PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü değişimi

eminbasbay
03-03-2017, 11:32
Merhaba

8 yıllık aküm artık uyarı vermeye basladı yarın aksilik olmaz ise değişeceğim.

Bilgili arkadaşlara bir sorum olacak, akü değişmeden once bsi yi uyku moduna gecmesini beklemeli miyiz yoksa kontak kapalı olması yeterlimi?

Tesekkurler

Arac 207 outdoor 1.6 hdi 2009 model

uurgzl
03-03-2017, 17:23
araç çalışır halde iken aküyü değiştirebilirsiniz böylece teyp,tarih vs. gibi bilgiler sıfırlanmaz.

eminbasbay
03-03-2017, 17:29
Merhaba

Araca zarar vermezmi çalışırken akü değişimi?

Ömer Gedik
13-03-2017, 16:03
Aracınız stop etmeniz yeterli. 207lerde sık yapılan hatadır. Kutup başlarını beyin vb yerlere temas etmekten kaçının.

eminbasbay
13-03-2017, 17:31
Teşekkür ederim ömer bey, geçen hafta sonu değiştirdim dediğiniz gibi kontak kapali iken değişim oldu.

Teşekkürler

kvnc35
13-03-2017, 20:30
konu açılmışken sormak istedim.. bende aracımın aküsünü değiştirdim ve yol bilgisayarımda saat ve tarih uyarısı değişti arac üzerinde orjinal cd çalar olmadığından (navitech sistem var) bu ayarları yapamıyorum yanlış uyarılar veriyor. bu ayarlama için ne yapabilirim??

eminbasbay
14-03-2017, 06:25
Benim duyduğum ve bildiğim kadarıyla ya orjinal ünite yada tam uyumlu multimedia sistem takılı olması gerekiyor saat ve tarih için

Ömer Gedik
14-03-2017, 07:23
Benim duyduğum ve bildiğim kadarıyla ya orjinal ünite yada tam uyumlu multimedia sistem takılı olması gerekiyor saat ve tarih için
Doğrudur. Eğer cihaz araç uyumlu ise cihazdan ayarlanır. Aksi halde ayarlanmıyor.

Sent from my SM-N920G using Tapatalk

CaglarB
15-03-2017, 10:18
Benim kafama takılan 8 yıllık akü. Akü ömrü o kadar uzun mu yahu 3-4 yılda bir değişiyor benim bildiğim ama yanlış mı biliyorum acaba?
3.5 yıl oldu benim araçta akü meselesini kafama takıyordum artık takmıyorum o zaman :)

Ömer Gedik
15-03-2017, 10:34
Benim kafama takılan 8 yıllık akü. Akü ömrü o kadar uzun mu yahu 3-4 yılda bir değişiyor benim bildiğim ama yanlış mı biliyorum acaba?
3.5 yıl oldu benim araçta akü meselesini kafama takıyordum artık takmıyorum o zaman :)
Muhtemelen daha önce değişti fakat hatırlamıyor. Eğer 3.5 yıl olduysa acilen değişmeni öneririm.

CaglarB
15-03-2017, 10:39
Muhtemelen daha önce değişti fakat hatırlamıyor. Eğer 3.5 yıl olduysa acilen değişmeni öneririm.

Ara sıra kontağı çevirdiğimde tasarruf modu yazıyor, akü ömrü buradan anlaşılıyordu zamanı geldi diye biliyordum, o zaman aynı noktadayız. İlk fırsatta değiştireyim.

Ömer Gedik
15-03-2017, 11:02
Ara sıra kontağı çevirdiğimde tasarruf modu yazıyor, akü ömrü buradan anlaşılıyordu zamanı geldi diye biliyordum, o zaman aynı noktadayız. İlk fırsatta değiştireyim.

Tasarruf modu araç belli voltaj altına düştüğünde devreye girer ancak buna bakıp akü ömrü doldu demek hatalı olur. Araç motor kapalıyken akü şarj etmediği için voltajı zamanla düşer. 308ler için konuşursak 3 seneden sonra kesinlikle değişmeli derim.

eminbasbay
15-03-2017, 17:21
Evet tam 8 yıl olmuş hatta fazlası var aküyü değiştiren arkadaşta şaşırdı.

Arabamı 24 nisan 2009 cuma günü mepa ikitelliden akşam iş çıkışı 18:30 gibi teslim aldım.

Aracımı sadece ben kullanmaktayım ve 71200 km de şuan, 55000 km de ön balata değişimi haricinde şimdide akü değişimi dışında masraf cıkartmadı bana aracımdan memnunum

Teşekkürler

Ömer Gedik
15-03-2017, 21:47
Evet tam 8 yıl olmuş hatta hazlası var aküyü değiştiren arkadaşta şaşırdı.

Arabamı 24 nisan 2009 cuma günü mepa ikitelliden akşam iş çıkışı 18:30 gibi teslim aldım.

Aracımı sadece ben kullanmaktayım ve 71200 km de şuan, 55000 kn de ön balata değişimi haricinde şimdide akü değişimi dışında masraf cıkartmadı bana aracımdan memnunum

Teşekkürler
O zaman takdire şayan hizmet vermiş akünüz :)

eminbasbay
16-03-2017, 05:30
Teşekkür ederim

mimit
16-03-2017, 12:44
geçen sene ağustos ayında 2006 model toyota yaris 1.0 vvti den 10 yıllık akü söküldü, araçta ki en lüks donanım merkezi kilit kumandası ve klima,merkezi kilidi açtığınızda tavan aydınlatmları dahi yanmıyor. ,lanet te bişey bulana kadar canım çıktı, ters kutup dar bilmem ne falan, o fiyata 72 amper 760 cca lık vartalar vardı 50 amper aküye dünyanın parasını verdim. firma sahibinin söylediği bunun yarısı kadar gitmez bu aldığın dedi. donanımında etkisi var akü ömrü üzerinde kapalı konumda ne kadar az akım o kadar uzun ömür sanırım.

rocker307
16-03-2017, 18:29
Benim aküyü keyfi değiştirdim geçen 5.senesi olmuştu. Arabaya her gün binilmiyor yani full şarjlı olmuyor genelde ve çift amfili ses sistemi de mevcut. Zamanında kardeşim takviye kablosunu ters bağlayıp zarar da vermişti aküye. Ona rağmen 5 sene tık demedi maşallah banner çift kutup başlı 80amper aküm. Araç hiç ekonomik moda da geçmemişti ama 5yıl yeter deyip değiştirdim gene de..

Sony Xperia Z2 ile Tapatalk kullanılarak yazıldı..

osmangdk
13-02-2021, 19:21
Merhaba arkadaşlar, 2016 model 308 im var. Bazen kışın çalıştırırken biraz geç marş alıyor. Peugeot Ankara Göral da araç bir gün yattıktan sonra akü durumunun %55 civarında olduğu akünün değiştirilmesinin gerektiği söylendi. Orjinal akü değişim(Varta Start Stop Akü 70 AH Silver Dynamic AGM) ile beraber 1500 tl civarında. Eurorepar parça akü 600 tl civarında. Konu hakkında bilgisi olan var mı daha önce aynı şekilde akü değiştiren oldu mu? Şimdiden teşekkürler.

mimit
13-02-2021, 20:13
Merhaba arkadaşlar, 2016 model 308 im var. Bazen kışın çalıştırırken biraz geç marş alıyor. Peugeot Ankara Göral da araç bir gün yattıktan sonra akü durumunun %55 civarında olduğu akünün değiştirilmesinin gerektiği söylendi. Orjinal akü değişim(Varta Start Stop Akü 70 AH Silver Dynamic AGM) ile beraber 1500 tl civarında. Eurorepar parça akü 600 tl civarında. Konu hakkında bilgisi olan var mı daha önce aynı şekilde akü değiştiren oldu mu? Şimdiden teşekkürler.

star stop motorlar için kullanılan aküler agm ve efb olarak iki farklı tipte, detaylarına çok hakim olmamakla birlikte efb aküler için yapılan yorum genelde daha kısa ömürlü oldukları yönünde(interneteki bilgiler tam tersi olsa da satıcılar efb konusunda bunu söylüyor), eurorepar ın aküsüde efb akü oluğu için fiyatı agm akülere oranla daha uygun. akü sektöründe artık duracell de var fiyatları biraz yüksek gibi olsada piyasanın çok üstünde değil doğru ürünler ile karşılaştırıldığında bu belli oluyor. akü için yetkili servise bağlı kalmaya gerek yok,dışarıda farklı yerlerden de fiyat almanızı tavsiye ederim aküleri karşılaştırırken marş değerlerinide karşılaştırmayı unutmayın.

osmangdk
13-02-2021, 21:09
star stop motorlar için kullanılan aküler agm ve efb olarak iki farklı tipte, detaylarına çok hakim olmamakla birlikte efb aküler için yapılan yorum genelde daha kısa ömürlü oldukları yönünde(interneteki bilgiler tam tersi olsa da satıcılar efb konusunda bunu söylüyor), eurorepar ın aküsüde efb akü oluğu için fiyatı agm akülere oranla daha uygun. akü sektöründe artık duracell de var fiyatları biraz yüksek gibi olsada piyasanın çok üstünde değil doğru ürünler ile karşılaştırıldığında bu belli oluyor. akü için yetkili servise bağlı kalmaya gerek yok,dışarıda farklı yerlerden de fiyat almanızı tavsiye ederim aküleri karşılaştırırken marş değerlerinide karşılaştırmayı unutmayın.

Teşekkürler hocam cevap verdiğin için.
Servise ben Eurorepar olanı taktırmak istiyorum dediğimde motor arızası yaşanıyor tavsiye etmiyoruz dedi.
O yüzden kafamı karıştırdı, mantıksız geldi söylenen o yüzden sizlere sormak istedim.
forumda Ömer hocam mutlu akü ve varta yı önermiş. Varta zaten pahalı mutlu akü de 1000 TL civarı Agm olan efb olunca o da uygun fiyatlı. Akünün Daha kısa ömürlü olmasının benim için sorun yok. Orjinal agm akünün değerlerine uygun Efb akü taktırıp sorun yaşayan oldu mu merak ediyorum. (Servisin söylediği mantıksız geldiği için)

Ömer Gedik
14-02-2021, 23:22
EuroRepar 70Ah AGM akü alabilirsiniz biz de bir süredir bu aküyü kullanıyoruz. EFB akü taktırmayın.

osmangdk
19-02-2021, 11:32
Ömer hocam merhaba, bakım için geçen gün servise bırakmıştım kampanya yaptıkları için bu sefer biz EFB akü kullanıyoruz sorun olmuyor dediler(Eurorepar 70ah 680a olan takıldı sanırım.).
Siz EFB akü takılmış arabalarda sorun yaşadınız mı? Ona göre arabayı almadan önce servis ile görüşüp sorun olmasını önleyeyim.
Sizin cevabınız benim için çok önemli.Teşekkürler.