7 sonuçtan 1 ile 7 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    Özel Şirkette Yön.
    Model
    RCZ

Aciiil yardim!! Rcz motor arizasi

Merhaba Arkadaşlar;

Aracım 2012 Model RCZ 156 Otm. kilometre 90000 KM bir kaç gün önce sabah çalıştırdığımda sarsıntılı çalıştı ve motor arıza uyarısı verdi ardından fan açtı motor soğuk olduğu halde. Gaza yüklendiğinde gaz yemiyor. Vitese takınca stop edecek gibi oluyor. Kontağı kapatıp tekrar çalıştırınca arıza lambasını yakıyor ancak sıkıntı görünmüyor araba normal kullanılıyor gidişinde falan sıkıntı yok.

Geçen gün sanayide bir ustaya gittim cihazdan baktı ateşleme sorunu verdiğini belirtti bujilerini değiştirdi. Sonrasında yine aynısını yaptı. Sonrasında forumlarda biraz araştırdım ve bu sorunla karşılaşan arkadaşların yazdıklarını falan okudum bu kişiler aynı sorunda bujilerden başlayarak bir çok parça değiştirmiş ve denemeler yapmış sorunu giderememişler ancak yazışmalar eski olduğu için sonrasında sonuçların ne olduğu ile ilgili bilgi bulamadım.

Tekrar sanayiden servise geçtim orda bir tanıdık usta var haricen baktırdım bu araçlarda genelde olduğunu araçların motorunun kurum yaptığını ve ateşleme arızası verdiğini belirtti depoya temizleyici katkı maddesi koy aracı bi kaç gün devirli kullan biraz sıkıştır dedi. Denedim ancak sorun devam ediyor. Belki temizler kurumu atar dedi. Eğer atmaz ise kapağı açıp motoru temizleyeceğiz dedi. Bu işlem 5.000,00TL yi bulur dedi. Ustanın dediği aslında mantıklı gelmedi bana.

Sonra bir kaç usta ile görüştüm. Peugeot ustası birini buldum oda bu sıkıntı motora kadar inmekte açmamız gerek dedi. Öyle diyince bu ustada, iyiden iyiye kafam karıştı.
    Bu sorun hakkında bilgisi olan varsa yardım bekliyorum. Saygılar…

Acemi Üye muhsin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Makine Dislileri Imalatı
    Model
    508
    Aracınızdaki sıkıntı çok büyük ihtimalle yüksek basınç pompası ya da benzin pompası da deniyor galiba bu parçanın arıza yapmış olmasından kaynaklı.156 lık thp motorlarda kronik sorun çoğu bu arızayı veriyor.Belirtilerde aynı sizin araçtaki gibi tekleme,gaz yememe,soğuk motorla fan açma vs.
    2011 PEUGEOT 508 1.6 THP 156 BG ACTİVE 6 İLERİ OTOMATİK SEDEFLİ BEYAZ (80.000 km)

1993 TOYOTA COROLLA 1.6 GLİ 114 BG (387.000 km )

Acemi Üye muhsin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Makine Dislileri Imalatı
    Model
    508
    Yüksek basınç pompasının fiyatı da 700-800 tl civarıydı 1-1,5 yıl önce serviste,yanlış hatırlamıyorsam.
    2011 PEUGEOT 508 1.6 THP 156 BG ACTİVE 6 İLERİ OTOMATİK SEDEFLİ BEYAZ (80.000 km)

1993 TOYOTA COROLLA 1.6 GLİ 114 BG (387.000 km )

Yeni Üye
    Meslek
    Özel Şirkette Yön.
    Model
    RCZ
    Teşekürler Muhsin Abiciğim.

Bir kaç gündür vermedi arızayı sürekli opetten alırdım yakıtı şimdi shell den alıyorum en iyisi hangisi diye sordun nitro olan dedi arıza verdiği günden beridir bunu kullanıyorum.

Moderatör SerhatRCZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Mühendis
    Model
    RCZ
    Geçmiş olsun. Benimde aklıma yüksek basınç pompası geldi. Belirtileri çok benziyor araç rolanti de titreme yapıyorsa genelde bundandır. Eğer gelip geçici bi durumsa belki filtre tıkanmıştır onu değiştiripte çözüm bulabilirsiniz. Sürekli bi durumsa tabi ki pompa değişmeli. Bunun için motor indirmeye gerek yok.
    2013 RCZ EVO. 1.6 THP 200 HP S.BEYAZ - (Satıldı)
    2016 308 T9 1.6 E-HDİ 115 HP ALP BEYAZI - (Satıldı)
    2014 RCZ R 1.6 THP 270 HP ATEŞ KIRMIZI - (Satıldı)
    2016 308 GTİ 1.6 THP 270 HP KIRMIZI-SİYAH - (Satıldı)
    2018 3008 ALLURE ELG. 1.6 120HP - S.BEYAZ - (Satıldı)
    2018 308 GTİ 1.6 THP 270 HP MAVİ-SİYAH - (Satıldı)
    2014 RCZ R 1.6 THP 270 HP ATEŞ KIRMIZI - (GÜNCEL)

Aşk Üç Harftir : RCZ !!!

Yeni Üye
    Meslek
    Teknoloji
    Model
    508
    Merhaba,
    Benzer sorunu bende yaşamıştım. Akü bile değiştirdim, maalesef düzelmedi. Yakıt pompası değişince sorun kalmadı. Farklı oktan benzinden veya depo da az benzin kalana kadar kullanmaktan olabileceğini düşünüyorum. İnşallah sizin sorun düzelmiştir.

Yeni Üye
    Meslek
    Özel Şirkette Yön.
    Model
    RCZ
    Teşekürler Serhat Bey ve Kadir bey ilginizden dolayı şu an benzini değiştirdikten sonra düzeldi ama yine yaparsa pompayı değiştirecem kafamdan atacam sorunu inş...

Sanayi ve servisdeki ustalara kalsa motoru açacaklardı.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)