PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön Kisimdan Gelen Gicirti Sesi

oasis
29-11-2016, 17:13
Arkadaşlar 308 aracımın sol ön kısmından gıcırtı gibi bir ses geliyor. Ses arada kendiliğinden kesiliyor ama çoğunlukla var. Ustaya gösterdim aracın her yerine baktılar ama sorunu bulamadılar. Belki bilen veya fikri olan vardır diye video paylaşıyorum...

https://youtu.be/sdar0_VXlpA

Ömer Gedik
30-11-2016, 16:10
Sağ üst motor kulağını yağlayın ilaveten viraj demir lastiklerini yağlayın. İlk deneyecekleriniz bunlar... Yağ için sıvı gres kullanabilirsiniz.

oasis
30-11-2016, 16:19
Tam olarak yerini bilmiyorum. Sağ üst motor kulağını nerede fotoğrafını çekip gönderir misiniz? Birde elimde yağ olarak WD40 var olur mu? Teşekkürler

Ömer Gedik
30-11-2016, 16:43
Tam olarak yerini bilmiyorum. Sağ üst motor kulağını nerede fotoğrafını çekip gönderir misiniz? Birde elimde yağ olarak WD40 var olur mu? Teşekkürler

WD40 ile olmaz. Üst motor kulağı kaputu açtığınız aracın sağ farının arka hizasında kalır. Dışı siyah metaldir içi kauçuktur.

oasis
30-11-2016, 16:49
Tamam. Deneyeceğim. İlginiz için teşekkürler

xweser
30-11-2016, 18:14
Denedikten sonra bekliyoruz haberleri. Böyle yarın bir gün karşılaşan olursa rahatlıkla çözümünü bulmuş oluruz.

oasis
30-11-2016, 18:47
Yarın yağlayıp bir iki gün test ettikten sonra bilgi paylaşırım.

oasis
01-12-2016, 11:23
WD40 ile olmaz. Üst motor kulağı kaputu açtığınız aracın sağ farının arka hizasında kalır. Dışı siyah metaldir içi kauçuktur.

Dediğiniz yerde siyah metal içi kauçuk bir parça bulamadım. Birde motor kulağı ön camda titreşim yapar mı? Çünkü 1 ve 2. viteste düşük devirde ön camın sağ tarafından titreşim sesi çıkıyor.

eren1977
01-12-2016, 14:20
Motor kulağı özelliğini kaybedince kasaya titreşim vermesi normaldir. Benim 508 aracımda da bir süre önce motor kulakları değişti, değişmeden önce sağ ön kısımdan rolanti devrinde tırrrr diye derinden gelen bir titreşim sesi mevcuttu.

oasis
01-12-2016, 14:26
Motor kulağı özelliğini kaybedince kasaya titreşim vermesi normaldir. Benim 508 aracımda da bir süre önce motor kulakları değişti, değişmeden önce sağ ön kısımdan rolanti devrinde tırrrr diye derinden gelen bir titreşim sesi mevcuttu.

Büyük ihtimalle ben de motor kulaklarından olduğunu düşünüyorum çünkü aracı ilk çalıştırmada ve kontağı kapatınca arabada fazla bir sarsıntı oluyor. Ama paylaştığım videodaki ses bundan olabilir mi acaba?

murtibey
01-12-2016, 15:17
Aracı ustaya gösterdim derken nasıl bir usta olduğunu merak ettim.
Ses arada sırada olsa yakalayamıyor diyeceğim ama çok bariz uzun süreli gelmeye devam ediyor...
Yanlış anlama çok çektim ben bu sağdan soldan gelen ses mevzusundan ve çok takıntılıyımdır,sendeki sesin binde birine İ30'umu satmak zorunda kaldım.
Kolaylıklar diliyorum umarım en kısa sürede bir daha duyulmamak üzere çözülür...

Peugeottan
01-12-2016, 15:35
Sorun neymiş?

eren1977
01-12-2016, 15:57
Bahsettiğiniz sarsıntı da motor kulağından yapıyor, motorun hem üstünde hem de alt kısmında motor kulağı var. Ben farklı zamanlarda ikisini de değiştirdim, çok fark ediyor. Benim aracımda üstteki takoz rolantideki derinden gelen vibrasyon sesine, alttaki ise ilk çalıştırma esnasında sarsıntıya sebep oluyordu.

Yıllar önce Peugeot 406 almıştım. Bozuk zeminden geçerken küttt diye vurma sesi geliyordu. Usta amortisörden dedi, değiştirdik baktık ancak vurma yine gelmeye devam ediyor. Meğerse motor takozundanmış. Haybeye bir de amortisör masrafı etmiştim.

oasis
01-12-2016, 21:34
Arkadaşlar motor kulaklarını değiştirttim. Camdaki titreme sesleri kesildi, vites geçişlerindeki, çalıştırmada ve kapatınca olan sarsıntılar geçti. Yani artık çok az var oda normaldir dediler. Videodaki ses 2 gündür gelmiyor ama daha öncede olmuştu kesilip 1-2 ay sonra tekrar gelmeye başlamıştı. Bu sorunlar şimdilik çözüldü yalnız aracın sol önünden kasislere girince takırtı sesi geliyor onu çözemedik. Bununa farklı bir konu başlığıyla açıcam. Herkese teşekkürler.

eren1977
01-12-2016, 21:40
Takırtı sesi amortisör, amortisör takozu ve süspansiyon parçalarından gelebileceği gibi direksiyon kutusu boşluk yapmışsa ondan da gelebilir.

oasis
01-12-2016, 21:57
Takırtı sesi amortisör, amortisör takozu ve süspansiyon parçalarından gelebileceği gibi direksiyon kutusu boşluk yapmışsa ondan da gelebilir.

Amortisörü elle bastırarak kontrol ettik sıkıntı yok gözüküyor. Aşağıdaki videoya bir bakar mısın. Belki fikrin olur... Bir de direksiyon kutusundaki boşluğa nasıl bakarız?

https://www.youtube.com/watch?v=RVD4xO1KtUk&feature=youtu.be

eren1977
01-12-2016, 22:26
Alt takımı nasıl kontrol Ettiniz? Aracı liftte askıya alıp kontrol ettiyseniz süspansiyon sistemindeki boşluğu bu şekilde tespit edemezsiniz. İyi bir rotçuya gidip tekerler yere basıyor haldeyken kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. Usta rot kolları üzerinden direksiyon kutusunu da kontrol edecektir.

tekkral34
02-12-2016, 13:17
Aynı şikayet 2015 301 1.6 hdi aracımda mevcut. Kapı birleşme noktası gibi geliyor hep bana. Ya kapı içi trimi ya da tam sağ köşe noktası. Emin olamıyorum.
Düşük devirde duyuyorum çok rahatsız edici. Tam olarak tespit edemiyorum ne olduğunu.

Aslann
02-12-2016, 16:15
Servise bir götür sen.