PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iç ses karşılaştırması 308 vs. Golf

CaglarB
19-01-2017, 14:33
Arkadaşlar Merhaba,
Uzun zamandır aklımdaydı sonunda buldum ( http://www.auto-decibel-db.com/index_kmh.html ) sitesinde birçok marka ve model için interior noise (araç içi gürültü) seviyelerinin datası mevcut.
Malumunuz Golf kullanıcıları tok kapı sesi araç sessizliği ile ilgili çok konuşur :)
bu listeden yaptığım kıyaslama şöyle;

Brand
Model
Spec
Year
dB at idle
dB at 50km/h
dB at 80km/h
dB at 100km/h
dB at 120km/h
dB at 140km/h

Peugeot
308
1.6 HDI
2011
44,7
63,5
67,2
67,3
68,8
70,3

Volkswagen
Golf
1.6 TDI
2010
44,4
54,6
62,8
67,3
68,3
69,7

140 km de sadece 0.6 desibel daha sessizler. Bu veriler sonrasında ses yalıtımı işinden vazgeçtim.

mimit
20-01-2017, 14:06
308 in zaten yalıtım anlamında bir eksiği olduğunu düşünmüyorum,doğru lastik doğru hava basıncı ve bakımlı fitiller ile araç zaten iyi durumda,ancak ses sistemi güncellemeleri sonrasında ouşan trim ve sac sesleri için biraz desteğe ihtiyaç duyuyor buda gene bütün markalar için geçerli olan bir şey zaten.fransızların dolusu ile boşu arasından uçurum deli ediyor ama yani sadece donanım olarak değil konfor olarakta araçlar çok fark ediyor.

Eren
20-01-2017, 14:24
Golf adı verilen şişirilmiş kibrit kutusunun, 308'e göre tercih edilecek bir tarafı olduğunu düşünmüyorum.

Gökay
20-01-2017, 14:42
50km/s'deki fark dikkat cekici,nitekim şehir içinde bu hızlar cevrelerinde dolanıldıgından Golf biraz daha sessız olarak değerlendirilebilir.

CaglarB
20-01-2017, 15:53
308 in zaten yalıtım anlamında bir eksiği olduğunu düşünmüyorum,doğru lastik doğru hava basıncı ve bakımlı fitiller ile araç zaten iyi durumda,ancak ses sistemi güncellemeleri sonrasında ouşan trim ve sac sesleri için biraz desteğe ihtiyaç duyuyor buda gene bütün markalar için geçerli olan bir şey zaten.fransızların dolusu ile boşu arasından uçurum deli ediyor ama yani sadece donanım olarak değil konfor olarakta araçlar çok fark ediyor.
Kapı fitillerine silikonlu spreylerden sıksak, yüksek hızlardaki rüzgar sesine faydası olur mu acaba?

mimit
20-01-2017, 17:39
ben kış öncesi ve yaz öncesi fitillere bakım yapıyordum,sonrasında zaten yalıtımda yapınca bu dediğine gerek duymadım hiç ancak,silikon sprey yerine serum hortumu ile fitili içerden beslemek kalınlığı ve doğal olarak sıkıştrmayı artıracağı için daha etkili olabilir gibi geliyor,denemedim onun için net birşey söyleyemem ama bu mantıktayım.

kuntyz
20-01-2017, 21:41
Ben arka kapı fitillerine silikon sprey uyguladım . Araç esnemesinde arka fitillerden gelen gıcır gıcır ses kesildi.

Kapı fitillerine silikonlu spreylerden sıksak, yüksek hızlardaki rüzgar sesine faydası olur mu acaba?

407 exe.b.
21-01-2017, 00:12
Iki araci da- farkli uretim yillarina ait- kullanma firsatlarim cok oldu...Genel kanim sudur ki golf daha tok bir arac..

cronustr75
16-05-2017, 16:30
Iki araci da- farkli uretim yillarina ait- kullanma firsatlarim cok oldu...Genel kanim sudur ki golf daha tok bir arac..

2013 model Golf 7 kullandım 3 sene. 5000km'de iken ön takımlardan yollardaki hız tümseklerinde gıcırdama gelmeye başladı. 15000 bakımda burçları yağladılar, 1000km gitti yine başladı. 15 inch çelik jantlı araçta yoldaki kısa delik şeklindeki çukurlar metalik bir sesle içerideydi.

Şu anda 2015 model 18 jantlı 308 t9 kullanıyorum. Lastik yanakları çok daha ince ve lastikler W sınıfı olmasına rağmen ben geçtiğim aynı yollardaki sert çukurları çok daha medeni şekilde geçiyorum. Amortisör setup'ı çok daha güzel. Şu var. Arka takımın strok mesafesi Golf'e göre daha kısa bu sebeple strok mesafesinin yetersiz kaldığı sönümlemelerde sert bir vurma geliyor, ama bu eski nesildeki konforsuz ses gibi değil, daha tok daha ağırbaşlı.

Ancak Golf'te yol uğultusu düşük hızda daha azdı. Belki de taban genişliği 155 olduğu içindi bilemiyorum, şu anda 225 lastikler kullanıyorum.

Genel anlamda baktığınızda tokluk açısından her ikisinin de birbirine üstün denilecek bir tarafı yok. Ama sürüş zevki, yol tutuş konusunda bence t9 Golf mark7'den çok daha iyi. Zaten tüm testlerde bu belirtiliyor. Ama o VW hayranı İngiliz'lere bakmayın onlar Fransız düşmanlığını atamamışlar o çok belli.

tsinanb
16-05-2017, 19:30
Ben de bu yaşıma kadar çok araba kullanmadım belki ama özellikle c sınıfındaki araçların hepsini incelemeye çalıştım yaklaşık 1 buçuk sene 17 jantlı t9 308 kullandım ve yol tutuşundan gerçekten çok memnun kaldım. Çoğu zaman esp devreye girmeden sert virajlardan çıkıyordu. Konfor olarak da serte dönüktü araç ama ses bakımından çok sessizdi.

SM-G935F S7 Edge cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi