006 206 X-Design 1.4 75 hp AL4 (LPG) - Siyah Kedi
    2015 208 Active 1.4 e-HDI 68 hp Auto5R S&S (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Active 1.6 BlueHDI EAT6 (Tekno Gri)

Uzman Üye reisG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308
    Hoşgeldiniz. çok eğlenceli...
    2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 VTi 120 Bg. Babylone Kırmızı

Uzman Üye ayzinim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Muhasebe
    Model
    206
    Aramıza hoş geldiniz. Çok sürükleyici
    2012 Peugeot 308 Access 1.6 HDİ

Aktif Üye caglar06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Kamu Görevlisi
    Model
    407
    hoşgeldiniz diyorum gerçekten ve çok merak ediyorum abicim nerelisiniz? (:
    2006 Peugeot 407 Comfort 1.6 HDI Montecristo 245.000 km

Meslek
    emekli
    Model
    406
    sagolasiniz hocam...ben ingilizim ama turkum zaten..ama pek turkiyede yasamadim. baba yugoslav anne gritli...yuzyillardir burada bana kenny kenny dedikleri icin en sonunda adimi kenny diye degistirdim.. fatih deseler diyemiyorlar.. farty diyorlar.. (farty nin manasi osuruklu demek))....bu yuzden kenny kaldi gitti ismimiz... evrak islerindede karisiklik oldugundan kenny diye degistirdik kaldi....

gelelim bizim HISSSSS SESINE....

arabayi birakip sirket minibusunu alip yollara dokuluyorum demistim ya. hah iste orada bir vos vos ( antika vos vos ama) tamir eden bir arkadas var.. vakit buldukca bakti....efenim...hava filtresinden takip edin... o bpru turboya gidiyormu?? evet... ama arkalarda cok derinlerde turbodan ciktiktan sonra bir boru daha var... ana borudan ayrilip. kucuk bir boruyla devam ediyor.. ayni bagirsaktaki apandisit gibi birsey...iste bu buyuk borudan eklenip ayrilmis oldugu yerde patlak var... ben gaza yuklenince....turbodan cikan basincli hava bu deklikten kaciyor...seytan kulagina kursun.. hala roket gibi.. o boruyu degistirince ne olacak hakikatten merak ediyorum....boruyu siparis ettik pazartesi gelecek. mutlaka bir resmini cek takmadan dedim.. paylasmak istiyorum.. buda genel bir hataymis.. borunun kalitesiz oldugunu farketmisler. ve baska bir boruyla degistirmisler...cogu 406 da sorun yok....olanlarda farkina varmiyor...kucucuk bir delik olsa bile bir kac beygir kaybiyla yola devam ediyor insanlar...bastinmi gaza fazla havayi disari tiyor o kadar...masallah dusunun adam ne saglam motor yapmis....motor cok guzel... 160 binde....on taraflardan her yere ulasmak mumkun. ama is motorun arka tarafina gelince cok dar ve calismasi guc bir dizayn... arkadas bunu cizerken muhendis abiler tamircileri hic dusunmemismi yahu?aramizda bu islerin ustadi saglam tamirci arkadaslar var. hepsine allah kolaylik versin diyorum....hani bakiyorum da oyle bir raddeye geliyorki insan. o kadar ugrasacagima alayim bir balyoz dalayim su motora diyesi geliyor insanin..........
    hazir garajdayken. gel bakalim su on takima taklavata dedim...ceviriyorsun on tekerlegi. cillop gibi tur atiyor....daha evvel yasadigim disk egilmesi sorunu bu arabada yok.... cunku ayni orman yolunda surekli fren kullanarak gidip geliyorum...vede cart curt ikide bir su birikintisine daliyorum....kesinlikle biraz egrelti bugralti olmasi lazim.. yok arkadas... buda sunu dogruluyor ki.....benim eski arabada yasadigim fren diski yemesi sorunu kesinlikle OMER beyin dedigi gibi poryalarin egrilmesinden kaynaklaniyordu....demekki bilyeyi degistirirken biraz paraya kiyip poryayi da degistirmek bence en sagliklisi....aksi taktirde ileride ikisini birden yeniden degistirmek zorunda kaliyorsunuz....en fazla yuk binen en fazla yorulan kisim zaten orasi.....150 paunda aldim zaten nerede trak orada birak gayesi ile. ama.. inanin gun gectikce daha cok sevmeye basladim... bir kac ufak tefegi hallettikten sonra inaniyorum beni epey goturecek....herkesin dediginin aksine... pejonun motoru iyidir govdesi ve yuruyen aksami kotudur dusuncesine katilmiyorum....alt takimi., vs oldukca saglam araclar....tabiiki kul yapisi oradan buradan patlak verecek ama elden geldigince ufak tefek bakimlar ile bu fistiklari kullanmak keyifli ve en onemlisi EMNIYETLI SURUS saglamalari....pazartesi boruyu resim cekip koyacagim. sonrasinda da herhangi bir sorunum kalmayacak gibi...hepinizin yolu acik olsun...

Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Yazınızı büyük bir keyifle okudum sanki siz söylüyorsunuz ben dinliyorum gibi ilk mesajınızda ismim Kenny, İngiltere'de yaşıyorum diyince çok şaşırdım. Bir ingiliz bu kadar iyi Türkçe'ye hakim olabilir mi diye düşündüm ama Türkmüşsünüz isminizin sürekli yanlış telaffuz edilmesi (hem de kötü bir anlamla) hiç hoş bir durum değil ben de soyadımdan dolayı aynı sorunu çok yaşıyorum isim değiştirerek isabetli bir karar vermişsiniz neyse; dediğiniz gibi pejo söylendiği gibi kötü bir marka değil aksine alıp bakımlı kullanılınca sahibi için dünyanın en iyi arabası oluyor. Biz yıllardır peugeot ailesinin bir parçasıyız birçok modelini aldık, kullandık bazılarının kronik sorunu oldu ama kul yapısı olur elbet. Özellikle hem dizel hem de benzinli motorlarda çok ekonomik değerler yakalanabiliyor bizim araçlarda. Sonuç olarak arabalarımızı çok seviyoruz iyi akşamlar ingiltereye selamlar

Meslek
    emekli
    Model
    406
    tsinanb abi mazot deneyimlerimi de yazmak isterim....

insan aracinin ne yaktigini bilmek istiyor....allahtan yol bigisayari var.. hemen ekranda gorunuyor...... gittigim yol cok virajli, inisli cikisli tam bir eziyet yolu...yuzlerce kez vites degistirmeli vs.....bizim burada uc cesit mazot var.....birincisi normal mazot...litresi 1 paund.. (iki sene evvel 1.70 e dek cikmisti simdi dustu yakit fiyatlari memnunuz)....normal mazot ile bu alengirli yolda cortlamis turbo hortumu ile 1 galon mazotla (4.5 litre)48 mil yol yapiyor.......ikincisi katkili super mazot...litresi 1.15 paund......bu super mazotu kullanmaya baslarsam bir galon mazot ile 40 mil yapiyor.... birde ciftcilerin. is makinalarinin vs kullandigi kirmizi mazot var....onunda fiyati 0.43 paund...onunlada ayni normal mazot ile yaptigim gibi 48 mil yapiyorum 1 galon ole. ama o mazotu arabalarda kullanmak yasak...adi ustunde vergisiz mazot oldugu icin...ne yapayim benzinlik uzak. ormanin icinde yasadigimdan arada mecbur kalirsam jenaratorden ativeriyorum bir bidon....mazot ayni mazot ama vergisiz oldugu icin rengini kirmizi yapmislar. tek farki bu.. eskiden bir ara da kendim yapiyordum mazotumu...benim bir ufak depom var... orada kerosen aliyordum 500 litre.(kerosen burada ev isitmasinda kullanildigi icin onunda vergisi yok.. fiyatini bilmiyorum ama simdilerde cok ucuz olmasi lazim epeydir kullanmadim..telefon ediyorsunuz tankerle eve getiriyorlar en az 500 litre)..kerosen yada jet a1 ucak yakiti, gazyagi hepsi birbirine yakin yakitlar... iste bu kerosenin icine her 14 litreye 800 gram dusecek sekilde ucuz cin mali motor yagi eklerseniz iyi kalitede mazot elde etmis olursunuz....ekonomik kriz zamani mazot fiyatlari artinca millet aycicek yagi ile bile araba calistirmaya basladi.....yagi isitip icinde suyu cikarip. direk cumburlop depoya....ben de o zaman ogrenmistim... dizel motoru ilk icat ettiklerinde yakit olarak bitkisel yakit ile calistiriyorlarmis.........biodizeli hic deneme firsatim olmadibizim buralarda pek yok...biodizel ureticileri direk rafinerilere satiyorlar. onlarda yuzde 8 oraninda kullandigimiz mazota karistiriliyor rafineride....
    Konu kenny tarafından (09-01-2016 Saat 10:47 ) değiştirilmiştir.

Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Kenny abi sen uğraşmayı bir şeyler yapmayı seviyorsun anlaşılan kendi mazotunu bile üretmişsin türkiyede kolay değil bunları yapmak yapanı görmedim duymadım. Yeni bilgiler öğrendik sayende. Biz türkiyeye pahalı diyorduk orası daha pahalıymış 1 pound yaklaşık 4.4 lira. Yakıt tüketimi belirttiğiniz şartlara göre ve 2 litre dizele göre fena değil bence.

Meslek
    emekli
    Model
    406
    evet tsinanb hocam yakit tuketimi fena degil...iki sene evvel kriz vurdugunda 1.68 lera ciktiydi. simdi 1 paunda dustu. aslinda pahali degil..bizim para ayni kaldi, sizin para nin degeri dustu ondan size pahali gozukuyor.. son iki senede yuzde 60 ucuzladi....yani bize gore...soyle karsilastirirsak. asgari ucret alan birisi saatte 7 paund kazaniyor....bir saat calistinmi 7 litre mazot alabiliyorsun.tamam mazotu aliyorsun. ama ise gittigin milleri yaziyorsun. sene sonunda ise gitmek icin kullandiginm mazotun yarisini sana iade ediyorlar....keyif icin kullandiklarinin vergisini iade etmiyorlar....iyi oluyoir tombaladan para cikmis gibi seviniyorsun birden bire))))..hesabi bu acidan yapmak lazim...son sene enflasyon yuzde eksi iki oldu.. onu ugrasiyorlar biraz enflasyon yapabilsinler diye....enflasyonun eksi olmasi da pek iyi bir sey degilmis......

gittim abs sensorlarini degistirdim.. basit bir islemmis...tanesi 9 paund...aynalarin icinde resistans var. ama aynalar nereden isitiliyor onun dugmesini bulamadim henuz..yan kapi caminin motorunu da soktum degistirdim...you tube de viedolari var....20 dakika surmedi....gorunurde bir hortumdan hava kacirma isi kaldi.. onu da yarin isyerine arabayi biraktigimda halledecek tamirci....

Acemi Üye shaho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Arkadaşlar mazotun litresi 1 paund, araba 150 paund 150 litre mazotla araç eşdeğer 2.5 depo mazota bir araba geliyor. Kıyaslarsak 150*3.5=525 TL. Yani bizim ülkeye göre bu araç 525 TL Çok hesap yaptım Ama ilginç olan şey o aracın motorunun 150 paunddan fazla olan parçaları vardır. Nasıl bir paradokstur arkadaş. Kolay gelsin Kenny
    2013 Peugeot 308 1.6 HDI Access

Meslek
    emekli
    Model
    406
    shaho hocam sagolasin.. parclalar cok ucuz.....cok kisi araba parcalayip ebayda satiyor....muhim olan tamirci ucretleri... tamirci saat basina 40 paund gibi bir para yaziyor el emegi olarak.......ben bugun isten geri donerken tamirci arkadasa ugradim. hani HISSSS sesi geliyordu ya.. acmis turbonun hortumu... prmagi iceri sokunca turbonun turbini gobekten oynuyor. bizim turbo leyla olmus.....ben sirket arabasi kullandigim icin hafta ici araba lazim degil....hemen telefondan ebaya baktim. yenilenmis cillop gibi turbo 46 paund... eh benim kaza yapan arabadan sokmeye ugrassam dunya vakit kaybi.. ebaydan aliverdim bir tane. gelince takacak.. sag kapi cami motoru bozuk...kapi motoru 40 paund civari... ama hurdalikta cillop gibi kapi 20 paund. rengi mavi olsun varsin. zaten benim kaput da siyah....hurdaciya bir e mail. pay paldan odedim parasini cumartesi gidip sokecegiz...sonra baska derdim kalmayacak gibi...

evet goruldugu gibi arabayi yolda tutmak tamirci emegi haric cok kolay....bizim burada senelik vize isini de tamircilerin cogu yapiyor...herhangibirine goturup birakiyorsun...bakiyor. eksik varsa soyluyor. yaptiriyorsun sana bir senelik vizeyi veriyor.......
    amaaaa 18 yasindasin ehliyet yeni... o zaman yandin arkadas..... cunku bizim burada sigorta ARABAYA DEGIL ARABAYI KULLANANA YAPILIYOR.... sozgelimi ben 50 yasindayim uzun yillar hasarsiz kullanmisim... ehliyette ceza puanim yok... ben 150 paundluk arabaya senede 190 paund sigorta oduyorum.......ama diyelim ki 20 yasinda iki senelik ehliyetim var....birazda yanlis yere park gbi bir kac kucuk ceza yemisim basit ceza ama , benden 150 paundluk araba icin benden senelik 2800 paund gibi ucuk bir rakam isterler....ustune diyelim teklikeli araba kullanmak yada kirmizida gecmek, engelli yerine park etmek, asiri surat gibi agir bir trafik cezaniz varsa odiyeceginiz prim astronomik olarak artiyor. cunku butun sigorta sirketlerinin ekrani birbirine bagli.. butun surus gecmisinizi ayni ekrandan gorebiliyorlar... bu yuzden bizim burada pek abidik gubidik arac kullanan yok.. yoksa ehliyet kisa surede uctugu gibi, sigorta priminiz berbat yukselir...perisan olursunuz.....allah rahmet eylesin buraya bir gocmen arkadas gelmisti turkiyeden.....murat...elli kere uyardik. kardes dogru kullan yanarsin diye......genclik iste.....hastahaneye hasta goturen ambulansi saglarken (bizim burada trafik ters arac soldan gider direksiyon sagdadir) karsidan gelen tirin altinda kaldi...aman siz siz olun turkiyede gordugum makas atanlar vs abileri umursamayin yavas yavas kuralina gore kullanin...

Acemi Üye shaho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Alıntı kenny Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    shaho hocam sagolasin.. parclalar cok ucuz.....cok kisi araba parcalayip ebayda satiyor....muhim olan tamirci ucretleri... tamirci saat basina 40 paund gibi bir para yaziyor el emegi olarak.......ben bugun isten geri donerken tamirci arkadasa ugradim. hani HISSSS sesi geliyordu ya.. acmis turbonun hortumu... prmagi iceri sokunca turbonun turbini gobekten oynuyor. bizim turbo leyla olmus.....ben sirket arabasi kullandigim icin hafta ici araba lazim degil....hemen telefondan ebaya baktim. yenilenmis cillop gibi turbo 46 paund... eh benim kaza yapan arabadan sokmeye ugrassam dunya vakit kaybi.. ebaydan aliverdim bir tane. gelince takacak.. sag kapi cami motoru bozuk...kapi motoru 40 paund civari... ama hurdalikta cillop gibi kapi 20 paund. rengi mavi olsun varsin. zaten benim kaput da siyah....hurdaciya bir e mail. pay paldan odedim parasini cumartesi gidip sokecegiz...sonra baska derdim kalmayacak gibi...

evet goruldugu gibi arabayi yolda tutmak tamirci emegi haric cok kolay....bizim burada senelik vize isini de tamircilerin cogu yapiyor...herhangibirine goturup birakiyorsun...bakiyor. eksik varsa soyluyor. yaptiriyorsun sana bir senelik vizeyi veriyor.......
    amaaaa 18 yasindasin ehliyet yeni... o zaman yandin arkadas..... cunku bizim burada sigorta ARABAYA DEGIL ARABAYI KULLANANA YAPILIYOR.... sozgelimi ben 50 yasindayim uzun yillar hasarsiz kullanmisim... ehliyette ceza puanim yok... ben 150 paundluk arabaya senede 190 paund sigorta oduyorum.......ama diyelim ki 20 yasinda iki senelik ehliyetim var....birazda yanlis yere park gbi bir kac kucuk ceza yemisim basit ceza ama , benden 150 paundluk araba icin benden senelik 2800 paund gibi ucuk bir rakam isterler....ustune diyelim teklikeli araba kullanmak yada kirmizida gecmek, engelli yerine park etmek, asiri surat gibi agir bir trafik cezaniz varsa odiyeceginiz prim astronomik olarak artiyor. cunku butun sigorta sirketlerinin ekrani birbirine bagli.. butun surus gecmisinizi ayni ekrandan gorebiliyorlar... bu yuzden bizim burada pek abidik gubidik arac kullanan yok.. yoksa ehliyet kisa surede uctugu gibi, sigorta priminiz berbat yukselir...perisan olursunuz.....allah rahmet eylesin buraya bir gocmen arkadas gelmisti turkiyeden.....murat...elli kere uyardik. kardes dogru kullan yanarsin diye......genclik iste.....hastahaneye hasta goturen ambulansi saglarken (bizim burada trafik ters arac soldan gider direksiyon sagdadir) karsidan gelen tirin altinda kaldi...aman siz siz olun turkiyede gordugum makas atanlar vs abileri umursamayin yavas yavas kuralina gore kullanin...
    Teşekkürler Kenny dostane muhabbetin için ve uyarın için, son derece haklısın abi.
    2013 Peugeot 308 1.6 HDI Access

Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Dikkatli olmak lazım. Malesef cezalar türkiyede caydırıcı değil trafik maganda kaynıyor. Ne kadar dikkatli olsak da karşıdakiler bizim gibi dikkatli olmuyor. Türkiye'de araç kullanmak büyük stres

Meslek
    emekli
    Model
    406
    kirmizi roketim. bu sabah maalesef vefat etti.. iyi alismistim...sabah sabah ormanda giderken direk geyige vurdum...geyik de rahmetli.. araba da cami cercevesi indi.. arabada rahmetli oldu.......yenisini buluncaya dek simdilik bir tane golf buldum...en yalinda satilik golf vardi.bastirdik sabah sabah 200 paundu.. telefondada sigortasini yaptim. onu aldim ise gittim....frenleri vs yuruyen takimi iyiydi... ama biraz elektrik sistemi ve cabuk giden cesitli sensorler yuzunden. pek memnun kalmadim.. ama motor deseniz hakikatten saglam ve guclu motor....gelecek sefere kafamda 307 var. 2003 gibi bir tane alacagim... o govde hosuma gidiyor...
    en son turboda kalmistik.... turbonun degismesi de ayricana 80 paunda mal oldu....kaza yapan diger arabadan sokup taktiydik...ama dikkat edilmesi gereken bir kac husus var... soz gelimi iki araba arasinda parcalar ayni gozukuyor. ama cok degisiklik olabiliyor..kimisi 110 beygir. kimisi 90 beygirmis...eskiden cikani yeniye takayim ucuza gelsin derken.. baska yerden sorun cikmasina sebep olabiliyor... soz gelimi benim eski arabadan cikardigim. mazot pompasi (depodaki mazot pompasi ve gosterge seysi) cok guzel canavar gibi calisiyordu. onu taktim. ama aslinda daha gucsuz olani takmam gerekiyormus....fazla iyi calisan mazot pompasi yuzunden. ANTIPOLLUTUON FAULT uyarisinina sebep oldu ve motor acil duruma (lamp mode) gecmeye basladiydi....aradik taradik hatanin kaynagini bulamadik....en sonunda motorun ustunde rugby topu gibi ufacik bir plastik pompalama seysi var ya.. hah iste fazla iyi pompa. basmis mazotu...orasi zayif kalinca...yirtk olmus mazot motorun ustune akmaya baslamis....arkadas ne berbat adi bir plastik kullanmislarki...sert ve cabuk giden bir zimbirti......diyecegim...ufak tefecik yerden tahmin edilemeyen borulardan kabolalardan vs sorun cikabiliyor. arabanin beyni de cozum bulamayinca direk acil moduna gecip kurtuluyor....
    eh arabayi 150 paunda almistik.. geyige carpar carpmaz. kasap arkadasi aradim. hemen gelip rahmetliyi aldi....geyik icin 200 paund para verecek.. pek zararda sayilmayiz...umarim kenny geyigi kasaba satti diye ispiyon etmezsiniz.)))....yeni bir pejoda bulusmak uzere...bir muddet golfe devam...

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)