5 sonuçtan 1 ile 5 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    memur
    Model
    301

Motor Yıkatmak Doğru Mu? Yoksa Yanlış Mı?

arkadaşlar 30.000 km de aracım var. kaputu açtım baya bi toz toplamış ve hortumların etrafında da toz birikmesi mevcut. sizce oto yıkamacıya götürüp motor yıkaması yaptırmalımıyım? hiç yaptırmadım, eskiden bi tamirci abimiz bana naparsan yap asla dizel motoru suyla yıkatma demişti. kimisi sıcak yıkama yap diyor ancak sıcak su soğuduğunda bu havada hiç bir mantığı yok. dışarısı 1 derece!

Tecrübeli Üye ssgti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Sil, yıkatma.
    2008 classic edition

Aktif Üye
    Meslek
    öğretmen
    Model
    407
    Gaz yağıyla yikayabilirsin.

Aktif Üye serdarhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Bence hic ugrasma. Cunku ugrasina degecek birsey degil bana gore. Onceki aracim focustu. Ustalar kesinlikle yikamayi tavsiye etmezdi. Titiz oldugumdan islak mendille veya nemli bezle uzun ugraslarla silerdim. Cok surmez motor yine ayni, toz -kir. En son ara ara istasyonlarda hava tutarim . En guzeli ve zahmetsizi bu...
    2009, 308 HDİ COMFORT,90HP...

Uzman Üye mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    406
    doğru bir şekilde yapılırsa zararı olmaz ama her yerde de motor yıkatılmaz,araç üzerindeki sensörler,soket girişleri suya dayanıklı ama en kötü yıkama makinasi 150bar basınca sahip,bunun için bazı önlemler alınması gerekir.yani temizleyiciyi sık, suyu tut hava tut şeklinde yapılacak bir işlem değil,ben bugüne kadar sahip olduğum araçların motorlarını belirli periyotlarla yıkattım,hiç birinde de sorun yaşamadım,ama hepsinde de yapılan izolasyonu kontrol ettim veya kendim yaptım.sıcak motora su tutulmaması gerekir her şey den önce bu soğuma sürecini beklemek ve gerekli bölgelere koruma amaçlı izolasyon yapılır.kullanılacak temizleme ürünü ve koruma dedikleri parlatma yada plastik bakım ürününün marka ve özelliği de önemlidir, yanlış malzeme kullanımı koku,aşırı toz toplama gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir.
    Konu mimit tarafından (24-01-2016 Saat 10:03 ) değiştirilmiştir.
    2010 Peugeot 308 Millesim 1.6 HDI 112 HP Auto6R inci siyahı.
    2001 Peugeot 406 SV BVA
    2001 Peugeot 406 Coupe 2.0

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)