PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima

drinkdodo
22-12-2010, 23:57
Bir konu hakkında forumdaki arkadaşların bilgi ve önerilerini almak istiyorum. Çünkü buna göre servise götürmeyi düşünüyorum. Zaten servise gidince yapacaklarını aşağı yukarı tahmin edebiliyorum. Neyse lafı uzatmadan konuya geleyim.
Araç içindeki Hava dağılım ayarı olarak belirtilen oklara bastığım zaman örneğin aşağı ok, sanki ayaklara hiç hava üflemiyor gibi (hava az da olsa geliyor ama güçsüz) bunun yerine orta ve yukarı oklarla basılı olsa da olmasa da zaten orta ızgaradan hava sürekli geliyor. Bu bir sorun mu yoksa ben mi yanlış kullanıyorum?

reisG
23-12-2010, 08:11
Aracınız 3008 HDI auto 6R diye hatırlıyorum. düğmelere basmak terimini kullanmışsınız çift bölgeli otomatik klimanızın var olduğunu düşünürsek. Bu sorularınıza aynı klima sistemine sahip arkdaşlar net yanıt verecektir.

drinkdodo
23-12-2010, 16:57
:) aynen dediğiniz gibi reisG.
Ayrıca fotoğraf konusu aklımda henüz çekemedim o yüzden. saygılar...

Ozan
23-12-2010, 20:06
Bir konu hakkında forumdaki arkadaşların bilgi ve önerilerini almak istiyorum. Çünkü buna göre servise götürmeyi düşünüyorum. Zaten servise gidince yapacaklarını aşağı yukarı tahmin edebiliyorum. Neyse lafı uzatmadan konuya geleyim.
Araç içindeki Hava dağılım ayarı olarak belirtilen oklara bastığım zaman örneğin aşağı ok, sanki ayaklara hiç hava üflemiyor gibi (hava az da olsa geliyor ama güçsüz) bunun yerine orta ve yukarı oklarla basılı olsa da olmasa da zaten orta ızgaradan hava sürekli geliyor. Bu bir sorun mu yoksa ben mi yanlış kullanıyorum?

Sanırım aracınızın klimasının yönlendirmesinde sorun olabilir.
Çünkü aşağıya yada yukarıya yönlendirme yaptığınızda ortadan hava gelmemesi lazım.
Benim aracımda ortadan yönlendirme yapmaz yönlendirmeyi alt yada üste verirsem ortadan hava gelmiyor.Herhangibir yönlendirme yapmazsanızda her taraftan aynı şiddette bir havalandırma yapıyor.
Bundan yola çıkarak yönlendirmesinde sorun olabilir dedim.Ayaklara yönlendirdiğinizde 4. kademenin yeterli olması lazım.Minimum ve maksimumda acaba aynı şiddettemi hava alıyorsunuz?

drinkdodo
25-12-2010, 22:09
Sayın FORZA BJK dediğiniz gibi aracı test ettim. örneğin orta ok tuşuna basınca orta havalandırmadaki hava akımı artıyor. Ancak sorun olan aşağı ok tuşuna basınca ışığı yanmasına rağmen ne aşağıdaki hava akımı değişiyor nede orta havalandırmadaki akım değişiyor. sorun galiba mekanik. Korktuğum başıma gelecek gibi göğüs sökülmeden problem çözülmeyecek ne dersiniz?

haruntuncer
26-12-2010, 23:41
.......... Korktuğum başıma gelecek gibi göğüs sökülmeden problem çözülmeyecek ne dersiniz?

Sayın drinkdodo merhabalar . Servisin sunacagı çözüm gögüsü sökmek olurmu bilmem ama servis böyle bir karar verse bile sizin yerinizde olsam gögüsün sökülmesine izin vermezdim . Çünkü montajı ne kadar mükemmel bile yapsalar o gögüsten sürekli ses gelir ondan sonra . Tabiki karar sizin .

drinkdodo
26-12-2010, 23:53
Sayın haruntuncer yorumunuz için çok teşekkür ederim, ben hiç bu yönden düşünmemiştim. Bir gelişme olursa sizleri tekrar bilgilendireceğim...

Ozan
26-12-2010, 23:54
Sayın FORZA BJK dediğiniz gibi aracı test ettim. örneğin orta ok tuşuna basınca orta havalandırmadaki hava akımı artıyor. Ancak sorun olan aşağı ok tuşuna basınca ışığı yanmasına rağmen ne aşağıdaki hava akımı değişiyor nede orta havalandırmadaki akım değişiyor. sorun galiba mekanik. Korktuğum başıma gelecek gibi göğüs sökülmeden problem çözülmeyecek ne dersiniz?

Öncelikle klimaya yapılacak işlemin içeriği önemli.Belkide elektronik bir sıkıntıda olabilir.
Ben yerinizde olsam bu sökme takma işlemine fazla takılmadan servise gidip ne gerekiyorsa yaptırırım.Neticede serviste her ay belkide onlarca klima tamiri yapılıyor.Klimamın sökülmemesi çalışmamasından önemli diyorsanız o başka ;)

Ömer Gedik
27-12-2010, 09:28
Her torpido konusunda sökülürse ses yapar paniği var. Neden ses yapuıyor? Eğer düzgün montaj yapılırsa ses yapması bir yana oluşacak sesler azalır. Çünkü zamana bağlı otoblokajı zayıf vidaların gevşeklikleri alınır. Tabi ki servis kötüdür açar parçalar takar o ayrı.

Sanki sizin sorununuz elektronik gibi geliyor bana.

haruntuncer
27-12-2010, 18:33
Evet sana katılıyorum Ömer . İyi servis Kaliteli işçilik ile böyle bir korkumuz olmamsı lazım . Ama sende bilirsinki servislerimizdeki işçilik yeterli degil . En azından ben böyle düşünüyorum . Senin dedigin gibi vidaların gevşekliklerinin alınması sesleri gidermesi şöyle dursun montaj sonrasında fazladan artan 1 vida yüzünden sesler dahada fazlalaşır .
Bu söylediklerimde işini hakkıyla yapan servis elemanlarımızı ayrı tutuyorum . Benim karşılaştıgım kötü örnekler yüzünden bu şekilde konuşuyorum .

drinkdodo
29-12-2010, 14:11
Arkadaşlar servise gittim. Zaten 3 bin km bakımı da gelmişti. Aracı bilgisayara bağlamışlar, bakılabilecek yerlerine bakmışlar.
Sonuç 1: Servis danışmanı Klima ve Havalandırma için elektronik bir sorun yok dedi. Peki, ayağıma hava üflemiyor napacağız dedim. Abi dedi orta havalandırmaları kapatın o zaman olur dedi bende bir ayağımı kaldırırsam ve sağ elimle de sol kulağımı tutarsam o zamanda oluyor dedim baya bir güldük :D :D :D
Sonuç 2: Ayrıca Sileceklerin Cam suyu deposu delikmiş Servis danışmanım aracın altını bir yere mi vurdunuz diye ısrarla sordu, gözüm gibi bakıyorum dedim hem karter koruması yok mu nasıl deliniyor dedim sağ tamponun içinde yer aldığından dolayı yeri biraz kötü yapacak bir şey yok dikkatli olmak lazım. Neyse delinen depodan direksiyon soketlerine camsuyu damladığı için direksiyon biraz sertleşmiş? Pek anlamadım ama ne gerekiyorsa yapın dedim. Serviste akşamı ettik…

reisG
29-12-2010, 16:50
Bende yazın klima yeterli soğutmuyor diye 2 ayrı servise gittim. Bir tanesi manuel klimalar bu kadar soğutuyor dedi. Bir diğerinde sana söylenen tarzda yanıtr verildi. ön göğüsteki 5 havalandırma mazgalından 2-3 tanesini kapatın soğuk hava kalan açık mazgallardan daha fazla gelir diye. bende çok gülmüştüm.Benim de size nacizane önerim keisnlikle kokpiti söktürmeyin. otomatik klimadan anlayan bir servis elemanı bence olayı çözecektir.

Ozan
26-02-2011, 00:05
Değerli FP üyeleri
Kışın klimanızı çalıştırmayı unutmayın.
Kış aylarında klimanızı çalıştırırsanız,sistemindeki gazın tembelleşip özelliğini kaybetmemesini ve klima kompresörünün çalışmamasından dolayı karşılaşacağınız olası zararları önlemenizi sağlar.
Aklıma geldide paylaşayım dedim.