PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 301 Bagaj Amortisör Montajı Detaylı Anlatım

mstfkarsli
17-04-2016, 14:39
Selamun Aleyküm arkadaşlar merhaba, sonunda aracıma bagaj amortisörünü taktım ve güzel de oldu.

Sizin için buradan birsürü resim paylaşmaktansa video şeklinde hazırlayıp paylaşmak daha mantıklı geldi. Hem detaylı görmüş olursunuz hem de youtube kanalıma içerik olmuş oldu :)

Videoyu elimden geldiğince detaylandırmaya çalıştım umarım işinize yarar. Sorularınız olursa yazabilirsiniz.

Her işlemi ve kullanılan malzemeleri video da belirtmeye çalıştım.

1 adet 110 nm kuvvetinde, açık hali 50 cm olan amortisör kullandım. (Amortisörü öneren Tebukan'a da teşekkür ediyorum)

Görüşleriniz nedir? Nasıl olmuş?

https://www.youtube.com/watch?v=ZAhLOD_nsTY

Arkadaşların isteği üzerine Koltuk arkası vida delik ölçüsü:

http://www.mustafakarsli.com/dosyalar/301-koltuk-arkasi-olcu.jpg

NecdetPek
17-04-2016, 14:47
Ellerine sağlık. Başarılı bir işlem olmuş. Güle güle kullanın.

mstfkarsli
17-04-2016, 14:49
Ellerine sağlık. Başarılı bir işlem olmuş. Güle güle kullanın.

Teşekkür ediyorum. Sağolun

HarunHoca
17-04-2016, 16:53
Öncelikle emeginize sağlık. Sonuç itibariyle başarılı ve faydalı bir çalışma olmuş. Videodan anladığım kadarıyla tek amortisör kullanmişsınız. Gayet de güzel en yukarıya kadar hizla iterek tam açılımı sağlaması iyi olmuş . Çarpmasına engel olmak için iki cm boşluk bırakmak da iyi olmuş.
Darısı başımıza ama senin kadar el becerim olmadığını düşününce biraz zor olacağı kesin. Ancak bizim 301'ler için gerekli ve önemli bir değişiklik yaptınız tebukanla beraber. Tebrik ederim, helâl olsun.

mstfkarsli
17-04-2016, 19:04
Öncelikle emeginize sağlık. Sonuç itibariyle başarılı ve faydalı bir çalışma olmuş. Videodan anladığım kadarıyla tek amortisör kullanmişsınız. Gayet de güzel en yukarıya kadar hizla iterek tam açılımı sağlaması iyi olmuş . Çarpmasına engel olmak için iki cm boşluk bırakmak da iyi olmuş.
Darısı başımıza ama senin kadar el becerim olmadığını düşününce biraz zor olacağı kesin. Ancak bizim 301'ler için gerekli ve önemli bir değişiklik yaptınız tebukanla beraber. Tebrik ederim, helâl olsun.

Teşekkür ederim Harun Hocam evet tek amortisör kullandım. Matkap ile delikleri delmek önemli onu da çok rahat yaparsınız bence siz de deneyin. Benim kafam rahatladı bitince. :)

tebukan
17-04-2016, 19:12
Bende çok beğendim. Aynı amortisör ile yarım açmayı da ben becerdim. Sonuç itibariyle iyi oldu ama. Video linkte https://youtu.be/WcnkVImBhWw

mstfkarsli
17-04-2016, 19:15
Bende çok beğendim. Aynı amortisör ile yarım açmayı da ben becerdim. Sonuç itibariyle iyi oldu ama. Video linkte https://youtu.be/WcnkVImBhWw

Sizin spoilerden kaynaklı olabilir mi? Ağırlığı çok mu bilmem ama ağırsa belki ondan açamıyordur.

Ayrıca amortisörü ters takıp denediniz mi? İnce kısım yukarda olursa daha hızlı açıyormuş ya.

O da olmazsa ikinciyi de takarak denenmeli

tebukan
17-04-2016, 19:18
Bakayım hocam hafta içi çift deneyeceğim. Sanırım spoiler ağırlaştırıyor.

HarunHoca
17-04-2016, 19:18

Araç aynı, amortisörler aynı şartlar da aynı olduğuna göre sanırım spoyler ağırlığı nedeniyle tam olarak açılmıyor. Iki amortisörü de takarsaniz bu iş tam olur. Düşmemesi güzel ama en üst seviyeye kadar açılmaması bir sorun. Yani diyorum ki evet ama yetmez:D

HarunHoca
18-04-2016, 07:26
Teşekkür ederim Harun Hocam evet tek amortisör kullandım. Matkap ile delikleri delmek önemli onu da çok rahat yaparsınız bence siz de deneyin. Benim kafam rahatladı bitince. :)

Amortisörleri aldığınız yerin linkini verir iseniz ben de satın alayım ve girişeyim bu işe. Çünkü şimdiye kadar yaptıklarım genelde görsel şeylerdi ama bu amortisör olayı işlevsel ve gerekli. Kendim haricinde kim bagajı açsa kafasına mutlaka düşüyor. Hem acıya sızıya sebebiyet veriyor hem de bir noksan olarak gözüme batıyor. Şimdiye kadar yaptıklarımı hep çocuklarla birlikte yaptık ama bu biraz teknik bir olay. Elbette matkapla delmek etmek sorun değil ama doğru noktalardan delmek gerekiyor. Kendim yapamasam bile işten anlayan birini bulur senin ve tebukanın videolarını izletir yaptırtırım.
Bu arada bu kadar güzel açılan bagajına bir bagaj keçesi yakışır. Ve siyah renk 301'e çok yakışmış, güle güle kullanın.

mstfkarsli
18-04-2016, 07:36
Amortisörleri aldığınız yerin linkini verir iseniz ben de satın alayım ve girişeyim bu işe. Çünkü şimdiye kadar yaptıklarım genelde görsel şeylerdi ama bu amortisör olayı işlevsel ve gerekli. Kendim haricinde kim bagajı açsa kafasına mutlaka düşüyor. Hem acıya sızıya sebebiyet veriyor hem de bir noksan olarak gözüme batıyor. Şimdiye kadar yaptıklarımı hep çocuklarla birlikte yaptık ama bu biraz teknik bir olay. Elbette matkapla delmek etmek sorun değil ama doğru noktalardan delmek gerekiyor. Kendim yapamasam bile işten anlayan birini bulur senin ve tebukanın videolarını izletir yaptırtırım.
Bu arada bu kadar güzel açılan bagajına bir bagaj keçesi yakışır. Ve siyah renk 301'e çok yakışmış, güle güle kullanın.

Allah razı olsun Harun hocam sağolun. Keçe ben de düşünüyorum ama şimdilik beklemedeyim. Artık hayırlısı ne zaman yaparız bilmiyorum.

Amortisörü buradan aldım. http://www.amortisorcenter.com/jetta-bagaj-amortisoru-2010-sonrasi-pmu1228

Sipariş verirken 301 için aldığınızı belirtin bağlantı vidalarını da göndermelerini isteyin.

sdstc
18-04-2016, 08:29
Bakayım hocam hafta içi çift deneyeceğim. Sanırım spoiler ağırlaştırıyor.

bende de spoiler var şu an bagaj kapağı açılmıyor. çift 110luk mu takmamız gerek?

HarunHoca
18-04-2016, 08:36
Allah razı olsun Harun hocam sağolun. Keçe ben de düşünüyorum ama şimdilik beklemedeyim. Artık hayırlısı ne zaman yaparız bilmiyorum.

Amortisörü buradan aldım. http://www.amortisorcenter.com/jetta-bagaj-amortisoru-2010-sonrasi-pmu1228

Sipariş verirken 301 için aldığınızı belirtin bağlantı vidalarını da göndermelerini isteyin.

Tamam sn. meslektaşım, sipariş verildi. Herhalde hafta içi bir gün elimde olur. Hafta sonu da nasip olursa montaj işine geçerim. Cesaret edebilirsem, aklıma yatarsa kendim yapmaya çalışırım. Bu durumda online desteğe ihtiyacım olabilir.:D

tebukan
18-04-2016, 09:43
Her zaman yanınızdayız hocam. Hep birlikte daha güçlüyüz

tebukan
18-04-2016, 09:44
bende de spoiler var şu an bagaj kapağı açılmıyor. çift 110luk mu takmamız gerek?
Tek amortisör ile yarım açılıyor. Ama istediğimiz noktada sabitliyebiliyoruz. Çift amortisör daha denemedim. Sanırım ikisi beraber tam açar.

mstfkarsli
18-04-2016, 10:07
Tamam sn. meslektaşım, sipariş verildi. Herhalde hafta içi bir gün elimde olur. Hafta sonu da nasip olursa montaj işine geçerim. Cesaret edebilirsem, aklıma yatarsa kendim yapmaya çalışırım. Bu durumda online desteğe ihtiyacım olabilir.:D

Hayırlı olsun hocam her zaman elimizden geldiği ölçüde yardıma hazırız inşaallah.

mstfkarsli
18-04-2016, 10:09
Her zaman yanınızdayız hocam. Hep birlikte daha güçlüyüz

:havali :havali

NecdetPek
18-04-2016, 10:49
Selamlar, İyi haftalar.

Bana kalırsa Tebukan'ın çalışması da oldukça başarılı. Sona kadar açılmaması sorun değil, açıldığı noktada sabit durması güzel.

Belli noktalardan aşağıya düşmesi ve yaralanma riskini tamamen ortadan kaldırmış. O halde de kalabilir.

Bende kısmet olursa en yakın zamanda bu işi halletmek isterim. Benim bagaj kapağında keçe var sanırım onun da ağırlığı tek amortisörü yetersiz kılabilir. Ama zaten çift olmasını önemsiyorum. Tek koldan kuvvet vermek uzun vadede kapakta kasma yapar diye düşünüyorum. Ayrıca unutmayın bagaj kapalıyken de aslında amortisör kuvvet vermeye devam ediyor. Sürekli sağ taraftan bir basınç altında kalacak kapak.

Çift amortisör alıp, ilk fırsatta işe koyulmam gerek. Sanırım en uygun zaman gelecek hafta içinde bir gün olacak. Tek zoruma giden vidayı uzattıracak kaynakçı bulmak. Geri kalan işleri yaparım.

NecdetPek
18-04-2016, 10:54
Bu arada tam şu anda National Geographic kanalında Mega Fabrikalarda Mini'nin imalatı anlatılıyor. Araba konusunda oldukça yararlı bir belgesel. Fırsatı olan kaçırmasın. 11:55

HarunHoca
18-04-2016, 10:56
Selamlar, İyi haftalar.

Bana kalırsa Tebukan'ın çalışması da oldukça başarılı. Sona kadar açılmaması sorun değil, açıldığı noktada sabit durması güzel.

Belli noktalardan aşağıya düşmesi ve yaralanma riskini tamamen ortadan kaldırmış. O halde de kalabilir.

Bende kısmet olursa en yakın zamanda bu işi halletmek isterim. Benim bagaj kapağında keçe var sanırım onun da ağırlığı tek amortisörü yetersiz kılabilir. Ama zaten çift olmasını önemsiyorum. Tek koldan kuvvet vermek uzun vadede kapakta kasma yapar diye düşünüyorum. Ayrıca unutmayın bagaj kapalıyken de aslında amortisör kuvvet vermeye devam ediyor. Sürekli sağ taraftan bir basınç altında kalacak kapak.

Çift amortisör alıp, ilk fırsatta işe koyulmam gerek. Sanırım en uygun zaman gelecek hafta içinde bir gün olacak. Tek zoruma giden vidayı uzattıracak kaynakçı bulmak. Geri kalan işleri yaparım.

Necdet bey dediğiniz gibi tebukanın çalışması da elbette başarılı. Düşmemesi, bıraktığınız yerde kalması iş görecektir. Ancak neticede amortisör bir zamandan sonra aynı şiddeti uygulayamayıp yavaş yavaş bırakma olasılığı var gibi geliyor bana. Neticede yer çekimine yenik düşebilir. Ancak amortisör kapağı en üste kadar iterse, zaten orada durabildiğinden sorun oluşturmayacaktır. Bir de bagajı her zaman düz zeminde açmıyoruz. Yokuşta iken açıldığında üzerine binen yük artacağından kapağı aşağı doğru bırakabilir. Bunları göz önüne aldığımızda ben de en üst noktaya kadar açılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bende spoiler de yok kapak altı keçe de dolayısıyla tek amörtisör işimi görecektir. Ama çok haklısınız, o vidayı uzatmak ve doğru noktalardan delikleri açarak onları sabitleyip mekanızmayı çalışır hale getirmek bir sorun olacak.
Ah pejo firması ah, basit bir amörtisörü yapmayıp bizi nelerle uğraştırıyorlar. Ama kapağın düşmesinden çok muzdaribim.

HarunHoca
18-04-2016, 10:58
Bu arada tam şu anda National Geographic kanalında Mega Fabrikalarda Mini'nin imalatı anlatılıyor. Araba konusunda oldukça yararlı bir belgesel. Fırsatı olan kaçırmasın. 11:55
Evet açtım gördüm izliyorum göz ucuyla da olsa. Günde 850 oto mu? Aman Allah'ım.

tebukan
18-04-2016, 10:59
Bugün nasipse diğer amortisör montajı için sanayide biraz işlem yapacağım. Bakalım nasıl olacak.

mstfkarsli
18-04-2016, 11:03
Selamlar, İyi haftalar.

Necdet Bey bagaj kapağı keçesini nerden aldınız? İnternette elysee için var 160 tl yazıyor.

NecdetPek
18-04-2016, 11:04
Necdet Bey bagaj kapağı keçesini nerden aldınız? İnternette elysee için var 160 tl yazıyor.

Benim keçe zaten c-elysee için olan. Bir kaç ufak açıklığı saymazsanız, ben memnunum. :)

mstfkarsli
18-04-2016, 11:04
Bugün nasipse diğer amortisör montajı için sanayide biraz işlem yapacağım. Bakalım nasıl olacak.

Kolay gelsin. Güzel olur inşaallah.

mstfkarsli
18-04-2016, 11:05
Benim keçe zaten c-elysee için olan. Bir kaç ufak açıklığı saymazsanız, ben memnunum. :)

açıklık dediğinize göre tam uyumlu değil sanırım.

NecdetPek
18-04-2016, 11:12
açıklık dediğinize göre tam uyumlu değil sanırım.

Evet tam uyumlu değil. Ama çıplak olması beni çok rahatsız ediyor. Özellikle bagaj içindeki o siyah plastik bölümlerle arasında boşluk var biraz. Forumlarda konu olmasa farkında bile değildim.:)

http://i53.photobucket.com/albums/g59/NecdetPek/20160325_101019_zps7xgxo34k.jpg (http://s53.photobucket.com/user/NecdetPek/media/20160325_101019_zps7xgxo34k.jpg.html)

mstfkarsli
18-04-2016, 11:14
Evet tam uyumlu değil. Ama çıplak olması beni çok rahatsız ediyor. Özellikle bagaj içindeki o siyah plastik bölümlerle arasında boşluk var biraz. Forumlarda konu olmasa farkında bile değildim.:)

Yine de güzel duruyor. Göze batan bir tarafı yok.

NecdetPek
18-04-2016, 11:15
Evet açtım gördüm izliyorum göz ucuyla da olsa. Günde 850 oto mu? Aman Allah'ım.

Bu arada bizim kedilerin imalat yolculuğu güzel çekilmiş. Hatta bir ara sizin yakışıklının çocukluğunu da gördüm sanki..:)

https://www.youtube.com/watch?v=WsPAdpVgYBM

mstfkarsli
18-04-2016, 11:18
Bu arada bizim kedilerin imalat yolculuğu güzel çekilmiş. Hatta bir ara sizin yakışıklının çocukluğunu da gördüm sanki..:)

https://www.youtube.com/watch?v=WsPAdpVgYBM

:) :havali

tebukan
18-04-2016, 16:04
Bugün malumunuz üzerine çift amortisör kullanarak bagajı yaptık. Sona doğru yavaşlıyor dikkat ederseniz. Tam açılıyor fakat istediğimiz konumda kalmıyor. Bu arada bende yanlışlıkla doğru sefer yaparak bagajın tam açılmasına bir parmak kala durmasını sağlamışım video https://youtu.be/kja2XpupvCE

NecdetPek
18-04-2016, 16:28
Bugün malumunuz üzerine çift amortisör kullanarak bagajı yaptık. Sona doğru yavaşlıyor dikkat ederseniz. Tam açılıyor fakat istediğimiz konumda kalmıyor. Bu arada bende yanlışlıkla doğru sefer yaparak bagajın tam açılmasına bir parmak kala durmasını sağlamışım video https://youtu.be/kja2XpupvCE

Elinize sağlık. Güzel olmuş. :)

tebukan
18-04-2016, 16:37
Elinize sağlık. Güzel olmuş. :)
Teşekkür ederim hocam. Artık bagaj kapağının 3 alternatifi var. Eski hali, yarım hali, tam açık hali :D :D ;) ;)

NecdetPek
18-04-2016, 16:48
Teşekkür ederim hocam. Artık bagaj kapağının 3 alternatifi var. Eski hali, yarım hali, tam açık hali :D :D ;) ;)

Yarım hali de benim için yeterliydi. Önemli olan açıldığı yerde durması, düşmemesi. Yoksa her zaman en tepeye kadar açmak gerekmiyor.

Güle güle kullanın. :)

sdstc
18-04-2016, 17:02
Tek amortisör ile yarım açılıyor. Ama istediğimiz noktada sabitliyebiliyoruz. Çift amortisör daha denemedim. Sanırım ikisi beraber tam açar.

fazla gelebilir bence 220n. ben çinden bir yay aldım bekliyorum 6$ bu bagajın altındaki siyah demiri çekiyor demir de yukarıya itiyor sanırım öyle anladım resimden. ters mantıkla çalışıyor yani

mstfkarsli
18-04-2016, 17:13

Elinize sağlık güzel olmuş haydi gözünüz aydın. :)

sdstc
18-04-2016, 17:16
Elinize sağlık güzel olmuş haydi gözünüz aydın. :)

hangi amortisör kullanıldı ?

mstfkarsli
18-04-2016, 17:18
hangi amortisör kullanıldı ?

2010 sonrası jetta amortisörü http://www.amortisorcenter.com/jetta-bagaj-amortisoru-2010-sonrasi-pmu1228

tebukan
18-04-2016, 17:27
fazla gelebilir bence 220n. ben çinden bir yay aldım bekliyorum 6$ bu bagajın altındaki siyah demiri çekiyor demir de yukarıya itiyor sanırım öyle anladım resimden. ters mantıkla çalışıyor yani
Çok güvenli görünmüyor.

HarunHoca
18-04-2016, 17:28
Tebukan, şimdi bence tam olmuş; güzel olmuş. En sona geldiğinde yavaşlaması da çok isabetli olmuş. Tebrikler... aracın ciddi bir iyileşme yaşadı. Darısı benim ve benim gibi düşmesinden rahatsız olanlara.
Ben de sizin aldığınız yerden ve aynıaynı üründen siparişi verdim bugün. Kargoya vermişler :D Tek amortisör nasıl olacak, becerecek miyiz bakalım.

tebukan
18-04-2016, 17:32
Tebukan, şimdi bence tam olmuş; güzel olmuş. En sona geldiğinde yavaşlaması da çok isabetli olmuş. Tebrikler... aracın ciddi bir iyileşme yaşadı. Darısı benim ve benim gibi düşmesinden rahatsız olanlara.
Ben de sizin aldığınız yerden ve aynıaynı üründen siparişi verdim bugün. Kargoya vermişler :D Tek amortisör nasıl olacak, becerecek miyiz bakalım.
Sağolun hocam. Hafta içi ses sisteminde iyileştirme olacak. Sonra artık bir süre yeter. Aldığınız yere selam söyleseydiniz, kanka olduk adamlarla iyice.

HarunHoca
18-04-2016, 19:30
Sağolun hocam. Hafta içi ses sisteminde iyileştirme olacak. Sonra artık bir süre yeter. Aldığınız yere selam söyleseydiniz, kanka olduk adamlarla iyice.

Valla görüşmedim, sadece not bölümüne 301'de kullanacağımı ve vidalari koymalarını rica ettim. Parayı ödedim, bekliyorum.

mstfkarsli
18-04-2016, 19:38
Valla görüşmedim, sadece not bölümüne 301'de kullanacağımı ve vidalari koymalarını rica ettim. Parayı ödedim, bekliyorum.

Ben de nota yazmıştım gerçi telefonla da görüşmüştüm. Adamlar nota da yazmamı istemişlerdi. Bana ertesi gün gelmişti.

HarunHoca
18-04-2016, 19:51
Ben de nota yazmıştım gerçi telefonla da görüşmüştüm. Adamlar nota da yazmamı istemişlerdi. Bana ertesi gün gelmişti.

Valla videonda o kadar net ve anlaşılır açıklama yapmışsınız ki benim de cesaretim geldi. Gelse de hemen başlasam diyorum. Isaretledigin yerin arası ölçtüm dediğin gibi 15 cm. 9 cm sağdan 6 cm soldan boşluk verip ortaya mihladim mı tamam sanki. Karşı tarafı da dirseğin oradan delip amortisörü takacağım. Arasını da ölçtüm tam 50 cm. Yok yok olur bu iş. Tabi bir de vidayi uzatma işi var. Burada da sanayi yok. Vidayi kesip kaynak mi yaptırdınız.

mstfkarsli
18-04-2016, 19:56
Valla videonda o kadar net ve anlaşılır açıklama yapmışsınız ki benim de cesaretim geldi. Gelse de hemen başlasam diyorum. Isaretledigin yerin arası ölçtüm dediğin gibi 15 cm. 9 cm sağdan 6 cm soldan boşluk verip ortaya mihladim mı tamam sanki. Karşı tarafı da dirseğin oradan delip amortisörü takacağım. Arasını da ölçtüm tam 50 cm. Yok yok olur bu iş. Tabi bir de vidayi uzatma işi var. Burada da sanayi yok. Vidayi kesip kaynak mi yaptırdınız.

Allah'ın izniyle yaparsınız hocam. Benim tek vidayı uzatmak kalmıştı onu yaptırmaya gidemedim sanayiye. Sanayide çalışan bir arkadaşa vermiştim o yaptırdı kestirip kaynak yaptırmış nerde yaptırdı kaça yaptırdı bilmiyorum (söylemiyor çünkü). :)

HarunHoca
18-04-2016, 20:19
Allah'ın izniyle yaparsınız hocam. Benim tek vidayı uzatmak kalmıştı onu yaptırmaya gidemedim sanayiye. Sanayide çalışan bir arkadaşa vermiştim o yaptırdı kestirip kaynak yaptırmış nerde yaptırdı kaça yaptırdı bilmiyorum (söylemiyor çünkü). :)

Yarın gelirse malzeme okula, bir yolunu bulur yollar yaptırırım vidayi. Kaç cm olması gerekiyor ki?
Sorması ayıptır bu saat nerenin saati? Iki saat öncesini gösterdiğine göre avrupa saati:)

mstfkarsli
18-04-2016, 20:47
Yarın gelirse malzeme okula, bir yolunu bulur yollar yaptırırım vidayi. Kaç cm olması gerekiyor ki?
Sorması ayıptır bu saat nerenin saati? Iki saat öncesini gösterdiğine göre avrupa saati:)

bagaj kapağının kolu 2,5 cm olması lazım, 0,5 cm de somun olsa 3 cm yeter. Ben garanti olsun diye 3,5 cm istemiştim.

NecdetPek
18-04-2016, 20:55
bagaj kapağının kolu 2,5 cm olması lazım, 0,5 cm de somun olsa 3 cm yeter. Ben garanti olsun diye 3,5 cm istemiştim.

Ayrıntılı bilgi ve video için teşekkürler Mustafa kardeş. :iyi

tebukan
18-04-2016, 21:00
Zaten vida uzatma işi kolay. Sadece doğru noktalar delinip montajlanmalı. Ben yarın fotoğraf çekip gönderirim

mstfkarsli
18-04-2016, 21:19
Ayrıntılı bilgi ve video için teşekkürler Mustafa kardeş. :iyi

Rica ederim.

Ömer Gedik
18-04-2016, 22:03
Çok güzel videolar ve anlatım :iyi Teşekkürler 301 kullanıcıları için çok faydalı

HarunHoca
19-04-2016, 06:52
Çok güzel videolar ve anlatım :iyi Teşekkürler 301 kullanıcıları için çok faydalı
Ben de malzemelerin siparişini verdim bekliyorum. Bugün yarın gelir herhalde. Vidayı uzatıp, doğru yerden de delikleri delebilirsem bu iş olacak sanki. Çok ciddi anlamda bagaj kapağının düşmesinden sıkıntı yaşıyorum. Bagaj öyle ayda yılda açılan bir yer değil ki. Hadi sadece ben açsam neyse. Çoluk çocuk, anne baba, kardeş bacı, avm görevlisi vesaire bir çok kişi açıyor. Her seferinde ya aman dikkat edin kafanızı vurmayın demek zorunda kalıyorum ya da kafalarını vuruyorlar. Eğer videodaki gibi mustafa ve tebukanın yaptıkları gibi bir amortisör iki vida ile olacak bir şey ise şimdiye kadar yapmadığıma üzülürüm.

sdstc
19-04-2016, 07:48
peuegot fransa su forumu takip etse cok sey ogrenecek

Sent from my GT-I9515 using Tapatalk

tebukan
19-04-2016, 08:35
Vallahi iki vida hocam.

mstfkarsli
19-04-2016, 08:38

rica ederim.

sdstc
19-04-2016, 10:07
zamanında (eskişehir) otomobil fabrikamız kapanmasaydı eminim alman otomobillerine eş değer üretim olurdu.

tebukan
19-04-2016, 10:10
Önemli değil. Forum peugeot böyle bir ortam sunduğu için biz teşekkür ederiz.

HarunHoca
19-04-2016, 15:46
Amortisör ve vidalar geldi, vidanın kalın olanı uzatıldı, rondeleler bile hazır. Matkap, pense da var. Geriye helva yapmak kalıyor:o

NecdetPek
19-04-2016, 15:54
Amortisör ve vidalar geldi, vidanın kalın olanı uzatıldı, rondeleler bile hazır. Matkap, pense da var. Geriye helva yapmak kalıyor:o

Helva yapmakta bir iş. Bütün malzemeler olsa da..:)

Bu arada düşününce bence kolu deldikten sonra, amortisörü takıp, kapağı açarak koltuk tarafını işaretleyin. Ölçüye göre delerken ufak tefek kayma olabilir. Kasma yapmasın ya da birden fazla delmek zorunda kalmayın.

tebukan
19-04-2016, 16:13
Mustafa bey ve benim deldiğimiz yerler fotoğrafta görünüyor. Hayırlı olsun. Mustafa beyin bana gönderdiği, referans aldığım fotoğrafı paylaşıyorum. Mustafa hocam hakkını helal et. http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160419/b77b0af2524de94efddc9ed2a16d90ac.jpg

NecdetPek
19-04-2016, 16:21
Mustafa bey ve benim deldiğimiz yerler fotoğrafta görünüyor. Hayırlı olsun. Mustafa beyin bana gönderdiği, referans aldığım fotoğrafı paylaşıyorum. Mustafa hocam hakkını helal et.

Bu resim kapak kapalıyken sanırım. Amortisör tam düz duruyor. Dolayısıyla koltuk tarafındaki deliğin yeri konusunda bir referansımız daha oldu.

Teşekkürler.

tebukan
19-04-2016, 16:21
Zaten daha üst noktalardan olmuyor.

NecdetPek
19-04-2016, 16:29
Zaten daha üst noktalardan olmuyor.

Harun Hoca helvaya başladı sanırım.:)

mstfkarsli
19-04-2016, 17:41

Allah kolaylık versin hocam haydi bismillah. Gazanız mübarek olsun... :)

mstfkarsli
19-04-2016, 17:42
Mustafa bey ve benim deldiğimiz yerler fotoğrafta görünüyor. Hayırlı olsun. Mustafa beyin bana gönderdiği, referans aldığım fotoğrafı paylaşıyorum. Mustafa hocam hakkını helal et. http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160419/b77b0af2524de94efddc9ed2a16d90ac.jpg

Ne demek helal olsun yeterki faydamız olsun.

mstfkarsli
19-04-2016, 17:44
Bu resim kapak kapalıyken sanırım. Amortisör tam düz duruyor. Dolayısıyla koltuk tarafındaki deliğin yeri konusunda bir referansımız daha oldu.

Teşekkürler.

Kapak kapalı değil. Tam açıkta değil sanırım. Kapağı biraz indirip çekmiş olmam gerekiyor.

mstfkarsli
19-04-2016, 19:31
Arkadaşlar koltuk arkası ölçüleri için resim attım ilk mesajı güncelledim.

HarunHoca
20-04-2016, 07:19
Arkadaşlar koltuk arkası ölçüleri için resim attım ilk mesajı güncelledim.
Eyvallah mustafa kardeşim, sağ olasın, senin ve tebukanın katkı, destek ve yönlendirmeleri çok işime yaradı...yaptık oldu.

mstfkarsli
20-04-2016, 09:56
Eyvallah mustafa kardeşim, sağ olasın, senin ve tebukanın katkı, destek ve yönlendirmeleri çok işime yaradı...yaptık oldu.

Siz de sağolun hayırlı olsun güle güle kullanalım :)

tebukan
20-04-2016, 12:47
Tekrar hayırlı olsun. Güle güle kullanın inşallah

mstfkarsli
20-04-2016, 18:15
Necdet Bey geldi mi amortisörler? Sıra sizde.

HarunHoca
20-04-2016, 18:36

Bugün programım çok yoğun, hep dışarıda olacağım umarım gelmez diyordu.

skarabulut
21-04-2016, 03:27
Mükemmel uygulama bende kendi C-Elysee aracıma yapmıştım. Çok büyük rahatlık👍

Sent from my iPhone using Tapatalk

HarunHoca
21-04-2016, 06:55
İş çıkışı amortisörün yönünü değiştireceğim. Mstfkarslı haklı olabilir. Son noktaya geldiğinde bariz bir silkeleme yapıyor. Yavaşlayıp yumuşak bir şekilde açılmıyor. Önünü arkaya almak bir anlam ifade edecek ve sorunu düzeltecek mi bilmiyorum. Değiştirdikten sonra buradan paylaşacağım. Bu arada necdet bey nedir durum, helva yapmaya ne zaman başlıyorsunuz? Amortisörler geldi mi? Vidalar uzatıldı mı? Alet edevat tamam mı? Yoksa hafta sonuna mı bırakacaksınız? Ben de hafta sonu rahat rahat yaparım diyordum ama malzemeler hazır olunca sabredememiştim.

NecdetPek
21-04-2016, 07:34

Dün gelmiş, vida boyunu uzattırabilirsem montaj bugün. :)

HarunHoca
21-04-2016, 07:40
Haydi hayırlısı, umarım her şey denk gider, doğru yerlerden, doğru açılarla montajı yaparsınız. Çünkü küçük bir fark ile ya amortisörün boyu yetmiyor tam açmıyor ya da uzun geliyor, piston içine girmiyor ve bagaj kapanmıyor. İkisinin arası olması gerekiyor tam olarak. Ama anladığım kadarıyla siz benden daha farkında ve bilincindeisiniz işin. Sonuç ve değerlendirmelerinizi görseller eşliğinde bekliyoruz.

mstfkarsli
21-04-2016, 07:45
İş çıkışı amortisörün yönünü değiştireceğim. Mstfkarslı haklı olabilir. Son noktaya geldiğinde bariz bir silkeleme yapıyor. Yavaşlayıp yumuşak bir şekilde açılmıyor. Önünü arkaya almak bir anlam ifade edecek ve sorunu düzeltecek mi bilmiyorum. Değiştirdikten sonra buradan paylaşacağım. Bu arada necdet bey nedir durum, helva yapmaya ne zaman başlıyorsunuz? Amortisörler geldi mi? Vidalar uzatıldı mı? Alet edevat tamam mı? Yoksa hafta sonuna mı bırakacaksınız? Ben de hafta sonu rahat rahat yaparım diyordum ama malzemeler hazır olunca sabredememiştim.

Haydi hayırlısı hocam inşaallah çözülür.

mstfkarsli
21-04-2016, 07:46

Allah kolaylık versin. Bekliyoruz sonucu :)

NecdetPek
21-04-2016, 07:50
Allah kolaylık versin. Bekliyoruz sonucu :)

Teşekkürler. İşi sizler yaptınız, denemeleri tamamladınız. Montajı gerçekleştirdiniz. Bizlere kolay tarafı kaldı.

Artık ne olacağı belli olan bir işi yapmak, araştırma sürecine oranla çok daha basit.

Bütün çalışmalarınız için teşekkürler. Bütün 301'ciler için güzel örnek oluşturdunuz. Detaylı bilgi verdiniz. Videolarla açıkladınız. :)
Güzel günlerde, keyifle kullanın.

HarunHoca
21-04-2016, 08:24
Teşekkürler. İşi sizler yaptınız, denemeleri tamamladınız. Montajı gerçekleştirdiniz. Bizlere kolay tarafı kaldı.

Artık ne olacağı belli olan bir işi yapmak, araştırma sürecine oranla çok daha basit.

Bütün çalışmalarınız için teşekkürler. Bütün 301'ciler için güzel örnek oluşturdunuz. Detaylı bilgi verdiniz. Videolarla açıkladınız. :)
Umarım düşündüğünüz kadar kolay olur, çünkü ben doğru noktaları buluncaya kadar zorlanmıştım. Bir de hala tam olarak iş sonuçlanmadı, silkeleme sorunu var. Kolay gelsin.

mstfkarsli
21-04-2016, 10:09

Sağolun ben de teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

NecdetPek
21-04-2016, 13:13
Benim de artık bagaj amortisörüm var. :):)

Çift amortisör aldım ama tekini takınca aldığım tepki çok hoşuma gittiği için ikincisini şimdilik takmamaya karar verdim. Videoyu izleyin bakalım, sizler de beğenecek misiniz?.

Bu fikri veren, bugüne kadar kafa patlatan, araştırmalar yapıp uygun malzemeleri tespit eden, satın alacağımız yere kadar bilgi veren, yaptıklarını, ölçülerini, deneyimlerini paylaşarak bizleri bilgilendiren bütün arkadaşlara candan teşekkürler.

https://youtu.be/nTt95zu1dns

mstfkarsli
21-04-2016, 17:25

Çift amortisör aldım ama tekini takınca aldığım tepki çok hoşuma gittiği için ikincisini şimdilik takmamaya karar verdim. Videoyu izleyin bakalım, sizler de beğenecek misiniz?.

Bu fikri veren, bugüne kadar kafa patlatan, araştırmalar yapıp uygun malzemeleri tespit eden, satın alacağımız yere kadar bilgi veren, yaptıklarını, ölçülerini, deneyimlerini paylaşarak bizleri bilgilendiren bütün arkadaşlara candan teşekkürler.

Çok güzel olmuş hayırlı olsun güle güle kullanın.

tebukan
21-04-2016, 17:47

Güle güle kullanın Necdet bey. Önemli değil 😉😁

HarunHoca
21-04-2016, 18:24
Amörtisörün yönünü değiştirdim. Son durum böyle oldu. Takır takır vuran bagaj, birden bire ahenkle süzülmeye başladı. Mstfkarslı ve tebukan sağ olsunlar. Biliyorlar bu işi:)

https://www.youtube.com/watch?v=Do_rm2Sd_sQ

Bu da diğer açıdan

https://www.youtube.com/watch?v=eCtqhEyJDHU

Daha ayrıntılı ve uzun video güzelleşen füme konusunda yer almaktadır.

tebukan
21-04-2016, 18:59
Güle güle kullanın inşallah hocam

mstfkarsli
21-04-2016, 23:04
Siz de sağolun hayırlı olsun hocam güle güle kullanın.

sdstc
22-04-2016, 10:56
orjinal kadar iyi olmuş :)

HarunHoca
22-04-2016, 11:20
orjinal kadar iyi olmuş :)
Dediğiniz gibi çok da güzel oldu, orijinal olsa bu kadar olurdu. İşin traji komik olanı nedir biliyor musunuz? Bu işin toplam maliyetinin 30-40 TL olması. PSA nın kaçtığı miktar bu kadar komik. Geriye söylenecek bir şey var mı? Onlara maliyeti olsun 10 euro. Bunu kar sayıyorlar. Binlerce onbinlerce araç ile 10'u çarpıyorlar vay be beş yüz milyon euro yapıyor diyorlar herhalde :(

NecdetPek
23-04-2016, 12:29
Chevrolet Aveo nun bagaj kapağı için ilginç bir video gördüm. Paylaşmak istedim, belki denemek isteyen arkadaşlar olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=cDxXOSvBIqE

HarunHoca
23-04-2016, 19:10
Bizimkinin yanında esamesi okunmaz Necdet bey. Bizimkiler son derece orjinal ve düzgün oldu. Nasrettin hocanın türbesi gibi olmuş sanki biraz. 😆

SM-G530F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NecdetPek
23-04-2016, 19:19
Bizimkinin yanında esamesi okunmaz Necdet bey. Bizimkiler son derece orjinal ve düzgün oldu. Nasrettin hocanın türbesi gibi olmuş sanki biraz. 😆

:) Çok basit bir çözüm olması dikkatimi çekti. Hani kapak düşmesini engelliyorsa, amortisör taktırmakla uğraşmak istemeyen arkadaşların kafa sağlıklarını düşünerek paylaştım..:)

HarunHoca
23-04-2016, 19:26
:) Çok basit bir çözüm olması dikkatimi çekti. Hani kapak düşmesini engelliyorsa, amortisör taktırmakla uğraşmak istemeyen arkadaşların kafa sağlıklarını düşünerek paylaştım..:)
O bakımdan doğru. Pratik de olsa uzun vadede ihtiyaca cevap verir mi bilemiyorum. Sizde bir gelişme var mı? Tavan izolasyon işini düşünüyordunuz sanki. Bir niyet var mı? Tebukanin da sesi çıkmıyor. Ya nöbette görevde, ya da arka okuma lambası işine kaptırdı kendini. Ben sadece plakaliklari söküp gövdeye çift taraflı bant ve silikonla yapıştırdım. Düşerse tebukana müracaat edeceğim :D

NecdetPek
23-04-2016, 19:35
O bakımdan doğru. Pratik de olsa uzun vadede ihtiyaca cevap verir mi bilemiyorum. Sizde bir gelişme var mı? Tavan izolasyon işini düşünüyordunuz sanki. Bir niyet var mı? Tebukanin da sesi çıkmıyor. Ya nöbette görevde, ya da arka okuma lambası işine kaptırdı kendini. Ben sadece plakaliklari söküp gövdeye çift taraflı bant ve silikonla yapıştırdım. Düşerse tebukana müracaat edeceğim :D

Yok bir gelişme. Tavan izolasyonunu arka tarafa lamba takılacaksa, bu sırada eğer tavan döşemesi sökülecekse yapmak gerekli diye düşünmüştüm.

Lamba bahane, tavan yalıtımı şahane olur diye .:)

Onun dışında 2 gündür doğru dürüst ilgilenemedim kediyle. Öyle tozlu tozlu duruyor garibim. Yarın duş alır artık.

Temek önceliğim 16" jant
Ama lastikler yeni diyebeklemek istiyorum. Sonra multimedya olabilir. Bunlar cüzdanı hafifletecek işlerden.

Ayrıca bulabilirsem siyah kapı çıtaları, kapı eşikleri (siyahlı-metalli) bir de siyah shark anten. Bunlar keyfe keder ve görece ekonomik işler.

Hayırlısı bakalım. Zaman ne gösterecek.

tebukan
23-04-2016, 21:06
Nöbette 😉

sdstc
09-05-2016, 08:14
arkadaşlar bende spoiler mevcut 2 adet önerir misiniz?
şu an spoiler ile hiç havalanmıyor

bir de tek bir noktadan kuvvet uygulamak az da olsa bagajın yapısını etkilemez mi

NecdetPek
09-05-2016, 10:02

bir de tek bir noktadan kuvvet uygulamak az da olsa bagajın yapısını etkilemez mi

Spoiler varsa çift amortisör daha mantıklı. Sanırım Tebukan arkadaşımız da spoiler nedeniyle çift amortisör takmıştı.

Ben de tek amortisör var, ilk başta ben de tek taraftan sürekli kuvvet altında kalması sıkıntı olur diye düşünmüştüm. Ama şimdilik bir sorun yok. Şıkır şıkır çalışıyor.

tebukan
09-05-2016, 12:50

Bende de spoiler var. Çift amortisör ile daha başarılı oldu. Tavsiye ederim. Yalnız amortisörlerin kalın tarafı kapak kısmına gelecek şekilde monte edeceksiniz.

sefapolat
06-06-2016, 13:29
Bende siparisimi verdim bugün. İnsallah altindan kalkabilirim

converse10
06-06-2016, 14:41
Bende siparisimi verdim bugün. İnsallah altindan kalkabilirim

Hayırlı olsun bekliyoruz paylaşımlarınızı

tebukan
06-06-2016, 15:18

Siz yaptınız mı?

sefapolat
07-06-2016, 10:59
Bugun siparis ettigim urun geldi, lakin dogrumu anliyamadim ozellikle 301 e takicam vidalari baglantilari ile gonderin dedim sitede belirtilen linkten aldim acaaba dogrumu parcalar bi kontrol edebilirmisiniz http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160607/b63f33023cf429f66b6ef8a7db8396b6.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160607/6b2062bc5f4990d2b7402f3b8d1f2c1d.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160607/d11f0e0f080e01a54d9f09649cb881e2.jpg

MaCReM
07-06-2016, 11:04
Bugun siparis ettigim urun geldi, lakin dogrumu anliyamadim ozellikle 301 e takicam vidalari baglantilari ile gonderin dedim sitede belirtilen linkten aldim acaaba dogrumu parcalar bi kontrol edebilirmisiniz http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160607/b63f33023cf429f66b6ef8a7db8396b6.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160607/6b2062bc5f4990d2b7402f3b8d1f2c1d.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160607/d11f0e0f080e01a54d9f09649cb881e2.jpg

Hocam nereden sipariş verdiniz acaba linki göremedim de

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sefapolat
07-06-2016, 11:08
Konunun ilk sayfalarında mevcut hocam. İnsallah ustesindne gelebilirim yanlis birseyler yapmam

HarunHoca
07-06-2016, 11:29
Konunun ilk sayfalarında mevcut hocam. İnsallah ustesindne gelebilirim yanlis birseyler yapmam

Yapabilirsiniz elbette ama doğru hamleler yapmanız gerekli. Hamle derken, delikleri deleceğiniz noktalar önemli, aksi halde ya kapak kapanmıyor ya da yarıya kadar açılıyor. Bir de ince taraf koltuk tarafında kalın taraf da bagaj kolu tarafında olmasına dikkat edin.

sefapolat
07-06-2016, 18:46
Nasipse cumartesi günü gerceklestirecegim.

converse10
07-06-2016, 19:58
Hadi hayırlı olsun

jordan
09-06-2016, 11:21
MaCReM (http://www.forumpeugeot.com/member.php?4179-MaCReM) nickli arkadaşa gelen urun benimde elime ulaştı...sitedeki resimler ışığında bugun yaptırmaya çalışacağım...beklediğim sonucun cıkması sonucu videoyu mutlaka paylaşacagım...aranıza yeni katıldım 3 aydır 2014 model 301 im var orta paket...aracın orta paket olmasından dolayı özelikle teyp ve ses sistemi hakkında baya bir eksikleri var...forumda dikkat ettim ama okadar değişim yapılmasına rağmen multimedia işine daha kayda deger sayıda kimse girmemiş ona sasırdım.araca çelik jantlardan daha fazla deger katacagına inanıyorum...tavsiyeleriniz olursa sevinirim bu kounda...Herkese selamlar daha çok iletişime geçeceğiz allah kısmet ederse...

sefapolat
09-06-2016, 11:23
Tebukan isimli kullanicinin multimedia adina bence Turkiyede gorulucek en kayda deger degisiklikleri yaptigini gorurusunuz. Bence takip edin. He ses sistemi ne gelirsek benim aracim allure olmasina ragmen 4 hoparloru var yani ses yine hic tatminkar degil bende degisiklik yapmayi dusunuyorum lakin tutar bazinda ayircak o kadar butcem olmadigi icin idare ediyorum

tebukan
09-06-2016, 15:16
Multimedya ekran elimde şuan. Yalnız vakit bulamadığım için yapamıyorum. Ayrıca kamera ve otomatik kararan ayna montajını da bir arada yapacağız. Aksilik olmazsa ay sonuna kadar tamam olur. Multimedya konusunda size bir link vereceğim. Bu ürünü muhakkak inceleyin. Türkiye'de bu ekran ve ram da bulamazsınız. Satıcı ise çok yardımcı. Bence bir irtibata geçin. Ses sistemi için kendi isteklerim doğrultusunda değişikler yaptım. Yapan bir kaç tane daha arkadaş var. 301 konularını inceleyin. Muhakkak fikir verecektir. Multimedya linki

tebukan
09-06-2016, 15:17
MaCReM (http://www.forumpeugeot.com/member.php?4179-MaCReM) nickli arkadaşa gelen urun benimde elime ulaştı...sitedeki resimler ışığında bugun yaptırmaya çalışacağım...beklediğim sonucun cıkması sonucu videoyu mutlaka paylaşacagım...aranıza yeni katıldım 3 aydır 2014 model 301 im var orta paket...aracın orta paket olmasından dolayı özelikle teyp ve ses sistemi hakkında baya bir eksikleri var...forumda dikkat ettim ama okadar değişim yapılmasına rağmen multimedia işine daha kayda deger sayıda kimse girmemiş ona sasırdım.araca çelik jantlardan daha fazla deger katacagına inanıyorum...tavsiyeleriniz olursa sevinirim bu kounda...Herkese selamlar daha çok iletişime geçeceğiz allah kısmet ederse...
10.2 "Quad Core Android 4.4 1024X600 için Araba Radyo DVD GPS Navigasyon Merkez Multimedya Peugeot 301 2013 2014 3G WIFI
http://s.aliexpress.com/U7vqq2Av
(from AliExpress Android)

tebukan
09-06-2016, 15:20
10.2 "Quad Core Android 4.4 1024X600 için Araba Radyo DVD GPS Navigasyon Merkez Multimedya Peugeot 301 2013 2014 3G WIFI
http://s.aliexpress.com/U7vqq2Av
(from AliExpress Android)

jordan
09-06-2016, 17:44
cevap veren arkadaşların hepsine gönülden teşekkürler...ses sistemi ve multimedia ya gecemeden amotrisor konusunda malesef kör bahtım gene devreye girdi...resimlerde anlatıldıgı gibi santimine kadar yaptırdım ama nafile resimlerde göründüğü gibi kapanmadı bir türlü...sorunun kaynağını bilen yardımcı olursa sevinirim...amortisorde verilen linkteki onuda belirteyim sırf sorun yaşamayayım diye istedim ama malesef...

jordan
09-06-2016, 17:54
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160609/24ad0bd3381f6d3f105003b1f7301c66.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160609/1f44514f7a51acb18f69570872d635d2.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160609/bff434bfcb33ee0237aadd3161f5d7c0.jpg

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

jordan
09-06-2016, 17:57
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160609/f9e22ec83efd6bcc80c46c175cd1baab.jpg

HarunHoca
09-06-2016, 19:09
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160609/f9e22ec83efd6bcc80c46c175cd1baab.jpg

Ilginç. Bu işte bir gariplik var. Amortisör aynı ise tek açıklama bağlantı noktaları yanlıştır. Ben de ilk yaptığımda bir iki cm üstten delmiştim ve aynı şekilde kapanmamışti hatirliyorum. Bu başlık altında aradığınız fotoğrafları veya ölçüleri bulamadiysaniz güzelleşen yolunda füme konusuna bakın. Ama duzelebilecek bir sorun merak etmeyin.

jordan
09-06-2016, 19:13
Tesekkur ederim harun hocam...santimine bile dikkat ettim ama sanirimbyarin bibkez daha baglanti yerlerinin yanlarini deldirecegim canim ona sıkılıyor goeunecek cunku birde amortisor biraz asagi inmis olacak ve sag tarafin bagaj hacmi dusecek gozlegoeulur bi sekilde...o guzellesen 301 konusunu da takioteydim yeni uye oldum ama yaklasik 3 haftadir her konuyu takip ediyordum...suanki haliyle amortisoru dsgistireyim dedim ama yumusak bulamadim hep 420N luklsri buldum.aldigimiz yerdede baska bir turu yokmus.sorun amortisorun disi olan yeri uzunmus 2 parmak kisa olsaymis suanki olculere gore olurmus santimler tutuyor yoksa...canim cok SIKILIYOR inanin...

NecdetPek
09-06-2016, 19:20
Öncelikle moralinizi bozmayın.
Yapmanız gereken sadece koltuk tarafındaki deliği 2 cm aşağıya doğru tekrar delmek. Güle güle kullanın.

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HarunHoca
09-06-2016, 19:22
Tesekkur ederim harun hocam...santimine bile dikkat ettim ama sanirimbyarin bibkez daha baglanti yerlerinin yanlarini deldirecegim canim ona sıkılıyor goeunecek cunku birde amortisor biraz asagi inmis olacak ve sag tarafin bagaj hacmi dusecek gozlegoeulur bi sekilde...o guzellesen 301 konusunu da takioteydim yeni uye oldum ama yaklasik 3 haftadir her konuyu takip ediyordum...suanki haliyle amortisoru dsgistireyim dedim ama yumusak bulamadim hep 420N luklsri buldum.aldigimiz yerdede baska bir turu yokmus.sorun amortisorun disi olan yeri uzunmus 2 parmak kisa olsaymis suanki olculere gore olurmus santimler tutuyor yoksa...canim cok SIKILIYOR inanin...

Canınızın ne kadar sıkılabilecegini çok iyi tahmin edebiliyorum haklısınız. Büyük umutlarla başladığınız bir işin fiyasko ile bitmesi kötü bir olay. Ancak sanırım yanlış amortisör kullandınız. Bizim kullandığımız amortisör jettanin bagaj amortisörü. Umarım düzelir.

jordan
09-06-2016, 19:34
Verilen linkteki amortisoru kullandim ama http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160609/4516a555b6323b31e300c740c992007c.jpg
Tabi site dogrusunu gonderdiyse bilemiyorum ama sorunu tespit edemedik suanda sadece yarin deliklerin yerini degistirecegiz oda haliye dedigim gibi hem bagaj hacmini duserecek hem de delik desik gorunecek...siz resimlerden bir sorun tespit edebildinizmi onu merak ediyorum aslinda...zaman ayirdiginiz icin tesekkurler

HarunHoca
09-06-2016, 20:34
Açıkçası resimlerden fark ettiğim bir sorun yok. Bir iki santimi göz ile ayırt edebilmek kolay değil. Amortisör aynısı gibi duruyor, sorun montaj noktasında gibi görünüyor. Bende de bur iki delik fazla oldu canınızı sıkmayın. Bagaj hacmi de küçülmüyor rahat olun.

tebukan
09-06-2016, 20:38
Amortisör doğru. Size yardımcı olacaksa eğer ben kendi amortisör bağlantı noktalarını paylaşacağım. http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160609/9cfe7d50d0f56ead2c658411128db16b.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160609/917bfa7116b37d7c03d6a1e0da5cc909.jpg

jordan
09-06-2016, 20:56
Ikinizede cok tesekkurler arkadaslar vakit ayirdiginiz icin...bir kac santimle kacirdim malesef ysrin cesaretimi toplayip bir daha denettirecegim.bu seferde yuksri dogru yalpalamasindan korkuyorum.disi olan tarafi bagaj kapagina gelecek sekilde yapinca sanirim duzeliyordu ama gorecegiz...hayirli ramazanlar...

jordan
09-06-2016, 20:58
Buara sizi bulmusken bazi plazalara sordum multimedia icin ama her biri farkli bir marka takiyormus neticede hicbiri orjinal cikisli degil diye...bi arkadasta 500 tl civari motevo cihaz buldum ama ikinci el kendisine artik lazim degil diye sanirim bu markayida adana yada mersin plazalarindan biri takiyordu sorun yasamiyoruz diye ama onerirmisiniz acaba...

HarunHoca
09-06-2016, 21:11
Buara sizi bulmusken bazi plazalara sordum multimedia icin ama her biri farkli bir marka takiyormus neticede hicbiri orjinal cikisli degil diye...bi arkadasta 500 tl civari motevo cihaz buldum ama ikinci el kendisine artik lazim degil diye sanirim bu markayida adana yada mersin plazalarindan biri takiyordu sorun yasamiyoruz diye ama onerirmisiniz acaba...

Bilmediğim bir konu. Tebukan bu konuda oldukça araştırma yaptı. Onun görüşü size fikir verecektir. Iyi mal iyi para tabii. Tebukanin aldığı cihaz dehşet bir şey sanırım.

jordan
09-06-2016, 21:14
Oyle gorunuyo ama yaklasik 1500 1600 tl bandina denk geliyorki o cok olur bizim butceye...fiyati uygun olsun diye dusundum aslinda hazirda plazalarin kullandigi sorun cikarmayan bir urundur dusuncesiyle...

sefapolat
09-06-2016, 21:17
Valla bende endise ettim simdi.

tebukan
09-06-2016, 21:30
Motevo, navimex, navigold, avgo aynı seviye cihazlar. Bir üst sınıf navitech ve cyclone. Ta

jordan
09-06-2016, 21:50
Navitech in onerebileceginiz bir modeli varmi hocam peki

jordan
10-06-2016, 20:04
tebukan hocam hayırlı akşamlar...sizin amortisorun 2.resimdeki baş kısmı ile bagajın siyah demiri bir birine değiyormu tam açıldıgında kapak ki benimki malesef değiyor...şükür bir deliğin yerini değiştirerek sorunu çözdüm gibi ama şimdi sizinkine dikkat edince sanki sizinkide dip dibe olmuş gibi...tam açıldıgında amortisorun içindeki demire surtunuyormu diye bagajın siyah demiri dikkat ederseniz sevinirim...buarada MOTEVO yu diğer 700 900 tl bandındaki multimedialarla bir dediğiniz için su takıldı kafama nasıl olur servis bu aleti 1500 tlye takar...piyasa fiyatı belli sonucta...ben biraz daha iyi diye düşünüyordum aslında...sizin verdiğiniz linkteki sanırım en üst noktamız bizim ulaşabileceğimiz o şimdilik hayalken bu dediğim alet olabilir mi ne dersinizi ?

tebukan
10-06-2016, 22:05
tebukan hocam hayırlı akşamlar...sizin amortisorun 2.resimdeki baş kısmı ile bagajın siyah demiri bir birine değiyormu tam açıldıgında kapak ki benimki malesef değiyor...şükür bir deliğin yerini değiştirerek sorunu çözdüm gibi ama şimdi sizinkine dikkat edince sanki sizinkide dip dibe olmuş gibi...tam açıldıgında amortisorun içindeki demire surtunuyormu diye bagajın siyah demiri dikkat ederseniz sevinirim...buarada MOTEVO yu diğer 700 900 tl bandındaki multimedialarla bir dediğiniz için su takıldı kafama nasıl olur servis bu aleti 1500 tlye takar...piyasa fiyatı belli sonucta...ben biraz daha iyi diye düşünüyordum aslında...sizin verdiğiniz linkteki sanırım en üst noktamız bizim ulaşabileceğimiz o şimdilik hayalken bu dediğim alet olabilir mi ne dersinizi ?
Aletin fiyatını araştırdım. Şimdi benim bir arkadaşım cyclone takıyor. Aletin ona gelişi 301 için diyorum 1.140 tl. Motevo için 1250 civarında fiyatlar var ama hiçbir sitede teknik özellikleri göremedim. Yani ram, işlemci vb gibi. Sadece 2 gb hafıza ki düşük. 1500 ona vereceğinize benim bahsettiğim cihazı alabilirsiniz. 100 TL falan dışarda montajı yapın. Kafanıza göre program yükleyin silin. Ayrıca wifi özellikli bir alet. Obd desteği var. Ben wifi özellikli bir yol kamerası ve obd 2 cihazı ile kombine edeceğim. Araç hakkında yol bilgisayarında göremeyeceğiniz bilgileri görürsünüz. Bir kere alın temiz alın derim. Ayrıca cihaz bir haftada elime ulaştı. Henüz montajını yapamadık. Müsait bir zamanda yapacağız. Ben bir kullanayım size yeterli bilgiyi veririm. Belki satıcı ile konuşursak belki fiyatı da biraz aşağı çekeriz.

tebukan
10-06-2016, 22:07
Amortisör hayırlı olsun. Güle güle kullanın inşallah. Demire değmiyor. Çünkü kontrol ettim.

jordan
10-06-2016, 22:18
Hayirli ugurlu olsun tekrardan gule gule kullanin...resimleri bekliyor olacagiz...ben alirsam bi arkadastan 2.el motevo almayi dusunuyorum.ozellikle teybim 2 hoparlor destekledigi icin vede bluetooth icin dusunuyorum aradada uzun yolda yegenime film izletirim dusuncesi var...siz motevo icin en alt sinif deyince bende sasirdim servis nasil 1500 lere takiyor diye...sizin karsilastirma kesinlikle dogru 1500 verecegime sizinki 10 kat daha iyi...ancak ben 500 civari vermeyi planliyorum...teyp alsam hem orginalligi gidecek hemde goruntusu hosuma gitmeyecek belki bu sekilde orginal olur diyorum ses kaliteside artarsa ozellikle arka hoparlorler icin on nunara olur...amortisor icin ise benimki son acilma miktarinda malesef degiyor siyah cubuga umarim sorun olmaz anca bu kadar yapabildim resimlerini cekmeyi unuttum telastan yarin atarim kismet olursa

tebukan
10-06-2016, 22:41
Siyah çubuklar ilk hareketi tetikliyor. Benimde sonda değiyormuş gibi görünüyor. Bence çubuk biraz eğilebilir. Eğer aşınma olursa. Bende böyle bir durum yok.

tebukan
10-06-2016, 22:44
Teyip konusunda haklısınız. Sonuçta istenilen önemli. Eğer daha az para ile halledilecek bir durum ise sonuçta sizin isteklerinizi karşılayacak, daha fazla para vermeye gerek yok. Tabi ki her zaman daha iyisi vardır. Ama sonuçta ekonomi meselesi

sefapolat
11-06-2016, 17:45
Evet arkadaslar basta Oguz Temulken abim olmak uzere yillardir birlikte oldugumuz isinin ehli kaportaci abileriminde yardimiyla amortisorumuzu bugun yaptik. Bu projelerde emegi gecen Mustafa Karsli ve tum eli yuregi degen abilere teşekkürler. Lakin olcude hata vardi asagi dogru 4.5 denmis o olcude yapinca olmadi 5.5 olmasi gerekiyor. Harici hersey sorunsuz oluyor. Sonucuda ekte videoda. Bilgi paylastikca guzel bunu birkez daha anladim. Forumdaki Diger yapan kisileri gormesem cesaret edemezdim.

sefapolat
11-06-2016, 18:01
https://youtu.be/P68Z-bdMlpQ

jordan
11-06-2016, 18:44
Hayirli olsun ben okadar asagida yapamazdim orayi tam 3 meralin birlestigi yere yapabiliriz dedi ustalarimiz daha dayanikli olur hesabi...sizinki bagaji kucultmediyse sorun yok bence...

sefapolat
11-06-2016, 18:52
Yok neden kucultsunki kosede kaliyor zaten hicbir sorun teskil etmiyor araca yaptigim en maliyetsiz en hosums giden sey oldu

sefapolat
11-06-2016, 18:52
Siz paylassaniz Nasıl oldugunu biz de fikir verebiliriz aslinda

tebukan
11-06-2016, 19:03
Hayırlı olsun. Güle güle kullanın inşallah

tenten_ist
23-06-2016, 07:57
Eline emeğine sağlık üstat bunu 2016 access modeline uygulayabilirmiyiz. bi değişiklik var mı?

HarunHoca
23-06-2016, 08:27
Sanırım bizim yaptığımıza göre koltuk tarafındaki tarafı siz daha aşağıdan delmişsiniz. Ancak iş görüyorsa sorun yok demektir. Sefanın da dediği gibi 301'e yapılacak en az maliyetli ancak en çok işe yarar çalışma bagaj amörtisörü işi. İyi günlerde kullanın.

sdstc
25-06-2016, 10:36
arkadaşlar malzemelerin linkini tekrar gönderir misiniz? kaybettim linki :)

tebukan
25-06-2016, 11:21
arkadaşlar malzemelerin linkini tekrar gönderir misiniz? kaybettim linki :)
http://www.amortisorcenter.com/pictures/20151121105515_201511218215_bagaj_amortisoru.jpg
http://www.amortisorcenter.com/jetta-bagaj-amortisoru-2010-sonrasi-pmu1228

sdstc
25-06-2016, 16:54
http://www.amortisorcenter.com/pictures/20151121105515_201511218215_bagaj_amortisoru.jpg
http://www.amortisorcenter.com/jetta-bagaj-amortisoru-2010-sonrasi-pmu1228

bende rüzgarlık/spoiler var şu an bagaj hiç havalanmıyor. 2 tane mi alayım sizce?

sefapolat
25-06-2016, 16:55
Tabi 2 tane gerekli o zaman

sdstc
25-06-2016, 16:59
iki tane de fazla gelir mi ki bilmyorum :|

tebukan
25-06-2016, 18:01
iki tane de fazla gelir mi ki bilmyorum :|
İki tane olur.

efecelebi
31-03-2017, 10:54
Harika bir uygulama. Eski araçlarımdan 2 tanesine kumanda ile bagaj açma özelliğini dahil etmiştim, ama amortisör takmamıştım.

İlgili satıcıya baktımda Ankaradaymış, birkaç tane bahane daha buldum kendime :) Yarın gidip elden teslim almayı ve malum parçaya kaynak gibi işleri de yaptırıp bir kerede çıkmayı düşünüyorum.

Montajı kendim yapacağım, hertürlü alet ve edevatım var çok şükür.

Somun yerine rondela ile birlikte mutlaka Fiberli somun kullanılması gerekli bence, zamanla hareket ve vibrasyona bağlı olarak gevşeme yapmaz...

Yalnız herkes video ve fotoğraf göndermiş ama ölçüleriyle birlikte birkaç paylaşım olsa mükemmel olurmuş, zira bende 2. bir delik delmek istemiyorum. Hatta delik delmek işime gelmiyor aslında.

amansiz_usta
18-04-2020, 23:04
Herkese selamlar. Foruma yeni üye oldum. Bursa dan katılıyorum.
Öncelikle burada bilgi paylaşan tüm değerli forum üyelerine teşekkür ediyorum.
toparlamak adına ben de bagaj amortisörü takma sürecimi yazayım dedim.
öncelikle verilen linkteki jetta amortisörü açıklamasında firma peugeot 301 ve citröen c elysee için linkteki ürünü alın diye açıklama yazılmış.
Ben de söyledikleri ürünü aldım.
ürünün linki burada (https://www.amortisorcenter.com/peugeot-301-c-elysee-sedan-bagaj-amortisoru-pmu2035)

ürün daha önceki jetta amortisörüne göre basıncı azaltılarak 100 nm yapılmış. Ancak iki adete çıkarılmış. Bana kalırsa bu iyi bir şey. Sonuçta tek taraflı devamlı bir basınç zamanla aracın bagaj kapağında dengesizliklere sorun olabilir bence. Amortisör üzerinde takılı gelen bağlantı uçlarından birisi mobilyalarda da kullanılan, iki vida takma deliği olan parça. Diğer uç ise kendinden kalın vidalı. Firma size bu başları gönderiyor ama bağlantı için diğer vidalar ve somun yok. Anlatımda karışmaması için gelen ürünü ve hangi parçaya ne dediğimi aşağıya resim olarak bırakıyorum.
https://i.hizliresim.com/jm6Jkh.jpg (https://hizliresim.com/jm6Jkh)
sizin haricen bir adet vidalı bağlantı ucuna takmak için somun, iki adet (minimum 3 cm uzunluğunda) vida ve buna uygun somun ve pul ayarlamanız lazım.

Bagaj kolu enine genişliği yaklaşık 2,5 santimetre. Buna somunun tutması için payı da eklersek vidalarımız minimum 3 cm olmalı.

Malzememiz tamam. Vida ve somunlar tamam. Şimdi gelelim montaja. Sağolsun Mustafa Karslı hocam ölçüleri paylaşmış ve çok ideal ölçüler.

İşleme geçmeden iki vida delikli bağlantı ucundaki, vida delikleri ufak geldiği için matkap ile hafifçe traşladım. Vidanıza göre sizin de bu deliği büyütmeniz gerekebilir. Çok kalın vidalar kullanmadım ben çünkü bagaj kolunda açacağımız delik kalınlaştıkça, bagaj kolunun mukavemet dayanıklılığı azalacaktır.

Sonra delme işlemine başladım.

Bagaj kolu için, arka üst kısımda bagaj itici siyah çubuğun olduğu delik var. Oradan 6 cm aşağıya kalem ile işaretleme yaptım. İki vida girişl, bağlantı parçasında, amortisöre takılan kısım vida deliklerinin tam ortasında kalıyor. Kalemle işaretli yeri, iki vida deliğinin ortasına denk getirip vida deliklerini işaretledim ve deldim. Matkap ucunun karşı taraftan düz çıkmasına dikkat edin. Burda vereceğiniz bir eğim ile, bağlantı parçasını tam oturtamayabilirsiniz.

Sonra iki vida delikli bağlantı parçasını, (aracın arkasından bagaja doğru bakan kişi için) sağ bagaj kolu için bağlantı parçası solda, sol bagaj kolu için bağlantı parçası sağda olacak şekilde yerleştirip vidalarını geçirdim, bir adet pul ekleyip somunları sıkıştırdım.

sonrasında amortisörün (DİKKAT!) kalın kısmındaki ucu bu parçaya taktım. Amortisör kargodan geldiğinde, bu parça tam tersi şekilde takılıydı. Yani amörtisörün kalın kısmında vidalı başlık, ince kısmında iki vida deliği olan başlık takılıydı. Ancak saat yönünün tersine çevirince bağlantı parçaları amortisörden ayrılıp diğer uca takılabiliyor.

İki vida delikli bağlantı parçasını bagaj koluna monte edip, amortisörün kalın ucunu bu parçaya taktıktan sonra, Mustafa Karslı hocamın tarifinde de belirttiği gibi, koltuk arkasındaki sac da resmini verdiği ölçüde delik açtım.

yine aracın arkasından bagaja bakan bir insana göre, sağ bagaj kolundaki amortisörün takılacağı vidalı bağlantı ucu sacın sol kısmına, sol bagaj kolundaki amortisörün takılacağı vidalı bağlantı ucu, sacın sağ kısmına takıldı.

takarken de size kolaylık olsun diye bir yöntem söyleyeyim, zaten bagaj kolunda iki vida delikli bağlantı parçasını taktıktan sonra amortisörün kalın ucunu bu parçaya. Şimdi de vidalı bağlantı ucu için açtığımız deliğin vidaya uyup uymadığını kontrol ettikten sonra, vidalı bağlantı ucunu amortisörün ince ucuna takıp, "bagaj kapağı açık iken" bir kaç santim sıkıştırarak deliğe oturtabilir sonra somunla sıkıştırabilirsiniz.

Bunu da yaptıktan sonra işlem tamamlanmış olacaktır.
Ben montajı bu şekilde yaptım.

İki vida delikli parçayı bir çok anlatımda koltuk arkasına takılmış olarak gördüm. Ancak ben tam tersi bu parçayı, uzun vida uydurabilme kolaylığı sebebiyle bagaj koluna taktım.
bu sayede sanayide (hele de sokağa çıkma yasağı varken) kaynak derdim olmadı. Ayrıca uygulama sonunda herhangi bir sorun görünmedi.

Bakmak isteyen olursa diye de montaj sonrası çektiğim resimleri ve uygulama sonundaki test sırasında çektiğim videoyu paylaşıyorum.

Tekrardan buradaki paylaşımları ile bizlere ilham veren, önden giderek bizleri peşine takan tüm forum üyesi arkadaşlara teşekkür ediyorum.,

https://i.hizliresim.com/MzRIGe.jpg

https://i.hizliresim.com/UXKqmQ.jpg

https://i.hizliresim.com/nipVRl.jpg

https://i.hizliresim.com/OjnNSL.jpg

https://i.hizliresim.com/4MBCUI.jpg

https://i.hizliresim.com/RNejyb.jpg

https://i.hizliresim.com/LBAvC5.jpg

https://i.hizliresim.com/DKUNL7.jpg

https://i.hizliresim.com/aFlrfx.jpg

https://i.hizliresim.com/5k20jR.jpg

https://i.hizliresim.com/msWshE.jpg

https://i.hizliresim.com/aIXKg6.jpg

https://i.hizliresim.com/PxiO1Y.jpg

https://hizliresim.com/MzRIGe.jpg
https://hizliresim.com/UXKqmQ.jpg
https://hizliresim.com/nipVRl.jpg
https://hizliresim.com/OjnNSL.jpg
https://hizliresim.com/4MBCUI.jpg
https://hizliresim.com/RNejyb.jpg
https://hizliresim.com/LBAvC5.jpg
https://hizliresim.com/DKUNL7.jpg
https://hizliresim.com/aFlrfx.jpg
https://hizliresim.com/5k20jR.jpg
https://hizliresim.com/msWshE.jpg
https://hizliresim.com/aIXKg6.jpg
https://hizliresim.com/PxiO1Y.jpg

https://youtu.be/GGeytJ9-khc

NecdetPek
19-04-2020, 13:30
Güzel çalışma. Tebrikler..

Bende de nostaljik duygular uyandırdı. Hey gidi günler diyorum.. :)

Ömer Gedik
20-04-2020, 22:15
Elinize sağlık, birçok 301 de bagaj amortisörlü oldu artık hatta 301 henüz yeni iken forumda paylaşılmıştı. Güzel uygulama :tesekkur

ayı_boğan
27-04-2020, 21:43
Ellerinize sağlık.Güzel olmuş

rocker307
28-04-2020, 00:15
Herkese selamlar. Foruma yeni üye oldum. Bursa dan katılıyorum.
Öncelikle burada bilgi paylaşan tüm değerli forum üyelerine teşekkür ediyorum.
toparlamak adına ben de bagaj amortisörü takma sürecimi yazayım dedim.
öncelikle verilen linkteki jetta amortisörü açıklamasında firma peugeot 301 ve citröen c elysee için linkteki ürünü alın diye açıklama yazılmış.
Ben de söyledikleri ürünü aldım.
ürünün linki burada (https://www.amortisorcenter.com/peugeot-301-c-elysee-sedan-bagaj-amortisoru-pmu2035)

ürün daha önceki jetta amortisörüne göre basıncı azaltılarak 100 nm yapılmış. Ancak iki adete çıkarılmış. Bana kalırsa bu iyi bir şey. Sonuçta tek taraflı devamlı bir basınç zamanla aracın bagaj kapağında dengesizliklere sorun olabilir bence. Amortisör üzerinde takılı gelen bağlantı uçlarından birisi mobilyalarda da kullanılan, iki vida takma deliği olan parça. Diğer uç ise kendinden kalın vidalı. Firma size bu başları gönderiyor ama bağlantı için diğer vidalar ve somun yok. Anlatımda karışmaması için gelen ürünü ve hangi parçaya ne dediğimi aşağıya resim olarak bırakıyorum.
https://i.hizliresim.com/jm6Jkh.jpg (https://hizliresim.com/jm6Jkh)
sizin haricen bir adet vidalı bağlantı ucuna takmak için somun, iki adet (minimum 3 cm uzunluğunda) vida ve buna uygun somun ve pul ayarlamanız lazım.

Bagaj kolu enine genişliği yaklaşık 2,5 santimetre. Buna somunun tutması için payı da eklersek vidalarımız minimum 3 cm olmalı.

Malzememiz tamam. Vida ve somunlar tamam. Şimdi gelelim montaja. Sağolsun Mustafa Karslı hocam ölçüleri paylaşmış ve çok ideal ölçüler.

İşleme geçmeden iki vida delikli bağlantı ucundaki, vida delikleri ufak geldiği için matkap ile hafifçe traşladım. Vidanıza göre sizin de bu deliği büyütmeniz gerekebilir. Çok kalın vidalar kullanmadım ben çünkü bagaj kolunda açacağımız delik kalınlaştıkça, bagaj kolunun mukavemet dayanıklılığı azalacaktır.

Sonra delme işlemine başladım.

Bagaj kolu için, arka üst kısımda bagaj itici siyah çubuğun olduğu delik var. Oradan 6 cm aşağıya kalem ile işaretleme yaptım. İki vida girişl, bağlantı parçasında, amortisöre takılan kısım vida deliklerinin tam ortasında kalıyor. Kalemle işaretli yeri, iki vida deliğinin ortasına denk getirip vida deliklerini işaretledim ve deldim. Matkap ucunun karşı taraftan düz çıkmasına dikkat edin. Burda vereceğiniz bir eğim ile, bağlantı parçasını tam oturtamayabilirsiniz.

Sonra iki vida delikli bağlantı parçasını, (aracın arkasından bagaja doğru bakan kişi için) sağ bagaj kolu için bağlantı parçası solda, sol bagaj kolu için bağlantı parçası sağda olacak şekilde yerleştirip vidalarını geçirdim, bir adet pul ekleyip somunları sıkıştırdım.

sonrasında amortisörün (DİKKAT!) kalın kısmındaki ucu bu parçaya taktım. Amortisör kargodan geldiğinde, bu parça tam tersi şekilde takılıydı. Yani amörtisörün kalın kısmında vidalı başlık, ince kısmında iki vida deliği olan başlık takılıydı. Ancak saat yönünün tersine çevirince bağlantı parçaları amortisörden ayrılıp diğer uca takılabiliyor.

İki vida delikli bağlantı parçasını bagaj koluna monte edip, amortisörün kalın ucunu bu parçaya taktıktan sonra, Mustafa Karslı hocamın tarifinde de belirttiği gibi, koltuk arkasındaki sac da resmini verdiği ölçüde delik açtım.

yine aracın arkasından bagaja bakan bir insana göre, sağ bagaj kolundaki amortisörün takılacağı vidalı bağlantı ucu sacın sol kısmına, sol bagaj kolundaki amortisörün takılacağı vidalı bağlantı ucu, sacın sağ kısmına takıldı.

takarken de size kolaylık olsun diye bir yöntem söyleyeyim, zaten bagaj kolunda iki vida delikli bağlantı parçasını taktıktan sonra amortisörün kalın ucunu bu parçaya. Şimdi de vidalı bağlantı ucu için açtığımız deliğin vidaya uyup uymadığını kontrol ettikten sonra, vidalı bağlantı ucunu amortisörün ince ucuna takıp, "bagaj kapağı açık iken" bir kaç santim sıkıştırarak deliğe oturtabilir sonra somunla sıkıştırabilirsiniz.

Bunu da yaptıktan sonra işlem tamamlanmış olacaktır.
Ben montajı bu şekilde yaptım.

İki vida delikli parçayı bir çok anlatımda koltuk arkasına takılmış olarak gördüm. Ancak ben tam tersi bu parçayı, uzun vida uydurabilme kolaylığı sebebiyle bagaj koluna taktım.
bu sayede sanayide (hele de sokağa çıkma yasağı varken) kaynak derdim olmadı. Ayrıca uygulama sonunda herhangi bir sorun görünmedi.

Bakmak isteyen olursa diye de montaj sonrası çektiğim resimleri ve uygulama sonundaki test sırasında çektiğim videoyu paylaşıyorum.

Tekrardan buradaki paylaşımları ile bizlere ilham veren, önden giderek bizleri peşine takan tüm forum üyesi arkadaşlara teşekkür ediyorum.,

https://i.hizliresim.com/MzRIGe.jpg

https://i.hizliresim.com/UXKqmQ.jpg

https://i.hizliresim.com/nipVRl.jpg

https://i.hizliresim.com/OjnNSL.jpg

https://i.hizliresim.com/4MBCUI.jpg

https://i.hizliresim.com/RNejyb.jpg

https://i.hizliresim.com/LBAvC5.jpg

https://i.hizliresim.com/DKUNL7.jpg

https://i.hizliresim.com/aFlrfx.jpg

https://i.hizliresim.com/5k20jR.jpg

https://i.hizliresim.com/msWshE.jpg

https://i.hizliresim.com/aIXKg6.jpg

https://i.hizliresim.com/PxiO1Y.jpg

https://hizliresim.com/MzRIGe.jpg
https://hizliresim.com/UXKqmQ.jpg
https://hizliresim.com/nipVRl.jpg
https://hizliresim.com/OjnNSL.jpg
https://hizliresim.com/4MBCUI.jpg
https://hizliresim.com/RNejyb.jpg
https://hizliresim.com/LBAvC5.jpg
https://hizliresim.com/DKUNL7.jpg
https://hizliresim.com/aFlrfx.jpg
https://hizliresim.com/5k20jR.jpg
https://hizliresim.com/msWshE.jpg
https://hizliresim.com/aIXKg6.jpg
https://hizliresim.com/PxiO1Y.jpg

https://youtu.be/GGeytJ9-khcBizim diğer aslana da aldık ama bakalım birader ne zaman takacak. Anlatım bayağı ayrıntılı olmuş elinize sağlık

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ayı_boğan
28-04-2020, 19:30
Bizim diğer aslana da aldık ama bakalım birader ne zaman takacak. Anlatım bayağı ayrıntılı olmuş elinize sağlık

Yakın zamanda Erkan'ın paylaşımlarını bekliyoruz :iyi

rocker307
28-04-2020, 21:23
Yakın zamanda Erkan'ın paylaşımlarını bekliyoruz :iyiErkan ne zaman yapar allah bilir[emoji3]