PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 307 XT Otomatik Şanzıman - 1 > 2 arasında boşa çıkma sorunu

zaferu
23-01-2017, 15:06
Merhabalar Zafer Ben,
2003 model 307 Xt Lpgli otomatik şanzıman araç kullanıyorum, aracı 89.000 km de aldım, şuanda 125.000 Km de, Yakın zamanda şöyle bir sorunla karşılaştım;

Motor sıcak yada soğuk fark etmiyor, 1. vitesten 2. vitese geçiş esnasında vites hemen geçmiyor dolayısıyla ara gazı verir gibi devir saati yükseliyor sonra vitese geçiyor,

2 den 3 e 3ten 4 e geçerken bu sorunu yaşamıyorum, kar modunda kullanırken de bu sorunu yaşamıyorum ( startı 2. vitesten başlattığından olduğunu düşünüyorum )

Bu aralar ışıkta durduğumda aracın kendisini ileri atmadığını fark ettim, hatta hafif gazla bile vitese geçmiyor gibi, orta derece gaz verdiğimde vitese geçip devam ediyor, tabiki ara gazı verererk yükseliyor vites.

Konya da 2 ustaya gösterdim, hep bir deneme yanılma yolu gösterdiler, açıkçası bunu yapmakta istemiyorum, çöpe atılan para gibi geliyor bana, konuyu forumlarda çokkez araştırdım ama tam olarak bir yol bulamadım, daha önce başına gelmiş yada duymuş bir arkadaşım varsa yardımcı olursa sevinirim.

tsinanb
23-01-2017, 19:29
Merhaba Zafer bey. Aracı ne kadar süredir kullanıyorsunuz ve bu sorun kaç km de başladı? Acaba şanzımanın bakımları yapılmadı mı?

SM-G935F S7 Edge cihazımdan gönderildi.

mimit
23-01-2017, 19:30
aracı bilgisayar bağlayıp hata kodlarını okudu mu acaba ustalar.bu şanzıman da ki bazı sorunlar valf ve yağ değişimi ile çözülebiliyor ancak bazen sorunlar daha büyük olabiliyor.araç ısınınca boşa almaya başladıysa arka kapağın açılıp teflon plakaların kontrol edilmesi gerekir.

zaferu
24-01-2017, 08:04
Günaydın,
Aracı 2016 Nisan ayında aldım, yaklaşık 9 ayda 36.000 km yaptım, 6 7bin km dir bu sorunu yaşıyorum, Şanzıman bakımlarını ben yaptırmadım, eski sahibinin de yaptırdığını düşünmüyorum.
Ustanın biri hidrolik basınçla alakalı elektronik bi parçanın değişmesi gerektğini söyledi 250 liralık bir parçaymış, olmazsa volfleri oda olmazsa şanzımanı indirmemiz lazım dedi,
Diğer usta yağını değiştirip bakmamız lazım düzelmezse şanzımanı indirmemiz lazım dedi, volflerle yada ilk ustanın söylediği parçayla bi alakası yokmuş,

zaferu
24-01-2017, 08:07
Hocam işin kötü kısmı sabah -8 derecede motor soğukkende yapıyor, motor 90 derece sıcaklıktaykende yapıyor, 2 ustada bilgisayara bağlamadı, bugün 2 ustaya daha göstericem, hayırlısı

yasin_6154
13-06-2017, 23:21
Şanzıman içerisindeki hidrolik beyin üzerinde iki adet büyük selenoid vardır diğer adı elektro vana bunlarla kurtarırsa 500 tl gibi bir masraf çıkar
Bu selenoidler kurtarmazsa beyin değişir ort. 1500 tl gibi bir masraf çıkar
Beyinde kurtarmaz ise komple şanzıman revizyon olması gerekir buda sökme-takma+şanzıman yağı ve şanzıman tamiri 4000tl gibi bir fiyat size çıkar
ilk başta şanzıman yağına baktırın derim Eğerki yağ yanıksa şanzıman sökülmesi gerek ne seleonid nede beyin değiştirmeyin çünkü bunlardan birini değiştirdiğinizde aracınız normale dönmüş gibi olur bir süre sonra aynı sıkıntı ile karşı karşıya kalırsınız

Ömer Gedik
14-06-2017, 08:20
Konuyu yeni görüyorum bahsi geçen arıza kaçırma yani patinaj arızasına benziyor. Özetle 2. vites yanık denmektedir.Çözüm için şanzıman revizyonu gerekli. Konu eski imiş ama mesaj gelince bende cevaplayayım dedim.