7 sonuçtan 1 ile 7 arası
    Uzman Üye mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    406

AL4 Revizyon sonra bir kaç ip ucu!!

Malum topladığım 406 aracın şanzımanı revize edildi,şanzımandan genel olarak memnun olmakla birlikte geçenlerde bir iki şeyin olması gibi çalışmadığını fark ettim ve üzerine biraz araştırma yapıp normal çalışma şekline kavuşturdum.

1) Kick-down ; araç halk arasında roketleme dediğimiz olayı yaparken sadece bir vites küçültüyordu, yani 4 den 2 ye almıyordu,buda düşük hızlarda sollama yaparken sıkıntılı oluyordu,düşük devirde kaldığı için toparlamak zaman alıyordu,ilk öne otomatik vites ustası ile sonra kendi ustam ile konuştum,verdikleri bilgiler doğrultusunda aracı bilgisayara bağlayıp,motor ve şanzıman kısımlarını kurcalarken,şanzımanın sökülüp takılması,beyin değişimi ve valf değişimi sonrası gaz pedalı telli olmasına rağmen bir ayar yapılması gerektiğini öğrendim, bu aşamada programın ilgili yerine girip gaz pedalının kapalı,yarım ve tam açık konumlarını bilgisayarın yönlendirmesi ile tanımlıyor bu şekilde de sorunu çözmüş oluyoruz. sonrasın hemen bir kaç deme yaptım,4. vitesten 2.vitese geçerek güzel bir ivmelenme yakalıyor.aynı şekilde 3 den 1. vitese de hız ve motor durumuna göre vites düşüyor,dip gaz yapmadan yarım pedal seviyesinde ise tek vites küçülterek yola devam ediyor.

2) AL4 ün kronik sorunlu parçalarından seloneid valf; valfler öncelikle aracın üzerinden çıkan kahverengi soketli orijinal parçalar ile değil Brog varner marka siyah soketli ürünler ile değiştirilmeli,değişim sonrası 2000-2002 model aralığındaki araçlar için valf alıştırması planet programı ile yapılarak yeni takılan valflerin şanzıman ile uyumlu hale getirilmesi gerekiyor.
    2010 Peugeot 308 Millesim 1.6 HDI 112 HP Auto6R inci siyahı.
    2001 Peugeot 406 SV BVA
    2001 Peugeot 406 Coupe 2.0

Tecrübeli Üye HamzaHakkı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    407
    Bilmeyenler için çok önemli detaylar. Bir de ne kadar yağ koydunuz abi bunun hakkında bilgi verir misin? İnternette AL4 ile ilgili pek bilgi yok ve çoğu yanlış bilgiler.
    2016 Opel Astra K Dynamic 1.4T 150 HP

2008 Peugeot 407 Executive 2.0 HDI 136 Hp

1994 Peugeot 205 GTi Mi16 160 Hp

1991 Peugeot 205 1.1 XL 60 Hp

Model
    406
    Alıntı HamzaHakkı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilmeyenler için çok önemli detaylar. Bir de ne kadar yağ koydunuz abi bunun hakkında bilgi verir misin? İnternette AL4 ile ilgili pek bilgi yok ve çoğu yanlış bilgiler.
    yağ bakımı ile revizyon esnasında ki yağ miktarı birbirinden farklı,ayrıca şanzımanın tam otomatik ve triptonic versiyonu olduğu için buradan direk şu kadar demek yanlış olabilir, çünkü okuduğum kadarıyla oranlarda ve bakım aralıklarında farklılıklar var,406 da kullanılan al4 tam otomatik ile ilgili bir revizyon konusu açıp orada detaylıca anlatmaya çalışacağım.insanları yanlış yönlendirmemek adına böylesi daha uygun olacak gibi.
    2001 Peugeot 406 SV BVA

Acemi Üye shaho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Alıntı mimit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Malum topladığım 406 aracın şanzımanı revize edildi,şanzımandan genel olarak memnun olmakla birlikte geçenlerde bir iki şeyin olması gibi çalışmadığını fark ettim ve üzerine biraz araştırma yapıp normal çalışma şekline kavuşturdum.

1) Kick-down ; araç halk arasında roketleme dediğimiz olayı yaparken sadece bir vites küçültüyordu, yani 4 den 2 ye almıyordu,buda düşük hızlarda sollama yaparken sıkıntılı oluyordu,düşük devirde kaldığı için toparlamak zaman alıyordu,ilk öne otomatik vites ustası ile sonra kendi ustam ile konuştum,verdikleri bilgiler doğrultusunda aracı bilgisayara bağlayıp,motor ve şanzıman kısımlarını kurcalarken,şanzımanın sökülüp takılması,beyin değişimi ve valf değişimi sonrası gaz pedalı telli olmasına rağmen bir ayar yapılması gerektiğini öğrendim, bu aşamada programın ilgili yerine girip gaz pedalının kapalı,yarım ve tam açık konumlarını bilgisayarın yönlendirmesi ile tanımlıyor bu şekilde de sorunu çözmüş oluyoruz. sonrasın hemen bir kaç deme yaptım,4. vitesten 2.vitese geçerek güzel bir ivmelenme yakalıyor.aynı şekilde 3 den 1. vitese de hız ve motor durumuna göre vites düşüyor,dip gaz yapmadan yarım pedal seviyesinde ise tek vites küçülterek yola devam ediyor.

2) AL4 ün kronik sorunlu parçalarından seloneid valf; valfler öncelikle aracın üzerinden çıkan kahverengi soketli orijinal parçalar ile değil Brog varner marka siyah soketli ürünler ile değiştirilmeli,değişim sonrası 2000-2002 model aralığındaki araçlar için valf alıştırması planet programı ile yapılarak yeni takılan valflerin şanzıman ile uyumlu hale getirilmesi gerekiyor.
    Valla bu bilgiyi ister sanal ortamda ister reel ortamda araştır bulamazsın, işi düşen umarım bu paylaşıma ulaşabilir.
    2013 Peugeot 308 1.6 HDI Access

Yeni Üye
    Meslek
    Teknik öğretmen
    Model
    308
    Komple şanzıman revizyonu sonrasında 6.5 litre yağ alıyor

Yeni Üye
    Meslek
    LSU
    Model
    406
    Alıntı mimit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Merhaba,

"valfler öncelikle aracın üzerinden çıkan kahverengi soketli orijinal parçalar ile değil Brog varner marka siyah soketli ürünler ile değiştirilmeli," diye yazmışsınız.

Neden, orjinal parça ile değiştirilmesini önermiyorsunuz ?

Model
    406
    Alıntı lsuersoy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

"valfler öncelikle aracın üzerinden çıkan kahverengi soketli orijinal parçalar ile değil Brog varner marka siyah soketli ürünler ile değiştirilmeli," diye yazmışsınız.

Neden, orjinal parça ile değiştirilmesini önermiyorsunuz ?
    orijinal parçalara güncelleme geldi bu yüzden bu markayı öneriyorum.
    2001 Peugeot 406 SV BVA

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)